Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! akkers Abdijsiroop Buitenland. Provinciaal Nieuws Zooals reeds zoo vaak, brengt hij het kruis aan zgn lippen en kust de heilige wonden van den Heiland, Die voor hem zijn leven gaf en voor Wien hij nu zelf zijn leven offeren mag... Stil knielt hij twee korte minuten en spreekt met zijn God. De officier staat aan zijn zijde. Pater Pro staat op, keert de borst naar de soldaten, heft de handen op en zegent hen. Nog eenmaal verheft hij zijn stem Heer, gij weet, dat ik onschuldig ben. Van ganscher harte vergeef ik mijn vijanden. De officier vraagt Zal ik u de oogen blinddoeken? Pater Pro. Dank u. Neen De commandant treedt ter zijde. Geef acht Een ruk gaat door de beide rijen van soldaten: Gereed voor het schot De geweren gaan omhoog. Legt aan Pater Pro breidt de armen uit, zoo als eens de Heiland aan het Kruis. Kalm staart hij in de loopen van de twee dozijn geweren en luide roept zijn stem Viva el Christo ReyLeve Christus Koning! De officier laat de sabel zakken. Het salvo kraakt. Pater Pro stort neer. Hij leeft nog. Een soldaat treedt op hem toe. Houdt het geweer dicht bij zijn hoofd... nog een schot... Pater Pro is dood... vermoord terwille van zijn geloof. Om hem heen vallen zijn gezellen- Onschuldig en sterk... Vallen voor Christus en de vrijheid van Zijn Kerk. Zoo stierven en sterven in onzen tijd onze broeders voor den Heiland, den Koning van tijd an eeuwigheid. Wij leven in een grooten tijd. Toonen wij, dat wij dezen tijd... dat wij zulke broeders waardig zijn de jeugd te leeren van wat ^hun niet niet toebehoort, af te blijven. Terwijl op stuk van zaken er alleen maar voordeel uit zou kun nen opkomen. Laat dan een dorstige maar eens. een appel rapen langs den weg. Weilanden en boomgaarden. Wij lezen in de Nieuwe Tilburg- sche Courant: Wij hebben meer dan eens ge lezen, dat er in ons land met fruit teelt nog altijd en zelfs misschien meer en meer een bestaan te maken is en bij goede behandeling en ver pakking van het fruit zelfs geld te verdienen. Zeker is, dat er nog zeer veel fruit wordt geïmporteerd, dat wij zouden kunnen missen wanneer wij het in ons eigen land wilden kwee ken. Een feit is ook dat wij te veel koeien bezitten en daarmede ook in overeenstemming te veel weiland. Er zijn streken in ons land, die om zoo te zeggen geheel ontboscht zijn, zelfs ontboomd. Vlakten van uren ver, zonder een enkelen boom, tenzij een paar enkelingen rond de woningen. Ons klimaat is daar zeker niet door verbeterd. En ook is niet te voorzien, dat wij binnen korten t.ijd naar het buiten. lanp onze zuivelproducten tegen be hoorlijken prijs zullen uitvoeren. Van ons volk vorderen, dat het ten eeuwigen dage met groote of fers, die ook ai weer de groote gezinnen het meest treffen, „de be drijven in stand blijven houden".... wanneer er een andere uitweg te denken is zeker niet. Nu lezen wij dat tot steun van de kweekers door het rijk vruchtboo- men zullen worden gekocht en dan vernietigd De vernietiging van vruchten en oogsten, omdat men er geen weg mede weet, is een zeer groot euvel, zij het dan niet te vermijden mis schien, maar wanneer men nog de gekweekte vruchtboomen, die na eenige jaren kostelijke vruchten konden voortbrengen, vernietigd, wordt het nog erger, omdat men ook voor de toekomst vernielt. Nu rijst de vraag of het dan niet mogelijk is op groote schaal boom gaarden aan te leggen. Op weilan den bjj voorbeeld waar voor vee op den duur toch geen behoefte aan zal zijn. Men zou er het uiterlijk van het land mede verfraaien wat zijn in Limburg en Gelderland de boom gaarden niet heerlijk en vol poëzie en men zou de landbouwen ren- tegevender maken en arbeid ook aan velen verschaffen. Hier en daar ziet men al wel van die pogingen, maar wanneer dit van particuliere zijde niet alleen te ver wachten of te verwezenlijken valt, dan zou hier misschien voor Staat, Provincie of zelfs gemeenten een initiatief zijn te nemen. Wij hebben ook al wel de sugges tie gelezen om langs de wegen vruchtboomen te planten. Ook op dit gebied is nog veel te doen. Men kan evengoed bijvoor beeld aan het nageslacht lanen van statige notenboomen nalaten als van stervende iepen. En appels of peren misstaan langs de wegen ook niet, zeker niet wan neer men er zorg aan besteden wil. Men kon den oogst verpachten, gelijk dat in het buitenland ook geschiedt. Bovendien zit er een opvoedend element in om de menschen, vooral is de vanouds beproefde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruvden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap. Nog meer dan vroeger is nu Hei beproefde hoest-geneesmiddel! Verhoogde werking door eenige nieuwe toevoegingen. Verlaagde prijzenf 0.75, 1 1.25, f 2 - per flacon. Overal verkrijgbaar. De nood in de PLUIMVEE- HOUDERIJ. Zaterdagmiddag hield de Algem. Ned. Pluimveeteelt-vereeniging een groote protestvergadering te Ut recht, in verband met de te betalen graanrechten. De voorzitter van de A.N.P.V., Mr. Sannes te Hollandsche Rading, richtte zich in zijn welkoms woord, in het bijzonder tot Dr. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij „Uw aanwezigheid hier", vervolgde Mr, Sannes geeft ons de overtuiging dat de nieuwe minister van Land bouw en Visscherij niet alleen belang stelt in de pluimveeteelt, maar dat hij met menschen, die deze teelt be oefenen, wil kennis maken en zoo zal trachten vast te stellen hoe aan den nood in het pluimveebedrijf is tegemoet te komen. De voorzitter hield vervolgens een rede over: „De nood der pluimvee houders". Dat de pluimveeteelt van betee- kenis is voor de nationale volkswel vaart toonde spr. met cijfers aan. Steeds kon de Nederlandsche Pluim veeteelt op eigen beenen staan en tot op den dag van vandaag, kan zonder overdrijving gezegd worden, dat de kippenhouderij voor recht- streeksche geldelijke hulp nog bijna geen cent aan het Rijk heeft ge kost. Toen kwamen de graanrechten, die voor de pluimveehouders een zware belasting op het voeder zijn geworden. Zeer spoedig na het inwerking treden der graanrechten werden er restituties vastgesteld in den vorm van een toeslag op de geproduceerde en naar het buitenland uitgevoerde eieren. Over deze wijze van restitutie is heel wat te doen geweest; vaststaat dat, waar die toeslag ook terecht mag zijn gekomen, zeker niet in de zakken van de kippenhouders. Of nu deze restitutie wel of niet haar doel bereikt heeft, bij onze actie is zij van groote beteekems. Zij beteekent, zeide spr. dat de pluimveehouderij recht heeft op de teruggave van datgene, wat haar ten behoeve van de graanboeren werd ontnomen. Met dankbaarheid hebben wij ver nomen besloot de voorzitter zijn rede, dat overwogen wordt, wat ge daan kan worden. Wij weten, dat er veel moet overwogen worden en dat niet steeds iedere overweging kan leiden tot een daad. Met nadruk en bezorgdheid voor het lot der vaderlandsche pluimvee houderij, spreken wij den wensch uit dat het stadium der overwegingen nog slechts korten tijd zalopeischen en. dat de daad nabij zal liggen. Vervolgens was het woord aan Minister Deckers. De voorzitter heeft aan mij, aldus de minister, gevraagd om mede te werken, dat het stadium van over weging zal worden bekort en dat spoedig tot daden zal worden over gegaan. Dit lag ook heelemaal in de bedoeling. Er zijn in ons land nog wel ernstiger perioden van crisis geweest, waar het Nederlandsche volk zich toch ook doorheen gesla gen heeft. Een geldelijke toewijzing kan de minister thans niet garandeeren. Voor het oogenblik zou Z.Exc. zich inlaten met de overweging van ver schillende wenschen hier naar voren gebracht. Spr. vervolgde met de vergadering drie zaken te vragen. En wel op de eerste plaats; vertrouwen in de toe komst. Achter de wolken schijnt de zon en ook voor u moet de zon eens doorbreken Op de tweede plaats wilde Z.Exc. verzoeken er rekening mee te hou den, dat het mogelijk is, dat de crisis nog langer duurt en dat ze zeer lang nog kan duren. De feiten moeten onder de oogen worden gezien en een aanpassing is noodig. In ons land kan ieder nog het Kabinet van een minister betreden, om zijn belangen voor te leggen. Niet in eiken Europeeschen Staat is dat heden ten dage nog mogelijk. (Applaus) En ten derde wees de Minister op de noodzakelijkheid, de noodige een dracht te betrachten en te komen tot de zoo noodige samenwerking. De Minister hoopt en vertrouwt dan ook dat de Nederlandsche pluim veehouders de handen ineen zullen slaan om deze moeilijke tijden te boven te komen, tot een gunstiger tijd aanbreekt. Een praatje over Theebereiding Wie uwer, die niet toevallig er een boek over gelezen heeft of in Indië geweest is, weet hoe de thee die gij dagelijks drinkt, één, twee, driemaal bereid wordt Wat er dus noodig is om van het groene blad, zooals het van de struik geplukt wordt, te maken het product, dat u in den theepot met kokend water overgiet Onlangs vroeg ik het aan een landgenoot, die werkelijk niet tot de onontwikkelden gerekend moet wor den. En hij antwoorddenu ja, plukken en dan drogen in de zon, die hebben ze gratis in Indië en van puike kwaliteit, en dan het droge k goedje in de hand stukwrijven. Simple comme bonjour. Die goede man had nog niet zoo heel lang geleden een prentje gezien in een bekend Nederlandsch geïllus treerd blad, een foto waarop inlan ders met handen en voeten bezig waren droge theebladen te „rollen". Dit kiekje moest dan een denkbeeld geven van „moderne" theebereiding... k Maar het gaat heusch anders. Zóó eenvoudig is het niet „dit excellente kruytt", waarvan de deskundige Kampfer heeft getuigd „dat er tot heden geen plant ter wereld bekend is, welker aftreksel of afziedsel de maag zoo licht valt, rasser door het lichaam gaat, .of zoo zachtjes de doffe geesten verfrischt en het ver stand en gemoed verkwikt", voor de markt pasklaar te maken. Daarvoor is noodig een machinale bereiding in een echte, groote fabriek. En een machinale bereiding, die de grootste nauwgezetheid eischt. Weest u nu maar niet bang, dat ik technisch zal worden, u vervelen met détails. Maar zoo'n algemeen overzicht kon toch zijn nut hebben. De thee dan wordt geplukt. Alleen de fijne topblaadjes, drie hoogstens vier van elke loot. Dit doen over het algemeen vrouweD, met de hand. Zij stapelen die blaadjes op in een doek, de slendang, of in een mandje. Maar ze doen het voorzichtig. Want het theeblad mag niet gekneusd worden. Anders verliest het zijn geur al, vóór het in de fabriek komt. In de fabriek wordt het blad ge wogen en ontdaan van het grove blad en van de steeltjes. Dan wordt het in dunne lagen van zooveel mogelijk gelijke hoogte uitgespreid op in houten of ijzeren rekken ge spannen strooken volière-gaas, dat echter allengs vervangen is door jute met geringe maaswijdte. Die rekken zijn opgesteld in aparte kamers, aan een der zijden voorzien van venti latoren die lucht over en door het theeblad zuigen, droge lucht. Want het doel van deze bewerking, het zoogenaamde verflenzen, is het blad droog te maken. Is het blad goed flens, hetgeen dus zeggen wil, droog en toch soepel en ongeschonden, dan volgt het rollen, waarvoor het, bij hoeveelheden van ongeveer 150 kilo, gebracht wordt in de zoogenaamde rolmachines. Die in hoofdzaak bestaan uit een uit één stuk plaatstaal geperste tafel met opstaanden rand en een cylindrischen bodemloozen bak van zwaar messing, welke in verticalen stand, zoodanig in de machine is bevestigd, dat zijn onderrand tot vlak boven de tafel reikt. Zoowel tafel als bak kunnen een draaiende beweging krijgen. En vult men den bak met flens theeblad, dan wordt het blad gerold, zooals kinderen klei en stopverf en brood in de handen tot balletjes rollen. Alleen wat zuiverder en... gecom pliceerder. Door het rollen worden er klonten en kluiten gevormd. En die gaan naar de zoogenaamde kluitenbrekers, waar zij gezeefd worden in drie soor ten van verschillende fijnheid. Die kluitenbrekers zijn óf langzaam roteerende gaastrommels, óf met gaas bespannen schudzeven, voorzien van een vulbak met een hierin snel ronddraaiende houten kooi. Dikwijls wordt het rollen en zeven herhaald. Dan is dus het grovere blad ge scheiden van het fijnere. En grof en fijn worden dan gebracht doch zorgvuldig gescheiden naar een donkere én koele ruimte, waar een zeer belangrijk proces begint in de theebereidinghet Fermenteeren. Het droge en gerolde blad wordt uitgespreid op een vloer van witte tegels. Daar laat men het aan zich zelf over. Twee, drie uur lang. De lucht in het fermenteellokaal is koel en vochtig. Na het fermenteeren wordt de thee weer gedroogd tot het watergehalte niet meer bedraagt dan 5 a 6 procent. Dit drogen geschiedt door heete lucht, die door en langs de dim uit gespreide thee strijkt. Men heeft verschillende systemen van drogers. Doch welk systeem men ook toepast, steeds is het principe: het gelijkmatig uitspreiden van het blad op een band zonder einde, tot dat de thee terecht komt in een droogkast, die voortdurend gecontro leerd kan worden op de temperatuur. Is de thee voldoende gedroogd, dan laat men haar afkoelen, om haar te brengen naar het lokaal, waar het sorteeren plaats heeft in verschillende soorten, afhankelijk van de markt waar zij verkocht moet worden, van de kwaliteit of soort, waarnaar de meeste vraag is. Dit sorteeren gebeurt alweer machinaal. X. Nieuw-Guinea moet tot ontwikkeling komen. Nog kort geleden gold N.-Guinea voor een land enkel goed voor avon turiers en missionarissen. Thans geldt het voor een land van belofte. Gisteren schalden zijn bosschen en beemdeü nog enkel van 't gejoel der gruwzame menschenjachten en 't ge tier woeste orgieën, waarbij menschen elkander verslonden als wilde bees ten. Thans hangt Eduard Demaitre een niet minder gruweljjk tafereel op van ,,L' Enfer du Pacifique" Hoe be schaafde menschen, anderen en zich zelf vermoordend, zich voortwringen door de oerwouden, azend als roof dieren op het gele metaal. En de wilde, die dezen waanzin niet begrijpt, stelt zich te weer tegen deze onge- wenschte indringers en belaagt ze met zgn giftige pijlen. In de eenza me oerwouden van N.-Guinea liggen de geraamten te bleeken van velen, die vielen, neergeveld door uitput ting, ziekte of de moordende pijlen der inboorlingen. Doch het fascineerende metaal is gevonden. En nu ronken de vliegtuigen over de oerwouden van N.-Guinea naar de verre binnenlanden, waar zware ma chines zwoegen en stampen en het glinsterend metaal aan den bodem ontweldigen. Het grootbedrijf der goudontginning is in 't Australisch mandaatgebied in vollen gang. T. Ook over 't Nederlandsch gedeelte van N.-Guinea ronken thans de vlieg tuigen ter verkenning en karteering van 't land. En de verschrikte in boorlingen gooien wolken van kalk- poeder in de lucht, zetten verbods- teekms langs hun voetpaden en offeren aan hun beschermgeesten om 't gevaar dier ongekende geesten te bezweren. Op West N.-Guinea stroomden reeds honderden menschen samen. Ook daar stoomen en stampen vreemde gedrochten, die rook en vuur spuwen en diepe gaten boren in den schoot der moederaarde. En uit die wonde spuit water, dat feller brandt dan hun fakkels van hars. En ontsteld duchten ze de wraak, welke de aarde om deze geweld pleging zal nemen. Men is 't er over eens geworden Nieuw-Guinea is een rijk land en J moet tot ontwikkeling gebracht worden. N.-Guinea is een rijk land, maar arm aan bevolking en deze is arm, zeer arm aan geestelijke goederen als willicht geen ander volk ter wereld. Het taalt niet naar de scnat- j ten, die zijn bodem verbergt. Die bodem voorziet mildelijk in zijn weinge behoeften. Een heilstaat, zeggen sommigenleer hun geen andere behoeften, die allicht onbe vredigd blijven. Ze leven gelukkig zooals ze zijn. Ja, als een rund in de wei. Doch zij zijn menschen en hebben aanspraak, om iets meer van 't leven te genieten. Het land is arm aan menschen, wijl die elkaar belagen feller dan 't venijnigst ongediert. Nooit is iemand zijn leven zeker, dat bedreigd wordt door toovenarij, bloedwraak en koppensnellerij. Het land is rijk, het volk is arm. Dat rijke land hoort ten slotte aan 't volk toe als eerste bezitnemer. Men zal zich daarover allicht weinig gemoedsbezwaren makenN.Guinea moet tot ontwikkeling gebracht worden. Goed, maar zal dat dan enkel beteekenen, dat men 't groot kapitaal zal interesseeren voor de winstgevende ontginningen, die er zullen worden ondernomen Of zal men er misschien ook even aan denken, om dit arme volk in ruil voor de sehatten, die men 't ontneemt, eenige geestelijke goederen te geven in den vorm van beschaving en ontwikkeling H. GEURTJENS, M.S.C. Editions Bernard Grasset, Paris. SANCTIE'S EN PARTICULIER BELANG Van oudsher is de levering aan oorlogvoerende een zaak geweest, die groote winsten opleverde. Deze winsten verlokten onder nemende kooplieden vaak tot de zonderlingste daden. Zoó hebben onze voorouders in den tachtigja rigen oorlog flink verdiend aan den verkoop van munitie ten behoeve van de Spaansche vloot, die dan in den strijd tegen onze schepen werd gebruikt. Wanneer men wil kan men be weren, dat de wereld in de laatste eeuwen toch wel vooruit is gegaan, want dergelijke handelstransacties zijn op het oogenblik wel uitgeslo ten. Ten aanzien van het instituut van den Volkenbond echter zijn de verhoudingen nog niet veel anders dan zij een paar eeuwen geleden waren. Onderdanen van landen, die bij den Volkenbond zgn aangesloten of die met deze organisatie sympathi. seeren, dienen zich van handelingen te onthouden, welke den oorlog be vorderen, die door den Bond ten zeerste wordt afgekeurd. De moderne handelaren zijn hier echter even goed op winst uit als onze voorouders het in de zeven tiende eeuw waren. Men vindt op het oogenblik in Italië tallooze zakenlieden, waaron der Franschen, Belgen, Nederlanders en Amerikanen, die voorstellen doen om de sancties te ontduiken en om Italië, ondanks deze sancties, van het noodige te voorzien. Hooge winst lokt hier en doet alle andere over wegingen bij velen verstommen. De vraag is nu, of de sancties dientengevolge tot mislukking ge doemd zullen zijn en deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden. Alles hangt daarbij af van de mo gelijkheden, die zich bieden. Zou het gelukken dezen clandes- tienen buitenlandschen handel van Italië op belangrijke schaal tot stand te brengen, dan bestaat er inderdaad gevaar van mislukking der sancties. Wij gelooven echter niet, dat zulks ooit het geval kan zijn. Het economisch leven van een land is een buitengewoon ingewik keld proces, waarbij een zeer groot aantal verschillende grondstoffen en hulpmiddelen noodig zijn, Wanneer slechts een deel daarvan niet kan worden ter beschikking gesteld, dan moet binnen korteren of langeren tijd het geheele econo mische leven vastloopen, Zou inderdaad de aanvoer van olie en benzine naar Italië sterk gelijk thans dreigt te geschieden, indien de Amerikaansche regeering een verbod van export naar Italië weet door te zetten, dan heeft dit de meest verstrekkende gevolgen, omdat een groot aantal industrieën en vervoersmiddelen met brandstof - gebrek te kampen zullen krijgen. Juist echter in de winstkansen schuilt het gevaar. Indien een aantal zakenlieden toch op eenigerlei wijze transacties met Italië weten tot stand te brengen, via landen, die zich niet bij de sanc tie hebben aangesloten, en indien daarbij groote winsten gemaakt kunnen worden, dan vreezen wij er voor, dat na eenigen tijd het zaken leven der geheele wereld met af gunst naar die winstkansen zal kijken en zal trachten op soortge lijke wijze kruimeltjes of brokken te gaan oppikken. Alles zal dus afhangen van de manier van toepassing der sancties. Reeds hebben een paar landen bij den Volkenbond een aavraag tot schadevergoeding ingediend voor de finantieele consequenties van de van de toepassing der sancties. Dat zijn natuurlijk landen, die een leven- digen handel met Italië drijven. In zekeren zin is het billijk, dat landen, die door deze sancties het sterkst worden getroffen, min of meer schadeloos worden gesteld voor het verlies van afzetgebied, daar een groot aantal staten, die aan de sancties meedoen, toch prac- tisch geen handelsverkeer met Italië hadden en dus van de toepassing dier sancties nagenoeg geen nadeel ondervinden ln economisch opzicht. Voorop |moet echter staan, dat de toepassing der sancties schade aan de geheele wereld toebrengt, omdat de landen economisch nauw tezamen hangen en de verbreking van een deel der reeds zoo geslonken han delsbetrekking direct of indirect door allen wordt gevoeld. Wanneer men sancties alleen wil toepassen, wanneer dit geen nadeel oplevert, zijn zij van te voren tot mislukking gedoemd. Over verdeeling en verze kering der schade kan nog worden ge sproken, maar schade moet er zgn. Daarom wil het ons voorkomen, dat het gemakkelijkste middel om de sancties effectief te maken, hierin is gelegen, indirecte transacties met Italië, die thans worden voorbereid, door de regeeringen, die zich bij de sanctiebesluiten hebben aangesloten, zoo zwaar te doen belasten, dat iedere winstmogelijkheid daardoor onmogelgk wordt gemaakt. Gaat men dien weg op, dan bestaat er een mogelijkheid, dat inderdaad een krachtige economische druk op Italië wordt uitgeoefend, die het land zal dwingen zijn avontuur op te geven. De sancties werken gevoelig. Een groote oorlog om benzine? Pas nu begint het Italiaatische volk de werking der sancties stevig aan den lijve te ondervinden. De verminderde invoer zal niet zoo heel gauw in de publieke huishouding merkbaar .>zijn, maar de sanctie- toepassende landen hebben zich óók verbonden om niets meer uit Italië te betrekken en het is juist de stop zetting van den uitvoer, welke haar ruïneerende uitwerking reeds doet kennen. Geheele industriën worden ont wricht en de werkloosheid zal aldus aanzienlijk worden vergroot. De fabrikanten vreezen bovendien terecht dat ze de buitenlandsche markten, welke ze thans verliezén, na het oorlogsavontuur niet meer zullen terugwinnen, omdat de buitenland sche afnemers zich intusschen elders hebben moeten voorzien en nieuwe relaties aangingen. De Italianen toonen zich boos. Het is niet te verwonderen, dat de Italiaansche gramschap zich op allerlei wijzen begint te luchten. De namen van steden in de sanctie- landen zullen uit de lijst van straat namen te Rome geschrapt worden. Reeds zijn de Brusselstraat en de Luikstraat omgedoopt. De hertog van Piemont, die in Italië de mode aangeeft, heeft be sloten, uitsluitend nog costuums te dragen van Italiaansche stoffen ge maakt. Holestatie van vreemdelingen. Erger is, dat het volk hier en daar de vreemdelingen begint lastig te vallen. Dat was dezer dagen b.v. ook het deel van twee Amerikaan sche echtparen, die per auto een reis door Europa maakten. Voor het hotel, dat ze te Milaan betrokken, werd een demonstratie gehouden. De auto werd ernstig beschadigd en de Amerikaansche wimpel werd eraf gerukt en vernield. De carabinieri moesten ingrgpen om de menigte te verstrooien. Onder bescherming van de politie hebben de Amerikanen de Fransche grens overschreden. Oorlog om benzine? De verbittering jegens de Ameri kanen moet vooral worden verklaard door de maatregelen der regeering te Washington tegen den uitvoer van olie en benzine naar de oorlog voerende landen. Italië kan alles verdragen, maar het zal zich niet kunnen redden, als de levering van olie en benzine wordt stopgezet. In een onderhoud van den Italiaanschen ambassadeur Rosso met den min. van buit. zaken Huil, te Washington, zou eerstgenoemde zelfs te kennen hebben gegeven, dat stopzetting van den uitvoer van olie en benzine naar Italië oorlog zou beteekenen. Tegen wie Tegen heel de wereld van sancties toepassende landen Het dreigement van Rosso is nog niet officieel bevestigd geworden en we verwachten zulke bevestiging voorshands ook niet. Het bericht typeert ook als gerucht reeds vol doende de scherpte der situatie. De rol der Ver. Staten. Het is intusschen eigenaardig, dat de ergste verwikkeling zich thans voordoet in de verhouding tusschen Italië en de Ver. Staten, die officieel niet aan de sancties deelnemen. Practisch echter steunt Washing ton het Volkenbonds-vredesstreven wel door maatregelen, welke steunen op de z.g. neutraliteitswet. De Ver. Staten houden verschepingen van olie, benzine e.a. artikelen naar Italië tegen door de beschermende hand af te trekken van de scheep- vaartmaatschappijen, welke zich met leveringen aan Italië inlaten. Gedreigd wordt met intrekking van de credieten, welke de regeering aan de scheepvaartmaatschappijen verstrekt en welke voor deze onmis baar zgn. Die credieten beloopenop het oogenblik reeds een bedrag van meer dan 100 millioen dollars. Het streven der regeering te Washington wordt bovendien ge steund door de arbeidersorganisaties, welke reeds verschillende stakingen hebben verwekt in gevallen, dat schepen voor Italië werden geladen. Op het gevechtsterrein. In Abessinië gaat het den Italianen in de laatste dagen verre van voor spoedig. Natuurlijk overdrijven de berichten uit Addis Abeba, als ze het voorstellen, alsof de Italianen thans nederlaag op nederlaag lgden. Er is geen sprake van groote ge vechten, dus kunnen geen nederlagen worden geleden. Het staat bovendien vast, dat de Abessiniërs niet in staat zijn om een modern toegerust Euro- peesch leger te weerstaan. j Wel is het echter zeker, dat de Abessiniërs den laatster, tijd veel actiever zijn geworden en het den Italianen lastig maken door deze overal op onverwachten tijd en te ongelegener plaatse te overvallen. De guerilla is ingezet. Vermelden de jongste Italiaansche legerberichten weinig bgzonders, uit Addis Abeba liet men weten, dat de Abessiniërs zoowel in het Noorden als in het Zuiden met groote af- deelingen overgegaan zgn tot nach telijke overvallen op de Italiaansche linies, teneinde daardoor de Italiaan sche verbindingen af te snijden, en een einde te maken aan den Italiaan schen opmarsch, welke nog slechts op enkele punten voortduurt. Systematisch worden de Italiaan sche munitie-, levensmiddelen- eu wapencolonnes voor de voorste linies opgevangen. Tot heden zouden de Abessiniërs 25 tanks buitgemaakt hebben. Gemengd*^ VENRAY, 30 Nov. 1935 Geslaagd. Aan de Universiteit te Nijmegen legde Mej. Ria Nuyens met goed gevolg het candidaatsexamen in de Rechten af. Van harte proficiat. Uitvo ring K.J.M.V. Zondag j.l. gaf de K.J.M.V. in d§ Wilhelminazaal onder medewerking van het Salonorkest „Euterpe" eene mooie uitvoering. Nadat de avond door het orkest geopend was met het „Wilhelmus", dat door allen staande werd aan hoord, gaf de Tooneelclub het blij spel „de Bibliothecaris", wat getuige de dikwgls opklinkende lachsalvo's zeer in den smaak van het publiek viel. De spelers gaven zich ook geheel aan hun rol, zoodat succes niet uit blijven kon. De thuisblijvers hadden ditmaal ongelijk en hebben veel gemist. Het was een zeer mooie avond. Na het eerste bedrijf sprak de Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen als Geestelijk Adviseur der K.J.M.V. en merkte op, dat de Jonge Midden standers steeds paraat om de Mid- denstandsvereeniging te steunen, getuige de matig bezette zaal, zoo weinig medewerking mag terug ontvangen. Hij hoopt dan ook gaarne dat dit in de toekomst beter worden zal, al is die hoop klein en de K.J. M.V. die medewerking overwaard. DE NIEUWE KERK TE MEERLO. De nieuwe kerk te Meerlo zal op Zondag 15 December a.s. in gebruik worden genomen. KIND DOOR AUTO GEGREPEN. Maandagmiddag omstreeks twee uur is in de Baarlostraat te Blerick het 3-jarig dochtertje van de familie W. bij het oversteken van den weg door een juist passeerende auto uit Roermond gegrepen. Met een zware schedelbreuk is het kind in zeer zorg- wekkenden toestand naar het zie kenhuis te Venlo vervoerd. Den be stuurder treft geen schuld. In den loop van den avond is de kleine aan de bekomen verwondin gen overleden. MAN, KAR EN PAARD ONDER AUTO, De 16-jarige N. Leurs te Susteren reed met zijn karretje en [paard op den Rijksweg-Zuid aldaar in de rich ting Sittard, toen hij plotseling van achteren werd aangereden door een luxe-auto. Paard, karretje en voer man, alsmede de aanrijdende auto kwamen in een sloot terecht L. kwam hierbij onder de auto en liep ernsti ge beenwonden en verwondingen aan hoofd en armen op. De bestuur der van de luxe-auto bleef wonder boven wonder ongedeerd. Het kar retje was totaal vernield, terwijl ook het paard verwondingen opliep. Nachtelijk drama op de Maas. Tusschen Urmond en Stein heeft zich op de Maas een nachtelijk drama afgespeeld dat een pérsoon het leven heeft gekost. Zekere J. J. B. uit Sittard had op een geïmproviseerd vlot plaatsgenomen, om smokkelwaar over de rivier de Maas te brengen. Nog op bet Belgische gedeelte van de Maas is de man daarbij te water geraakt en jammerlijk verdronken. B. was 33 jaar oud en ongehuwd. Zgn lijk is nog niet gevonden. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Te Amstenrade werd zekere G. V. uit Susteren bij het oversteken van de Beekstraat door een passeerende auto aangereden. Met zware ver wondingen werd het slachtoffer op genomen en in zeer ernstigen toe stand naar het R.K. Ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" te Sittard overgebracht. DOOR SCHOT UIT EIGEN GEWEER GEDOOD. Maandagmiddag is te Vaals de 57-jarige V. bij het schoonmaken van zijn geweer door een kogel in de borst getroffen en op slag gedood. V., die lid was van het schuttersgilde aldaar, zou op een terrein gaan oefenen. Hij wilde daartoe eerst zijn geweer schoon maken, dat naar hij meende ongeladen was. Het ging evenwel plotseling af met bovenver meld noodlottig gevolg. INBINDEN van Illustraties, Jonge Wacht, Roomsche Jeugd en andere Boekwerken, extra voordeelig. Firma van den Munckhof Overeensfeui Sigarcnlit Maandag is te Nijn besloten vergaderiQj den Ned. R.g. Tabai in verband met d< beide werkgeversor sigarenindustrie in laging op de sigarei Na langdurige werd besloten de der beide werkgevei aanvaarden. Naar de Msb. deze nader gewft een loonsverlaging j mum van vijf proclt groepen blijft m normvoor ander, de voorstellen verhooging in. De Chr. bond welke nog geeö had reeds eerderf vaard. De Ned. bond leden en de federec leden hebben nof. genomen. De R.K bond tel OVERVERMOB CHAUFI Ingediend is eeni dende eenige bepa gengaan van ove bestuurders van m Voorgesteld wo- werktijd van de cb betrekking op tei per dag en 55 urt worden vastgestei uitzonderingsgeval! Voor autobestuu danig niet bij andj kunnen alleen waarop en ged^k» torrijtuigen bestu; schriften gegeven j Ook hier zal IC 55 uren per week ri1 de groep autobesti wordt aangeduid ligt het voorhands ling, regelen inzak te stellen, behouS verbod om langei aantal uren zonder auto te besturen ontwerp een voorzie voeren van een stratie ter controle leving van de wet. Wat de regeling heid betreft, sta! lijkheid van den v In bepaalde gevall* ondergeschikte aai Kolendampv In de Ottenstr Maandagmiddag van kolendampver, De bejaarde bed gevonden. Zij genoote werd in ei naar de Rijksklinie! Drie menschen Zondagmiddag i meente Bedum e zich vier persom tot nu toe vast t van den berm v gleden en in het gekomen. Alleen de jonge het stuur zat, de H. J. Ousema, he gebracht. De ove mevrouw AnuecB Bruins, de 12jarij ma, haar dochterl dinnetje van de lï Mientje Sanders, de (Gr.) zijn ja1 men. Auto rijdt door Op den overw££ Pijnacker is m£. luxe-auto, bestuurd dame uit Den Haa afsluitboomen ger< oogenblik, dat di terecht kwam nadc trein, die den wag De bestuurster gewond, dat zij na ziekenhuis te D< leed. Boterlnvoer De directie van i mede, dat volgen consul-generaal d Stockholm de Zwi melding maken va boterproductie in In verband daar December a.s. het boter in Zweden o Een moordend Een man die do te getergd was, si maken. Hij dooc twee kinderen, sti in zijn woning^ toegestroomde -fC Hg doodde in t terwijl twee zwaa De amokmaker w ter slot en grendi Het vreeselijke in het onderdisl derafdeeling Am] bok. Markib i VENLO. Op di eeniging van Ma! voer 1.390.000 eiei Kipeieren van J Kleine eieren v Eendeieren van ROERMOND, vereeniging f?- aanvoer 1.400.000 Kipeieren vaal; Eendeieren vatt

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6