Binnenland. Zoo'n erge Hoofdpijn?' Gemengde Berichten. Markten hoofdpersonen, want de heele entou rage werkt er toe mee om deze film belangwekkend en succesvol te maken. Dat de directie van „Luxor" zijn best doet alléén het beste te bieden bewijst, dat ze tevens vertoond de speciale opnamen van de begrafenis 1935. omvang van het bedrijf", vervangen door de woorden „in verband met den omzet van sterken drank in het bedrijf." Artikel 2. Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 22 April alsook het in memoriam van H. M. Koningin Astrid van België. Ondanks de hooge kosten heeft de directie van „Luxor" niet geaarzeld, om thans reeds in Venray deze spe. ciale reportage te vertoonen. Dit speciale programma zal drie dagen vertoond worden en zal zeker druk bezoek trekken, wat het ook ten volle verdient. Installatie van den HoogEerw. Heer Pastoor Deken Berden. Op Zondag 6 October a.s. zal alhier de plechtige Installatie plaats hebben van de nieuwbenoemde Pastoor-Deken onzer Parochie, de HoogEerw. Heer W. Berden. Blijkens achterstaande advertentie zullen Maandagavond de Besturen van de vereenigingen in Hotel de Zwaan vergaderen ter bespreking dezer installatie. Volksontwikkeling. Woensdag 9 October a.s. zal de bekende Pater Henricus uit Helmond in het Patronaat spreken over het onderwerp „In de Branding". Men houde deze avond vrij GEVONDEN. 1 paar dameshand schoenen (met de kermis). 1 Rijwiel plaatje en een kindermuts. Inlichtingen gemeentepolitie. EEN GROOTSCH AFSCHEID VAN MGR. VERRIET. Groot is een volk, dat zijngrooten eert! De glans der bisschoppelijke waardigheid straalt neer op het millieu, waaruit de uitverkorene is voortgekomen. Venray mag zich verheugen in zulk een glorie. Onder de vele priesters, onder de vele missionarissen, die midden in hun jeugd bijna onbekend wegtrok, ken naar een seminarie of klooster, school, die aan het begin van hun mannelijke leeftijd den geestelijken staat aanvaardden, die dan eindelijk op een langverbeiden dag met den kroon van het Priesterschap hun eerste H. Offer in de feestelijke hallen van Venray's eerbiedwaardig kerkgebouw opdragend, om dan heen te gaan naar de verre Missielanden en er apostel te zijn in eenzaamheid, vergeten door de groote wereld, onder de velen is er één, die als een licht op den kandelaar werd ge plaatst, Zijne Hoogwaardige Excel, lentie Mgr. Petrus Innocentius Ver riet, Apostolisch Vicaris van Cura cao. Groot is een volk, dat zijn grooten eert en Venray's Katholieken hebben zich bij de zeldzame gebeurtenis van Zijn H. Bisschopswijdidg niet onbe tuigd gelaten. Thans gaat Zijne Excellentie voor de tweede maal vertrekken naar Zijn verre en mooie, maar moeilijke Missie. Bij dit afscheid past een grootsche hulde Daarom zijn er twee afscheids avonden georganiseerd, nl. Donder dag- en Vrijdagavond 10 en 11 Oct. om 8 uur in het Patronaat. Deze avonden zullen het karakter dragen van speciale Curagao-avon den. In de feestelijke omlijsting dezer huldiging zullen eenige zeer interes sante filmen vertoond worden, die den inwoners van Venray een indruk moeten geven van het missiegebied, waarover hun Bisschop den herder staf voert. Als bijzondere attractie worden ook filmen vertoond van de aan komst van Mgr. Verriet op Curagao en van het neerdalen van „de Snip" na de Holland-West-Indië-vlucht- Om alle Venrayers gelegenheid te geven aan deze huldiging deel te nemen, is de groote zaal van het Patronaat voor twee avonden afge huurd en zijn de entrée-bewijzen ter bestrijding der onkosten zoo laag mogelijk gehouden. Verwacht wordt dan ook dat niemand ontbreken zal. Groot is het volk, dat zijn grooten eert. Daarom zal Venray zich niet onbetuigd laten. Uitslag Bloemen tentoonstelling. Hier laten wij volgen de uitslag van de bloemententoonstelling op de Tentoonstelling der vorige week. Zelf gekweekte bloemen; Eereprrjs Maria Hendrix; 2e pr. DoraCrooy- mans. Cactussen: le pr. Mej. v. Opber gen, 2e pr. Mej. Hendrix. Manden: eereprrjs Dora v. Meijel, le pr. N. LinthorstPoels. Rozen: le Martina Kusters; 2e Chr. Theelen; 2e M. Kooien. Dahlia's: 4 le prijzen Chr. Theelen; 2e Gonda Marcellis en Maria Engels; 2e Maria Kusters en Fr. Maessen; 2e Maria Hendrix en J. Potten; 3e Chr. Theelen. Asters: le pr. Dora v. Meijel, 2e Nelly Muis; 3e Chr. Theelen. Gladiolen: le Chr. Theelen; 2e Anna Maas, Wanssum. Gladiolen: le Chr. Theelen. Bouqetten: le F. Pyls; 2e Maria Camps, 2e Maria Hendrix; eereprrjs Chr. Theelen. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne open bare vergadering van 22 April 1935 is vastgesteld, de navolgende ver ordening VERORDENING TOT WIJZIGING DER VERORDENING, REGELENDE HET HEFFEN VAN VERGUN NINGSRECHT VOOR DEN VER KOOP VAN STERKEN DRANK IN HET KLEIN IN DE GEMEENTE VENRAY. Artikel I. In artikel 1 van de verordening, regelende het heffen van vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Venray, vastgesteld bij Raadsbesluit van 30 Mei 1932, Nr. 113/103 en goedgekeurd 'bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1932, Nr. 81 van welk recht de invordering geschiedt krach tens de desbetreffende verordening van 30 Mei 1932, Nr. 114/103 wor den de woorden „in verband met den Zijnde deze verordening goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 28 Augustus 1935, Nr. 132, waarbij de verordening de dato 30 Mei 1932, houdende voorschriften, naar welke de belasting zal worden ingevorderd, is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 27 September 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Pontificale H. Mis. A.s. Vrijdag, 4 October, vieren we het feest van St. Franciscus en tevens is het eerste Vrijdag. 'n Dubbele reden dus, om naar de kerk te gaan. Een derde gewichtige reden om op dien dag naar de kerk te gaan niet om 6 uur en niet om 7 uur, maar om half 8 is de plechtige gebeurtenis, dat op dien dag in de Paterskerk om half 8 een plechtige Pontificale H. Mis wordt opgedragen door Venray's Bisschop, Mgr. Verriet. Dat is een indrukwek kende kerkelijke plechtigheid, welke de geloovigen maar zelden zien. Toen verleden Donderdag de zil veren jubilaris, Pater Silvester, ook om half 8, de plechtige mis van dankzegging opdroeg, was dat een solemniteit, welke indruk maakte, waarvan we achteraf hoorden zeggen: „Wat een mooie mis, vanmorgen." En waarlijk, 't was mooi! Dat bron zen altaar in de schittering der schijnwerpers, de celebreerende priester met assistenten in 't fon kelend goudbrokaat, de presbijter- assistens in pracht koorkap en de Ceremoniarius in een kostbaar rochet, dat alles maakt indruk, dat was mooi. Maar veel mooier zal de plechtig heid zijn op het feest van St. Fran ciscus; dan celebreert de bisschop, met als onmiddellijke assistenten, als troondiakens Pater Gardiaan en Pater Vicarius van het klooster, als dienende priesters in verschillende functies de staf der Paters Lectoren, een stoet van fraters als Cantores andere officianten, terwijl het fraterskoor de liturgische gezangen verzorgt. t Spreekt van zelf, dat ieder, die maar eenigszins kan, bij die pontifi cale plechtigheid zal aanwezig zgn. Wanneer om half 8 Monseigneur wordt ingehaald en zegenend door de kerk gaat, zijn alle plaatsen bezet; ook de Tertiarissen, zullen van zelf sprekend die plechtigheid bijwonen er bestaat dan nog ruimschoots ge legenheid om te communiceeren. Dien morgen collecte voor de missie van Monseigneur Verriet. De avondplechtigheid op dien dag zal ook door de Bisschop worden verricht. Zelf zal Monseigneur onder het Lof de geloovigen in een korte preek toesprekenin de avondoefe ning zal de collecte gehouden worden voor de D.O. Doch a.s. Zondag, 6 October, zal onder alle H.- Missen de schaalcollecte gehouden worden voor de Missie op Curagao, om aan den Bisschop, voor zijn terugkeer naar de Missie, de missiegaven van Venray's katholieken mee te geven. Servatius-Omroep. Zondag opent Servatius I haar competitie tegen Brakkenstein met een thuiswedstrijd. Het zal er ge ducht spannen, want Brakkenstein schijnt sterker te zgn dan het vorige jaar. Haar eerste wedstrijd tegen Juliana Mill was reeds een over winning. Servatius in haar nieuwe opstel ling zal zich niet zoo gemakkelijk gewonnen geven. Een heel behoorlijk partijtje voetbal, zal Zondag gede monstreerd worden. Het tweede elftal dat tot nu toe goed werk liet zien gaat naar Ys- selsteyn om de club van dien naam te bekampen. Het zal niet gemakkelijk gaan. doch met flink aan te pakken en gedurende 90 min. te werken voor wat gij waard zijt dan.... dan hebben wij volle vertrouwen in U. Wij rekenen op U Servatius en dat Zondagavond een dubbele over winning kan gevierd worden. Valk-revue. De Valk I—D. O. S. I 3—0 De Valk II—T. O. P. I 4—1 Sparta IIDe Valk HE 12 Zondag 6 Oct. opent het eerste elftal de competitie met een thuis wedstrijd tegen Vïos (Beers). Morgen 29 Sept. speelt het 2e elftal wederom een thuiswedstrijd tegen M. V. V. I Meterik. Het 3e elftal speelt tegen M.V.V. II. Met spanning zien we de uitslagen tegemoet. Nu de officieele uitslag van de Bondswedstrijden te Geleen bekend is, blijkt dat door „De Valk" de vol gende prijzen zijn behaald Leden. Verpl. vrije oefeningen 3e prijsBrug 3e prijs vrije oefening naar eigen keuze 2e prijs. Aspirant-leden. Rekstok 2g prgs Brug 3e prijs vrije oefening 3e prijs. Een fraaie prestatie voor onze turn-afdeeling. YSSELSTEYN. Door het bestuur der R.K. V.V. Victoria werd besloten de jaarlijksche tooneeluitvoering te houden op Zondag 8 en Maandag 9 December a.s. Een merkwaardige vondst en een merkwaardige vangst. MAASHEES. Door de heer Ern. Creemers alhier, werd in een kiezel- hoop bij de heer P. A. Lenssen een voor-historische, steenen strijdbijl gevonden. Het voorwerp heeft de zeldzame lengte van ruim 25 cM. De kiezel was uit de Maas bij de Hamert (Arcen) opgebaggerd. De bijl is door de heer Creemers ten geschenke gegeven aan het Gymnasium der Paters Franciscanen te Venray. MAASHEES. Vrijdag 20 Sept. j.l. werd door de Gebr. Nefkens, beken de visschers te Maashees, bij het St. Annabosch in hun netten gevangen een zeer groot exemplaar van de gevreesde vischroover, de Chineesche handwolkrab. Vorig jaar werd door hen eenzelfde exemplaar buitge maakt, doch dit wist te ontsnappen. De Chineesche handwolkrab werd 5 jaar geleden voor het eerst gesig naleerd te Heer-Hugowaard. Vorig jaar waren zij een ware plaag voor visch en vischnetten in Friesland. Een bekend blad beweerde nog niet lang geleden, dat deze visch- roovers niet in de Maas voorkwamen. De heeren Nefkens hebben nu het tegendeel aangetoond. Moge dit het eenige exemplaar in de Maas blijven. Ook de wolkrab is ten geschenke gegeven aan het natuur-historisch kabinet der Paters Franciscanen te Venray. OVERLOON. Benoemd werd tot loco-burgemeester voor de gemeente Maashees en Overloon, wethouder W. Crooymans, alhier. - Voor het Waterschap „De Maaskant" is gekozen als hoofd ingeland voor de gemeente Maashees Overloon de Edelachtbare heer A. Jans, burgemeester alhier. Alhier werden ten nadeele van de landbouwers H. v.d. Zanden, Wed. Vloet en L. Poels een groote partij gerooide en nog te velde in zakken staande aardappelen ontvreemd. Handel en nl|verheid in Noord-Limburg. Bij de Kamer van Koophandel in noordelijk Limburg verscheen het jaarverslag van Handel en Industrie het district. Hierin worden de verschillende bedrijven aan een be schouwing onderworpen, waarbij wederom opvalt, dat de mineur-toon gehandhaafd moest blijven, zooals de voorzitter van de Kamer van Koop handel in zijn traditioneele nieuw jaarsbeschouwing, aan het begin van dit jaar gehouden, uit liet komen. Verkenners-leiderscursussen in Limburg. In den loop van October worden weer eenige cursussen gehouden voor leidsters en leiders der Katho lieke Verkenners in het diocees Roermond. Waarschuwing. In het Alg. Politieblad waarschuwt de Commissaris van Politie te Maas tricht belanghebbenden om, alvorens in relatie te treden met de stichting „Nebomes" (Nederlandsche Bouw en Meubelspaarkas) kantoor houdende Heugemerweg 9a te Maastricht, in lichtingen bij hem in te winnen. De Mijn-industrie. Het totaal aantal arbeiders der gezamenlijke Steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Sept. 1935 ondergronds 19.002, bovengronds 10.132. De totale netto-productie der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand Augustus 1935 972.984.436 ton steen kolen. Het aantal werkdagen, waarop het bedrijf gedurende de maand Augustus 1935 regelmatig werd uitgeoefend bedroeg bij de onderscheidene mijnen: Staatsmijnen in Limburg22, Doma- niale Mrjn Mij.21, Mijnen Laura en Ver.21, Oranje-Nassau Mijnen13, Mijnen Willem-Sophia 19. Autobus door vrachtauto aangereden. Woensdagmiddag heeft op den Maastrichterweg onder de gemeente Linne een ernstige botsing plaats gehad tusschen een autobus van de V.A.D.A. te Echt en een groote vrachtauto van de Firma Jaspers uit Heerlen en een pesonenauto uit Born (L.), waarbij 12 personen werden gewond, waaronder ook de drie chauffeurs. De 12 gewonden, mannen, vrouwen en kinderen waren allen bloedig ge wond door glasscherven en hout splinters. Mej. Van der B. onderwijzeres aan de Kapel in 't Zand, was er vrij ernstig aan toe en is naar het St. Lg.urentius-Ziekenhuis te Roermond overgebracht. De politieke toestand. Zoo heeft van de week dan het ™?htenj we,lke in b^den zijn gepu- groote treffen van het kabinet Colijn II met de Kamer plaats gehad en op het oogenblik dat we deze regelen schrijven, ziet het er niet naar uit, dat er groote ongelukken van te wachten zijn. De heer Colijn heeft in zijn rede een voor zijn doen groote tegemoetkomendheid jegens de Kamer en zijn ouden coalitie-vriend Aalberse in het bijzonder, aan den dag gelegd. Wel niet in een geest van volkomen begrip, maar wel in een stem ming van vertrouwen is deze op zijn beurt opgetreden. Als er geen onver wachte dingen gebeuren zal het kabinet-Colijn derhalve haar politiek van verdediging van den gulden kunnen voortzetten en daarnaast zooveel mogelijk sociaal-economische concessies doen aan de oppositie, als U als herboren voelen Hoe staat het met den gulden door een of twee van die We gelooven overigens, dat het 'A B met ^en gvlden niet meer zoo ge- Kr&, zond staat als dat langen tijd het Volgens recept van Apotheker Dumont geval was en OOk de heer Colijn voelt, dat er omstandigheden kunnen groeien, waarin onze munt niet meer AKKER.CACHETS bliceerd, als zou het Landbouw crisisfonds voor het dienstjaar 1935 vermoedelijk een tekort van meer dan 30 millioen gulden hebben, wordt van bevoegde zijde medegedeeld, dat deze berichten onjuist zijn. Het tekort voor het jaar 1935 wordt geschat op niet meer dan 5 millioen gulden. Na gegaan wordt of het mogelijk is dit tekort alsnog te verminderen. Ten aanzien van de begrooting van het Landbouw-Crisisfonds voor het jaar 1936 mag vertrouwd worden, dat maatregelen genomen zijn, waar door het tekort, waarmede het jaar 1936 wellicht zal worden begonnen, over dat jaar niet meer zal aan groeien. te houden zal zijn. Hij zei het dan ook in zijn rede, dat devaluatie z.i. te voorkomen zou zijn, als het land rustig bleef en daarmee bedoelde hijals zoovele particulieren niet voortgaan met hun heil te zoeken in vreemde muntwaarde. Deze spe culatie op komende devaluatie begint werkelijk een gevaar te worden voor den gulden. In het begin dezer week moest de Nederlandsche bank toegeven, dat de gouddekking in 14 dagen tijds met 57,8 millioen was verminderd. Als het nog een poosje zoo zou doorgaan, was er spoedig geen hou den meer aan. Uit de begrootingen. De verschillende departementale begrootingen bereiken achtereen volgens de Kamer en elders in dit blad zal van den inhoud misschien wel het een en ander worden verteld, waarom we ons hier niet in het bijzonder met die sombere lectuur zullen bezighouden. De begrooting van de P.T.T. vormt eigenlijk het eenige lichtpunt in de begrootingsdossiersdit overheids bedrijf, hetwelk ons volk coulant bedient, begroot voor het komende jaar een winst van 5,5 millioen. In de begrooting van Sociale Zaken komt middels een post van 31/., mill, de ernst van het streven der regee ring tot uiting om de vaste lasten aan te tasten, want deze millioenen moeten dienen om een algemeene huurverlaging te stimuleeren, aller eerst door huurverlaging voor met steun der overheid gebouwde wonin gen. Uit dezelfde begrooting putten we voorts de wetenschap, dat de z.g. B-steun aan werkloozen behou den blijft en door het departement zal worden verzorgd, als straks het Crisiscomité mocht worden opge heven. Broodprijs verhooging. Naar men weet, heeft de regeering kortelings ook een Commissie be noemd, welke de opdracht heeft om te onderzoeken, hoe tot een alge meene verlaging van de kosten van levensonderhoud kan worden geraakt. Die commissie heeft zich gehaast om zich te bemoeien met de ge volgen van de jongste verhooging van graanrechten. De commissie heeft middels be sprekingen met belanghebbende bakkersorganisaties de verhooging der broodprijzen met een cent trach ten te voorkomen en ze schijnt ter bereiking van haar doel zelfs be paalde toezeggingen namens de regeering steun in een of anderen vorm betreffende te hebben ge daan, maar blijkbaar zijn die toe zeggingen niet voldoende geacht, want, behalve in Den Haag, gaat de broodprijsverhooging Maandag in de steden in. Zooals op de meeste plaatsen ook een melkprijsverhooging is ingegaan- De Tilburgsche staking. Het schijnt, dat er een redelijke kans is, dat de wilde Tilburgsche staking straks, na een duur van vijf weken, dank zij de bemiddeling van den burgemeester, zal worden opge heven. De stakers bleken althans tevreden te zgn met een toezegging, dat het oude loon nog ten hoogste veertien dagen gehandhaafd zou blijven, alvorens de verlaging van 5 pet. ingaat. Ze hebben dus vijf maal 100 pet. van hun weekloon verspeeld om ten hoogste twee maal 5 pet. te „winnen". Enfin, als het leed daarmee nu maar weer geleden is. De manoeuvres. Datzelfde wenschen we ook onze mannen toe, die zich dezer dagen met militaire manoeuvres hebben vermaakt. Er liepen hardnekkige geruchten, dat ze met het oog op den internationalen toestand voor- loopig onder de wapenen zouden worden gehouden, maar dat is ge lukkig niet waar. Wat nog komt Het witte achterspatbord voor rijwielen. De bepalingen aangaande het witte achterspatbord voor rijwielen ande bakfietsen treden werking op den normalen termijn van twintig dagen na de afkondiging, d.i. op 7 October. Verhooging van invoerrechten op benzine. Geen tolheffing. Ingediend is een wetsontwerp tot financiering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. De staking te Tilburg geëindigd. De staking behoort definitief tot het verleden. De arbeiders zijn Don derdagmorgen allen zonder uitzonde ring de fabrieken ingegaan. Vijf millioen tekort op Landbouw crisisfonds. In verband met verschillende be- De Nljmeegsche Waalbrug. Naar wij vernemen, kan de officieele openstelling van de Waalbrug te Nijmegen thans worden verwacht in Juni of Juli van het volgend jaar. Het comié „Waalbrug 1936" bereidt groote feestelijkheden voor. Brand te Eindhoven. Maandagavond brak te Eindhoven een uitslaande brand uit in de bak kerij der lunchroom Verheugen op den Demer. De bakkerij brandde geheel uit, maar het bedrijf in de lunchroom kon in den loop van den avond weer geregeld doorgaan. Aan bekomen brandwonden overleden. De 36-jarige onderbaas der Philips- fabrieken te Eindhoven, L. van Dijk, die Woensdag bij werkzaamheden op het laboratorium tengevolge van het vlam vatten van zijn kleeren bij het werken met zilvernitraat, ernstig gewond raakte, is Donderdag aan de bekomen verwondingen overleden. Tilburgsche bijen- en honing- markt- Woensdag werd te Tilburg de najaarsbijen- en honingmarkt ge houden. Ondanks het slechte weer waren nog aangevoerd 120 korven, in hoofdzaak zoogenaamd vette bijen, want het was een goed honingjaar en de kwaliteit is derhalve ook goed. Nagenoeg alle korven werden ver kocht tegen prijzen, die schommelden tusschen de drie en drie en een halven gulden per korf. De slingerhoning deed 35 a 50 cent per pondsflaconde raathoning ging voor 45 a 55 cent van de hand. Om vijf procent De wilde Tilburgsche staking is geëindigd. We treden niet in een beoordeeling van recht of onrecht, van gelijk of ongelijk, want daartoe ontbreekt ons de kennis van feiten en gegevens. We weten slechts, dat het om een loonverschil van 5 procent ging en dat de staking 5 weken heeft ge duurd. Hadden de stakers gewonnen, dan zouden ze derhalve 20 keer 5 weken, d.i. circa 2 jaar onafgebroken moeten werken om het loonverlies, door de staking geleden, weer in te halen. En wie durft in dezen tijd haast verhopen om 2 jaar achtereen onafgebroken werk te hebben? Bovendien is de staking niet ge wonnen, het verlies aan inkomsten blijft dus verlies. Voor wat is er gestreden en armoe geleden Voor een fictie. De triomf dat het werk op de oude voor waarde kan worden hervat, echter onder beding, dat binnen de veertien dagen de 5 procents verlaging zou ingaan. Voor een beetje schgn wordt de reëele ellende gedurende vijf harde weken geleden. Deze dwaze, kinderlijke massa liet zich dèArtoe door twee agitatoren opzetten. Stakkerds De storm eisebt offers. Noodweer langs de kust De storm, die Woensdagnacht en ook later op den dag nog bleef woeden, heeft wederom verscheidene slachtoffers geëischt. Menschen woeien onder tram en auto, verdronken toen hun schip onder hen wegzonk. Bij Harlingen alleen zgn vier menschen om het leven gekomen en over anderen ver keert men in zorg en onrust. De reddingbooten van verschillende kustplaatsen in het Noorden zijn haast onafgebroken op zee geweest en kwamen zij meestal onver richter zake weer binnen, dan voeren zij aldra weer uit. Want elders verkeerde volgens ontvangen berichten een schip weer in nood. Zoo vochten onze nelden der zee vele uren lang tegen den dood, die ookhen beloerde in de woedende elementen, om het leven te redden van onbekende visschers en vreemde zeelieden. Wielrijder voor een auto geworpen. Woensdagmiddag is de 27-jarige gehuwde landbouwer G. van Dorp, wonende te Oldebroek, door een hevige windvlaag van zijn rijwiel geslingerd en op den verkeersweg terechtgekomen juist op het oogen blik, dat een luxe auto, bestuurd door baronnesse van H. van M. naderde. Met een ernstige schedel breuk is het slachtoffer opgenomen en aan de gevolgen overleden. Van zijn fiets gewaaid. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is op den weg DokkumVeen wouden de 60-jarige J. Huizinga uit Akkerwoude door den storm van zijn fiets geworpen en door een goederentram overreden en gedood. Een tentoonstelling vernield. De groote landbouwtentoonstelling te Gramsbergen is Woensdagmorgen wreed verstoord, doordat een wind hoos alle tenten opnam en geheel ontredderd neerwierp. De schade is zeer groot. Een brand, welke tengevolge hier van ontstond, kon spoedig worden gebluscht. De tentoonstelling is af gelast. De Duitsche bankbiljetten. Vanaf 1 Januari a.s. zullen slechts de door de Duitsche Rijksbank uit gegeven bankbiljetten wettig betaal middel in Duitschland zijn. Derhalve zullen de circulatiebanken van Beieren, Saksen, Baden en Wurtemberg het voorrecht, dat zij zoo lang hebben genoten, verliezen. De door deze banken uitgegeven voorraad bank biljetten bedraagt ongeveer 160 mil lioen Rentemarken. De typhus-epidemie in Rome. Men meldt uit Rome: In de Italiaansche hoofdstad heeft, zooals bekend, de laatste maanden een buitengewoon ernstige typhus- epidemie geheerscht, welke zoodanig om zich heengreep, dat gesproken wordt van circa 22.000 ziektegevallen, waarvan verscheidene duizenden een doodelijken afloop hadden. Nepotisme. Uit de Kerkgeschiedenis kennen wij staaltjes van nepotisme (bevoor rechting) speciaal uit Italië, die Noordelingen, vooral in dezen tijd, onbegrijpelijk voorkomen. Wil men een typische moderne belichting zien van dit verschijnsel dan levert ook het Italië een voorbeeld, aldus lezen we in Opmarsch. Vader Mussolini is dictator enz. enz. Twee zoons van Mussolini, van nog geen 20 jaar, zijn al wijd en breed luitenant. De echtgenoot van mejuffrouw E. Mussolini, de heer Ciana, is minister voor de pers. De schoonvader van dezelfde dame is voorzitter van de Kamer, een insti tuut, dat blijkbaar nog voor de kleine bonzen bestaat. Het zijn goede families, en de menschen zullen de baantjes wel waard zijn. Maar in de „demo- liberale" staten zou men zulke dingen toch maar niet moeten uit halen of er kwamen aanmerkingen. Die zijn er ginds natuurlijk ook wel, maar de heer Ciana laat ze liever niet in de krant zetten en de oude heer Ciana laat er in de Kamer vanzelf niet over praten. Tot dat het gewone einde van de dictatuur komt en de regeerbureaux die bij gebrek aan vrije verkiezingen niet zoo nu en dan gezuiverd kon den worden, opeens met stalen bezems worden schoongeveegd. VENRAY Paardenmarkt Maandag 30 Sept. CUYKJaarm. Dinsdag 1 October WYCHEN Dinsdag 8 October Burgerlijke Stand Venray van 20 tot 26 September 1935. GEBOREN Jacoba M. F. Derkx, Veulen Antonetta L. Verstappen Maria J. H. Driessen, Oirlo Antonetta A. van Hoof, Molenpad Leonardus A. Baken, Schoolstraat OVERLEDEN 1 patiënte St. Annagesticht. Kerkelijke Diensten Venray Parochiekerk Morgen Zondag in alle H. Missen collecte voor de Doofstommen, maan- delijksche H. Communie voor de Euch. Sectie v. d. K.J.M.V. Na de Hoogmis vergadering. De Hoogmis wordt opgedragen bij gelegenheid van 't 25-jarig aalmoezeniersschap van Dr. Poels van wege de R.K.W. V. en onderafdeeling. De leden worden verzocht ter H. Tafel te naderen. 2 uur kleine Congregatie, geen her halingscatechismus voor de meisjes, 3 uur Lof, 4 uur H. Familie. Maandag half 8 besteld jaarg. voor de overl. familie Sickes en Swinkels 8 uur jaarg. voor Gertrudis Arts en ouders, 6 uur Lof. Dinsdag half 8 jaarg. voor Martinus Jenneskens, 8 uur leesmis. Woensdag half 8 zieledienst voor de overl. familie Wintels en Ariaans, 8 uur jaarg. 2de klas voor Anna van Vosselen en Johannes Ant. Janssen. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis half 8 leesmis, 8 uur jaarg. voor Christina Janssen. Vrijdag eerste der maand en ver eering van het H. Hart van Jezus, half 7 gezongen H. Mis, half 8 ge stichte leesmis, 8 uur leesmis, 6 uur Lof en eerherstel aan het H. Hart. Zaterdag komen de jongens der 3de en 4de klas en de meisjes der 6de klas te biechten, 6 uur Lof. Half 8 besteld jaarg. voor vrouw van Geenen. Vanaf Zaterdag 5 Oct. 's namiddags 12 uur en Zondag den geheelen .dag te verdienen een vollen aflaat zoo dikwijls men de kerk bezoekt, voor allen die waardig gebiecht en gecom municeerd hebben en bidden tot intentie van Z.H. den Paus 6 Onze Vaders, 6 maal Wees Gegroet en 6 maal Eere zij den Vader enz. Gedurende de maand October 6 uur Lof en Rozenhoedje. A.s. Zondag 6 October 6 uur eerste H. Mis, 7 uur H. Mis voor de man nen der H. Familie. Zaterdagnacht 5 October wordt de klok een uur teruggezet. Zondag a.s., 6 October, om half 4 installatie van den nieuwen Pastoor- Deken, waarna Te Deum en Lof. K. J. V. Maandag 7 uur Naaikrans. Woensdag 6y28y2 Naailes 7y281/, Gymnastiek 81/,9y, Zangclub Donderdag 7y,8 Club voor leid sters, groepleidsters en Kernleden. 89 Algemeene Vergadering. Patroonheiligen H. Familie H. Fleurkens, C. v. Mil, W. Gooren, Kunzeler. F. v. Gerven, H. Janssen, A. Janssen, M. Janssen, H. Janssen, H. v. Ooyen, H. Peters, P. Spee, A. Millen, J. Janssen. Paterskerk Zondag, feestd v.d. H. Aartsengel Michael, de h. Missen om 5 uur, kwart voor 6 en 7 uur met onder richting, kwart over 8 Hoogmis met preek. Gelegenheid om te biechten aan de Evangeliezijde. Dinsdag, gedurende de uitstelling te verdienen volle aflaat, half 8gez. h. Mis ter eere van St. Antonius. Gedurende de Octobermaand 'savonds half 6 Lof met oefening van de Oc tobermaand, n.l. Rozenhoedje, Lita nie en gebed ter eere van St. Jozef. Donderdag kwart over 5 plechtig gezongen Vespers. Vrijdag, le Vrijdag der maand, toegewijd aan Jezus Goddelijk Hart feestdag van O.H.V. Franciscus. Om 8 uur zal Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Verriet 'n Pontificale Hoogmis opdragen. Om half 8 wordt Z. H. Excellentie achter aan de kerk plechtig ingehaald, waarna de ge zongen Terts, 's Avonds om half 7 Pontificaal Lof met feestpredicatie te houden door Z. Hoogw. Excellen tie en Gedachtenis van het zalig afsterven van Franciscus. Onder de Pontificale Hoogmis en a.s. Zondag onder alle h. Missen is er collecte met open schaal voor de Missie van Z.Hoogw. Exc. Mgr. Verriet, die ten zeerste in uw bekende milddadigheid wordt aanbevolen. Zondag 6 Oct., Rozenkrans-Zondag morgens gelegenheid om bij de 4 biechtvaders te biechten. De h. Mis van kwart voor 6 is voor de winter-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2