Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray, Provinciaal Nieuws gehouden op 13 Juni 1935, des namiddags 4 uur. Voorzitter de heer O. L. P. van de Loo, burgemeester. Secretaris de heer A. F. M. van Haaren. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vergadering van 23 April 1935 ongewijzigd worden vastgesteld. Bij de hierna gehouden trekking blijkt, dat no. 8 getrokken is, zoodat bij stemmingen in deze vergadering no. 8 der presentielijst, i.e. de heer Nelissen, het eerst zijn stem moet uitbrengen. Dan wordt aangeboden de rekening over 1934 en de balans per 31 December 1934 van den tak van dienst het bedrijf der gasfabriek. De Voorzitter stelt voor eene Commissie van drie leden te benoemen, die de rekening en balans kunnen onderzoeken en dan in de volgende vergadering verslag uitbrengen, en benoemt tot stemopnemers de heeren Pubben en Stoot. Na de stemming blijkt, dat zijn uitgebracht8 stemmen op P. J. H. G. Poels, 7 op J. H. Nelissen, 8 op H. J. A. Janssen, 3 op L. J. van Haren, 4 op G. H. Houben, 2 op J. C. H. Vermeulen, 5 op A. G. Millen, 1 op M. Goumans, 2 op J. H. M. H. Stoot, 2 op P. J. H. van Drjck, 1 op wethouder Odenhoven en 2 op J. H. Geurts, zoodat benoemd zijn de heeren Poels en Janssen. Brj de 2e vrije stemming voor nog een lid zijn uitgebracht: 13 stem men op J. H. Nelissen, en 2 op A. G. Millen, zoodat gekozen is de heer Nelissen. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van een Voorzitter. Na de stemming blijkt, dat zijn uitgebracht12 stemmen op J. H. Nelissen, 2 op H. J. A. Janssen en 1 op P. J. H. G. Poels, zoodat de heer Nelissen is benoemd. Dan wordt aangeboden de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1934 en de begrooting voor 1936. De Voorzitter stelt weer voor eene commissie van drie leden te be noemen, die de begrooting en rekening kunnen onderzoeken en dan in de volgende vergadering verslag uitbrengen, en benoemt tot stem opnemers de heeren Pubben en Stoot. Na de stemming blijkt, dat zijn uitgebracht2 stemmen op L. J. van Haren, 8 op A. G. Millen, 6 op J. H. M. H. Stoot, 7 op P. J- H. G. Poels, 4 op H. J. A. Janssen, 6 op J. H. van Boven, 4 op J. H. Nelissen, 2 op wethouder Odenhoven, 2 op J. H. Geurts, 1 op M. H. Arts, 1 op M. Goumans en 2 op G. H. Houben, zoodat benoemd is de heer Millen. Bij de 2de vrije stemming voor nog twee leden zijn uitgebracht9 stemmen op J. H. M. H. Stoot, 8 op P. J. H. G. Poels, 5 oP J- H. van Boven, 2 op M. H. Arts, 3 op' M. Goumans, 1 op wethouder Odenhoven en 1 op H. J. A. Janssen, zoodat gekozen zijn de beeren Stoot en Poels. Hierna wordt overgegaan tot het benoemen van een Voorzitter. Uitgebracht werden11 stemmen op J. H, M. H. Stoot, 2 op P. J. H, G. Poels en 2 op A. G. Millen, zoodat de heer Stoot is benoemd, De Voorzitter dankt vervolgens de heeren stemopnemers voor de door hen vervulde taak. Dan wordt algemeen goedgevonden voor een bedrag van f 5000. afkomstig van den verkoop van gronden, aan te koopen f 5000.aan- deelen in het maatschappelijk kapitaal der N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten, tegen den koers van 100 pet. en 1 per mille voor het zegel der toewijzingsnota. Hierna is aan de ordevoorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie en een garantie aan het Bestuur der Tweede Noord Limburgsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling te Venray. De Voorzitter zegt, dat na een tijdperk van 10 jaar, dit jaar alhier de Tweede Noord-Limburgsehe Land- en Tuinbouwtentoonstelling zal worden gehouden. De eerste tentoonstelling slaagde indertijd schitterend. Sindsdien zijn echter de tijden veranderd en hiermede is rekening gehou den, zoowel bij den opzet der tentoonstelling als bij de aanvrage om subsidie. Werd de vorige keer f 500.subsidie verleend en eene garantie van f 1200.thans wordt gevraagd een subsidie van f 400.en een garantie van f 800.Waar het hier dagen betreft, waarin veel geld omgaat ten voordeele van alle standen en het dus een algemeen belang betreft, stelt de Voorzitter voor de aangevraagde bedragen beschikbaar te stellen. Mocht er een tekort zijn, dan wordt dit natuurlijk naar even- i-edigheid verdeeld over de gemeente en de vereenigingen, die garant zijn gebleven. De heer Vermeulen vraagt, hoe deze bedragen gevonden worden. Door wijziging der begrooting, antwoordt de Voorzitter. Het voorstel van B. en W. wordt hierna algemeen goedgevonden en de begrooting dienovereenkomsiig gewijzigd. Dan wordt aangeboden het verslag der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Wordt algemeen goedgevonden dit verslag voor de leden ter Secretarie ter inzage te leggen. De heer Vermeulen zegt, dat in het verslag verschillende aanmei-kin- gen worden gemaakt over gebouwen, speelplaats enz. Wordt hieraan ook eenig gevolg gegeven? Ja, antwoordt de Voorzitter, voorzoover noodig en mogelijk. De heer Millen wijst speciaal op de school Ysselsteyn, die er, vooral wat de verf betreft, slecht uitziet. Daar is door het Schooltoezicht niet op gewezen, antwoordt de Voor zitter, anders was dit zeker nagegaan. Vervolgens wordt algemeen goedgevonden het verslag der bebossching met renteloos voorschot over 1934 voor de leden ter Secretarie ter inzage te leggen. Hierna is aan de ordewijzigiging en aanvulling der begrooting dienst 1934. De Voorzitter leest de voorgestelde wijzigingen voor en geeft, waar noodig, nadere toelichting. De heer Vermeulen vindt de overschrijding van den post loonen bij de bekennormalisatie verbazend hoog. Daar staat wel tegenover, dat van den post weg Rips een deel kan worden afgenomen, maar ten slotte kosten de beken de gemeente toch zooveel meer. De Voorzitter zet uiteen, dat de voorschriften gewijzigd zijn. Voor 1935 is in totaal geraamd wat voor werkverschaffing noodig is. In 1934 was voor elk werk een geraamd loonbedrag vastgesteld. Had nu de nieuwe regeling ook reeds voor 1934 gegolden, dan was toen het totaal uitgegeven bedrag gebleven beneden het geraamd en uitgetrokken be drag. Er behoeft dus slechts af- en overschrijving van posten plaats te hebbenhet is slechts een verschuiving in de uitvoering der werken. Ja, zegt de heer Vermeulen, maar als een post overschreden wordt dient dat toch eerst in den Raad te komen, want nu wordt het door den Raad voor den weg Rips bestemde bedrag door Burgemeester en Wethouders voor iets anders opgemaakt en dat is toch niet toegelaten zonder den Raad daarin tevoren te kennen. De Voorzitter zet uiteen, dat alles zuiver administratief is en wij ons gelukkig mogen prijzen, dat wij nu zooveel langer werkobjecten houden. Eerst zouden de beken mede. voor een groot deel door werkloozen uit andere gemeenten worden gemaakt, doch toen in die gemeenten zelf werkobjecten kwamen, werden de door die gemeenten hier tewerk gestelde werkloozen hier weggenomen en konden de Venraysche men- schen hier dus meer werken. Gevolg hiervan was echter, dat de andere werken van Venray verschoven moesten worden. Deze zijn nu weer op de begrooting 1935 gebracht en komen dus nu successievelijk aan de beurt. Administratief moet er nu echter op den dienst 1934 voor de beken meer geld zijn en is dat genomen van de werken, die toen nog niet aan de beurt konden komen, als weg Rips enz. De heer Millen vraagt, of de post weg Rips nu gebruikt is of niet- Administratief is de post in den dienst 1934 voor het grootste gedeelte gebruikt om te dienen voor overschrijving naar den post beken, ant woordt de Voorzitter. Een klein gedeelte is slechts noodig geweest voor den weg Rips, omdat daarmede eerst in het laatste kwartaal 1934 is begonnen. De heer Millen had het toch duidelijker gevonden als de begrooting er naast had gelegen en aües duidelgk was toegelicht. De Voorzitter antwoordt, dat er een memorie van toelichting bij de stukken was. Den heer Vermeulen is het nog niet duidelgk. Volgens Spreker komt het hierop neer, dat de post beken overtreden is en de beken aan Venray meer gekost hebben dan verwacht was. Dit nu is gebeurd zonder de Raad er in te.kennen en dat is toch niet in orde. De Voorzitter begrijpt niet, dat er nu aanmerking wordt gemaakt, terwijl B. en W. him uiterste best gedaan hebben om de menschen aan het werk te houden. Het betreft hier zuiver een verschuiving van werk met het gevolg, dat nu de Venraysche menschen langer kunnen werken. Het is dan toch zoo, zegt de heer Stoot, dat die f 24000 nu zijn op gemaakt aan de beken en deze anders bespaard waren of aan andere werkobjecten besteed. De Voorzitter zegt, dat van sparen geen kwestie is. Waren aan de beken meer menschen buiten Venray te werk gesteld, dan waren we eerder aan den weg Rips begonnen, het totaal -uitgegeven bedrag van loon zoude precies hetzelfde zgn geweest. Juist omdat het werkverschaf fing betreft en de bekenverbetering een centrale werkverschaffiing, was het ook niet mogelgk de uitgaven aan loonen voor elk werkobject afzonderlijk te ramen; daarvandaan ook dat op de begrooting 1935 slechts één totaalbedrag is uitgetrokken. De heer van Haren zegt, zich na deze toelichting ten slotte wel met het voorstel van B. en W. te kunnen vereenigen, doch had ook liever gezien dat er meer toelichting ter inzage had gelegen, want nu moeten we dan toch feitelijk een vrij groot bedrag voteeren zonder voldoende te zijn voorgelicht. Wethouder Pubben zegt, dat het voor B. en W. ondoenlgk is zich te houden aan de uitgetrokken bedragen voor werkverschaffing. Zoo zal ook zeer zeker de weg Rips meer kosten dan geraamd is. Maar het gaat er toch slechts over de menschen aan het werk te houden. De Voorzitter zet nogmaals uiteen, dat het niet kan om bij de werk verschaffing alles te specificeeren. Alles hangt af van den stand der werkloosheid en het bij elk object geplaatste werkloozen; dit heeft men van hoogerhand opk ingezien, en nu zijn de voorschriften dan ook ge wijzigd en is voor 1935 één post voor werkverschaffing op de begrooting gebracht. Maar, zegt de heer Vermeulen, het blijkt dan toch waar, dat de beken f 24000 meer gekost hebben dan geraamd is. De Voorzitter herhaalt, dat het totaal uitgegeven loonbedrag voor werk verschaffing in 1934 beneden het geraamde en uitgetrokken bedrag is ge bleven er behoeft dus slechts een verschuiving plaats te hebben. Waren de voorschriften van 1935 reeds in 1934 van toepassing geweest, dan zoude er zelfs geen af- en overschrgving behoeven plaats te hebben. De heer van Haren komt er nogmaals op terug, dat dergelijke ingrij pende wijzigingen voortaan beter moeten worden toegelicht. De Voorzitter zegt, dat hier toch ook vertrouwen moet heerschen. Daarbij kunnen de raadsleden toch alie nadere toelichtingen krijgen zoowel van den Burgemeester als van de Wethouders, den Secretaris en den Ontvanger. De heer Vermeulen zou dit punt willen aanhouden. De heer van Boven zegt, aanvankelijk ook voor aanhouding gevoeld te hebben, maar acht dit na de toelichting van den Voorzitter, dat het slechts een verschuiving is, niet noodig. Wethouder Odenhoven zegt, dat het totaal uitgetrokken bedrag niet is overschreden, terwijl toch het aantal tewerkgestelde werkloozen nog steeds niet afneemt. Gezien dit alles meent Spreker, dat wij ons deze verschuiving wel kunnen permiteeren, al is hij er dan ook wel voor, dat in het vervolg, als er meer noodig is dan geraamd wordt, dit te voren in den Raad gebracht wordt. De heer Vermeulen houdt vol, dat de post is overschreden en dat hebben B. en W. gedaan zonder daarin den Raad te kennen. Waren B. en W. bij den Raad gekomen, dan zou de Raad wel geen bezwaar gemaakt hebben het voor de weg Rips bestemd bedrag van 1934 voor een ander werkobject te besteden, doch dit alles neemt niet weg, dat de Raad er tevoren over te beslissen heeft. De Voorzitter zegt, het den heer Vermeulen blijkbaar toch niet duidelijk te kunnen maken, maar het is en blgft slechts een verschuiving. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting 1934 met 14 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde de heer Vermeulen. Hierna wordt het kohier der voerdiensten vastgesteld met een totaal van 52. Vervolgens wordt behandeld het voorstel van B. en W. tot het be> schikbaar stellen van de noodige gelden aan het Bestuur van de R.K. Parochiale Kerk van St. Petrus Banden tot uitbreiding der school met twee lokalen, bergplaats en privaten, wegens toeneming van het aantal leerlingen, en noodzakelijke verbouwing en vernieuwing van de inrichting van het gebouw der school wegens door het Schooltoezicht noodzakelijk geachte verbeteringen. De Voorzitter zet uiteen, dat als deze verbouwing klaar is, wij voor minstens 15 jaren wel weer geborgen zijn. Hiermede zijn dan de plannen van het stichten eener nieuwe school van de baan. Met het Kerkbestuur is reeds overeengekomen, dat het werk door de gemeente zal worden uitgevoerd om architects- en toezichtskosten te sparen. De plannen zijn reeds door het Rijkstoezicht goedgekeurd en Spreker kan mededeèlen, dat globaal de kosten de f 7000 niet zullen overschrijden. De heer van Boven is er voor, dat de school verbouwd wordt, maar hoopt toch dat de noodige zuinigheid zal betracht worden. Daar zorgt ook het Rijk wel voor, antwoordt de Voorzitter. Wethouder Pubben zegt, dat het vooral bij een verbouwing altijd moeilijk blijft een juist bedrag op te geven. De heer Vermeulen vindt het niet in den haak, dat wij de noodige gelden moeten voteeren en niet weten wat er noodig is. De Voorzitter zegt, dat de Raad daar geheel buiten staat; dit is een zaak, die het Schoolbestuur, Burgemeester en Wethouders en hetRgks- toezicht aangaat. Dat hij hier reeds de plannen en globale kosten kan mededeelen is te danken aan de groote medewerking van het Kerkbestuur, dat heeft goedgevonden en geheel vrijwillig, dat de plannen enz. door de gemeente werden opgemaakt. Wethouder Odenhoven zegt. dat de plannen voor de verbouwing der school, zooals altijd, door den Gemeente-Opzichter keurig zijn opgemaakt, waarvoor hij kan geprezen worden. Zijn ramingen zijn echter altijd aan den hoogen kant, zoodat het nog wel wat mee zal vallen. Wordt algemeen goedgevonden de noodige gelden beschikbaar te stellen. Vervolgens is aan de ordevaststelling der voorloopige vergoeding der Bijz. Lagere School te VenrayHeijde, overeenkomstig artikel 101 der L.O. Wet 1920. De Voorzitter zegt, dat voor deze school rekening' moet worden ge houden met het aantal leerlingen op den laatsten dag der maand, volgende op die, waarin de school is geopend. Het aantal leerlingen op 31 Mei bedroeg 90, zoodat de voorloopige vergoeding bedraagt f373.275. Wordt algemeen goedgevonden. Het voorstel van B. en W. tot het nemen von een besluit tot geldig verklaring van het compensatiebesluit van 12 October 1934 no, 212/18 voor wat de ambtenaren van politie betreft tot 1 Februari 1935. onder intrekking van zijn besluit dienaangaande van 1 Februari j.l. no. 37/18, zulks naar aanleiding van het standpunt in deze van Z. E. den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, wordt, na toelichting door den Voorzitter, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Vermeulen vraagt of reeds werk is gemaakt van het andere door hem in de vorige geheime vergadering besprokene. De Voorzitter wil daar hier enkel op antwoorden, dat dit niet wordt toegelaten. Het voorstel van B. en W. tot opnieuw vaststelling der verordening betreffende winkelsluiting, in verband met enkele gemaakte opmerkin gen van redactioneelen aard door den heer Minister van Economische Zaken, wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nog wordt algemeen goedgevonden vast te stellen eene verordening tot wijziging der verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Venray, zulks in verband met een bij de wet van 14 Maart 1935 (St.bl. 129) in art. 23 der Drankwet (St.bl. 1931 no. 476) gebrachte wijziging. In verband met nog nader te verwachtan inlichtingen, wordt hierna de aanvrage tot het verleenen van een crediet-subsidie aan de Vereeni- ging Het Groene Kruis, van zooveel maal f 1.20 als het aantal nieuw ingeschfeven zuigelingen uit de gemeente Venray op een der consul- tatiebureaux der vereeniging bedraagt. Dan is aan de orde: Benoeming van leden in de Commissie van Toe zicht op de Gemeentelijke tevens Districtsarbeidsbeurs, wegens perio dieke afireding op 30 Juli a.s. van W. J. F. Nuyens als Voorzitter, J. H. H. Oudenhoven als vertegenwoordiger der werkgevers en A. G. Millen als veftegenwoordiger der werknemers, De aftredende leden wor den wederom door B. en W. aanbevolen. Tot stemopnemers worden door den door den Voorzitter aangewezen de heeren Stoot en Pubben. Na de stemming blijkt dat de aftredende leden met algemeene stem men zijn herbenoemd. Na toelichting door den Voorzitter en wethouder Pubben, wordt ver volgens algemeen goedgevonden, behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten, te verkoopen: 1. aan A. Pouwels te Ysselsteyn een perceel ontginningsgrond, gele gen te Ysselsteyn, groot 6.17 H.A., tegen den prijs van f175.perH.A.; 2. aan W. B. Spreeuwenberg te Ysselsteyn een perceel ontginnings grond, gelegen te Ysselsteyn, groot 6.76 H.A., tegen den prijs van f 175.- per H.A. 3. aan J. Peeters te Ysselsteyn een perceel ontginningsgrond, gelegen te Ysselsteyn, groot. 3 H.A., tegen den prijs van f 235.per H.A. De heer van Dgck zegt, dat er nog een gegadigde is om een stuk grond te koopen, die echter bang was dat er gebouwd moest worden. Als dat niet behoeft, zal hij dat stuk ook gaarne hebben. De Voorzitter zegt, dat er gevallen zijn, dat bouwen niet direct be hoeft gevorderd te worden, b.v. als het is voor uitbreiding van boerde rijen met niet te groote stukken. Een algemeene regel is in deze niet te geven, maar er moet in elk geval voor gewaakt worden, dat geen stukken worden uitgegeven, die meer geëigend zijn voor het bouwen eener boerderij en waarop dan niet gebouwd zou worden. De heer Houben vindt 6 H.A. al tamelijk veel. Hij wil er nu geen be zwaar tegen maken, omdat er wel vooruitzichten zijn, dat op deze per- ceelen eerlang een tweede boerderij zal gebouwd worden, maar als het grootere complexen betreft, zou hg gaarne de verplichting tot bouwen gehandhaafd zien. Dit is ook in het belang eener systematische uitbrei ding van Ysselsteyn. De Voorzitter antwoordt, dat de heer Houben het geheel eens blijkt te zijn met de zienswijze van Burgemeester en Wethouders. De Voorzitter leest vervolgens voor de ingekomen dankbetuiging voor verleend subsidie, van het R. K. Kerkbestuur te Oostrum, welke voor kennisgeving wordt aangenomen. Dan zegt de Voorzitter dat nog een aanvrage is ingekomen om 15 H.A. grond te Ysselsteyn van de gemeente te pachten. De heer van Boven zegt hiervan te weten en hoopt dat B. en W. spoedig met een gunstig voorstel bij den Raad zullen komen. De man heeft er n.l. eenigen haast bij en als hij het krijgt, zou hg zoo spoedig mogelijk willen beginnen. De Voorzitter antwoordt, dat dergelijke zaken, waaraan soms veel vastzit, eerst van alle kanten moeten worden bekeken, De heer van Boven bepleit de noodzakelijkheid van een kippenhok aan de boerderij van van Tilburg in het Zwartwater, De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak reeds in B. en W. besproken is en thans in onderzoek is bij wethouder Pubben. De heer Vermeulen wijst er op, dat het z. i. aanbeveling verdient een loswal te maken in verband met onze veemarkten. Het meeste vee wordt tegenwoordig immers per vrachtauto aangevoerd. Zulk een los wal zal z. i. zeer gevoegelijk kunnen gemaakt worden op de plaats, welke vrijkomt door de afbraak van het oude brandspuithuisje en berg plaats aan de Merseloscheweg. De Voorzitter zegt, dat die plaats al zeer slecht zou gekozen zijn, aangezien de loswal daar zeer hinderlijk zou zijn voor de school. Ais er een loswal of losbrug zou moeten komen, zou het nergens andere knnnen dan op de markt zelf en daartegen zgn uit anderen hoofde zeer groote bezwaren. De heer Houben zegt, ook veel te voelen voor een losgelegenheid, doch zou liever een verplaatsbare nemen- Wethouder Pubben zou ook wel gaarne zien dat in deze een oplos sing werd gevonden, alhoewel een vaste loswal op de markt zou mis staan en met kermis e. d. in den weg zou staan. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. deze zaak eens zullen bekij ken en hierover met belanghebbenden nader overleg zullen plegen. De heer Arts zegt, dat de weg langs het St. Servatiusgesticht góed is verbeterd. De weg er tegenover is echter zooveel slechter en daarom verzoekt Spreker ook dezen te verbeteren. De heer Millen zou ook de Hoenderstraat gaarne verbeterd zien. De Voorzitter antwoordt, dat alles niet ineens gaat; successievelijk komen ook de andere wegen aan de beurt. Dit zgn alle nog werkob jecten voor de toekomst. De heer van Boven zegt, dat hem voor de vergadering een briefje in de hand is geduwd, waarop vermeld staat dat het, op last der autori teiten, tijdens het werken bij de werkverschaffing verboden is over de gemeenteraadsverkiezingen te spreken of propaganda te maken. Spreker meent, dat dit het ontnemen is van het vrije woord en vraagt of dat voorschrift alleen voor Venray geldt of voor het geheele land. Dit geldt voor het geheele land, zegt de Voorzitter en is een zeer goede maatregel in het belang der arbeiders zelfmen denke eeDs aan de verschillende partijen. Van ontnemen van het vrije woord is geen kwestie, het is een maatregel van orde, die geldt gedurende den werk tijd. De heer van Boven vindt het treurig, dat zoo iets ook hier komt. Hoe licht wordt er eens wat gezegd en als er dan een vitterige opzich ter is, zijn de poppen al aan het dansen en wordt zoo iemand geschorst. Bovendien kennen wij hier geen partgen. Dat laatste is juist, zegt de Voorzitter, doch personenstrijd kan soms nog heftiger zgn dan partijstrijd. De heer van Dijck vraagt of er geen talud gemaakt moet worden aan de nieuwe waterlossing te Ysselsteyn. De Voorzitter antwoordt, dat deze waterlossing nog niet geheel gereed is, dech er aan gedaan wordt wat noodig is. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord ver langende sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VENRAY, 27 Juli 1935 BEKENDMAKING. De Voorzitter van het Hoofdstem bureau, aangewezen in artikel 34, tweede lid der Kieswet, brengt ter algemeene kennis, dat zijn besluit van 23 Juli 1935 ter benoeming tot lid van den Raad der Gemeente Venray van den Heer H. J. A. Janssen, noodzakelijk geworden door het niet aannemen van zijne benoe ming door den Heer J. H. M. H. Stoot, voor eenieder ter Secretarie der gemeente ter^ inzage is neder- gelegd. Venray, 23 Juli 1935. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. Wering Duitsclie Bijenkorven. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat Duitsche bijenkorven wegens besmet tingsgevaar op gemeente-eigendom NIET worden toegelaten. Eigenaars van gronden worden in hun eigen belang dringend verzocht op hunne eigendommen eveneens geen Duitsche bijenkorven toe te laten. Venray, 22 Juli 1935. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Plaatsen van Bijenkorven. De Burgemeester van VENRAY brengt ter algemeene kennis, dat het in verband met het bepaalde in artikel 56 sub 3 van het Provinciaal wegenreglement en artikel 39 der Algemeene Politieverordening ver boden is korven met bijen te hebben op een afstand van minder dan 50 meter van de grens van den open baren weg, indien de vlieggaten der korven hetzij in rechtstreeksche, hetzij in schuinsche richting gekeerd zijn naar den weg ten ware daar langs een schutting worde aange bracht, waarvan de hoogte minstens 2.50 meter bedraagt en waarvan de lengte, stand en richting worden aangewezen door Burgemeester en Wethouders in voege als door hen voor de veiligheid van het verkeer over den weg wordt noodig geacht. Op minstens 10 meter afstand van voormelde grens is het geoorloofd korven met bijen te hebben, mits de korven met de rugzijde naar den weg zijn gekeerd, zoodanig dat de vlieggaten de meest van den weg afwijkende richting aanwijzen. Voor het plaatsen van bijenkorven voor Nederlandsche bijenhouders is een recognitie verschuldigd van f 0.05 per korf. Voor plaatsing der korven moet overleg worden gepleegd met en betaling gedaan worden aan Th. Engels, kantonnier, met uitzondering van het gedeelte heide, vallende onder het Staatsboschbeheer. Voor dit ge deelte der gemeente achter Merselo moet overleg worden gepleegd met en betaling worden gedaan aan den Boschwachter I. Min of den voor werker Manders. Buitenlandsche bijenkorven worden niet toegelaten. Venray, 22 Juli 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. Feest der H. Kindsheid. Elk jaar kan men in Venray con- stateeren, dat de liefde voor de H. Kindsheid en het Missiewerk toe neemt. Zoo ook Zondagvoormiddag. Nadat onder de H. Missen door een Missionaris het Missiewezen nader op voortreffelijke wijze was uiteen gezet, werd de prachtige stoet der H. Kindsheid in alle stilte geformeerd door de Eerw. Zusters Ursulinen, daartoe bijgestaan door den Weleerw. Heer Kapelaan Linssen en meer anderen. De straten vulden zich met kijkers, die vol ongeduld stonden te wachten tot eindelijk de stoet kwam en velen zich aansloten om zoolang mogelijk van de interessante groepen te genieten. De uit 33 nummers of groepen bestaanden stoet was dan ook be paald interessant. De voorrgder, die als een heraut den stoet opende, werd gevolgd door het missieschild gedragen door 2 jongens, dan de drie Goddelijke deugden, eene groep voorstellende de H. Familie met engeltjes, praalwagen zending der Apostelen, H. Driekonin gen, verschillende maagden met bruidjes en engelen, de Sedes Gestatoria en meer andere groepen alle in keurige en fleurige costumes, waarop de kleine gecostumeerde zoo trotsch waren en onder de talrijke omstanders met oogjes, die vroegen „zie je me ook" rondkeken. Het slot van den stoet werd gevormd door een geweldige globe, aanduidende het wereld-omvattend werk der Missie, waarom heen vafl elke mis- sioneerende orde een volgeling had plaats genomen. De Chineesche dames, die gverig met de hun toevertrouwde collecte bussen werkten, hebben stellig succes gehad bij de Venrayers, die hun liefde tot de Kerk, hare bedie naren, de priesters en hun werk nooit verloochenen. Gaarne brengen wij dan ook onzen lof en dank aan allen, die op welke wijze dan ook hebben medegewerkt tot het welslagen van dit feest. RUITERFEEST TE VENRAY. De Ruiterclub „Ons Genoegen" alhier hield Zondag j.l. op het Sport terrein aan den Leunscheweg haar jaarlijks groot internationaal Ruiter feest, waarvoor van heinde en verre inschrijvingen met bekende paarden waren binnengekomen. Voorafgegaan door Venray's Har monie hield de Ruiterclub een optocht door de straten van Venray, waaraan alle leden der club met hun paarden deelnamen. Om circa half 4 werd met de diverse nummers begonnen, nadat de Voorzitter een mooie openingsrede gehouden had. Vaak gaven de verschillende num mers zeer spannende momenten weer, waarbij het publiek dat in groote getale aanwezig was, zijn spanning niet verborgen kon houden en in toepasselijke op- en aanmerkingen, aanmoedigingen of protesten uitte, wel een bewijs hoe zeer paardensport ook bij niet-ruiters geliefd is. De prijzen in de verschillende nummers werden behaald als volgt I. HARDDRAVEN ALLE RASSEN (voor leden der Vereeniging) 1 P. G. Geurts, Nieuwhuis 2 J. Rambaghs, Castenray 3 H. Asselberghs, Scheide 2. HARDDRAVEN LANDBOUW- PAARDEN (voor leden van Ruiterclubs en Landelijke Rijvereeniging) 1 J. Philipsen, Castenray 2 S. Willems, Weverslo 3 H. Camps, Heide 4 Fr. Michels, Merselo NATIONAAL SULKY DRAVEN (vbor leden van Ruiterclubs en Landelijke Rijvereeniging) 1 P. G. Geurts, Nieuwhuis 2 W. Heezen, Reuver 3 Fr. Ebus, Venlo 4 Janssen, Baarlo 4. INTERN. SULKY DRAVEN 1 H. Jaminon, Eygelshoven 2 Hennekens, Lutterade 3 P. G. Geurts, Nieuwhuis 4 Lamers, Weeze (D.) 5a. AANGESPANNEN PAARDEN (type Landbouwpaarden 1 Joh. Lemmens, Vortum 2 H. van Heeswijk, Eindhoven 3 Driessen, Baarlo 5b. LUXE EENSPANNEN (open klasse) 1 en 2 W. v./d. Wildenberg, Eindhoven 3 Kersten, Boxmeer 4 Joh. Lemmens, Vortum Aan den eersten prijs in dit num mer was tevens verbonden een prachtige beker, aangeboden door den Edelachtb. Heer Burgemeester van de Loo, Venray, Op verzoek der Jury mocht bg de volgende nummers geen gebruik ge maakt worden van de rijzweep of karwats. 6. RENNEN VOOR HALFBLOED PAARDEN 1 Breuren, Baarlo 2 Kessels, Baarlo 3 J. van Rijn, Venlo 4 A. Ebus, Venlo 7. RENNEN VOOR ALLE RASSEN 1 M. H. Rutten, Eygelshoven 2 A. Demandt. Beek (L.) 3 W. Kusters, Venray 4 G. Moors, Eygelshoven 5 J. v. d. Munckhof, Venray 3. HARDDRAVEN HALFBLOED- PAARDEN. 1 Willems, Asperden 9. 1 2 3 4 10. 1 2 3 4 11. Fr. Ebus, Vedo P. G. Geurts^f Janssen, Baam SULKY )R H. Jaminon, ïyj Hennekens, Litt Lamers, Wees P. G. Geurts, fli RENNEN LUS M. H. Rutten;'E A. Demandt, Je< W. Kusters, "Nem J. v. d. Munckio SPRINGCCtf( Bij dit nummer le< dat de 4 paarden, lie parcours zonder fait nissen genomen ia< moesten kampen, va; was 1 J. Hovens, Veak 2 Fr. Ebus, Veilo 3 H. Douven, Cist 4 J. van Rgn, Wn De Jury, die p:e taak had, bestom^a Diederen, Sittard, H. J. v. Rosmalen, Os, Sala, Opperwachtne V. Pyls en H. Janssa, Gaarne wenscher v „Ons Genoegen" g< goed geslaagden w»d van harte een totw volgend jaar. De heer J. Sto< voorzitter van hetjh bericht, dat hij zijie lid van den gemeeit neemt. Als opvilj aanmerking de hea P.D.V. „De le Uitslag wedvlu<hi afstand 1036 K.M, g< dag 14 Juli. Deelnan 6.15 uur. Windrichtng eerste duif 5.17.3 Aankomst laatste c Zaterdag. De prgz<n als volgt le, 5e en 8e J-w^ 2e en 7e P. Stripe 3e en le overd. (tel 4e en 6e Tonen-Sti 2e overduif G. Ih: k Uitslag wedvluclt K.M. Jarige duivel, komst eerste duif i: ste duif 13.18.20 uir le P. Strijbosch Coopmans3e en 'e G. Philipsen8e f. overduif J. Strijboic 4 Uitslag wedvluclt 78 K.M. Piepers. L<s eerste duif 10.35.2; i 10.48.7 uur. le, 2e, 17e 18e el 3e, 4e, 5e, 6e, 8ée 7e, 13e, 14e, 16e, 23e 10e J. Boom 11e, 12e, 25e, 26e 15e en 19e Gebr». 20e, 21e en 24e ?c Overduif Gebral MERSELO. Morf Eerw. Heer Paslo alhier onder beide predicatie en colie een nieuw te bouvre Dadr wegens uitl dorp, de tegenwoorc klein en de bevolkii zelf eene nieuwe wordt deze collect de milddadigheid oi aanbevolen, temeer den de vroegere st onze beminde Recto Moge Merselo tc maal bewijzen, dat zeer vrijgevig ten Treurige toesfj Venlosche Groe Ofschoon het s( tuinders, zoowel o? de Coöperatieve voor wat de gem; treft, goed inzet brengst speciaal" ge ste weken te wensc De aanvoer van 1 nog steeds verre dagelijks duizendei onverkoopbaar na£ moeten vervoerd or consumptie onbrui gemaakt, omdat d gestelden minimum per stuk niet opbre In de afgeloope ruim 12000 kisten 50.000 stuks naar wezen. Een der voorna hiervan is wel, dat in de laatste jaw de hooge invoerre landsche groenten j man en macht op is gaan toeleggen, sche groentenveili paddenstoelen uit verrezen, thans v met dit product, zc landsche sla, welke worden gemist, o vrijwel geen behoel Schier dagel"' plaatselijke groenW teeren, hoe de I meer en meer inkoppen op hun doen, waardoor z tarieven mijden ei en tuinbouw steun' Niet alleen de producten zijn niel vroeger. Konden v< jaren geleden nie naar Duitschland teerd en overtro; steeds den niet o voer thans is iedei keerde het geval. 115.000 K.G. boon' Wagenaarsboonen) koopbaar op de liggen gedurende d( omdat er geen waren, die den mi centen per K.G. wi de overproductie sla naar den mest Niet onbelangrijk kool, peen eens als onverkopj liggen.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8