FEUILLETON. Mesalliance Bij het afscheid van Pastoor Strijkers. Provinciaal heeft toen die Spreker toch ook dingen zei, die voor een medelid be- leedigend kunnen zijn. De VOORZITTER verlangt geen kritiek op zijn leiding en maant aan om toch in alles waardig te blijven, zooals Raadsleden past en zich van persoonlijkheden te onthouden. De heer STEEGHS moet toch nog even terugkomen op de ondertee- kening. De menschen van Castenray en Klein-Oirlo wisten wel degelijk waarvoor ze teekenden. Of sommigen er thans onder een of andere in vloed of hoe dan ook anders over zijn gaan denken, weet Spreker niet. En wat de heer Vermeulen van hem persoonlijk zegt: of hij zoo fijn Katholiek is, weet hij niet, dat moeten anderen dan maar uitmaken. Maar wat hij wel weet, is, dat altijd zijn streven is geweest, te ijveren voor Castenray en voor het onderwijs aldaar. En als hij nu iets doet en meent goed te doen voor Castenray en dat is dan niet naar den zin of overeenkomstig de plannen van de kerkelijke autoriteiten, dan moet men dat, omdat hij nu toevallig tevens kerkmeester is, niet beschouwen als bedoeld tegen het kerkelijk gezag. Maar hier is woordbreuk ge pleegd. De VOORZITTER hamert, dergelijke woorden kan hij hier niet toe laten. Als de heer Steeghs wil spreken van „misverstand", zal hij tegen die uitdrukking als zoodanig geen bezwaar make"». Neen, zegt de heer STEEGHS, „misverstand" zegt niet genoeg. Maar als hij dan een ander woord moet zoeken, zal hij dit terugnemen en zou hij kunnen zeggen, dat er groot verschil van opvatting is. Hadden wij ons ook maar eens laten hooren, toen er geconfereerd werd met de autoriteiten. Daar hadt U heelemaal niets mee te maken, zegt de VOORZITTER. De heer VERMEULEN herhaalt, dat thans verschillende der onder teekenaars met de schoolactie in de richting, waarin die thans gevoerd wordt, het niet meer eens zijn. De heer ODENHOVEN steunt het voorstel Millen om deze zaak aan te houden en hoopt dan maar, dat Venray's katholieke bevolking zal weten gedaan te krijgen, dat er een bevredigende oplossing gevonden wordt. Wethouder NELISSEN is het volkomen eens met den heer Vermeulen. Velen, om niet te zeggen de meeste der onderteekenaars zijn het thans niet meer met de stichting van de school eens, nu ze weten, dat het eene neutrale school zal moeten worden. Ook niet in Klein-Oirlo. Dit hoort ook overigens, ook historisch,, wel degelijk bij Oirlo. Dat er 18 gezinnen bij Castenray zrjn gevoegd, is door Oirlo goedgevonden om de bestaansmogelijkheid der school te Castenray te helpen bevorderen. En opmerkelijk is toch zeker wel, dat er van Klein-Oirlo nu al ouders zijn, die kinderen naar Oirlo zenden, waarvoor ze dat niet verplicht zijn, dus die ze nog gerust naar Castenray mogen zenden. De heer STEEGHS herhaalt nogmaals, dat Klein-Oirlo als geheel ge nomen in 1928 alleen aan de omzetting van de openbare school te Castenray in eene R.K. bqzondere heeft medegewerkt, in die veronder stelling, dat de kinderen van Klein-Oirlo naar die school zonden kunnen blijven gaan. De heer MILLEN zou graag zijn voorstel in stemming willen zien. En wat de kwestie betreft, dat menschen van Klein-Oirlo hun kinderen naar Oirlo zenden, dat gebeurt om heel andere redenen. Daar zitten crisis-aangelegenheden tusschen. De VOORZITTER zegt, dat het voorstel van Burgemeester en Wet houders het verststrekkend is en dus het eerst in stemming moet komen. De heer NELISSEN komt op tegen wat de heer Millen zegt omtrent eén verband met crisis-aangelegenheden. Dat er kinderen van Klein- Oirlo vrijwillig naar Oirlo ter school komen, heeft heelemaal niets te maken met wat de heer Millen blijkbaar bedoelt. De heer PUBBEN zou eveneens deze zaak eens aanhouden. Mogelijk komen er dan in dien tijd andere gezichtspunten en andere gedachten. Hij ook is er van overtuigd, dat de menschen niet weten en zeker ook niet willen, wat ze feitelijk vragen. De VOORZITTER stelt voor de discussies over dit onderwerp te staken en brengt dit in stemming. Voor stemden de heeren Nelissen, Vermeulen, Reintjes, Poels, Houben, Goumans en Pubben. Tegen de heeren Janssen, Odenhoven, van Dijck, van Haren, Arts, Millen, Steeghs en van Boven. De heer ODENHOVEN bepleit nu andermaal aanhouding van deze zaak, overeenkomstig het voorstel Millen en zou dat dus in stemming wenschen te zien. Ook de heer VAN HAREN vindt dit voorloopig het beste, wat we kunnen doenintusschen is het dan Kerstmis geweest en kunnen door overleg en van weerskanten wat geven en nemen belanghebbenden wel licht in één schip worden gebracht. De VOORZITTER herhaalt, dat het voorstel van Burgemeester en Wethouders het verst gaat en dus ook het eerst in stemming moet komen. De heer MILLEN meent, dat de Voorzitter hem niet goed begrijpt. Wat hij voorstelt is heel iets anders en heeft juist de strekking om tot bemiddeling te komen. Als nu eerst over het voorstel van Burgemeester en Wethouders zou gestemd worden en dit zou worden aangenomen, dan is daarmee de school geheel van de baan, terwijl omgekeerd, als het voorstel zou worden afgewezen, de medewerking tot de stichting der school zou zijn toegezegd. Spreker meent, dat er juist verschillende collega's zijn, die thans reeds noch het een, noch het ander willen, doch deze aangelegenheid eerst nog eens willen bekijken. De VOORZITTER blijft bij zijn meening, dat nu vóór alles het voorstel van Burgemeester en Wethouders moet in stemming komen. De heer STEEGHS begrijpt maar niet, waarom de Voorzitter persé vandaag wil afwerken. Er zijn er velen, die een verkeerd inzicht in deze zaak hebben, en dit leidt tot een verkeerd oordeel en daarom zou ook hij het op prijs stellen, dat deze zaak wordt aangehouden. Als iedereen in Venray eens goed weet, hoe de vork in den steel zit, zullen de meesten er wel anders over gaan denken. Nu meenen velen nog, dat er drijverij achter zit. De heer ODENHOVEN is het heelemaal eens met wat de heer Millen heeft gezegd. Als er nu gestemd wordt, geeft dat een onzuivere stem ming, want er zullen er dan zijn, die wellicht niet direct voor de school stichting zijn, maar toch tegen het voorstel van Burgemeester en Wethouders stemmen omdat ze de aanvraag ook niet direct zonder meer thans reeds willen afwijzen, terwijl ook het omgekeerde het géval kan zijn. Hij vraagt, wat er nu eigenlijk tegen is om deze gewichtige beslissing eerst nog eens te overdenken. De VOORZITTER meent, dat thans de zaak toch zeker wel voldoende van alle kanten bekeken is en brengt het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming. Hij meent echter, gehoord het gesprokene gelet op het gevoelen van den Raad, hieraan te moeten toevoegen, dat als het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onmiddellijke weigering der aangevraagde gelden tot het stichten eener bijzondere neutrale school niet mocht worden aangenomen, daarmede dan niet direct bedoeld is de aanvrage toe te wijzen. daarvoor heeft zich (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 17 Daar verscheen op de receptie 'n lange, robuste bezoeker. Uit de zwarte mouwen van het Zondag- sche pak, staken onwennig de groo- te vereelde handen. Ha, vriend Beukers. Ik miste je al kerel. Dénk je, dank je... hier zijn de kinderen... jongelui, wethou der Beukers. Ja man, de kindertjes worden groot,., daar kan jezelt van meepraten. Wanneer komen we op de bruiloft van je dochter? Nou Burgemeester, dat kon wel eens gauw gebeuren. Alie heeft plannen. Ze gaat met Frans Ver hoeven, den zoon van Uw pachter. Een oppassende jongen.,. Ja, ja, dat is ie Een vuurrood overtrok Kitty's gezicht. Haar mama, die met zicht baar vermaak het „leuke boerenty- petje" had opgenomen., kreeg een lichte hoestaanvalZe had den naam Verhoeven... als een onder dompeling gevoeld... Verkouwen Mevrouwtje Ja, ja, da kan je zoo hebben in Novem ber. U is zeker de moeder van het meissie. Onze jongè heer heeft goed uut zien oogen gekeken. da mot 'k zegge dan de moeder geheel in beslag nemend Is Mijnheer Uw man niet meegekomen Zoo, te druk met zien zaken, ja, dat zie je mee... 't Is wel jammer, op zoo'n schoonen feestdag. Jae, zeker, het speet Mijnheer ook bijzonderhij was er dolgraag uitgebroken.,, misschien, dat hij van avond met de auto nog komt Zoo, zoo, da's een ding, heelemaol met de auto, jao afstan den binne d'r niet meer teugens- woordig U komt van Amsterdam, hè Dor hek ook nog femilie. Mevrouw Verhoeven was in 't geheel niet benieuwd naar verdere confidenties, doch Beukeis dacht er niet over om het gesprek te staken. O ia, lispelde ze beleefd, in- tressant.... met een blik naar Kitty... Jao, da heb ik Ze binnen in de wereld veruut gekommen... mien neef komt an de Beurs... ze noemen dat commissioenair... geléuf ik. Hij verdient veul geld, jao da doet ie en is er gezien.... maor niks nie ver- waond of zoo iets.nee dat is ie niet. Uw man zal 'm wel kennen, 't Is ook eene Beukers... Ik kan het U heusch niet zeg gen... dan weer zoo n enerveerend hoestbuitjeJae, schattebout, ik kom, naar hare andere dochter..:. Mijnheer... eh Beukers, wij hebben heel gezellig gebabbeld. Au re voir. De boer-wethouder keek met een oolijk lachje de weghuppelende dame na en mompelde: Die zat in 't nauw. Jao, dat deed ze. Ik zie je pachters niet, Burge meester, schoof hij 'n oogenblikie later op van Beers aan, zoo, dat de verloofden het hooren konden. Da's toch niet zoo als het heurt. Daor hei-je bievoorbeeld Verhoeven... 'k had de ouwe man zeker hier ver- niemand uitgesproken doch dat de definitieve beslissing aldan wordt aangehouden tot de volgende vergadering, zoodat de Raad er dan in tusschen nog eens over denken kan. De heeren Odenhoven en Millen verlaten de vergadering. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Janssen, van Dijck. van Haren, Poels, Arts, Steeghs en van Boven. Voor de heeren Nelissen, Vermeulen, Reintjes, Houben, Goumans en Pubben. Het voorstel wordt dus aangehouden tot de volgende vergadering. Dan komt in behandeling het verzoek van de afd. Venray van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph" om de belasting op de biljarten volgens de personeele belasting af te schaffen of te verlagen. Na voorlezing van het request zegt de VOORZITTER, dat wij hieruit zien, hoe gemakkelijk degene, wien men iets geeft, terugkomt om nog maar meer te vragen. Het request is trouwens ook te laat voor dit jaar. Spreker zou daarom eens afwachten en eerst bekijken, welk gat de andere besluiten van den Raad betreffende de personeele belasting in onze kas hebben geslagen en te bedenken, dat de personeele belas ting voor de café's pas onlangs is verminderd. Wordt algemeen goedgevonden het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Vervolgens is aan de orde Ingekomen reclames van P. Janssen te Venray, Willemstraat en H. Janssen, Langstraat, tegen hun aanslag in de rioolbelasting. De VOORZITTER zegt, dat deze aanslagen geheel zijn geschied over eenkomstig de verordening op de heffing der rioolbelasting en de aan slag evenredig is met het huurbedrag dat geïnd wordt. Ja, zegt de heer ODENHOVEN, maar dat is toch niet zuiver, want de eigenaar heeft ook onderhoudskosten. Dat is een kwestie van de belasting-administratie zegt de VOORZIT TER. Wij hebben hen aangeslagen volgens hun aanslag in de perso neele belasting. De heer ODENHOVEN vraagt, of het dan niet zoo kan geregeld worden, dat als de Raad overtuigd is, dat de huurwaarde te hoog is, deze wordt verlaagd. Laten wij daar toch vooral niet aan beginnen, antwoordt de VOOR ZITTER, want waar blijft dan de maatstaf; aldus zoude de geheele verordening op losse schroeven komen te staan. Wordt algemeen goedgevonden deze aanslagen te handhaven. Hierna leest de VOORZITTER voor het ingekomen verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Smakt, om alsnog een subsidie te willen verleenen in de kosten der plaats gehad hebbende vergrooting en verbouwing der kerk. Waar het hier geen gewone verbouwing betreft, doch tevens eene vergrooting heeft plaats gehad, stellen B. en W. voor op dezelfde wijze te steunen als te Leunen en Castenray en een subsidie te geven van f 750.de aannemingssom heeft bedragen f 7500.te verdeelen over 5 jaren, te beginnen in 1936. De heer VERMEULEN zou de eerste betaling reeds uit den dienst 1935 willen doen geschieden. Daar is absoluut geen bezwaar tegen, zegt de VOORZITTER, doch dan moet de begrooting 1935 nog worden aangevuld. Wordt algemeen goedgevondeneen subsidie te verleenen van f 750.te verdeelen over 5 jaar, aanvangende 1935 en de begrooting 1935 dienover eenkomstig te wijzigen. Hierna volgt de aanvrage van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur tot het verleenen van een aanvullingssubsidie, groot f 1600. Na toelichting door den VOORZITTER wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten het aangevraagde aanvullingssubsidie, groot f1600.toe te staan. Nog is aan de orde.- Voorstel van B. en W. tot het nemen van een besluit omtrent niet verlichting van motorrijtuigen op meer dan twee wielen en stilstaande rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen. De VOORZITTER zet deze kwestie verder uiteen en leest vervolgens het eonsept-besluit voor. De heer VAN BOVEN zou deze ontheffing ook uitgestrekt willen zien tflï buiten de kom. Dat kan de Raad niet, zegt de VOORZITTER. Ja, zegt de heer VAN HAREN, maar wij zouden het toch wel voor de kom van Oirlo, Oostrum enz. kunnen bepalen, dus voor elke kom of kommetje op zichzelf. De VOORZITTER zou het uitmaken of aen bepaalde plaats al of niet tot de kom behoort, aan den rechter willen overlaten. Ja, zegt de heer VAN HAREN, maar dat is heel wat andersals we enkel zetten de kom, zooals in het concept staat, kan daarmee niet anders bedoeld zijn dan de kom van Venray-dorp en zouden de andere kommen er persé buiten vallen. De VOORZITTER zegt, dat Burgemeester en Wethouders als de Raad dat beter acht, er geen bezwaar tegen hebben in het besljit „kom" te vervangen door „kommen". Wordt aldus gewijzigd algemeen goedgevonen. De VOORZITTER zegt, dat nog is ingekomen een verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Merselo om de oude school, thans in gebruik bij den Boerenbond, van de gemeente te mogen koopen. Spreker deelt ver der mede, dat de bedoeling van het Kerkbestuur is het oude schoolge bouw en spuitenhuisje af te breken en het grootste gedeelte van het perceel voorzoover niet door de gemeente gereserveerd voor verbete ring van den toestand ter plaatsete bestemmen voor het bouwen van een patronaat. Het Kerkbestuur biedt aan te betalen f 1250.en ver plicht zich binnen 3 jaar op dit terrein bedoeld patronaat te stichten onder verbeurte eener onmiddellijk opeischbare boete van f 500. B. en W. stellen voor het niet door de gemeente zelf benoodigd nader aan te geven gedeelte van het terrein met den voor afbraak bestemden opstand onder deze voorwaarden te verkoopen. De heer PUBBEN dankt B. en W. voor hun voorstel en hoopt, dat de Raad dit voorstel wel zal willen aannemen. Hierdoor zal de toestand ter plaatse in hooge mate verbeterd worden. Wordt algem. goedgevonden. Vervolgens leest de Voorzitter voor de ingekomen dankbetuigingen voor verleende subsidie van R.K. Vereeniging Moederschapszorg Heer len, A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland, Harmonie Sub Matris Tu- tela Oostrum, Vereeniging Volksbelang Venray, Fanfare St. Oda Mer selo, Bestuur Handelscursus en R.K. Gymnastiekver. St. Christoffel. Nog zegt de VOORZITTER, dat is ingekomen een verzoek van de Afd. Venray van den Ned. Bond van Hotel-. Café-, Restauranthouders en Slijters „St. Joseph", betreffende het dansen. Na voorlezing van het request met toelichting, merkt de VOORZIT TER op, dat uit het oog verloren is, art. 56 der Drankwet, waarbij is verboden: in eene voor het publiek toegankelijke localiteit, waarvoor eene vergunning of een verlof A is verleend, zonder toestemming van den Burgemeester gelegenheid tot dansen te geven. Het geven van toestemming is dus uitsluitend aan den Burgemeester. De heer Millen vraagt, of hij dan het standpunt van den Burgemees ter in deze mag kennen. De .VOORZITTER zegt daartegen geen bezwaar te hebben en zegt wacht. En onze veldwachter is die d'r al wezen feliseteeren Eh nee... nou ja, die menschen vinden het zeker wat indringerig... daarbij... zijn stem ging tot een ge fluister over de oude man zit wat in de war met de pacht... valsche schaamtemisschien van avond bij de serenade zullen ze wel present zijn. Gaat die ordenaire vent nooit weg, 'n vreeselijk zelf ingenomen type, boog Kitty zich naar haar galant. Nou ja, al jaren wethouder, denken dat ze er zoo bij hooren Je ziet wat bleek engel. Moe 'n Beetje nerveus zeker over matig gelukkig engel... Thuis gekomen, zijn Zondagsche pak ter opberging aan zijn dochter overreikend, vertelde Beukers Ja, Alie. ik had het ouwe mensch, de moeder van dat meissie aardig op 't paard! Ze most zich nog al es verslikkeDat jij, dat wichie van 't zomer net zien most. toen ze met d'r grootvaders ver jaardag hier in 't dorp was en op den weg stond te smoezelefoeze met die Jan van Beers. M'n bloed kook te vanmiddag, maar als Frans d'r niet over spreekt, dan heb ik mien mond te houden, 't Binnen onze zaken niet... maar laf is 't... jao dat is 't. Hier berg maar op, 't was eigenlijk zonde van den tijd, die ik an die menschen kwijt ben... maar op 't paard ha'k ze 1 Het was avond Feeëriek glansden de lichten ach ter alle vensters van „Duivecate" getuigend van het geluk der jonge lui. Het harmonie-korps stond op gesteld, omstuwd door een dichte menigte dorpelingen. Vooraan stond de gemeente-ont vanger, de organisator van de mu zikale hulde, een groote bloemen mand naast zich. Burgemeester was toch eere-voorzitter van de vereeni ging. Onder het vroolijk schallen der jubeltonen traden de jongelui naar voren, gevolgd door de verdere familie. Pa Verhoeven was toch nog ge- men In 't donker zien je ze zoo niet, de receptie was dan achter den rug. Hij kon dan meteen van Beers eens herinneren aan die twee mille. Natuurlijk door het hoofd gegaan, maar hij kon ze beter zelf hebben Daar klonk het „Wilhelmus*'... Een rilling doorvoer Kitty... het .Wilhelmus". In stramme houding, afgewend ge zicht stond de veldwachter. Hij had op zijn post moeten zijn... al stond het hem walgend tegen. Maar achter de heg, wie stond daar Arie Swievers... knarsend de tan den.,.. doorloopende oogen. Met krijtwit gezicht had hij 't alles zien gebeuren,... Jan van Beers boog zich glim lachend naar zijn verloofde... drukte haar arm. Sluipend naderde Arie, door hees ters en struiken aan het oog ont trokken, het bordes. Dan stond hij vlak voor den uitgelegden Iooper, in 't felle licht. Hij zou zich wreken in 't open baar, niet als een dief in den nacht, zooals die ander genomen had de eer van zijn meid,.. Neen, ten getuige van heel het dan, dat zjjn persoonlijke meening is, dat vooralsnog de bezwaren tegen het dansen met de Vastenavonddagen te Venray, het bij hem nog altijd winnen van de voordeelen, die er wellicht voor sommigen aan zouden kunnen verbonden zijn, doordat ze dan niet meer elders gaan, waar het voor hen nog minder gewenscht is dan het waarschijnlijk in Venray zoude zijn. Voordeelen is dus onjuist gezegd, beter isminder nadeelen. De heer ARTS wijst er op, dat bij den Akkerweg een gevaarlijke draai is, vooral des avonds. Spreker zag daar dan ook gaarne een lan taarn geplaatst. De VOORZITTER zou ook deze kwestie gaarne bij de begrooting willen bespreken. De heer VAN BOVEN komt nog eens terug op het dansen. Spreker vindt het jammer, dat de Voorzitter zijn standpunt handhaaft. Gevaren zijn er volgens hem aan het dansen niet verbonden, zooals dit in Ven- raygebeurt. In de omliggende plaatsen gebeurt^ 't toch ook en die halen het geld uit Venray. Spreker geeft dan ook in overweging het dansen met de Vastenavonddagen eens voor één jaar als proef toe te staan, dan wordt dit in den vervolge van zelf gegeven. De heer STEEGHS zegt, dat de sintelweg te Klein-Oirlo in slechten toestand verkeert en vraagt, of daar niet op eenigerlei wijze kan wor den tegemoet gekomen, b.v. met een paar wagons sintels. De VOORZITTER verzoekt dit bij de begrooting te willen bespreken, doch wijst er op, dat volgens de overeenkomst de sintels moeten woi- den geleverd door belanghebbenden. De heer ARTS zegt het toe te juichen, dat subsidie is gegeven voor de vergrooting der kerk te Smakt, maar spreekt de hoop uit. dat als er subsidie gegeven moet worden, hieraan de voorwaarde wordt ver bonden, dat zooveel mogelijk Vem-aysche werklieden worden tewerkge steld. De heer PUBBEN wijst er op, om later het verwijt te ontgaan, dat hij als wethouder daartoe zou hebben meegewerkt, dat de weg Rips, zooals deze thans geprojecteerd is, de boerderij Arts in tweeën snijdt. Deze boerderij wordt hierdoor zeker f 1000.minder waard en hij zou daarop, als hij het geweten had, ten zeerste tegen zijn geweest. Daar is niets aan te doen, zegt de VOORZITTER, het is den oud-wethouders bekend, dat nog geprobeerd is, den weg eenigszins te verleggen; van hoogerhand had men daartegen overwegende bezwaren, en we moeten toch niet vergeten, dat de aardebaan in hoofdzaak met rqksgeld is aangelegd en wanneer er ooit sprake kan zijn van verhar ding, alléén dan subsidie wordt gegeven, als hij overeenkomstig de eischen is aangelegd. Wat het zwaarst is moet het zwaarst wegen. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende, sluit de VOORZITTER de vergadering met gebed. In de geheel gevulde zaal van het Patronaat te Leunen is Zondagmid dag door de Parochianen van Leunen afscheid genomen van hun eerste Pastoor, den Zeereerw, Heer Strijkers, die benoemd is tot Pastoor der H. Hart parochie te Venlo. De Z.E. Heer Pastoor had met het Kerkbestuur plaats genomen op het podium, waar zich de Bestuursleden der verschillende vereenigingen bij aansloten. Het podium was passend versierd en prijkte daar ook de schoone hal- klok, die spontaan door de Parochi anen bij dit afscheid werd aange boden. Als eerste Spreker voerde de Heer Arts-Poels het woord, die de volgende inleiding hield Zeereerw. Heer Pastoor. Geacht Kerkbestuur. Dames en Heeren, Wij zijn hedenmiddag samen ge komen om afscheid te nemen van onzen alom en zeer beminden Pastoor. Ruim drie jaar in ons midden en hij wordt van ons weggerukt, door Zijn kerkelijke Overheid geroepen om elders te gaan arbeiden aan het heil der zielen. Maar laten wij daarom niet klagen en mopperen, maar liever bidden tot onzen scheidenden Pastoor, die steeds een goede Herder en ware leidsman is geweest voor ons, zijne schapen. Hierna sprak de heer G. Reijntjes namens de parochianen het volgende: Zeereerw, Heer Pastoor. Namens al de parochianen van Leunen is mij de eer te beurt ge vallen, om dan heden bij Uw vertrek uit ons midden een enkel woord tot U te richten, en ik wil dan trachten om hier eenigszins te vertolken de gevoelens van hoogachting, weemoed dankbaaarheid die heden al Uw parochianen bezielen. Gevoelens van hoogachting voor U mijnheer Pastoor, die door Uw Bisschop werd aange steld als hoofd eener groote stads- parochie, wat voorzeker in deze moeilijke tijden een zware taak is. Maar het is voor ons een bewijs, dat ook Uw Overheid van Uw bekwaam heid als Zieleherder overtuigd is. Gevoelens van weemoed bezielen voorzeker ons allen, nu Gij na zoo'n korten tijd uit ons midden heengaat. Toen Gij voor 31/2 jaar geleden als Rector van Leunen werd benoemd, hebben wq U met vreugde welkom geheeten, want iedereen kende kape laan Strijkers. En toen een jaar later Uw benoeming als eerste Pastoor onzer parochie volgde, hoopten wij allen, dat Gij nog lange jaren onze geestelijke leidsman zoudt mogen zijn. Daarom ging het ook als een schok door geheel Leunen dat onze beminde Pastoor ons moest verlaten. Want wij hadden allen, U nog gaarne lange jaren in ons midden gezien. Wat Gij in dezen korten tijd hier in Leunen hebt tot stand gebracht wil ik stil zwijgend voorbijgaan, omdat ik weet dat Gij in Uw bescheidenheid, dit alles niet als Uw werk wilt be schouwen. Maar de stille getuigen hier midden in ons dorpje zullen tot in lengte van dagen verkondigen, wat hier onder Pastoor Strijkers is tot stand gekomen. Daarom gevoel ik mij dan ook verplicht om U mijnheer Pastoor namens alle parochianen oprechten dank te betuigen voor alles wat Gij voor ons dierbaar Leunen gedaan hebt. Op de eerste plaats breng ik U dan dank namens allen die U in uw kerkelijke bediening en in de regeling der kerkelijke zaken hebben terzijde gestaan. Zij voelen meer dan iemand anders dat een bekwaam geestelijk leidsman en goed vriend hen gaat verlaten. Ook breng ik U dank namens onze onderwijzers en onder wijzeressen, die steeds met U Eerw. op de aangenaamste wijze hebben saamgewerkt aan de opvoeding onzer jeugd, en voor wie Gij steeds een wijze raadsman waart in alle moei lijkheden. 0 Dank ook namens alle Bestuursleden van de verschillende vereenigingen, die nooit tevergeefs een beroep deden op Uw medewerking en wie Gij steeds met raad en daad terzijde stond. Kortom dank namens alle paro chianen voor al het goede aan ons bewezen. Maar het schoonste blijk van dankbaarheid zullen geven onze kinderen, die door een gezamen lijke H. Communie op den dag van Uw vertrek, Gods zegen over Uw verder geestelijk werk zullen af- smeeken. Ook wij zullen U Eerw. in onze gebeden niet vergeten. Z. Eerw. Heer Pastoor. Maar Uw parochianen hebben gemeend U niet te mogen laten vertrekken, zonder U ook een stoffelijk blijk van waar deering ten geschenke te geven, en spontaan hebben allen hieraan bij gedragen. Daarom bied ik U dan heden uit naam van al de parochianen van Leunen dit geschenk aan. Moge het voor U altijd een herinnering blqven aan den betrekkelijk korten tijd dat Gij in ons midden hebt door gebracht. En moge dan altijd wanneer dorp zou hij hem afrukken dat mas ker van den huichel. Jan van Beers, jij bent een schoft.... Fel donderde hij zijne beschuldi ging.. zijn aantijging... Een verward geschreeuw wat gebeurt daar. Men was over bluft... Voelde dat er iets vreeselijks ging gebeuren... Doodsbleek keek de jonge van Beers Arie in de oogen, als gehyp notiseerd.... Het flitste door zijn hersens: „De wreker van Marie... Nog eens klonk het akelig hol door de onwezelijke stilteJij bent een schoft- Een sprong naar zijn prooi... een val van twee menschen.. een flik keren van staal... een golf bloed.,. Het was volbracht... Het was gewroken- In de algemeene consternatie, die plots oplaaide, keek men eerst naar den verslagene, die met 'n gapende wonde in den hals ter nederlag, rood besmeurd het blanke wit van het smoking overhemd smeurend. De burgemeester, eerst radeloos, keek woest spiedend rond, bulderde met stentorstem: Veldwachter, arresteer dien ellendeling Hier ben ik Verhoeven, neem me maar mee, kwam Arie naar vo- ven. Slap hingen zijn handen, zijn tot razernij gebrachte energie was ge broken... zijn taak was volbracht. Arie, waarom, bij God, deed je dat? Je weet het wel Jan, je zuster is gewroken Voer me weg. Ik moest het doen l Gij naar deze kLl ci dachten even dankbare parochjnei En als Gijdanöaj terloops een hlik verp [dan moge dit voor U zijn om te zienh&jzee: Uw Geestelijk Best' [gegaan. TH Mijnheer Pastoor hjluiten met de bede d tot in lengte van priesterlijken arbeid rusten en ik eindig [wensch waarmee ik zullen instemmen; Lai Strijkers. HIDe Sprekers bean' |de Zeereerw. Heer Pa hier in Leunen drie g [doorgebracht, die vooi geblonken door onder de meest laarteiijjce die bok door de schetst is. Parochianen daarvoor i klank. Moge het U al I moge ik in u^n I plaats ook zóó geluk [hier steeds was. Late I onze gebeden nb [Gods zegen en bgsta Gaarne betuig ik Ut dank voor het bijzonde en de mij aangebode nog vaak aan mijneer.' als Pastoor zal herinc ^]En Parochianen, Venlo komt, vergeel bezoek te brengen aai der H. Hart parochie. Nadat het applaus v i de Fanfare „St. kXang zal hij leven" gevolgd door nog d nummers, werden allei heid gesteld om met afscheid te nemen va zoo bijzonder bemit geachten Pastoor Stn 31 Gaarne voegen vij [wenschen bij Voer dien schoft weg, voor den drommel, wat talm je toch Uitdagend keek de veldwachter naar den Burgemeester... wierp een verachtelijken blik op naar den ver slagene... een mist was voor zijn oogen... Die man is geen schoft, de schoft ligt daar... Dan draaide hij zich om... zag niet dat de menschen voor hem weken, hoorde niet het hem achterna ge zondene Wat drommel veldwachter, ben je krankzinnig... Ik gelast je; Arres teer dien kerel... Arie Swievers holde den nacht in— voort., voort... weer naar de hei. Niemand die hem volgde.,, de consternatie was te groot, de span ning te overweldigend... Veldwachter Verhoeven stond hoog in aanzien... Daar was een mysterie. Den volgenden morgen om zes uur belde Arie aan de kazerne van de marechaussees in het naburige Slochteren. De moordenaar meldde zich... en werd dien middag zwaar geboeid naar Deventer overgebracht. HOOFDSTUK XIII. De oude vrouw Swievers zat moe oud, 'n zielig mensch... bij kleine petroleumlamp. Sluik hingen de dorre, gore haren over 't verweerde tanige gelaat. Het was koud in het keukentje- klam. De wind gierde over de heide. „November," Haar leven was als een stilstaande poelgeen ruischende bries, geen guldene zon die het bescheen... Wordt vervolgd. VENRAY, waarschu De Burgemeester waarschuwt de inwor ontvangen van persoi die zoogenaamd in zitten en groote so en om hulp verzoel zij dan bereid zijn ee sommen af te staan, geval in te gaan. da op zwendel en het ei doen is geld in hande Den laatsten tijd meerdere dergelijke i gen. Venray, 16 Decern! De Burgemeest 0. V. aanbfjte: Door J. Colsetdjflk werd aanbesteed Iet woonhuis met Shov werkplaats, voor* rel heer Derksen alhier, biljetten ingeleverd. Laagste inschrpve Maassen-Gielen, M/trs aan wien het werk. i NIEUWE PA1 Zondag j.l. werd v£ de voorloopig vast bekend gemaakt parochie Ysselsteyn, v momenteel onder de] behoort. Bezwaren kunnen e Hoogeerw. Heer Past den ingebracht. UITVOERING ST. C In de Wilhelminaza de Turnvereeniging hare jaarlijksche uit was geheel gevuld begunstigers toen de heer F.^PTa den avond opende groetVoor Christus God wil het. Een geheele Vereeniging, opgesteld, deelnam. Vervolgens sprak een woord van well wezigen, speciaal a Turnvereeniging Ja uit Weert, die voor speciaal waren overj Met een dankbet ontvangen finantie* vonden moreelen Voorzitter den av< hoopte, dank zij van den heer De] allen een zeer genoe, bezorgen. Het Salonorkest „E met haar muziek de Hierna volgde ee selend Tumprograi leden en aspirantl werkt en de bezoel herhaald applaus oo ontlokte bij het adspiranten. Een aardig de Voorzitter er o Christoffel" een uil bezat en de groo Turner op het podii Ook het tooneelni jongingskuur werd gespeeld en deed de lijk lachen bij de 1< zetten, waarmede di is. Zulk een avond, v toffel" toont op hg willen teruggeven vo steun, zal vanzelf 1 tigingen vermeerder voor deze vereenigii V olksontw: Maandag j.l. sp Antoniuspatronaat Dr. Geurtjens voor keling, over het le\ van Nieuw Guinea, door den Weleerv Linssen, die, wegen voorzitter DrNu Christel yken 5^^ van welkom tot" di vergadering opende Op een vlotte raa

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8