CITAX bel op no. 95 WELLNER ZILVER fL 7.- J. KEMPS, Slijterij Com Fa. Stoc alle soor kolen en b Inbin( NaarSarrasani. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten, Advertentiën Voor den Inmaak MEUBELEN Vitrages Jac. Ve Eerst moest Columbus in het jaar 1492 Amerika ontdekt hebben, voor de Europeaan tot het bewustzijn kwam, dat er op de wereld ook aardappelen bestonden. Christoffel Columbus verklaarde plechtig, toen hij voor het eerst den voet op Amerikaanschen grond zette, het nieuw ontdekte gebied tot een Spaansch bezit. drongen bij hun veroveringstochten in het jaar 1525 door tot in Peru en Chili. Daar leerde bij de verovering van het Inkarijk de aanvoerder en vroe. gere zwijnenhoeder Francisco Pizar- ro, de aardappelen in Peru kennen. Ook trof men in het jaar 1535 in Chili den aardappel als cultuurplant cultuurplant aan. Hij werd beschre ven als „een soort van aardnoten, die door koken week werden als een kastanje en die een huid als een truffel hadden' De Jesuïten-pater José de Acosta, die van 1571 tot '76 in Zuid-Amerika vertoefd heeft, vermeldt, dat de aardappels aldaar het hoofdvoedsel der bevolking uitmaakten. Het ligt voor de hand aan te ne men, dat de aardappels het eerst door de Spanjaarden in Europa zijn ingevoerd. In het jaar 1565 zonden ze een kist van dat goedje van uit Peru aan hun koning Philippus II. Deze vond de „vruchten" zeer smakelijk en schonk een partijtje aan den Paus van Rome tot herstel zijner- gezondheid. De Paus op zijn beurt liet hiervan een partij aan den zieken Kardinaal in de Nederlanden zenden welke enkele knollen liet bezorgen aan den prefect van Mons in Hene gouwen. De Prefect zond hiervan twee exemplaren aan den beroemden plant kundige Charles de l'Ecluse (Caro- lus Clusius) te Leiden, die ze in de Keizerlijke tuinen te Weenen en Frankfort liet verder kweeken. Ver. moedelijk hebben deze twee Clusi- usche exemplaren veel bijgedragen tot de verbreiding op 't vasteland van Europa. Van den zeevaarder Francis Drake wordt verteld, dat hij de eerste aard appels uit Amerika naar Engeland heeft gevoerd. Dit schijnt echter op een misverstand te berusten. Immers, de nog heden bewaarde spijskaart van een feestmaal, door Francis Drake gegeven in het jaar 1581 vermeldt wel de zoete „Bataten' op aardappels gelijkende knollen, maar niet de echte aardappels. Wel is het zeer waarschijnlijk, dat de Engelsche zeevaarder Walter Raleigh van uit Chili omstreeks 1580 aardappels in Ierland heeft ingevoerd, van waaruit ze over Engeland ver breid werden. Er worden dus twee wegen aan gegeven, van waaruit de aardappels uit Amerika naar Europa zijn ge voerd. De eerste weg leidde van uit Peru in 1565 naar Spanje. Dit waren de roodschalige soorten met gekleurde bloemen. De in Engeland ingevoerde soorten waren geel, hadden een platronden vorm en bloeiden wit of violet. Dat was me 'n gebeurtenis, toen vader 's avonds van zijn kantoor thuis komend, meedeelde, dat ie van plan was om met zijn jongens een bezoek te brengen aan 't wereldberoemde De Spanjaarden circus Sarrasani. Was er ook wel iets heerlijkers denkbaar voor 'n jongen, dan 'n bezoek aan zo'n reuze tent Zou dat geen feestdag worden, om met vader mee te mogen naar dat grootste van alle circussen Dat is zeker, er steeg na die pret tige avondboodschap van vader een hoera op in de rustige huiskamer der familie Bos, dat de Indianen, de echte Indianen, de echte Indianen van circus Sarrasani er jaloersch op zouden worden. Na de avondboterham zetten de twee jongens zich knusjes bij vader, die uit 'n pak dagbladen naar 't circus-nieuws zoekt. „Ha, hier heb ik 'm, jongens! Nou eventjes opgelet, dan lees ik jullie eens 'n brokje voor uit 't avontuur lijk en zwervend leven van Sarrasani, den baas van dit reuze-circus." En vader las: VAN STALJONGEN TOT CIRCU SKEIZER. BEGINKAPITAALEEN HALVE MARK. DE WACHTPOST DER OLIFANTEN. Aanvankelijk keek men het gewas met een scheel oog aan, en van spoedige verbreiding was nog in 't geheel geen sprake. De aardappel werd in den beginne meer als sier gewas beschouwd en prijkte nog maar hoofdzakelijk in de keizerlijke en gravelijke tuinen. Wel werd van overheidswege de teelt aangemoedigd en trachtte men zelfs op hardhandige manier de boe ren tot den verbouw van aardappels te verplichten. De Pruisische koning Friedrlch Wilhelm I dreigde zelfs de weerspannige landbouwers met hun de oören en den neus af te snijden, als ze niet aanzijn wil gehoorzaam den. 0f dit paardenmiddel veel geholpen heeft, valt sterk te betwijfelen. Zoo lang de boer niet van de noodzake lijkheid of het nut overtuigd is, heeft hij een kop als een kei. En er waren ook werkelijk bezwaren, waarover hij moeilijk kon heenstappen. Vooreerst geloofde men, dat de aardappel een vergiftig gewas was. Wat het looft betreft, en ook de knol in niet gekookten toestand, zitten daar werkelijk stoffen, die voor de gezondheid schadelijk kun nen zijn. En in de tweede plaats laat de boer zich .niet door dwang „masz- regelen." Dat hebben de Russische machthebbers in de laatste jaren nog zoodanig ondervonden, dat ze hun agrarische politiek heelemaal hebben moeten wijzigen. Al is de aardappel het eerst in Spanje ingevoerd, toch nam de ver breiding in andere landen sneller toe. De Italianen hebben de waarde van den aardappel als cultuurgewas eerder leeren kennen dan de Span jaarden. Van Italië breidde de cul tuur zich uit over Frankrijk en vandaar naar België en Nederland. Van uit deze landen werd hij ook meer bekend in Zwitserland Duitschland. Van de Engelsche landen was het vooral Ierland met zijn zacht klimaat, waar de aardappels het meest in den smaak vielen. De Ieren zijn nog altijd bekend als de lui, die de meeste aardappels eten. Van uit Engeland breidde zich de cultuur uit over de noordelijke landen Zweden, Noorwegen en Finland, en ook via Nederland over Duitschland. Nu is de aardappel een der meest gebruikte voedingsmiddelen, die eiken dag zoowel bg armen als bij rijken op tafel komen, die iedereen eet en waarvan de smaak nooit tegenvalt. Eet eens enkele keeren achter elkaar fijne hazepeper of malsche rostbigf, en ge verlangt naar wat anders. Maar de aardappel is en blgfteen immer smakelijk gerecht. N. K. J. H. DELHOOFEN. Steunt Je Francis- caansdie Missiën Het applaus „in het theater der tienduizend" na het slotnummer van het avond-programma verslapt lang zaam. Aan dc garderobes ontbrand de onontkomelijke strijd van allen tegen allen ter bekoming van man tels en hoeden. Ik ga, nog wat onder de indruk der voorstelling, door de donkere zijgang van het circusgebouw die langs de garderobes der artisten naar de kamer van dén Directeur loopt. Er staan hier groepen men- schen, die uit de „1001-nacht" schijnen weggeloopen te zijnChinezen, Tscherkessen, Sioux-Indianen, Indiërs en Japannezen. Zeldzame geluiden, een babylonische spraakverwarring klinkt om mij heen. Enige minuten later sta ik tegenover Hans Stosch- Sarrasani. De handdruk, die wij wisselen, slaat dadelijk een brug van mens tot mens. De clubfauteuils zijn in een hoek van de ruime, met zware tapijten belegde werkkamer geschoven. Ongemerkt monster ik de eigen aardige omgeving. Een ontelbaar aantal kransen met linten in de meest verscheidene nationale kleuren. Amuletten, wapens, van de toma hawk der Noord-Amerikaanse In dianen tot de boemerang der Austra- lise Bosjesmannen en reusachtige leeuwenvellen aan de wanden en op de vloer. Uit de schemering van een hoek gaapt een bloedrcode krokodil- lenmuil... Boven alles hangt, tegen over de geweldige schrijftafel, de spreuk, die Stosch zich als „Leit- motiev" zijns levens koos „Willenskraft Wege schafft." Wij weten allenSarrasani is één van die „kleine mannen" geweest, één uit de grote hoop der naamlozen. De jonge stalknecht Stosch, die zijn loopbaan met een maandsalaris van 10 Mark, vrij kost en slapen in de stal aanving, kon zich zulk een luxe eenvoudig niet permitteren. Achter hem lag zijn ouderlijk huis in Posen, waar de familie Stosch vandaan komt. Met 50 Duitsche Reichspfenning de zak had hij het, in een op welling van jeugdige koppigheid, verlaten. En nu, plotseling de enge weg van het traditioneele verlaten hebbende, begint het taaie worstelen van de jongeling om te slagen, om het succes, dat hem meer zal brengen dan roem en goud het zal de brug wor den naar het hart van zijn vader, die zich van de weggelopene afgekeerd heeft. De stalknecht Stosch werkt zich tot ruiter op. Hij spaart, hg lijdt gebrek en koopt zich een paar dieren, die hij in zijn beperkte vrije tijd probeert af te richten. Een paar apen, katten! Andere dieren volgen, een ezel, gan zen, een beer, een troep witte ratten. En met ijzeren wilskracht begint hij aan de dressuur. Het gelukt hem. De dierenclown Sarrasani is klaar om met zijn zeldzame troep op te treden. .Sarrasani", die naam heeft hij eens gedroomd in een donkere nacht op het harde strobed als stalknecht. Met vlammenschrif t stond het in zijn droom voor zijn ogen. Om deze naam heen bouwde hij zijn werk. ,Het was in de tijd, dat ik eens bij Dutlers in Dresden in het zomer- variété als dierenclown optrad. Op een avond zag ik plotseling mijn vader op één der eerste rijen in de zaal. Treurig en ernstig keek hij naar me op het toneel. Wij ont moetten elkaar in de hal van mijn hotel. Het eerste woord, dat mijn vader tot mij sprak was„Hans, heb je geld noodig En toen ik met rustige stem kon antwoorden„Neen, vader, geld heb ik niet noodig, toen ik hem een belangrijk gespaard be drag op mijn spaarbankboekje toonde, was hg tegelijkertijd verrast en ver baasd. Hier in Dresden, dat beloofde ik hem plechtig, wilde ik nog ééns wat doen, wat de naam Stosch eer zou aandoen." Sarrasani heeft woord gehouden. Met Kerstmis 1901 trok hij er als eigen ondernemer op uit. Radebeul bij Dresden was de baker mat van het piepjonge circus Sarra sani, dat drie wagens en vijf paarden bezat. In 30 jaar is een leger van mensen dieren daaruit gegroeid een wereldcirsus, waaraan eens de worstelende staljongen Stosch zelfs in zijn koenste dromen op zijn hard strobed niet gedacht had. „Mijn mooiste herinnering, dat is wel dat ogenblik van mijn tournee door Amerika, toen, terwijl mijn schepen met mijn onderneming lang zaam de haven van Buenos-Aires verlieten, 40.000 schoolkinderen aan de kaai stonden, die afscheidsliederen zongen en schreiden, omdat het grote wonder, dat hun zoveel vreugde had geschonken, nu weer naar verre landen trok." En nu praat Stosch over zijn tour nee door Amerika, dat kolossale werk, dat uit de noden van de moeilijkste tijden, die de reuzen- onderneming van den dapperen ciscusdirecteur te doorworstelen had, geboren was de inflatietijd. „Alle ellende van de tijd hagelde op mij en mijn onderneming neer. Mijn dieren werden hongerend voor de kolenwagen gespannen. Mijn artisten waren over de gehele wereld verspreid. In het circus gaapte de leegtede ontvangsten aan de cassa's bestonden echter uit fantastisch aanzwellende reuzengetallen, die de waanzinnig stijgende dollarkoers opzoog als de woestijn de regendroppels. Uit deze atmosfeer moest ik weg, als ik mijn levenswerk niet in stukken wilde zien slaan. Ik was me wel bewust, dat het geheel een groot waagstuk was. Het kon betekenen een nieuwe opbloei van mijn onderneminghet betekende echter ookhet risico van het verbouwen van twee reuzen- schepen voor het transport overhet Grote Water. Dit was nog nooit ondernomen. En dan nog de risico, die ik liep, door na de oorlog voor de eerste maal weer in een land te komen, dat tegen de Duitsers te velde getrokken was. Ik heb het gewaagd...." VENRAY, 12 Oct. 1935 Werkloosheid. Bij de Gemeente Arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag j.l. 5 October in totaal 285 werkzoekenden ingeschre ven, waarvan er 149 tewerkgesteld zijn bij de gesubsidieerde werkver- Zekere L. alhier kwam tot de onaangename ontdekking, dat ten nadeele van hem een 24-tal konijnen waren gedood. Tot nog toe is de dader, welke vermoedelijk een hond zal zijn, niet bekend. P.D.V. „De Eendracht' Uitslag wedvlucht La Buissiere afstand 182 K.m. Windrichting Z.W. Los 8 uur. Aankomst eerste duif 10.14.16. Aankomst laatste duif 10.54.56 Late jongen. Ie P. Strijbosch2e G. Philipsen 3e J. Dinjens4e H. Janssen5e en 7e L. Coopmans 6e J. Potten Over- duif J. Strijbosch. Bevlogen. Ie Gebr. Hendriks2e L. Coop mans 3e J. Strijbosch4e en overd. J. Dinjens 5e H. Janssen. Onbevlogen. Ie J. Strijbosch2e J. Dinjens3e en overduif Tonen-Strijbosch. LUXOR-THEATER. Voor deze Jubileumweek (40 jaar bestaan der cinematografie) heeft de directie van Luxor voor een buiten gewoon programma gezorgdals hoofdnummer „Carnavalskind". Vrolijke carnavalstemming heerst Nice. Op een armoedig achter kamertje zit Iréne met haar zoontje René. Haar man heeft valsheid in geschrifte gepleegd en is naar Zuid- Amerika gevlucht, haar zonder geld achterlatende. Ten einde raad besluit zij de kleine René te vondeling te leggen en zelf werpt zij zich in het water. Henri is met vriendinnen en vrienden tot laat in den nacht bij de carnavalsfeesten aanwezig ge weest en komt in een vrolijke stem ming naar huis, waar hij een lief kindje van ongeveer 8 maanden op de drempel van zijn deur vindt. Eerst denkt hij het slachtoffer van een nachtmerrie te zijn, doch als de baby hem vriendelijk toelacht, besluit hij deze tot zich te nemen. Een hele nacht zijn Henri met zijn huisknecht Hubert en den kok Frangois bezig, pogingen aan te wenden het kind zoet te houden en in de vroege ochtenduren, als allen doodmoe zijn, komen zij tot de ontdekking, dat er slechts één oplossing is, namelijk zoo spoedig mogelijk een kinderjuf frouw in dienst te nemen. Op het laatste moment heeft men Iréne uit het water gered en als zij 's avonds leest, dat aan het adres, waar zij haar zoontje achterliet, een kindermeisje gevraagd wordt, gaat zij zich hiervoor aanbieden. Henri heeft besloten, dat degene, waartegen de kleine René vriendelijk lachen zal, de betrekking krijgt. En inderdaad wordt Iréne van alle sol licitanten door de baby het vriende lijkst ontvangen. Na eenigen tijd, als René aan-een groot gevaar ontsnapt, ondekt Henri dat Iréne de moeder van de kleine is en vanaf dat moment bekleedt zij huis een geheel andere positie, waardoor zij zich aan de opvoeding van haar zoontje wijden kan, bijge staan door een kindermeisje. Na 5 jaar niet meer van haar man ge hoord te hebben, meent Iréne, dat hij in Zuid-Amerika de dood gevon den heeft, doch óp de dag, dat zij haar verloving met Henri bekend zal maken. bestaan plannen tot het organiseeren van een groot Nationaal Concours, waaraan vele bekers, lauwerkransen en medailles verbonden zijn. Als datums voor deze feesten zijn voor- loopig vastgesteld 7 en 14 Juni 1936. Een regelingscommissie is in het leven geroepen welke de eerste voor bereidingsmaatregelen reeds getrof fen heeft. Moge het deze commissie gegeven zijn, een feest te organisee ren, onze schutterij waardig. Op het hazenconcours, uitge schreven door de handboogschutterij „Diana", behaalde onze schutters H. Arts de le en J. Arts de 2e prijs. Boerinnenbond Oirlo. Op verzoek van den Z.Eerw. Heer Pastoor van Oirlo waren verleden week aldaar alle vrouwen en meisjes bijeengekomen om te komen tot op richting van een Boerinnenbond, afd. Oirlo. Nadat door den Z. Eerw. Heer Bemelmans en de Bondsconsulente mej. Hendriks doel en werkwijze van den Bond uitvoerig waren besproken, werd tot oprichting van genoemden Bond overgegaan. Ongeveer 50 leden traden terstond toe. Een Bestuur werd gekozen met mevr. Janssen Tissen als Voorzitster en Mej. A, Stevens als Secretaresse. Het com pleet aanwezige Bestuur van den Boerenbond zegde bij monde van den heer Th. Peters steun en mede werking toe. Dat ook dit latere bloempje groeie, bloeie en rijke vruchten drage. Bouw kazerne Militaire Politic Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een kazerne voor Militaire Poiitie te Wanssum werd dit werk opgedragen aan de laagste inschrijver de heer Jetten, aannemer te Nijmegen, voor de som van f 7837. Hoe de huisvrouw in Limburg over liet electrisch koken oordeelt. Op 1 October j.l. werd in Limburg in rond 1400 gezinnen electrisch ge kookt. Bij de beoordeeling van dit getal moet in aanmerking worden genomen, dat het provinciale elec- triciteitsbedrijf (P.L.E.M.) eerst de laatste drie jaar de propaganda voor electrisch koken systematisch ter hand heeft genomen, dat nog steeds vele vooroordeelen tegen het nieuwe moeten worden overwonnen en dat in bijna alle gemeenten, die zelf den stroom distribueeren, electrisch koken economisch niet wel mogelijk is. Onlangs heeft genoemd bedrijf een enquête gehouden onder 489 huis vrouwen, die in den laatsten tijd tot aanschaffing van een electrisch kook- apparaat zijn overgegaanhiervan hebben 423 huisvrouwen (is 86' pet.) de gestelde vragen beantwoord. De resultaten van deze enquête volgen hieronder 96 pet. zei, dat electrisch koken haar goed of zeer goed bevalt. 72 pet. had vastgesteld, dat elec trisch koken minder toezicht ver- eischt dan koken op andere wijze. 98 pet. verklaarde, dat electrisch koken haar taak in de huishouding heeft verlicht. 59 pet. vond electrisch bereide spijzen smakelijker. 84 pet. was zonder eenig voorbe houd over de verbruikskosten tevreden. 96 pet. antwoordde volmondig ,neen" op de vraag, of zij haar vroegere kookmethode terugwenscli- ten. Ook de electrificatie van de keukens van grootere inrichtingen in Limburg neemt gestadig toe. Op 1 October j.l. waren kook-, bak- en braadapparaten in bedrgfskeukens opgesteld met een gezamenlijk vermogen van 643 kW. De inbraak te Weert. Zondag 15 September werd te Weert ingebroken ten huize van den bakker H. Boeken, waarbij een aan zienlijk bedrag aan geld en effecten ontvreemd werd. De beide geldkistjes werden later in een akker even buiten de Maas poort opengebroken en van den in houd beroofd, gevonden. De dader bleef tot nog toe onbe kend. Zondag werd door de politie ongeveer te zelfder plaatse, waar de kistjes ontdekt zijn, een portefeuille gevonden met van dien diefstal afkomstige effecten tot een bedrag van ongeveer f 20.000. Uitverkoopen en opruimen, Naar het „Hbld." verneemt, zal de wettelijke regeling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf 15 October a.s. werking treden. De verhoogde heffing op varkensvleesch. De Ned- R.K. Hanzebond van komt haar man terug slagerspatroons heeft het volgende en thans weet zij, dat haar plicht is telegram verzonden aan den minister de vader van haar kind te volgen, P.D.V. »De Zwaluw." Zondag hield de P.D.V. „de Zwaluw" een vlucht met onbevlogen oude en late jonge duiven van uit Solré, af stand 185 K.M. De prijzen werden behaald als volgt: Onbevlogen oude. Ie G. v. Dijck2e J. Arts3e van der Ven4e Jac. Verstegen5e en 9e H. Henkens 6e L. Maassen7e Gebr. Janssen 8e Lümleroverduif A. Loonen. Aankomst eerste duif 10-18-4. Aankomst laatste duif 10-25-16. Late jongen. le en 4e L. Maassen2e, 8e en 11e Franken3e en 8e G. v. Dijck5e Gebr. Janssen6e Beterams7e Servaas 9e en overduif Gebr. Rutten. Aankomst eerste duif 10-14. Laatste duif 10-26-54. Gelost te 8 uur met Zuiden wind, Door molenwiek gedood MERSELO. Onze handboogschut- Maandagmiddag is de 36-jarige terij Sint Hubertus zal (behoudens gehuwde arbeider H. C., die werk- goedkeuring van den bond „De zaam was bij den molen van Post- Vriendschap") in het volgende schiet- huma te Slochteren, door een der seizoen, het 35-jarig bestaan der wieken getroffen. Het slachtoffer vereeniging feestelijk herdenken. Er was onmiddellijk dood. van Landbouw en Visscherij Met groote ontsteltenis heeft de Ned. R.K. Hanzebond van slagers patroons kennis genomen van de verhoogde crisisheffing a 3 cent per K.G. op het varkensvleesch. Aangezien de stijging der varkens- prijzen binnen 2 maanden reeds 10 cent per K.G. bedraagt, daalt het gebruik hiervan reeds beteekenend, zoodat dit volksvoedsel als varkens vleesch en spek onbereikbaar gaat worden. De noodtoestand in het slagers- bedrijf dreigt een catastrophe te worden. Genoemde bond dringt bij Uwe Excellentie aan, om de crisis heffing te verlagen, in plaats van te verhoogen. Vraagt beleefd met spoed een audiëntie, teneinde noodtoestand uit een te zetten. Het beleid der varkens-centrale. Leverantie aan België brengt ook al duizenden guldens verlies. We lezen in de „Vee- en Vleesch- handel" „Men weet, dat België een extra invoer op consenten van geslachte varkens heeft toegestaan. De impor teurs moeten een waarborg storten van 1 franc per K.G. Naar ons wordt medegedeeld, heeft een zekere H. W., vroeger commissionnair bg de firma Z., beslag weten te leggen op consent voor invoer van 170.000 K.G. Deze W. zou samenwerken met een zekeren heer K., vroeger of nog aan de Varkenscentrale en die nu te Brussel heeft gesticht het bureau Vieco. Belgische belanghebbenden, die in Den Haag over den import van ge slachte varkens informeerden (de uitvoer is hier alleen mogelijk via de Varkenscentrale) werden verwe zen naar het bureau Vieco te Brussel. W. heeft wel consent en naar men ons zegt vei'koopt hij die tegen provisie van 1 franc per K.G. Wie nu op deze consenten invoeren, be trekken de varkens van de Centrale en betalen daarvoor, uitgezocht uit de beste baconvarkens aan de fabriek in Noord-Brabant.... 7 franc per K.G. geslacht, zonder kop en reuzel. Voor al deze varkens betaalt de Centrale aan de boeren uit 3335 ct. per K.G. Als zoo de 170.000 K.G. wordt ge leverd heeft de Centrale een affaire met België afgewikkeld met mins tens f 4000 verlies. Alleen het bureau Vieco is er wel bij gevaren. Terwijl hier de varkensprijzen maar stijgen blijven, doordat er een tekort aan varkens is, het spek, het volks voedsel, reeds 65" cent per K.G. in den groothandel kost, gooit de Centrale de geslachte varkens over de Zuidelijke grens voor 33 en 35 cent per K.G. Het is even onbegrijpelijk als duister, en we zouden gaarne een opheldering zien, op welke basis deze transacties berusten. Was er geen uitvoermonopolie, onze expor teurs hadden in België zeker varkens kunnen plaatsen a 11 en 12 franc per K.G. Wellicht was de markt hier thans al te hoog. Maar we vragenmoet de Centrale bij een zich openbarend tekort aan varkens, maar doorgaan terwille van haar omzet, met groote verliezen te exporteeren De dwaasheid is nu wel ten top gevoerd Gauw of ik schiet... „Vijftien gulden, gauw of ik schiet Onder dezen uitroep drong Zondag middag met opgeheven revolver een individu den winkel binnen van de gezusters van Roy, aan den Straat- schedijk te Eindhoven. De aange sproken juffrouw weigerde aan dit verzoek te voldoen. Gelukkig kwam juist haar zuster binnen, op wie de man het wapen nu richtte, onder herhaling van zijn bedreiging. De juffrouw zeide het geld te zullen gaan halen en waarschuwde intus- schen de buren, die de politie op belden. Deze was spoedig aanwezig, doch de man had er inmiddels de lucht van gekregen en was op zijn fiets verdwenen. Een ingestelde achtervolging heeft nog geen resul taat opgeleverd. Ernstige aanrijding te Dcurne. Zondagmiddag te ongeveer half 12 heeft een ernstig verkeersongeluk plaats gevonden op den Helmond- schen weg ^nder Deurne qabij de bekende uitspanning De Barrier. De heer H. v.d. A., architect te Deurne, kwam op zijn licht motorrijwiel uit een binnenweg van den Bottel en wilde den Helmondschen weg over steken in de richting van het Zand- bosch. Hij werd toen echter door een juist passeerende auto gegrepen en een eindweegs meegesleurd. Zwaar gewond vond men het slachtoffer daar langs den weg. Het slachtoffer had een been ge broken en klaagde over pijn in den rug. Een sprookje fn Streefkerk. In Streefkerk, het kleine dorpje aan de Lek, is een sprookje werke lijkheid geworden, meldt de „Voor waarts". Een daglooner die daar moest zwoegen voor het dagelijksch brood voor zich en zijn gezin, it daar plotseling een rijk man ge worden. Ongeveer drie jaar geleden nam een gefortuneerde landbouwer in de gemeente Streefkerk een knecht in dienst. Deze was geruimen tijd zonder werk geweest en de grootste zorg was, nu hij werk kreeg, voor zich en z'n gezin verdwenen. De boer was uiterst tevreden over zijn knecht en deze was op zijn beurt te spreken over den werkgever. Zoo arbeidde de knecht drie jaar in dienst van den boer, toen plotseling de harde slag kwam. De boer stierf namelijk en aangezien deze onge huwd was en geen kinderen bezat, zouden zijn bezittingen zeer waar- schijnlijK onder den hamer komen. De knecht zag de zorg weer dagen. Wellicht zou dit overlijden van den landbouwer voor hem werkloosheid beteekenen. Maar welk een verrassing was het voor hem, toen het testament werd geopend en hij als eenig erfgenaam werd aangewezen. Daardoor kwam de knecht in het bezit van twee boerderijen, enkele woningen, 55 H. A. land, effecten en hypotheken, tot een totale waarde van anderhalve ton. Een sprookje was voor den man werkelijkheid geworden. Een vreedzame overweldiging. Och we mopperen wel eens, dat het zoo beroerd is en toegaat in ons landje, maar dat is nu eenmaal onze volksaard en zóó beschouwd, kan men zelfs den schrijver van deze regelen geen slechten vaderlander noemen. Gelet echter op sommige I omstandigheden, schijnt het in het buitenland nergens beter en veelal nóg slechter te zijn dan hier. Dat blijkt o.m. uit den toenemenden lust van buitenlanders om de Nederland- sche nationaliteit te verwerven. I Het aantal naturalisatie-aanvragen bedroeg als regel een paar honderd per jaar. In 1928 echter waren er reeds 354 aanvragen en dat aantal steeg van jaar tot jaar, zoodat het in 1933 tot 1648 was geklommen Men zou haast gaan gelooven, dat de vleeschpotten van het oude Egypte naar ons Nederland zijn overgebracht. Als de vreemde toevloed zóó blijft stijgen, zullen we eens volkomen overweldigd raken. De regeering heeft intusschen een strengere maatstaf aangelegd bg de beoordeeling der aanvragen naturalisatie van buitenlanders wordt zooveel mogelijk opgehouden. Het aantal afwijzingen bedraagt intus schen nog maar 20 pet. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 1.260.000 eieren. Kipeieren van f 2.20 tot f 4.80 Eendeieren van f 2.50 tot f 3.- ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.000.000 eieren. Kipeieren van f 2.20 tot f 4.80 Eendeieren van f 2.50 tot f 3. Uitgebreide sorteering bij H. Camps, Horlogerie. is toch voordeeliger! VENRAY. Brandewijn puike Jenever Cognac Oude Jenever Likeur Wijnen Henseniusplein. Massief eiken Ledikanien, Geschilderde Ledikanten f8, 9, 12 IJzeren Ledikanien met matras, KINDERLEDIKANTEN f 5 39, 7.26, 7 74 enz. Staaldraad en Aupings Matrassen OIRSCHOTSCHE STOELEN f 1.87 LOOPREKKEN f 2.60, 3.00 3 30 Kinderstoelen, Rielstoelen, Wiegen f 2.3.— 5.en hooger Keukentafels f 6,86 1010. RUSTFAUTEUILS f 7 50 8.48 KARPETTEN EN KLEEDJES ,.HOLTAP"-Karpelten Gordijnen, Chinamalten, Japan- en Cocosmatten, Ruige matten, Rubber Gioselmatlen Kapslokkleeden Divankleeden, Tafelkleeden, Kamervachten Vcetzakken Schoolstraat 5-7 Magazijn Sint Oda Bedveeren dubbel gestoomd en gezuiverd in prima betrouwbare kwaliteiten. Kapok, Zeegras, Alpengras, Wolvlokken. Prima 2persoons 3deelig MATRAS zwaar gevuld met prima vetvrije wolvlokken metb.b. schuine peluw f 13.72, 15 68 Kapok Matrassen f 20.— 22.— Rusto Matrassen Zeegras- en Alpengrasmatrassen Kinderbedjes enz. DEKENS ZUIVER WOLLEN DEKENS Prima Gewatteerde Dekens Moltonnen Dekens Lancaster Winkelgordijnen alle kleuren en breedten. Hospitaallinnen. Door lage bedrijfskosten naar den lagen verkoopsprijs Gedipl. Markt VEI^ Stof- en L Prisma-Kijkers, Denk aan Sieri GROENTEN en 1 kende glazen en U zult onfeil hebben. STERILISE THERMOMETEF Scherp concur Smederij HAKE aan scherp conc Aan huis bezorgt hoeveelheden op Overloor van Illn^l; Boekwerken sp Firma van d

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6