in de mode ne 14 sforni Metselsteeei Marlie AANNEMERS EIGENBOUWERS N.V. VENRAYC stoomsteenri Gemengde Berichten. der Vereeüjging Ons Belang te Cas- tenray, om de noodige gelden be schikbaar te stellen voor de stichting eener hijzondere neutrale school te Castenray. Na ampele bespreking besloot de Raad, nadat de heer Steeghs de raadszaal verlaten had, de gevraagde gelden te weigeren, met algemeene stemmen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stel len der noodige gelden aan het schoolbestuur der bijzondere lagere school te Oostrum ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920 tot de aanschaffing van banken en schoolmeubelen in verband met de toeneming van het aantal leerlingen en de aanstelling eener vierde leerkracht tot een maximum bedrag van f 320.65. Z.h.s. goedgekeurd, 11. Voorstel van burgemeester en wethouders tot belegging van een bedrag van f 3000, afkomstig uit den verkoop van gronden. De Voorzitter deelde mede, dat dit punt in vorige vergadering was aan gehouden, doch dat hij, in verband met de gevoerde bespreking, voor stelt deze som in effecten te beleg gen. Z.h.s. goedgekeurd. 12. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het geven van een naam aan den weg kadastraal be kend onder Nr. 124, loopende vanaf den Merseloscheweg (Jan de Bruin) tot aan de Hoenderstraat (Joh. Ver meulen) en deze te noemen den „Bergweg" overeenkomende met de plaatselijke aanduiding „aan den Berg." Met de benaming Bergweg stemde de Raad volkomen in. 13. Behandeling der aanvrage van Simon Lemmens om de tot dusverre door hem gepachte boerderij, groot 11.67 H.A., gelegen langs den weg VenrayDeurne voor f 625 perH.A. te koopen. Na inleiding door den Voorzitter ging de Raad met algemeene stem men hiermede accoord. 14- Behandeling ingekomen reclame van Mej. Wed. Janssen, Venray, Stationsweg, tegen haar aanslag in de rioolbelasting. Deze reclame werd door den Raad als juist gehandhaafd. 15. Vaststelling van het eerste suppletoir cohierder Rioolbelasting. Vastgesteld op f 468.98. 16. Ingekomen stukken. De Voorzitter gaf voorlezing van de dankbetuiging van het Kerkbe stuur van de Smakt, voor de ver leende subsidie. En hiermede aan het einde der agenda gekomen zijnde wees de Voorzitter erop, dat dit waarscngn- lijk de laatste vergadering van 1935 zijn zou. Onder dank voor de aan gename samenwerking in 1935wenscht de Voorzitter den leden van harte een Zalig uiteinde en een Zalig Nieuwjaar. Noch zijn de wolken niet van den hemel en belooft 1936 geen materieel geluk, doch Spreker spreekt gaarne de wensch uit, dat 1936 voor den leden zijn mag een jaar van innerlijk geluk. De heer van Boven breekt nog een lans om met de a.s. Vastenavond- dagen gelegenheid te geven tot dansen in Venray. Hij spreekt de hoop uit, dat de Voorzitter zgn be zwaren hiertegen, al was het maar voor eenen keer, opzij zal zetten, daar Spreker dan zeker weet dat deze in de toekomst ook bij den Voorzitter niet meer op den voorgrond zullen treden. De Voorzitter antwoordt, dat hij op deze vriendelijke vraag van den heer van Boven toezegging doet, de zaak nader te willen overwegen, waarna de Voorzitter de vergadering op gebruikelijke wijze sloot. Krachtig katholiek protest tegen het „recht om te dooden" EEN BEDREIGING VOOR DE HULPELPOZEN. HET IS EEN MOORD OF ZELFMOORD ONDER DWANG. EEN BELEEDIGING VAN GOD. De „Katholieke Wereldpost" meldt uit Londen In een vergadering van de Katho lieken in Zuid-Londen is een heftig protest gerezen tegen de wetsonL werpen die in voorbereiding zijn, om de z.g. Euthanasie, het dooden van zieken, zwakzinnigen e.d. bij de wet toelaatbaar te verklaren. Mgr. Brown die mede op deze vergadering tegen woordig was, noemde deze wet „een ontwerp tot bevordering van moord.' Dr. Letitia Fairfild, die een pro testrede uitsprak, verklaarde dat zwakzinnigen, krankzinnigen en andere imbeciele personen, die thans een natuurlijk gelukkig leven leiden, vermoord zullen worden. Ideale tehuizen voor bejaarde^ ge brekkige personen zullen in slacht huizen worden hervormd en men zal niet gaanxe een zieke naar een zie kenhuis doen overbrengen, wanneer men weet, dat men daar de macht heeft om over leven en dood van den patiënt te beschikken. De groeiende beweging ter bevor dering van de Euthanasie vindt zijn oorsprong in de „zelfmoordpacten" aldus dr. Fairfield. Enkele jaren ge leden heeft men de theologische be zwaren tegen zelfmoord verworpen, in tegenstelling met de middeleeuwen toen allen die pogingen in het werk stelden om zelfmoord te plegen, streng gestraft werden, omdat zij op ernstige wijze den Schepper be- leedigd hadden, die alleen het recht heeft om over leven en dood te be schikken. Thans heeft men echter buiten de Katholieke Kerk geheel andere op vattingen. Men beschouwt nu het leven als een persoonlijk bezit van ieder individu en niet als een kost- bjiar geschenk van God, Die, het voor Zijn eigen hooge plannen be stemd heeft. Men heeft in de laatste jaren tal rijke middelen uitgevonden om de menschen van hun pijn of lijden minstens voor eenigen tijd te bevrij den. Dit is een groote vooruitgang, maar het heeft tenslotte weer ertoe geleid, dat men nu geen enkele pijn, zelfs niet het meest gewone en veel vuldig voorkomende ongemak ver dragen kan. Dr. Fairfield verklaarde vervolgens dat geestelijk onvolwaardigen mede lijden verdienen, wijl zij van vele verstandelijke vermogens zijn uitge sloten, maar deze menschen zijn gewoonlijk in natuurlijken zin zeer gelukkig. En het standpunt, dat men thans gaat innemen is, dat deze menschen aan de wereld en het menschdom niets waardevols meer kunnen schen ken en hun leven dus geenerlei waar de meer heeft en dat het dus beter is, om aan dit leven een einde te maken, in plaats dat de stakkerd een ander tot last is. Aan dit systeem van Euthanasie „een zachtmoedige moord" zijn groote gevaren verbonden. Men zou er bijv. misbruik van kunnen maken, om verzekeringsgelden te bemach tigen- Maar ook is de verleiding voor de betrokken personen zelf te groot. Immers wanneer zij voelen, dat zij hun kinderen of familie tot last strekken, is het zeer aanlokkelijk, om op zachte wijze van dit leven te scheiden en daardoor tevens van zijn lijden bevrijd te zijn. Dr. Fairfield, die hier als medicus sprak verklaarde evenwel, dat Eu thanasie niets minder is dan nioord of zelfmoord onder dwang. Tenslotte verklaarde spreekster nog, dat zij zich erover verwonderd had, dat zoovele artsen het voorstel tot wettigverklaring van de Eutha- nesatie steunden. De erfenis-kwesties alsmede van de ongevallen-verzekeringen zullen tot meer problemen leiden dan wij thans kunnen voorzien en de reeks complicaties zal oneindig worden. Heel deze moderne opvattingen omtrent Euthanasie zijn een gevolg van het feit, dat de wereld Gods onvervreemdbare rechten niet meer erkent en zelfs heer en meester wil zijn over leven en dood, hetgeen alleen den Schepper toekomt. Een Internationaal Natuurmensch. GEHEIMENISSEN VAN DE NOORD-LIMBURG- SCHE CONTREIEN. Er gaat een groote bekoring uit van het Noord-Limburgsche land schap. Het is niet grootsch of im poneerend, zoodat den bezoeker niet op slag getroffen wordt door zijn aantrekkelijkheid, doch wanneer men eenmaal de weldadige rust, die breed en vriendelijk erover heen ligt, ondervonden heeft, dan voelt men zich er dra thuis. Die rust is een der voornaamste kenmerken van deze mooie landstreek; ze wordt vastgehouden door de grond die deels kaal en armelijk wilde blijven. Met eenige fantasie kan men hier soms van een jungle spreken, zij het dan ook, dat 't groote wild, dat daarin thuis behoort, zorgvuldig verdwenen is. Heel vroeger in oude verhalen lezen we daar nog wel eens van zwierf de wolf nog door de wilde natuur, en ver terug in het verleden kwam zelfs de beer hier door het kreupelhout gewandeld, maar sinds honderden jaren is het wild, dat we met respect zouden aan schouwen van het tooneel verdwenen. De jungle van Noord-Limburg dan bevat hazen, konijnen, fazanten en dergelijk aantrekkelijk gedierte, waarvoor we niet bevreesd behoeven te zijn. Integendeeldat wild is als de dood zoo bang voor de nadering van den mensch, die zich ook hier volkomen heer en meester toont over alles wat leeft en groeit. Maar heelemaal zonder romantiek zijn we hier toch niet. Vaker lezen we in de krant dat die en die jager, of wie 't ook mag zijn de gemeen schap van dienst is geweest door een vos neer te knallen. En het komt ook wel voor, dat een slimme bewoner van het ruime land ons nog grootere diensten bewezen heeft en... een heel nest jonge vossen op gegraven en... van kant gemaakt heeft. Dat moet natuurlijk in de krant komen staan, liefst met de vermel ding van den eex lijken vinder en slager erbij. Als de vos op de een of andere wijze een onnatuurlijke dood heeft gevonden, dan dwalen onze dankbare gedachten bij... de kippen die dan wederom gered heeten te zijn. Intusschen is, gelukkig, de Noord-Limburgsche vos zoo slim, dat hg zich nog niet volledig heeft laten vangen, niettegenstaande zijn terrein door ontginningen erg ingekrompen Hebben we er wel eens over nagedacht wat er verloren zou zijn wanneer we hier Reintje geheel moesten missen Het heidom zou er zeker onder lijden. Want stel U voor. dat er nooit meer een bericht in de krant kwam met als kop. „Een mooie opruiming- De romantiek gaat echter nog ver der. Want ook de das behoort zjj het zeldzaam tot een der vaste be woners van deze contreien, om nog te zwggen van marter en bunzing. Zelfs de otter, naar wien Ottersum genoemd werd, moet' maar min of meer fantasierijke jagers beweren, nog een bescheiden plaatsje hebben behouden in de gedunde fauna van de streek langs het Duitsche Reichs- wald. Wat het overige betreft vergenoe gen we ons met stemmige hei dichte dennebosscheD, koppige heuvelrijen, waartussen eeuwenoude zandverstui vingen gaan en komen, en frissche wallen eikenhakhout, waarin van ouds de nachtegaal slaat. De hei vooral is een kenmerk van de streek; er is! bezoeker bijna geèh dorp hthga de rechter- Maasoever en het heeft een gehucht of buurt, wat achteraf gelegen, of het heet Heide. Zelfs een heel dorp is naar dit stijve, lage struweel ge noemd: Hegen, dat naar één zgde geheel is ingesloten door de erica. Gaan we meer Zuidwaarts langs de Duitsche grens dan^blijft het land schap eender: golvende heuvels lopen parallel langs de Maas op, Zoodat men uren lang kan gaan door een land schap, dat voor en na hetzelfde i: EEN ONTDEKKING, In deze eenzaamheid streek driejaar geleden een vreemdeling neer: een Duitsche zwerver met lange witte haren, een baard als een aartsvader en met de oogopslag van een ver standig hert- Hij had wat centjes en hij kocht een brok hei. Niemand had daar wat op tegen, want in het veen kijkt men niet op een turfje en in een brouwerij kan men altijd goed- kooper terecht dan in het luxe hotel in de stad. Deze zonderling heette Teophil Wagner. De schaarse be woners in het achterland van Weller- looi en de Hamert stonden, zooals dat met alle vreemdelingen gaat, in den beginne ietwat wantrouwend te genover den vreemden gast. Wat deed hij en wat ging hij beginnen Spoedig wist men te vertellen, dat hij naar kruiden zocht en de fantasie der omwonenden nam hem tusschen zich in en plaatste hem op een hooge ladder der kennis. Anderen die niet zoo gauw de "betere eigenschappen in den mensch zien, maakten zich bevreesd voor hem. Iemand die krui den zoek kon wel eens gif orouwen... Zoo zweefde de reputatie van den eenzamen man in de stille hei soms naar de hoogte en soms naar de diepte al naar gelang de aanleg van den criticaster. Doch een zonderling was en bleef hg. Teophil Wagner voelde, eenmaal bezit genomen van een rijzend stuk Noord-Limburgsche aarde, de behoefte aan een dak bo ven zijn zachtmoedig hoofd. Hij blikte naar het blauw van de hemel, zoo weten u de schaarse omwonenden te vertellen, en stond in diep en waar dig gepeins verzonken op 'n heuveltje, waar de goede, oude heide kwistig strengelde. Zij echter, die hem daar gadesloegen wisten de beteekenis van deze ceremonie niet alhoewel zg ern stige vermoedens hadden. Op dat oogenblik stond Wagner, wiens wap perende witte haren in de wind woeien, met beide voeten vast op de grond: op deze plaats zou hg een home bouwe een erbarmelijk nietig huisje, slechts plaats biedende voor een mensch en nog wel voor een mensch, wiens weelde-aspiraties vèr beneden het normale blgven... Moeizaam groef hij in de gewillige en maagdelijke grond. In de nabijheid der zwarte hei teekende zich een wit grijze plek af, daar werden de fundamenten gelegd voor een woninkje. De zwerver groef en klopte eenige dagen lang ik zal u niet vermoeien met het materiaal, dat hg bijeenge bracht had, doch na eenige dagen stond dan zijn huisje compleet over eind. Hier wenschte de man de die hem nog resten, door te brengen alleen in deze eenzaam heid, met de wgde hemel en de wolken van alle dag boven zich, met de vogels, die hier zingen en zwijgen met de teere sensatie van het schuchter naderend konijntje, dat in maannachten aan 't schrale kool plantje midden in de heide komt knagen. Jonge menschen bouwen óók. Doch zg bouwen hartstochtelijk-snel en zij willen ruimte om zich heen hebben. Niet zoo Teophil. Hij heeft z'n huisje gebouwd voor zichzelf en voor niemand anders. Als hij thuis is, is alles thuis en wanneer een tweede ziel het wagen zou binnen te dringen dan doet ze te kort aan de ruimte van den bezitter er gaan veel ge- wiilige schapen in één hok, maar in dit hutje op de hei past Wagner alléén. Trouwens, wanneer men dichter bg de tachtig is dan bij de 70, dan zoekt men niet zoo gauw naar de stormen des levens. waardigheid in de hei. Een romanschrijver zou in deze vorm Wagner in 't eerste licht van zgn verschijnen beschreven hebben. Misschien komt het er vroeg of laat wel eens van dat i^nand, wiens vaardigheid op het woord erkend is, deze eenzame tot middenpunt van zijn stof zal kiezen. Wellicht krijgt hg in vertrouwvolle oogenblikken méér uit deze man dan de vluchtige bezoeker, zoodat we zoo niet ont hullingen te lezen kunnen krijgen dan toch een stuk levensgeschiedenis zullen lezen van iemand, die in Noorjl-Limburg als een niet te be naderen zonderling door het leven gaat. Al is dan Wagner ook een zonder ling, wiens gang naar de eenzaamheid alle kluisters heeft verbroken, hij is een man, die geen gekke dingen doet. Hg leeft z'n eigen leventje en de vrede, die eeuwen lang over het land schap gesponnen ligt, is ook hem. Rustig en waardig geheel vergroeid met de natuur om hem heen, gaat hg z'n gang. Hij vecht tegen de heide en hij kreeg het zoowaar zoover, dat hg een flinxe brok grijze grond aan zich onderwierp, daar staan wat armetierige fruitboompjesop de grijze hei, en wie met een beschouwende blik hier rondzoekt, acht 't twijfel achtig, dat, gezien de hooge leeftijd van den kluizenaar de vruchten daarvan ten goede zullen komen aan den ijverigen planter. Overigens is hier niet veelte aan schouwen. Wagner heeft 't bovendien niet op, maar in de grond gezocht. Hij heeft min of meer aan de voet van het heuveltje, waar hij zijn home gevestigd heeft, 'n voorraadschuur gegraven. Geheel onder de grond bevindt zich dit verblgf, langs welks wanden mos en droog gras het kille» van de naakte aarde verbergen. Maar een intiem hoekje is in deze smalle ruimte waar geen twee personen elkaar kunnen passeeren, onderge bracht. Daar staat boven het flakke rend licht van een gekleurd nacht pitje een schilderij, voorstellende de Moeder Gods een beeld van innige devotie maakt zich hier van de vanutt de profane wereld gekomen, het diep gepeins van den zwerver niet terstond kunnen vatten dan wekt dit beeld pas voor goed sfeer en stemming op. Door middel daarvan kijkt men in de ziel van den eenzame, alsof men door een venster naar het klare landschap blikt. WELKOM. En zoo naderen we dan weer het verblgf van den zwerver. De avond legt zich deemoedig over het golvende landschap. Door de prrimitieve poort, die een weg vrijlaat door het eiken hakhout naderen we Wagner's home. Als we de breede wal van hout, waaraan het dorre blad de vergan kelijkheid verkondigt, gepasseerd zijn, staan we voor de donkere hei. Vlak voor ons steekt een schriel schoor steentje de deemstering in; dit schoorsteentje rookt, volgens een betere traditie niet. Dochzou Wag ner thuis zijn De vraag is nog niet koud of links van ons in de glooiing van de nu zwarte hei, vertoont zich een merk waardige vorm van leven. Een bijna wit voorwerp beweegt zich daar. Wat zou dat zijn Hg houdt ook al nuttige huis dieren, merkt een mijner begeleiders op. Maar hg heeft zich in het donkere landschap vergist. Want dra beurt zich waardig en met de voornaam heid van een aartsvader, 't witte gelokte hoofd van den kluizenaar op. Onze gastheer is hout aan het sprokkelen. Hij heeft ons waarschijn lijk al eerder gezien. Rustig schrijdt hij nader, z'n mandje onder de arm houdende. We zgn welkom. Zijn groet is die van iemand van het gastvrije land uit vroeger tijden, toen de deugd van gastvrijheid welig tierde. Een mooie kop een kop voor dichters en schrijvers voor schilders en aanverwantevakken, en zelfs een zeldzame verschijning voor den ge wone sterveling, die hier middenin de hei allerminst dergelijke lieden verwacht. We treden dan met hem het erf rond. Daar staat het wagentje met doek overtrokken waarin hij zich ter ruste legt. In den zomer of op andere luwe nachten blijft dit wa gentje buiten staan, doch nu het kouder geworden is, schuift de zwerver het zijn woninkje binnen. En zoo trekt hij het naar binnen. Dan is meteen het vertrekje vol. De verwende mensch, die zich om ringd ziet door sociale en andere gemakken en die zich geen zorgen maakt over het feit, dat eenmaal wellicht een geneesheer van noode om zijn kranke lichaam bg te staan, combineert ouderdom en een zaamheid van deze zonderling en hij vervalt gewis in de vraag, wat er zal gebeuren wanneer hier eens hulp noodig zal zijn. Doch dan merkt men dra dat Wagner voor een belangrijk deel met al het aardsche afgerekend heeft. Hg blikt naar boven en legt alles in handen van de Voorzienigheid. Daar regelt men 's menschen levens loop daar houdt men de touwtjes van dit merkwaardige leven inhanden. En zooals het daar beschikt wordt, zoo is het goed. De vrager zwijgt dan, diep en ernstig. Zoo leeft deze merkwaardige zwerver, die vrede gesloten heeft met alle dingen des levens, hier in de meest volmaakte rust zgn jaren uit. Verre buren komen hem nu en dan opzoekenzij komen belangstellen in dit eenzelvig bestaan en zij naderen met stille tred Wagner's heiligdom, waarover zomer en winter zich af wisselen in gestage rust. Dan ont vangt de gastheer hun met middel- eeuwsche vriendelijkheid en zij maken een praatje over vergankelijkheid en over de enkele dingen daarbuiten, die meer van allen dag zijn. Bg het heengaan vraagt men zich af wat hem beweegde zich ver van de wereld terug te trekken, doch men gaat even wijs als men gekomen is... Wegen werd het nieuwe klooster te Wychen te gaan bewonen. In 1899 werd Pater Joosten naar Woerden verplaatst. Vooral als missie-prediker maakte hij zich naam door geheel het land. In MARKTGELDEN. de laatste te Horst gehouden gemeenteraadsvergadering werd een verordening vastgesteld voor het heffen van marktgelden en wel 25 cent per M2 voor kramerijen en 5 Niet minder dan ongeveer 180 missies oa„„n heeftMj in verschillende Bisdommen SS In 1929 mocht hij zijn gouden verkregen en zal voor En zoo trokken we dus weerweg van deze eenzaamheid met het gevoel feitelijk, dat we iemand gestoord hadden. PRIESTER- EN KLOOSTER JUBILEA 1936. PATERS FRANCISCANEN. 50 jaar: 21 Maart: Pater Pius Steen hagen te Venlo. 25 jaar priester: 26 Maart: P. No- lascus van Vliet, gardiaan te Hoog- cruts; Dr. Sergius Emonds te Venray: P. Theotimus van Velzen te Heerlen: P. Wiro Spruit vicaris te Nieuwe Nieuwdorp; P. Beda Verbeek, geb. te Venray, klooster Alverna te Wijchen; P. Ludgerus Zeinstra te Venray. 60 jaar klooster: 3 October: Dr. Innocentius van Boort te Sittard. 50 jaar klooster: 3 October: P. Re- migius Looyaard te Maastricht, P. Romualdus Peeters te Maastricht. 25 jaar klooster: 7 September: P. Dr. Renatus Ritzen te Heerlen; P. Paschasius Claassen Sittarderweg Heerlen: Dr. Nicomedes Sanders te Weert; P. Cunibertus Sloots teWeert; 23 Mei: Br. Florentius te Sittarder weg Heerlen; Br. Polycarpus te Ven ray; Br. Wilhelmus te Heerlen. MISSIONARISSEN v. h. H. HART. 25-jarig klooster jubileum4 Oct. pater H. Peeters, Venray. PATER JUL. JOOSTEN O.F.M. f In het St. Franciscus-Ziekenhuis te Woerden, waar hg sinds eenigen tijd ter verpleging was opgenomen voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden overleden, de Zeereerw. Pater Julianus Joosten O.F.M. Geboren te Weert den 29en Mei 1858, trad hij na voltooide studiën den 3en Oct. 1879 te Maastricht in de Orde der Minderbroeders. Den 21en Maart 1885 te Roermond pries- DOOR AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zondag is op den Kanaaldijk tus schen sluis 10 en 11 van de Zuid- Willemsvaart onder de gemeente Someren de gehuwde 30-jarige H. P. A. Arens, kellner te den Bosch, toen hij achter een autobus om plotseling den weg overstak, gegre pen door een autobus van dienst B. B. A., die van Asten naar Helmond loopt, en op slag gedood. Het slachtoffer was met een ge zelschap in een autobus onderweg van den Bosch naar Maastricht, waar het een voetbalwedstrijd zou bijwonen. Op de plaats van het ongeluk had de autobus rechts van 'den weg een oogenblik gestopt. Arens, die met anderen even was uitgestapt, kwam achter de wach tende autobus om, plotseling den weg over, met het genoemde gevolg. TRAGISCHE DOOD IN EEN SLAGERIJ. Maandagmorgen viel de slager H. Heesbeen te Vlijmen in de kokerij doordat hij uitgleed met zijn voor hoofd op een ketelrand en daarna met een zijner oogen in een vleesch- haak, welke tot diep in het hoofd doordrong. Dr. Martens kon slechts den dood constateeren. De heer H. was veertig jaar oud en gehuwd. TRAP VAN EEN PAARD. Toen Vrijdagmorgen de 43-jarige landbouwer-paardenhandelaar P, H. Bastiaansen te Tilburg, een zijner paarden wilde zadelen kreeg hij van het dier een trap tegen de borst. Zondagmiddag is hij aan de ge volgen overleden. BRAND TE VENLO. Maandagmiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een der magazijnen der N.V. Venlosche clubfauteuilfabriek aan den Urba- nusweg. In het magazijn, waarin zich een groote hoeveelheid materiaal, zooals kapok, zeegras, jute en vlas bevond, greep het vuur zeer snel om zich heen. Dank zij het optreden van het personeel, dat met brandblusch- apparaten de verbindingsdeuren naar de andere magazijnruimten beveilig de, kon het vuur beperkt blijven. De brandweer heeft het vuur met een zestal stralen bestreden, doch moest toch nog enkele uren blus- schen voor het gevaar van uitbrei ding was voorkomen. De opslagplaats brandde totaal uit. Een plukmachine ging mede verloren. De schade, die vrij aanzien lijk is, wordt door verzekering ge dekt. TEELTREGELING PLUIMVEE HOUDERIJ. Naar de Msb. verneemt, is dezer ter gewijd, werd hg als assistent- pater verplaatst naar Venray, Daar verbleef hg tot October 1887, toenvoeren meester. Mocht hg, zoo hg als een der eerste paters aange- zekerd. dagen de afkondiging te vexrwachten van het Crisis-Pluimveehouderij- besluit 1936 I. Dit besluit houdt in een bestendiging van de geldende teeltregeling voor de pluimvee houderij. Wat de beperking aangaat, kan worden medegedeeld, dat aan de kuikenbroeders zal worden toege staan evenveel broedeieren in hun broedmachine (s) in te leggen als zij 1935 hebben ingelegd. Om deze bepaling mede dienstbaar te maken het tweede doel der teeltregeling: verbetering van de kwaliteit van den pluimveestapel, zal aan de gewone broedertjen worden toegestaan in hun broedmachine(s) in te leggen 55 pet. van het totaal aantal pluimvee-eieren, vastgesteld in de hun voor 1935 uit gereikte broedvergunning. Daarenboven zullen zij echter nog 25 pet. van het hiervoor genoemde aantal broedeieren mogen inleggen, indien zij zich verbinden, deze broed eieren rechtstreeks te betrekken van fokkers en/of houders van vermeer- deringsbedrijven. Het vorig jaar be droeg dit percentage 15 pet. Men meent door verhooging van dit per centage tot 25 langzamerhand te kunnen geraken tot een meer volledige doorvoering der teeltregeling. Het ligt in het voornemen van den Minister van Landbouw en Visscherg de totstandkoming van een regeling te bevorderen, waardoor de broed eieren van fokkers en houders van vermeerderingsbedrij ven tegen matige prijzen ter beschikking van de gewone kuikenbroeders zullen kunnen worden gesteld. Op deze wijze zal aan het fokkerij wezen een steun worden verleend, welke tegelijkertijd ten goede zal komen aan de gewone kuikenbroeders en derhalve ten bate zal zgn van de geheele pluimveehQuderg. Het broedseizoen zal aanvangen op 20 Januari 1936 en eindigen met in gang van 10 Mei 1936. VEEMARKT TE HORST. Maandag 6 Jan. a.s. Zooals uit het jaarverslag der Marktcommissie blijkt, heeft de Horster Veemarkt gedurende 1935 telkens in belangrijkheid gewonnen. De Marktcommissie meent daarom ook dat 1936, ten opzichte der levens vatbaarheid der veemarkt voor Horst, Sevenum en omstreken met vol ver trouwen kan worden tegemoet gezien. Voor 1936 werden de marktdagen als volgt vastgesteld: Maandag 6 JanuariMaandag 3 FebruariMaandag 2 MaartMaan dag 6 AprilDinsdag 5 MeiDinsdag 2 JuniMaandag 6 JuliMaandag 3 Augustus Maandag 14 September; Dinsdag 22 September(Uitsluitend varkensmarkt). Maandag 5 October Maandag 2 November; Maandag 7 December. De eerste markt in 1936 wordt gehouden a.s. Maandag. Groote aan- in aile categoriën zgn ver- BENOEMINGEN. Op voordracht van den Hoogeex'w. Pater Provinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch benoemd tot Pas toor te Woudrichem. Pater J. P. M. van den Berg en tot Kapelaan te Wychen Pater H. C. A. Ponsioen, uit het klooster te Woerden, terwijl aan Pater H. A. Brandsma om gezond heidsredenen op verzoek eervol ont slag werd verleend als Pastoor te Woudrichem. VERGIFT IN PLAATS VAN WONDEROLIE. De arbeider G. Baas, wonende te Dedemsvaart, gaf, bij vergissing aan zijn 6-jarig zoontje inplaats van wonderolie een lepel van de medi cijnen, waarvan hij ook juist tevoren eenige druppels had ingenomen. Deze medicijn was zwaar vergift. Het ventje werd in allerijl vervoerd naar het ziekenhuis te Zwolle. Helaas mocht het niet meer baten, daar eenige uren later het knaapje over leed. NIEUWE JODENVLUCHT IN DUITSCHLAND De hooge commissaris voor de Duitsche vluchtelingen James Mac Donald, door den Volkenbond be noemd om den nood der uitgeweken Duitsche Joden te helpen lenigen, heeft bij het Volkenbondssecx-etariaat een met redenen omkleed verzoek tot ontslag ingediend. Mac Donald verklaart, dat de om vang van het Duitsche anti-semietis me het probleem van bijstand aan de vluchtelingen op een zoo breede basis plaatst, dat alleen de volken bond het kan oplossen en niet een organisatie, onafhankelijk van Ge neve. Het schrijven vormt tevens een requisitoir tegen de religieuse rassenpolitiek van het Derde Rijk. Hg vreest, dat de nieuwe Duitsche wetten tegen de Joden een massale vlucht dezer verdrukten tengevolge zullen hebben en aan het vraagstuk een internationaal politiek karakter gaan geven. VREES VOOR DUITSCHLAND. Er is vaak beweerd, dat zonder een goede verhouding tusschen Frank rijk en Duitschland de vrede in Eu ropa niet op een goede basis kan rusten. Inderdaad heeft de vijand schap tusschen deze grocte nabuur- staten den vrede in Europa al her haaldelijk verstoord. Op 't oogenblik is de verhouding nog geenszins, zooals ze zijn moet. In de debatten in den Franschen Senaat is dat dezer dagen weer dui delijk gebleken. Bij de oorlogsbegrooting deelde de rapporteur mede, dat de grensver- sterking in het Oosten gereed is. Onder verwijzing naar de Duitsche bewapening, waaromtrent hij eenige cijfers noemde, wees hij op de nood zakelijkheid, een grooter aantal tanks en meer zwaar geschut te vervaar digen. De voorzitter van ce legercommis- sie in den senaat, generaal Bourgois, verklaarde eveneens, dat de Fran- sche legerbegrooting bepaald wordt door de Duitsche bewapening endoor het lage Fransche effectief. Dat ziet er niet erg hoopvol uit BEMIDDELT KONING LEOPOLD Koning Leopold van België zou te Londen weer een bemiddelingspoging ondernemen in de oneenigheid tus schen Engeland en Italië. Van andere zgde wordt het ontkend en heet het, dat het een bezoek aan een chirurg betreft. ENGEL8C1 MA I De „Daily dat het kabii het nieuwe singen zal tot de samen 1 en luchtstrip Allereerst van het kabii de instelling' voor de vexf»; sche wereldrjV langrijke rol jli Voorts melj de regeerinj voor den boi ondergronds! voor de Briije heid van Pb VLOOTBj Volgens Japansche omvat het gram met inj vullende met een van 221.0001 pen met reeds geree* van welke 17| laten. Met schepen aanvang woxi f insci'kiJn dieJit g' De Burenme innert de n 17 personen aaijhx zich i inschrijving aan te gevrail Voor de ii zitting word 6 Janns 9 tot 12 uur Hij, die n komen voor dienst wegei winnerschap, een geestelijl de aangifte doen. Zakboekje: diend hebber gebracht. Voor nadei men zich ter Venray, 16 De Burgj De Burg maakt bekenja 8 JANUARI p in de Patroq de heer G. 1 nant voor Luchtwacht geven het dotar post te dezeffidi Het ligt infoe tijd het. peijee; wachtpost Vey buitengewooxéns Belangstellen buitengewoorden schen 20 en jaa uitgenoodigd. Opgemerkt'or< woon dienstpitig den militaireren! wegens broeo <n Venray, 24 j 3 De Bur! -e QAb VENLO. Ge eeniging varaan voer 1.420.00Cfcrei Kipeieren if 4 Kleine eierwar. Eendeieren jx f ROERMOï^ O] vereeniging a aanvoer 2.20(0 ei Kipeieren vf 3 Eendeierenn f VRAAGT alvorens elders de benoodlgc te koopen, iü Uw EIGEN BELANG^t monsters bij de v.h. H. TRYNES. Kantoor Venray Tel. 24 Fabriek 0«?on

Peel en Maas | 1936 | | pagina 6