TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS De Middenstand en een misstand. FEUILLETON. Mesalliance Sociale Wetgeving. Raad van Venray. Oudersavond K. J. V. AKKERTJES Zaterdag 18 Januari 1936 Zeven en vifftlgste Jaargang No 3 Het moet wel bedenkelijke normen hebben aangenomen, voordat een bisschop als Mgr. Schrijnen z.g. er tegen waar schuwt openlijk en publiek. En dit is voor enkele jaren gebeurd over het punt van... zijn reke ningen en schuld op tijd te be talen. En het is opmerkelijk, dat Monseigneur hierbij zijn onder- hoorige kerkbesturen en kloos ters niet overslaat, om deze het voorbeeld te doen geven. Is het dan zóó erg noodig? Als u eens de kwitanties van onze accurate „tante Post" mocht nazien, dan zou het pakje „onbe taald" of „retour" zeker het dikste zijn. Zouden niet verschillende zakenmenschen een gratis-reis naar Lourdes willen geven, als zij het achterstallige vóór dien tijd binnen kregen De algemeene klacht is tegen woordigmen krijgt zijn geld niet binnen, 't Is Nieuwjaar ge weest jetzt geht es loseen regen van rekeningen valt in de huizen van koopers-op-crediet en poffers. Die rekeningenvloed houdt een paar weken aan en vormt op het einde van Januari het groot kapitaal van schulden 1 Aan klachten, natuurlijk, geen gebrek. Rekeningen en nog eens reke ningen 1 Telkens nieuwe rekenin gen in de brievenbus. En die briefjes zijn vaak genoeg „buiten verwachting". „Maar nu ook geen Nieuwjaars rekeningen meer 1 Ik wil en zal alles direct betalen". Bravo 1 Prachtig voornemen 1 Houd vol 1 Dat helpt twee man de middenstand krijgt zijn geld en gij zijt genezen van dat akelig koopen op den pof. Doch helaaser zijn anderen, die er anders over denken en.... anders handelen. Zij stapelen die rekeningen op een hoopje in hun brandkast als zij er een brand kast op nahouden of leggen ze netjes te samen in een hoekje hier of daar, en... zij laten die beren daar brommen. Luchtig maken zij er zich van af met „dat kleer-, schoenmaker, slager, bakker, kruidenier en hoe die kerels ook heeten maar wachten 't heeft zoo'n haast niet...!" Zoo redeneeren de slechte be talers, de wan-betalers. Deze zijn de misstand voor den middenstand. Hoe brengen die menschen zulke handelwijze met hun ge weten en de rechtvaardigheid overeen De leverancier heeft recht op zijn geld. 't is onrechtvaardig en zonde het verschuldigde niet te gereeder tijd te voldoen, als men kan. Wat leert ons de katechismus over zulke zaken Onder de zonden tegen het zevende gebod, (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 21 Men was verontwaardigd... de stemming voor de familie van Beers was er door het ziektegeval van vrouw Verhoeven niet op vooruit gegaan. Doch in de ziekenkamer was men daarvan onbewust. De dokter kwam wrevelig binnen Morgen En Rustig gehouden? Wat ik zeggen wil. eh, juffrouw, het lijkt mij niet geschikt, dat U den heelen dag bij den pat ënt is. Daar Daar komt maar praten van... en dat is niet bevorderlijk voor mijn voor schriften. Kitty keek ten hoogste verbaasd gepikeerd... Maar dokter. Dat is in lijn rechte tegenspraak met Uw eerste optreden. Toen heeft U mij verzocht om de verpleegster af te lossen. Hautain wierp zij het hoofdje in den nek. Hm Nu gaat U maar even weg. Ik heb hulp. Zuster, neemt U even mee het verband weg Jan van Beers meende zijn gezag te moeten laten gelden Dokter... miin meisje... Jong mensch, hou je mond! Zoo... ziet er vrij goed uit. Beteekent niet veel meer. Al die sousa had wordt daar ook -opgenoemd het niet betalen van zijn schulden. Wie zijn schulden niet op tijd betaalt, als hij kan, houdt weder rechtelijk het eigendom van anderen onder zich. Mochten we door ongeluk in zaken of tegenspoed niet betalen kunnen en uitstellen moeten dan is het plicht van naastenliefde en strikte rechtvaardigheid om geen o.nnoodige uitgaven te doen en te bezuinigen en ons te beperken tot het noodzakelijke. Dus dan geen groote sigaren of potten bier, geen cinema of bioscoop bezoeken, geen vlaatjes en lunch roomartikelen, enz. enz. Dan houd ik het liever met het oude moedertje, die altijd eenvoudig en sober had geleefd en na herstel van een beroerte in waarheid dit kon getuigen Man, als ik sterf, ge behoeft niemand iets voor mij te betalen, ik ben niemand iets schuldig. VRAGENBUS. Vraag 1. Ik ben werkzaam in de' onderneming van mijn vader en diens broer, bekend onder den firmanaam P. en S.ik ben meerderjarig en woon bij mijn ouders in. Ben ik nu verzekerd tegen ongevallen X. Antwoord. Neen, volgens een uitspraak van den centralen Raad van Beroep d.d. 30 April 1935* moeten de werkzaamheden, welke u verricht, geacht worden voort te spruiten uit de tusschen u en de leden van de firma bestaande familie-verhouding en niet uit een loondienstverhouding, u valt dus niet onder de bepalingen der sociale verzekeringswetten. Vraag 2. VindtUij devaluatie rente van de vrijwillige ouder- domsverzekering bij voortduring plaats voor hetzelfde nominale bedrag in gedevalueerde munt of wordt nominaal een zoodanig hooger bedrag uitgekeerd in ge devalueerde munt dat de waarde der uitkeering dezelfde of nage noeg dezelfde is als vóór de devaluatie het geval was Hoe geschiedde het een en ander in België na de laatste devaluatie P. Antwoord. De bedoeling van den vrager is deze wordt de rente der vrijwillige ouderdoms- verzekering bij mogelijke devalu- tie van den gulden verhoogd, zoodat die rente haar volle koop kracht behoudt De ouderdoms wet geeft recht op een bepaald nominaal bedrag als uitkeering per week op 55-65-jarigen leef tijd (de ouderdomsrente krach tens de invaliditeitswet (rente- kaart) op 65-jarigen leeftijd). Of er aanleiding zou zijn bij deva luatie dit bedrag te verhoogen, kan ik niet beoordeelentrou wens, dat zal op het oogenblik wel niemand kunnen. In België heeft men, voor zoover mij be kend, tot heden de uitkeering niet verhoogd. beter vermeden kunnen worden... Die arme bliksem,,, enfin, ia. Zuster, die smalle windsel maar. Zoo... hier een pleister overheen... Mooitempe ratuur...? Heeft mijn verloofde op een lijstje genoteerd, dokter, 't hangt daar Buitengewoon... bijna een volleerde verpleegsterSarcasme klonk in dokters stem. Kitty was reeds lang de kamer uit, deed beneden haar beklag tegen Mevrouw van Beers, die met vriendelijk medelijdend, zelfs daarna verontwaardigd lachje met haar sympathiseerde. Wat een affreus, burgerlijk, provinciaal mannetje Verbeeld je een dokter Een plattelandsneneesheer Zonder égards 1 Zeker déclassé door zijn omgang met die afgestompte boertypes 1 Och, kindje, trek het je niet aan. Je moet die menschen niet au serieux nemen., anders is het heusch- jes wel een goedig mannetje... och... die ouwe. dokter... Mevrouw van Beers' mondje trok een naief, sierlijk „O' tje De zieke zelf was heftig veront waardigd, doch kalmeerde aanmer kelijk bij het vernemen van U gaat dus hiervandaan direct weer naar vrouw Verhoeven Ik kom zoo spoedig mogelijk, nog een paar patiënten, dan ben ik er. Vrouw Verhoeven, dokter Wat is daarmee? Zeer ernstig ziek. De zuster is er de heele nacht geweest. Dan zich tot haar wendend: U zult wel bek-af zijn. Vriendelijk lachte de wijkver pleegster. Och, dokter... 't is wellicht het Vraag 3. In Mei van het vorig jaar werd een persoon door een ongeluk getroffen, waarbij hij een oog verloor. Hij kreeg een tijde lijke uitkeering, tot hij weer zijn gewone werk hervatte, berekend naar zijn weekloon van 18 gld. Bij de hervatting van zijn arbeid stelde de Rijksverzekeringsbank zijn invaliditeit vast op 30 pet., en dus zijn rente op 21 pet. Hij ontvangt dagelijks 52 cent. De arbeider vindt dit bedrag te weinig, en is in beroep gegaan. Op welke basis wordt de rente berekend X. Antwoord. Waartegen is u in beroep gegaan Vindt u het per centage invaliditeit te laag ge schat In dit geval zal uw be roep weinig uithalen. Het verlies van een oog wordt in den regel niet hooger getaxeerd dan tegen 30 pet. invaliditeit. Is uw beroep gericht tegen een te laag dagloon In dit geval dient u te weten, dat als dag loon voor een rente wordt aan genomen het loon, dat verdiend is door den getroffene in het voorafgaande jaar gedeeld door 318. Wanneer getroffene geen vol jaar bij zijn werkgever in dienst is, of gedurende 7 dagen door ziekte of ongeval verhinderd was, loon te verdienen, wordt als dag loon genomen het loon van den gelijksoortigen arbeider, die het geheele voorafgaande jaar heeft gewerkt. U kunt nu zelf nareke nen, of u te weinig rente ont vangt. Voorzitter Burgemeester v.d. Loo. SecretarisVan Haaren. Tegenwoordig alle leden. Vrijdag 10 Jan. 1936 kwam de Raad bijeen tot behandeling van een zeldzaam kleine agenda bevattende slechts twee punten. Nadat de vergadering door den Voorzitter met gebed was geopend, bracht de Voorzitter punt 1 aan de orde, doch stelde ten einde den Raad nader in te lichten voor eerst in geheime zitting dit punt te bespre ken, waarmede de Raad instemde. Na heropening der openbare ver gadering ging de Raad z.h.s. ermee accoord door tusschenkomst van de Heeren Makelaars Staal Co. te 's-Hage eene onderhandsche geld- leening van f 32.000 aan te gaan tegen é'/j pet. per jaar, waaruit be streden zullen worden de kosten van verbetering wegen, schoolherbouw, bouwsubsidie aan de Kerk te Oos trum, de kosten van verbouwing- arbeidsbeurs etc. Deze leening zal in 25 jaar worden afgelost. Het rapport der Commissie tot wering schoolverzuim zal, naar het besluit van den Raad ter inzage worden neergelegd. Hierna sloot de Voorzitter de ver gadering met gebed. Installatie van Pastoor Reulen te Leunen. Vrolgk scheen de Januari-zon in het met bloemen en groen versierde Leunen, waar de parochianen hun nieuwen Herder, den Z.E. Heer A. Reulen, feestelijk installeerden. Een optocht, waaraan alle veree- nigingen uit Leunen met hunne laatste, dat ik voor de z el heb kun nen doen.... Even later lag Jan alleen. Niet lang, want Kitty en zijn Mama, kwamen direct na het vertrek van dokter en de zuster. Dan drong tot hem op: Wat is er met die oude vrouw... de moeder van Marie Haar laatste nacht mis schien.... Waar zou Marie zijn Waarom deed dokter zoo kort aan gebonden... anders was hij dan ge woonlijk, Was hij misse h en de oorzaak? Dan weg dien onzin., hij had genceg aan zichzelf... kon nou niet naar Leiden... gedonder. Zijn witte aristocratische hand streek het kwelduiveltje weg... Ar strocratie Aristo de heer schappij van de besten. Het woord van den Wijsgeer der Oudheid Aris- toteles. Aristrocratie... verschil van stand verschil door geboorte verschil door hooge ontwikkeling, Goed, aangenomen, dat verschil Maar dan ook aristocraat in den geest, naar de ziel. Geen dekmantel voor het zich verheven gevoelen boven de anderen, die niet het voor recht dier hoogere geboorte hebben Dan dat voorrecht behouden, als een embleem, een schild Aristoteles kende drie trappen der ontwikkeling, der zedelijkheid, waar van alleen de hoogste graad verheft de stof. De mensch wordt door drie din gen goed: natuur, gewoonte, rede. Eerst op de trap waarop de rede koning is, verheft zich 't zedelijk bewustzijn- De mensch weet de machten der natuur en gewoonten te onderdruk ken. Die mensch is heerscher over zijn driften. Die mensch is heerscher vaaüdels deelnamen, stelde zich in marschorde op en geleidde den nieuwen Herder vanaf de Pastorie naar de Kerk. Hierbij waren nog tegenwoordig de H.E. Heer Deken van Venray, de Z.E. Heeren Pastoors van Oirlo en Castenray, het Kerkbestuur van Leunen en de E.A. Heer Burgemees ter van Venray. Behalve genoemde versieringen waren ook een paar mooie bogen opgericht, waarin de navolgende versjes waren aangebracht. In den boog bij de Pastorie, stond aan de pastorie-zijde; Ik ben de goede Her der, terwijl aan den anderen kant te lezen was; Heil, U Pastoor en vrede Nu Gij komt binnentreden Uw wijngaard, die bloeiend staat Brengt vruchtbaarheid op alle wegen, die Gij gaat. Op den tweeden boog, was aange bracht het navolgende vers: Leunen viert zijn nieuwen Herder Met bloeiende bloemen, zangen en vreugd En met harten vol deugd. Bij de Jongensschool stond te lezen: Pastoor, Gij Leidsman der Parochie, Wees Gij Vader van Uw volk Wees Gij da Herder, op wienvertrouwt Arm en rijk en jong en oud. Onder de vrolijke tonen der Leu- nensche Fanfare kwam de stoet, die geopend werd door de schoolkinderen met het onderwijzend personeel, brj de Kerk aan, waar door een meisje den Herder de herdersschop was aan geboden met een mooie toespraakje. Aan de Kerk was het volgende vers aangebracht Priester Gods, uit duizenden verheven Door 's Heeren gunst gesteld in 't eervol Priesterschap Geleid Uw kudde in vrede en broederschap. Wij volgen als schapen, Uw voor. beeld en Uw woord Uw volgzame kudde, die Herders stemme hoort. Voor de Kerk hield de Weleerw. Pater Saes O.F.M., die tijdelijk met deze parochie belast is geweest, een korte toespraak tot den nieuwen Herder, waarin hij deze feliciteerde met zijn pracht-parochie van brave, godsdienstige menschen en de pa rochianen met hun nieuwen Herder. Nadat Z.Eerw. de hoop heeft uitge sproken, dat de nieuwe Pastoor vele jaren in deze standplaats blijven zal, reikt hij de sleutels der Kerk over. Hierna sprak de Zeereerw. Heer Pastoor een woord van dank tot de Zeereerw. Paters Franciscanen voor hun goede zorgen en opende de kerk, die weldra geheel gevuld was. Vanaf den kansel las de HoogEerw- Heer Deken Berden de benoeming van den ZeerEerw. Heer Reulen tot Pastoor van Leunen voor en bracht nog dank voor alles wat Pastoor Strijkers voor goeds tot stand heeft mogen brengen. Mgr. de Bisschop heeft de parochianen niet als wezën willen achterlaten na het vertrek van Pastoor Strijkers, doch een nieuwen herder gezonden, die met vreugde opgenomen wordt. Na een korte uiteenzetting der beteekenis der installatie, verrichtte de HoogEerw. Heer Deken met assistentie van de ZeerEerw. Heeren Pastoors van Oirlo en Castenray de installatie van den nieuwen Herder, die na voorlezing van het evangelie van de Goeden Herder het woord richtte tot zijn parochianen, waarin hij verz-ekerde met verlangen te hebben uitgezien naar zijn parochie, die zulk een goeden naam draagt om de hier heerschende eensgezind heid en samenwerking met hun Herders, de bereidwilligheid tot het brengen van offers voor de kerk en de volgzaamheid der parochianen. Na de parochie onder de hoede der H. Maagd Maria gesteld te hebben, geeft hij gaarne de verzekering zijn beste krachten te zullen geven voor het zieleheil der parochianen. Met een Te Deum werd deze schoone plechtigheid gesloten, waarna men in optocht ging naar het Bonds- over zijn driften, Die mensch is vol geling door de eeuwen heen van den wijsgeer. Aristocraat. Een Koning schreef aan Aristo teles: dat hij zich gelukkig waande, hem een zoon was geboren in een tijdperk, waarin de wijsgeer leefde. Want hem wilde hij de opvoeding van zijn kind opdragen. Vormen tot aristocraat 1 Standverschil zal blijven bestaan tot in lengte van dagen. Doch het dwaze, impertinente waanbeeld van een zekere superioriteit zal moeten plaats maken voor twee factoren waardeering zelfbeheersching. Waardeering... voor dien anderen stand, hei zij hooger of lager Zelfbe heersching lom niet aan te tasten de rechten, de eer, de gewoonten van anderen. Dan is het geen kaste, die prat gaat op belangrijke prestaties van voorouders... daarop teert 1 Dit zal U Pseudo-Aristocraten, gij. die het denkt te zijn, in de ooren klinken, als een onguur iets... iets onreins. Aristoteles. Uw volgelingen zijn er nog... Maar hoeveel... HOOFDSTUK XVI. De voltallige gemeenteraad van Veldhoven was in vergadering aan wezig. Er heerschte een gespannen, broeierige stemming onder de anders rustige, bezadigde vroede vaderen. Wel gloeide de spits van de bur gemeester z'n sigaar, maar, wat nim mer gebeurde, de asch was herhaalde malen getuimeld op het smettelooze vest en de scherp geplooide panta lon 1 Mijnheer de Voorzitter was ge- gebouw. Hier nam de Heer P. J. Weys, Overbroek het woord om den nieuwen Herder namens de Fanfare St. Catharina toe te spreken. Treurden we kort geleden om het vertrek van den Zeereerw. Heer Strijkers, thans jubelen we nu Mgr. de Bisschop ons een anderen Herder heeft gezonden. Er aan herinnerend dat de Fanfare steeds bereid is kerkelijke feesten op te luisteren, spreekt hij de hoop uit dat de Zeer Eerw. Heer Reulen lange jaren als Pastoor in Leunen zal wonen tot aller heil. Na de verzekering, dat de Fanfare „St. Catharina" steeds trouw en ge hoorzaam den Herder zal volgen, zet de Fanfare een ,,Lang zal hij leven" in en ving een druk bezochte receptie aan. In de goed bezette mooie zaal der Landbouwhuishoudschool hield de K.J.V. eene propaganda-vergadering, waarop de Weleerw. Heer Rector Jenniskens als Directeur der K.J.V. het woord voerde. Nadat de Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen met de geëigende groet de vergadering geopend had, nam de Weleerw. Heer Jenniskens het woord en deed duidelijk uitkomen het innerlijke wezen en doel der K.J.V. De heerschende crisis ontwricht de menschen niet alleen uiterlijk, doch wat veel erger is, ook innerlijk. De levensvervlakking, de zucht naar genot en luxe werken, de groeiende onverschilligheid ten opzichte van den godsdienst in de hand. Met leede oogen ziet onze Vader, de Bisschop, met zijn Priesters dit aan. En toch zjj zijn onmachtig dit gevaar te be strijden, mits zij geen leeke-apostelen naast zich krqgen. Hier nu bestaat een zeer groot gevaar voor ons zieleheil, waarvoor de mensch toch eigenlijk geschapen is. Hier in dit leven spelen we onze rol op het levenstooneel, daarna Wordt het lichaam begraven en met ons inner lijk komen we voor Gods Rechterstoel, die ons loonen of straffen zal naar werken. Dit laatste is dus hoofdzaak. Zie, hoe Jezus bij de genezing van den lamme, eerst zegtUwe zonden zijn U vergeven", waarna Hij als zicht baar teeken Zijner Almacht zegt ,Sta op en wandel." Ook heeft Jezus gezegd: Als Uw oog U ergert, rukt het uit, als Uw hand of voet U ergert, kapt hem af, want het is beter met één oog en één voet in den Hemel te komen dan met beide verloren te gaan." Hier blijkt dus duidelijk uit, dat het er voor ons slechts op aan komt innerlijk mooi en schoon te zijn. En toch, de menschen begrijpen het niet. Zij laten zich meeslepen door de wereld van het uiterlijke, tot groote schade hunner zielen. Slechts weinigen zullen evenals de H. Franciscus vergiffenis moeten vragen aan broeder Ezel, hun lichaam, voor aan gedane verstervingen. Tegen deze vervlakking een dam op te werpen is de zorg der priesters, die dit bereiken willen met medewerking der meisjes in de K.J.V. De ouders hebben met de priesters de mooie taak mede te werken tot uitbreiding van Gods Rijk op aarde, het mystieke lichaam van Christus. Ook de Kerk verwaarloost het uiterlijke niet, doch het staat daar overal op de tweede plaats. De wereld echter richt zich alleen naar het uiterlijke. De machteloosheid der priesters tegenover dit euvel, de zorg voor het heil der zielen heeft de priester aangezet, naar tegenweer uit te zien, die verhoopt wordt van de K.J.V., die als echte Maria's kinderen pal zullen moeten staan te midden der verkeerde stroomingen. Deze strijd, die door de K.J.V. gestreden moet worden te midden der wereld, is voor haar zwaar en het is ons aller plicht haar te steu nen en te helpen, wijl we daar door meewerken aan de zedelijke verhef fing van het volk. Dan worden we innerlijk gelukkig, zooals de H. Bewoners van het nederig huisje te Nazareth, waar uiterlijk geen weelde heerschte doch innerlijk een onzeg bare rijkdom was. En toch eemaal zullen ook wij allen inzien en voelen, dat dit het eigenlijke doel van ons leven is. Zeker de K.J.V., vraagt offers, die echter in geen verhouding staan tot het loon. Steunt daarom de K.J.V., die ontsproten is uit edele Priester liefde tot het heil der zielen, die onzen Bisschop zoo na aan het hart ligt en alleszins beantwoorden zal aan haar ideaal. Na een kleine pauze werd gelegen heid gegeven tot het vragen van inlichtingen, waarna de Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen dank bracht aan Rector Jenniskens voor zijn schoone lezing. Met een paar mooie rijdansen, zang en tooneelspel uitgevoerd door de leden der K.J.V. werd deze intres- santen avond gesloten. emotionneerd, ge-enerveerd door het kalme reutelen der pijp van den stoïcijnschen wethouder Beukers... nota bene doodgewone boer. Het was hem nooit zoo opgeval len, als dien middag. Onbewust, tegen zijn eigen wil in. had hij zich eenige malen speciaal tot hem [gewend, steeds afstootend op een sarcastischen blik, of een tce vallig niet luisteren. Een eigenaardig verschijnsel bij zwakke karakters, dat zwakke karak ters, dat ze juist tot diengene praten, die ze het liefst hadden genegeerd als ze durfden 1 Men was aan de rondvraag. Heeren, de agenda is met dit laatste punt afgewerkt. Niemand heeft zeker meer iets te vragen of zoo Beschermend glimlachend, keek hij afwachtend rond. Beukers richtte zich op. Met Uw welnemen meneer de voorzitter.,, zou ik gaarne een paar vragen stellen, 'k Heb nog een kleinigheidje op 't hart, dat er ver langt af te komen. Ah zoo, wethouder Beukers heeft 't woord. De burgemeester nestelde zich blijkbaar behagelijk.. zeker weer een of andere boeren-humor ontboe zeming.. - Nou dan, meneer de voorzitter dan zal ik maar met de deur in huis vallen. Waarom is onze veldwachter geschorscht De lippen van den 'veldwachter klemde zich. De voorzitter, ge-electriceerd, die sprong op... Die vraag wordt door mij af gewezen, wethouder Beukers. Als hoofd van de politie heb ik t recht frioeenmat een kou gevat? Als een gevoel van onbehaaglijk heid U overvall mei koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zuil Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. Nederiandsch Ongeëvenaard bij Griep, Product gevalle kou, rheumaiische pijnen, Zenuwpijnen, enz. 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept non Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruil"-vorm. Let hierop en weiger elke namaak Wat denken kinderen van hun ouders? EN HOE MOETEN NORMALE KINDEREN ZICH GEDRAGEN? INTERESSANTE ONDERZOEKIN GEN VAN AMERIKAANSCHE PEDAGOGEN. Er zgn ouders, die in hun kinderen wonderen zien en er zijn ouders, wier eenige hoop is, dat er misschien nog wel iets goeds zal groeien uit de ongezeggelijke en hartelooze wezentjes, die alles van hen eischen en niets teruggeven. Er zijn ook ouders en gelukkig heel veel, die inzake de waardeering van hun kinderen den koninklijken weg be wandelen, er niet te veel van ver wachten, maar ook niet te weinig en verder terecht rekenen op God's bijstand. Aldus hoort men van alle ouders een totaal verschillend oordeel over hun kinderen. Toch neemt dit niet weg, dat de meesten het in groote tot schorsching. Ik meende, dat U daar wel van op de hoogte was; ehem Ja, Burgemeester, dor bin ik van op de hoogte.. Ja, da wist ik wel, dat Uw antwoord zou zijn. Maar 't malle is, da k nog van veel meer dingen op de hoogte ben. Ja, da ben ik Is dat een insinuatie, wethouder Beukers Ja, Burgemeester, da za'k U 'n Hollandsch antwoord op geven, wie de schoen past trekt 'm an. De andere gemeenteraadsleden be gonnen teekenen te geven van vroo- lijkheid, nog wel niet openlijk, daar voor was het ontzag van van Beers ingeworteld. U spreekt in raadselen en ik vind het absoluut overbodig, om nog verder te polemiseeren, wethouder Beukers. Dat ben ik, in de voort durende aangename samenwerking in den loop der jaren niet van u ge wend. Ven Beers kookte. Nou meneer ds voorzitter, zoo raadselachtig is mien vraag toch nie. Ik zal 'm dan nog maar es herhalen: Waarum is onze veldwachter ge schorst Benkers had iets van een lachende buldog, die vasthoudt. Daar geef ik geen verantwoor ding over. Begrepen... Nee meneer de voorzitter, da he'k nie begrepen. Onze veldwachter is zeer plichtsgetrouw. Wethouder Beukers, ik ont neem U het woord j Da zal nie gaan, mijnheer de voorzitter... ik zei dat onze veld wachter 'n plichtgetrouw mensch is, die ten... de laatste woorden werden door een heftig gehamer overstemd. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 5