TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Doctor Poels. FEUILLETON. Mesalliance Ergerlijke gevallen. Heilstaat. De werking van ABDIJSIROOP is versterkf! Militaire politie. Zaterdag 28 September 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 39 BIJ zijn zilveren aalmoezenier' schap. Dinsdag was het vijf-en-twintig jaar geleden, dat Doctor Poels werd benoemd tot Aalmoezenier in Zuid-Limburg. Dat lijkt zoo maar een „ge mengd berichtje", waaraan men verder weinig aandacht hoeft te schenken. En Doctor Poels zou dat zelf ook wel graag willen. Hij was in die dagen onvind baar, om een huldigingsbombar dement te ontloopen. Wie echter iets meer weet van de geschiedenis van ons vader land in de afgeloopen kwarteeuw dan de louter-politieke feiten, weet ook dat die datum van 24 September herdacht moest wor den, omdat dankbaarheid Chris tenplicht is. Dankbaarheid ten opzichte van het geweldige werk, dat is ver richt om een katholiek gewest te behouden voor het geloof der vaderen. In de industrieele en econo mische revolutie, waarvan we getuigen waren, heeft Zuid- Ljmburg een bijzonder groot aandeel gehad. Louter technisch- economisch bezien behoefde die geen schrik te baren. Integendeel, ze schiep voorwaarden voor werkuitbreiding en voor wel- vaartsverhooging. Doch er waren meer dan louter technisch-econo- mische kwesties in het geding. De mensch met al zijn goede en kwade eigenschappen was per slot de hanteerder van al wat er door vernuft en energie aan natuurlijke krachten en schatten ontsloten werd. Daardoor brengt zulk een geweldige economische omwenteling ook geweldige ge varen mee, omdat ze voor egoïs me en kortzichtigheid grooter mogelijkheden biedt, om zich te ontwikkelen. En als reactie daarop krijgt de revolutionnaire verzets- geest gelegenheid om gemakke lijker binnen te dringen en de gezonde begrippen omtrent gods dienst, gezag, gezin en eigendom te ondermijnen. Bovendien wordt het in een opkomende Mijnstreek al gauw een Babel van allerlei nationaliteiten, wat weer heel bijzondere moeilijkheden en ge varen schept. Het is waarlijk een bijzondere zegen geweest voor de Mijn streek niet alleen, maar voor ons geheele vaderland, dat Mgr. Drehmans z.g. erin slaagde een Nederlandschen Bijbelprofessor uit Washington, die op vacantie was in zijn geboorteplaats Venray over te halen tot het aanvaarden van een geheel nieuwe taak in het Limburgsche diocees, die van Aalmoezenier van den Arbeid. Dat leek zoo in 't geheel niet op eikaareen professoraat, waartoe het behoort, zich in afgetrokkenheid te verdiepen in stoffige documenten, en dan die taak, om in de bruisching van 't volle leven te gaan staan en een Titanenworsteling te beginnen, (Een ongelijk Huwelijk) Roman door Cor de Blij. Frans, zei Alie, je broer Jan was vanmiddag bij vader. Ja schat, ik weet het. Hij wil hier veldwachter worden, je vader was heel best te spreken, vertelde Jan me en zou hij 't er met Burge meester over hebben. Zou die ook zoo zijn, as ik met hem kom praten. Hoelang zal dat nog duren, Alie, 't gaat niks niet goed op de hoeve en zoolang vader en moeder nog leven Wat mot d'r van kommen. Zeur toch niet, Franske, ik houd van je, vader zal 't niet wei geren, as ie weet dat ik zonder jou niet kan. Hij zei vanmiddag nog tegen je broer: die Frans, die zal 't wel redden, das me 'n flinke, 'n Echte boer. Toen was ik zoo blij, dat ik de kamer maar ben uitgeloo- pen, 't was krek of ze beiden naar me keken. O ja, Frans, ik zag van middag die twee nichtjes van je op den weg praten met dien Jan van onzen Burgemeester. Kennen ze el kander 'k Weet het niet Alie, ik kan ze niet meer vragen, want voor den eten bennen ze al weer Amsterdam gereden. 't Waren wel aardige wichies... wat stads, jij bent me 'n andere. Alie meid. Nu moet ik noodig naar huis... teneinde het geloofsidealisme brandend te houden in een van alle kanten besprongen volk, om een ongewoon 'complex van uit- eenloopende practische vraag stukken met helder vestand aan te pakken en uit te werken. Dr. Poels bleek echter op dezen post evengoed thuis als op dien van zijn professoraat. Hij heeft er gezwoegd en geploeterd ondanks tegenwerking en mis kenning, om het Christelijk solidarisme stand te doen houden tegenover de klassenstrijd-neigin gen van boven en van beneden. Hij is de onvervaarde prediker geweest van „het Christendom van de daad", hetwelk niet ver eenzelvigd kan worden met trouw kerkbezoek alleen, hoe belangrijk dat op zichzelf ook is. Hij klaagde met klaroenstem aan die vervloekte scheiding tusschen het zakenleven en het particuliere leven, alsof de moraal met het eerste niets uitstaande had. Dat was voor velen harde, al te harde taal en zij dachten, dat er geen erger „socialist" was dan deze sociale Doctor. Ze begrepen niet, dat de strijd tegen het principieel-onaanvaardbare socialisme geen beter bondge- noote heeft dan de kapitalistische mentaliteit in katholieke hoofden. Omdat Doctor Poels den strijd op beter basis heeft gezet dan dat eeuwige zoeken van fouten bij de tegenstanders, omdat hij begreep, dat de echte weerbaar heid slechts kan komen van voortdurende zelfinspectie en zelfcritiek, omdat hij door het scheppen van prachtige sociale instellingen metterdaad bewees, dat de liefde voor de onterfden en verdrukten dezer samenleving waarachtig geen monopolie van het socialisme is, daarom zijn de resultaten van zijn werk zoo ver heugend groot. Recht en waarheid hebben in Doctor Poels altijd een kampioen gevonden. Van welken kant die ook bedreigd worden, hij staat pal, om ze te verdedigen. Smaad en hoon deren hem bijna niet. En nu het nieuwe heidendom van staatsverabsoluteering en rasvergoding in allerlei vermom mingen ook ons land tracht binnen te dringen, is hij in Lim burg ook weer de centrale figuur waarrondom zich aanval en ver zet concentreeren. Naast zijn kampioenschap voor het Recht stond ook steeds zijn prediking der onderlinge liefde. Voor het bewaren van den vrede in het bedrijfsleven deed geen meer dan hij. In mijndistric- ten roert en woelt het dikwijls ook het Limburgsche district bleven de moeilijkheden niet bespaard. Doch een vergelijking valt zeker ten gunste van onze mijnindustrie uit. De bemiddeling van Doctor Poels droeg tallooze malen goede vruchten, al stelde ze zich steeds een grens, waar niet langer gemarchandeerd mocht worden, als het ging om de naakte levensrechten van den arbeider. Het is nog bij 't jongste Zoo was de feestdag ten einde, vader en moeder zaten zwijgend in 't keukentje, ieder overgeleverd aan eigen gedachten. Moeder liet de revue passeeren: Schoondochter, die zoo liefjes deed... Niks geen vrouw... had ze nooit gemogen.,. kleindochters... hadden beter weg kunnen blijven... Ver waande gekken... astrante meiden... nakende beenen... de een met heel geen haar temet op 't hoofd, schan de... as d'r geen zedewet bestond, dan. was d'r geheel geen fatsoen meer... dan Gijs, die over duizend gulden sprak en... vijf en twintig cadeau deed nee, dat was 't hem niet, maar 't vreemde 't onwen nige. Op haar verjaardag moesten ze maar wegbleven. Foei, dat was net van dat vrouwvolk as den dieë van den Burgemeester... met d'r „Vrouwtje". Br... van die hoogen.... as die van vroeger... met d'r kwartje daags... en d'r boterhammetje in 'n pampierke... Dat zijn geen men- schen... Grootvader zoog aan het laatste eindje van vijftien cent uit de leeren koker van Gijs... Schip met mais... slordige duizend gulden jonge, jonge, dat bin dingen vijf en twintig 't verjaardagscadeau de pacht aan burgemeester ook vijf en twintig d'r af te deksel, diê denken d'r maar makkelijk over toch jammer van die twee beste koeien, die toch verkocht mosten juist nu d'r zoo'n best bult hooi op komst was maar misschien deed Gijs 't nog wel as ie nog er is 'n gelukkie had met zoo'n schip mais duzend gulden dat bin dingen... J Zit niet te soezen, man... waar conflict gebleken, toen Dr. Poels in de vergadering van den katho' lieken Mijnwerkersbond zich ge heel en al stelde achter het stakingsparool. We hebben met dit alles slechts enkele trekken in het levenswerk van den grooten Doctor willen aangeven. Een volledige schilde ring van zijn aalmoezenierschap zou boekdeelen eischen. Een dieper inzicht zal er voor het groote publiek zeker ook reeds bereikt worden, als het R.K. Werkliedenverbond gevolg geeft aan het gelukkige denk beeld, om de voornaamste rede voeringen in een bundel samen te voegen. We wijzen er tenslotte alleen nog even op, dat te zijnen huize ook de verbindingen samen- loopen met tal van prominente katholieke persoonlijkheden uit andere landen. Zoo is hij een waarlijk internationale figuur ge worden, waarop Limburg, waar op heel ons land trotsch moet gaan. Naar zijn onbekende schuil oord mogen ook onze beste wenschen zich richten. Doctor, nog vele jaren. Zuidw. Crisisambtenaren, die van hengelen en biljarten houden. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft, naar eerst thans uit het Alg. Handelsblad bekend wordt, op 28 Augustus j.l. een adres gezonden aan den minister van Land bouw en Visscherij, waarin een hoogst bedenkelijk beeld wordt gegeven van het optreden van sommige ambte naren van de crisiszuivelcentrale. Ziet hier het verslag van een zit dag vanwege deze centrale op 22 Juni 1935 in de gemeente Zoeter- meer. Voor dit werk togen 8 ambte naren (zegge acht) van uit Den Haag naar dit dorp. Bij aankomst in café „De jonge Prins" werd bij den herbergier geïnformeerd of hij ook hengels ter beschikking had. Deze vraag werd door hem ont kennend beantwoord, doch hij was zoo bereidwillig er 8 stuks te gaan halen in een naburigen winkel. Toen hij met de hengels arriveerde, reikte hij ze over met de opmer king „Heeren, 8 hengels, alle precies eender, alle geel van kleur, de heeren behoeven dus niet te krieuwen, wie de mooiste heeft". Vrjf der heeren togen toen ter vischvangst, de drie andere begon nen met de wachtende boeren te helpen, hen één voor één te onder vragen en aanteekeningen en op merkingen te maken. Ditzelfde spelletje met hetzelfde doel herhaalde zich op 19 Juli 1935, toen kwamen er 5 ambtenaren voor over. Bij aankomst in „De jonge Prins" togen 2 heeren aan het biljarten, een derde stelde de radio zoo hard, dat het een oor- verdoovend lawaai was, de leider der groep maakte hierover nog een onvriendelijke opmerking, num mer 4 verdiepte zich in „De Maas bode", nummer 5, de leider, begon direct een veehouder te helpen en bleef ook gestadig doorwerken. In totaal zijn er op die zitting verschenen 14 veehoudersdaar het onderhoud met eiken veehou der slechts enkele minuten duurde, had voor die zitting ruimschoots Frans toch blijft... Frans, de pap wordt koud.., Moeder droomde niet meer... HOOFDSTUK V Meisje, je hebt heel aardig gedekt hoor, je wist nog niet alles zoo te staan, hè Nu, dat went wel kind, wat je niet weet, vraag jc maar aan het keukenmeisje. Bij den jongen mijnheer moet je twee eitjes zetten, zacht gekookt, dat weet Trijntje wel... O, daar is de jonge mijnheer juist. Dag Jan, goed ge slapen, vent Dit is ons nieuwe binnenmeisje, dochter van boer Ver hoeven, je herinnert je haar misschien wel van vroeger. Nu meisje, ga maar naar de keuken, ik zal je straks wel bellen. En Merie, wat zeit de ouwe Had ze wat te commandeeren? Hoe bedoel je, Trijn, schuch- terde het nieuw bakken tweede meisje tot de omvangrijke gedienstige die breed uit zat in de keuken, zich te goed doend aan het verzorgde ontbijt. Hoe ik dat bedoel Wel nog al eenvoudig, meid, zooas ik 't zeg. Die ouwe binne heeft er zoo'n hand je van, je met een lekker smoesje'an 't werk te houden. Zul je wel mer ken. Zet d'r direct de pen op de neus meid, anders kun je de heele dag wel an mevrouw d'r rokkies loopen zeg Merie, hè je een jongen? Welnee Trijn. Welnee Trijn, welnee Trijn, is dat zoo gek Mijn moesten ze vroe ger niet hebben, 'k was te haaiïg. Maar jij scharrelt toch met die jongen van Swievers Beste jongen hoor, 'k ken hem al van dat ie in de kunnen worden volstaan met twee ambtenaren. Ook te Bleiswijk werd op 21 Juli 1935 een dergelijke zitdag gehouden daartoe waren aanwezig 7 a 8 amb tenaren. De heer A. van Straalen, landbouwer te Bleiswijk, was schrif telijk uitgenoodigd te verschijnen tusschen 1 en 3 uur des namiddags. Door omstandigheden verhinderd verscheen hij enkele minuten over 3 uur. Zoodra hij in de herberg kwam, werd hem gevraagd„Wat kom jij doen waarop hij antwoordde „Gevolg geven aan de oproeping." Men zei hem, dat hij over tijd was en uiterlijk 3 uur had moeten ver schijnen en ze niet meer verplicht waren hem te helpen. Hij ant woordde „Heeren, ik stem toe iets over tijd te zijn en indien ik niet meer geholpen kan worden, dan verzoek ik toch er nota van te nemen, dat ik er geweest ben". De leider van de groep, bemerkende dat het wel eens onaangename gevolgen kon hebben, vroeg toen aan de heeren, wie er lust had hem nog te helpen, waarop een der jongste ambtenaren aan het werk toog. Toen de heer Van Straalen ter zitting verscheen en ook geduren de zijn aanwezigheid in de zaal, hielden de heeren ambtenaren zich onledig met kaartspel, daarbij werd sterke drank gedronKenbij één glas bleef het niet, want tijdens zijn aanwezigheid werden de glazen opnieuw gevuld. Ook de ambtenaar, die hem hielp, liet tijdens zijn werk het glas opnieuw vullen, onder de opmerking„Ik heb er dorst van gekregen". Bij enkele heeren vertoonde zich reeds een verdachte roode kleur. Ook te Zevenhuizen zijn twee zitdagen gehouden, waarvoor vol gens hem telkens zes ambtenaren overkwamen. Van deze zes ambte naren hebben er telkens twee prac- tisch gewerkt, afwisselend hielden vier heeren zich bezig met biljart spel. Wg nemen aan zoo voegt „De Nederlander" hieraan toe dat de ze dingen eerst worden gepubliceerd nadat zij zijn onderzocht. De goede naam van de adressante is daar borg voor. Daarom aarzelen wij niet deze din gen meer dan ergerlijk te noemen. Wie zich indenkt in den nood der veehouders, die hun werk verrichten onder zeer moeilijke omstandigheden, zal begrijpen, dat hierdoor een stem ming wordt gekweekt van gloeiend protest tegen den onderhavigen dienst, maar wat erger is ook tegen de Re geering, onder wier verantwoorde lijkheid deze dienst functioneert. De controleurs, van wie in dit bericht sprake is, schijnen niet alleen groo ten deels overbodig te zijn maar daarnevens volmaakt ongeschikt voor hun. werk. Maar de leiding heeft hier kennelijk evenzeer gefaald. Wrj onderstrepen het verlangen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om een duidelijk antwoord, d.w.z. een in daden. Ingekomea en vertrokken personen van 6 tot 20 Sept. 1935. INGEKOMEN J. J. Th. Engels, z. b., Endepoel B 31 van Weert H. L. Gielen en vrouw, bedrijfsleider, Groote Straat 8a van Heerlen A. H. Kroon en gezin, slager, Stationsweg 23 van Horst M. M. H. Lemmens, z.b., Oostrum D 6 van Heerlen J. v. Rooy, z.b., Oostrum D 1 van Baarle Nassau E. J. W. Schaeffers, z.b., Paters- straat 30 van Grubbenvorst M. W. Stevens, dienstbode, Oude luiers zat, en m'n schoot.... Trijn schaterde. O die, nee Trijn, 't is wel een goeie jongen, maar.... Nou maar Nou ja, maar Trijn, wat moetik nou doen - Mot je mijn niet vragen, zul je straks wel an de weet kommen, 't belletje gaat dat zal je gauw genogt vervelen. Ik ben hier nou zestien jaar, de Heer mag weten hoe 'k het uitgehouden heb. Trijn schonk zich nog een kopje thee in met een extra schepje suiker. - Ik heb zeker dertig tweede meissies zien kommen en gaan. Die hebben teveel binnen te maken, op mijn terrein komt ze nietAllemaal stads meissies en Duitsche en Hon- gaarsche. Alle talen hebben we hier al gesproken, 'k Spreek zoo lang zamerhand Duitschjas Hitier.... Guten morgen, Fraulein.... bitte.... Tuig Marie... nou en die slikken wat weg! 'k Heb ze altijd op 'n afstand ge houwen.... met derlui.lieber Treintche"... Maar hier konden ze 't niet uithouden.... daarom boorde ik dr van op dat jij hier kwam. meid Nog 'n bakkie thee Ga gerust nog wat zitten, je kunt nog genogt draven, dan mot je je achterste wat draaien, 'n beetje zóó loopen! Trijn deed het tot hilariteit van Marie voor. - Je lispelt maar wat vanja, Mefrouw en nee Mefrouw, dan hou je het 't langste uit. O, daar hé je 't al. 't Belletje... Doe me groeten... Marie, nu ga je, als je afge nomen hebt, eerst de kamer bij- stoffen vafl de jonge mijnheer. Dat kun je nu mooi doen zie ie, onderwijl maakt mijnheer zijn ochtendloopje. Oostrumsche weg 22 van Maashees P. J. Jacobs, dienstknecht, Lull C 44 van Horst H. M. v. Well, dienstbode, School straat 7 van Horst M. H. v.d. Boogaard, dienstbode, Oirlo E 66 van Bakel J. H. A. v.d. Ven, slager, Stations weg 29 van Deume C. M. Coenen, db. Groote straat 18 van Bergen A. J. Rasch, monteur, Hensenius- plein 9 van Someren G. Nijssen, db. Paterslaan 5 van St. Odiliënberg C. S. M. Selten, db. St. Annalaan 3 van Tilburg M. H. Paes, verpl. St. Annalaan 5 van Beek A. M. Meesters, id id van Bergen op Zoom M. A. Bardok, id id van Utrecht. P. A. vanGeenen, dienstkn. Maas. heesche weg 28 van Beek M. H. P. Janssen, dienstb.' Veltum L 67 van Maastricht A. Timmers, z.b. Merselo M 42 van Bakel C. van Mil, landb. Veulen H 37 van Maashees J. G. M. H. Verkuyl, z.b. Hofstr. 14 van Boxmeer P. J. M. Pluymaekers, z.b. Paters straat 24 van Nijmegen M. Th. Ambrosius, db. Castenray G 37c van Venlo Th. Geurts, wed. Verhoeven, z.b. Langeweg 2 van Sambeek. VERTROKKEN M. P. Relouw, dienstbode, naar Venlo, Lomstraat 15 G. J. M. Gossens. z.b. naar Eind hoven, Eikenburg C. M. H. Tijssen, db. naar Venlo, Goltziusstraat 39 A, C. Jacobs, zb. naar Grubben. vorst. Pensionaat C. van Hoof, wed. Diktenzee, zb. naar Maashees B 137 A. H. P. Sijbers, zb. naar Deurne Zeilberg Z 159 M. Wijnants, db. naar Kevelaar E. J. C. Raspe, verpl. n. Enschede J. Nabuurs, zb. naar Sterksel J. M. Michels, zb. naar Tilburg W. Winters, zb. naar Echt J. Winters, zb. naar Weert H. Winters, z.b. naar Weert L. M. Cox, z.b. naar Sittard M. Damaiseause, verpl. n. Sittard J. Poels, zb. naar Weert Ph. Bessems, verpl. n. Maastricht B. Kruysen, zb. naar St. Truijden H. van Rooy, bakker naar Venlo, Straelsche weg 561 Th. Voesten, zb. naar Boxmeer, Steenstr. 61 J. Vermeulen, dk. naar Bakel D 56 M. Voesten, smid naar Stevensbeek P. Willems, zb. naar idem A. Asselberghs, zb. naar Wanssum A. Geurts, zb. naar Horst-Meterik C. Verheugen, zb. n. Tegelen-Steyl C. Maesen, z.b. naar Heerlen M. van Dijck, z.b. naaf Borgloon C. van Ooi, z.b. n. Horst-Meterik J. Aarts, z.b. n. Bergen-Wellerlooi J. Heijnen, db. n. Helmond Kerkstra G. de Haen, zb. naar Delft J. Brabander, verpl. n. Maastricht P. Steunenberg, winkelbed. naar Deurne, Zeilberg Z 285 J. Gerris, verpl. naar 's Bosch. In de groote bladen vonden we dezer dagen advertenties van „In tourist", het groote Russische regee ringsbureau, dat den touristenimport in de sovjet-unie propageert. We worden opgewekt om straks nog een poosje op najaarsvacahtie te gaan en te dier gelegenheid de November-feesten te Moskou en Leningrad te gaan meemaken, We zijn er waarlijk mee gevleid, dat men in Moskou aanneemt, dat het ons buiten de zegeningen der sovjets om, nog zóó goed gaat, dat er best een reisje naar het commu nistische paradijs kan overschieten. A!s hij studeert, mag je hem absoluut niet storen.geen gezang in huis, daar heeft Trijn nog wel eens een handje van, zie je Ja Mevrouw. Nou en dan doe je de studeer kamer van Burgemeester. Die is nu naar 't Raadhuis, zoo even met de stofzuiger, ken je datoch nee, dat begrijp ik nu, dan vraag je maar even of Trijn 't je wijst. Dan even hier de eetkamer bijtippen en dekken voor de lunch.... O ja, Trijn wijst je wel even met de bedden de slaap kamer van Mijnkeer en mij, moet je voor twee uur aan kant hebben, want 's middags ga ik rusten... heb je dan nog tijd over, kijk je maar eens rond.... een gereede hand vindt altijd wel iets. Ja Mevrouw. O ja, je let intusschen wel op de bel. Burgemeester is niet thuis en mij moet je niet onnoodig lastig vallen, ik heb last van hoofdpijn. Zie je, nu heb je den morgen voor je, als je iets niet weet vraag je het maar onze goeie, ouwe Trijn, die heeft ons al zooveel jaren trouw gediend... Dag kind... Met trippasjes, een lief genadig knikje, verwijderde Mevrouw zich. Een man kan heerschen kan bruut zijn, bulderend zich doen gel den.... 't Komt nooit zoo vlijmend aan, als de fluweelig streelende zweepklapjes, welke puntig raken, wonden haar ondergeschikte sexe.... Vrouwen der wereld... society ster ren... gij beheerscht Uw kleine Koninkrijk, dat huishouden heet, wél als een dictator... al verkondigt ge op Uw avondjes en jours sociale ideeën... voor Uw gedienstige zijt ge de vrouwelijke duce.... vandaar dat De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naiuur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten, bereid uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". AKKER's ABDIJSIROOP, bereid vol gens oud recept, is dus een aan de natuur ontleend geneesmiddel! De genezende, hoeststillende, slijmoplossende en kalmeerende werking van de kruiden-extracten, welke AKKER's ABDIJSIROOP zoo beroemd hebben gemaakt,is thans door een nieuwe toevoeging van den bekenden Apotheker Dumont nog sterker, nóg sneller, nög krachtiger en nög doeltreffender! Een lepel AKKER'S ABDIJSIROOP werkt thans 2 x zoo snel als voorheen 1 Een ongeëvenaarde werking iegen hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans: 75 ct. F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik De grootere flacons zijn bij voortgezet gebruik voordeeliger! Het paradijs, dat onseen duur lustoord is gebleken. Want de advertenties kondigen aan, dat de dagverblijfkosten vanaf f 7.20 te begrooten zijn. Holland heet duur, maar de mini- mumkosten voor dagverblijf liggen er heel wat beneden f 7.20. In het kapitalistische Nederland fs een behoorlijke vacantie te slijten via een zindelijk pensionnetje, een goede burgerpot en een boordevolle maat aan geestelijke vrijheid voor 'n riks drie pop. En daarom voelen we er nog weinig voor om voor f 7.20 sovjet geneugten te gaan genieten in een paradijs, waar een gepeoe-agent op je hielen loopt en 's nachts z'n oor tegen de reet van je slaapkamer te luisteren legt. Hoe moet de economische positie er zijn van den arbeider, die met een handvol Russische roebels wordt afgescheept, als ze in Rusland van den Hollandschen tourist min stens f 7.20 aan volwaardige Colijn- guldens verlangen voor een hap eten en een bed....? Belangrijke versterking in Limburg en Noordbrabant. Het corps politietroepen zal bin nenkort belangrgk versterkt worden in Limburg en Oost-Brabant. Hiertoe zal het aantal standplaat sen aanmerkelijk worden uitgebreid. De nieuwe standplaatsen zgn Roermond, Meijel, Nederweert, Hel mond, Someren, Boxmeer en Wans sum. Zooals bekend was de militaire politie in Limburg en Oost-Brabant tot nu toe alleen gestationneerd te Maastricht en Venlo. Helmond en Roermond worden thans dus de standplaatsen van de nieuw opgerichte onderaf deelingen. De onderafdeelingen staan onder commando van een onderafdeelings- commandant, die den rang van kapitein, ritmeester of le luitenant moet bezitten. Te Amsterdam is echter alleen een bereden groep ge stationneerd. De onderafdeelingen Roermond en Helmond zullen alleen rgwielen krijgen, zoodat er óf een kapitein óf een eerste luitenant het commando over krijgt te voeren. De sterkte van het corps militaire politie is bij order van den minister van Defensie opgevoerd tot 1125 Gretchen het zoo goed bij U kan stellen Even later was Marie op de kamer van den student. Onwennig keek ze t rond, wat malle dingen'n Paar mutsen en menu's waren aan den wand gepriktGek zoo'n kamer van een jongeman. Heel anders dan bij haar broers thuis. Juist begon ze aan 't stoffen, of de deur ging op 'n kier open, Jan kwam binnen. O, Mijnheer 'k dacht, dat U nog even wegbleef stotterde 't meisje. Meneer Meneer, ben je mal meid, we kennen elkaar toch veelte goed als we samen zijn, ben ik Jan, hoor. Leuk ook wel, vind je niet 'k Had wat vergeten, daarom kwam ik even terug, als veront schuldiging 't kind keek zoo ont hutstKalmpjes aanpakken niet te vlug van stapel loopen. Èn Rie, hoe vind je 't hier Mama is wel eens wat nukkig, maar daar trek je je maar niets van an. Pa is 'n beste kerel. Wat heb ik gehoord, werd je Vader eergisteren zeventig jaar al Ja Mijnheer. Zal 't nu uitwezen zeg nou Jan. Och dat kan toch niet... wil ik straks Uw kamer verder doen Flauwert hoe vind je deze foto's? Ze zijn uit Leiden. Dit zijn twee vrienden van me, eenige lui, kijk, hier heb je ze weer op de Kagerplassen. Lollig zeg, zeilen. Moest je eens mee kunnen meid.... Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5