DERDE BLAD VAN „PEEL EN MAAS' ABDIJSIROOP Magazijn „De Zon" DEGENEESKRMMTMi>m/mtr WINTERMANTELS 10 °o korting op alle niet speciaal geprijsde artikelen. 30-50 "lokorting op onze zooals ondermeer Drosem enAconittim, thans nog versterkt door toevoeging van Codeïnum maken AKKER's Abdijsiroop tots werelds béste hoestsiroop. tegen Hoest Griep'. Bronchitis, Asthma Profiteer van onze buitengewone aanbiedingen Uitsluitend de allerbeste kwaliteiten aan ongelooflijke prijzen. Groote partijen COUPONS en RESTANTEN aan spotprijzen. Binnenland. Ons weekpraatje. Zaterdag 11 Januari 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 2 -ty ~r 'nii Het geheim der verrassende werking van Abdijsiroop berust voor een groot deel op de vele daarin verwerkte „genees kruiden", waarvan de bijzondere genezende eigenschappen reeds in de oudheid bekend waren. Deze kruiden bevatten geneeskrachtige stoffen in hun natuurlijke samenstelling, waar door zij gemakkelijk door het lichaam kunnen worden opgenomen. Daardoor is hun werking snel en veelzijdig, zij schaden het gestel niet, daar zij geen sporen in het lichaam achter laten, in tegenstelling met de nieuwere z.g. „chemische" middelen. De schitterende werking van deze kruiden-siroop, die Abdij siroop is, wordt thans nog krachtig versterkt, nu Apotheker Dumont op bijzondere wijze daaraan heeft toegevoegd de krachtig „noest-bedwingende" stof: „codeïne", zonder dat de natuurlijke werking der kruiden wordt verminderd. Integen deel, door de*» gelukkige combinatie wordt zij nog doeltref fender. Een betere samenstelling tegen aandoeningen der adem halingsorganen, de ondervinding zal het U bewijzen, is ondenk baar. Grijp dus vol vertrouwen naar„'s werelds béste hoest-siroop". Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50. Overal verkrijgbaar! Groote Straat 9 zakenlui voor hen hadden gearran geerd ze waardeerden het allerminst, dat ze op deze wijze tegen, zich zelve beschermd werden. En het valt in deze dagen dan ook op, dat ze met verhoogd enthou siasme de opruimingsweken beleven, welke de wetgever voor twee half- jaarlijksche perioden heeft toegestaan. De balansopruimingen van Januari zijn voor de winkeliers nimmer zoo'n succes geweest als juist dezen keer. We waardeeren dat. Het blijkt, dat de huisvrouwen om nu verder van de mannen maar te zwijgen het geld, dat ze anders aan onnutte en schadelijke inkoopen besteedden, hebben bespaard, en dat ze nu ge legenheid hebben om van de werke- lgke opruimingen te profiteeren, welke elke zakenman, die voor de vernieuwing van zijn voorraden staat én voor de behoeften om daartoe over contanten te beschikken, bij tijd en wijle moet houden. De oneerlijke concurrentie is uit geschakeld grootendeels althans en de werkelijke koopjes zijn nu te halen, welke de bona fide-winkeliers hun cliëntèle bij de twee belangrijke seizoenwisselingen van het jaar hebben te bieden. Tweemaal per jaar opruiming te houden, is een zakelijke dwang. Geen winkelier, die zijn zaak op peil wil houden, zal de risico aanvaarden om op het einde van een winter- of zomerseizoen met een hoeveelheid artikelen te blijven zitten, wellje door bewaring in kwaliteit kunnen achter uitgaan of door verandering in de mode „oudbakken kunnen worden. Liever geeft hij zijn Klanten de ge legenheid om uit smalle beurs een koopje te halen of om privé een klein deel van het risico mode wijziging te aanvaarden, dat hij, voor wat een massa aan artikelen betreft, niet kan dragen. De bona fide-winkelier moet daarom twee maal per jaar „opruimen. Niet „uitverkoopen." Dat laatste doen slechts zij, die zakelijk „op" zijn of om andere redenen het bedrijf be ëindigen, óf en dat werd het groote misbruik het publiek stel selmatig wilden bedriegen. Tóch blyft oppassen de boodschap. Het uitverkoop-systeem, bloeiend heel het jaar door. had zulken om vang aangenomen, dat een deel van de industrie zich speciaal op het ver vaardigen van uitverkoop-artikelen had toegelegd. Die industrie ziet door de nieuwe wet haar afzet be dreigd. Vooral in de groote steden, omdat daar nu door dezen en dan door genen permanent uitverkoo pen werden gehouden. De reëele handel heeft door de wettelijke regeling van het „oprui mingssysteem" en het verbod van onreëele „uitverkoopen" steun ge kregen, maar de fabrieken, die de goedkoope glansartikelen in den handel brachten, zitten niet stil en trachten thans haar omzet te behou den door drukker dan te voren de resteerende mogelijkheden van „op ruimingen" uit te buiten. Er is bij de beperkte wettelijke opruimingsgelegenheid zóó'n koop- drang ontstaan bij het publiek, dat de groote stadszaken onmogelijk in staat zijn om haar uitgebreide, aan stormende cliëntèle tegen goedkoope prijzen te bedienen uit de werkelijk „resteerende" voorraden. Met het gevolg, dat heele partijen nieuwe goederen worden betrokken van fabrieken, welke aan rommel het aanzien van kwaliteit weten te geven, tegen opruimingsprrjzen ver handelbaar. Daarom raden we in gemoede ea in volstrekte overtuiging onzen lezers en lezeressen aan, om liever in de advertentiekolommen van hun plaatselijke krant uit te zien naar de betrouwbare adressen uit eigen omgeving, waar restanten uit voor raad verkrijgbaar zijn. Uit eigen kring kennen ze wel de namen van firma's, op wier woord ze kunnen afgaan. Heel de bescheiden en degelijke opzet dezer plaatselijke neringdoen den is trouwens een beletsel, dat ze de vereischte groote kwantums aan speciaal-vervaardigde opruimings artikelen zouden kunnen verkoopen. Méér dan een groote stadszaak verliest de plaatselijke winkelier trouwens -zijn debiet mét zijn naam. Koopt daarom zooveel mogelijk ter plaatse DE VOORUITZICHTEN. Het is gebruikelijk, dat leidende persoonlijkheden bij den aanvang van een nieuw jaar de „vooruitzichten" openleggen, welke voor het volk opdoemen en gelukkig hebben we onder de hoofdfiguren onzer maat schappij geen Nurks, die het bestaan durft om te getuigen, dat 1936 wel even slecht zal worden als het voor gaande jaar was of dat we er nog een beetje beroerder aan toe zullen raken. Neen, ze zijn allen bereid om er den moed te doen inhouden. En och ja, waarom zouden we andersMet geweeklaag komen we er zeker niet. Minister Gelissen ziet gunstige „voorteekenen". De scheepvaart leeft op en de industrieele productie groeit. Prachtig als straks maar niet blijkt, dat het alleen oorlogs vrees is geweest, welke tot specula tieve aankoopen en -productie heb ben geleid. HANDELSOVEREENKOMSTEN. Inderdaad gebeuren er den laatsten tijd wel eens dingen, welke eenig vertrouwen in de toekomst wettigen. Onlangs b.v. sloten we een nog al voordeelige handelsovereenkomst met de Ver. Staten en Maandag j.l. tee kenden onze vertegenwoordigers een dergelijk tractaat met Frankrijk, waarvan ook nog al het een en ander mag worden verwacht. Een meevallertje voor onze pluim veehouders is, dat Duitschland het geldcontingent voor den uitvoer van eieren naar Duitschland voor Januari 15 pet. hooger stelde dan voor December heeft gegolder, maar daar naast staat evenzeer een tegenvaller, doordat de eierexport naar Engeland op 45 pet. van den uitvoer in Januari van het vorige jaar werd bepaald. Zoo schokt onze handel heen en weer. VREEMDELINGENVERKEER. Ook minister Gelissen leverde van de week zijn bijdrage tot maatschap pelijk herstel door een commissie te installeeren, welke op korten tijd naar de juiste maatregelen ter uit breiding van het vreemdelingenver keer zal hebben te zoeken alsmede naar de middelen om Nederlandsche vacantiegangers wat meer in eigen land te houden. Er bestaan wan verhoudingen tusschen hetgeen wij in vacantietijd onder buitenlanders verteren (35 a 40 millioen) en het geen buitenlanders onze menschen in handen komen spelen (5 millioen) De minister meent, dat de bewoners onzer noordelijke provincie's bjjv. Limburg maar eens moeten gaan verkennen en dat de Zuiderlingen het spelevaren dienen te leeren op de Friessche plassen. POLITIEK GEHASPEL. Ook de N.S.B. ondervindt, hoe moeilijk ons volk in het keurslijf van één partij of beweging is te wringen. Ze heeft reeds meermalen tegen versplintering van de eigen gelederen moeten vechten, tot nog toe met gunstig verloop. Thans is het een meer beteeke- nende figuur uit de leiding en de komst der beweging, die het initia tief voor een nieuwe fascistische organisatie heeft genomen. De heer Tusenius uit IJmuiden heeft een groote groep geroyeerden en ontevredenen georganiseerd in een Nationaal Arbeidsgenootschap. Ook hem wenschen we heil Hoe meer politieke zielen, hoe meer.... versplintering WEGENVERLICHTING. Hg, die auto rijdt, weet, hoe naar en gevaarlijk het rijden 's avonds is. Men mag dit met een enthousi asme ontkennen, om met woorden te toonen, hoe goed men het stuur meester is, in werkelijkheid zijn er zeer weinigen, die zich safe voelen bg het telkens tegemoet rgden van verblindende lichten, hoe gedimd deze ook mogen zijn. De eenige oplossing is een prima wegverlichting. Sommige deelen van de hoofdver bindingswegen zijn dan ook met natriumlichten of andere moderne lampen voorzien, die het verkeer sterk vergemakkelijken. Men wil ook den weg Amsterdam Haarlem gaan verlichten en de hoofdingenieur-directeur van de rijks waterstaat, deelt aan de LNAC mede, dat de technische zijde van de verlichting van open wegen geen moeilijkheden biedt. Het Rgk heeft echter geen eigen exploitatie van lichtnetten, zoodat overeenkomsten gemaakt moeten worden met stroomleverings-licha. men binnen wier ressort de te ver lichten wegen liggen. Het is de vraag of de fmancieele zijde van het vraogstak niet in deze tijden te zwaar weegt om geleide lijk het geheele primaire automo- bielnet van Nederland van 'n goede verlichting te voorzien. m ji Het zou echter een uitkomst zijn voor de automobilisten. FIN AN CIEELE ZWENDEL. Het wordt wel eens tgd dat de overheid wat duidelijker haar stand punt tegenover den overigens nog al getemperden goklust van het Nederlandsche volk bepale. Tot nu toe is haar houding vrijwel alleen negatief; het gokken is, behoudens voor wat de Staatsloterij betreft, verboden. Zit er werkelijk een ernstige prin- cipieele kant aan de zaak Als we daarvan overtuigd waren dan gingen we aanstonds op zij voor datgene wat het geweten van het volk, althans van een belangrijk deel van dit volk, zegt. Is echter een loterij onzedelijk, dan zal ze dat o.i. even goed zijn voor de eerste 20.000 nummers der Staats loterij, als voor die overige nummers waarmede velen haar graag zouden zien uitgebreid. De overheid mag dan ook in het geheel niet als organisatrice eener loterij optreden en zg zou ook al die overige vormen van gokkerij moeten tegengaan, waaraan men schen van allerlei stand en geloof zich plegen over te geven. Als ik een briefje koop in de hoop op een prijs, is dat in wezen niets anders dan wanneer ik een partij goederen opsla, speculeerende op een prijsverhooging of een „tip" aan vaard voor een „voordeeiige" effec tenbelegging. Nu de overheid den gewonen gok lust der massa aan de korte banden van haar Staatsloterij heeft gelegd, worden ter voldoening aan de blijk baar niet in te toornen gokdriften allerlei zijwegen geopend, die zedelijk veel gevaarlijker zijn dan onder be hoorlijk toezicht gestelde loterijen en het volk met groote fmancieele schade bsdreigen. Keer op keer leest men in de courant, hoe de politie invallen doet in „bankzaken" en lo terg kantoren, welke zich met zwendelpractijken hebben bezig gehouden. Voor zulks is komen vast te staan zijn reeds honderden of duizenden kleine luyden bedrogen of finacieel geplukt. Ook het gezonde zakenleven wordt bedreigd, doordat sommige nering doenden hun klanten in de gelegen heid stellen om ten behoeve vaneen gokje door de mazen van de wet te kruipen. Ze bezigen daartoe puzz'les, welke niets raadselachtigs aan zich hebben, of openen het verschiet op gratis- koopjes door het toeval van een koopdag-keuze. Schadelijker dan eerlijke loterijen. OPRUIMING.! GELUKKIG GÉÉN UITVERKOOP. DE OPRUIMINGSRECLAME BLIJFT OOK NA DE DESBETREF FENDE WET EEN ZAAK VAN VERTROUWEN. KOOPT TER PLAATSE! Men kan niet ontkennen, dat de wet, welke de misbruiken van de z.g. uitverkoop-reclame bedoelt tegen te gaan, van zeer ingrijpende beteekenis is geweest voor den Nederlandschen détailhandel. De Nederlandsche huis vrouw is belust op „koopjes" als een Chinees op opium de Nederlandsche huisvrouw weerstaat de verleiding van de uitverkoop-reclame héél moei lijk. Van die betrekkelijke ondeugd werd grovelijk misbruik gemaakt ten koste van den reëelen handel, en ten koste ook van de portemonnaie der huisvrouw. Speculeerende op haar koopjeslust, waren steeds meer handelslui er op uit om van den schijn een bedrijf te maken. Ze hielden onder allerlei voorwendselen per manente uitverkoopen, waarbij de prijzen steeds verder omlaag werden gevoerd met behoud van een uiter- lgkheid aan kwaliteit, welke met de werkelijkheid volstrekt niet in over eenstemming was. Aan de Nederlandsche huisvrouwen werden prullen opgedrongen tegen de laagst denkbare prijzen en met den hoogst denkbaren glans van deugdelijkheid. De reëele handel raakte in de verdrukking. De Nederlanders vrouwen in het bijzonder, maar óók vele mannen hebben zich slechts mopperend ge schikt naar de bedoelingen van den wetgever. Het was geweldpleging tegen een sterk gegroeiden harts tocht, dat ze zich niet langer op elk mogelijk tijdstip van het jaar, waarop ze toevallig een paar centen in de handen kregen, van de „koopjes" konden bedienen, welke handige

Peel en Maas | 1936 | | pagina 9