Wat elke maand te doen geeft. Ik dacht maar Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Zoo 'n Migraine? Terzake van het ongeval weigerde het bestuur der Rgksverzekerings- bank schadeloosstelling ingevolge de bepalingen der ongevallenwet te verleenen, omdat het ongeval deze getroffene niet als werkman in een verzekeringsplichtig bedrijf zou zgn overkomen. Uit een onderzoek was namelgk gebleken, dat de hier bedoelde juf frouw door den winkelier voor zijn huishouding was aangenomen. Wel moest zij dagelijks den winkel schoonmaken en ook bij uitzondering de klanten in den winkel bedienen. Aangezien deze winkelwerkzaam heden nog geen 15 procent (tot heden aangenomen als minimum) uitmaakten van haar gezamenlijke werkzaamheden, moesten deze naar het oordeel van het Bankbestuur geacht worden een uitvloeisel te zijn van haar huishoudelijke taak, niet vallende onder den wettelijken ver zekeringsplicht. Met deze opvatting kon de Raad van Beroep te 's-Gravenhage zich evenwel niet vereenigen. Deze Raad was van oordeel, dat klaagster, nu zij zich bij den aan vang harer dienstbetrekking uitdruk kelijk beschikbaar had moeten stellen en ook had gesteld om, telkens, wanneer dit van haar verlangd werd, in den winkel werkzaam te zijn en zij zich dus gedurende haargeheelen werktijd beschikbaar moest houden, voor dit winkelwerk, geacht moest worden door den winkelier, mede ten behoeve van het in zijn onder neming verzekeringsplichtig bedrijf van winkelhouder, in dienst genomen te zijn. Terzake van haar werkzaamheden in dat verzekeringsplichtig bedrijf is zij volgens den Raad verzekerd, on geacht den feitelijken omvang dier werkzaamheden, zoodat zij ter zake van het haar als gevolg van het verrichten dier werkzaamheden over komen ongeval aanspraak kan maken op schadeloosstelling. De Centrale Raad van Beroep heeft deze uitspraak op 20 October j.l. in hooger beroep bevestigd. Op denzelfden datum heeft de Centrale Raad eveneens bevestigd een uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam in een gelijk soortig geschil. Dit laatste geval betrof een dag-dienstbode van een directrice eener mode-vakschool. Tot de taak der dienstbode behoorde ook het schoonhouden van de trappen en lokalen van de school. Bij het schoon maken van een raam van de tot de school' behoorende spreekkamer kreeg de dienstbode een ongeval. De Raad van Beroep kende schade loosstelling toe, uitsluitend op grond, dat het ongeval haar trof bij het verrichten van werkzaamheden in het door werkgeefster uitgeoefende verzekeringsplichtig bedrijf. (2e helft October). IN DEN BLOEMTUIN. Wij gaan voort met het gereedmaken van onzen tuin met 't oog op den voor- jaarsbloei. Behalve de bol- en knol gewassen zgn er nog vele planten die ons vroeg in het voorjaar met haar bloemen verheugen en de komst der lente aankondigen. Het best bekend en het meest verspreid zijn wel de VERGEET- MIJ-NIETJES, met haar vele ver scheidenheden waaronder met prach tig donkerblauwe bloempjes, 't Zijn inderdaad dankbare voorjaarsblo ei- sters. Daarnaast vermelden wij de SILENEPENDULA, die echter niet altoos evengoed de winter door komt. Daarom plant men ze het best op een beschut plekje van den tuin en bedekt ze gedurende strenge winters met wat bladriet. MUURBLOEMEN behooren ook als vast nummer op 't programma van den voorjaarstuin. Het zijn dankbare planten, die met haar heerlijk riekende bloemtrossen werke lijk een plaatsje verdienen. Niet vergeten mogen we de groot- bloemige VIOLEN, die gewoonlijk door het publiek met den uitheem- schen naam „pensées" worden aan geduid. Prachtige kleuren treft men onder deze Violen aan en de bloemen hebben een reusachtige afmeting be reikt, zoodat zij aan de strengste eischen kunnen voldoen. De MADELIEFJES verdienen meerdere waardeering dan zij tot heden nog bij velen genieten ook als voorjaarsplant. Voorzichtigheidshal ve kan men de perken 's winters met wat riet dekken', dit is niet kwaad want de nieuwe verscheiden heden zijn niet zoo volkomen winter hard als dit met de oorspronkelijke madeliefjes het geval is. Onder de vaste of volle gronds- planten is ook veel, dat voor ons doel geschikt is. Allereerst de be kende dubbelbloemige ARABIS AL- PIN A FL PI. In 't voorjaar is deze plant als met een laken overdekt van de massa witte bloempjes, die haast geen blaadje vrijlaten. De gevulde bloemige kwaliteit heeft het groote voordeel boven haar enkelbloemige zuster, dat de bloei veel langer aanhoudt, zoodat zij de meeste aanbeveling verdient. Dan hebben we de ORASANJERS en de z.g. PEK-ANJER, die men niet zooveel meer ziettoch is deze mooi, niettegenstaande zij tot de oude planten gerekend kan worden. Dankbare planten zijn ook de ver schillende PRIMULA soorten, zooals Pr. veris, acaulis, elatior, auricula en officinalis. Sommige zijn ook in ons land, ïnheemsch, maar werden door de kweekers in cultuur genomen en verbeterd. De witte SCHEEFBLOEM (Iberos Sempervirens) en het gele SCHID- ZAAD zijn in het voorjaar ook mooi, als tallooze bloempjes de planten overdekken. Zeer aardig is een samenplanting van twee of meer gewassen op één perk of in één groep, vooral bolgewassen en over- of éénjarige planten, voldoen goed samen. Zoo verkrijgt men een mooi kleur effect, door tusschen de blauwe Vergeet mij Nietjes witte, roode of gele tulpen te planten. Of de witte Arabis te vermengen met rose, roode of gele tulpen. Dergelijke combinaties zijn er meer te maken en voldoen in 'L algemeen goed. We hebben nu keus genoeg en kunnen dus, ook voor den voorjaarsbloei, in onzen tuin de meest mogelijke afwisseling aanbrengen. VOOR DE KEUKEN. Een kort praatje over 't BROOD. Hoewel dit meestal van den bakker wordt be trokken, dus niet in de keuken wordt bereidt, mag het de huisvrouw niet onverschillig zijn WELK brood zij aan de leden van haar gezin voor zet. Te veel nog wordt uitsluitend het mooi uitziende WIT brood ge bruikt. Dit is een zeer eenzijdig voedsel. Het graan, waarvan het brood wordt bereidt, bestaat uit ver schillende Jagen. Wat doet nu de moderne maalderij, om aan 't verlangen van de gebrui kers, die sneeuwwit meel en mooi wit brood wenschen, te voldoen? Ten eerste wordt de KIEM ver wijderd deze is oliehoudend en kan, indien het graan lang bewaard wordt, ranzig worden. Voorts worden de beide buitenste lagen die niet wit zijn (cellulosebruin en aleuronlaag) met de zemelen afgescheiden. Dan blijft alleen de eigenlijke kern van WIT meel over, deze bestaat hoofd zakelijk uit STIJFSEL, welke in het organisme tot vorming van warmte en vet en vleesch gebruikt wordt. Alle belangrijke zouten, vitaminen en eiwitstoffen ontbreken er in. Alles hangt af van het zoogenaamde uitmalen, d.w.z. van het percentage van fijn meel, zemelen en grofste bolsters, die na het reinigen over blijven, Volkoren meelsoorten zijn het best. Prof. dr. A. Scheunert verklaart: „Meelsoorten die 75 pet. uithalen (75 pet. van het oorspronkelijke graan zgn tot meel geworden) zijn in waarde verminderd, en in roggemeel, dat tot 75 pet. en tarwemeel, dat tot 60 pet. uit gemalen is, kon bij de proef met duiven geen ANTI NEUROTISCH VITAMINE meer gevonden worden". Voor het brood geldt nu hetzelfde als voor de meelsoorten. In het volkorenbrood zijn nog alle vitaminen van het graan aanwezig. Wittebrood uit 60 pet. meel en roggebrood uit 65 pet. meel waarborgen geen be schermende werking meer. ZOO Natuur is toch altijd nog sterker dan de leer. Ik hoorde laatsteen regeeringsper- soon op een vergadering van veehou ders zeggen, dat er op het platteland bij de werklooze landarbeiders meer deren zijn die weigeren margarine te eten uit een ingeboren afkeer voor dit kunstproduct. Dat Wisten wij wel. Er zijn er die liever droog brood eten dan er kunstboter op te doen. Men mag hierover denken zoo men wil, maar hiermede is toch het be wijs geleverd dat de landbewoner haakt naar wat de hem omringende natuur levert en alle namaak mgdt. Daarom is het ook zoo begrijpelijk dat velen de afzet van abnormaal groote hoeveelheden boter naar Engeland afkeuren, nu dit gaat te gen een zoodanig lage prgs, dat de engelschen onzen boter tegen nog lager prgs kunnen eten dan hier de margarine kost. Ons lijkt het ook beter, dat de werkloozen natuurboter verschaft wordt in plaats margarine, die ze nu krijgen. In totaal zou op deze wijze per jaar circa 6000.000 k.g bo ter nuttiger besteeed worden, dan ze voor afbraak-prijzen naar Engeland te verkoopen. Misschien zou het landbouwcrisisfonds er zelfs zoo nog meer aan verdienen. Vooral ook als de uitreiking van deze goedkoope boter tot wat grooter volksgroep dan alleen van werkloozen werd uit gebreid. En de natuur, die sterker is dan de leer, welke wel zegt dat er in margarine iets meer voedingswaarde zit, doch dat de hoognoodzakelijke vitaminen alleen in boter voorkomen, zou dan meer bevredigd worden, VENRAY, 19 Oct. 1935 Veemarkt te Venray. Aangevoerd ter veemarkt van Maandag in totaal 282 stuks, t.w. Dragend vee 59, gust vee 15, vet vee 24, kalveren 2, biggen 182. Handel zeer vlot, prijzen hoóger, nagenoeg geheele aanvoer werd ver kocht. Prijzendragende koeien van f 140 200dragende vaarzen f 140190 gust en vet vee f 60130biggen f 914 per stuk. P.D.V. »De Eendracht.** Uitslag van Zondag 13 Oct. vanaf Solré, afstand 186 K.M. Duiven los 8 uur met Zuiden wind. Aankomst eerste duif 10-34-32. Aankomst laatste duif 10-51-^8. Late jongen. Ie, 4e, 5e en Beker L. Coopmans. 2e H. Janssen 3e G. Philippen Overduif P. Strijbosch. Bevlogen. Ie en Beker G. Philipsen; 2e J. Dinjens; 3e J. Boom4e J. Strgboseh; 5e H. Janssen Overduif P. Strijbosch. Onbevlogen. Ie en Beker J. Dinjens 2e P. Strij bosch Overduif TonenStrijbosch. Diploma's late jongen. Ie en 2e L. Coopmans. 3e H. Janssen. Diploma's Bevlogen le H. Janssen 2e J. Strijbosch 3e J. Dinjens Diploma's onbevlogen le J. Strijbosch 2e J. Dinjens 3e TonenStrijbosch P.D.V. »De Zwaluw.** Zondag hield de P.D.V. „de Zwaluw" haar laatste vlucht met onbevlogen oude en late jonge duiven van uit Queirain, afstand pl.m. 204 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: OUDE. le L. Maassen2e Lümler 3e Gebr. Hendriks 4e G. van Dijck5e Jac. Verstegen; 6e J. Janssen; overduif W. Thijssen. Aankomst eerste duif 11-1-1. Aankomst laatste duif 11-13-2. LATE JONGE, le en 2e L. Maassen 3e H. Hen- kens 4e G. v. Dijck 5e en 7e Fran ken 6e en overduif Gebr. Rutten 8e Beterams9e Servaas. Aankomst eerste duif 10-53-14. Aankomst laatste duif 11-7-33. Gelost om 8 uur met Zuidenwind. De diploma's werden gewonnen door le met 739 punten door Beterams. 2e met 612 punten door Franken. Geslaagd voor het diploma Eerste Hulp bij ongelukken van de cursus A.S.S.O. Arnhem Chr. André Cornelissen, Stationsweg 32 Venray. MERSELO. Verleden Zondag had alhier op de doelen van de handboog schutterij „St. Hubertus" de gewone najaarsprijsverschieting plaats. De prijzen werden behaald door le J. Arts 909 punten. 2e H. van Osch. 870 punten. 3e H. Arts 774 punten. 4e A. Marcellis 706 punten. 5e J. van Dijck 690 punten. 6e M. Arts 690 punten. 7e G. Poels 648 punten: 8e S. van Vechel 621 punten. 9e J. M. Marcellis 619 punten. 10e W. Stiphout 554 punten, lie H. Janssen 554 punten. 12e M. Poels 538 punten 13e L. Zeegers 517 punten. 14e A. Poels 501 punten. 15e Jean Stiphout 470 punten. 16e P. Zeegers 349 punten. 17e E. van Meiel 292 punten. 18e Jean Janssen 36 punten. Deze punten werden behaald in 232 schoten. Bij afwezigheid van de voorzitter, werden de prijzen uitgereikt door de secretaris de heer Jan Arts. Deze wees in eene pittige rede op de prach tige successen welke de vereeniging in het afgeloopen seizoen heeft mo gen boeken. Tevens werd het woord gevoerd door de doelhouder de heer H. Arts, die nog eens extra wees hoe nuttig en hoe noodig het is gestadig te blij ven oefenen. De vele behaalde prij zen in het afgeloopen seizoen zijn hiervan het bewijs. We wenschen „St. Hubertus" in de volgende schïetperiode de zelfde eens gezindheid en hetzelfde succes als in 1935. Morgen Zondag zal onze Voet balvereniging op eigen terrein, haar eerste competitie-wedstrijd krggen te spelen tegen D.D.V. 3 uit Arcen. Daar deze club vorig jaar 't kam pioenschap in de derde klasse be haalde, zal Merselona ér alles op moeten zetten, om de zege te be halen. Wanneer 't weer eenigszins mee werkt, belooft het een spannende wedstrijd te worden. OVERLOON. De nieuwe kapel van de Eerw. Zusters aihier is thans gereed gekomen. Zaterdagmorgen had de plechtige inzegening plaats. Verschillende geestelijke en wereld lijke autoriteiten waren aanwezig HOLTHEES. Zondag had alhier de jaarlijksche prijsverschieting plaats, waarvan de uitslag is als volgt le prijs C. Koenen, Holthees. 2e prijs W. Loonen, Overloon. 3e prijs A. Janssen, Holthees. 4e prijs Smits, Holthees. 5e prgs J. Welbers, Overloon. 6e prgs K. Janssen, Venray. 7e prijs J. Janssen, Venray. 8e prijs K. Berkers, Overloon. 9e prijs A. Martens, Holthees. 10e prijs P. J. Janssen, Venray. CANTECLEER. Dat is de naam van 'n gloednieuw studenten-zangbundeltje, uitgegeven door den Kath. Limburgschen Stu- dentenbond, op initiatief van den Bondsvoorzitter Jac. Zeyen uit Kerk- rade, en onder de auspiciën van den Bondsmoderator Prof. Jac. Jansen van 't Groot Seminarie te Roermond, in welke laatste inrichting dit mooie en handige boekje voor den luttelen prgs van 25 Hollandsche centen hoe kunnen ze 't er voor geven verkrijgbaar is. Ik noem dit 'n mooi boekje. Zeker, de een of andere wat heet-gebakerde criticus zou bezwaar kunnen maken tegen 'n enkel misschien minder waardig lied, dat in dit handige zakboekje plaats vond, maar daar staat tegenover, dat wij er ook lie deren in ontmoeten, die beslist een surplus aan waarde vertegenwoor digen, zoodat we quitte zijn. Eveneens zou 't kunnen gebeuren, dat deze of gene de portie Duitsche of Fransche liederen 'n tikje te volumineus vindt. Men vergete ech ter niet, dat 't bundeltje van 66 werd uitgegeven door den Limb. Studen- tenbond en dat de Limb, studenten ook andere trouwens uit den aard der aardrijkskundige positie van dit gewest, nogal connecties te onderhouden hebben met Duitsche en Fransch-sprekende collega's. Buitendien de Limburger is van nature en moet. dat trouwens zijn cosmopoliet, ergo, ook dat is in orde. Maar de rest, en dat is inderdaad meer dan voldoende, zal door ieder een, jong of oud, conservatief of modern, beneden- of boven-Moer- dijker, moeten worden geloofd en geprezen, zooals 't 'n fatsoenlijk christenmensch betaamt te loven en te prijzen wat zulks verdient. Want, we ontmoeten in dit han dige boekje, schoon en duidelijk ge drukt door Nirota Amsterdam, o.a. een keur van geestelgke volksliede ren, niet minder dan zeven Nationale Hymnen, bovendien 't Pauslied, 't Limburgsch Volkslied, de Vlaamsche Leeuw, de Blauwvoet, Klokke Roe land, enz. enz. Verder zijn er 'n viertal canons plus 'n schat van Latijnsche, Duit sche, Fransche, Italiaansche, Afri- kaansche, Vlaamsche en oud-Hol - landsche volksliedekens. Zelfs Sarie Mareis zeer goed gezien ont breekt niet. 'n Statige rei alzoo van ernstige en jolige gezelschapsliederen, waar van Adieux a Rolduc zeer zeker dierbaar ook aan tal van uitsluitend Hollandsch sprekende studenten 't waardige slot vormt. Kortom, 'n bundel die er in moet gaan als koek, en die aanleiding moge worden voor velen, ook niet- studenten, om in den vervolge 'ns wat meer te leeren kennen van 'n lied dan alléén de éérste strofe plus nog wat onverstaanbare klanken van de tweede. Is 't niet 'n schandaal, dat b.v. Duitsche en Vlaamsche studenten ons mooie Wilhelmus en sommige liederen uit Valerius Ge- denck-clanck van a tot z van buiten kennen, en dat wij, Nederlanders, dan daarbij staan met den vinger in den mond We moesten ons schamen. Van de eerste oplage ad 4000 exc. zijn er reeds 2500 geplaatst, 't gaat dus voorlopig naar wensch. De Colleges van Rolduc, Sittard, Schimmert, Geleen, Sparrendaal, Sterksel, Langeweg en Haastrecht. De Bisschoppelijke Kweekscholen van Roermond en Venlo, gingen goed voor, moge de rest goed volgen. ELBERT FRANSSEN. Een bloedige vechtpartij. Bij gelegenheid van de kermis te Thorn is bij het café Rulkens aldaar een woordentwist ontstaan tusschen enkele kermisvierders, die daarmede eindigde, dat J. Wolters, die bij zijn ouders te Thorn op kermisbezoek was, een diepe en ernstige steek in de borst opliep. De ontboden geneesheer consta teerde, dat een der longen geraakt was en de man voorloopig niet naar zijn woning te Lutterade kon terug- keeren. Als vermoedelijke dader heeft de marechaussée gearresteerd de 50- jarige H. C. uit Thorn, die na onder zoek ter beschikking van de Justitie zal worden gesteld. Het mes, waarmede de bijna doo- delijke steek is toegebracht, werd nog niet gevonden. BROODPRIJZEN IN LIMBURG Uit een overzicht van den gemid delden werkelijken prijs, welke in gemeenten met 10 duizend of meer inwoners in het le halfjaar van 1935 voor 1 kg. van verschillende brood soorten, in de kwaliteit van gewoon volksbrood, werd betaald (dividen den enz. in mindering gebracht) blijkt dat de prijs was (in centen): voor voor voor voor in melk- water- onge- rogge brood brood build brood tarwe brood Maastricht 24,75 18.08 15.49 14.— Heerlen 25.65 18.88 19.— 13.26 Kerkrade 22.93 19.80 12.60 Venlo 20.95 16.55 15.20 9.83 Brunssum 25.21 18.40 12.55 Deurne 23.57 20.31 10.83 Geleen 24.93 18.20 18.30 12.85 Hoensbroek 25.59 19.20 18.62 13.14 Maasbree 23.30 19.08 19.19 10.19 Roermond 27.25 21.50 21.— 13.— Sittard 27.— 21.— 18 Venray 20.91 17.91 16.— 10.02 Weert 27.— 23.— 20.— 11.— Mesch 25.— 2020.— 10.— Limburg 24.52 18.93 14.40 12.47 N.-Brabant 23.08 1&37 16.43 13.86 Wegwerker door trein gegrepen. Vrijdagmorgen is de 39-jarige wegwerker der Ned. Spoorwegen Th. Curvers, wonende te Venlo, dooreen goederentrein, die vanaf het station Venlo vertrok, gegrepen en vermor zeld. Toen de wegwerker bezig was met het nazien der spoorlijn op ongeveer 1 K.M. afstand van het station Venlo, heeft hij zich, wetende dat de D-trein die te 9.38 uur te Venlo aankomt, in aantocht was, van deze lijn verwijderd en is op de naastliggende lijn gaan loopen. Juist op dat moment was vanuit Venlo de goederentrein 16762 met eenige ver traging vertrokken. De wegwerker moet op dezen trein niet gelet hebben en werd door de locomotief gegrepen, die hem onge veer 50 Meter meesleurde tot aan den spoorwegovergang de Bovenste Molen, waar zijn gruwelijk verminkt lijk gevonden werd. Spoedig waren spoorwegpersoneel als ook de geneesheeren Dubois en Poulussen ter plaatse. Met de politie- brancard werd het lijk naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo overgebracht. C. was gehuwd en vader van drie kinderen, waarvan het jongste twee weken oud is. Strikken van Lijsters. Onder Swalmen werd dezer dagen door de Koninklijke Marechaussée proces-verbaal opgemaakt wegens het vangen van lijsters met strikken, een bedrijf, dat sedert 1918 overal in Nederland verboden is. De Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Heeren gracht 540 te Amsterdam, heeft tot de Nederlandsche vogelvrienden het verzoek gericht haar in te lichten indien deze wreede en ongeoorloofde vogelvangst mocht worden gecon stateerd. Staking te Belfeld. Bij de Sigarenfabriek Jandré te Belfeld is een staking uitgebroken, waarbij 24 personen betrokken zijn, w.o. 4 Duitschers. Auto op Mooksche baan geslipt. Maandagmiddag heeft op de Mook sche Baan nabij Mook een zeer ern stig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee Amsterdammers ernstig gewond zijn. Den tweepersoonsauto komende uit de richting Venlo en rijdende in de richting Nijmegen is, vermoedelijk tengevolge van plotseling hevig rem men, geslipt en eenige malen over den kop geslagen. Beide inzittenden, twee heeren van omstreeks 40-jarigen leeftijd, zekere D. Luza en D. Nord uit Amsterdam werden zeer ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis j te Nijmegen vervoerd. De auto is geheel vernield. Lood- en zinkmtjn te Vaals? Naar de Limb. Koerier verneemt is te Vaals gevestigd de Nederland sche Exploitatie en Exploratie- maatschappij „Cavando Acquiro", welke maatschappij tot doel heeft, het opsporen van delfstoffen, het ontginnen en het economisch benutten daarvan. De maatschappij beschikt over een kapitaal van een half millioen, waar van f 100.000 geplaatst is. Blijkens de geologische rapporten zullen in de omgeving belangrijke afzettingen van zuiver lood- en zink- erts gedolven kunnen worden. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds lang aan den gang. Eerst daags zal het eerste onderzoek op terreinen onder de gemeente Vaals ondernomen worden. Er zullen borin gen worden uitgevoerd tot 200 M. Directeur van de Naaml. Venn, is jhr. dr. de Wyckerslooth de Weerde- steyn, geoloog en mijningenieur. Dief en zijn maat aangehouden. In een der drukste winkelstraten van Maastricht is uit een winkel een partij tafelkleeden en divankleeden ter waarde van ongeveer f 80 ont vreemd. Als verdacht van dien diefstal is door de recherche gearresteerd zekere H. M., wonende te Maas tricht, die na aanvankelijke ontken- tenis tenslotte bekende. Op zijn aan wijzing kon als medeplichtige nog worden aangehouden zekere W., eveneens te Maastricht woonachtig. De gestolen goederen werden alle teruggevonden. Beide verdachten zullen ter beschikking van de Justitie gesteld worden. Tegen M. werd bovendien nog proces-verbaal opgemaakt wegens verboden terugkeer in het bewakings gebied. Smokkelen aan de zuidgrens. Buitt 1000 Kg. suiker; 750 Kg. margarine; 15 rijwielen. Het smokkelen aan onze zuidgrens neemt toe en wel vooral als straks het werk door de lange en duistere nachten zal worden begunstigd en de kennis van het terrein den smok kelaars veel voorgeeft op den vreem den ambtenaar. Toch loopen er vele smokkelaars tegen de lamp, hetgeen uit het volgende moge blijken. In Weert stieten de kommiezen onder Boshoven op een troep smok kelaars, die op het halt-geroep fiets en smokkelwaar aan kant gooiden en de vlucht namen, achterlatende een buit van circa 400 kg. boter, 200 kg. suiker en 7 rijwielen. Onder Ell nabij Weert verrasten de kommiezen een 4-tal smokkelaars, die eveneens de kennismaking met de kommiezen wisten te ontkomen, maar intusschen 4 rgwielen, 150 kg. suiker en 100 kg. boter in handen van de kommiezen moesten achter laten. In het aan Weert grenzende Budel hadden de kommiezen meer succes, wat betreft de aanhouding van een troep smokkelaars, die een proces verbaal opliepen en bovendien moes ten afgeven 250 kg. Belgische suiker en 300 kg. margarine, benevens 6 rijwielen. In Maarheeze werd bij diverse ingezetenen huiszoeking gedaan door de rijksambtenaren en werden ver schillende partijen suiker en boter in beslag genomen, hetgeen natuurlijk vergezeld ging met even zooveel processen-verbaal. Dit alles is het resultaat van een tweetal dagen van het smokkel bedrijf in het klein, want grootere kwantums vinden nog altijd hun weg per vrachtauto. Een nieuw smokkel-object van den laatsten tijd van België naar hier schgnt te zijn Eau de Cologne. »SLAPERS." De Voorzitter van den Raad van Arbeid verzoekt het volgende op te nemen. Bij de administratie der Raden van Arbeid staan vele verzekerden inge volge de Invaliditeitswet ingeschreven die hunne verzekering lieten ver- loopen: vrouwen, die in het huwelijk traden, meenden dat bij dezen ver anderden levensstaat, een rentekaart voor haar van geen beteekenis meer was mannen, die zelfstandig werden, achtten een rentekaart voor hen van geenerlei nut meerkortom, allen, die door welke omstandigheid dan ook niet meer in de termen vielen voor het plakken van zegels, ver onachtzaamden meerendeels hun rentekaart. Deze personen nu staan bekend onder de benaming„slapers/ Immers, hunne verzekering slaapt, echter zeer ten nadeele van hen zelf. Een recent geval toonde zulks ten overvloede nog eens duidelijk aan. Een verzekerde, voor wie jaren lang zegels waren geplakt, liet, toen hij niet meer in loondienst werkzaam was, zijn verzekering gedachtenloos verloopen en .verklaarde deze eindelijk ook nog vervallen. Na jaren werd hij invalidedoor toevallige omstandigheden kwam hij toen in aanraking met den Raad van Arbeid, waarop bleek, dat hij recht had op een zoogenaamde vrije Invaliditeitsrente, waarvan hij zich zelf volkomen onbewust waseen rente, welke echter slechts f 12 per jaar bedroeg. Had hij zijn verzeke ring niet vervallen verklaard, dan zou hg een rente, zelfs uit de „slapende" verzekering hebben ont vangen ten bedrage van f 54.86. Had hij nu ook zgn verzekering niet laten slapen, doch zelf doorge- plakt, dan zou zijn rente uiteraard nogAanmerkelijk veel hooger geweest zgn" en minstens hebben bedragen f 120.12 of f 211.38 bij doorplakken met f 0.25 of f 0.60. De „slapers" moeten derhalve drin gend noodzakelijk in hun eigen belang worden wakker gemaakt. Zij moeten worden opgewekt zich opnieuw tot den Raad van Arbeid te wenden om een rentekaart, teneinde daarop zelf zooveel mogelijk zegels te plakken. Daarmede heeft thans de Raad i van Arbeid te Nijmegen een aanvang Mar Dus weer een ellendige dag in het vooruitzicht. Heusch niet noodig! Neem een "AKKERTJE" en binnen 'n kwartier voelt Ge U weerr frisch en opgewekt en zijt Ge Uw hoofd pijn kwijl. AKKER-CACHET3 helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumaiiek, Griep. 12 stuks 52 cent. Overal verkrijgbaar. VENLO. 0) eeniging van voer 1.160.000 Kipeieren va Kleine eierei Eendeieren ROERMONI vereeniging aanvoer 1.800. Kipeieren vt Eendeieren gemaakt. Aan de controleerende Ambtenaren zijn lgsten, de namen en adressen der „slapers" bevattend, verstrekt en geleidelijk zullen deze, voor zoover mogelijk, worden bezocht. .Slaperswaardeert de pogingen van den Raad van Arbeid, om Uw belangen, die gij zelf zoo verwaar loost, nog zoo goed mogelijk te be veiligen I Wacht niet af, of er een ambtenaar hierover bij U komt, maar gaat zelf naar den Raad van Arbeid om U te laten inlichten. Zijn vrouw en kind verdronken Zooals is gemeld, is Donderdag avond bij Nigtevecht een auto in het kanaal gereden, bij welk ongeluk een vrouw en haar 10-jarig dochtertje zijn verdronken. De bestuurder van den wagen, J, O., wonende te Bloe- mendaal, was op onverklaarbare wij ze met zijn auto van den weg af geraakt en in schuine richting inhet Merwedekanaal gereden. Het onder zoek, dat naar dit ongeluk is inge steld, heeft ertoe geleid, dat O. op last van den officier van justitie te Amsterdam is gearresteerd, op ver moeden, dat hij het ongeluk opzet telijk heeft veroorzaakt. Bij het on derzoek is o.m. gebleken, dat de verstandhouding tusschen O. en zijn echtgenoote veel te wenschen over liet. Laatstgenoemde was dan ook reeds van plan, echtscheiding aan te vragen. Gesprekken van buurtbewoners over het raadselachtige ongeluk, waarbij allerlei feiten en gissingen ter sprake kwamen, hadden den bur gemeester van Weesperkarspel, den. heer J. Bins, die door de Bloemen- daalsche recherche op de hoogte was gebracht, aanleiding gegeven een nader onderzoek te doen instellen. Nadat dit geschied was is de sub stituut-officier van justitie. Mr., H, A. Wassenbergh te Amsterdam, gewaar schuwd, die het verdere onderzoek ter hand heeft genomen. Na het ver hoor van O. achtte de officier het noodzakelijk, dat de man in arrest werd gesteld. Hg is in het Huis v an Bewaring te Amsterdam ingesVoten en is Woensdag voor den rechter commissaris geleid. Handel in fruit. Naar handel in fruit wordt nog steeds tevergeefs uitgezien. Deappe- len worden opgeborgen fenzorgvuldig bewaard, in hoop op een beteren tijd. Voor houders van boomgaarden een tegenvaller. Auto grijpt twee mannen. Maandagavond omstreeks 6 uur werden op den nieuwen Rijksweg nabij Delft de bestuurder U vaneen vrachtauto uit Rotterdam, die zijn wagen aan den kant van den weg had gezet om een achterband te re- pareeren en zekere K., die naast hem stond, gegrepen door een luxe auto, bestuurd door A,L. uit den Haag. U., een 40-jarige man, werd op slag gedood en K. hoogst ernstig ge wond. De Delftsche polite heeft K. naar het gasthuis vervoerd evenals het lijk van U. Kinderen bang maken. Een gezond kind, dat op de juiste manier wordt opgevoed, kent geen vrees. Is het als vanzelf sprekend eraan gewend in donker te slapen, dan verbindt het daarmee van den eersten dag af een prettig gevoel van rust. Begint men daarentegen met een klein lichtje in de slaap kamer te laten branden, dan wordt het bang, zoodra dit licht eens bij uitzondering ontbreekt. Ouders en opvoeders zullen das goed doen de vrees, die bij de meeste kinderen van nature geheel ont breekt, nimmer aan te kweeken. Toch gebeurt dit maar al te vaak, b.v. wanneer men den kinderen grie zelige verhalen vertelt, die met booze geesten, boeman of sinterklaas dreigt, als ze niet zoet zijn. Een van de meest belachelijke dreigementen is wel, dat men tegen de kinderen zegt„Pas op, hoor, anders zal ik den dokter roepen en die zal je een lepel in je keel steken. De vrees voor den dokter, die door dergelijke onzinnigheden bij de kin deren wordt opgewekt, grijpt diep in het jonge zieltje en kan zelfs noodlottig worden, als zoo'n kiindje ziek wordt, en zich dan, met recht, tegen ieder onderzoek verzet. Veel verstandiger en natuurli jker is het, bij ieder kind het gevoel aan te kweeken, dat „oom dokter" onder alle omstandigheden een goedviriend is. Dit zal de rust en daardoorr d<» genezing in de hand werken. Wat echtgenooten allemaal bezitten moeten. Echtgenooten moeten goede tan den hebben, want zij moeten dikwijls harde noten kraken of door een zuren appel bgten. Echtelieden moeten goede vingers hebben, want zg moeten dikwijls iets door de vingers zien. Echtelieden moeten goede ruggen hebben, want zij moeten dikwijls veel kunnen dragen. Echtelieden moeten goede magen l hebben, want zij moeten dikwijls i\ harde brokken slikken. Echtelieden moeten een goeffe lever hebben, want er kruipt h an dikwijls iets daarover. Echtelieden moeten goede voe* ;en hebben, want de schoen wringt J jun dikwijls op vele plaatsen. Brandewij Puike Jeu Cognac Oude Jene Likeuren Wijnen

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8