TWEEDE BLAD VAN PEEL EN Verkoopen in moeilijke tijden. FEUILLETON. Mesalliance F eestvergadering Groene Kruis. cKl Zaterdag 7 December 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 49 Reclame een waarborg voor goede kwaliteit en billijke prijzen. Men schrijft ons Ieder mensch voelt in moeilijke tijden als deze allereerst de neiging de handen in den schoot te leggen. Het zijn echter de energieken, de mannen van de daad, die het hoofd boven water weten te houden. Op zichzelf beteekent hun streven reeds een versterking van de volks kracht. Hun wil en doorzettings vermogen immers werken inspireer end op hun omgeving. In dagen van voorspoed ziet men genoeg van zulke energiewie geld over heeft kan nog eens wat wagen. Maar in tijden als deze, in tegen spoed, dan vecht een energiek man niet alleen voor zijn eigen bestaan, hij vecht, door zijn voorbeeld, voor de geheele bevolking. Hij verdient dan ook méér den steun van de geheele bevolking dan de man, die moedeloos neerzit. Steun Ja, maar niet in den vorm van staatssubsidiesdat is in dit geval absoluut niet noodig. Maar steun van het publiek door de pro ducten te koopen en dus klanten te worden van dergelijke energieke fabrikanten en importeurs. Dat is inderdaad in het algemeen belang en ook in het directe belang van ieder van ons, want in die energie schuilt tegelijk ook een veilige waarborg, dat het product van zoo'n man niet minder en niet duurder zal zgn dan van zijn minder energieke concurrenten. Dezelfde energie, die naar buiten uitstraalt in den vorm van een krachtige verkoopsorganisatie, zal ook binnen in zijn bedrijf tot uiting komen en wel door het bedrijf zoo rationeel mogelijk in te richten. Maar hoe kan het groote publiek van die prijzenswaardige activiteit op de hoogte komen Natuurlijk valt het direct op, wanneer iemand in deze tijden nog nieuwe gebouwen neerzet, winkels opent of zijn fabrieken uitbreidt, maar dat behoort natuurlijk tot de hooge uitzonderingen. Er zgn er méér, die onzen daadwerkelijken steun ver dienen. En dat zijn die fabrikanten, importeurs en winkeliers, die zorgen voor een goede en krachtige ver- koops-organisatie, welke, zooals wij hiervoor reeds opmerkten, vanzelf naar buiten uitstraalt. Het is een feitde best geleide zaken wijden in moeilijke tijden meer dan ooit aandacht aan den verkoop. En zij maken onbeschroomd gebruik van de doeltreffendste wegen, die haar openstaan om haar waren te verkoopen. Tot deze wegen behoort allereerst reclameadverteeren. En hierdoor wordt het publiek op hen, wier energie door de crisis niet geslagen is, attent gemaakt. Hieraan kan het publiek hen herkennen want door geregeld adverteeren tracht de flinke fabrikant, importeur of winkelier immers juist de opmerkzaamheid van het publiek tot zich te trekken. Let daarom op hen, die adverteeren, en U weet wie Uw voorkeur, zich uitend in den vorm van koopen, het allermeest verdienen. Niet alleen kunt U veilig hun waren koopen, maar het wordt U ook gemakkelijk gemaakt. Zij zijn het immers ook, die zorgen, dat het publiek daartoe aangespoord door hun reclame het product niet behoeft te zoeken of dat men lang op een bestelling moet wachten. Met hun verkoops organisatie zorgen zrj ervoor en dóór hun reclame kunnen zg daar ook voor zorgen dat het overal verkrggbaar is, terwijl men er tevens alle inlichtingen over bekomt, die men maar wenschen kan. (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. 15 De specialist gaf zijn conclusie als beste oplossingopname in een zenuwinrichting ter strenge observatie. Lena huilde, haar man groef zich de nagels in de handende oude dorpsdokter keek meelijdend ernstig... Marie lachte verwezen, turend naar verre landen... onbewust van haar lot... zingend haar tragedie... U kent de patiënte reeds lang, collega We staan voor een geval van paranoia of anoia Het kan een overgang zijn van imbecillitas en dementia. Dat zal moeten blijken. U weet geen enkele directe schok kende gebeurtenis Schrik, emotie...? Staan we voor een geval van acute dementia, dan weet U, dat we ge nezing kunnen verwachten, soms in uren, soms in maandenmaar zijn daai symptomen voor Heeft U dat onderzocht In ieder geval is opname de beste weg. Ik ga even met U mee, collega. Vriendelijk namen de twee genees- heeren afscheid. Lang praatten zij samen.. Ja collega, in ons beroep staan we vaak voor raadselen en niets is ellendiger, dan dat je 't jezelf moet bekenne. Ja, ja, van Beers is hier Burgemeester. Ik ken hem wel.... Zoo, is hij niet in het dorp... Nou Betreft het een product, waarvan de gebruikswijze niet zoo dadelijk voor de hand ligt of dat moeilijk heden kan opleveren wat betreft opstelling of onderhoud, dan zorgt zulk een zakenman er voor, dat het publiek ook een goede „service" krijgt, d.i.dat hij steeds ten dienste staat met inlichtingen, raadgevingen, hulp. Omdat de menschen dit moeten weten, om er vrucht van te kunnen hebben, maakt hij ook voor het bekendmaken hiervan gebruik van het universeele middel, dat de reclame hem biedt. Het publiek waardeert energie en doorzettingsvermogen in deze tijden. En het is zooals gezegd de advertentie die het daar het eerst op wijst. Deze beroert de eerste snaar. Men voelt, bewust of onbewust, dat het over „iets goeds" gaat, dat het niet te duur is. Want het sprookje, dat adverteeren duur maakt, wordt door niemand meer geloofd Immers, iemand die door een verhooging van zijn advertentiën met enkele procen ten van zijn omzetcijfer, dién omzet zelf met enkele tientallen procenten ziet stijgen, kan het product dan stuksgewijze goedkooper maken. Dat voor inferieure kwaliteiten het sprookje zou opgaan is slechts schijn. De meest enthousiaste kooper bemerkt spoedig de prullerigheid van een inferieur product. Dan neemt de omzet dus niet toede zaak kan de advertentiekosten alleen betalen door zijn product nog slechter te maken. Hij komt hierdoor in een vicieusen cirkel; het einde is niet moeilijk te raden. Ieder zakenman weet tegenwoor dig, dat op den duur alleen een goed en relatief niet te duur product het reclame maken waard is. Zoo zien wij, dat producten van zakenlieden, die ook in deze tijden de energie blijken te bezitten, een krachtige verkoopsorganisatie te laten functionneeren wat naar buiten vooral big kt uit systematisch en weldoordacht adverteeren een waarborg inhouden voor goede kwali teit en billijke prijzen. En omgekeerd leidt dit tot de conclusie, dat hg, die in deze dagen een goed product te verkoopen heeft, zijn geheele verkoopsorganisatie krachtiger moet maken dan ooit. Op de eerste plaats dient hij daarbij zgn eigen zaak. Op de tweede plaats zgn koopers, door hen te helpen aan iets, dat het geld waard is. En op de derde plaats ons geheele land, omdat zijn succes anderen (en daarmede zijn zeer zeker niet alleen concurrenten bedoeld!) eveneens tot meerdere krachtsinspanning inspi reert, wat zeker voor ons heele land honderdmaal beter is dan dat het aantal van hen, die niets meer dur ven ondernemen wat geld kost, nóg grooter wordt! Zondag 1 December hield de Afd. Venray van het Limburgsche Groene Kruis in de groote zaal van het Sint Antoniuspatronaat een feestvergade- ring, ter herdenking van het 25-jarig bestaan. Onder de vele aanwezigen merkten we opden Hoogeerw. Heer Deken Berden met meerdere Eerw. Heeren Pastoors en Rectoren, den Edelachtb. Heer Burgemeester v.d. Loo alsmede Dr. Struben, die vanaf de oprichting der Vereeniging tot aan zijn vertrek uit Venray het Secretariaat heeft waargenomen. De Voorzitter Dr. Sala sprak het volgende inleidende woord Hooggewaardeerde Genoodigden, HoogEerw. Heer Deken, EdelAchtb. Heer Burgemeester, Eerw. Heeren ja, we kunnen even buiten officieele kennisgeving... het is zeer wel moge lijk, dat we het raadsel binnen enkele dagen tot een oplossing brengen.... mijn vermoeden „graviditas" zal wel bewaarheid worden. Alzoo morgen zal ik een auto met een verpleegter zenden. Adieu. Is het niet beeldig Wat een schat van bloemen... o... zalig... lieve schat, wat heb je me verwend. Kitty drong haar, in zacht mauve, crêpe Georgette, gehuld figuurtje naar haar verloofde. Haar ultra modern toiletje was een triomf, een „costume de style", had de verkoopster van Hirsch gelispeld. Een tamelijk wijd- uitstaande rok, als een wolk zwevend, korte mouwen, waardoor haar soepele armen mollig rondden... de hals vier kant uitgesneden, met als eenige garneering tuiltjes Amerikaansche anjers. Twee snoeren paarlen deden het... niet opvallend doch als een uiting van rijkdom. Het was een cadeau van Papa en Mama- Het zij-ig onberispelijk geshingeld haar, met een paar uiterst kunstig gelegde watergolven, was als een aureool van een liefelijke madonna. En toch maakte ze niet den indruk van een rein meisje, dat gelukkig met haar verloofde wachtte. Neen. het was alles berekening, een „pose" vooraf bestudeerd. Geen Julia die haar Romeo wachtte. Kitty, snoes... hoe zou ik jou, te veel kunnen verwennen. Ik vind anders zoo'n receptie een corvee- opzitten en pootjes geven. Jij bent gelukkig, je hebt geen Tantes en Ooms, die critisch komen kijken, die alles opnemen... enfin, voor jou, beauty, wil ik alles verdragen. Ah, Geestelijken, Geachte Vergadering, hartelijk welkom. Het bestuur van de Afdeeling Venray van het Limburgsche Groene Kruis meende, dat het 25-jarig bestaan van onze vereeniging niet ongemerkt mocht voorbijgaan. De tijden zgn er zeer zeker niet na, om op luister rijke wijze feest te vieren, maar eene sobere Franciscaansche feest viering, is hier op zijn plaats. Deze zou bestaan in eene bezondere alge- meene feestvergadering op den dag van oprichting, zijnde 1 December, volgens de Kon. Statuten. Geachte vergadering, om niet in herhaling te vervallen zal ikgeene beschrijving geven van den groei en bloei onzer vereeniging in de afge- loopen 25 jaren, ik laat dit over aan onzen secretaris Dr. Vercauteren, maar mij beperken tot een kort resumé van eenige hoofdfeiten. Het was dan, dat op het einde van 1910, ook op een Zondagavond, op de pastorie, bij pastoor Schmeitz z.g., de volgende heeren bijeenkwa men Mgr. Dr. H. Poels, Henri Hermans burgem. Esser, Jan Poels, kap. Len ders, Jos. Aerts en P. Schols. De groote stuwkracht voor deze bijeenkomst was uitgegaan van onzen onvergetelijken Jan Poels, hij de groote man, de oprichter mag ik ge rust zeggen van alle sociale vereeni- gingen in Venray, die op den huidi- gen dag bestaan. Ik breng hem hier voor een eeresaluut. Laten wij hem met een Wees Gegroet gedenken. Op die vergadering werd tot op richting van een afd. Venray van het Limburgsche Groene Kruis be sloten en door den Zeereerw. Heer Pascal Schmeitz, kap. Lenders tot geest. adv. benoemd Dezelfde week kreeg ik de ver- eerende opdracht om het baantje als Voorzitter op mij te nemen, waaraan ik gaarne voldeed. De toenmalige gemeente-genees heer Dr. Struben werd tot Secretaris benoemd. Op een vergadering, ge houden 1 December 1910, gaven zich ongeveer 80 leden op en aan het bestuur werd nog een penningmees ter toegevoegd. Door de kundige leiding van Dr. Struben, die voor eene uitstekende verpleging zorgde, groeide de zuige ling tot een flinke stamhouder op. Door een voor dien tijd flinke sub sidie, beschikbaar gesteld door het Gemeentebestuur van Venray, werd de verpleging opgedragen aan de Eerw. Zusters van het St. Josephs - gesticht. Aanvankelijk door het gering aantal leden kon de dienst nog te voet geschieden, bij slecht weer werd kar of rijtuig gebruikt. Later werd van een fiets gebruikgemaakt. Het past mij hier als voorzitter een woord van dank te brengen aan de Zusters van het St. Josephs- gesticht, voor alles wat zij in het belang van onze vereeniging gedaan hebben. Zg hebben meer gewerkt voor Gods loon, dan wij haar finan- tieel konden vergoeden. Ook breng ik dank aan de Zusters van het Ziekenhuis, die bij de komst in Venray de verpleging overnamen. In den korten tijd, dat zij hier werk zaam zijn, hebben zij getoond waar dige opvolgsters te zijn van de Zusters van het St. Josephsgesticht. Ook een woord van dank aan Mej. A. de Jong, die sedert begin van dit jaar onze kraamverpleegster is. Ik zou zeer zeker aan mrjne ver plichtingen als Voorzitter te kort schieten, wanneer ik mijne mede bestuursleden op dezen herdenkings dag zou vergeten. Dr. Struben die van de oprichting af tot zgn vertrek naar Eindhoven secretaris is geweest, die de huis vriend en vertrouwensman was van alle huisgezinnen, die als het ware dag en nacht moest arbeiden, vond toch nog tijd om op een bewonde renswaardige en accurate wijze zijn functie waar te nemen. Aan hem is het voor 't grootste gedeelte te daar is Alice. Je hebt toch maar een schattig zusje... Niette veel naar kijken... anders kom je nog onder haar bekoring Alsof ik, me ooit zou hebben laten inpalmen door een met stoffer en blik bijeengeveegde automaniak, antwoordde de zuster, met een coquet lachtje... Och, pruil maar niet hoor ventje, je wordt een heel aanneembaar zwagertje Ook Alice, wereldwijs modern meisje, zag er allerliefst uit in haar strakke robe van lila chiffon. Vragend waren de wenkbrauwen boven de gitzwarte oogen gepenseeld, vragend de lokjes haar bij de snoezig kleine oortjes, vragend het geroode mondje, dat ingesteld was op pruillipjes, figuurtje van een ondeugenden jongen. En achter het voorhoofdje een zee van dwaze gedachtetjes—modern onvrouwelijk. Zoo meisjes, dag beste jongen in volle afwachting van de dingen, die komen zullen Ondeugd, wat heb je Kitty verwend, wat een beel dige bloemen. En heb je die snuitige mand gezien van de Westerhovens Zoo in-fijn. Waar Papa blijft.... direct komen de gasten.— nog even overal kijken of alles in orde is... Mama Verhoeven zweefde door de zaal-kamers van het riante huis Twee statige knechts van Maison Couturier zouden bedienen. Liever had zij de receptie buitensbuis gehad, maar ze was bezweken voor de ver leiding, dat nu al die deftige families, kennissen en zoo van de van Beers bij haar kwamen. Papa Verhoeven had haar plein pouvoir gegeven. Die verloving met den zoon van Van Beers... ja, al wist de buitenwereld niet, wat er voor hem achter zat... was de bekroning op zijn succesvolle danken, dat onze jeugdige vereeni ging spoedig in groei en bloei toe nam. Twee bestuursleden de heeren Jaspars en de Haen, resp. vertegen woordigers te Merselo en Leunen moesten onze vereeniging vaarwel zeggen wegens vertrek. Een woord van dank komt ook hen toe. Ook een woord van dank aan onze oude Adviseurs is hier zeker op zijn plaats. Ik breng aan alle leden van het tegenwoordige bestuur mijne groote erkentelijkheid voor de prettige wijze waarop we steeds samen hebben ge werkt en waardoor mijn taak als Voorzitter gemakkelijk werd ge maakt. Vier namen van het tegenwoordige bestuur moet ik echter naar voren brengen n.l. onze penningniesster de heer Messemaekers, onze secretaris Dr. Vercauteren, onze geest. adv. kap. Linssen en medisch adviseur Dr. Janssen. De heer Messemaekers is meer dan 20 jaren penningmeester van onze Vereeniging geweest en heeft steeds met onze beperkte financiën gewoekerd en het is voor een groot deel aan hem te danken, dat we ons tengevolge van de algemeene malaise nog staande hebben kunnen houden. Dr. Vercauteren, onze tegenwoor dige secretaris, volgde de voetsporen van zijn voorganger. Onder zijn kundige leiding ging onze bloeiende vereeniging steeds crescendo. In de korten tijd dat kap. Linssen onzen adviseur is, heb ik hem leeren kennen als een warm vriend voor de Groene Kruis-beweging. Dr. Janssen, onze medische advi seur, heeft van de oprichting af het bestuur trouw bijgestaan en met zijne raadgevingen gesteund. Ook hem zij onze dank gebracht. Ik ben aan het einde gekomen van mijne inleiding, maar ik zou zeer zeker aan mijne verplichtingen te kort schieten, wanneer ik het Ge meentebestuur van Venray zou ver geten. Van de oprichting af tot heden hebben wij hun volle mede werking en finantieele steun gehad. Ook de leden bied ik op dezen feestdag mijne gelukwenschen aan, blijf ons in de toekomst met uwe contributie steunen opdat het Ven- raysche Groene Kruis moge groeien en bloeien tot in lengte van dagen. Onze Vereeniging mag dan ook met trots terug zien op de afgeloo- pen 25 jaren, maar al ons werken zou te vergeefs zijn geweest zonder de hulp van God. Van zijn wijs be leid gaat alles uit, zonder zijn zegen te hebben ingeroepen alles te ver geefs, daarom open ik oudergewoon te onze vergadering met den Chris- telijken groet. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke onveran derd werden goedgekeurd, gaf de secretaris Dr. Vercauteren, voor lezing van de ingekomen felicitatie telegrammen van het hoofdbestuur van het Lim. Groene Kruis en den heer Hermans, lid der Tweede Kamer, van den heer Jaspars, oud-Hoofd der School te Merselo en mede-oprichter van de afd. Venray, terwijl van den Zeereerw. Pater Gardiaan bericht van verhindering was ingekomen. Een hartelijk dank-schrijven van een oud-verpleegde van het Groene Kruis, die in fraaie bewoordingen zijn dank uitsprak en dit deed ver gezeld gaan van een gift in geld, ontlokte de vergadering een spontaan applaus. Hierna bracht de secretaris het volgend mooie 25-jarig overzicht, dat herhaaldelijk door applaus onderbro ken werd JAARVERSLAG 1934. Rondbladerend in de oude jaar verslagen en notulen heb ik ontdekt, dat het in 1935, 25 jaren geleden is dat op een propaganda-verga- dering, 21 Oct. 1910 de stoot tot oprichting der vereeniging werd ge geven. Ik heb gemeend eenigszins loopbaan. Verhoeven legde de laatste zorg aan zijn toilet. Welgevallig streek hij zijn groote knevels... dat deed aristocratisch—, zoo'n beetje baronnig! Pochette, ja, zat perfect Hm, die parel in z n das. of zou hij de diamant er in steken Nog een alles overziende blik in den spiegel... naar het Veld der overwinning... Bonjour, bonjour.,, luidruchtig begroette hij Mijnheer en Mevrouw van Beers. Voorbereid op een druk ken middag. Mevrouwtje De jongelui zijn in de serre. Rooken O nee, we zullen ons even moeten spenen, Burge meester. Met een zeker ontzag... een inge boren gevoel van eerbied, sprak hij dat „Burgemeester" uit. Bij „hem" Gijs Verhoeven op bezoek... als gastals gelijke Daar ging de bel, snel namen de verloofden een „natuurlijke" houding aan, en liefjes-lachend namen zij de felicitaties, de complimentjes in ont vangst. Vele gasten waren gekomen... weer vertrokken. daar kwam een meisje in verpleegsterscostume. Och Els, wat allerliefst van je om er even uit te breken. Ik zei daar net nog tegen Jan Wat zou ik het vreeselijk sneu vinden, als Els, onze lieve beschermengel niet zou kunnen komen. Ja, heuschjes, jij bent onze beschermengel. We hebben een telegram gehad zeg, van dokter ten Bussen. Doddig vind je niet dan even uit de toon vallend, die ze toch zoo beheerschte, vind je mijn paarlen niet knal 7 Heb ik van Pa en Mae Zeg Els, darling, bedankt voor de droom van een bloemen mand, ik zie je straks nog welAlice van de gebruikelijke verslagmethode af te mogen zien en dit jaar in het jaarverslag een klein historisch over zicht van het Groene Kruis te mogen inlasschen. Het was de R.K. Volksbond, die het initiatief tot bovengenoemde vergadering nam. Er werd een voorloopig bestuur gevormd, dat op de algem. verga dering van 26 Dec. 1910 definitief j werd gekozen, n.l. de heeren Dr. Sala, voorz., W. de Haen, ondervoorz. J. Thewissen, secr.-penningm., Dr. Struben, de Ponti en Jaspars, com missarissen, Kap. Lenders, geestelijk adviseur. In 1912 werden de heeren Dr. Janssen en Dr. Giesbers als medische adviseurs benoemd. In 1914 werd in plaats van den heer Thewissen de heer Messemae kers als penningmeester benoemd, terwijl Dr. Struben secretaris werd. Geestel. adv. was Kap. Grispen en med. adv. Dr. Janssen. In 1915 werd Rector Joosten, geest, adv., die in 1916 werd opgevolgd door Rector Nabben. In 1920 overleed de heer de Ponti, die van 1910 af een trouw bestuurs lid was, en werd opgevolgd door den heer Jac. Nelissen. In 1925 werd Rector Goossens geest. adv. en het bestuur uitgebreid met de heeren Fr. Poels, Oostrum en P. J. van Dijek, Ysselsteyn. In 1928 vertrok onzen rjverigen secretaris Dr. Struben, een der steun pilaren onzer vereeniging. In zijn plaats werd als secretaris benoemd Dr. Vercauteren. In 1929 bedankten wegens vertrek twee bestuursleden onzer vereeni ging nl. de heeren Jaspars en De Haen. In hare plaats kwamen de heeren P. Pubben, Merselo en P. J. Arts, Leunen. In 1931 werd het be stuur nog uitgebreid met Mej. Raedts en de heer Odenhoven. Nu wil ik U in het kort vermelden de toename van het aantal leden. In de oprichtingsvergadering traden 87 leden toe. Begin 1915 waren dit er 256, 1 Januari 1920 695 leden, dit steeg tot 932 op 1 Januari 1925. In 1927 werd de duizend overschreden terwgl wij er nu 1311 bezitten. In dezelfde mate steeg de contri butie. Begin 1915 bedroeg deze f 199.35, begin 1920 f6.95, begin 1925 f 977.45, begin 1930 f 1811.75 en thans f 2284.64. Ook werden gedurende meerdere jaren door verschillende instellingen vooral de boerenleenbanken, herhaal delijk giften gegeven, alsook door particulieren. Deze giften bedroegen f 300 per jaar. Ook werden enkele rijwielen geschonken. In 1934 was er f 75 aan giften. In 1920 werd voor het eerst een bloemcollecte gehouden. Deze bracht in dit jaar op f 87.75. Dit bedrag steeg tot f 153,40 in 1934. Bovendien bracht de speldjesdag Moeder en Kind in 1934 f 106,58 voor onze kas op. In het begin van het bestaan onzer vereeniging werden jaarlijks ver schillende bestuurs- en algemeene vergaderingen gehouden, soms 8 a 10 per jaar. De laatste jaren had er gewoonlijk 1 bestuurs- en 1 algem. vergadering plaats. Zoo geschiedde ook in 1934. Deze algemeene verga deringen werden in den regel zeer matig bezocht. Het magazijn werd geopend op 1 Januari 1911 en was gevestigdten huize van den ^cr. J. Theuwissen. In 1914 werd het gevestigd in 't St. Josephsgesticht. terwijl in 1934 het magazijn werd overgebracht naar het nieuwe ziekenhuis en een magazijn werd opgericht in Oirlo. Onnoodig te vermelden, dat 't aan tal gebruiksartikelen in den loop der jaren sterk toenam, evenals de uitleeningen, In den loop der jaren werd her haaldelijk verzocht om de uitgeleen de voorwerpen keurig te behandelen en op tijd terug te brengen. Deze klacht geldt ook thans nog. In 1915 nam het Groene Kruis de wijkverpleging op zich. De Eerw. Zusters van Liefde sloten een con tract met het bestuur, waarna een wijkverpleegster beschikbaar werd gesteld. Dit bracht natuurlijk meer dere kosten mede. De gemeenteraad beschikt gunstig op eene subsidie aanvrage en stond f 150 per jaar toe. Dit bedrag is allengs verhoogd tot f 775 per jaar. Op 3 Mei 1917 werd een tweede verpleegster aangesteld, nl. Zuster Bartholomea, die hier jarenlang is werkzaam geweest. 1 Dec. 1918 kwam als derde, Zuster Deodata, als huisbezoekster der t.b.c.-bestrij- ding. De wijkverpleging werd nu in drieën verdeeld. Ieder had zijn wijk, zoodat onnoodig heen en weer rijden werd voorkomen. De zusters hebben meer dan honderdduizend bezoeken afgelegd. In 1934 had een algeheele reorga nisatie plaats der wijkverpleging. Deze werd voor twee derde over gedaan aan de Zusters Francisca nessen van het nieuwe ziekenhuis en voor een derde bleef 't aan de Zusters te Oirlo, die elk een apart magazijn kregen. Bij deze reorganisatie deden zich enkele moeilijkheden voor, die naar de meening van het bestuur tot een zeer goede oplossing zijn gebracht. In de eerste plaats het 's nachts waken. Daar dit eigenlijk niet onder de wijkverpleging hoort heeft Moeder Overste toch, indien noodig op advies van den medicus toezegging gedaan om daarin ter wille te zijn indien het mogelijk is. Dat onze wijkzusters dit niet kunnen, vooral in een drukke periode is duidelijk daar ze anders hun andere werkzaamheden niet kunnen verrichten. In de tweede plaats het zooge naamde afleggen der overledenen. In het begin na de overname werden herhaaldelijk klachten geuit, meeren- deels veel overdreven, tegen den voorzitter en andere bestuursleden. Ofschoon het Groene Kruis als zoo danig niets met het afleggen van dooden te maken heeft, zijn wij toch in contakt getreden met Moeder Overste van het ziekenhuis en kun nen we U de tegenwoordige regeling die ons zeer billijk voorkomt, voor leggen. Het afleggen en kleeden der dooden en het behulpzaam zijn bij het in de kist leggen kost drie gulden. De zusters zijn ook genegen daarbij een doodsmantel te leveren waarvan de prijs minstens pl.m. f 4.50 is. Dit is echter niet verplicht. Er zijn ook klachten geuit dat een bepaalde doodskistenmaker werd aanbevolen. Dit bleek op een mis verstand te berusten. Daar het in de lqst leggen geen zusterwerk is, stellen de zusters de voorwaarde, dat daarbij de timmerman, die de kist levert tegenwoordig is en daarbij helpt. laat jij Els de cadeaux zien, daar heb je gunst Jan, wie zijn dat Oom en tante van me... 'n ouwe generaal... lollige baas... Zij, een „zeeleeuwin" fluisterde Jan en daarna luider Dag Oom Joost, dag lieve Tante... Zoo, zoo jongeman, is dat de nieuwe aanwinst voor de familie van Beers Joviaal schudde de militair de hand van zijn aanstaand nichtje. Joost, choqueerde de zure Tante, dan met een langen blik door haar face a main Aeh zoo.aenvaard mijn geluk wenschen. Wij hadden het beter in den toon gevonden, Jean, wanneer je je financée was komen presen teeren. Die moderne jongelui nemen de égards niet meer in acht. Och Tante, de receptie moest wel in versneld tempo, met het oog op m'n doctoraal, en hadden we heusch geen tijd voor visites. Je Tante heeft gelijk jongen, Pae zei nog vorigen Zondag Verdere leugentjns werden niet uitgesproken, zelfs Kitty was geïnti mideerd door den ijskouden blik door de lorgnon. Mevrouw de generaal- sche monsterde het toiletje dat ze schijnbaar hoogstens geschikt achtte voor een nieuwerwetsch stukje linge rie Met een genadig knikje, een oolijk knipoogje van Oom Joost, die buiten diensttijd niet de scepter zwaaide, trokken ook deze gasten zich terug. Haar gezichtje in de liefste plooi, fluisterde Kitty: serpent! Nog een tante van me... Maar dat is aerdig van U, tante Gonny, heelemaal uit Bergen op Zoom... „mijn meisje" met een hand- StopA^v \V3SSt to Geef voor dien bloffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kmderhoest moet niet ver waarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven Dat middel is toch Akker's Abdijsiroop, die reeds zoovelen ge holpen heeftHeeft Uw kindje het benauwd Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of piepen op het borstje? Abdijsisoop zal Uw kind helpen, die slijm losmaken, de hoest tijp maken en stoppen. En morgen ziet Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalings organen is weggenomen, de adem haling zal weer ruim en diep zijn. De prijs van Abdijsiroop is verlaagd. Thans slechts 75 ct. per flacon! beweging naar Kitty. Jae liefste van alle neefjes, ik rustte niet of ik moest jullie vandaeg even de hand drukken. zoo, is dit ons aanstaend nichtje, Kitty zal ik maer zeggeo. O, meisje, ik kan je keus niet bewonderen, neen protesteer nu maar niet, ondeugd.... ik zal haer wel eens vertellen van al jestreekjes, die je uitgehaeld hebt, als je's zomers bij ons logeerde. Dag schatten, wat een drukte, ik word gewoonweg weggeduwd.tot straks tortelduifjes- Het, als jongmeisje gekleede, zeker vijftig lentes tellende dametje, zweefde elegant verder... De huisknecht kondigde aan De Heer en Mevrouw van Segwaert tot SegwaertVan Sloten tot Hoger- vorst. Jan fluisterde Oom Bob, broer van Mama. Kitty rilde van ontzag..,, Ja, daar zie ik ze al, heelemaal verscholen in de bloemen, welk een beeldige entourage. Van harte, van harte, lieve kinderen, ik mag je wel een kus geven „petite cousine". Zoo jongelui, ook mijn beste wenschen, op deze eerste schrede.... Robert van Segwaert, oud Indisch man, Resident in ruste, aristocratisch type, eenvoudig onberispelijk gereserveerd. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5