1. Oudenhoven LL flio ft. van di Wilt gij een goede Naaimachin De PHOENIX Naaim A. H. DE QAEN Tentoonstelling De verdediging den gulden. van Provinciaal Nieuws MEUBElEf Vitr: Dakbede man, wat een versterking vaneenige honderdtallen beteekent. Hoe groot de groepen in de ver schillende onderafdeelingen worden is nog niet met zekerheid te zeggen. In Roermond zullen vermoedelijk 24 tot 30 man worden gestation- neerd. In Nederweert is inmiddels reeds de bouw van een loods, waarin de groep aldaar wordt ondergebracht, aanbesteed. In de andere plaatsen, Helmond, Someren, Meijel, Wansum en Boxmeer worden bereids ook maatregelen getroffen, opdat de mi litaire politie spoedig haar intrek kan nemen. Het aantal manschappen van standplaatsen Maastricht en Venlo zal vermoedelijk worden uitgebreid. Zooals wij hierboven reeds schre ven is de sterkte der verschillende afdeelingen nog niet bepaald. Dit behoort tot de bevoegdheid van den minister van Defensie. Binnenkort zullen hieromtrent wel nadere bij zonderheden bekend worden. te VENRAY. De schoonste bloem in 's werelds gaard Dat is de Boerenstand Die offers steeds aan zorgen paart In beemd, op stal en land 't Hart omhoog, den geest tot God, Als einddoel van zijn werk, Draagt 't Peelland dwee zijn lot, In dienst van Staat en Kerk Ja, de boer is trots op zijn stand en zeer zeker terecht. Geen enkele stand is zoo verknocht aan zijn bedryf als juist de boeren stand en begrijpelyk is dat ook immers, door den aard van zijn be drijf, waarin kiemkracht, groei en bloei tot uiting komt. In de vrije natuur voelt hij zich nader tot God, den Schepper van al wat was, wat is en zijn zal. Maar als dat zoo is, wie zal daar op dan meer aanspraak kunnen maken als „de man van de Peel", die zijn verkregen vrijheid en be trekkelijke welstand slechts dankt aan eigen zweet, aan diepe zorgen, aan zware offers En blijken zal 't ook Jdat diezelfde „man van de Peel" zich méér dan elders door de crisis zal heenslaan, omdat hij in de dorre jaren, die nog komen, zich beter kan aanpassen door werklust, soberheid van levens wijze, kracht en troost zoekend in het geloof. Maar deze streek had ook 'n groot voorrecht, 't beschikte nl. vele jaren over een Peelreus, een Jan Poels, die meer dan wie ook, was toegerust met groote gaven naar geest, hart en karakter, die thans reeds twintig maanden rust tusschen de zijnen, de eenvoudige van harte, die hij zoo innig liefhad. 't Was thans zoo in-droef, dezen statigen Peelzoon te moeten missen, die zoo groot was in 't kleine. o De levende have vormt wel 't meest aantrekkelijke in 't boerenbe- dryf en van die levende have neemt 't paard bij 't gros de eereplaats in, en dat verklaart ons ook de ambitie en belangstelling, die er thans op de tentoonstelling van den dag werd gelegd voor de paardenfokkerij En Noord-Limburg zal cresendo gaan, dat getuigt ons de onverzwak te ambitie, de aankoop van manne lijk fokmateriaal, waarover 't thans beschikt in subliem gehalte. Casegorie merrie veulens, geb. in 1935. Goede categorie. De allerbeste, Janny van J. Soberjé te Horst, stond bovenaan: knap veulen van best type met evenredig correct beenwerk, belooft veel. 2de werd een Dompteure dochter van A. Gielen te Sevenum, grof ge beend veulen met matige lijnen. 3e Clara van E. Kallen te Broek- huizenvorst, een in elkaar gehamerd en gespierd veulen. 4de Bertha van J. Driesen te Af- ferden, grof, diep veulen, beenwerk van matige kwaliteit. Sophie van L. Heidens, Schoor, is een veulen uit de bekende, goede Betje, elegant, gespierd veulen, voor- en achterbeenen niet onberispelijk. Dan kwam eene Cavalier-dochter, Flora van W. Smits te Meerlo, werd als eerste teruggeroepen, toch men merkte al gauw, dat dit nette, cor recte veulen te hoog stond om diens popperigheid. Henriette van J. Soberjé te Horst, goed veulen, voorbeen kon solieder. Corry van P. J. Rutten, Wanssum, kwam als 7de, 't is een solied veulen, hadden we een hoogere plaats toe gedacht. Liza van Broek. eig. P. J. Hoeyma. kers, Sevenum, matig gebeend, vol doend typisch veulen. Dan kwam eene Lion-dochter van G. Berden, Blerik, goede bouw, matige fundamenten. 1-, 2- en 3-jarige merrie's niet gezien. 4-jarige merrie's. 't Zijn niet allen koks, die lange messen dragen, maar even waar is 't dat niet alles schittert wat aan den kop staat en zoo was 't ook hier. Mina van J. Reynders, Reuver, moest zich onlangs op den fokdag te Roermond met eervolle vermel ding tevreden stellen, maar bleek hier de prima interparis te zijn. 't Is een raatig-typische gespierde merrie, met beenwerk, dat niemand gaarne ziet. 't Wekte verwondering, dat de Bruno-dochter Erna van J. Jacobs te Kessel niet werd teruggeroepen, vol gens de jury van verleden jaar was zij een extra koppaard en dat is ze ook nog. Erna hoorde by de aller eerste thuis. Elly, door Jan van Jan Broek, eig. van H. Strijbosch, Castenray, stond als tweede te laag. 't Is een massale gespierde en soliede merrie. Dan volgde Rika van J. Angenent een breed uitgebouwde merrie, met best voorbeen en matig achterbeen, kon meer elegant zijn. Betje van de Heibloem is 'n zware, typische merrie, met iets afwykends in standen. Naar deze klasseering zijn wij benieuwd bij een volgende gelegenheid. Oudere merries, groote maat. Een beste categorie waar twintig goede merries werden uitgetrokken. Vooraan stond al voor de zoo- veelste maal de bekende Dora van de Hees van Jac. Vullings, Sevenum, die vandaag al haar lichtzijden, maar niet haar schaduwzijde liet zien. Cartouch, de geimporteerde merrie van J. Rambaghs te Castenray stond goed voorzij is van 't goede type en heeft extra achterbeenen. Paula van de Wed. A. Peters te Blerick kwam op de derde plaats, een mooi harmonisch gebouwde, goed gebeende merrie van 't genre-suivant, was even goed een waardige tweede geweest. No. 4 stond de bekende Esta van de Krukken van G. Smits, Sevenum. Deze Germinal-dochter bekoort steeds door haar uitnemende kwaliteiten, moest echter meer massa hebben. No. 5 stond de Cleveus-dochter Bertha van W. Hendriks te Wanssum. 't Is niet de elegante en fraaie, maar zeker de meest massale meme van de tentoonstelling. Hermine van A. van de Pas te Beringen-Helden is typisch en ge spierd, standen bekoren niet. Zaire van W. Smeets te Helden is een zware, grof gebeende merrie moeder. Mechteld van E. Kallen is steeds een aardige typische verschijning. Liza van J. Jacobs te Kessel is gespierd en typisch, ,,'t bloeien" werd haar toch wel zwaar aangerekend. Caprice van W. van Dyck te Oos trum bezit de goede en minder goede eigenschappen van vader Comte de Flandre. Oudere merries, kleine maat. Een beste categorie, waarvan we de vier eerstgeplaatste hebben gezien. Fée de Grand'glise van Ant. Poels te Venray stond aan de spits, en terecht't is een lieve, correcte, echt vrouwelijk uitziende merrie van 't middelzware genregevolgd door Bertha de Lembecq van Gebr. Bar- tels te Blerick: de meest typisch, meest edele en schoonste bouw die we zagen, daarby van 't ruime for maat, bestudeert 't corpus van deze merrie! Ruige haren heeft Bertha niet tot bondgenoot en daardoor boekte zij twee verliespunten, haar eenige schaduwzijde kwam hierdoor duidelijk aan 't licht. Brunette de Robert heeft zeldzaam gespierd en solied beenwerk, 't is jammer van 't minder elegante dek. 4 werd Florine de Begga van Th. Görtz te Baarlo. Een goed en grof gebeende merrie, met een iets te beknopt corpus. Overige niet gezien. Hengstveulens geb. 1935. Bij de kansbeoordeeling van zoo'n jonge veulens dient men rekening te houden met twee factoren, exterieur en afstamming. En dan zal misschien de beste kans vallen ten gunste van 't veulen van Jacq. Vullings, Seve num, want deze Dompteur-zoon kan er op bogen beide ouders vandaag op de eereplaats te zien. 't Is een regelmatig gebouwd en gebeend veulen maar absoluut geen opvallende verschijning. Wat exterieur betreft belooft 2 en 3 meer. No. 2 is de Lion-zoon van Gebrs. Bruynen te Kessel, is ruim van bouw en gespierd met forsche ge wrichten, No. 3 is de Jan v. Broek-zoon Frits, van Jos. Hagens te Grubbenvorst, 't is gespierd, knap en zeer harmonisch van bouw. Ook Dirk van Oyen is een nog mager veulen met vele goede hoe danigheden. Hengstveulens geb. in 1934. Karei van W. Smits, Mierlo, had geen concurrentie, 't is een veulen zonder snit, dat, om zijn tekort komingen in details, nooit of nimmer 't predicaat zal halen. Hengstveulens geb. in 1933. Kwalitatief en kwantitatief stond deze categorie niet hoog. Baron van Oyen stond aan de spits, toch bevroeden wij, dat de eig. geen groote verwachtingen van Baron zal koesteren evenals L. Soberjé van Horst die waarschijnlijk van Audacieux ook niet veel plezier zal beleven. Beide zullen wel nooit by de uit verkorenen gerekend worden. Hengsten geb. in 1931. Onbestreden en onbetwist stond aan de spits Republicain de Salmon- sart van W. Berden te Blerick. 'tls een edele en typische verschijning met gespierd beenwerk en elegantie, achterbeen kon iets feller zijn. 't Wordt zonder twijfel eenmaal een gevreesd concurrent in de provinciale arena. Als no. 2 verscheen Manolus door Manolus' Karei, en eigendom van J. Kamps te Afferden, een grof gebeend paard. Oudere Hengsten. 1. Dompteur Delcour. 2. Jan v. Broek. 3. Bruno de Gontrode. Zoo hadden wij ook de klasseering verwacht. Dompteur is diep, edel en voldoende gespierd, de minder ge lukkige plaatsing van 't voorbeen schaadt hem, maar laat ons dit paard toch niet becriticeeren, want hij is van best gehalte. Jan van Broek hebben we steeds gaarne gezien, 't Is een typisch paard met een ongemeene perfecte, robuste en gespierde voorhand. Bruno de Gontrode bewaart zich voor zijn leeftijd best, 't is een ge blokte hengst met geweldige fok- prestaties, dat zagen we alom op verschillende locale tentoonstellingen en fokdagen, niet enkel hier, maar ook in Brabant. Hengsten met afstammelingen. 't Waren Bruno en Jan die elkaar concurreerden. Bruno had bepaald eerste klas afstammelingen achter zich, extra typische, grof gebeende uniforme merries, zóó goed, dat men ze slechts op een locale fokdag ziet. Ook Jan van Broek's afstamme lingen waren goed, maar toonden niet die kwaliteiten van Bruno's dochters. Merries met afstammelingen. 't Waren goede producten, die we er mochten aanschouwen. Ie pr. Marquise de Herchier van E. Kallen. 2e pr. Roska van J. v. d. Winkel, Smakt. 3e pr, Weda van Oyen. 4e pr. Julia de Helpeney van J. Soberjé, Horst. 4 spannen van één eigenaar. De beide prijzen vielen ten deel aan E. Kallen, Broekhuizenvorst. Kampioensprijs merries. Viel te beurt aan Feé de Grand- glise van Ant. Poels, Venray. De nieuwkoop van de associatie Venray en Omstreken verscheen ter opluistering, 't is een allerbeste hengst èn van exterieur, èn van orgine, èn om zijn fokprestaties. Wij zien hem weer op 24 October. Neer, Sept. '35. M. J. BOONEN-DE WIT. De politieke constel latie in de wereld. Zonder stelling te willen nemen in de vraag, waarmede ons land het best gebaat is, handhaving van de huidige goudwaarde van den gulden of devaluatie, willen wij opmerken, dat de verdediging van den goud gulden ons land ontzaglijke offers oplegt. Velen denken daaraan niet zij vestigen hun aandacht alleen op de hoofdkwestie. Dit is echter onjuist; want indien men zijn blik slechts richt op het einddoel en niet op de middelen, dan kan het laDd in den tusschentijd economisch doodgebloed zijn, zoodat niemand van een over winning zou kunnen profiteeren. Eveneens is het bekend, dat de kans op devaluatie grooter is dan op behoud van de huidige goud- waarde. Zelfs de Regeering heeft dit enkele malen openlijk gezegd, want de Overheid heeft zich vertrouwd gemaakt met de gedachte, dat een uiteindelijke wereldvaluta-stabilisatie een waarde vermindering van den gulden met zich zal medebrengen. Alleen beteekent dan de devaluatie een eindpunt, een vastlegging van een breede internationale regeling. Devalueert men midden in den eco- nomischen oorlog zeggen de voor standers van de huidige regeerings- politiek dan waagt men een sprong in het duister, welke noodlottig zou kunnen blijken. Goed, doch wat geschiedt er thans Een der verdedigingsmiddelen van de munt is de discontóverhooging. De Nederlandsche Bank maakt daarvan een ruim gebruikop het oogenblik is haar officieele rentevoet 6 pCt. Hierop baseert zich de geheele Nederlandsche rentestand, want de particuliere banken nemen als maat staf voor de rente, welke zij haar clienten berekent? het officieele tarief verhoogd met een nietonbelangryken toeslag, welke toeslag hooger is naar mate de bestaande economische on zekerheid, De verdediging van den gulden maakt het crediet enorm duur, verhoogt daardoor de pry zen der goederen en werkt ongunstig op de werkverruiming. Immers vele fabrie ken kunnen geen hoogere kosten meer dragen, sluiten of verminderen hun productie. Er is echter nog meer. De onzekerheid op muntgebied maakt beleggers huiverig. Zy bren gen hun middelen over naar landen, waarin zij, mede door de ontwikke ling der internationale verhoudingen, meer vertrouwen hebben dan in het eigen gebied. Eerst was het Engeland, waarheen de beschikbare kapitalen vloeiden en nu is het Amerika. Men vreest voor een Italiaansch-Engel- schen oorlog en het goud stroomt van Engeland naar Amerika, van het Continent naar Wallstreet. Hierdoor daalt het Pond. Hoe lager de stand van het Pond, hoe meer economische ellende, ook in ons land, daar Engeland voor vele goede ren en diensten de leiding heeft. Men denke aan rubber, tin, koffie, thee, copra, om slechts enkele producten te noemen en aan de vrachten Hierbij voegt zich het angstig opbergen in de verschillende safes van bankbiljetten en goud. Al dat geld wordt aan de circulatie ont trokken terwijl het, in het verkeer gebracht, krachtig zou kunnen bij dragen aan het economisch herstel. Men zegt weieens, dat men kiezen moet tusschen deflatie of devaluatie. Onze regeering zou echter ook de defiatie-weg kunnen betreden, mits Zij op speciale wijze het crediet- vraagstuk aanpakte. Wanneer de beleggers weigeren, uit reden van wellicht begrijpelijk egoïsme, hun geld ter beschikking der gemeen schap te stellen, laat de Regeering dan in den credietnood voorzien door op te richten „eigen crediet-organen." Roosevelt stichtte tal van regee- ringscredietinstellingen, zoolang de banken uit zucht naar liquiditeit, zich uit dit gebied terugtrokken. Bij ons bestaat deze terugtocht ook slechts zij, die over prima onderpand beschikken kunnen te allen tyde geld bekomen, maar de credietwaardige, die geen pand kan bieden, blijft van crediet verstoken. Hy kan zijn zaken niet uit breiden en hy zal zelfs in vele gevallen hebben te liquideeren, wat op nieuw werkloosheid beteekent. Dat Minister Gelissen krachtig aanstuurt op industrie-financiering, is te lovenhij mag zich hiertoe echter niet beperken, want ook de middenstand heeft behoefte aan doel matig crediet. De menschen, die vroeger het risico op zich durfden nemen om kleinere zaken financieel te steunen, hebben zich teruggetrokken en zoo lang de Staat dit intermediair niet overneemt, zal het sukkelen in ons land blijven. Daarom legt de verdediging van den gulden, zooals deze nu geschiedt, zware offers op ons volk. Naast de hooge rentestand ter beteugeling van de valuta-speculalie dient de Regee ring te zorgen voor goedkoop bearijfs- crediet Het is te begrijpen, dat men met bange vrees zich afvraagt: „Staan we weer aan het begin van een wereldoorlog, nu Italië een onwrik bare houding in het geschil met Abessynië aanneemt en Engeland geen moeite ongedaan laat om Italië daarvan af te houden Een nieuwe wereldoorlog biedt niet te peilen consequenties en het zou niet onmogelijk zijn, dat de wereld aan een ;golf van bolsjewisme zil worden overgegeven. Terwijl het alsdan voor den Aziaat mogelijk zou worden om Europa uit Azië te ver drijven. Want de tegenstelling Oost West neemt in hevigheid toe. Wij gelooven niet aan een wereld oorlog. Wy kunnen ons natuurlijk vergissen, maar hy, die de symp. tonen nauwkeurig bestudeert, kan bijna niet tot andere gevolgtrekkin. gen komen. Wij willen enkele stellingen voor onze meening weergeven. Ten eerste: de volkeren der aarde zijn voor het meerendeel nog oorlogs moe en alles zal in het werk wor den gesteld om den vrede te bewa ren. Italië vormt hierop een uitzon dering. Dit land is eerst kort ge leden tot het besef van zijn macht gekomenvroeger behoorde het tot de tweede-rangs mogendheden en zelfs nu is het nog niet ver voort geschreden op den weg naar den eersten rang. Mussolini wil de man zijn, die Italië leidt naar een groot Romeinsch Rijk en te dezen opzichte leeft hy in grootheidswaan. Deze waan zal Italië vermoedelijk duur te staan komen, want nagenoeg de geheele wereld verzet zich tegen zijn aspiraties. Doordat Engeland's wereldpositie ernstig zou Worden geschaad, indien Mussolini zijn doel zou bereiken, heeft Londen de leiding genomen in den Volkenbond en algemeen wordt deze geste gewaardeerd. Ook door Frankrijk. Indien Italië de geheele wereld tegen zich weet en indien Mussolini ziet, dat men het niet bij „gepraat" laat, maar dat men ook daden doet om de wenschen der wereld te doen eerbiedigen, zal Italie's dictator zich dubbel bedenken, alvorens hij zich in een ongewenscht avontuur stort. Hij zal moeten terugkrabbelen, wat ten slotte een der moeilijkste pro blemen moet worden genoemd, doch waarby de andere mogendheden hem gaarne zullen helpen. Het afwijzen van het voorstel der Volkenbond commissie met tegelijkertijd het openlaten van de gelegenheid tot verdere discussie is een bewijs, dat Mussolini graag terugwil. Men begrijpt, dat Engeland niet openlijk tot agressieve daden zou zijn overgegaan het zenden van nagenoeg de geheele Engelsche vloot naar de Middellandsche zee, de ver sterking van Gibraltar, Malta en van het Suezkanaal enz. wanneer dit land niet met de andere groote Naties van gedachten heeft gewisseld en voldoende toezeggingen heeft ontvangen, dat niet tot het ont ketenen van een wereldoorlog zal worden besloten. De sleutel van het wereldoorlogvraagstuk ligt hoofd zakelijk bij Duitschland. Indien Duitschland zich bij een eventueel Engelsch-Italiaansch-Abes- synisch conflict rustig houdt, zijn handen niet naar Oostenrijk zal uitsteken, dan is er geen enkele aan leiding om bevreesd te zijn. Het is derhalve zeer waarschijnlijk, dat Duitschland inactiviteit heeft toege zegd en dan verschynt het accoord tusschen Engeland en Duitschland van enkele maanden geleden in een geheel ander licht. Frankrijk zal natuurlijk eveneens volkomen op de hoogte zijn van Duitschland's hou ding, want anders zou Laval zich niet bij de Engelsche actie hebben aangesloten. Wanneer het Midden-Europeesche vraagstuk in deze periode niet wordt aangesneden, is het voor Frankrijk een opluchting, indien Italië een flink pak slaag zou krijgen, niettegen staande de jongste toenadering tus schen Rome en Parijs. Want een machtig Italië beteekent een dreiging in de Middellandsche Zee. Wat voor Frankrijk een groot gevaar zou be- teekenen. Wordt het Italië duidelijk, dat in de wereldaaneensluiting tegen Rome geen enkele bres is te slaan, dan moet Mussolini retireeren. In dat geval zou een oorlog tegen Abessynië zelfmoord beteekenen en een noodelooze offering van de circa 200.000 Italianen in de Oost-Afri- kaansche Italiaansche Koloniën. Immers bij een sluiten van Gibral tar en van het Suezkanaal, bij een gecombineerde aanval van de Abes- synen en de Engelsch-Somali-landers kunnen de Italianen in Eritrea en Italiaansch Somali-land niets uit richten. Zij zullen onmiddeliijk gebrek aan munitie en aan water hebben. Hoe sterker de Europeesche mogend heden zich tegen het Italiaansche dryven verzetten, hoe eerder zullen de Europeesche spanningen verdwij- nen. De rust in de wereld zou terugkeeren, indien de groote mogend heden zich bereid verklaren om den vrede van Versailles in het geding te brengen en daarin de noodige wijzigingen te brengen. Om bijv. aan Duitschland en aan Italië koloniale mandaten te geven en om bestaande mistoestanden uit de wereld te ruimen. De kans hierop echter is helaas nog zeer gering. VENRAY, 28 Sept. 1935 Benoeming. De Eerw. Br. Buytendrjck, thans Overste van „Huize St. Servatius" alhier, werd in dezelfde functie be noemd te Noordwijkerhout. Tot Overste van „Huize St. Serva tius" werd benoemd de Overste van het gesticht Noordwijkerhout. Brand. Maandagavond brandde een koren- mijt af nabij de Leunscheweg. Ongeluk. De arbeider Sw. had, het ongeluk in de werkplaats van de keldertrap te vallen en een arm te breken. Verbetering. Categorie 10. Dragende zeugen moet worden le prijs b. L. Kessels, Merselo, in plaats van J. v.d. Winkel, Smakt. P.D.V. De Eendracht. Uitslag van Zondag 22 September Ampsin 114 K.M. Los 9 uur. Wind Z. O. Aankomst eerste duif 10.17.52. Laatste duif 10.39.41. Late jongen, le 11e Tonen-Strybosch. 2e H. Janssen. 3e 5e 10e J. Strijbosch. 4e 8e 9e L. Coopmans. 6e 7e en Overd. J. Dinjens. Bevlogen, le 2e J. Strijbosch. 3e J. Dinjens. 4e G. Philipsen. 5e H. Janssen. 6e 7e L. Coopmans. Overd. J. Boom. Onbevlogen le 3e J. Dinjens. 2e en Overd. Tonen-Strijbosch. 4e J. Strijbosch. P.D.V. De Zwaluw- Zondag 15 Sept. hield de P.D.V. „de Zwaluw" een vlucht met onbe vlogen oude en late jonge duiven vanuit Ampsin (België) afstand 120 K.M. De prijzen werden behaald als volgt Onbevlogen oude. le, 20e en 26e G. v. Dyck; 2e Gebr. Janssen; 3e en 4e A. Loonen; 5e, 6e en 15e Gebr. Hendriks; 7e, 11e, 12e en 19e E. Vermeulen; 8e, 9e en 10e J. Verstegen; 13e G. Vissers; 14e en 27e J. Janssen; 16e, 17e en 21e H. Henkens; 18e van der Heiden; 22e Theeuwen; 23e en 24e Gebr. Rutten; 25e P. Manders; 28e Frahken; 29e Jac. Voesten; 30e H. Thijssen; over- duif Arts. Aankomst eerste duif 9-56-48. Aankomst laatste duif 10-5-22. Late. jongen, le, 5e en 8e Servaas; 2e en 3e Gebr. Janssen; 4e en 23e Franken; 6e, 13e en 14e G. v. Dijck; 7e en 17e Beterams; 9e, 10e, 11e, 12e, 18e en 19e Gebr. Rutten; 15e en 16e Theeu wen; 20e en 21e J. Verstegen; 22e G. Vissers; overduif L. Maassen. Aankomst eerste duif 9-50-46. Aankomst laatste duif 19-13.52. Duiven los half 9 met Zuidenwind. Uitslag wedvlucht Nameche, (B.) afstand 136 K.M. met onbevl. oude en late jongen. De prijzen werden behaald als volgt Onbevlogen oude. le Lumler, 2e Gebrs. Hendriks, 3e 12e en overduif L. Maassen, 4e J. Janssen, 5e H. Thijssen, 6e en 13e H. Derks, 7e, 8e en 19e J. Verstegen, 9e en lie A. Loonen, 10 H. Henkens, 14e Servaas, 15e en 18e E. Vermeulen, 16e Gebrs. Rutten, 17e en 20e G. van Dijck. Gelost 8.30 uur met Zuiden wind. Aankomst eerste duif 10649 uur. Laatste duif 101931 uur. Late jongen, le L. Maassen, 2e en 10e G. van Dijck, 3e en 11e Gebrs. Janssen, 4e H. Henkens, 5e E. Vermeulen, 6e Gebrs. Siebers, 7e, 12e, 14e, 16e en overduif Servaas, 8e, 13e en 15e Gebrs. Rutten. Gelost 8.30 uur met Zuiden wind. Aankomst eerste duif 10737 uur. Laatste duif 10—25—2 uur. LEUNEN. Door de Fanfare „St. Catharina" zal op 24 en 25 Nov. a.s. een concert met tooneeluitvoering gegeven worden. MERSELO. Op het Zondag te Asten gehouden concours voor hand boogschutterijen, waaraan door circa 100 zestallen werd deel genomen, behaalde „St. Hubertus" alhier de vierde corpsprijs, plus nog eenige personeele prijzen. - Het jaarlijksch concert van de Fanfare en Handboogschutterij al hier is bepaald op 8 en 9 Dec. a.s. OOSTRUM. Onze dorpsgenoot de heer Ant. Lemmens, Controleur Ned. Zuivelcentrale, is overgeplaatst van hier naar Weert. Vos geschoten. Zaterdag werd in de Oirlosche Heide door den heer Thijssen een vos geschoten wat voor de omlig gende pluimveehouders in deze zoo al benarde tijden een mooie oprui ming is en voor de nog jeugdige jager een mooie buit. Horster Veemarkt. Aanvoer totaal 124 stuks. Wegens de kermis waren de aan voeren niet zoo groot als andere markten. De publieke belangstelling was uit den aard der zaak echter nog grooter. Aangevoerd werden in totaal 124 stuks, t.w. varkens 102 stuks. Prijzen f 9 tot f 12. Rundvee 22 stuks. Prijzen: dragend vee f 130 tot f 160vet vee20 tot 25 ct. per K.G. levend. Ook waren nog aangevoerd een 2-tal schapen. Het ligt in de bedoeling der Markt-commissie de volgende najaarsmarkt d.d. 7 Oct. ek., een uitgebreide actie op te zetten, zoo dat dan de aanvoeren in evenredig heid zijn zullen aan de plaats, welke deze gemakkelyk te bereiken vee markt moet innemen by de veefokkers in Noord-Limburg. Schapenfokkers worden aangespoord met hunne ver koopbare schapen ter markt te komen. GRUBBENVORST. Alhier werd aanbesteed het bouwen van een dubbel woonhuis voor rekening van Mej. M. A. G. Joosten. Ingeschreven werd als volgt Gebrs. Hoebers, Horst f 5480 Gebrs. Peeters, Swolgen f 5569 V.d. Berken-Vallen, Grubbenv. f 5795 Jos. van Berken, Grubbenvorst f 5817 P. Boon f 5925 P. Zeelen f 5975 Gebrs. Smits, Horst f 6185 Jac. Keyzers f 6595 Hendriks, Grubbenvorst f 6784 Gegund aan de laagste inschrijvers, Architect P. Duijf, Horst. Opening Sportfondsenbad Venlc Zaterdagmiddag had te Venlo de officieele opening plaats van het Sportfondsenbad aldaar. Door een stier achtervolgd. Het 12-jarige zoontje van den heer W. te Obbicht bij Sittard bevond zich in de aan het huis grenzende weide van zyn vader om appels te rapen. Plotseling werd de jongen achtervolgd door een grooten stier. Hij zette het op een loopen om den uitgang der weide te bereiken, dit werd hem door het dier echter j onmogelijk gemaakt, waarna hij trachtte over den prikkeldraad te springen. In volle vaart liep hij evenwel tegen het prikkeldraad en I als op zijn hulpgeroep niet nog juist op tijd een der familieleden ware gekomen om hem van den stier weg te trekken, zouden de gevolgen zeer ernstig geweest zijn: De jongen bleek zich in het prikkeldraad zóó gewond te hebben, dat hij moest worden overgebracht naar het R.K. ziekenhuis te Sittard. Geheime radiozender in beslag genomen. De gemeentepolitie van Geleen heeft Zaterdag ten huize van den heer P. te Lutterade, een geheimen radiozender, die op een ultra-korte- golf werkte, in beslag genomen. Volgens zyn verklaringen heeft hij slechts en beperkt aantal uitzendin gen gedaan. De spelling. Het bestuur van den Ned. Journa listen Kring heeft tot den Raad van ministers een schrijven gericht inzake de spelling. Strekking van dit adres is, er bij de regeering op aan te dringen, zoo spoedig mogelijk tot eenheid op het gebied der spelling te komen. Het kringbestuur is van oordeel, dat er op het oogenblik een toestaud van verwarring heerscht, welke bevor derd wordt door het feit, dat de nieuwe spelling alleen is voorge schreven voor het onderwijs, terwijl aan den anderen kant voor andere organen der Overheid nog de spelling de Vries en te Winkel moet worden gevolgd. Deze verwarring veroorzaakt moeilijkheden op verschillend gebied, ook op dat der journalistiek en niet minder in het gezinsleven. Het Kringbestuur dringt er daar om bij de regeering op aan, spoedig regelingen te treffen welke de nood zakelijke en gewenschte eenheid van spelling, in welke richting dan ook, kunnen bevorderen. Het leege Lauradorp. In het z.g. Lauradorp, gem. Ubach- over-Worms, staan niet minder dan 170 mijnwerkerswoningen leeg. Een triest beeld van den nood der tijden. Een reservaat voor menschen. james Quill, spnator voor Jackson (Mississippi) is met een plan voor den dag gekomen, om in navolging van reservaatgebieden voor dieren, ook voor menschen, die zich met de moderne wereldorde niet kunnen ver- eeniging gebieden af te palen, waar ze hun eigen leventje kunnen leiden en zich in hun levensonderhoud moe ten voorzien met de producten, die de natuur hen oplevert, of die ze daar voor zich zelf verbouwen. Met belastingen, onderwijs en allerlei wetten en voorschriften mag men deze „beschermde" menschen niet lastig vallen. Het is wel een merkwaardig teeken des tijds, dat zich reeds duizenden menschen tot James Quill hebben gewend met het verzoek voor op neming in het reservaat in aanmer king te mogen komen. Steunt de Francis caanse! he M issien Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veilingver- eeniging van Maandag was de aan voer 1.45000 eieren. Kipeieren van f 2.50 tot f 3.60 Eendeieren van f 2.tot f 2.50 ROERMOND. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 3.000.000 eieren. Kipeieren van f 2.50 tot f 3.60 Eendeieren van f 2.tot f 2.50 UitgcbiLrtc H. CampiHo Massief eibn L Geschilderde üikai IJzeren Ledifoiea KINDERiDi: f 6 62,740, Staaldraad eniupi' OIRSCHOTSCffilSI LOOPREKKEN'2 Kindersloeln, 1 Wiegen f 2,-1- Keukenlafe||f 6 RUSTFAUTEES KAR PETTEN IN 1 l.IIOLTAP".&ipel Gordijnen, Onai Japan- enloco Ruige i. er Rubberjose Ka unie Dille rvt Schoolilr; Magaziji S Bedveeren! dubbel gestoomd prima betrouwba Kapok, Zeegra; VVo'.nol Prima 2persoons3< zwaar gevuld^ wolvlokken meb.l Kapok Matrassen Ruslolk Zeegras en Alpi Kinderlei DEKENS ZUIVER WOL! Prima Gewa!t< Moltonnen Lancaster W alle kleuren i Hospitaa Door lage be naar lagen verk Maasheest is het goedkoo in pannen, mas Ook voor répara Vlugge Bouwplannen Begrootingen Bouwmaterialen Bouwwerken Hoenders!raat 31 Neemt dan een machine, waarvan ge zeker b NA VELE JAREN in alle opzichten zal voldoen. worden reeds 70 jaren door de grootste sp vervaardigd en alhier bijna 30 jaren onafgebroker de honderden gebruikers in de Huishouding en Heeren-Modevak, hoe zij over deze machine levi De wijze waarop wij de machines koopen en een minimum van onkosten, waardoor wij deze mogelijken prijs kunnen leveren, ook op afbelali Onze ervaring waarborgt U vakkundige be reparaties aan andere machines. Aanbevels

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6