van PEEL EN MAAS Hoeden Petten A. THIELEN Marltfsfraaf 5 B. Kroonenberghs Heeren Rookers BAKKERIJ TH. WINTELS St. Nicolaas -reclame 4jet SuiUMaasfee^t P. Oudenhoven*Schaeffers Uit het verleden naar het heden. Zelfverrijking door het geluk van anderen HET NIEUWSTE in HEEREN steeds bij Hoeden en Petten Voor St. Nicolaasfeest fijnbelegen SIGAREN in Sigaren- en Pijpenmagazijn „BORNEO" Nieuwste modellen Big Ben, L.H.Dr.Plumb f2, BigBen populair 1.25 Banketletters 60 ct per pond Gevulde Speculaas 60 ct p.pd. Speculaas 25, 40, 60 ct Koek Dinant met klontjes 30 ct Taai Taai slechts 20 ct Borstplaat 10 ct per ons I Roomborstplaat 15 ct per ons I Marcepain en Chocolade figuren j 5 pet. korting a contant. Op Bontwerk 15 pet. korting I MANTEL ol OVERJAS? WED. H. ARTS, Marktstraat Sint Nicolaas. Ons weekpraatje. Zaterdag 30 November 1933 Zes en vijftigste Jaargang No 48 SL Maas-nummer Het zoo bij uitstek Nederlandsche feest van St. Nicolaas moet men weten te verstaan om het ten volle te kunnen waardeeren. Gelukkig degene, die de romantiek der Sinterklaasviering nog kent uit den goeden ouden tijd. Gelukkig hij, die de helle tinteling van het verwachten nog weet te wekken in de oogen van den dreu mes, dien hij luisteren liet naar het oud en mild verhaal van den Heilige met den rijken baard, van den koe nen tocht met den schimmel over de daken, van de goede gaven en den Zwarten Piet, van den zak en de roede en andere angstaanjagende attributen. Gelukkig het kind, dat de mooiste jeugd-illusie nog te bewaren wist. Het kind, dat nog niet met groote menschen-waan voorbijloopt aan de eerste droom-ruïne in zijn jong leventje, voorbij aan den eersten puinhoop langs den levensweg, zoo als er later nog zoovele volgen zullen, restanten van een mooien waan, die werd stukgeslagen. Weet ge 't nog, groote mensch, het Sinterklaasfeest van uw kinder jaren Herinnert ge u nog de siddering om de geheimzinnigheid, de popeling van het verwachten, de romantiek van het lied op den vooravond, de onzekerheid inzake de verlangenslijst en de altijd terugkeerende verras sing op den morgen van den 6den December Ha, die sfeer van geheimzinnig heid, welke in onze jeugd de dagen voor het Sinterklaasfeest omgaf Hoe rukte de wervelwind aan de ramen van het huis, waar we geluk kig waren en hoe dichtte onze kin derverbeelding de grilligste Sinter klazen en zwartst* Pietermannen in iederen kamerhoek, in de donkerte van den schoorsteen, in de kale en hooge boomen, waardoor de wind floot, somber en donker... Zat er geen leven, toen in het schuwe piepen van de kamerdeur School er geen geheimzinnigheid in het late liedje door de avondstraat En wekte het luide klossen van het paard van den groenteman, dat naar den stal werd gebracht door baas, niet het gerucht van den schimmel van Sinterklaas Sinterklaas, feest van verwachten Dagen tevoren leefde je op span ning, van den avond af, dat de klomp met het hooi en de wortels gezet werd onder den schoorsteen. Te wachten lag je, de nachten door, driftig soms de slaap uit de oogen wrijvend. Klaar wakker wilde je zijn, waken tot den morgen, met één oor boven de dekens uit. Maar ook klaar om weg te duiken bij het minste gerucht aan de ramen, bang en blij tegelijk, om de komst van den Heiligen Man. Was er een morgen mooier dan deze, waarop je ervaren mocht, hoe goed Sinterklaas je prille verlan gens had verstaan; hoe hij het zwaartepunt van je verlangenslijstje had begrepen en als eenige tegen prestatie alleen het brood en de wortels uit je schoen of klomp had meegenomen voor zijn trouwe schimmel En was het je onderdewustzijn, dat je in een primitieve dankbaar heid deed wegkruipen in de armen van vader of tegen den zachten schoot van moeder Wat heeft onze moderne cultuur van dat alles nagelaten Negatief: een heimwee naar voor heen; positief: de resultaten van een vervlakten pakjesavond, een rommel- kermis in de binnenkamer, ieder jaar geforceerder vroolijkheid, bergen leeg pakpapier en holle hulzen, De moderne surprise-avond, arme. tierig restant^ van het feest van het onverwacul - waarbij de cadeautjes de eenige wérkelijkheid bleven en het geesteloos gerijmel alleen maar de reflex is van de zinloosheid van veel levens. En dat alles omdat de groote mensch het kinderfeest bij uitstek voor zichzelf opeischte. Voor de kinderen hebben we het Sinterklaas feest vervlakt tot een maskerade, kermis en den Sint verlaagd tot een pias in bisschopskleeren, die hoogstens nog slechts als boeman kan dienen voor de heel kleinen. Het Sinterklaasfeest is veelal tot een Sinterklaasje spelen verworden. Tot het verleden hoort in elk ge val het Sinterklaasfeest, zooals dat in den tijd van de Genestet nog voor de groote meerderheid van ons volk bestond, Sint Nicolaas, nietwaar O, wèl hem wie dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijken geest Wiens hoofd niet al te zeer vervuld is van die schatten Der wijsheid, die, helaas, mijn brein niet kan bevatten, 'k Meen beursnieuws, politiek en soortgelijke meer. Om met zijn kinderen mee te leven in 't weleer. Om dagen lang vooruit de winkels rond te dwalen, Of aan een „vrijster" nog zijn hart eens op te halen. - o Toen de moderne mensch den mooien, wijdvertakten boom der Sinterklaasviering met het hakmes der moderne ongevoeligheid omhakte liet hij één wortel zitten, het men- schelijkheidsgevoel. De wetenschap, dat er nog dui zenden zijn, die in de dagen rond het kinderfeest van 6 December den anderen mensch herdenken, verzacht veel van het verlies der mooiste elementen uit de Sinterklaasviering. Blije gezichten te willen zien, prikkelt nog steeds den goedheids- drang van het sociale wezen; den mensch. En anderen big te maken is de goede daad, welke thans nog in den Sinterklaastijd veelvuldig wordt toe gepast. En daarom zijn deze regels mede een beroep op hen, die nog geven kunnen in deze harde tijden, om te denken aan degenen, voor wie het ontvangen .zelfs hard is. Want daarbij zullen er ook wezen, die betere dagen hebben gekend, waarin zij zelf ook geven konden. In zoovele woningen zijn de lampen der vreugde, de een na de andere, uitgeknipt door het crisisspook.... En ook de gever zelf zal misschien wat licht kunnen gebruiken in de zwarte oogenblikken, dat er twijfel komt, of het nog wel ooit weer licht zal worden. Bedenk, hoe dichtbij de armoede. mensch woont, die kinderen heeft, die slechts het vale leven kennen en in een even mateloos als ongefun deerd vertrouwen op Sinterklaas avond hun klompjes zullen zetten.... Om ze op den ochtend van den 6den leeg te vinden. Uitgezonderd dan het dotje hooi of stroo, dat door Sinterklaas z'n schimmel geweigerd werd. Md. en Speculaas 3e soort 30 ct. Speculaas Tilburg-Venraysche 40 ct. Amandel-Speculaas m. natuurboter, iets fijns 50 ct Koek de Dinant gewoon 23 ct. Koek de Dinant met suiker 28 ct. St. Nicolaas Honigkoek ovaal en vierkant, Platsen, Buikmannen groot en klein, Tulbanden en Taarten, Chocolade- en Suiker werk, Chocoladeletters enz. Beleefd aanbevelend, Eindstraat 21 72 Voor St. Nicolaas vindt U de grootste keuze in Groote sorteering SIGARETTEN in luxe verpakking Etui- en houten Pijpen, chique modellen. Gr. sort, laag in prijs Sigaren- en Cigarilloskokers, Tabakzakken, Aanstekers enz. Neemt proef mei onze LUB Tabakkeil Hoogfijn Amsterdamsch fabrikaat, reeds vanaf 30 ct. p V, pond in grof en middelfijne snede. Beleefd aanbevelend, Henseniusstraat 11a, Venray. Telefoon 93 aan alle prijzen. 180 Beleefd aanbevelend. Op onze toch al zeer laag gestelde prijzen geven wij nog Wij brengen een geweldige sorteering in Dames- en Heeren Pullovers en Slipovers, Kindertruien in alle maten en prijzen, Handschoenen, Slobkousen, Skisokjes enz. Zoekt U nog een mooie 270 Komt eens bij ons kijken en U slaagt zeker Nergens beter. Nergens goedkooper. In Regenjassen hebben wij een mooie keuze voor ieders smaak Profiteer van deze extra gelegenheid. Beleefd aanbevelend, Het zal niet lang meer duren of de goede Sint zal weder zijn intrede doen in ons midden, niet alleen tot groote vreugde van de jeugd maar tot vreugde van de meeste neringdoenden want 5 December is en blijft toch altijd nog een zeer voorname datum op de Nederlandsche Handels kalender. Voorraden worden aangevuld, nieuwe snufjes worden op de markt gegooid en de laatste maand van het jaar is gewoonlijk de allerbeste. Sinds de crisis in het zaken leven begonnen is, hoort men elk jaar weer opnieuw dat St. Nicolaas wel niet veel zal worden en ziet, elk jaar valt dit weer erg mee. Kinderen blijven kinderen en misschien al is de kinderhand nu wel een beetje sneller gevuld dan vroeger, heelemaal leeg zal zij toch wel niet blijven. Maar niet alleen van een zake lijk oogpunt is dit typisch Hol landsche feest van belang. St. Nicolaas is het feest van vreugde... vreugde, niet alleen van te ontvangen, maar ook van te geven. Wanneer men wat ouder wordt en men haalt de schouders op over het St. Nicolaasfeest, voor al wanneer men zelf geen kin deren heeft, dan voelt men toch iets in zich veranderen, wanneer de winkels beginnen te etaleeren en men ziet de jeugd met plat gedrukte neusjes tegen de win kelruiten, in steeds wederkeeren- de verwondering en verbazing over al het moois Het is moeilijk om dan geheel onverschillig te blijven. Men voelt dan de aandrang tot geven en aan deze aandrang is het zoo gemakkelijk toe te geven, want vele van die kin deren zullen niets ontvangen..., Het geven hangt deze dagen in de lucht. Geeft en weest gelukkig 1 Amsterdam heeft sinds eenige jaren zijn officieele ontvangst van St. Nicolaas. Ook Deventer doet dit al jaren en het is werkelijk een alleraardigst idee. Vooral ook omdat in een plaats waar St. Nicolaas officieel door den Burgervader wordt begroet, met speech en hooge hoed, zijn alle andere, particuliere Sinter klazen taboe. Het is dan uit met min of meer eerbiedwaardige werkeloo- zen, die achter de gesloten gor dijnen van melksalons audiëntie houden. Mijn eigen rotsvaste geloof in dezen braven man werd op reeds zeer jeugdige leeftijd, ernstig ge schokt, doordat ik twee Sinter klazen, lichtelijk aangeschoten, tesamen in de goot zag rollen in verwoede strijd. De twee zwarte Pieten moe digden hun bazen in rauwe taal aan. Een mijter lag in elkaar getrapt in de goot en de eene Heilige sloeg den andere met zijn gekrulde staf. Het was een ellendig gezicht en het behoort zonder twijfel tot de zwartste bladzijden van mijn jeugd. Wij prijzen daarom de vroede Vaderen die in hun stad of dorp slechts voor één St. Nicolaas staan en daardoor een der aardig ste illusies der jeugd bewaren. Wij weten niet hoeveel plaat sen deze alleraardigste gewoonte hebben, maar wij raden ieder aan hierover eens na te denken. Het zal voor de kleintjes een heerlijkheid zijn en voor de meeste volwassenen... lang niet onvoordeelig. Een Sinterklaas-legende. Met veel realiteit. Het lot des vrljgezels. Ik heb een ongetrouwd vriend, dierbare lezers en lezeressen, wiens lot ik benijd, uitgezon derd op Sinterklaasavond. Eigen herinneringen aan den goeden ouden tijd, houden de sympathie met zijn persoon tegen den 5en December op volle warmte. Vrijgezellen plegen in den namiddag van dien dag hun menschheid af te leggen en zich te steken in een lang, wit gewaad en een rood-paarsen, hermelijn- gevoerden mantel. Zij plakken zich een wit-wollen baard tegen de gladgeschoren wang, schuiven zich op een kokette-manier een mijter op het hoofd, trekken wit- katoenen handschoenen aan en nemen den gulden kromstaf ter hand, die de basis vormt van hun tooverkracht. Dit althans geldt den fortuin lijken onder hen, die hetzij over een zalvend stemorgaan, hetzij over een min of meer statig figuur beschikken. De onfortuinlijken wrijven zich 't gezicht vol met 'n zeker goed koop soort schoensmeer, dat 'n afschuwelijken smaak heeft, als het smeltend druipt, trekken een griezelig-strak gespannen broekje aan, dat ieder oogenblik dreigt open te springen, rukken wat haren uit een heibezem en maken verder tegen hun wil de meest vreemde grimassen. Vervolgens gaan ze naar buiten altijd twee aan twee, één fortuinlijke en één onfortuinlijke en nemen plaats in een ge sloten landauwer.met een of meer paarden, al naar hun grooter of kleiner fortuin. Daarbij valt de mijter van den fortuinlijke op den grond en wordt haastig door den onfortuinlijke opgeraapt wat zwarte vlekken geeft de zoom van het witte gewaad scheurt van voren met een ris los, omdat er toevallig op wordt getrapt, en de daarbij behoorende, kernachtige ceremonieele uitlatingen worden gesmoord in de dikke schapen wol. Als het zoover is, zijn ze gereed hun bitteren jaaiaccijns te gaan voldoen aan at de diverse ge trouwde hofheeren uit hun familie en kennissenkring. De eenigen, die aan het Sinter klaasbezoek een onverdeeld en en naïef genoegen beleven, zijn de minnende ouders. Wat de kinderen betreft, mijn ondervin ding is, dat de eene helft bij de binnenkomst van het Sinterklaas- paar een gehuil aanheft, dat alleen al een anti-lawaaicampagne zou rechtvaardigen, terwijl de andere helft onze verschijning behandelt met een hautaine onverschilligheid die je in je baard doet kreunen. Zoo ongemerkt ben ik aldus weer in het rijk der eigen her inneringen beland. Op een der geleden Sinter klaasavonden ik was de for tuinlijke partij en droeg mijter en kromstaf gold ons eerste bezoek mijn oom Hendrik, waar de z.g. Zwarte Piet, die me vergezelde, zijn onfortuinlijkheid botvierde door aanstonds bij zijn intrede een zijner pepernoten recht in het oog van den jongsten spruit te mikken, wat een familie-opschudding deed ontstaan, die alle ontwikkeling van huiselijke poëzie in de kiem verstikte. Daarna begaven we ons naar mijn vriend Vlug, aan wiens oudste zoon in me vermat op eerbiedwaardigen toon de vraag te stellen Zoo, beste Piet, en ben je van 't jaar erg braaf geweest Ja, zeker, Sinterklaas zeiden vader en moeder tegelijk, met stralend gezicht. Jawel, oome Gerritzei Piet met een vriendelijken glim lach. En nadat ik hem plechtig, een belooning had uitgereikt, heb ik den ouders ijlings mijn zegen ge geven en afscheid genomen. Bij het vierde bezoek begon mijn baard aan den linkerkant los te weeken, wat het gevoel geeft van een langzaam-afzakkende jaquet-broek op een receptie bij het zevende huis werd ik verzocht niet binnen te komen, omdat de

Peel en Maas | 1935 | | pagina 9