Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Buitenland. Gemeenteraad van Maashees. „Peel en Wflacti" qtatti Provinciaal Nieuws Zo n rheumaliekl m %-eukm- Pcutaeh Zaterdag 30 November 1935 Zes en vlfftlgste Jaargang No 48 Onze Karnemelk en Karnemelkspap een heerlijk en voortref felijk voedsel voor jong en oud. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 77ï ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent. Voor het pasteuriseeren, het koelen, de betrachte hygiene enz. betaalt U bij afname van onze producten niets. Coöp. Zuivelfabriek „VENRAY" DE DUITSCHE KERKVERVOL GING. Herhaaldelijk kan men den laat- sten tijd rechts en links de opmer king hooren, dat mert tegenwoordig toch zoo weinig meer hoort van Duitschland. Dat is inderdaad het geval, doch we mogen daarbij een paar om star. digheden niet uit 't oog verliezen. Den eersten tijd, nadat Hitier de macht veroverd had, wist het Derde Rijk telkens en telkens weer door sensationeele gebeurtenssen endoor een machtige regie de aandacht der heele wereld tot zich te trekken, waarbij het getal redevoeringen van Hitier en andere kopstukken der beweging eenvoudig niet was bij te houden. Door den tijd luwde dat natuurlijk; er was trouwens geen nieuws meer te vertellen en wij kunnen ons levendig voorstellen, hoe zelfs het Duitsche volk die demago gische en inhoudlooze toespraken de keel begon uit te hangen. Daarbij kwam, dat den laatsten tijd andere groote gebeurtenissen de aandacht van de wereld kwamen opeischen. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat zich de toestanden in Duitsch land rustig ontwikkelen en dat het gevaar voor het nationaal-socialisme zoowel internationaal als voor het binnenland zelf zou verdwenen zijn. De berichten, welke uit Duitsch land tot ons komen, overtuigen ons geregeld van het tegendeel en toonen duidelijk aan, dat degenen, die ver trouwd hebben in de schoone belofte van Hitier omtrent het positieve Christendom, dat hij als grondslag voor het Duitsche volk wilde, zich danig vergist hebben. Om slechts enkele dingen te noe men: het herhaaldelijk mishandelen van het Concordaat met Rome, het knevelen van de Katholieke Pers, 't dwingen 'van de jeugd, die verhei- denscht moet worden, het beperken der vrijheid van de kerken, het vast zetten van geestelijken, de wetge. ving op de sterilisatie en de schan. delijke deviezenprocessen tegen de geestelijken, dat alles wijst er op, welk een gevaarlijke toestand voor godsdienst en kerk het nieuwe re giem heeft geschapen. Over de onmenschelijke vonnissen inzake de diviezensmokkelarrj thans een enkel woord. Wij behooren tot degenen, die die smokkelarij betreuren, maar in de processen daaromtrent moet iedereen bespeuren, dat deze zaak wordt aangegrepen, om de Katholieke kerk te treffen. Zaterdag heeft men weer zoo'n vonnis geveld met vele jaren tucht, huisstraf en kapitalen boete. Zeker, men heeft het niet aange. durfd een bisschop als tuchthuis boef te beschouwen, maar de ver oordeeling van een arm bisdom tot 100.000 Mark boete, behalve nog de confiscatie is al erg genoeg in een geval, waarin zonneklaar voor ieder onbevooroordeelde bleek, dat daar geen subjectieve schuld is. En hoeveel paters en zusters zgn er al niet als galeiboeven gestraft van wie duidelijk was, dat ze van geldzaken geen begrip hadden en door hun bankiers om den tuin zijn geleid. Men behoefde het verslag der terechtzitting maar onbevooroor deeld te lezen om te voelen, dat hier buiten alle verhouding gestraft werd. Ook de ongehoorde geldstraffen, die nog naast het tuchthuis werden geëischt, geven te denken. Waar de kloosters die millioenen (reeds telde men 6 millioen en wat volgt er nog) onmogelijk betalen kunnen, zoekt men er iets anders achter; men vreest, dat de bedoeling is, de kloos ters onmogelijk te maken of anders onder controle te krijgen... En ook het feit, dat vele kopstuk ken zelf millioenen en millioenen in dollars en in ponden naar Zwitser land, Holland en Engeland expedi- eerden als een appeltje voor den dorst (men kan nooit weten) zooals onder bankiers een publiek geheim is, zet de zaak wel in een heel raar licht... DREIGINGEN IN FRANKRIJK. De parlementaire democratie in Frankrijk schijnt op haar laatste beenen te gaan. Met een wanhopige snelheid volgen de Kabinetten, elkan der op als een gevolg van de hope- looze partijverdeeldheid, die het land inwendig verscheurt. De dagen van het Kabinet-Laval schijnen thans geteld. De beide uiterste groepen van fascisten en het sociaal-demo- cratisch-communistisch Volksfront hebben machtige groepen gevormd, die elkander op leven en dood be kampen. In één punt zijn zij het met elkaar eénsin de negatieve bestrijding van de regeering. Wan neer deze omver geworpen zal zijn en het gaat om het bezit nemen van den gezamenlijk veroverden buit, dan staan zij natuurlijk weer als de meest felle vijanden tegenover elkaar. Zoo wordt Frankrijk de dupe van zijn partij-verdeeldheid, maar ook van zijn veel te slappe optreden tegen de machtsvorming van de uiterste partgen. Die slapheid zal Laval thans noodlottig worden. Dinsdagavond, heeft ..de premier een radio-rede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij sprak over den moeilijken arbeid der regeering, over de redding van den franc, over de buitenlandsche politiek en over de inspanning voor den vrede. Hij maan de den Franschen tot bezinning. Of het nog helpen zal, nu openlijk reeds gesproken wordt over grepen naar de macht door groepen van rechts en links OPROER IN BRAZILIë. In Brazilië is begin dezer week een oproer uitgebroken, dat het werk bleek te zijn van communis tische drijvers. Er werd een revolutie plan voor heel Zuid-Amerika ontdekt, waarin Moskou de hand zou hebben. De regeering heeft de opstand weten te onderdrukken, waarbij vele dooden zijn te betreuren. JAPAN EN CHINA. Zooals we al eens vaker uiteen ge zet hebben, speelt Japan in China een handig spelletje, om hoe langer hoe meer Chineesch gebied in han den te krijgen. De „onafhankelijke" staat Mandsjoekwo is er een voor beeld van, Thans dacht men een nieuwen slag te slaan op het moment, dat Enge land aan zijn Europeesche zaken de handen vol had. Het heette, dat een volksbeweging in Noord-China de onafhankelijkheid zou wenschen van vijf provincies. Japan had hier natuurlijk de hand in. Het bleek echter spoedig, dat er van een volks beweging geen sprake was en Japan nam een andere houding aan. Men brengt dit in verband met een politiek spel van Amerika en Engeland. Beide landen voelen hier in China hun belangen bedreigd. Met die belangen zou men het aldus op een accoordje hebben gegooid Engeland zal, ten bate van Amerika, zijn machtsmiddelen richten tegen Japan en in ruil daarvoor zal Ame rika meedoen aan een verbod van uitvoer van petroleum naar Italië, waardoor Engeland in den kortsten tijd een einde denkt te maken aan den oorlog in Abessynië, waar een ïtaliaansche zege zeer gevaarlijk zou zijn voor de Engelsche belan gen. Men ziet: het draait allemaal om eigenbelang Duitsch-Fransche toenadering. Met groote opmerkzaamheid volgt de wereld de toenaderingspogingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Dat deze pogingen niet geheel kans loos zijn, bewgzen de besprekingen, door Hitier persoonlijk gevoerd met den Franschen ambassadeur Poncet. Er blijken nog vele heele groote moeilijkheden overwonnen te moeten worden vooral het Fransch-Rus- sische Verdrag is een sta-in-de-weg, maar voorzichtig schrijdt men voort. De Fransche minister-president Laval heeft als discipel en opvolger van Briand, met wien hij eens een bezoek aan Brüning te Berlijn bracht, zich als levenstaak gesteld Europa van de nachtmerrie van een erf- vijandSchap te verlossen. En zijn streven moet weerklank in Berlijn vinden, dat, welke politieke oriënta tie het moge zijn toegedaan, den vijand vooral in het Oosten moet zien, en in die richting ook zijn politieke aspiraties heeft liggen. Indien momenteel Frankrijk Diet aan het noodlottige erfgoed van Barthou het Fransch-Russische bondgenoot schap gehouden ware, zou de door beide partijen gewenschte toenade ring zeker in sneller tempo verloopen wijl niet zoo'n hopeloos struikelblok op den weg der staatslieden zou liggen. Dinsdag kwam de Raad der ge meente Maashees en Overloon in openbare vergadering bgeen. Aanwezig alle leden. De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering voor, welke on veranderd worden goedgekeurd. Een schrijven van de R.K. Lagere Landbouwschool te St. Anthonis wordt voorgelezen, waarin deze ver zoeken om eene subsidie over 1935, aangezien er een 8-tal leerlingen aan dat onderwijs deelnemen. De Voorzitter deelt mede, dat wij niet moeten voorgaan, aangezien andere gemeenten ook niets beschik baar stellen. Wethouder Crooymans merkt op, dat dit nuttig onderwijs toch gesteund moet worden, doch kan zich ver eenigen met de andere leden, om voorloopig nog niets te verleenen. Dan was er een verzoek ingekomen van het bestuur der Bewaarschool te Maashees om een subsidie van f350 per jaar, aangezien in andere ge meenten deze instellingen rijkelijk worden gesubsidieerd. De Voorzitter deelt naar aanleiding hiervan mede, dat B. en W. hebben voorgesteld f 50 toe te kennen voor het dienstjaar 1936, doch zal straks bij de behandeling der begrooting verder worden besproken. Dan volgt een schrijven van Ged. Staten, waarin deze te kennen geven, dat zij haar goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen raadsbesluit, het verhuren van ge meentegronden verdagen, naar aan leiding, dat hun de vastgestelde bedragen per H. A. te laag voorkomen. De Voorzitter deelt mede, dat eerst die perceelen hooger stonden, doch door de tijdsomstandigheden gedwon gen, een reductie toe te passen, daar zijn die bedragen naar aangepast. Dit zal worden medegedeeld aan de Ged. Staten en zal goedkeuring wel volgen. Verpachting Gemeentegronden. Werd besloten aan Th. Arts, Over- loonsch Vlak, een perceel grond, groot 2.50 H.A. te verpachten voor een jaar, aangezien dan zijn pacht der boerderij ook is afgeloopen voor f 30 per H.A. Aan L. v. Kempen en Heiligers 3,80 H.A. voor f 40 per H.A. voor 6 jaar. De Voorzitter deelt dan mede, dat iemand een bod heeft gedaan van f 75 voor een perceel groot 2.20 H.A. Er zal nader met die persoon worden onderhandeld. Dan een verzoek van M. Janssen, Overloon, om een perceel waarvan de pacht afloopt, weer te mogen pachten. B. en W. zullen dit nader regelen. Vaststelling verordening Honden belasting. De Voorzitter deelt mede, dat door B. en W. is voorgesteld de honden belasting te verlagen, aangezien hier ten plattelande het houden van honden niet beschouwd moet worden als luxe. En deze belasting terug te brengen van f 5 voor losloopende en f 2.50 voor vastliggende honden op resp. f 3 en f 2. Dit beteekent een vermindering voor de gemeente van f 100 per jaar. In 1934 heeft deze belasting opgebracht f 437 en in 1935 f 450. Het lid Bonants merkt op, dat de inwoners dit gaarne zullen vernemen. Werd met algemeene stemmen aangenomen te verlagen. Vaststelling Gemeentebegrooting 1936, en in verband hiermede begroo ting Armbestuur. De Voorzitter deelt mede, dat de Gemeente in een veel betere finan- cieele toestand is gekomen en zal In 1936 niet meer noodlijdend zijn. Er is dan ook een ruim batig saldo. Voorgesteld werd de personeele be lasting te verlagen van 200 opcenten, tot 175. Dit is nog wel niet veel, aldus lid Jans, doch de gemeentenaren kunnen zien, dat er toch wat gedaan wordt en het volgend jaar wat meer als het kan. Als het mogelijk is dit in werk verschaffing uitgevoerd te krijgen, zal dit de kosten verminderen, aldus de Voorzitter. Voor het dienstjaar 1936 werden de volgende subsidiën verleend: f 20 aan Fanfare Overloon; f 20 aan Fanfare Holthees; f 20 aan Harmo nie Maashees; f 25 elk aan de Fok- vereenigingen te Overloon, Hothees en Maashees; f 50 aan elk der Be waarscholen te Overloon en Maas hees. De Voorzitter deelt mede, dat 't plan is de volgende weggedeelten van een teerdek te voorzien: vanaf Overloon tot café Welbers; vanaf spoorwegovergang te Holthees tot bij de molen van Weijenberg. Hier voor wordt een bedrag uitgetrok ken van f 5000. Als het kan zal de weg over een breedte van 4 meter worden geteerd. Dan wordt nog een bedrag van f 500 beschikbaar gesteld voor onderhoud boerderijen. Aangezien enkele moeten worden geverfd, doch de kosten zul len hier zoo laag mogelijk worden gehouden. Uitbreiding straatverlichting Deze worden met 9 lampen uitge breid en wel 3 op den Bosch, nabij de grens Vïerlingsbeek, 1 nabij de woning van den veldwachter, 1 nabij de woning van C. Koenen, Holthees en 4 te Overloon, te plaatsen als volgt1 bij de woning van den Burgemeester, 1 op den weg naar de Steenfabriek, 1 bij café Wed. Crooymans en 1 op den Vierlings- beeksche weg nabij Wed. Andriesma. Het lid Bonants zegt, dat de Rec tor van de Smakt pogingen zal doen om een lamp te krijgen nabij de brug over de „Loobeek" bij Th. de Haart. Bonants is van meening dat Holthees hier ook eenig profijt van heeft. Weth. Crooymans was toch van meening, dat Venray die kosten moet dragen, aangezien dat gemeente Venray is. Het is ons lichtnet aldus de Voor zitter. Voor die uitbreiding van straatverlichting is een bedrag van f 150 uitgetrokken. Dan komt er nog een post van f 40 meer uitgaven, aangezien de Burgemeester engemeente-veldwach- ter van een telefoon-doorverbinding worden voorzien. De Voorzitter is van meening, dat niet alleen de woning van de ge meente-veldwachter moet zijn door verbonden, doch ook de Burgemees ter, aangezien die bij ernstige geval len er ook van in kennis moet worden gesteld. Dit werd goedge keurd. Voor het streekplan is een bedrag van 2l/2 cent per inwoner noodig of in totaal f 60. Voor reis- en verblijfkosten werd van f 130 gebracht op f 175. De Voorzitter deelt mede, dat hij verlof heeft om voor gemeente aangelegenheden zijn auto te ge bruiken. Weth. Crooymans vindt dit bedrag niet te hoog. Dan deelt de Voorzitter nog mede, dat een bedrag van f 100 wordt be schikbaar gesteld aan het Wit-Gele Kruis te Overloon. Dit bedrag is bestemd voor armlastigen, die moeten worden opgenomen in een zieken huis. Het lid Bonants merkt op, dat Holthees en Maashees hier weinig van profiteert, aangezien hij ook lid is geweest, doch volgens de Pastoor van Overloon zouden zij geen verple ging krijgen van de Zusters. De Voorzitter deelt mede, dat dit in de toekomst wel het geval zal zijn.' De voorbereidingen hiervoor zijn in vollen gang en zullen de zieken id Holthees en Maashees dan ook verpleegd worden. Dan volgt een werkverschaffings plan voor het verbeteren van wegen en aanleggen van rijwielpaden. Hier voor is een bedrag van f 9 per Are noodig. Wijziging begrooting 1935. Hierin moet een kleine wijziging worden gebracht naar aanleiding van het teruggekochte perceel grond in het Overloonsch Vlak van het Staatsboschbeheer en de bouw van een nieuwe brug te Holthees. Hier kan de raad zich mede ver eenigen. Bij de rondvraag informeert het lid Bonants, hoe 't zit met de water leiding in het Holtheesche broek, de romp is dichtgevallen en alles staat onder water. De Voorzitter zegt, dat er mor gen een gemeente-arbeider aan zal beginnen. Bonants zegt, dat Janssen bij hem is geweest en klaagde, dat bij zijn woning alles onder water stond nu er een dam in de „Vierlingsbeek" is gelegd, wegens werkzaamheden aan die beek. De Voorzitter zegt een oplossing toe en deelt mede, dat hij de boomen te Holthees bij de brug heeft ver-, kocht, welke direct worden gerooid. Bonants vraagt of de werklui die nu in Holthees bezig zijn, daar kun nen blijven voor andere verbeterin gen, waarop geen toezegging kan worden gedaan, daar eerst de weg bij Fleuren wordt nagezien. Bonants vraagt of ze dan niet in twee ploegen kunnen werken. Weth. v.d. Heuvel zegt, dat hier voor nog geen toestemming is, Weth. Crooymans merkt op, dat er dan geen toezicht is. Hierna sluiting der openbare ver gadering en gaat de Raad in ge heime zitting. die ziek niet ingang van i %n. a.$. op a&ótwee'ten, ontvangen de tót dien datum WiSchiyun- de nutfuneïs Pijnen van rheumafiek-aanvalien maken U soms machte loos. Neemt bij de eerste verschijnselen van zo'n aanval Aspirin. Ook U komt dan tot de conclusie: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR! Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes v. 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes v. 2 tabl. a 10 ets. VENRAY, 30 Nov. 1935 VOLKSONTWIKKELINGS-AVOND. De spanning, die in de wereld, niet 't minst in Europa, heerscht en die sterk toegenomen is door het Abes- sinisch-Italiaansch conflict, is ieder een bekend en wordt door allen aangevoeld. Dat er gemakkelijk een uitbarsting op kan volgen, die leidt tot een nieuwe wereldoorlog, is reeds vaak betoogd en ieder, die wat kijk heeft op 't wereldgebeuren, ziet dit duidelijk in. En ook weten we, dat een toe komstige wereldkrijg de vorige in menig opzicht zal overtreffen; het zal een worsteling worden gigan- tischer, titanischer, satanischer, dan ooit de aard zag. Reusachtige strijdmachten zullen tegenover elkander staan; nieuw- ontdekte of nu eerst aangewende natuurkrachten zullen in dienst worden gesteld om te vernietigen en te verdelgen; onmenschelijke kwellingen en duivelsche wreedheden zullen niet ontzien worden; de zucht naar de wereldmacht zal alle zeden wetten terzijde zetten; volkenhaat en machtswellust zullen alle betere menschelrjke gevoelens verdooven. In dit verband meent de vereeni- ging Volksontwikkeling goed te doen ellenden van een moderne oorlog, die in de jaren 1914'18 reeds zoo vreeselijk waren en die bij toekom stige gewapende wereldconflicten nog ver overtroffen zullen worden, nog eens in het geheugen terug te roepen en zoo te voorkomen, dat de herinnering daaraan vervaagt en te bewerken, dat de afschuw voor den oorlog levendig blijft. Daartoe werd bereid gevonden een stamverwant, een Vlaming, die aan 't front gestaan heeft aan den Yzer, die alle verschrikkingen van de loopgraven heeft meegemaakt en die bovendien als strijder voor de Vlaamsche beweging bij al 't licha melijk leed nog zooveel zielesmart had te verduren. Nederlands gastvrije bodem nam hem op, toen het niet meer duld baar was voor dezen hoogstaanden, fijnyoelenden intellectueel en Holland blijft zijn tweede vaderland- Komt deze voordracht, verlucht met lichtbeelden, hooren en nog meer zult gij ijveren voor den vrede op aarde, toegezongen in Bethlehem's velden aan allen, die van goeden wille zgn. W.J.F.N. VOOR DE KLEINE BOER. Blijkens achterstaande adverten tie zal de Eerw. Heer Ir. Bemelmens Donderdag ln de zaal van het Patronaat spreken over de positie der kleine boeren, wier nood on dragelijk wordt. De overheden zoeken naar mid delen om deze nood te lenigen. Toch zal de kleine boer zichzelf moeten redden, vertrouwend op God en eigen vlijt. Ir. Bemelmans zal Venray's pu bliek over de kleine boeren onder houden op de hem eigene manier- t Zal er niet aan belangstelling ontbreken. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE VENLO. Tegen de beslissing van het Hoofd stembureau d.d. 18 November 1935. waarbij een tweetal candidaatstel- lingen voor de afd. Kleinbedrijf der Kamer oDgeldig zijn verklaard, is binnen den wettelijk voorgeschreven termijn geen beroep ingesteld. Het Hoofdstembureau heefts mits dien vastgesteld, dat het aantal gestelde candidaten voor de afd. Kleinbedrijf gelijk staat met het aantal te vervullen plaatsen, zoodat herkozen zijn verklaard de Heeren W. Lenders te Helden en H. A. Peeters te Tegelen en zijn voorts gekozen verklaard voor deze afdeeling de Heeren; H. J. A. Verheugen te Venray en J. Th. H. Winters te Venlo. EXPOSITIE PORTRET VAN Z.H. EXC. MGR. P. J. VERRIET. Daar Mgr. Verriet dit jaar enkele maanden in zijn moederland heeft doorgebracht en 't vertrek naar Curasao nog maar enkele maanden achter ons ligt, kan Venray zooals t blijkt, toch niet nalaten om z'n bemind, hooggeplaatst dorpsgenoot nogmaals in z'n midden te brengen. Ditmaal echter door een expositie van Zijn geschilderde portretbuste, die voor de eerste maal geëxposeerd is in de Meubelzaak P. Maessen, Groote straat. Het is de kunstschilder Henri Sicking, docent aan de R.K. Leer gangen te Tilburg, die de eer gehad heeft, Mgr. Verriet op 't doek te mogen uitbeelden, welk schilderstuk later zal worden opgestuurd naar 't verre Westen. Op schitterende, talentvolle wijze heeft de kunstenaar met z'n penseel de harmonie weten te houden tus schen gedachte en vorm. De gelaats uitdrukking, de spiegel van 't ziele- leven, heeft hij op zulk een voor treffelijke wijze naar voren gebracht, dat bij ieder aanschouwer de emotie gewekt wordt van een buitengewoon knappe psychiologische weergave. Niet alleen de vaste, natuurlgke vorm heeft de kunstenaar gezien om tot 'n schitterende weergave te komen, maar vooral de innerlgke structuur, zoowel op anatomisch als psychiologisch gebied, heeft hij tot diep in z'n ziel gevoeld; het heeft hem gebracht tot zulk 'n visioen, dat hij 't herschiep tot een beeld, waarin geheel zijn genie ligt opge sloten. Dan de zoo mooie, vrije en onge dwongen pose, de breede, rijk har- monieerende opzet van kleur, dat 't portret met één woord afmaakt tot zelfs diep in de details tóe. De kunstenaar een compliment BOUWVERGUNNINGEN. Ingevolge de Bouwverordening werd vergunning verleend aan de Eerw. Broeders van Liefde te Ven- rav, tot het stichten van een No viciaat aan den weg Venray Wanssum; aan H. J. van Gerven, tot het verbouwen van een bestaand woon huis aan den Merseloschen weg; aan H. J. Verlinden, tot het bou wen van een woonhuis te Leunen; aan M. H. Martens, tot het bou wen van een woonhuis aan den Leunschen weg; aan J. L. Backus, tot het bouwen van een woonhuis aan den Land- weertweg. RAAD VAN ARBEID TE VENLO. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Venlo verzoekt ons het volgende op te nemen: Aan de verplichtingen, die uit de sociale verzekeringswetten voort vloeien, wordt door vele werkgevers en arbeiders behoorlijk voldaan. Echter is er onder hen een aantal, dat aan die verplichtingen geen ge. volg geeft. Dat hierdoor de administratie- en Kteeien maliën den man maar kleeren van maken den „gentleman". Zij zijn eleganter, zitten beter, duren langer, Zij geven U utaaule VCc'i atv geld. Voor betere Dames- en Heeren- kleeding naar maat JOH. JEUKEN—POUWELS Langstraat la Telf. 162 „Het Huis met de trapjes" controlekos ten noodeloos worden op gevoerd is duidelijk. De Raad is er van doordrongen, dat een groot aantal werkgevers onder de slechte tijdsomstandigheden gebukt gaat. Maar juist om deze reden kan niet toegestaan worden dat werkgevers, die nauwgezet aan hun verplichtin gen voldoen, nog belast worden met de hierboven bedoelde extra-kosten of met ontdoken premiën. Integendeel, die werkgevers dienen beschermd te worden tegen moge lijke oneerlijke concurrentie van hen, die aan hun verplichtingen trachten te ontkomen. Om deze redenen is het noodzake lijk dat de controle verscherpt wordt en dat daarbij procesverbaal wordt opgemaakt tegen overtreders. Intusschen wordt vertrouwd, dat, mede door deze publicatie, het getal overtreders tot een minimum zal worden beperkt. De voornaamste verplichtingen, welke hier bedoeld worden, zijn: Voor de werkgevers 1. de loonlijst volledig en regel matig, dat is binnen 7 dagen na elke loonbetaling invullen; 2. de loonlijst op tijd inzenden; 3. de rentezegels voor of bij de loonbetaling te plakken. Deze regelmatige betaling voorkomt het oploopen der premieschuld tot grootere bedragen. Het is wette lijk niet geoorloofd de zegels pas te plekken wanneer de kaart ver valt; 4. gevraagde inlichtingen spoedig en volledig te geven. Voor de arbeiders 1. de rentekaart, voor zoover ze niet aan den werkgever in bewa ring is gegeven, aan dezen te verstrekken bg de loonbetaling om hem het tijdig plakken der zegels mogelijk te maken; 2. de rentekaart, aan het einde van haar geldigheidsduur, aan den Raad te zenden; 3. gevraagde inlichtingen spoedig en volledig te geven. Tenslotte wordt zeer aanbevolen de inlichtingen en bepalingen, welke op de formulieren van den Raad gedrukt zijn, aandachtig door te lezen. ST. NICOLAAS waarom koopt U de warme Pantoffels en ander schoenwerk bg Th. Janssen? Wel, dit doe ik al 45 jaren en wordt daar altijd het beste en zeker goedkoopste bediend. FAILLISSEMENT. Bij beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Roermond van den 21 November 1935 is het Raillis- sement van J. van den Borst, wonende te Venray, Overloonscheweg no. 25, opgeheven wegens gebrek aan baten. VALK-REVUE. De Valk-reserves die verleden Zon dag voor een aangename verrassing zorgden, deden Zondag j.l. het tegen overgestelde. Erg gul waren de gast- heeren in Kronenberg dan ook niet, want zij tracteerden de Valken op een 43 nederlaag. Een uitstekenden indruk hebben de Venrayers echter in Kronenberg achtergelaten, want tot tweemaal namen zij de leiding, maar de eindspurt van de thuisclub was subliem en doeltreffend. De Valk 3 liet het in Hegelsum leelijk liggen. Met maar eventjes 1 moesten de roodzwarten in 't zand bgten. De leiding is nog aan de Venrayers, maar de mooie voorsprong is verdwenen. Voor morgen Zondag staat De ValkMontagnards op 't program, een wedstrijd tusschen nummer één en de hekkesluiters. Het is voor de Valken een lastige opgave. De sterkte der Bergschen lijkt ons voldoende, om een volledig succes te kunnen verwachtén. Of zorgen de Valken voor een verras sing In ieder geval zullen de Ven-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1