Jaarmarkt te H. v. d. Bosch, Ki Uw HOEST akker s Abdijsiroop Verkeerde pachttoestanden. Provinciaal Nieuws Markten Gemengde Berichten. Voor Zelfscheerders (Allemansmarl Maandag 20 Ju Schoenen WINTERSCHOEÏ lijnen eens zijn en meestal schromen ze ook niet, hun oordeel uit te spreken. Het kind weet in het algemeen wel, wat zijn ouders van hem denkenen het maakt daarvan gebruik of misbruik. WAT DENKT KLEINE ZUS VAN ONS. Maar waarmee vele ouders niet zoo direct rekening houden, is de vraag, wat hun kind van hen denkt. En dan gaat het niet alleen om het uit de kluiten geschoten en bijna volwassen kind, maar ook dat kereltje of juffertje, dat nog ongeveer op handen en voeten rondkruipt en waarvan men allerminst verwacht, dat het er een eigen waardeering ten aanzien van zijn ouders op na houdt. Heel wat ouders zullen zich er misschien nooit om bekommerd hebben, wat him drie- of vierjarige kleuter wel van hen denkt. Ze zullen zich zelfs nooit hebben afgevraagd, of die kleuter er werkelijk een oox-- deel op na houdt. Hierin hebben ze niet bepaald ge lijk. Want ook het kleine kind denkt reeds en het trekt conclusies, con clusies, waaraan het dikwijls, zonder het zich bewust te zijn, zijn heele verdere leven vasthoudt en waar naar het ook, bèwust of onbewust, op beslissende oogenblikken handelt. De verhouding tusschen het kind en zijn ouders is het voorwerp geweest van studie door een Amerikaansche kinderspecialiteit en pedagoog en deze man, dr. Hyman Meltzer, directeur van een groot medisch instituut te St. Louis, heeft geduren de enkele jaren een honderd vijftig kinderen van een bewaarschool ge observeerd en uit zijn observatie merkwaardige conclusies getrokken. Het spreekt vanzelf, dat deze con- clusie's niet als axioma's behoeven te worden beschouwd. Ze zijn ech ter het oververtellen alleszins wel waard. Dr. Hyman Meltzer heeft o.a. na gegaan, wat een kind algemeen van zijn vader denkt en hoe het hem apprecieert, waaruit dan de gevolg trekking te maken valt, welk een rol de vader in het leven en denken van zijn kind speelt. Hij ging eerst na, wat voor een indruk het woord vader op de kin deren maakte. Het bleek, dat 61 pet. een aange name reactie ondervonden en dus bij het hooren van het woord vader een prettig gevoel kregen. Met het woord moeder was het beter gesteld, maar wonderlijk ge noeg niet zoo heel veel, 65.5 pet. reageerde met aangename verras sing. De rest bleef evenals bij vader onverschillig of... ondervond een on aangename gewaarwording. Vader en moeder, aaneengekop- peld, zorgden in 63.2 pet. der proef, nemingen voor een prettige reactie en er valt uit te concludeeren, dat bijna 30 pet. der kinderen, dus drie op de tien, niet bepaald over de ouders dachten op de manier, die vooral voor een kind tusschen drie en vijf jaar als behoorlijk en zelfs natuurlijk wordt verondersteld. Dr. Hyman Meltzer bracht de kleinen er ook toe, om zonder dat ze erg in hadden en zich op de proef gesteld voelden, hun idee te geven van „moeder". Voor de meeste kinderen was moe der iemand, die thuis het werk deed dingen voor je klaar maakte, werkt om je te eten te geven, aardig of lief is, je mee naar buiten neemt, kleeren voor je koopt en straft, wanneer je iets verkeerd doet. GEEN SCHAT OF LIEVELING. Over het algemeen bleken de kin deren dus tamelijk nuchter over hun moeder te denken. Ze kwamen in geen geval tot ui tingen, waarmee ze in sentimenteele boeken af films worden behept. Niet één ging zich aan overdreven liefe lijkheid te buiten. En... dit is inder. daad voor een normaal kind een gezonde levenshouding en een ge zonde appreciatie. Het kind denkt nogal realistisch. Vandaar, dat het dikwijls door on verstandige ouders van ondankbaar heid of harteloosheid wordt beschul. digd. Overigens volkomen ten on. rechte. Het kind immers staat nu eenmaal anders tegenover zijn ou ders dan die tegenover hun Kind. Daarom was het oordeel over va der niet bepaald engelachtig. Vader is iemand die voor je werkt en je te eten geeft, die in huis karweitjes opknapt, spelletjes met je doet, je geld geeft en soms aardig en lief is en die je zegt, wat je wel en wat je niet mag doen. Dezelfde kinderen, die zoo bijna nuchter over hun vader en moeder dachten en in geen enkel geval het woord schat, lieveling, engel of zoo gebruikten, het feit, dat we hier met Amerikaansche kinderen te doen hebben, is op zich niet zoo belang rijk bleken tijdens het spel al even realistisch te zijn. In de bewaarschoolkinderen waren reeds alle typen terug te vinden, die die onder volwassenen voorkomen, zelfs wanneer ze schijnbaar onschul dig aan het spelen waren. Maar in de bewaarschool is het nog mogelijk remmend en verbete rend op deze typen in te werken, wat bij volwassenen heel moeilijk is. De onderzoeker trof onder de kin deren zelfs het „gangster-type" aan, aan, dat volkomen onverantwoorde- verdwijnt in 24 uur! als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gunstige werking on dervinden van de vanouds beproefde „genees-kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den beken den Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe, snel werkende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest-geneesmiddei! Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.- per flacon. Overal verkrijgbaar. lijk is en alles voor zich wil doen bukken, steeds met geweld en zonder opgave van redenen. Dr. Hyman Meltzer en andere on derzoekers hebben ook tal van proefnemingen genomen ten aanzien van de positie, die het kind tegen over de buitenwereld inneemt en van de manier, waarop het tracht zich een weg door zijn eigen kleine kin- de'rwereldje te banen. Hij en zijn collega's waren in tal van bewaarscholen graag geziene gasten. Want ze kwamen met aller lei spelletjes, die door de kinderen dol vermakelijk werden gevonden, maar in werkelijkheid ten doel had den, hen op allerlei manieren op de proef te stellen. De resultaten in de bewaarscholen verkregen, werden gekoppeld aan die van kinderziekenhuizen, van onder zoekingen in het algemeen gedaan bij kleine kinderen. Men kwam toen tot interessante conclusies, die eveneens het vermel den alleszins waard zgn, overigens ook weer met het voorbehoud, dat geen enkele vader of moeder zich achter het oor behoeft te krabben, wanneer de gegevens niet kloppen met hetgeen ze bij him eigen kin deren opmerken. Een normaal kind moet in zijn eerste levensjaar als volgt doen: Voorwerpen probeeren te pakken die zich in zijn naaste omgeving bevinden. Naar bekende personen de handjes uitsteken. Lachen. Niet on dersteund zitten kunnen. Met duim en vinger gaan grijpen. Op den vloer kruipen. Probeeren te praten. Ge luiden px-obeeren na te doen. Alleen probeeren tè staan. Geholpen uit kopje of glas kunnen drinken. Kous jes uittrekken. In het tweede levensjaar moet het alleen door de kamer loopen. Om persoonlijke aandacht vragen. De namen van gebruiksvoorwerpen ken nen. Met lepel eten. Eenvoudige voorschriften opvolgen. Verzot zijn op teekenen met potlood of krijt. Verkenningstochten in het huis doen Zonder hulp uit kopje of glas drin ken. Eenvoudige moeilijkheden weten te overkomen. Zijn voedsel kauwen. In het derde levensjaar moet het kind met andere kinderen willen spelen. Zelf probeeren wat te driix- ken te krijgen. Bekende voorwerpen gaan halen of brengen. Kleedjes uit doen. Zonder hulp de trap opgaan enz. Zes jaar oud moet het normale kind ten slotte volleerd zijn in de dagelijksche dingen van den dag. En tot deze dagelijksche dingen behoo- ren alleen in bad gaan, zich zelf heelemaal kleeden, een mes han- teeren, liefst om te snijden, alleen naar bed gaan, op een kwartier weten hoe laat het is. Eenigszins ingewik kelde spelletjes spelen. Zooals gezegd, al het voorgaande werd niet uitgesproken door het orakel van Delphi. Wanneer het niet uitkomt, is er geen reden voor bijzóndere zorg, Door een nagaan van een en ander zal menig ouderpapier ten aanzien van zijn kinderen bijzondere perspec. tieven openen en hen in tal van gevallen voor onnoodige en dikwijls pijnlijke vergissingen behoeden. EEN ELLENDE, GROOTER DAN ZELFS INGEWIJDEN VERMOEDEN. Het is niet het water alleen, dat den grond en den mensch in het land van de „Maaskant" heeft uit geput en arm gemaaktook de mensch heeft den grond uitgeput, ook de mensch heeft den mensch doen verarmen. Niet immer door schuld, tenzij er in onwetendheid schuld zou schuilen bij wie verantwoordelijkheid te dragen heeft gekregen door zijn bezit of zijn bestuur. Er heerschen volkomen verkeerde pachttoestanden in deze streek, toe standen, die uit een complicatie van verschillende oorzaken ontstaan zijn. ABSENTEÏSME DER GROND EIGENAARS. Een dier oorzaken en hier zou misschien schuld door onwetendheid of nalatigheid kunnen bestaan is het absenteïsme der grondeigenaars. Een uitvoerige analyse der ver deeling van den grondeigendom in bepaalde gemeenten, wier structuur typeerend is voor de geheele streek, heeft uitgemaakt, dat de meeste boerdergen in het Maaskantgebied vrgwel geen eigen grond hebben en dat practisch alle gronden, noodig voor de uitoefening van het bedrijf, door de boeren moeten bijgepacht worden. Aan een totaal van 64 boeren b.v., gevestigd binnen de gemeente Lith, die tezamen 629 H.A. grond in ge bruik hebben, behoort slechts 102 H.A. of ruim 16 pet. in eigendom toe, terwijl niet minder dan S3 pet. der gronden pachtgronden zijn. Slechts 4 van de 64 landbouwers hebben voldoenden grond in eigendom om hun bedrijf zonder pachtgronden te kunnen exploiteeren. Deze vier bezitten ca. 61 H.A., zoodat de overige 60 boeren tezamen niet meer dan 41 H.A. in eigendom hebben. Soortgelijke toestanden als in Lith heerschen vrijwel in de heele streek. De meeste grondeigenaars nu, waarvan de boeren hun grond moeten pachten, schijnen zelden of nooit in deze streek te komen. „Vele vreemde éigenaren", zegt het Rapport van Vuuren „welke hun gronden voor geldbelegging kochten, verpachten die gronden, maar komen nimmer op hun terreinen. Zij zijn dikwijls door hun onbekendheid met landbouwkundige vraagstukken ge heel onbewust van de treurige toe standen, waarin hun pachters en hun gronden verkeeren. Helaas zijn ook gevallen aan te wijzen, waarin de eigenaar zeer wel de toestanden kent, doch het uiterste uit zijn grond tracht te halen. Daar hier nimmer boerderijen, bestaande uit hofsteden met functioneel daarbij behoorende landerijen, die tezèmen een logische bedrijfseenheid vormen, verhuurd worden, uitgezonderd in de heerlijk heid Oyen en enkele Oostelijker ge legen boerderijen, is er vrijwel geen sprake van, dat verhuux-der en huurder elkaar persoonlijk kennen. De gevolgen van het absenteïsme der eigenaren hebben zich dan ook gemanifesteerd in slechte pacht toestanden en het onttrekken van groote inkomsten aan de streek." Welke zijn nu de treurige toestan den, de slechte pachttoestanden, waarvan het rapport spreekt? VERSNIPPERD GRONDBEZIT EN ÉÉNJARIG VERPACH- TINGS-SYSTEEM. Zij hangen samen met een gewel dige versnippering van het grondbezit in deze streek. Eensdeels tengevolge derverkoo- pingen van de Staatsdomeinen in 1848 waarbij tal van geconfis queerde kerk- en kloostergronden uit den tijd Hervorming in openbax-en verkoop kwamen, die de Katholieke Brabanders niet wilden koopen anderdeels tengevolge van het feit, dat vele boeren, door de overstroo- mingen tot armoede gebx'acht, hun gronden geleidelijk van de hand moesten doen, kwamen veel gronden in vreemde handen. De koopers, die een winstgevende belegging zochten, letten er niet op, of de gronden een aaneengesloten complex vormden. Hierdoor ontstond de ongezonde situatie, dat vrgwel alle eigenaren ver-uiteenliggende en sterk verspreide perceelen bezitten, perceelen, die bovendien niet zelden door hun smallen en ongunstigen vorm uiterst belemmerend zijn voor een goede bedrijfsexploitatie. Vrgwel nimmer kunnen de boeren perceelen pachten, waardoor hun bedrijf wordt afge rond. Door de verspreide ligging der perceelen en hun ongunstigen vorm, gaat er steeds veel tijd verloren met het heen en weer trekken der werk lieden, paarden en werktuigen, met het aanvoeren van mest en het transport der oogstproducten. De kosten stijgen en de leiding der werkzaamheden wordt zeer moeilijk. Voor deze weinig-geschikte stuk ken grond betalen de boeren tenge volge van het systeem der éénjarige verpachting meestal te hooge prijzen. DE VERPACHTINGEN. De jaarlijksche verpachtingen n.l. zijn publiek en vinden plaats in de dorpsherbergen. Er wordt uitsluitend bij opbod verpacht en de gegadigden, die vaak van heinde en verre ge komen zijn om een stuk grond machtig te worden, gaan, zoowel door de opwinding van het moment als door de angst geen perceel meer te zullen krijgen, hoog tegen elkaar opbieden. Vanwaar deze angst Is het enkel een vrees voor de eigen bestaans mogelijkheid Of spelen Jiier andere factox^en mee De kleine boer en andere dan kleine boeren kent deze streek bij kans niet wordt meestal voort gedreven door zijn achterstallige schuldenlast. Aan de betalingswijze toch van deze verpachtingen kleven ernstige gebreken. De boeren pachten het land de z.g. heelgraslanden ter wille van den hooioogst. De betaling vindt gewoonlijk eerst een jaar latex- plaats. Betalingen van het in Mei 1934 gekochte heelgras geschieden dus met de opbrengst van den hooi oogst 1935, d.i. in Juni of Juli van dat jaar. Zoodoende hebben de pachters meestal een jaar achterstand bij de notarissen en moeten weer steeds opnieuw pachten om hun oude schul den te kunnen voldoen. Dit beïn vloedt natuurlijk het opdrijven der pachten. Bij achteruitgaande conjunctuur de hooihandel verkeert sinds 1929 in diep verval is de achterstand in vele gevallen steeds moeilijker in te halen en raken de boeren geheel vast. Daarbij komt, dat de korte pacht- termijnen, tesamen met het systeem der publieke verpachtingen, den boeren niet de minste zekerheid geven, dat zij volgende jaren het zelfde perceel nog in gebruik zullen hebben. Het rapport-van Vuuren consta teert dan ook in zijn slotbeschouwing een schromelijke verwaarloozing en uitputting van den bodem. Men doet er zoo min mogelijk aan. Zouden de pachters arbeid verrichten en kapi taal besteden voor grondverbetering dan loopen zij direct gevaar, dat anderen de vruchten hiervan zullen plukken of dat de pacht zal worden verhoogd. De afwatering is niet in orde, de zode niet verpleegd, kunstmest wordt practisch niet gebruikt. Ook de eige naren voelen er weinig voor iets aan hun gronden ten koste te leggen. Is het wonder, dat de opbrengst^ cijfers in het land van den Maas kant, vergeleken met die van andere gebieden, een zeer ongunstig beeld vertoonen Het gevolg van dit alles was, dat de meeste boerenbedrijf jes thans een te zwaren schuldenlast te torsen hebben en dat er een steeds grooter wordend gebrek aan bedrijfskapitaal is ontstaan. De animo voor het landbouwvak is dan ook zeer gering en slechts met de grootste moeite zgn de jonge boeren er toe te brengen eenig land bouwonderwijs te volgen. De landbouwkundige kennis der landbouwbevolking is in het alge meen onvoldoende en de technische bedrgfsinrichting der boerderijen on dervindt daarvan en van het kapi taalgebrek vanzelfsprekend den terugslag. Het isolement der streek, tenge volge van de onvoldoende verkeers verbindingen, droeg er toe bij om de achterlijke inzichten te hand haven. VENRAY, Maandag 20 Januari CUYKDinsdag 21 Januari. VENRAY, 18 Jan. 1936 FEEST DER H. FAMILIE. Zondag vierde de H. Familie afd. Venray wederom haar jaarlijksche feest. Ditmaal herdachten twee leden den dag, waarop zij voor 50 jaar lid der H. Familie werden, n.l. de heeren Gooren en Gerrits. Verder herdachten zeer vele leden den dag, waarop zij voor 25 jaar lid werden van deze bloeiende af deeling. Het aantal nieuwe leden was ditmaal niet zoo groot dan vorige jaren, doch het passeei-de de 20 toch weer. Vrijdagavond werd het triduum geopend in de prachtig versierde Parochiekerk door een Pater Fran ciscaan, waarbij alle leden trouw aanwig waren. Zondagmorgen werd de feestdag ingezet met een plechtige H. Mis, opgedragen door den Z. Eerw. Pater, en naderden allen ook ter H. Tafel. Des middags tijdens de sluitings plechtigheid hield de Pater zijn sluitingspredicatie en werden aan de gouden en zilveren jubilarissen door den Directeur Kapelaan Linssen. de medailles uitgereikt, tevens had de aanneming der nieuwe leden plaats. De Hoogeerw. Heer Pastoor-Deken Berden kon wegens ambtsbezigheden (installatie Pastoor Leunen) niet aanwezig zijn, doch ook namens den Pastoor-Deken werden gelukwen- schen overgebracht aan de jubilaris sen. OPERATREIN NAAR DUISBURG. Op Zaterdag 15 Februari zal een operatrein naar Duisburg loopen, alwaar wordt opgevoerd de populaire opera „Traviata" van Verdi. Dit geliefd meesterwerk van den on- sterfelijken Verdi weet de opera bezoekers eenige uren onder zijn bekoring te brengen en ïs het onmogelijk door de prachtige en vlotte muziek van Traviata niet geboeid te worden. De aanmeldingstermijn duurt tot uiterlijk Vrijdag 7 Februari en worden inlichtingen resp. gratis prospectus door de bekende verkoops adressen verstrekt. Tevens worden nadere bijzonderheden als prijzen, dienstregeling etc. per afzonderiijke advertentie bekend gemaakt, en lyel in de uitgave van Zaterdag 25 dezer. „TIENUS" 25 JAAR IN HUIZE „SERVATIUS". Op 6 Februari a.s. hoopt de Heer M. van den Elzen, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad als verpleger. Het zal „Tienus", die vooral bij de middenstanders geen onbekende is, niet aan belangstelling ontbreken, op zijn zilveren jubileum. LUXOR-THEATER. Wedex-om brengt Luxor een buiten gewoon prachtprogramma waar als hoofdschotel den zeer veel gelezen en boeienden roman van Agnes Günther „De Heilige en Haar Nar" zal worden vertoond. Meesterlijk houdt de regisseur, Hans Deppe, de stemming erin. Lola Chlud kan deze rol aan, ja maakt haar tot de beste van de geheele film. Hoe licht had zij de fout kunnen begaan haar te chargeeren, hoe gemakkelijk zou het geweest zijn de afzichtelijke stief moeder te spelen, waarmee de film meteen een. draak zou zijn geworden. De regisseur heeft daarvoor opge past, en vond in Lola Chlud een artiste die deze moeilijke rol op hooger plan kon brengen. Zieltje wordt gespeeld door Hansi Knoteck, die haar ondankbare rol met beheersching vertolkt. Er is nog een goede rol in deze filmdie van Friedrich Ulmer, die Zieltje's vader speelt met de waar digheid van een bejaarden Duitschen edelman van den ouden stempel. De opname van de interieurs van het oude kasteel en die van de jonge natuur er om heen, zijn prachtig gedaan door de camera-man Hugo van Kaweczinskin, maar er is een sfeer geschapen, een stemming, die boeit en er gaat door het verhaal een bijzondere begaafde actrice Hansi Knoteck. Haar spel is van merkwaardige sabtiliteit Hans Stüwe geeft een goede ver tolking van graaf Herro Thonstein. Van zijn huisknecht Christoph maakt Beppo Brem een prachtkerel, een van de geslaagste figuren, die zich om het „love-team" groepeeren. Een film die door jong en oud op prijs zal worden gesteld en zeer zeker een groot succes zal zijn, zoo als trouwens overal elders waar deze is vertoond geworden. Daar U in de gelegenheid wordt gesteld U tijdig van plaatsen te voorzien, is een aanbeveling hiertoe wel op zgn plaats. CONTRACT IN DE BOUW BEDRIJVEN. Zooalg bekend is, zal er in de bouwbedrijven een nieuw landelijk contract moeten komen tusschen de patroons en de arbeiders. Ofschoon de R. K. Bouwpatroonsorganisatie niet voor loonsverlaging was, moet zg daarin toch meegaan, wijl de Protestantsch-Christelijke en de neu trale er wel voor waren. Dit contract is vóór 1 December opgezegd en met 1 Maart gaat de nieuwe toestand in. Dit is ook het geval te Venlo te Venlo, doch dit los van het landelijk contract. De Venlosche R.K. Bouw patroonsorganisatie kan, als oudere vereeniging, zelfstandig handelen in deze. Waar de concurrentie der patroons uit de dorpen met hun lagere loonen dat het te Venlo geldige contractueele loon het hen onmogelijk maakt te werken, hebben zij het contract opgezegd en wenschen zij ook geen nieuw. HUURVERLAGING TE HEERLEN. Naar de Msb. verneemt worden de huren der woningen van de bouw - vereenigingen te Heerlen ongeveer 3000, verlaagd. De huur wordt vast gesteld op 75 pet. van de huurgelden op 1 Jan. 1931. MIJNWERKER VERONGELUKT. In de Domaniale mijn te Kerkrade werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de mijnwerker H. Arken bosch door een stuk spoorwegstaaf tegen het onderlijf getroffen. Ex-nstig gewond werd de ongeluk kige naar het ziekenhuis gebracht, waar hg Zondagavond is overleden. A. was gehuwd, 43 jaar oud en vader van zes kinderen. VAN DE TRAP GEVALLEN. Zaterdagnacht is in zijn kosthuis op den Schaesbergex-weg te Heerlen de 40-jarige H. B. van de trappen gevallen en Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Zondagnacht is eveneens te Heer len in een woning aan de Plaas- sti'aat de 30-jarige werklooze L. v. N. van een tx'ap gevallen. De man was bijna onmiddellijk dood. HAAR MAN DOODGESCHOTEN. Zondagnacht heeft zich onder Eind hoven een verschrikkelijk huwelijks drama afgespeeld. Een jonge vrouw, die sinds eenigen tijd haar man had verlaten, heeft toen deze een poging tot verzoening deed, den ongelukkige met een revolver doodgeschoten. De vrouw heeft aan Je politie haar daad bekend. HET GILDEWEZEN IN "OOST-BRABANT. De bond van schuttersgilden in het Land van Cuijk en omstreken hield Zondagmiddag zijn jaarvergadering te Ravenstein. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren H. Verbruggen te Mill, J. Hendriks te Vierlingsbeek en P. Wagemans te Beers werden weder herkozen, ter wijl in de vacature J. Arts te Cuyk werd voorzien door de verkiezing van den heer L. Derks te St. Hu. bert. Voornaamste punt der agenda was de vaststelling der plaats waar de eerste Gildendag van de Federatie van pildenbonden in Noordbrabant dit jaar zal worden gehouden. Na discussie hierover werd over. gegaan tot stemming tusschen de plaatsen Boxmeer, Vierlingsbeek, Groeningen en Beers, die zich alle met de organisatie wilden belasten. De stemming had tot uitslag, dat de meerderheid zich uitsprak voor Boxmeer, zoodat daar op 21 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) het Brabantsche Gildenfestijn zal gehouden worden. BOERDERIJBRAND. Maandagmorgen brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer M. Schaap te Mill. Het geheele achterhuis stond direct in lichter laaie. De brandweer uit Mill slaagde er in, het woonhuis te behouden. Het achtex-huis brandde evenwel geheel uit. Bij het in veiligheid brengen van het vee werd de heer Schaap door brandend hout getroffen en ernstig aan een der beenen gewond. Een buurman, de heer Veldpaus, die hem assisteerde bekwam brandwonden aan gelaat en handen. Het woonhuis kreeg groote water schade. NIET AAN VRACHTAUTO'S GAAN HANGEN. Toen de scholier B. uit Schijndel zich Maandag per fiets van de am bachtsschool te 's Hertogenbosch naar huis begaf, liet hij zich door een vrachtauto meesleepen. Toen de wagen op een gegeven moment moest stoppen, vloog de jongen van zijn fiets en werd door een juist passeerende auto gegrepen. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar huis vervoerd. GEVAARLIJK KRUISPUNT. Dinsdagmorgen naderde uit de richting Oss een auto, bestuurd door den heer G. uit Den Bosch, 't kruis punt onder Heesch aan den weg GraveDen Bosch, toen uit de rich ting Grave een vrachtauto naderde, van Vos uit Schaik. De vrachtauto kwam in botsing met de luxeauto met 't gevolg, dat de eerste kwam te slippen en in tegenovergestelde richting di-aaide. Bij dit slippen werd de 45jarige K. uit Nistelrode, die met zijn rijwiel op het fieespad reed, gegrepen en tegen den grond geslingerd. Ook de veranda van het café van den heer v. Hoorn werd geheel vernield. De bestuurders van de beide auto's kwamen met den schrik vrij. De heer K. moest met ernstige verwon dingen worden opgenomen en is in zox-gwekkenden toestand naar het liefdegesticht te Heesch overgebracht, alwaar hij van de Sacramenten der Stervenden werd voorzien. GAS VERSTIKKING TE GOUDA. Een ernstig geval van gasvergif tiging heeft zich Zaterdagavond voorgedaan in het pand Lethmaet- straat 40, te Gouda. Een 63-jarige man, de melkhandelaar A. Vreeswijk, is daarbij om het leven gekomen, terwijl een 6-jarig meisje, dat be wusteloos werd aangetroffen, kon worden gered. HET GEHEIM VAN DE GRAFTOMBE. Smokkelaars vinden er altijd iets nieuws op. Winzucht maakt nu een maal vindingrijk en zoo hebben zij te Aarle Rixtel op de Ned. Herv. be graafplaats een graftombe ingericht gehad als... bewaarplaats voor ge smokkelde margarine, totdat ook deze lugubere bergplaats thans ontdekt is. DE REGELS VAN HET VERKEER. RECHTS GAAT VOOR MAAR ONDER RESERVE. De K.N.A.C. schrijft: Onafgebroken hebben verkeers ongevallen en dikwijls zeer ernstige, plaats, welke in eersten aanleg zgn toe te schrijven aan'den z.g. „Rechts gaat voor"-rcgel in artikel 5 van het Motor- en Rij wiel reglement, een regel, welke door den president der Haagsche rechtbank dezer dagen werd gekwalificeerd als „een dwaze regel." Herhaaldelijk gebeuren ongelukken, omdat het motor- en rijwielverkeer uit een min of meer onbelangrijken weg den hoofdweg oprijdt, zonder zich te overtuigen of dit veilig kan geschieden, maar nog altijd meent men dan van een „onbeperkt" recht van voorrang gebruik te mogen maken. In afwachting van de wijziging, welke het Motor- en Rijwielreglement op het stuk van den voorrang van verkeer zal ondergaan, acht de K N. A.C. het daarom niet ondienstig nogmaals erop te wijzen, dat ons hoogste rechtscollege heeft bepaald, dat de van rechts komende bestuur der verplicht is zijnerzijds rekening te houden met mogelijk van links komend verkeer. Derhalve dient de van rechts komende bestuurder (van een motor rijtuig, een rijwiel of een ander rij- of voertuig, dan wel een bestuurder of geleider van rij- of trekdieren of vee) bij kruisingen of samenkomst van wegen te allen tijde rekening te houden met mogelijk van links komend verkeer. Op die wijze rijdende zal het persoonlijk en het algemeen belang het best worden gediend. DE BACON-VARKENS. Het Centraal-Bureau voor de var kensfokkerij in Nederland heeft den minister van Landbouw en Visscherij het volgende telegram gezonden: De algemeene vergadering van het Centraal Bureau voor de varkens fokkerij in Nederland, waarin ver tegenwoordigd alle in ons land wer kende varkensstamboeken, met in totaal meer dan 10.000 aangesloten leden, dringt er bij uwe Excellentie ten sterkste op aan, de uitbetaling naar kwaliteit bij de baconvarkens in ieder geval ten volle te handhaven en vraagt Uwe Excellentie om inde gelegenheid te worden gesteld, dit verzoek mondeling toe te lichten, N.S.B.-SCHE SIGARENWINKELS. De vorige week is in de Kalver- straat te Amsterdam een N.S.B.- sche sigarenwinkel geopend. De nieuwe zaak is n.l. behalve met sigaren, met allerlei N.S.B.-lectuur en reclame gevuld en bij de opening hebben een paar honderd volksge- nooten „gedemonstreerd", „Hou zee" geroepen en de gebruikelijke com munistische tegendemonstratie uit gelokt, waar al zulk gedoe om be gonnen wordt. De politie moest er dus weer aan te pas komen; gummistokken daalde neer op de ruggen en de nekken. Ik heb zacht geweend, toen ik dat alles las. Minder om den regen van gummistokken, welke op mijn broe deren en zusteren neerviel, dan wel om de vreeselijke verwording van 't nieuwste éénheidsbeginsel in ons volksleven. De N.S.B. werd gesticht omreden ons volk door de partijen te zeer gescheiden zou zijn; de „beweging" moest dienen om alle golven van verdeeldheid op te vangen en ze in één bedding te voeren tot een gelijk- matigen, krachtig vloeienden stroom. En thans zijn we via de N.S.B.- sche H.S.B. al gekomen tot den N. S.B.-schen sigarenwinkel. Zelfs de geiten van de R. K. Geitenfokvereenigingen, welke eens tot zcoveel vaderlandschen spot aan leiding gaven, blozen van schaamte over zulke verwording. DE OPVOEDING VAN HET DUITSCHE MEISJE. Betreffende de „Duitsche" opvoe ding van de vrouwelijke jeugd lezen we in de „Arbeitsmann", dat „de jonge meisjes op Spartaansche wijze moeten worden grootgebracht. Ze moeten zich gewennen, om op een stroozak te slapen ze moeten verder afstand doen van alle schoonheids middelen, zich onthouden van suiker werk en zoetigheid en zich gewen nen aan 'n eenvoudige kleeding, waardoor iedere individueele behaag zucht wordt uitgeschakeld." Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeependan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. De correspoje nabgheid van gelegen dorpeje Tirol bezocht t van de verhali onder moeilijfelr de met sneeuvj gevlucht zijn. j een uitvoerig' militaire maafef in Zuid-Ti rol eet dorpen vol zijp wapende pol», zijn nieuwe kazn sterk is de cdr< i. Sedert lt oorlog zoudenïc deserteurs aaiei organisaties Dl van hulp,hetgt uit de lijsten e< Refereerend sche zijde uitg b- fende de beric bi onder de troe] i sinië bestemd' correspon LI onderhoud m e die verantwoi e! hindering van jr De verklaring bevestigen d r schenen versl (r ONRUST IN ZUID-TIROL Ondanks de scherp van Italiaan- sche zijde gepubliceerde démenti's van de Engelsche berichten over gebeurtenissen in Zuid-Tirol, publi ceert de „Evening Standard" groot opgemaakt een verslag van zijn specialen correspondent Grice uit Innsbrück, waarin o.m. verteld wordt, dat het aantal mannen, die ziel} onttrokken hebben door te vluchten aan dienstdoen in Abessinië, tpe^ neemt. Wij maken U er op attent zien en prijs te vragea, alvorens over te gaan. Ook in aoder Schoenwerk zil g Vraagt en draagt het merk lil merk is bekend om zijn mooie pasten REPARATIBN billijk en 4

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6