T 34 jDei De strijd om de jeugd. Italië's „plaats onder de zon." Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten, 'Vóvx de% Is het geen heerlijke gedachte te weten, dat wij, als straks die nieuwe Jubileum-studio" daar staat, kunnen getuigen in ons hart: daar heb ik ook 't mijne, mijn weesgegroetje en mijn offertje aan bijgedragen? Ik heb bijgedragen tot het uit dragen van de Katholieke gedachte over de wereld, bijgedragen tot 't werk der missioneering, tot 't werk van 't zieken-apostolaat in den ruim- sten zin, tot 't werk der geloofs- verdediging, enz. enz. In dat licht moeten wij deze jubileum-actie beschouwen en dan, om Gods wil, niet komen aandragen met „alweer bedelen." Stellen we ons boven die excuse van ,,'t is crisis" want die excuse laten we ook niet gelden als we den Bioscoop, of andere gelegenheden van vermaak bezoeken. Overigens „hier wordt een kleine vrijwillige bijdrage, hoe klein ook, gaarne in een klein zakje verborgen. Katholieken van Limburg doet 6 October mee, daadwerkelijk, en zorgt dat 't resultaat zoo zij dat wij bij niemand behoeven achter te staan, Dan zal onze Limburgsche dirigent Henri Hermans, die 13 Oct. 'tK.R.O.- orkest op de jubileum-uitvoering zal leiden nog met meer geestdrift zijn orkest laten jubelen en zal Z.Exc. Jhr. mr. Ch. Ruijs, minister van Staat, nog steeds onze Ruijs. met trots en vreugde in 't hart zien, dat wij, Limburgers, met hem nog steeds strijden voor al wat goed, wat schoon, wat ons heilig is, ons H. Roomsch geloof. E. HAEREN, Bondsadviseur. Een woord tot de ouders. Groote actie in het nieuwe winterseizoen. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst". Het bevat de volledige waar heid, dit spreekwoord, en alom ziet men dan ook groote activiteit besteed aan de jeugd. Zie naar Italië, waar Mussolini de knapen van 16 en nog jonger reeds zoodanig inspireert, dat ze voor den Duce willen strijden zie naar Duitschland, waar de Hitier- jugend alle aandacht heeft van de Duitsche kopstukken omdat zg den Nat.-Socialistischen geest in de toe komst zullen moeten bewaren. Zie naar ons land, waar alle socialistische en neutrale jeugd ver- eenigingen stevig georganiseerd zijn, overtuigd als de leiders zijn, dat men de knaap moet zien te winnen om van den man zeker te zijn. Van de opvoeding der jeugd hangt alles af. Het is dus zeer goed, dat alles in het werk gesteld wordt ora ze te doen beantwoorden aan haar doel. Het is een vingerwijzing voor ons, om op de bres te staan ter verdedi ging van onze godsdienstige maatschappelijke belangen, opdat onze jongens onze Roomsche begin selen kunnen verdedigen. Wij moeten ons meester maken van onze jongens, vooral in de eerste jaren, dat ze de school achter den rug hebben en hun plaatsje gaan innemen in de maatschappg of zoo als 't heden ten dage helaas meestal is, in het leger van jeugdwerkeloozen, dat reeds 100.000 sterk is, worden opgenomen. Het tijdperk na de schooljaren tot het achttiende jaar vereischt onze grootste zorg en is beslissend voor het heele latere leven. In dit tijdperk richt zich het leven in een bepaalde baan en daarom is de behoefte aan leiding groet, want waar de leiding ophoudt, begint de verleiding. Gelukkig zitten we niet stil. Tal van vereenigingen zijn aanwezig, om de opvoeding der jeugd voort te zetten en haar te vormen tot een leger van"strijdbare mannen, die pal staan in den strijd tegen het voort woekerend ongeloof, dat als een vampir zyn breede vlerken uitstrekt en dood en verwoesting brengt daar, waar eerst leven en levenslust was. Op Jongelingenvereenigingen en Patronaten, zoowel voor jongens als meisjes zijn de verwachtingen ge bouwd. Wanneer de knaap weet en be grijpt en doordrongen is van den ernst, die hem wacht in dit leven; wanneer hij beseft de plaats, die hij als katholiek in de maatschappij inneemt, dan zal hij als man een stootje kunnen verdragen; dan zal hij als man een zelfstandig oordeel hebben en zonder klakkeloos »ja en amen" te zeggen, zal hij uit over tuiging, die gebaseerd is op den breeden grondslag van diep inzicht en grondig weten, zijn neen, dat kloeke neen laten hooren, waar ieder ja zou indruischen tegen zijn gevoel van recht en eerlijkheid. Zóó moeten onze jongens worden opgevoed en ontwikkeld. Nu we dan ook staan voor het winterseizoen, den tijd bij uitstek geschikt hiervoor, mag een beroep op de ouders, om medewerking tot uitvoering dezer heerlijke taak, niet ontbreken. Stelt U in verbinding met direc teuren van Patronaten of -jeugd leiders en bespreekt met hen, het lot uwer kinderen. Een praatje over de opvoeding en de V.O.V „Als 't kindje binnenkomt, juicht heel het gezin". Gelukkig het gezin, waar deze woorden waarheid zijn. Blijdschap en vreugde begroeten de kleine we reldburger en zelfs de zorg voor het kind, dat voorspoedig opgroeit, is vooral in zijn eerste levensjaren 't heerlijkste geluk der ouders. Zoo'n kind is dikwijls het middel punt, waar het gezin om draait en voor ons gevoel is het alsof die volk toestand altoos zal blijven voort duren. Maar helaas, wat is er be stendig van duur. Spoediger dan de ouders lief is, worden de kinderen grooter en met de groei ontwikkelen zich ook ver schillende eigenschappen, goede zoo wel als minder goede. De ouderlijke zorg blijft ongetwijfeld maar de aard van de zorg verandert. Men heeft, soms bij toeval, een karaktertrek bij het kind ontdekt, die minder bevalt. Of de trek voort vloeit uit het wezen van het kind of een gevolg is van de opvoeding, men weet het niet, maar voor de verantwoordelijke vader en moeder is het nieuw probleem. Het is immers geen gemakkelijke taak om op oordeelkundige wijze verkeerde neigingen, die hinderlijke gebreken kunnen worden, te bestrij. den. Algemeene regelen kunnen hier niet gesteld worden, want ieder kind is een „geval" op zich zelf. De levenservaring en het goede voorbeeld der ouders zullen in den regel de beste leidslieden zijn om kind in het juiste spoor te houden. De ouders kennen het leven wat beter en zij weten dat onder de vele moeilijkheden, die de toekomst verborgen houdt, zeer moeilijke en onaangename vraagstukken worden aangetroffen. Vraagstukken van geestelijke en stoffelijke aard. Ik zou bijna zeggen dat ouders, die dit goed inzien, be. voorrecht zijn, want zij zullen met die mogelijkheden, voor zoover zij die kunnen zien, rekening houden tot voordeel van hun kind. Nu schijnt het mij, dat logisch hieruit voortvloeit het aankweeken van verantwoordelijkheidsgevoel. Het kind te leeren, dat 's menschen daden verantwoordelijkheid mede brengen tegenover zichzelf, het zin en de samenleving, beteekent tegelijkertijd hem een goed en bruik baar wapen te leveren in den strijd van het leven. Het zal er zijn vader en moeder later hartelijk dankbaar voor zijn hem deze weg te hebben gewezen. In deze gedachtengang voortrede- neerende komt men eigelijk al te spoedig tot de zorg voor den ouden dag. Ook op dit terrein hebben de ouders hun taak. Zij kunnen het weten wil op den ouden dag afhan kelijk te zijn, te kwellender gedachte indien men door eigen schuld of eigen zorgeloosheid dan op anderen aangewezen moet zijn. Als ze dit goed begrijpen, laten^ze dan tijdig voor hunne kinderen een vrijwillige ouderdomsverzekering (V. O.V.) sluiten. Door deze daad leeren zij de kinderen, dat zij steeds om allerlei redenen zelf moeten zorgen, niet alleen voor de naaste, maar ook voor de verre toekomst. Bij het verlaten van het ouderlijk huis kun nen zij deze les verder toepassen en er hun voordeel mee doen. Gelijk men weet kan ieder inge. zetene van het rijk een vrijwillige ouderdomsverzekering onder volle staatsgarantie sluiten. De pensioenen loopen van f 3. tot f 20.per week, uit te betalen bij het bereiken der leeftijden gele gen tusschen 55 en 65 jaar Men is natuurlijk vrij zelf het bedrag te bepalen en den leeftijd te kiezen, waarop men wil trekken. De Raden van Arbeid of hun ver tegenwoordigers geven gaarne ver der alle gewenschte inlichtingen. Door alle politieke en diplomatieke discussies en manoeuvres wordt de aandacht afgeleid van de kern van het Italiaansch-Abessynische vraag stuk en vergeet men of verliest men uit het oog, waarom Mussolini juist thans zoo fel gebrand blijkt te zijn op buit in Afrika. De kern van het vraagstuk is economisch, niet politiek. Doordat het prestige van Italië en van Mus solini persoonlijk in het geding is gebracht is de kwestie vertroebeld zijn nog leelijker hartstochten gaan meespreken, die onafzienbare gevaren met zich brengen. Een beschouwing van de econo mische motieven voor Italië's zucht naar expansie kan tot de grondoor zaken van het conflict den weg openen en daardoor tevens de mid delen tot oplossing.van het conflict den weg openen en daardoor tevens de middelen tot oplossing van het conflict aan de hand doen. Mussolini wijst op de noodzake lijkheid van expansie voor Italië, op het feit, dat het land zijn groeiende bevolking niet kan voeden en aan werk kan helpen. Een vergelijking met ons land en België doet terstond inzien, dat deze overbevolking slechts betrekkelijk is. Italië is veel minder dicht bevolkt dan Nederland, België, Engeland of Duitschland. De bodem is er vrucht baar voor het grootste deel, en er door bevloeiïng en drooglegging van moerassen nog veel te bereiken dit opzicht. De industrie is grootendeels in Noord-Italië gecon centreerd, en zou in andere deelen van het land nog belangrijk uitge breid kunnen worden. Toch is het waar, dat in dat land met een naar verhouding veel dunnere bevolking dan in de West-Euro- peesche landen een enorme werkloos heid bestond. Mussolini heeft orde geschapen in Italië, hij heeft het volk tot een nationaal geheel gemaakt, hij heeft successen bereikt bij den landbou^rdoor een sterke vergrooting van de bodemopbrengst, maar... 'de werkloosheid bleek te machtig voor hem te zgn. Hij is er niet in geslaagd dit euvel te bestrijden, en van de crisis heeft Italië geducht de nadeelen ondervonden. In dit land, dat nog lang niet zoozeer geïndustraliseerd als Engeland of Duitschland, minder ook dan Frankrijk, ontstond een werkloozenleger van 2 millioen menschen. Het fascisme had steeds beloofd, dat het welvaart voor het geheele te begrijpen, dat juist in de crisis jaren Mussolini verkondigde, dat zijn stelsel economisch en sociaal nog weinig tot stand had gebracht, dat het nu zou beginnen ook in econo misch opzicht Italië tot een eenheid te brengen, waarbij het geheele volk van de vruchten van den nationalen arbeid zou profiteeren. Het is echter bij woorden gebleven; het Italiaansche fascisme bleek niet in staat iets nieuws te organiseeren, waardoor de ontzettende gevolgen van de wereldcrisis in het eigen land minder werden gevoeld. Mussolini meende een uitweg te zien in de verwerving van koloniaal gebied, om op deze wijze de economi sche activiteit van het land te kun nen vergrooten. En inderdaad, thans is het aantal werkloozen in Italië sterk verminderd. Doordat een groot deel van de jeugd onder de wapenen staat, en een deel van de achter- blijvenden met koortsachtige haast werken voor de bewapening van hen, die naar Afrika zijn gezonden of in het vaderland wachten, op die uit zending, heeft men tegelijkertijd werk verschaft en het aanbod van arbeidsmachten verminderd. Juist daarom is een terugkeer op dezen weg voor een dictator als Mussolini welhaast ondenkbaar. Laat men het politieke prestige buiten beschouwing, dan rijst nog de vraag: Wat zal er economisch gebeuren, wanneer de troepen uit Afrika terug- keeren en wanneer de binnenlandsche mobilisatie wordt afgelast Het aantal beschikbare arbeidskrachten zou weer ontrustbarend gaan toe nemen, en tegelijkertijd zou een deel van de bestellingen voor de nationale industrie ophouden. Men zou dus weer onmiddellijk tot de 2 millioen werkloozen stijgen, en vermoedelijk belangrijk daarboven uit komen. Hoezeer de oorlogstoebereidselen werk hebben verschaft aan de Ita liaansche bevolking weten we ook in Nederland, omdat nog kort geleden een aantal van onze schepen voor troepentransport aan Italië verkocht zijn. De Italiaansche vloot, de Italiaan sche zeelieden, werken thans volop, heerscht geen werkeloosheid in de havensteden. Voor een dictator als Mussolini is het uiterste gevaarlijk thans dezen bloei te onderbreken en de grauwe werkloosheid weer te brengen over vele duizenden, die nu juist meenden voor dit spook eindelijk geborgen te zgn. Om Italië derhalve het streven naar een „plaats onder zon", wat betreft koloniën uit het hoofd te praten, daartoe moet men andere middelen weten aan te wezen, waar door het volk aan arbeid kan worden geholpen. Zou dit gelukken aan de verzamelde diplomaten in Genève, dan verdween het spook van den oorlog tegelijk met dat van de werkloosheid. VENRAY, 5 Oct. 1935 Vorige week werd ter zitting der Roermondsche Rechtbank be- eedigd en toegelaten als advocaat en procureur bij die Rechtbank Mr. P. J. M. Pluymaekers van hier. Mr. Pluymaekers zal alhier metter woon gevestigd blijven, doch zijn kantoor houden te Venlo. Voor 75 jaren. Alhier werd 26 September 1860 het standbeeld opgericht ter eere van den vermaarden Jezuiet Godfried Henschenius, een der voornaamste Hollandsche schrijvers van de Acte Santorum, die in 1600 te Venray ge boren werd. Het standbeeld was in het atelier Cuypers te Roermond vervaardigd. Dit standbeeld siert nog steeds het fraaie Henseniusplein alhier. Krankzinnigenverpleging. De jaarverslagen der Venray- sche Stichtingen. Verschenen is thans het zesde uitvoerige jaarboek van de Vereeni- ging van R.K. Gestichten en inrich tingen voor krankzinnigen en zwak zinnigen, waarvan Voorzitter is de Overste van het St. Bavogesticht te Noordwijkerhout en secretaris de heer H. J. Schim van der Loeff, geneesheer directeur van de Psychia trische Inrichting St. Anna te Venray. Wat de Venraysche Inrichtingen betreft ontleenen wij hieraan het volgende Psychiatrische Inrichting St. Anna. Op 1 December 1934 waren be halve de verbonden geneesheeren werkzaam brj de verpleging 34 reli gieuze verplegenden en 78 leeken- verplegenden, waarvan 76 by de verpleging in de inrichting, op een totaal van 698 patiënten, wat de verhouding geeft van 1 op 6.3. Het opnamecijfer bedroeg in 1934: 151, waarvan 98 voor de gestichts- afdeelingen en 51 voor de aangewezen afdeelingen. Uit de provincie Limburg kwamen in totaal 62 personen binnen. Bijna 75 pCt. der opgenomen pa tiënten was voor de eerste maal ziek, ruim 11 pCt. voor de tweede maal en bijna 11 pCt. rediciveerende herhaalde malen. In het totaal werden 120 patiënten ontslagen waarvan 42 als hersteld, 60 als genoegzaam hersteld en 4 door overplaatsing. Het percentage der hersteld en genoegzaam hersteld ontslagenen der opgenomen patiënten bedroeg byna 68 pCt. en op het totaal der ingeschreven patiënten ruim 11 pCt. Deze cijfers waren in 1933 resp. 50 en 8 pCt. De stijging der percentages houdt verband met het patiëntenmateriaal der sanato- riumafdeelingen hetwelk een betere genezingskans geeft. Het sterftecijfer was dit jaar weer laag en bedroeg 39. Bijna 70 pCt. der overledenen was de 60 jaar ge passeerd, ruim 35 pCt. reeds de 70 jaar, terwijl de hoogste leeftijd was 89 jaar. Uitvoerig behandelt het verslag dan nog de godsdienstige verzorging, zou brengen. Het is dan ook ontspanning, geneeskundigen dienst, gezinsverpleging, laboratorium, enz. Huize St. Servatius. Behalve de geneeskundigen waren hier werkzaam bij de verpleging op 31 Dec. 193429 Eerw. Broeders en 73 verplegers. Opgenomen werden in 1934104 personen in de Gestichtsafdeeling, namelijk 90 uit de maatschappij en 14 uit andere gestichten. Ontslagen werden in deze afdeeling 82 personen. Aangewezen afd. Het aantal opnamen bedroeg 46, wat zeer bevredigend genoemd mag wor den gezien het getal opname in het gestichtsgedeelte en in aanmerking genomen dat 1934 het eerste volle jaar was sedert de opening van de „Aangewezen afdeeling." Ontslagen werden hier 24 personen. In totaal overleden er 41 personen, Ook dit uitvoering verslag bevat verder uitvoerig de godsdienstige verzorging, ontspanning der patiën ten, de geneeskundige verzorging en eindigt evenals dat van de Psychia trische inrichting St. Anna, met, vooral voor geneeskundigen, leerzame staten betreffende de doodsoorzaken, den leeftyd der opgenomen personen, de gemeenten waarvan gekomen, enz. P.D.V. De Eendracht. Uitslag van Zondag 29 Sept. Jemeppe 156 K.M. Los 8.30. Wind richting Z.W. Aankomst le duif 10.23.46, Aank. laatste duif 11.5.24. I. Late jonge 149 L. Coop- mans; 23 G. Philipsen; 5 en overd. J. Stijbosch; 6 J. Dinjens; 7 P. Strij- bosch; 8 Tonen-Strijbosch. II. Bevlogen 1 G. Philipsen; 2 en 5 J. Dinjens; 3 Gebr. Hendriks; 6 P, Strijbosch; 7 en overduif L. Coopmans. IH. OnbevlogenJ; 1 L. Coopmans; 24 J. Strgbosch; 3 Tonen-Strij bosch; overduif P. Strijbosch. MERSELO. Het jaarlijxsche con cert met tooneeluitvoering te geven door de handboogschutterij Sint Hubertus en fanfare Sint Oda, zal dit jaar plaats hebben op Zondag en Maandag 2 December a.s. en niet gelijk de vorige week werd gemeld op 8 en 9 December. Op den ter gelegenheid van de Venraysche tentoonstelling gehouden wedstrijd in hoefbeslag, behaalde onze dorpsgenoot de heer Jozef Janssen met het paard van den heer Johan Claes het cijfer 8 en kwam zoodoende voor een prijs in aanmer king. Daar eerstgenoemde Heer verreweg de jongste deelnemer was aan deze wedstrijd, kan dit dan ook een prachtig succes genoemd worden. Van harte sluiten wij ons aan bij de vele felicitaties welke hij mocht ontvangen. Horster Veemarkt. De vorige Horster veemarkt is tegen gevallen. Er was buitenge woon groote publieke belangstelling, doch de aanvoeren in de diverse categoriën bleven ver onder het peil der vorige markten. Deze kermis-markt viel van één kant dus mee, doch van den anderen de voornaamste zijde ook zoo veel te erger tegen. Voor de geregelde Horster vee. markt bezoekende kooplieden, han. delaren e.d. was het feit der weinige aanvoeren vast en zeker niet prettig. We geven dat volmondig toe. Allen weten evenwel, dat de boeren-vee- fokkers niet bijster graag naar een kermis-markt komen met hun ver koopbaar vee. Het volgend jaar zal dan waar schijnlijk in deze ook een andere regeling getroffen worden. De markt van a.s. Maandag 7 Oct. belooft evenwel in quantiteit als kwaliteit alle voorgaande gewone maandelijksche markten te overtref, fen. Na de successen door de vee fokkers uit de omgeving Horst en Sevenum, behaald op de tentoonstel lingen te Utrecht en Venray, kan men er van verzekerd zijn, dat deze veemarkt nog meer in het middel, punt der belangstelling zal komen te staan. Zooals we bij ons overzicht der vorige markt reeds meldde, zullen op deze najaarsmarkt, behalve groot vee, kalveren en varkens, ook scha pen aangevoerd worden. Verkeerstelling. Het opgenomen verkeer op den weg WellRijksweg op 26 Sept. was als volgtbespannen voertuigen voor vrachtvervoer 38, personenauto's 44, vrachtauto's 60, motorrijwielen 7, rijwielen 433, rijwielen met hulpmotor 1, voetgangers 157. Onvaderlandslievende schobbers. 'n Mensch beleeft tegenwoordig schrik op schrik over de gedurfd heid der ministerieele uitdrukkings wijze in ons parlement. Nog klinkt ons de gespierde taal in de ooren, waarmee minister Ver schuur onzen Duitschen broeders duidelijk maakte, dat we niet langer voor Lamme Goedzak wilden spelen. En de vorige week verzekerde de heer Colijn onder daverende instem ming van de Kamer, dat speculanten vreemde valuta's „onvaderlands lievende „schobbers" waren. O tempora, o moresO tijden, o zeden In mijn jongenstijd heb ik me ook wel eens kwaad gemaakt, maar voor ik iemand voor „schobber" uitmaak te, keek ik eerst om of vader niet in de buurt stond, want ik had een hekel aan een draai om m'n ooren. Scheldwoorden worden slechts ge bruikt, zoo werd ons geleerd, om een gemis aan argumenten te mas- keeren. Coign's uitval heeft ons overigens tot diep nadenken gestemd. Naden ken over wat we zouden doen en „mogen" doen, als we geld hadden. Tot de „schobbers" zouden we niet willen behooren en derhalve niet wénschen te speculeeren in vreemde munt. Maar wat dan Een hoop op het oog fatsoenlijke lieden steken hun geld in buiten. landsche effecten in plaats van de Nederlandsche nijverheid en industrie aan credieten te helpen. Anderen koopen huizen om ze zwaar met hypotheek te belasten, in de hoop, deze met gedevalueerde guldens te kunnen terug betalen. Ik kan me haast geen geldelijke transacties voorstellen, welke niet gericht zijn op een speculatieve vermeerdering van bezit. En daarom ben ik maar blij, dat ik géén geld heb en dus geen schob ber behoef te zijn. Als ik er de kans toe krijg in m'n leven, dan word ik een fatsoenlijke belastingambtenaar, die straks, na een eventueele devaluatie, hèt volle pond haalt bij de gestroopte vader landers. HET WITTE ACHTERSPATBORD. Ook overdag vereischt. In het besluit van 28 Augustus tot nadere wijziging van het Motor en Rijwielreglement is in art. 3 het voorschrift omtrent het witte spat bord opgenomen in den vorm van een toevoeging aan het eerste lid van art. 59 van dat reglement. Artikel 59 eerste lid. schrijft voor, dat een rijwiel, waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang over een weg of rijwielpad wordt gere den, moet voorzien zijn aan de voorzijde van een lantaarn, en aan de achterzijde van een lantaarn of reflector, die rood licht uitstraalt of daaropvolgend licht rood terugkaatst. De toevoeging nu begint: Boven dien moet een rijwiel, waarmede over een weg of een rijwielpad wordt gereden, voorzien zijn van... volgt de beschrijving van het witte spatbord. Klaarblijkelijk is het de bedoeling van den wetgever geweest dit laatste voorschrift ook te geven alleen voor de fiets waarmede tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang wordt gereden. Maar deze bedoeling komt in het nieuwe art. 59 niet tot uitdrukking. Volgens den tekst der toevoeging moet de fiets, wanneer men er ook mede rijdt, het witte achterspatbord dragen. Overdag dus zoowel als 's nachts en 's avonds. Of daaraan de politie op den dag dat de wijziging van kracht wordt de hand zal houden is natuurlijk een tweede. Ook zij zal het voorshands druk genoeg hebben met de zorg voor de fietsen, die zich des avonds en des nacnts op straat vertoonen. Geheel van beteekenis ontbloot is de kwestie niet. Er zijn fietsers ge noeg, die hun rijwiel alleen overdag gebruiken om heen en weer naar hun werk te rijden en die 's avonds nimmer hun fiets bestijgen. Hun zou 't kunnen invallen, dat ze het achter spatbord niet over een lengte van 30 c.M. van het ondereind af wit behoefden te laten verven. Daarmee zouden ze een overtreding van het motor- en rijwielreglement begaan, die voorloopig waarschijnlijk wel met een waarschuwing zal wor den afgedaan, doch op den langen duur zou moeten worden bestraft. Moeilijkheden voor het siagersbedrijf. De Msb. verneemt van deskundige zijde Onder de verschillende midden- standsbedrijven, die ernstig zijn ge troffen door de tijdsomstandigheden, is het vooral het siagersbedrijf, dat speciaal door de zware crisis- lasten van overheidswege opgelegd ten zeerste wordt ontwricht. De accijns op het geslacht is sedert geruimen tijd 100 pet. ver hoogd. Het varkensvleescli is met een heffing van 6 ct. per K.G. belast en, terwijl eenerzijds van regeerings- wege werd te kennen gegeven, dat de noodzakelijkste levensmiddelen, waaronder ook vet, goedkooper onder het bereik van den consument zouden worden gebracht, ging de minister van Landbouw en Visscherij er kort geleden toe over, de belasting op gesmolten dierlijke vetten met 6 ct. per K.G. te verhoogen, zoodat deze thans 30 ct. per K.G. bedraagt. Verder bedragen de winsten, die de gemeentebesturen op de uitvoering der vleeschkeuringswet maken, jaar lijks zoo ongeveer vijf millioen gulden. Alsof het nog niet voldoende ware, heeft de Troonrede een verhooging der omzetbelasting met 20 opcenten uitzicht gesteld. Zelfs voor een noodzakelijk volksvoedsél, dat vleesch ontegenzeggelijk is, wordt het noodig geoordeeld, omzetbelasting te heffen. De consument dient goed te be grijpen, dat deze extra lasten het vleesch duur hebben gemaakt en voor velen onbereikbaar. Niet het bedrgf zelf draagt hier de schuld, maar speciaal is het te wijten aan de veel te hooge en on houdbaar wordende crisislasten. Zoo zijn dezer dagen algemeen de prijzen voor varkensvleesch, speken reuzel verhoogd. Alles wijst er op dat deze prijzen nog verder zullen stijgen. De groothandelsprijzen stij gen met den dag, als gevolg van de beperkte aanvoeren op de markten. De Ned. Veehouderij-centrale kan bijna geen varkens meer voor export bekomen, waardoor zij genoonzaakt werd, de overnameprijzen met 2 ct. te verhoogen. Een maatregel, die duur te staan komt, omdat de prij zen die het buitenland voor onze bacon betaalt, aanzienlijk zijn terug geloopen. Hoewel de noodzakelijkheid van steun aan den landbouw moeilijk kan worden betwist, rijst hier toch vraag, in hoeverre het billijk is, dezen weg te blijven volgen, waar door, zeer ten nadeele ook van den consument, een bedrijf zoo zwaar met extra heffingen is belast, dat een eertijds bloeiend middenstands- bedrijf op den rand is gekomen van den ondergang. Wervelstorm te Niftrik. Te Niftrik, gemeente Wijchen, waar het juist kermis was heeft Zondagmiddag naar de „Geld." meldt, om 4 uur een wervelwind gewoed die slechts 2 seconden duurde, doch zeer groote schade heeft veroorzaakt. Op de uiterwaarden aldaar stonden een danstent van den heer W. v.d. Hurk uit Druten, een zweefmolen van den heer Th. Panbakker en enkele kleine kramerijen. Van de danstent werden alle zeilen opgenomen en honderden meters meegesleurd, terwijl de vloeren wer den opgelicht. Alles is hierdoor onbruikbaar geworden. De zweefmolen werd geheel opge nomen en een eind verder neerge- smakt en totaal verwoest. Een nieuw Radiotoestel van f 500, dat daarin aanwezig was werd mede geheel vernietigd. Gelukkig waren in beide inrich tingen op dat moment geen bezoekers aanwezig, zoodat alles zonder per soonlijke ongelukken afliep. Dat de wervelwind een reuze kracht ontwikkelde blijkt alleen wel hieruit dat de zweefmolen een ge wicht had van 4 ton. Beide ondernemers zijn door dit ongeval ten zeerste gedupeerd aan gezien de inrichtingen niet verzekerd waren. Splritusgas voor verlichting en verwarming. Misschien kent u de practische spi- ritusgaslampen reeds, die door het Spiritus verkoopkantoor „Bergen op Zoom-Delft" te Delft in den handel worden gebracht. Gisteren is reeds per advertentie gewezen op de voor deden en de doelmatigheid van deze lichtbron, terwijl tevens een aantal adressen werd genoemd van hen die gaarne bereid zijn een lamp te de- monstreeren. De S.V.K. spiritusgaslampen wer ken zonder pomp en dus zonder druk. Het reservoir wordt met brandspiri tus 95 pet. gevuld;- de kraan wordt geopend, de vóórwarmspiritus aan gestoken en ongeveer na een minuut gaat het kousje van zelf gloeien. Rustig en regelmatig brandt de lamp, die een helderwit licht verspreidt. De 190 kaars-lampen branden 12 a 14 uur van een liter spiritus. Een groot voordeel is, dat de lichtbron zoo gemakkelijk verplaatsbaar is. Er zijn twee soorten spirituslam- pen verkrijgbaar. De binnenlampen zijn een ideale lichtbron voor kamers; vooral boven de tafel waaraan men leest of waar aan de vrouw haar verstel of naai werk verricht, heeft men prachtig licht wanneer de juiste plaats voor het ophangen der lamp is gekozen. De buitenlampen zijn uitnemend geschikt voor verlichting van stal len en schuren en bij kippenhokken. Spiritus is ook uitnemend geschikt voor kookdoeleinden. Spirituskook- toestellen zijn bij het Spirituskantoor te Delft in verschillende uitvoerin gen en prijzen verkrijgbaar. Suiker en zout in vroeger tijden. In het jaar onzes Heeren 1802, toen de suiker nog een weeldeartikel was, heeft Percirollus het volgende opge- teekend: „Het is thans al zoover gekomen, dat men bijna niets meer nuttigt zonder suiker. Men doet suiker in het gebak en suiker in den wijn, in plaats van gewoon water, drinkt men suikerwater; vleesch, visch en bier wordt met suiker toebereid. In één woord, men maakt van suiker een even ruim gebruik als van zout," Uit deze woorden kan men opma ken, hoe uiterst gering destyds het gebruik van suiker nog was, al vond Percirollus het meer dan kwistig. In de oudheid kende men slechts de honing om iets zoet te' maken en alleen nog maar de honing van wil de bijen, want de bijenteelt was toen nog niet bekend. Hiervan wordt voor de eerste maal gesproken in het begin onzer jaartelling. Men ken de vele eeuwen lang niets anders dan honing suiker, druivensuiker en vruchtensuiker. Later werden deze soorten verdrongen door de rietsui ker, die op haar beurt voor een groot gedeelte moest wijken voor de beet wortelsuiker. Het algemeene gebruik van de suiker als voedingsartikel, zooals wij dit thans kennen, heeft zich eigenlijk pas in de laatste hon derd jaar geleidelijk ontwikkeld, Het zout was bg de Grieken het teeken der vriendschap; bij de Slavi sche volken bood men meest als tee ken der gastvrijheid den gast zout aan op een kostbaar bord. In het Boek der Rechters wordt verhaald, dat Abimelech in de over wonnen stad Sichlon zout liet strooi- diezelfde liet vele eeuwen later keizer Frederik Barbarosa doen in de straten van Milaan, toen hij deze stad had ingenomen. Homerus spreekt van het heilig zout en bij verschil lende godsdienstige .plechtigheden speelt het zout ndg altijd een groote rol. Beschaving. De 21-jarige negerbokser Louis heeft te New York in een bokswed strijd den ex-wereldkampioen Max Baer „uitgeslagen". We citeeren enkele zinnen uit het verslag. „Na de eerste ronde was het gezicht van den ex-wereldkampioen reeds geheel met bloed overdekt en in de tweede ronde stroomde hem het bloed uit de neus. Maar enz. „In de vierde ronde was Baer er werkelijk erg aan toe. Het bloed stroomde uit neus en lippen en voortdurend werd Baer in de touwen gedreven. Tenslotte zond een welgemikte linksche hoek hem weer naar de planken en nu kwam Baer niet verder overeind dan op een knie." „Nooit was er misschien zooveel praal bg een wedstrijd ten toon gespreid als bij deze ontmoeting, waar heel New York en ook de rest van Amerika schouder aan schouder om de ring zat, gekleed in kostbare avondjaponnen en avondcostuums. Er waren er, die voor een goede plaats 100 tot 250 dollar betaald hadden, wat hun echter nog niet de zekerheid had gegeven, dat hun een plaats inde voorste rij zou worden toe gewezen". „Toen het stadion zoo gevuld was, dat er geen muis meer bij kon en de kasontvangsten onge veer 1.250.000 dollar bedroegen, kon de wedstrijd uit financieel oogpunt geslaagd heeten." De vapu middel d van eira AKKEBs de nalvr De genfei de kruiien hebben/s nóg slekei Een ongèj koudh^a De grote; Per doos 361/2 c 621/2 c Biedt het gee s ware, innerlijke menschen van J0 kostbare avonffiil zetten en 250 ddai betalen, vanwa? z zien, hoe de eenan menschop vrienefch: wijze het bloed lt en oogen slaat Wat 'n verwoiin Men onthoud/ 1 dezen strijd ees een of ander vier komt om een de Amsterdam of Ibtt seeren. Ingekomen sa peco van 20 tot?7 INGEKOMEN M. P. Volleber^ loscheweg 5 E. W. Kessels,id( 6 van Venlo M. Franssen, ier van Maashees J. H. J. C. Roffe weg 43 van Uda G. L. M. de Rite scheweg 1 van Vc E. Dullers, tfe tionsweg 32 vanfrt L. M. van Es Annalaan 5 vanjp G. M. de Vaamv van Sittard A. C. van Lyei Utrecht. VERTROKKEN M. H. J. Barets, Blerick, Broekstaa M. L. J. Whb 's Gravenhage, Lan A. H. Jansse, 1 Broekhuizen A 3 Ch. B. F. de Bia Rotterdam, Schiite J. W. v. Rhee,ba Tegelscheweg 28 S. W. H. Bijt Overste, nar gevelderweg W. J. Hameleel, v Heerlen G. M. P. van lil, Venlo, Stalbergew€ A. J. Thissei Bergen D 35. MarkiLei VENLO. Op e eeniging van Man voer 1.35000 eierln. Kipeieren vanf Eendeieren va^ f ROERMOND. !Ol vereeniging val aanvoer 2.500.001 e Kipeieren vanf i Eendeieren va: f Steunt de F caansiu ABONl St. Antoniis- a 10 cent pi

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6