TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Zaterdag 4 Januari 1936 Zeven en vijftigste Jaargang No 1 Kleine boeren. FEUILLETON. Mesalliance Raad van Venray. Zoon droge Kuch4 JDUSJL j zullen er zoo plus minus 3000 zijn. Maar het grootste deel in Limburg, 8 4 9 duizend van de ruim 12 duizend, vinden alleen op hun landbouwbedrijfje hun Toen de invloed V bestaan en deze moeten door de in de Landbouw zich in de 2de helft van 1931 in ons land begon doen te gevoelen, ging de Re geering geleidelijk maatregelen in het leven roepen, om de land bouwbedrijven in stand te houden. Maar al gauw bleek, dat er steeds meer noodig waren. De eene maatregel volgde de andere op. De steeds terugloopende export en voortdurend dalende wereldmarktprijzen waren oorzaak dat met maatregelen als voor zuivelproducten, eieren en voor varkens het beoogde effect niet werd bereikt. Hierdoor bleven de veeteelt bedrijven en de kleinere bedrijven ondanks de maatregelen, in de put. Drie jaren heeft men gewerkt om door middel van allerlei re gelingen tot betere resultaten te komen, helaas het mocht niet lukken. Nu hebben wij van den eenen kant de grootere akkerbouw- en gemengde bedrijven, die bestaan kunnen, mits zij niet gedrukt worden door te zware lasten en van den anderen kant de veeteelt en de kleinere bedrijven, die in den strijd om het bestaan uitge put zijn. Ais er niet zeer spoedig veranderingen komen zullen velen ten gronde gaan. Het is langza merhand grooten ernst geworden. Niettegenstaande 't voortdurend en dringend beroep van de or ganisaties bij de betreffende in stanties, is er nog steeds wéinig of geen meerdere hulp gekomen. Het is voor ons onbegrijpelijk hoe men toch zoo lang kan uit stellen. Wij vermoeden, dat er gebrek is aan inzicht in de noodtoestand van dat soort bedrijven. GEEN GELD? Zeker, het be schikbare bedrag is beperkt, maar ons dunkt, dat geen offer te groot is om tienduizenden gezinnen van den ondergang te redden. De margarine-industrie mag niet verder beperkt en belast worden, want „er zijn zoo veel duizenden menschen bij betrok ken" en al is er toch altijd nog veel winst. Echter gaat het bij de kleine boeren om honderdduizen den menschen en een millioenen verlies. Van waar en van wie ook, er zal voor de kleine boeren iets moeten geschieden. DE HULP IS MOEILIJK Het is waar, maar er zijn meer moei lijke dingen die uitgevoerd wor den. Al kost het ook moeite en inspanning, het te bereiken doel is schoon en van ontzettende beteekenis. „DE KLEINE BEDRIJVEN HEBBEN NOOIT BESTAAN VAN HUN BEDRIJF ALLEEN Zeker er zijn heel wat bedrijfjes met een paar H.A. grond, die vroeger altijd neven-inkomsten hadden: bij anderen werken, een ambacht enz. Deze kunnen ook nu wel met landbouwsteun alléén niet geholpen worden. In Limburg (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 19 Gijs Verhoeven stond in de kamer er naast, somber te staren in het duister... 'Wat had dat alles te beteeke- nen 7 Vooral dat vreemde gedrag van z'n broer den veldwachter, had hem geschokt Bij intuïtie was hij bij het gebeuren een paar passen achteruit gegaan... Die blik van Swievers... Het optreden van z'n broer... raad selachtig 1 Maar nu kwam bij hem ook wroeging... de verloochening wreekte zich Met een onwillekeurige beweging zette hij het van zich... 't Was nou eenmaal zoo... ellendige geschiedenis. Hij moest iets doen...' kon niet hier blijven... waar morgen natuurlijk al... een oDderzoek zou komen... Allerlei verwikkelingen mis schien... Neen, dat moest hij voor komen 1 In de hall kwam Van Beers de landbouwsteun geholpen worden. O, laten wij onze kleine boeren toch niet naar de werkverschaf fing sturen, de nadeelen zijn veel te groot 1 Op de eerste plaats is het een direct geldelijk nadéel. Bij de werkverschaffing zal de steun minstens tweemaal zoo groot moeten zijn. Tweedens vreezen wij, dat er spoedig gebrek zal zijn aan ge schikte werkobjecten, indien er nog eens 50.000 of meer kleine boeren bij de werkverschaffing zullen komen. Vele plattelands gemeenten zullen ze zeker niet vinden en al zouden sommigen ze wel vinden, dan is 't financieel voor de gemeente nog een on mogelijkheid. Derdens zal de lust en de liefde voor het schoone boeren werk bij die boeren gaan tanen. Geleidelijk zal men het bedrijfje gaan verwaarloozen, de veestapel inkrimpen enz. enz. en spoedig zullen zij behooren tot de bezit- loozen, waaruit een onevenwich tige verhouding van de standen in de maatschappij groeit. Het is bekend, dat de kleine boer uitertst sober leeft. Men kan er zich geen denkbeeld van vor men met hoe weinig hij kan rond komen. En toch vaak een zeer tevreden en gelukkig bestaan. Bij de werkverschaffing zijnde echter zal dit spoedig heel an ders zijn. De drang naar allerlei vroeger nooit gekende levensbe hoeften komt onherroepelijk. De boerenstand staat bekend om de goede mentaliteit die daar heerscht. Hij is een steun en stut voor kerk en maatschappij. Bij de werkverschaffing echter zal deze mentaliteit er niet op ver beteren en misschien zullen zij het leger van ontevredenen nog sterk vergrooten. Neen, den kleinen boeren moet op hun bedrijf een sober bestaan verzekerd worden. Dan krijgen we nog uitbreiding van kleine bedrijven. Waarheen anders met de voortdurend groeiende bevol king. De arbeidersstand en de middenstand, kan ze toch ook niet allen opnemen, zelfs als het Min. Gelissen mag gelukken, meer industrie te stichten. DE KLEINE BEDRIJVEN KON-' DEN ALLEEN MAAR IN DE ABNORMALE GOEDE TIJDEN BESTAAN Ook dit is niet waar. Immers in de tachtiger jaren hadden wij in Nederland reeds ruim 70.000 in 1900 plus minus 80.000 en in 1930 110.000 kleine bedrijven (van 1—5 H.Awaarvan 60 a 65 pCt. op zandgronden. In verhouding tot het totaal aantal bedrijven is het aantal kleine bij ons altijd zeer groot geweest. Wij hadden per 1000 bedrijven er in 1888 452 beneden de 5 H.A. 26 personen 1898 473 de 5 H.A. 1904 508 de 5 H.A. 1910 520 de 5 H.A. 1921 508 de 5 H.A. 1930 470 de 5 H.A. 't oogenblik hier was Van Beers keek dreigend. Jae, dat hij ontglipt is... onbe grijpelijk. Apropos... het lijkt me ir. de gegeven omstandigheden het aller beste... dat wij vanavond nog naar Deventer vertrekken, dan gaan we morgen door naar Amsterdam, Jij hebt natuurlijk voldoende aan je hoofd met onderzoek en zoo... Daarbij logé s.... nee, dat gaat niet Maar, amice... jae, .als je erop staet, natuurlijk... Van Beers dacht aan de bewusle twee mille. Hij had nog geen weg gezien, om ze terug te betalen. Wel was er een oogenblik een kleine op leving op de beurs... één speculatie was een succes geweest, maar hij had niet toe kunnen besluiten om „winst" te nemen, en was nog verder in den put... Kom laten we naer de dames gaenvervolgde van Beers. Ja zeg, daar valt me in, dat die twee mille... Wat zeg je... Emilie 7viel de Burgemeester in de reden... Jae ik kom... Excuseer, kaerel. m'n vrouw is wat geïrriteerd, hé., gae je mee? Dat gevaar was afgewend 1 Kitty bleek niet te bewegen om mede te gaan. Ik denker niet over. .Die schat, die stakker... juist in dagen van kommer heeft men elkaar zoo noodig. Het laatste had ze een paar dagen Die kleine boeren hebben hier altijd een bestaan kunnen vinden maar tegenwoordig is door de abnormale omstandigheden de ondergang nabij en ze moeten evenals de andere bedrijven ge holpen worden. Dat ze nog bestaan, ligt niet aan het feit, dat deze bedrijven nog niet zoo erg verliesgevend zijn. Neen, dat zoo vele zoo'n taai leven (erisis-resistentie) heb ben getoond, ligt aan hun over matige arbeid, aan hun ontbering en aan de extensiveering van het bedrijf (andere aankoopen van voeder, kunstmeststoffen enz.) Harder dan ooit zwoegden zij, alles ontzagen zij zich om hun verplichtingen te kunnen blijven voldoen. Langer zijn die opofferingen niet te dragen en ook de min dere aankoop van voeder en kunstmesten begint zich hard te wreken. De weg tot hulp zal moeten gevonden worden door A. Vermindering van de lasten B. Ruimere toewijzing van var kens, merken enz. C. Kippenbeperking. D. Overgangsmaatregelen, tot al de producten maar vooral die die van de veeteelt beter van prijs zijn en wel de volgende: a. ingrijpende maatregelen om de biggenprijzen lager te krijgen. b. extra steun over'n zekere productie van melk. Om dit systeem, wat makkelijker te maken, zou men kunnen zeg gen: elke koe geeft per jaar gemiddeld 120 Kg. botervet, hiervoor geven wij 25 cent per Kg. extra, in totaal dus f 30.— toeslag per koe. Het zou als volgt kunnen ge schieden Bij het houden van 1 koe op bedrijven beneden 8 H.A. f 30. toeslag. Bij het houden van 2 koeien op bedrijven beneden 8 H.A. f30 toeslag per koe. Bij het houden van 3 koeien op bedrijven beneden 8 H.A. f 20 toeslag per koe. •Bij het houden van 4 koeien op bedrijven beneden 8 H.A f 10 toeslag per koe. Hiervoor zou in Nederland noodig zijn circa f 4000.000, c. Hoogere prijs voor de eerste 2 of 3 duizend Kg. graan Ook hier komt het ons vooi, dat de eenig volgbare weg is, om zulks in de practijk uit te voeren 'n extra uitkeering per H.A. bij de kleine bedrijven. Ook dit is te verdedigen, omdat klei nere oppervlakten meer arbeids krachten vragen dan grootere op pervlakten, bij zandbedrijven zijn noodig per 100 H.A. Op bedrijven van 1 - 5 H.A. 40 personen; van 5—10 H.A. van 10—20 van 20—50 H.A. H.A 19 personen; 16 personen. Men zou b.v. als volgt tewerk kunnen gaan Bij totale verbouw van 02 H.A. graan een extra toeslag van f 30 per H.A.; van 0—3 H.A. f 20 per H.A.; van 0-4 H.A. f 10 per H.A. Niettegenstaane bovengenoem de toeslagen zullen de kleine be drijven er nog niet kunnen komen. Daarom moet dan tevens als overgangsmaatregel werkverschaf fing in eigen bedrijf komen. Dit zal alleen voor de kleine bedrij ven (1 —5 H.A.) moeten gelden. M. J. DINGS. Hartelijk was het afscheid... de beide heeren, ieder voor zich zelf, verheugd, van elkander verlost te zijn. Van Beers gaf geen moment meer gelegenheid voor een tête a tête! De oude dokter stond in gepeinzen voor den haard in zijn spreekkamer. Zijn vermoeden omtrent Marie Ver hoeven was bewaarheid. Daar lag de brief van zijn collega dr. de Voogt, wat te doen 7 Moest hij de Verhoevens waarschuwen 7 Hij kende die brave menschen al zooveel jaren. Hij was juist terug van een ver- geefsch bezoek bij den broer, den veldwachter Lena had hem gesproken, geheel over stuur, haar man was dien ochtend door den Burgemeester ge schorst,.Wel wat voorbarig van Van Beers, dacht de dokter. Verhoeven was zóó opgewonden geweest, was met de autobus ver trokken, hij had gezegd naar Zwolle, naar den Commissaris van de Koningin Oh, dokter... ik ben zoo onge rust... als hij zich zelf maar niets aan doet... Ja, wat nu te doen. Marie was meederjarig. Mocht hij zijn dokters eer in gevaar brengen.. Een ellendig geval. Wél waren de rampen over Veldhoven gekomen 1 De verslagen heid op „Duivecate".... de dood van vrouw Swievers, waar hij den vorigen trap af. Hoe is het er mee 7 Kaerel wat een buitengewoon onaangename ge- j te voren, in een goedkoop romannetje1 nacht nog bij geroepen was arme schiedenis. Mijn vrouw zeide me opgedaan! Niet vermoedend, dat ze 1 stumper die jongen in voorarrest daarnet, dat de toestand van dien 't zoo spoedig theatraal zou kunnen had hij daarnet gehoord... nu die besten jongen redelijk is. debiteeren. ellende met Marie Verhoeven, 'k Jae, Verhoeven, dokter is te- Besloten werd dan ook, dat ze deWilde, dat ik het karakter van mijn vreden. Het is een vreemd geval, zuster bij zou staan... Kitty leerde meeste collega's had en het wel en 't Is te hopen, dat die schurk van- wel „verplegen", al was 't een tikje wee van mijn patiënten kalm van me pacht nog gepakt wordt. Als hij op eenzijdig... I kon afzetten. Verdraaid gemakkelijk Ik dacht maar zoo... Br zijn soms van die wonderlijke tegenstrijdigheden. Hoe kan men nu van Fransche Edammer kaas spreken Edam ligt toch voorzoover ik weet in Neder land. En dan moet ge in Engeland komen Daar hebben ze Engelsche Hollandsche bloembollen. En in Duitschland verkoopt men Pruisische Westlandsche tomaten. Het schijnt, dat door de wereldcrisis de aarde raar door elkaar geschud is. Edam zou nu in Frankrijk, het Westland in Duitschland liggen en de befaam de Hollandsche bollenstreek zou door een sterke Oosterstorm van onze Westkust naar Engelands Oostkust gewaaid zijn. Maar dit is een wat zuur grapje, dat we maken. Want het beteekent niets anders dan bittere concurren tie voor ons. Het buitenlandsch puoliek heeft de groote waarde van onze Hollandsche producten leeren kennen en vraagt nu naar de Hollandsche naam als kenmerk van het goede. En nu onze vroegere afnemers zich zelf heele- maal trachten te redden maken ze van de Hollandsche namen misbruik om hun producten te verkoopen. De Hollandsche namen met hun klin kende klank moeten dienen om de onhollandsche lading te dekken. Dat is geen fraaie manier van doen. wel Wij zijn nu wel meer dan ooit ver plicht om onze eigen superieure pro ducten de voorkeur te geven boven buitenlandsche die, geheel ten on rechte, door ons nog al eens bevoor recht werden. Wat uit het buiten land kwam heette vroeger beter. (Doch het was maar zoo.) Maar thans komt die bevoorrech ting al heelemaal niet te pas. Vooral boeren en tuinders, die zoozeer door het buitenland geknauwd worden, moeten hier niet aan meedoen. En bovendien is er geen reden om het Hollandsch product minderwaardig te achten, Het is vaak veel beter. Daar hebt ge ik noem nu de zaad teelt maar even, als voorbeeld, om dat ik daarnet in eet" prijscourant zat te bladeren b.v. het suiker bietenzaad. We hebben in ons land een zaadteeltbedrijf voor suikerbie ten, dat jaren (ik meen van bijna vijftig) heeft gewerkt om het voor Nederland beste van het beste zaad te telen. En met schitterend succes, Ge weet, wat ik bedoel nl. het be drijf van Kuhn Co te Naarden, dat een suikerbiet teelde, die geheel past bij ons klimaat, bij onze bodem, bij ons bedrijf. En toch wordt, al verandert het heel snel, door velen nog buitenlandsch zaad soms met 'n hollandsche naam erbij, gebruikt. Dat moest men niet doen. Vooral ir dezen tijd zijn we elkaar alsHollan landers het naast. Een buitenlandsch product te nemen waar men mins tens evengoede en vaak betere Hol landsche producten kan verkrijgen een wonderlijke tegenstrijdigheid van deze tijd. Die niet te pas komt voor onze hollandsche boeren tuinders. Hij zou maar over zijn bezwaren heenstappen, en doen, wat hij zijn plicht achtte. De ouders moesten toch ingelucht worden. AIzoo dan maar direct, wie weet, wat d'r mor gen weer is - Dag vrouw Verhoeven, alleen' thuis U laat me schrikken dokter. Wat komt U zoo We binnen alle maal gezond hoor. Verhoeven is bij Frans op 't land. Hij zal zoo wel hier zijn met de koffie. Wel ja, dan zie ik hem wel. Zal maar gaan zitten. Doe dat, dokter. 'k Kwam toch langs, en dacht loop eens aan. Hoe gaat 't er mee Nog last van rheumatiek Ja, dat hou je zoo op onzen leeftijd, 'k kan er over meepraten. Zoo. 'k Had altijd gedacht, dat dokters nooit niks mankeerden. Altijd in de contrairie. En ver tel eens, gaat 't goed op de hoeve? Dat mot U maar an Verhoeven vragen, best zal 't wel niet wezen, is nooit geweest. Daarhèje ze al. De dokter schudde zijn bezorgd hoofd. Hoe dit vrouwtje het droeve nieuws te vertellen. Hoe zou ze er op reageeren. Ja, vader Verhoeven, je ziet het goed. Goedendag. Zoo Frans. Ga eens kalm zitten, ik moet wat met jullie bespreken. Dus toch wat! dacht Moeder keek wantrouwig naar den be zoeker. Jullie weten, brave menschen, dat ik altijd graag bij je gekomen ben. Hoeveel jaren al... en niet altijd in vreugdevolle dagen. Denk maar eens aan de z-ekte van de overleden VoorzitterO. v.d. Loo. Secretarisvan Haaren. Alle leden zijn aanwezig, die zich rond de groene tafel nederzetten tot behandeling van een agenda, welke met schrik gelezen werd, daar erbij was aangekondigd dat de vergade ring zoo noodig daags erna zou worden voortgezet. En toch slaagde ons College erin om heel de agenda in 3 uur af te werken. Brj het teekenen der presentielijst ontving elk lid, mogelijk als Kerst- of St. Nicolaas-verrassing een geïl lustreerde beschrijving van Limburg. Een lijvig boekwerk, dat mogelijk de welwillende belangstelling der leden heeft gangbaar gemaakt. 1. Notulen. De notulen, die ongeveer 2 blad zijden druk besloegen, waren echter nog niet zoo uitgebreid, dat hier en daar met een enkel puntje naar de meening van de betreffende sprekers, kon worden aangedikt. Met deze kantteekeningen voorzien werden de notulen goedgekeurd. 2. Kasopname ten kantore van den gemeente-ontvanger over het 4e kwartaal. Werd voor kennisgeving aangeno men- 3. Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van het Reglement van Orde voor den Raad der Gémeente. Na uiteenzetting van den Voorzit ter en opmerking van den heer Ver meulen zal het reglement van Orde ten opzichte van de wijze van be noemen van Commissies uit den Raad gescheiden kunnen door den Burge meester of indien drie leden van den Raad daartoe het verlangen kenbaar maken, door den Raad. 4. Voorloopige vaststelling der gemeente-rekening dienst 1934 met rapport der Commissie ad hoe. De gemeenterekening werd aan de hand van het rapport van de Com missie ad hoe voorloopig vastgesteld op: Gewonen dienstInk. f 387612.76 Uitgaven f 331959.64Batig saldo f 55653.11. KapitaaldienstInk. f 107629.88 Uitgaven f 119413.74 Nadeelig saldo f 11783.86. In het rapport bracht de Commis sie tevens dank aan den Gemeente ontvanger voor diens keurige admi nistratie. 5. Behandeling en vaststelling der Gemeente-begrooting dienst 1936 en der begrooting van den tak van dienst het bedrijf der Gasfabriek. Ter inleiding bracht de Voorzitter aan de leden dank voor de buitenge wone aangename en zakelijke wijze waarop deze begrooting met de leden in voorvergadering is behandeld en besproken. Deze werkwijze is zeer vruchtdragend en verschaft den leden een goed inzicht in het financieele leven der gemeente. Ten opzichte van het saldo wil de Voorzitter op merken, dat hiervan alsnog moet worden afgetrokken f 7000, die voor rekening komen van 1935, terwijl ook een bedrag van f 75 voor restau ratie van het standbeeld van Hen- senius en f 150 subsidie voor de kerk a.d. Smakt moet worden afgeteld. Wat de wegen aangaat zullen dit jaar onderhanden genomen worden én de verkrijging van hoogere prov. subsidie aanmerkelijk verbeterd, de wegen Oostrum-WanssumVenray- Overloon en Geysteren-Oostrum- Oirlo-Castenray. Nieuwe materialen en dergelijke aanzienlijk» gedaald zijnde zal tevens overwogen worden om in Venray tot waterleiding te komen. De heer Odenhoven vindt het goed de wegen onderhanden te nemen als het maar niet te veel drukt op één dienstjaar, waarop de Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, beton wegen te leggen, waarvoor mogelijk een leening over 15 jaar zal worden Zoo n blaffende, doffe, pijnlijke hoesf, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral 's nachts' zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bijt Hoest-Oriep-Bronchitis-Aslhma Verhoogde werking ^5centl \^rlaagde|rüzen^^2rl Door een NIEUWE foevoeging werkt NU Abdijsiroop 2 x zoo snel als voorheen I dochter. Maar nu kom ik. als bood schapper. Zoo, dokter, als boodschapper, zoo, zoo. Vader dacht aan Gijs.... Zou die Als 't maar wat goeds is. 'n Bakkie koffie, dokter? Dat sla ik niet af, Moeder. Nou, je zegtWat goeds, dat is het niet bepaald. Kijk eens. Ik roerde daar juist het verlies aan van je oudste dochter, en dan herinner ik me weer, den moed waarmee jullie, brave menschen, dat leed gedragen hebt. Zeker, dokter... De Heer heeft gegeven... de Heer heeft genomen. Juist, Verhoeven. Veel spreuken uit den bijbel, ja, de geheele bijbel is, voor waarachtig geloovige men schen, dagelijks in praktijk te brengen. De oude man knikte heftig onder wijl 'n tikje bevend zijn koffiekopje op tafel zettend. Dat bezoekdaar zat wat achter,.. De dokter vervolgde: Kijk menschen. Eh jullie doch ter Marie... Wat is 't met onze Marie? ontstelde Moeder. Kalm... kalm Blijf bedaard, m'n beste Het nieuws, dat ik als dokter verplicht ben te brengen is niet goed... Is ze dood Moeders oogen stonden angstig gespannen. Neen, neen vrdbwtje... dood ze niet... en zal ze, met Gods hulp voorloopig niet gaan. Marie is ziek. Zij heeft een ernstige hersen- toegestaan. Vermeulen zou het salaris der Wethouders wederom brengen op f 500, hetgeen door van Boven uit den booze wordt geacht in dezen tgd. Odenhoven wil als het ware in het midden brengen, dat hij liever de hoogere salarissen naar beneden ziet vallen, als Spreker wethouder ge bleven was, dan had hij met minder genoegen genomen. Ook Millen spreekt zich uit voor verlaging. In stemming gebracht werd het salaris der wethouders f 50.ver laagd. Nadat de heer Odenhoven nog enkele kleinere puntjes had aange duid, werd de begrooting met vlag en wimpel goedgekeurd. Hierna bracht de Voorzitter dank aan de leden voor de buitengewone en prettige wijze, waarop dit jaar de begrooting met vlag en wimpel goedgekeurd. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling eener verordening op de heffing van op centen op de personeele belasting, waarbg met ingang van het belas tingjaar 1936 ten behoeve der ge meente 85 opcenten zullen worden geheven. In verband met de nieuwe classi ficatie deelde de Voorzitter mede, dat niet 85 maar 80 opcenten op de personeele belasting zouden geheven kunnen worden. Overigens ging de Raad met net voorstel van B. en W. accoord. Op de grondbelasting zullen ge heven worden: 80 opcenten op ge bouwde eigendommen en 20 op on gebouwde eigendommen. Op de vermogensbelasting 40 op centen en de gemeentefondsbelasting 55 opcenten. Hierna bracht de Voorzitter dank aan de gemeente-secretaris voor diens vele werk in verband met de be. grooting. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan aanpachters van gemeentegronden, die voor 1S30 heb ben gepacht met uitzondering van pachters van ontginningsgronden wederom voor het pacht jaar 1935— 1936 eene verlaging toe te staan van 10 pCt. Behoudens eene kleine opmerking van den heer van Boven z.h.s. goed gekeurd. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hen wederom te machtigen zooals gebruikelijk tot den verkoop van hakhout, turf, turf- slijk, oude materialen en opnieuw verpachting van de vervallen pach ten gedurende het jaar 1936. Z.h.s, goedgekeurd. 9. Behandeling van de aanvrage symptoom van innerlijke aandoening. Bewust had hij de handen bevend gevouwen, wachtend den slag. Die zenuwstoornis heeft een oorzaak. Als ik je die reden zeg, denk dan aan 't woord van Christus, dat ge vindt en kent, uit „Lukas 15'' het bekende bijbelwoord... Dokter, zeg op... Wat is er met Marie 't Was als een nood kreet. Vrouw Verhoeven klemde zich aan de tafel. Menschen weest krachtig Marie verwacht.... Met een gil sloeg de vrouw voor over. De dokter en Frans waren al bij haar. Kom, kom, Moedertje... Ik moest het toch zeggen... Heer in den hemel, dat wordt ernstiger... Frans, help me. heel, heel voorzichtig... ze moet in bed... StakkerDe schok is te heftig geweest... Vrouw Verhoeven lag in een diepe bewusteloosheid, hoogrood het gezicht, met snorkende adem haling. De dokter lichtte een lucifer voor de oogen... de pupillen reageerden niet'n Beroerte had haar getroffen- De wetenschap van de komende schande voor haar dochter w as te zwaar geweest. De dood van haar eerste kind had ze gedragen... had ontsteking, die. dat kan ik jullie 2C in kunnen berusten.maar dit verzekeren, beter wordt. Alweer, met ?tas voor haar, erger dan dood.. Zijn hulp. |Het was een vl°\k' Vaders baard bewoog heftig, Wotdt vervolgd.

Peel en Maas | 1936 | | pagina 5