Buitenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Wie zich aan een ander spiegelt Zeker, we hebben het allemaal hard te verantwoorden in de crisis. Salariskortingen volgen elkaar op en velen zijn reeds toe aan een totaal van 40 a 50 pct.-mindering. En toch, als we tot over de grenzen blikken, waar men zich soms met hand en tand tegen salariskortingen heeft verzet en aldus aan... devaluatie niet is kunnen ontkomen, dan hebben we 'weer reden om ons gelukkig te prezen. In België, waar de franc devalueerde van een halven gulden op zeven cent en vervolgens op vijf cent, hebben de loonen zich geenszins in omge keerde mate aan de verminderde waarde der gangbare munt aange past. Met het gevolg, dat een jaar inkomen van 10.000 francs als zeer behoorlijk gold. Met francs van zeven cent beteekende zulk inkomen ook inderdaad nog 700 gld., welk bedrag in verband met den ongetwijfeld goedkooperen levensstandaard in België overeenkomt met een som van 1000 gld., in Nederland te ver teren. Thans echter, nu de franc verder devalueerde van 7 op 5, zijn de in komens van 10.000 frans en daar beneden inkomens, welke door de groote meerderheid der bevolking worden genoten vreeselijk benau wend geworden, want ook in België heeft de practijk uitgewezen, dat bij devaluatie de prijzen der onder scheidene levensmiddelen en -behoef ten stijgen, bijna in gelijke verhou ding tot de waardevermindering van het geld. In België wordt dus thans een salaris van 10.000 francs als een „behoorlijk", althans als een gemid deld inkomen beschouwd, een salaris, dat omgerekend in Nederlandsch geld, f 500 bedraagt en gelijk is aan de koopkracht van 600 a 700 Neder- landsche guldens. En welke „sterkte" bracht de devaluatie aan het financieele ver mogen van den staat De Belgische regeering heeft beloofd, dat ze de loonen van 10.000 francs en minder, met 15 pet. zou verhoogen, als de prijsstijging der levensbehoeften zich in het laatste kwartaal van 1935 boven een zeker percentage zou blijven bewegen. Dat is inderdaad gebeurd, maar thans blijkt de Belgische regeering onmachtig om haar toezegging ge stand te doen. Door onderhandelingen met de arbeidersbonden heeft ze een uitstel der betaling van de 5 pet- verhooging aan haar ambtenaren verkregen tot 1 April a.s. Dan zal deze toeslag in gedeelten, loopende over een duur van zes maanden, worden „afbetaald." Men zegt wel eens, dat het 't zelfde is, of men van de kat of van den kater gebeten wordt. Moge lijk Maar de deflatiehappen van Colijn hebben ons toch nog niet zóó gehavend als de devaluatie-happen onze Zuiderburen hebben geknauwd een zeer geringe, in de slappe maan den, t.w. de tweede helft van Januari en geheel Februari. Die slappe tijd is onoverkomelijk. Maar, wanneer U Uw geld uitgeeft op een doelmatige wijze, en U en tienduizend andere vrouwen laten desnoods iets van die opruiming onaangeroerd, iets, watU toch zoo graag zou willen hebben, dan zult U Uw winkelier toch in zekeren zin een dienst bewijzen, door hem de komende weken na de uit verkoop niet arbeidsloos te laten. UitverkoopKoopt, maar op econo mische basis. Denkt óók aan den dag van morgen. Uitverboops- psychologie. Ze zijn er weer, de groote witte borden, met die vroolijke rood en zwarte letters, die U op een afstand reeds kunt lezen. Het oogenblik, dat ze boven of op het winkelraam ge hangen worden, volgen vele vrouwen- blikken, de handelingen van de man, die zich niet bewust is, dat bij 't slaan van het laatste spijkertje, een sensationeel moment aanbreekt in vele vrouwenharten en in een even zoo groot aantal mannen-portemon- naies. UitverkoopEn zeker dit jaar, nu door de nieuwe wet, alles geconcen treerd wordt in twee korte tijd- perioden (winter-en zomer halfjaar) werkt zij meer dan ooit op het zwakke geslacht als een magneet Na de roes van feestdagen, St. Nicolaas, Kerstmis, en tot slot Oud en Nieuw, komt er in eens zoo'n nuchtere werkdag: 2 Januari. Nuchter Zie ze daar staan in drommen voor de winkeldeur, reeds lang vóór de ochtendopening van de zaak, die haar aandacht heeft, puzzlend, of er geen zijn zal, die 't zelfde goedkoope lokartikel wil als zij. En dan gaan ze eindelijk naar binnen, verdringen elkaar, zien een nóg voordeeliger artikel, dan dat haar reeds naar binnen trok, trók, begrijpt U, eigenlijk wilde zij heelemaal niet gaan, 't was immers al zoo'n dure maand geweest, nietwaar Dat bent U toch met haar eensEn weer nieuwe salarisverlaging 1 Januari 1936, dus, U begrijpt goed, zij werd naar binnen getrokken, en na een uur of drie, dan wordt zg er weer uit gezet, en daarvoor is er maar één verklaarbare redenhaar leege porte- monnaie, die haar belet de overige dagen nog eens te gaan. En thuis gekomen stalt ze alles uit: de handschoenen en boeken en huishoudelijke artikelen, en als man lief even de opmerking durft te makenheeft dat niet erg veel gekost, kindje antwoordt ze ge decideerd, door te zeggenwel neen, ik ging naar die uitverkoop, niet voor mijn plezier, dat dringen en duwen is heusch zoo leuk niet, maar om zuiver economische redenen. En terwijl ze hem het gekochte toont, ziet ze tot haar schrik (maar ze zegt niets) dat de handschoenen voor Zus wel wat klein zijn de zeef te grof is, en ze een gedeelte van de boeken reeds bezit... Uitverkoopen zijn er om gehouden te worden. En ze zijn goed en noodig. Want menigeen wacht op ze, wacht om haar huishouding tot in alle onderdeelen aan te vullen. Voor uit verkoopen wordt gespaard. En daarna uitgegeven. Er kan in die weken nog eens iets extra's gekocht worden, maar willekeurig te koopen, wat U lijkt, is oneconomisch. Ook daarom, omdat wanneer U deze veertien dagen teveel geld uitgeeft, U weken daarna niets meer kan koopen, en U dus op deze manier, de omzet van Uw winkelier mee helpt te maken tot onder zijn preekstoel zag staan, zijn predicatie onderbrak met de woor den; Beminde Geloovigen, laten we eerst een Onze Vader bidden voor den politieman, opdat hij, wanneer hij iets van hiijn preek opschrijft, dit ook goed zal doen. Men hangt tegenwoordig gauw in Duitschland Maar als ge spreekt van geloofs vervolging in Duitschland, dan doet het heele nazidom verontwaardigd. DE ALGEMEENE TOESTAND. DE AANVALLEN OP ROODE- KRUIS-AMBULANCES. THANS WEER OP EEN EGYPTISCHE. De Italianen blijven de openbare meening tarten met hun luchtaan vallen op vreemde ambulances in Abessinië. Het is onbegrijpelijk, wat ze van deze onmenschelijke tactiek verwach ten, want de wereld raakt vervuld van afschuw en van... een anti- Italiaansche spanning. Te meer, nu het vast komt te staan dat de Italianen ook vrij algemeen TOT GIFGAS-AANVALLEN overgaan, op alle fronten. O.m. de beide Abessynische legerleiders, generaal Wehib Pasja en Dedsjas- mats Makomen, die uit Jitiga te Harrar zijn teruggekeerd, meldden, dat gedurende de laatste dagen de Italianen, zoowel op het Oostelijk Ogadenfront, als in het uiterste Zuiden, Noorden en Westen, gasaan vallen hebben ondernomen. Maar om terug te komen op de bedreiging der Italianen van de bui- tenlandsche ambulances uit Addis Abeba werd bericht, dat Zaterdag DE EGYPTISCHE AMBULANE GEBOMBARDEERD is bij een aanval van 5 Italiaansche vliegtuigen op Daggah Boer. Daar bij werd ook een groote hoeveelheid bommen geworpen op de Egyptische Roode Kruis-ambulance. Officieele persoonlijkheden wijzen er op, dat het Roode Kruis te Dag gah Boer op 2 K-M. afstand van de stad gelegen is, zoodat men aan een vergissing bij het doel kiezen niet kan gelooven. Men telt talrijke gewonden onder de verpleegden. DE VERONTWAARDIGING IN ZWEDEN. Intusschen is nu ook een lid van het personeel der Zweedsche ambu lance, welke bij Dolo werd gebom bardeerd, dr, Lundstroem genaamd, aan de bekomen kwetsuren over leden. Dat feit heeft de openbare mee- Ding van Zweden nog meer verbit terd dan zij sedert den Italiaanschen luchtaanval bij Dolo reeds was. .Allehanda" oppert de mogelijkheid dat de aanval zal leiden tot een actie van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten. Het blad voegt er aan toe, dat dit de laatste nagel aan de doodkist zal blijken te zijn van Mussolini's droomen van een imperium, „Ostgotlands Folkblat" verklaart, dat men zich niet erover behoeft te verwonderen, wanneer het incident leidt tot den val van het fascistische regiem en het einde van ItaÜë's oorlogspolitiek. DR. HYLANDER VERTELT. De Zweedsche dr. Hylander, leider der Zweedsche ambulance bij Dolo, die te Addis Abeba met zgn collega dr. Smith per vliegtuig aankwam, verklaarde aan den correspondent van Reuter, dat het bombardement van de Zweedsche ambulance door de Italianen absoluut opzettelijk is geschied. Op den morgen dat het bombar dement plaats had, aldus dr. H., bevond ik mij in de operatiezaal, toen een regen van bommen en mi- trailleusekogels op ons neerkwam. Ik kon nog juist zien hoe twee es cadrilles van drie vliegtuigen elk boven de ambulance vlogen, voordat ik in zwijn viel. Toen ik weer bijkwam, aldus ver volgde dr. Hylander, zag ik het af schuwelijkste schouwspel van een slachting om mij heen. Het gegil en gekerm van de gewonden en het gekraak der in brand geraakte ten ten verhoogden nog het verschrik, kelgke van het schouwspel. Het is onmogelijk te zeggen hoe veel bommen er geworpen werden, maar waarschijnlijk ongeveer 2000, terwijl duizenden mitrailleurpatro nen op ons maken. PREEKEN ONDER TOEZICHT. De „Kanzelparagraph" laat ir Duitschland van zich spreken. Te Trier werd de62jarige pastoor Joh. Teis tot 8 maanden gevangenis straf veroordeeld. Pastoor Frank, in de Pfalz, kreeg 4 maanden. Een 25jarige kapelaan uit Fürth (Odenwald) hoorde zich tot 6 maand veroordeelen. Pastoor Leo'F. en kapelaan Hein- reich D. uit Loevenich kwamen er met resp. 150 en 20 mark boete beter af. Kapelaan Hermann Thoene uit Lünen moet zijn preek echter met 4 maanden gevangenisssraf uitboeten De controle in de kerken duurt voort. De geestelijkheid hangt af van hetgeen die officieele beoordeelaars harer preeken er van noteeren, dik wijls van hetgeen deze meenen te j verstaan. I Geen wonder, dat een pastoor, die de Polizei met boekje en potlood VENRAY, 11 Jan. 1936 AANGIFTE HENGSTEN. De Burgemeester van Venray brengt in herinnering van belang hebbenden artikel 23 der Paarden- wet 1918, volgens hetwelk ieder eigenaar ot houder van een 2jarigen of ouderen hengst verplicht is hier van bij den burgemeester der ge meente zijner inwoning aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst 2 jaar is geworden of in zijn bezit is gekomen, alsmede voor den eersten Februari van elk jaar. Ieder eigenaar of houder van een hengst van twee jaren of ouder moet dus in den loop dezer maand aangifte doen ter Secretarie, onver schillig of hij het vorig jaar den hengst al dan niet reeds heeft aan gegeven. Venray, 7 Januari 1936. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. DIEFSTALLEN. Op verschillende plaatsen onder Leunen en Omstreken werd een dezer nachten buiten liggend waschgoed ontvreemd. De politie heeft de zaken in onderzoek. FRANCISCAANSE KERST AVONDEN. Vrijdag en Zondag, onder 't octaaf van Kerstmis heeft de Venrayse Derde Orde voor de 3e maal een Franciscaanse Kerstviering gehou den. Ofschoon er, uit artistiek oogpunt, wel iets viel aan te merken op de uitvoering van enkele punten van 't program, is alles tesamen toch ge worden tot dat, wat er bedoeld was een eenvoudige en innige beleving van 't Kerstgebeuren. 't Programma was rijk en zeer gevarieerd, zonder dat toch de één heid verbroken werd. Door allen ge zamenlijk werden er verschillende Kerstliederen gezongen. De jeugd afdeling van de Derde Orde speelde 2 wondermooie kerstspelenEerste Blijdschap van Maria „De Boodschap" van J. Boon CssR, en 't zeer simpele „Het Drieluik voor Kerstmis" van Wim Snither. Verder werden nog enige kerst liederen gezongen door 't fraterskoor en 't gemengd koor met begeleiding van instrumentaal muziek. Boven dien sprak de Eerw. Pater Hermanus Veldman over „Franciscus en de Kribbe". Hij heeft werkelijk bij allen de liefde tot de armen inniger en warmer weten te maken Onder de pauze bestond er ge legenheid om die liefde te uiten door "t brengen van Kerstgaven. Voorop kwamen een viertal misdienaars van de Derde Orde in bruine kabijtjes, bijna bezwijkend onder een paar groote stokken met vette eendenen konijnen. De paters van 't kiooster hadden ze verzorgd, terwijl Derde- Orde-leden 't voer bg elkaar hadden gebracht. Vele andere gaven volgden natura of geld! Heel wat arme gezinnen hebben dit jaar een bij zonder gelukkige Kerstmis gehad In Venray is weer gebleken wat er een bezieling uitgaat van onze tegenwoordige Derde Orde. E. POSTDUIVEN-TENTOON STELLING. Maandag hield de C.C. de Peel haar jaarlijksche tentoonstelling in de zaal van de Wed. Schellen. Er waren 342 duiven in 12 klassen tentoongesteld en gekeurd door de heeren Chr. van Gorp uit Alphen en Chr. van den Broek uit den Bosch. De prijzen werden behaald als volgt Klas 1. Oude doffers 1 L. Maassen, 2 J. Kusters, 3-8 P. Kersten, Venray; 4-5-7 Gebr. Rutten, Wansum; 6 P. Manders, Venray; 9 Gebr. v. d. Heiden; Wansum; 10 G. Jansen, Venray; 11 H. Beterams; 12 Gebr, Siebers, Wan sum; z.e.v. Gebr. Hendriks, Venray; e.v. J. Vullings, Sevenum. Klas 2 oude bonte doffers: 1-4 G. van Dijck, Venray; 2 St. Servaas, Venray: 3 J. Thielen, Sevenum; z.e.v W. Goossens, Deurne; e.v. J. Ver stegen, Venray. Klas 3. Jarige doffers: 1 Gebr. Rut ten, Wansum; 2 L. Maassen; 3 St. Servaas, Venray; 4 P. Jansen, Deur ne; 5 G. van Dijck; 6 Gebr. Hendriks, Venray; 7 H, Kuijten, 8 P. v. Goch, Deurne; 9 J. Thielen, Sevenum; z.e.v J. Verstegen, e.v, J. Kusters, Venray. Klas 4 Jarige bonte doffers: 1 M. Franken, Wansum; 2 G. van Dijck, z.e.v. J. Verstegen, Venray; e.v. P. Jansen, Deurne. Klas 5 Jonge doffers: 1 Gebr. Hen driks, 2-6 F. Vermeulen, 3-4-10 J. Kusters, 5 P. Kersten, allen te Ven ray; 7 L. Basten, Vierlingsbeek8 H. Derks, Venray; 9 J. Thielen, Se- num; 11-12-14 St. Seivaas, Venray; 13 Gebr. Rutten, Wansum; 15 W. Derks, Vierlingsbeek; 16 P. Manders z.e.v. H. Theuwen, Wansum; e.v. W. Thijssen, Venray. Klas 6 Jonge bonte doffers: 1 G. van Dijck, 2 L. Maassen, Venray; 3 H. Theuwen, Wansum; 4 J. Verste, gen, Venray; z.e.v. H. Kuijten. Deur ne; e.v. F. Vermaaten, Venray. Klas 7 Oude duivinnen1 J. Kus ters, Venray; 2-11 W. Derks, Vier lingsbeek; 3 P. Manders, 4 P. Kersten Venray; 5 J. Thielen, Sevenum; 6 H. Determan, Vierlingsbeek; 7-8-9 Gebr. Rutten, Wansum; 10 L. Maassen z.e.v. G. Jansen, Venray; e.v. Verhof stad, Vierlingsbeek. Klas 8 Oude bonte duivinnen: 1 G. van Leisdonk, Deurne; 2 St Ser vaas; 3 J. Thielen, Sevenum: z.ev. F. Vermaaten, Venray; e.v. P. Jan sen, Deurne. Klas 9 Jarige duivinnen: 1 G. v.d, Putten, 2 St. Servaas, 3-6 Gebr. Hen driks, 4-5 P. Manders, Venray; 7 J. Thielen, 8 J. Lensen, z.e.v. L. Jacobs Sevenum; e.v. Gebr. Hendriks, Ven ray. Klas 10. Jarige bonte duivinnen; 1 A. de Korte, Deurne; 2 L. Maassen, Venray; 3 P. Jansen, Deurne, 4 Gebr Jansen, Venray; z.e.v. J. Thielen, Sevenum; e.v. H. Goertz, Deurne. Klas 11 Jonge duivinnen: 1 en z.e.v- G. van Dijck, Venray; 2 H. Theuwen Wansum; 3-8 P. Kersten, Venray; 4 J. Lenssen, Sevenum; 5 E. Vermeu len. Venray; 6 J. Thielen, Sevenum; 7 Gebr. Hendriks, Venray; 9 Gebr. Siebers, Wansum; 10 J. Vollebergh, Venray; 11 Joh. Jansen, Venray, 12 Gebr. Rutten, Wansum; 13 G. Jan. sen, Venray. Klas 12 Jonge bonte duivinnen: 1 Gebr. Rutten. Wansum; 2 H. Derks, 3 G. van Dijck, 4 St. Servaas, Ven ray; 5 M. Franken, Wansum; z.e.v. Gebr. Hendriks en J. Verstegen; e.v. G. Jansen, Venray. Beker geschonken door den heer J. Kusters, voor 't hoogste aantal punten behaald in klas 5 en 11 ge wonnen door E. Vermeulen te Ven ray. SCHITTEREND SUCCES Op het Solisten-concours te Linne behaalde onze vroegere dorpsgenoot, de heer Martin Poels, thans te Heer len, een schitterend succes. Hij nam met zijn piston deel in de superieure afdeeling met My Old Kentucky van Hartman en bekwam de le prijs met lof met 93 punten. Ook werd hem toegekend de me daille voor het hoogste aantal punten in die afdeeling over de twee dagen behaald. Een verslaggever van de N.K. schrijft over PoelsHeerlijk piston geluid. Een artist op zijn instru ment. Daarbij zeer muzikaal. Proficiat INSTALLATIE PASTOOR. De plechtige installatie van den nieuwen pastoor van Leunen zal morgen Zondagmiddag plaats hebben. MERSELO. Naar wij vernemen is door de Voetbal- en Ruiterclub alhier, besloten op Vastenavond- Maandag een groot concert met tooneeluitvoering te geven, terwijl Dinsdagmiddag groote volksverma kelijkheden georganiseerd zullen worden. De financieele baten zullen de zeer berooide kassen van beide vereeni- gingen ten goede komen. OVERLOON. Naar wij vernemen hebben de plannen om tot het over gaan van het verbouwen der kerk vastere vormen en hoopt men hier spoedig mee te beginnen. VEEMARKT TE HORST. Totaal-aanvoer 229 stuks. Rundvee 65 stuks hiervan 30 stuks dragende koeien en vaarzen. Prijzen f 140 tot f 215; vet vee 20 stuks in prijzen van 20 tot 24 ct. per K.G. levend gewicht. Gust vee en pinken 15 stuks, van f 80 tot f 110kalveren 2 stuks, van f 12 tot f 15. Prijzen iets stijver, toch nog goede verkoop. Biggen 164 stuks, met prijzen van f 9 tot f 12. Handel vlug. IN KOKEND WATER GEVALLEN. In een onbewaakt oogenblik viel het 3-jarig zoontje van den heer J. te Ottersum in een kuip met kokend water. Het kind liep zeer ernstige brandwonden op. LUCHTVAARTTENTOONSTEL LING TE VENLO. Het bestuur van de Venlosche jeugd-luchtvaart-club heeft na be sprekingen gehouden met de Centrale jeugdcommissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart besloten op 20, 21 en 22 Maart a.s. te Venlo een luchtvaarttentoonstelling te houden. De voorbereidende maatregelen zijn reeds ter hand genomen. TELEFOON, Vanaf 1 Januari zijn Burgemees ter en veldwachter te Maashees dag en nacht per telefoon te bereiken. DE SCHEEPVAART OP DE MAAS. Bij de sluis te Roermond passeer den in het afgeloopen jaar in totaal 32.628 vaartuigen met een tonnage- inhoud van 13.549.588, en een lading van 6.574.762 ton. Over 1935 is er een meerdere toe name tegen in 1934 aan vaartuigen van 5.884 met een inhoud van 2.903.790 ton en een lading van 1.209.561 ton. FAILLISSEMENTEN. In het afgeloopen jaar 1935 werden door de Roermondsche Rechtbank uitgesproken 109 faillissementen. In de 10 vorige jaren bedroeg dit aantal over 1925 101over 1926 63 over 1927 71over 1928 56 over 1929 45 over 1930 62 over 1931 73 over 1932 89; over 1933 92 en over 1934, het recordjaar 119. DIEFSTAL IN EEN PARLEVINK- Il\ den nacht van 3 op 4 Januari is diefstal met braak gevolgd door brandstichting gepleegd in een parlevink op de Maas in de gemeente Belfeld. Een bedrag van ongeveer f 700 aan koloniale waren is ont vreemd. Na de inbraak is de boot, die een waarde van ongeveer f 2700 vertegenwoordigde, inbrand gestoken en totaal uitgebrand. De brand is gesticht met behulp van benzine, waarvan men de ledige bussen ge vonden heeft. Een roeibootje, dat inde nabijheid lag, wordt vermist. De rijksveldwacht van Belfeld heeft de zaak in onderzoek. Eigenaar van de boot is een zekere van Hoorn. STERVENDE OP DE RAILS GEVONDEN. Maandagmorgen omstreeks 8 uur werd op de spoorlijn tusschen het station Heerlen en Schaesberg ter hoogte van Leenhof een man ster vende op de rails gevonden. Vermoedt wordt, dat de man, zekere K. uit Heerlen, wegwerker bg de N.S., Maandagmorgen op weg naar zijn werk door een trein is ge grepen. Een andere wegwerker, die even later denzelfden weg passeerde, ontdekte het ongeluk. De man is naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, alwaar hg is overleden. Het slachtoffer was 28 jaar oud en ongehuwd. OUD MISDRIJF OPGEHELDERD? Bijna vier jaren geleden, in Maart 1932, is te Oss een meisje, de 23- jarige C. S., onder verdachte om standigheden overleden. Den nacht na de begrafenis heeft de politie het lijk doen opgraven en is een sectie op het lijk verricht. Daarbij kwam aan het licht, dat inderdaad de dood van het meisje een gevolg was van misdrijf. De dader bleef echter zoek. Thans heeft de politie in verband met deze zaak een 25jarig jong- mensch gearresteerd. De arrestant ter beschikking van de justitie gesteld. VEEL ANIMO. Voor de betrekking van controleur der steunverleening en werkverschaf fing in Uden hebben zich niet minder dan 210 sollicitanten aangemeld. In elk geval zullen er 209 moeten worden afgewezen. EEN ORGANISATIE VAN KLEINE BOEREN GESTICHT. Naar het „Hbld." meldt, is in een Zondag te Nijmegen gehouden ver gadering van kleine boeren besloten tot oprichting van een organisatie, welker naam zal zijn „Maatschap pelijk Herstel." De organisatie heeft geen partij politieke bedoelingen, maar maat schappelijke organisatie. Het doel is herstel van de normale maatschap pelijke verhoudingen door 't brengen van evenwicht in de levensvoorwaar den van voortbrengers, handelaren en verbruikers. In het bijzonder zal de actie ge richt zijn op het verschaffen van voorspoed aan de kleine boeren, terwijl men, door het organ:'saeren van samenwerking tusschen alle groepen der samenleving, zal streven naar het verkrijgen van een meer christelijken toestand. Met kracht zal men zich verzetten tegen de beperking en vernietiging van voort te brengen of voortgebrachte goede ren, terwijl gestreefd zal worden naar grootere bedrijfsvrijheid en vrij heid van handel. De verwezenlijking van deze denk beelden wil men verkrijgen door bestrijding van de crisis-maatregelen en het streven naar maatregelen, die neter evenwicht tusschen prgzen, kosten en loonen in de samenleving kunnen bevorderen. Tot leden van de voorloopige commissie werden benoemd de heeren: dr. ir. M. D. Dijt te Haarlem, W. Tromp te Winssen, J. Pouels te Nederasselt, Chr. Maters te Ooster hout (G.)B. Cornelissen te Ngmegen en B. Huibertse te Rossum (G.). MINISTER VAN WATERSTAAT TE EINDHOVEN. Maandag heeft minister vanLidth de Jeude een bezoek gebracht aan de gemeente Eindhoven in verband met de groote werkverschaffings objecten ter plaatse n.l. kanaal- afbouw, nieuwbouw stadhuis en de overwegkwestie. DE MECHANISATIE IN DE SIG ARENINDUSTRIE. De regeering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend houdende tijdelijke maatregelen met betrekking tot de mechanisatie in de sigarenindustrie. De bedoeling is groote en econo misch en sociaal ongewenschte schok ken tengevolge van de snelle mecha niseering op te vangen, in het bijzonder door het al of niet verleenen gedurende een tijdvak van drie jaren van vergunningen voor uit breiding van de mechanisatie. OPLICHTING RIJKSVERZEKERINGSBANK. Voor enkele maanden vervoegde zich de 19-jarige B., uit Oss, bij een der geneesheeren en vertelde, dat hem, gaande naar de werkverschaf fing een ongeluk was overkomen. De man werd door den arts be handeld, terwijl hij in aanmerking kwam voor de uitkeering der Rijks- verzekeringsbank. In totaal werd door hem voor ruim f 100 ontvangen aan uitkeeringen. Intusschen was het de marechaus- sée te Oss ter oore gekomen, dat B. tijdens een vechtpartij een verwon ding had opgeloopen, daar hij door vloer, waar een der mannen zich verder, gewapend met een revolver, met haar bewaking belastte, Op het hulpgeroep was inmiddels de boer uit bed gesprongen en wilde zijn jachtgeweer grijpen, doch voor hij zulks kon doen, drong een der roovers binnen en bedreigde hem met een revolver. Daarop ontstond een worsteling, waarin zich spoedig tijden van voortsc: nog een tweede en een derde binnen- satie de vraag,na dringer mengde, met het gevolg, dat krachten zóó&oi de boer spoedig werd overweldigd. I ze het aanbod jver In bewusteloozen toestand wierp Juist de iijjar men hem op zgn bed en doorzochtons trouwens (tec levende arbeidsl machines hebben voor de massa on ten binnen dezer mogen gebracht, heden zijn door veel meer verhoog tievermogen. We zien dan oo daarop de kast waaruit het geld kistje werd meegenomen. EEM MAN MET GROOTE GAVEN VAN GEEST EN HART. heid niet beh renmakers ken der werkloosl lieden, nietteg machines wer Op 1 Januari 1936 was het 25 jaar een zaak van geleden, dat dr. A. A. Baptist zich j toestand te voor ?LÊ.r \e, 5SS?n„t1\?™eevSJ I verdere mechar van geleidelijk dat mechanisatie - heer vestigde. Al die jaren heeft hij zich geheel belangeloos aan de lijdende menschheid gegeven; hij beschouwt zijn vak als een roeping een apostolaat en leeft zelf in armoede om zijn patiënten van het hoognoodige te voorzien. Dat de be volking van Megen voor haar dokter door het vuur gaat, behoeft geen betoog. Dr. A. A. Baptist, geboortig uit s-Bosch had pas zijn studies beëin digd aan de universiteit te Utrecht, toen hij als 24-jarig arts zijn loop baan te Megen begon. Al aanstonds bleken zijn groote capaciteiten en binnen niet al te langen tijd veroverde hij zich een arbeidsveld dat zich uitstrekte over talrijke dorpen van Oost-Noord- Brabant. Want het waren niet alleen zijn bekwaamheden die hem zoo'n uit- gebreiden werkkring bezorgden. Zijn gaven van geest en hart, zijn hooge opvatting van zijn taak deden zijn vermaardheid steeds stijgen. Hij vatte zijn taak op als roeping, die zich in een paar woorden, laat typeeren de lijdende menschheid ter zijde staan, met achterstelling van persoonlijke belangen. Het was niet in de eerste plaats een geldwinning, zelfs geen kost winning, die den dokter impulsen gaf tot een ongekende activiteit. Het was voor alles het apostolaat, het zich geven aan zieken en hulp behoevenden met al de talenten van zijn warm voelend hart. Was het dan wonder dat de dokter soms 70 tot 80 patiënten aan zijn huis ont ving waarvan het meerendeel nog pro Deo werden behandeld. Een der teekenende staaltjes was, toen hem voor zijn wachtkamer een kachel met een voorraad kolen werd aangeboden, men na afloop van 8 dagen moest constateeren dat deze verdwenen was. Toen men ging vragen bleek het, dat hij deze weder om had afgestaan aan een arm gezin. Na spreekuur konden geen wind of regenvlagen, sneeuwbuien of gladde wegen hem weerhouden tot regel matig ziekenbezoek. Hoevele malen kon men den menschlievenden dokter per rijwiel des nachts tegenkomen in een der omliggende dorpen van Megen. Want als de nood het hoogst was waren alle natuurkrachten niet in staat hem van het bezoek der zieken af te houden. De bescheidenheid van den jubilaris verbiedt ons te zeggen wat hij voor de armen en hulpbehoevenden, de in stoffelrjken nood verkeerenden nog meer is geweest dan geneesheer. Tijdens de mobilisatie, toen 'dr. Baptist als kapitein in garnizoen was te Ede, was ieder uur dat hij vrij kon krijgen, gewijd aan het be zoeken van zijn zieken in Megen en omgeving. Ook te Oss was de dokter een zeer beminde persoon. En typeerend is wel het volgende. Toen hij in de donkere dagen die gepasseerd zijn op den Berghemscheweg bij eenige patiënten was, werd zijn fiets ge stolen. Hij was verplicht midden in den nacht naar het 2 uur ver ver wijderde Megen te loopen. Groot was zgn verwondering toen des anderen daags het gestolen rij wiel weer bij hem werd teruggebracht. De huldiging zal 19 Januari plaats hebben. BEPERKING DER MECHANISATIE. De regeering heeft thans het, sinds lang aangekondigde, wetsontwerp ingediend, houdende tijdelijke maat regelen (tot JL Jan. 1939 n.l.) betref fende de mechanisatie in de sigaren- industrie. Het voornaamste artikel van dit ontwerp bepaalt, dat het, van het oogenblik van inwerking treding der wet af, niet meer toe gestaan zal zijn om een compleet- opdek- of bosjesmachine voorhanden te hebben, indien de machine niet op 15 Mei jl. reeds aanwezig In bepaalde omstandigheden kan ontheffing van dit verbod worden verleend, We juichen dit regeeringsinitiatief van harte toe, omdat een onbeperkt tijdelijke evenw tl houdt. Wanneer de f kunnen beslui bedrijfstakken ijde mechanische made andere aanpa^iinj binden, dan !or langzaam aan Ie volgen van de ^on ting kunnen onko HANDIGOF Te Sittard hèft een handig en p-ut practijken uitaoef De man gaf tiet leur der Singeraai die er op uitpvaf machines ovekl Vanzelfspreken 1 zijn „beroepswfk" wen doen. Nadat hij ektei merkten de njnsc geringe ontsteeni: leur" de goedj ni< der naaimachle's door oude warde van andere maten De geraffineale loos verdwenen VAN DE mP De 82-jarigkve wonende te Liprii het ongeluk jn Zij werd in log: stand opgenonii e laatste H. H.faci bracht naar heR.l Goddelijke Vooien een mes getroffen was. - voortschrijdende mechanisatie der Een onderzoek werd ingesteld, met industrie Jde werkloosheid - in de het resultaat, dat B. werd gearresteerd omstandigheden! - slechts on Qun oon otrpntr vprhnnr wera aan een streng verhoor werd onderworpen. Hierbij heeft hij bekend, dat hij de aangifte gefingeerd heeft en dat de verwonding een gevolg was van de vechtpartij. Hij zal naar 's-Hertogenbosch worden overgebracht, en vervolgd worden wegens valschheid ln ge schrifte en oplichting. ROOF-OVERVAL OP EEN ALLEENWONEND ECHTPAAR. Maandagavond omstreeks vijf uur heeft in de hoeve van het alleen wonende echtpaar H. Mies aan de Tolbergsche straat onder de gemeente Roosendaal een brutale roofoverval plaats gehad. Op dat tijdstip wilde de vrouw, die koffie ging zetten voor haar man, die nog te bed lag, de koffiekan oogenblik véél grooter wezen, want buiten schoonmaken. Toen zij den de techniek heeft nog héél wat grendel van de buitendeur had ver- vorderingen gemaakt sedert de eerste schoven zag zij vier kerels voor zich stakingen werden afgekondigd uit staan, die blijkbaar op een gunstig protest tegen de invoering der oogenblik hadden gewacht om binnen machines. Niet alleen de productie te dringen. Ze grepen de vrouw bij van de machines zelve, dezer onder- de keei en wierpen haar op den houd en bediening vereischen nieuwe kan vermeerderen en dus het herstel van gezonde economiscbe verhoudin gen zou tegenhouden. We zgn ook tevreden, omdat d€ regeering niet blijkt in te gaan op den aandrang van velen om het mechanische productie-proces terug te dringen. De mechanisatie der industrie immers, is" op zich zelf 'n zegen voor de menschheid, maar ze verbreekt op het oogenblik de even- wichtsverhoudingen, doordat de technische ontwikkeling in onze dagen te schielijk plaats heeft en de toepassingen van nieuwe productie mogelijkheden te veelvuldig tot stand komen. Als het juist ware, dat mechani satie de levende arbeidskrachten meer en meer overbodig maakt, dan moest de werkloosheidsramp op het DEBAT O DE TBI Uit de „Opn scl In de Eeré K debatten oveile t N.S.B.-er, Gra' c d'Ansembourg.p di hangt een lan ri de ballustrade. i ui blinken. De fluer< rige aanmerkten supporters zijgen staan op de ers vlak vóór de piiek Mr. Mendelbefc of het Nederlanrsc vader wel vasöat Een stem ode kankert „Wat een ktkzi nou nog na te;tei Een stem ojle woordt„U mi e< land gaan 5 Da zo o vergroot vaderof was!" Ik dachtiu Als men twevlk wil slaan, danlaa beide mis enoet soms pijn. Maar toch a probeeren diaun worden. Ik bed ni mis te slaarii z Maar de kun on éénmaal te beien is het heelemafeei Bijvoorbeeld ed Dat kan de ;gei Hollandsche la- e ducten uitmund voor een besptlijl nen koopen. M di roepen ze md prijs een iet» o: mopperen ze de ook dit wiveï want tegenwotg a op^ de kleintj let ooit. Twee vliegen doet men ook, mi tewel walvissöboi heeft men koe»ot< of dit mengsejed is een andere Bsti Ook met voe meermalen twflie; omdat er nfler voedingsstoffeèh daarom slaat i d meer dan twedeg Naast vet, eivjn verschillende «in nadat men al i v< aan bepaald(oe< waarde gehedno groote waarde,ziji Men had in onwetend aaijoel prefereerde miepj Ook bij de betfng waar te nemei Men had maak voorkeur b.v. j cl keur werd d si gevonden. Mi in blijkt, dat hvoc nevenproductei veelheid welif beteekenis voi jodium, boriuil liefde van vroj Iets soortgj slakkenmeel. f goed achtgeveiboi ofiverklaarbarpor later merkte, (na deze meststof) m door de bouwftr minst de groaoe- die men nooiten omdat ze uiWr

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6