FIRMA onze alom 1 nog n BOXMEER Wij bieden U k Gemengde Berichten. Soc. Studieweek Teneinde ook voor voor zeer weinig g( BLOUSE, MANTEL Ook komende weeli Missiedagen te Venray Had des morgens onder de H. Mis sen, waarbij telkens een der Missio narissen een schitterende predikatie hield, een algemeene H. Communie plaats, na de plechtige Hoogmis, waarbij het zangkoor zich op zijn best deed hooren, werd vanaf de Parochiekerk een stoet gevormd, aan het hoofd waarvan ging Z. Exc. Mgr. Verriet, de Hoogeerw. Heer Deken Tliielen, kapelaans Theunissen en Linssen en de Eerw. Heeren Missio narissen. Achter de leden der verschillende Commissies sloot zich een groote belangstellende menigte aan. Door de met vlaggen versierde Groote Straat en Patersstraat ging men naar het St. Antoniuspatronaat, waar de tentoonstelling opgebouwd was en de groote zaal was omgeschapen tot een Fancy Fair. Hier voerde de H.E. Heer Deken Thielen het woord en wees er op, dat voor ongeveer 2 maanden deze Missie-actie voor het eerst ter sprake kwam op een vergadering van Eerw. Heeren Pastoors en Rectoren. Onder leiding van den H. E. Heer Dr. Feron, president van het Limburgsch Semi narie werd het doel der actie uit eengezet en een Comité van Actie gevormd. Van het Comitié van Actie hangt veelal het slagen van iedere actie af en we kunnen ons in dit op zicht gelukkig prijzen, we zijn bij zonder geslaagd door het tot stand komen van zulk een Comité, waarvan aan het hoofd stond de Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen, de Wel eerw. Heer Rector van Merselo en de Heeren Pyls, Vermeulen en het Perscomité. Deze hebben de hitte van den strijd gedragen en gaarne brengen wij hun den dank die zij ruimschoots verdiend hebben. Met de meerdere Comité's voor Zelatricen, speldjes- en vlag getjesverkoopsters, muziek etc. was een goede uitvoering dan ook ver zekerd en zullen de tegenwoordig zijnde missioneerende Orden groot succes behalen, hetgeen we aan het schoone doel dezer dagen gaarne toewenschen. De altijd hulpvaardige K.J.V. heeft van deze zaal een mooi geheel ge maakt en is het mij dan ook een groote eer, U Mgr. Verriét, wien ik van harte een „welkom" toeroep, uit te noodigen deze Venraysche Missie dagen en Tentoonstelling te willen openen. Z. Exc. Mgr. Verriet het woord voerende, zei dat het Hem een groote eer was deze tentoonstelling en Missiedagen te mogen openen in Venray, waar door de tijden heen steeds een groot geloof was met een groote liefde voor de Kerk. Venray gaat met recht trots op zijn oud geloof, dat in den loop der jaren zoovele eminente priesters en missionarissen aan de Kerk geschon ken heeft. Heeft Katholiek Nederland ontzaggelijk veel gedaan voor de uitbreiding van Gods rijk hier op aarde, het Katholieke Limburg neemt hier de eereplaats in, terwijl in Limburg Venray aan de spits staat. Een zesde deel van alle Missionaris sen zijn Nederlanders en daarom baart het ook geen wonder, dat Z.H. de Paus Zijne oogen op Holland ge richt houdt. De Missionarissen hebben alzoo een eereschuld aan Limburg en Venray, waarvan zij zich gaarne kwijten. In Limburg en Brabant staan tal van monumenten van Katholiek Geloof, maar ook in de verre landen verrijzen deze. Konden de Katholieken van hier eens zien, wat ginder met hun missiebijdragen tot stand wordt gebracht. Tegenover de eereschuld der Missionarissen komt vanzelf een eereplicht der Katholieke bevolking, de missionarissen te blijven steunen op de eerste plaats met hun gebed om Godszegen, waaraan alles gelegen is, maar ook met stoffelijken bijstand. Zeker, de tijden zijn zwaar, maar niemand is er armer van geworden, dat hij iets afstond God ter eere, aan de Missies. In tegendeel, rijker en overvloediger kwam Gods zegen over hem. Hiermede verklaar ik dan deze Missie-actie en Tentoonstelling voor geopend. Nu volgde een rondgang langs de diverse stands der Missionarissen. O, wat krijgen de talrijke geëtaleerde dingen uit de verre landen een be- teekenis en hoe mooi worden ze bij aandachtige beschouwing onder de deskundige uitleg der Paters. We kunnen dan ook niet genoeg allen aansporen een kijkje op deze zeldzame gelegenheid te gaan nemen. Des namiddags had in de Parochie kerk door Mgr. Verriet een Ponti ficaal Lof plaats, waarvoor de toch groote Kerk te klein bleek om allen te kunnen omvatten. Om half 5 had op het Sportterrein aan den Leunscheweg een lossing van een groote partij duiven plaats, waarna een groote wielerwedstrijd volgde, waarvoor Mgr. Verriet zelf het beginsein gaf. Wat een belang stelling bleek er te zijn voor dit novum in Venray. En terecht, want de talrijke aanwezigen spborden op critieke momenten de rijders met him bijvalsbetuigingen by en vuurden ze aan. De uitslag der finale sprint voor nieuwelingen was J. Swaghoven, v. Doorne, Cornelissen en voor amateurs v. Goch, Strybosch en Verreyken. Koppelwedstrijd nieuwelingen1. J. SwaghovenH. v. Dijk, 2. de Noble Cornelissen, 3. Bekkersv. Doorne, 4. v. Kimpenv. Mierlo, 5, P. Swag hovenJ. v. Dijk. Koppelwedstrijd amateurs1. v. Dijk—v. Gennip, 2. v. GochBroenen, 3. VerrijkenLeijzer, die tevens den prijs wonnen voor het één ronde uitloopen, 4. StryboschJ. Swag hoven, 5. Swinkelsv. Schayk, 6. v. Vlerkenv. Doorne. Een druk bezoek aan de Tentoon stelling en Fancy Fair bekroonden dezen eersten Missiedag op waardige wijze. Luxor-theater. „KEINE ANGST VOR LIEBE." Een kostelijke zottemy, waarin Liane Haid, Jessie Vihrog, Ralph Roberts, Adolf Wohlbrück, Theo Lingen schitteren. Deze allereerste krachten van het luchtige genre bouwden samen onder de beproefde leiding van Hans Steinhoff een lach- cocktail, die U nog lang heugen zal Hoe de deugd, die hetmenschdom steeds veel vermaak heeft geschon ken, in tal van pikante avonturen in het ootje wordt genomen, dat moet U zelf gaan zien, want alle kluchtig heden laten zich niet na-vertellen en zoo blijven zy bovendien een ver rassing. Tot assistent der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen is benoemd de kommies J. de Vries, Venray. Volksconcert uitgesteld. Wegens de Missiefeesten wordt het door de Fanfare „St. Catharina" te geven Volksconcert op Zondag 18 Augustus UITGESTELD tot Zondag 1 September a.s. des namiddags om 6 uur. GEVONDEN; twee rywielplaatjes, rozenkrans en zilveren rozenkrans in étui. Inlichtingen Gemeentepolitie. GEVONDEN: 2 rijwielplaatjes. In lichtingen Marechaussee-kazerne. Kringfeest. Door de verschillende commissies, gevormd uit de Veteranen-club van „St. Christoffel", aan welke vereeni- ging werd opgedragen het organi. seeren van het Kringfeest voor Gym nastiek en Athletiek in ons Bisdom op 8 Sept. a.s., wordt flink gewerkt. Reeds een lOtal vereenigingen hebben hunne medewerking toege zegd en nog meerderen zullen dezer dagen dit voorbeeld volgen. Waar „St. Christoffel" in 1929 in Venray het organiseeren van het Bondsfeest werd opgedragen en op een dusdanige wijze slaagde, hopen we dat dit feest door de Venraysche bevolking op een dergelijke sympa thieke manier zal worden begroet, opdat ook na 8 Sept. de deelnemen de vereenigingen zullen zeggen: Dat was nog eens een goed georgani seerd turnfeest en de bezoekers ook allen tevreden huiswaarts zullen gaan Missiewedstrijd op 18 Aug. In heel onze Kring worden Missie dagen gehouden en ons Kringbestuur heeft voor die gelegenheid Kring- Missie-Voetbalwedstrijden georgani seerd. Het is heel goed, dat ons Kringbestuur die wedstrijden heeft georganiseerd en er naar streeft, die wedstrijden te doen slagen. Voetbal veld in dienst van de Missie, onze voetballers als hulp voor de Missio narissen. Zoo is 't goed! Wij mogen dan ook verwachten, dat 't Dekenaat-elftal komende Zondag eens een aantrekkelijke partij voetbal laat zien. Dat komt aan de R.K. Sportbeweging ten goede, want menigeen, die anders thuis blijft, maar ter wille van de Missie eens komt kijken, kan door goed spel voor onze beweging worden gewonnen. Moge morgen Zondag uit heel den omtrek velen optrekken naar het Sportterrein tot welslagen van den Missiewedstrijd. Het elftal ziet er als volgt uit Campsteyn (Servatius) Manders Gommans (De Valk) (De Valk) A. Arts Peeters W. Siebers (Wanssum) (Serv.) (B.V.V.) Bexkens Coppens Vermeulen (De Valk) (V.V.V.) (Serv.) Swinkels Schryen (De Valk) (Serv.) CASTENRAY. Bij den landbou wer Joh. Rambaghs alhier, bracht Donderdag eene koe 3 flinke kalveren ter wereld. Voet afgekneld. Maandagmiddag had te Geysteren een ernstig ongeluk plaats. Het ongeveer 4-jarig zoontje van den heer Stevens uit Swolgen, dat bij zijn grootmoeder te Geysteren logeerde, was bij buurman Linders naar het dorschen gaan kijken. Daarbij is de arme kleine spelender wijze tusschen het drijfwerk van de dorschmachine terecht gekomen, waarby hem een voetje juist hoven de schoen werd afgekneld. Dr. Bloemen uit Venray verleende de eerste geneeskundige hulp en liet het ventje naar het Ziekenhuis te Venray overbrengen. De Kozakken komen te Venlo. Zooals we reeds meldden, komen 25 Aug. a.s. de onversaagde Don en Kuban Kozakken op de Venlosche Renbaan hun prachtstaaltjes van Ruiter-acrobatiek en onverschrokken paardrijkunst vertoonen. ROERMOND. Dinsdagmorgen be vonden zich onder de acht trouw lustige paardjes bij den Burgerlijken Stand, drie paar toekomstige echte lieden, waarvan de bruidegoms broers waren. Drie kinderen uit één gezin, drie broers nog wel, traden op denzelfden dag in het huwelijk. De bruidegoms waren de gebrs. Verstegen van de Kapellerlaanhun beide ouders waren van het drie voudig huwelijk in hun gezin de gelukkige getuigen. Mislukte moordaanslag te Weert. Dinsdagmiddag heeft de 17-jarige H. R. uit Amsterdam te Weert in het café van Joosten aan de Wilhel- minastraat een poging gedaan den herbergier J. neer te schieten. Tot dit doel richtte R. tot tweemaal toe een browning-revolver op J., die echter onmiddellijk wegvluchtte, terwijl het pistool tweemaal weigerde. De dader is door de maréchaussée gearresteerd en in de maréchaussée- kazerne in arrest gesteld. Hij bekende J de bedoeling gehad te hebben J. te dooden, omdat deze hem geen levens onderhoud verstrekte waarop R. meende recht te hebben. Katholieke Limburgsche studenten. De Bondsdag voor de Noord-Lim- burgsche studenten is Donderdag 22 Aug. te Weert. De jongens van Noord- en Midden-Limburg zullen ervoor zorgen, de Bondsdag der Noor derlingen niet achterstaat bij die der Zuiderlingen Al is de afstand wat grooter, zij zullen present zijn. Een bloeiende studentenbeweging is ondenkbaar zonder schitterenden en drukbezochte Bondsdag. Iedere club zal door tal rijke opkomst daaraan het hare willen bijdragen. De Bondsdag staat in het teeken van de Kath. Actie, het thema voor alle vergaderingen. Het spreekt wel haast van zelf, dat Mgr. Dr. Lemmens met zijn vaderlijke goedheid en be zielend woord aanwezig is op deze bijeenkomst van zijn studenten, van wie hij verwacht, dat zij hem latei- als priester of als leekenapostel ter zijde zullen staan. Het is zijn uit- drukkelijken wensch, dat er een studentenclub is in alle plaatsen die daarvoor eenigszins in aanmerking komen en dat alle studenten zonder uitzondering leden en trouwe leden van die club zijn. Hitier beleedigd. Maandagmiddag werd te Neer tegen den Roermondsclien koopman J. M. N. door den te Kessel gesta- tioneerden brigadier der Rijksveld- wacht procesverbaal opgemaakt wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat, n.l. van den Duitschen rijkskanselier en Führer Adolf Hitler. N. beschuldigde n.l. in het café van B. aan den Rijksweg aldaar Hitier, Goering en eenige andere Duitsche regeeringspersonen van het stichten van den bekenden brand in het Duitsche Rijksdaggebouw. Ook na op het strafbare van zijn uit latingen te zijn gewezen, bleef N. maar door gaan zijn beschuldigingen op luiden toon te uiten, zoodat alleen een procesverbaal een einde aan zijn betoog kon maken. Vrachtauto botst tegen luxe auto. Dinsdagmorgen wilde op den Rijks weg tusschen Sittard enNieuwstadt een der zware bestelwagens van de Nederlandsche Express Rotterdam Maastricht een motorrijwiel passee- ren en kwam daarbij zoo ongelukkig te slippen, dat* de wagen in volle vaart tegen een uit de richting Sittard komende luxe-auto reed. De chauffeur van deze auto werd zwaar gewond opgenomen. De luxe-auto werd geheel vernield, terwijl ook de bestelauto ernstig werd beschadigd. Twee dooden op Staatsmijn „Hendrik**. Dinsdagmorgen te ongeveer vijf uur zijn op de staatsmijn „Hendrik" te Heerlen de meester-houwer J. P. Habets en de houwer H. J. Diwisch, terwijl zij een reparatie aan een kooi van een hulpschacht verrichtten, ten gevolge van het breken van de hijsch- kabel met de kooi ongeveer 45 M neergestort. Beiden waren onmid dellijk dood. Habets was 32 jaar en woonachtig in Rumpen, terwyl Diwisch 29 jaar oud en woonachtig te Amstenrade was. Beiden waren gehuwd. Het millioen uitgeput. Naar het Hbld. verneemt, is hier te lande bericht ontvangen dat het: bedrag van f 500.000, dat voor den tweeden termijn door de Nederland sche regeering ter beschikking was gesteld ten behoeve van het Duit sche toeristenverkeer naar Nederland, geheel is uitgeput. Waalbrugwerken te Nijmegen. Donderdag werden de eerste sluit stukken van den 244 meter grooten boog der nieuwe Waalbrug aange bracht. De brug wordt voorloopig gesloten met twee scharnieren, terwijl ze later wanneer de hulpbrug is weggenomen; pas geheel zal gesloten worden. Wielerbaan Deurne. Naar we vernemen is door de Directie van de zandbaan een zes- daagsche georganiseerd, welke zal aanvangen op 20 Aug. a.s. Het ge heel zal wederom zes avonden een gezellige sfeer in het mooie stille Deurne brengen. Doodelijke val. Te Sprundel is de 15-jarige C. de Jong uit een 18 meter hoogen licht mast van het electrisch hoogspan ningsnet gevallen. Zeer zwaar ge wond werd de jongen opgenomen- Enkele minuten later is hij overleden. Vijffrancstukken voor rijks daalders. Van de kermisdrukte te Ginneken hebben eenige personen misbruik gemaakt om zilveren vijffrancstukken voor rijksdaalders uit te geven. Vooral in café's werd de poging ge waagd en soms met succes. Laat in Brussel de bus niet glippen Het ministerie van Buitenlandsche Zaken vestigt er de aandacht op dat Nederlanders, die zich zonder vol doende legitimatiepapieren of geld naar Brussel begeven, kans loopen op groote onaangenaamheden, indien wat meermalen voorkomt, de auto bus, waarmede zij zijn gekomen, zonder hen is vertrokken. Het consulaat-generaal te Brussel kan dergelijke personen niet helpen, indien zy zich niet als Nederlanders kunnen legitimeeren. Auto ramt woonwagen. Dinsdag kwam de auto van den heer V. uit Valkenswaard onder het naburige Neerpelt (België) in botsing met den woonwagen van zekeren Joris. De woonwagenbewoner werd op slag gedood, terwijl de chauffeur van de auto zwaar en een kind licht werden gewond. Rangeerder op slag gedood. Dinsdagmorgen is op het station te Roosendaal de rangeerder J. Heynen wonende te Roosendaal, doordat de locomotief ontspoorde tusschen deze machine en een paal van het lichtnet bekneld geraakt. De ongelukkige was op slag dood. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Van Rome-voetreis teruggekeerd Te Zeelst zijn drie jongelui van een voetreis naar Rome teruggekeerd. Z. H. de Paus had hen in particuliere audiëntie ontvangen en mgr. dr. Eras had hen tien dagen lang zeer veel geholpen. Het begin der reis was zwaar, maar in Rome liep alles van een leien dakje. Twee muziekcorpsen haalden de jongelui aan de "grens der gemeente af en geleidden hen onder grooten toeloop van volk naar de pastorie, waar pastoor de Bont de energie der jongens prees. Landag P.T.T-Personeel. De afdeelingen Boxmeer, Eindhoven, Helmond, Roermond, Valkenswaard, Venlo, Venray en Weert van den R.K. Bond van P.T.T.-Personeel zul len op Zondag 18 Augustus een Landdag houden te Heeze, waarvoor de beschikking werd verkregen over een prachtig terrein in de bosschen van „Het Kasteel", daartoe welwil lend beschikbaar gesteld door den Heer Baron van Tuyll van Seroos- kerken. Aanrijdingen. Maandagavond is te Zeddam het 6-jarig dochtertje van den heer Messink door de auto van den heer H. uit 's-Heerenberg overreden en gedood. Te Eindhoven is de 47-jarige mej. H. uit de Rochusstraat door een auto overreden. Zij liep zware in wendige kneuzingen op en is naar het R. K. Binnen-Gasthuis overge bracht. De auto, die op het trottoir terecht kwam, werd bestuurd door mej. v.d. H., leerlinge eener auto-school, die chauffeerde onder leiding van den garagehouder v. E. De politie onder zoekt de schuldvraag. Maandagmiddag werd op de „Vier hoeken" bij Culemborg tengevolge van het uitwijken voor een kar, de heer J. E. Kiewith, die per rywiel was door een vrachtauto aangereden en tegen den grond gesmakt. Bewusteloos werd hij opgenomen. Een zware hersenschudding en schedelbreuk werden geconstateerd. Brandweerlieden geen raadslid? De heer F. Ringers, commandant der Alkmaarsche Vrijwillige Brand weer, is bij de jongste raadsverkie zingen tot lid van den gemeenteraad gekozen. De raad maakte echter bezwaar tegen toelating van den nieuw benoemde, van welk besluit de heer Ringers in beroep ging bij Ged. Staten van Noord-Holland. Deze berichten thans, dat dit beroep ontvankelijk is verklaard. De heer Ringers zal nu in hooger beroep gaan by de Kroon. Hetzelfde geval speelt zich af in een tiental andere gemeenten van ons land. Zoo heeft in de gemeente Krommenie de brandweercomman dant bedankt als zoodanig, omdat hij den raadszetel prefereerde in de gemeente Zaandam bedankten twee brandweerlieden eveneens als zoo danig. In de gemeenten Wormerveer en Schiebroek daarentegen heeft men de verordening op het brandwezen zoodanig gewijzigd, dat aldaar brand weerlieden, die tot lid van den raad gekozen waren, als zoodanig zitting kunnen nemen. Sociale studieweek te Rolduc. Zondagmiddag is te Rolduc de elfde Limburgsche sociale studie week geopend. Er zijn ongeveer 500 deelnemers. De lessen worden gegeven in de nieuwe aula. Tot de aanwezigen behoorden de oud-ministers Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, mr. Verschuur en mr. Marchant, het Eerste Kamerlid mr. F. Janssen, pater dr. Muckermann S.J. de 2e Kamerleden Loerakker en van Koeverden, ir. Fock, Directeur van de Domaniale myn, ir. Jos. Cuypers, tal van reguliere en seculiere geestelijken en vooraanstaande per sonen in de katholieke, sociale en politieke beweging uit alle deelen des lands. Ingeschreven als deel nemer had zich ook prof. dr. de Jong, die benoemd is tot coadjutor van het aarstbisdom Utrecht. Persoonlijke bestrijding. In de „Rotterdammer" wordt ge wezen op de persoonlijke bestrijding, waarin het orgaan der N.S.B. zyn kracht schijnt- te zoeken. Niet het minst by het publiceeren van zyn spotprenten gaat „Nova" veel verder dan eenig blad in ons land. „Wij hebben reeds meermalen ge wezen op de gezagondermijnende en grof beleedigende artikelen en cari- caturen van de N.S.B. Is dan alles maar geoorloofd in ons land Het schijnt soms, of niet tot de overheid doordringt, wat men daar aandurft. Daarom vestigen we ditmaal eens by zonder de aandacht op de schan delijke plaat in het iaatste nummer, waarin Colijn is afgebeeld met de honger als medewerker achter hem. „Weest rustig", vermaant Dr. Colijn en de Honger reageert daarop „Maak u niet ongerust, Excellentie, op mij kunt u rekenenik maak alles rustig". Wij vragen, niet voor het eerst, maar met klimmende ernst en groote nadrukis ten onzent alles toelaatbaar Stel u voor, dat een tegenstander zich in de toekomstige staat van de N.S.B. zooiets permitteerde...." Slachtoffer van bloedwraak. Een Albaneesch dorpsbewoner te Izhantse, die gedurende vier maanden zijn huis niet had durven verlaten uit vrees, als slachtoffer van een bloedwraak te vallen, besloot ten slotte zijn oogst binnen te halen. Nauwelyks had hij zijn woning verlaten, of hij werd uit een kreupel- bosch neergeschoten door de ver wanten van een man, voor wiens dood zyn broer veroordeeld was. Waarschijnlijk hebben zy gedurende vier maanden elkaar regelmatig af gelost, om op dit oogenblik te wachten. Australië» het land van de bioscopen. Naar verhouding heeft Australië thans meer bioscooptheaters dan eenig ander land ter wereld. Op een bevolking van 6.630.000 zielen vindt men 1286 cinema's oftewel één op 5287 bewoners. Amerika bezit er één op 10;400 en Engeland één op 9.333. Melbourne heeft een bioscoopstoel voor elke 6.7 man en het grootste cinematheater bezuiden den evenaar, dat 3274 personen kan bevatten. En nu maakt Melbourne plannen om er zes bioscopen bij te bouwen. Noodweer teistert Boedapest. Boedapest is Woensdag door een hevig onweder geteisterd. In een tweetal voorsteden zijn 17 huizen ingestort. Reeds voor de elfde maal is te Rolduc een sociale Studieweek ge houden. Te dier gelegenheid komen er een 500-tal deelnemers uit heel het land, gewone arbeiders, priesters, sociale leiders en politici. Ditmaal waren o.m. ook aanwezig de oud-ministers Verschuur, Mar chant, Ruys de Beerenbrouck, Bon_ gaerts en Steenberghe. Het algemeene onderwerp was dit maal „totaliteit", de totale mensch en de totale maatschappy. Uit verschillenden gezichtshoek is dit onderwerp door bekwame les gevers belicht. Wij kunnen op de verschillende lessen niet diep ingaan, maar vol staan met daaruit enkele belang rijke gedachten weer te geven. De wereldrampen, ook die der werkloosheid, zyn alle terug te voerentot de valsche beginselen, welke lijnrecht staan tegen de ons door Christus gepredikte levensop vatting. De moderne uitvindingen zijn den mensch naar het hoofd gestegen. Ze zijn zichzelf koning, ja zichzelf God gaan voelen. Het is juist de grenzelooze ver warring in de groote beginselvragen waardoor in deze wereld geldmacht en ruw geweld de baas spelen, waar door in een voor hoogere belangen blind geworden en voor de gevolgen daarvan haar oogen sluitende maat schappij, desnoods met een duivelen zijn moer een bondgenootschap wordt gesloten zelfs openlijk als 't moet aldus Mgr. Dr. Poels. Het is den eerst in de ideeën wereld geschapen chaos, waardoor het moeilijk is geworden, dat in een machtig, op zijn groot en schoon verleden nog trotsch naburig land, een waar dilirium is uitgebroken, van met elke notie van wetenschap en elk beprip van recht eenvoudig spottende theorie van „Blut und Erde". Een scherpe afkeuring richtte Mgr. Poels tot de criticasters en praatjesmakers en zeide daarbij o.m. Een daad zij het een brutale is ook, wanneer iemand zich voortdurend beroept op zijn katho liciteit. en hem toegelaten is blijk- baar geregeld te communiceeren, om bij eenvoudige katholieke menschen propaganda te maken voor een be weging en zich daarvan in Lim burg zelfs aan 't hoofd stelt wel ke door heel het Nederlandsche Episcopaat zoo nadrukkelijk mogelijk is veroordeeld N.S.B.-beleediging. Deze afstraffing van de N.S.B.- katholieken bezorgde Mgr. Poels een anonyme briefkaart, die Mgr. zelf heeft voorgelezen, waarin de onbe- kènde schrijver beweerde, dat de N.S.B. niet door de Bisschoppen veroordeeld was en dat dr. Poels de menschen misleidde, terwijl hij vroeg of Mgr. Poels zelf wel zoo bevriend was met de Bisschoppen, toen hy professor werd aan de Universiteit van Washington. Mgr. Poels reageerde op de kaart op een wijze, zooals een groot man dat doen kan. Intusschen is 't geschrevene wel een nieuw bewijs voor den waren geest, die in de N.S.B. heerscht. Het is toch wel het toppunt, dat iemand, die zijn naam niet noemt, aan een prelaat der kerk, die tevens magister is in de theologie, durft schrijven wat de zin van bisschop pelijke uitspraken is en daarbij be weert, dat de hoofdaalmoezenier van Limburg zich schuldig maakt aan misleiding der menschen. Maarzoo zijn de methoden van de heeren, waarvan wij ook al eens ergerlijke staaltjes ondervonden hebben. In dit verband moeten wij nog op een punt wijzen. Prof. dr. Brom gaf een les over den mensch als cultureel wezen en merkte daarbij op, dat de heiden- sche economie en materialistische techniek de dood is voor de cul tuur. Dit blijkt, aldus spreker, b.v. sterk in ons Indië, waar de ge. heele samenleving is doordrongen van den mamonistischen geest. Alle stuwen in goede richting is er door weggevaagd. Deze mamonistische geest maak te den triomftocht van Mussert mogelijk. Moet dit vooral niet tot de ka tholieken spreken Burgerlijke Stand Venray van 9 tot 16 Augustus 1935. GEBOREN Gerarda P. Janssen Ysselstein. Karei H. J. Bloemen Stationstr. Antonius G. Vullings Schoor Lamberta J. G. Smits Oude O.weg, Helena C. Litjens Daland-Merselo. Josephus H. Litjens Daland Merselo. OVERLEDEN Theodora M. Berkens, echtgenoote van Joh. H. M. Vermeulen oud 54 j. Groote Markt. 2 patiënten St. Servaas. 1 patient St. Anna. De pret raakt uit. Wie nog een dagje van zijn ver lof tegoed heeft en thans ten af scheid aan den zomer over de wegen trekt, die ziet de laatste korenscho ven binnenhalen en de kinderen hun bloempotjes, welke ze ter verzor ging mee naar huis kregen, weer naar school terugdragen. Het weer kan vandaag van hitte golfachtige allures zyn en morgen een ruw herfstkarakter aannemen, alles wijst er ophet zomerlied is weldra uit! De avonden vallen vroeger en de Eerste Kamer durft het nog steeds niet aan om ons met den Midden- Europeescheh tijd te begiftigen, die ons een blijvende daglichtwinste zou verzekeren van veertig minuten. Zachtjes kruipen we de nacht schuit in en verlangend kijken we weer uit naar de post, of die moge lijk niet een convocatie aanvoert voor de een of andere vergadering. Nu de eerste Dinsdag in Septem ber naakt, waarop de nieuwe ge meenteraden zullen worden geïnstal leerd en. de derde Dinsdag in het gezicht komt, waarop we met de regeeringsverklaring, plus de aan kondiging van nieuwe belastingen en verdere loonsverlagingen zullen worden verrast, nu komt ons het gezellige spraakwater weer in den mond. We grijpen gretiger naar de krant en beginnen te overwegen, of het niet hoog tijd wordt, dat we onze afwijkende zienswijze in het een of ander aan onze geachte medemen. schen bekend dienen te maken. Dat alles te samen zijn zekerder teekenen, dat de zomer op z'n end is, dan het gezwoeg van den kolen boer, die de aangekomen wagons met brandstoffen heeft te lossen. We zullen ons weten te schikken. Tenslotte is gezellig kankeren met een dampende pijp bij een brandende kachel, toch ook wel bekoorlyk Gouverneur van Slobbe Minister van Defensie. Het schijnt, dat het nieuwe kabi net Colijn compleet zal zyn, als in September de nieuwe zitting der Staten Generaal aanvangt. Zooals men weet, heeft de heer Colijn de portefeuille van oorlog nog steeds ter beschikking. Hij had deze toegedacht aan een vierden katho liek in zijn ministerie, als hoedanig de voorzitter van de R.K, Staats partij aanvankelijk geweigerd heeft te fungeeren; de portefeuille van defensie althans heeft de heer Mr. Goseling afgewezen. Nu is er sprake vaD, dat binnen kort de benoeming zou zijn te ver wachten van Gouverneur van Slobbe als beheerder van de vacante post. Op het oogenblik vertoeft de heer van Slobbe, die katholiek is, nog in Suriname, waar hij het door den Venezolaansche bandiet aangerande Nederlandsche gezag een beetje in aanzien heeft hersteld. Dat heeft vooral waardeering ge vonden in militaire kringen, in wel ke thans de benoeming van den eerstdaags aftredenden gouverneur tot minister van defensie wel in stemming zou vinden. Politieke verhoudingen verscherpt. Het ministerieele bestaan is op het oogenblik overigens een weinig vaste „positie". Niet alleen de gebeurtenissen rond de behandeling onlangs van het Be zuinigingsplan in de Tweede Kamer, maar óók de intrede van de N.S.B.- ers in de Provinciale Staten én in de Eerste Kamer, hebben de poli tieke verhoudingen zeer verscherpt. Een en ander demonstreert zich in politieke gevoeligheid. Groot is b.v. de ontstemming in alle politieke partijen over de hou ding van den Gouv. Generaal van Ned. Indië tegenover den N.S.B-- leider Ir. Mussert, dien hij deze week ten tweede male in audiëntie ont ving. De welwillendheid van dezen di- recten vertegenwoordiger van de Kroon tegenover den leider van een politieke „Beweging", die hier te lande om haar gemis aan legaal karakter veroordeeld werd, in zoo verre dat het lidmaatschap er van aan ambtenaren werd verboden, deze welwillendheid tegenover den leider dier Beweging, die hier tot ontslag uit den overheidsdienst werd genoopt, brengt niet alleen de Kroon en de regeering in verlegenheid, maar ontstemt de volksvertegen woordiging. We stellen hier de feiten vast, zonder ze verder te beoordeelen. Het komt ons voor, dat ook vanuit Den Haag de houding tegenover de N.S. B. meer consiliant word. Dat blijkt b.v. uit het 'ministrieele

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2