f Voor de KERMIS Aanpassing of devaluatie Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Advertentiën Zaaiwikken en Spurriezaad M. HENDRIKS 14 dagen extra koopjes lok. Claessens 75 Op alle prijzen 5 °0 korting. R.TIMMERMANS Chinamailen en en Loopers Th. POUWELS Zaterdag 27 Juli 1935, No. 30 Waarom wenschen velen devaluatie? Wat men met munt- correctie beoogt. De nieuwe politieke situatie, welke thans geschapen is, heeft het vraagstuk, of de vaste lasten op consequente wijze moeten worden aangepast aan den nieuwen toestand dan wel of er munt- .correctie' moet plaats hebben, in het brandpunt der belangstelling geplaatst. In verband daarmede geven wij hier van een economisch mede werker een beschouwing over dit vraagstuk, waarbij het begrip devaluatie en wat men met munt- correctie wil bereiken, op een eenvoudige en populaire manier wordt uiteengezet. Dat hier een voorstander van muntcorrectie aan het woord is, behoeft na lezing geen betoog. De deflatie, waarin ons land leeft, leidt onvermijdelijk tot inkrimping en tot vermindering van alle geld inkomsten. Dit vraagstuk doet veel misverstand ontstaan, dat z ch cen traliseert om de vraagdeflatie of devaluatie? De muntkwesties zijn voor velen uiterst moeilijk te begrij pen. Daarom volgt hier een eenvou dige uiteenzetting. We zullen probeeren, om de zaak met een voorbeeld duidelijk temaken Laten wij veronderstellen, dat in een gegeven nacht alle maten en gewichten met de helft langer en grooter zijn geworden. Dat de nieuwe meter dus anderhalf maal zoo lang geworden is als de oude. De koop man, die, laat ons aannemen, 100 Meter laken heeft gekocht tegen f 1 per Meter en deze voor f 1.25 ver koopt, waardoor hij derhalve een winst kan maken van f 25, krijgt uit dit goed, na de verlenging van den meter, slechts 66 nieuwe meters. Beslist de Staat, dat de nieuwe meter gelijk moet worden gesteld met de oude en dat de prijzen niet verhoogd mogen worden, dan ont vangt de koopman 66 maal f 1.25 of f 82.50. Hij verliest, bij een inkoop van f 100 derhalve f 17.50. Lang kan hij daarmede niet doorgaan. Hij gaat alsdan ten onder. Hetzelfde is het geval bij een ieder, die tegen de oude maten en gewichten ge kocht heeft en tegen de nieuwe moet uitverkoopen. De huisvrouw, die laken moet hebben, profiteert ervan. Want zij krijgt nu tegen den ouden prijs anderhalf maal zooveel goed als vroeger. Opgetogen komt zij bij haar man, die bakker is. Zij vertelt van haar koopje. De bakker echter is daarmede in het geheel niet in zijn schik. Hij zegt: „Vrouw, het zou mooi zijn, wanneer ik niet anderhalf maal zooveel brood aan mijn klanten moet geven tegen den vroegeren prijs. Ik verlies daarop heel wat meer dan jij met je laken hebt verdiend.'' Hetzelfde is nu het eeval met ons geld, met den gulden. De koopkracht van den gulden is met ongeveer 30 40 pet. gestegen, vergeleken bij enkele jaren terug. Zij, die contant geld hebben, profiteeren ervan. Degene, die goederen heeft of goederen produceert, verliest, want hij moet meer geven dan hij destijds ontvangen heeft. Omdat het geld- begrip zoo uiterst ingewikkeld is en het geld niet alleen dient voor den directen ruil, maar ook voor be sparingen, kapitaalverkeer eet. springt het nadeel van het grooter worden van de „geldmaat" niet zoo sterk in het oog dan wanneer dit bij den meter, bij het kilogram etc. het geval zou zijn. Een ieder zou in het laatste geval zeggen: „door de warmte is de meter uitgezet.... door omstandigheden is het kilo zwaarder dan vroeger ge worden, welnu, men maakt, dat de lengte van den meter, het gewicht van het kilopram weer hetzelfde als vroeger wordt. Met de munt redeneert men zoo niet, Het terugbrengen van de waarde van de „geldmeter" tot het vroegere peil, betéekent „devaluatie." Meer niet. Toch verzet men zich hier^egep als een groote onbjllijkheid Tpch beseft men niet, dat met den gulden fyetzelfde zou moeten worden gedaan als men met den uitgezetten meter, het zwaarder geworden kilo gram onvermijdelijk zou hebben gedaan. Nu het geld is „uitgezet" door verschillende omstandigheden, schrom pelen de prijzen der goederen en van de diensten in. Loonen worden minder, het inkomen daalt. De Staat bemerkt dit in terugloopende in komsten. Het kan niet anders, wanneer men een uitgezette munt behouden wil. Nu zegt de huidige Regeering „Wij erkennen, dat de munt is uit gezet. Wij willen daarin geen ver andering brengen, omdat de moeilijk heden er o.i. door zullen worden vergroot. Wij willen daarom „alle" andere dingen in overeenstemming brengen met die gestegen munt waarde. Wij willen bezuinigen... wij willen alle lasten omlaag brengen... wij willlen de loonen, de salarissen in overeenstemming hebben met den gestegen gulden." Dit is natuurlijk een methode. Mits men haar consequent toepast. Neen zegt de Regeering dat kunnen wij niet, maar wij willen het ook niet. Want verschillende groepen ondergaan daarvan ontzettend groote nadeelen. Wij moeten die groepen steunen. Bovendien willen wij de hoofdsommen niet in overeenstem ming brengen met den uitgezetten geldmeter. De schuldenaren moeten dus maar méér teruggeven in koopkracht dan zij er destijds voor ontvangen hebben, Want zouden wij ingrijpen, dan zetten wij het geheele rechtsinstituut op zijn kop. Vandaar, dat er werk- loozensteun is.... dat de prijzen van agrarische producten omhoog worden gebracht.... dat er maatregelen worden genomen om de industrie te bescher men door contingenteering, dat de scheepvaart wordt geholpen. Wat de Regeering derhalve doet, is het aanpassen van alle dingen aan de in waarde gestegen munt eenheid. De sterk uitgezette munt daarentegen wil zij niet wijzigen. Hierdoor is het budget in wanorde gebracht, zoodat de Regeering, een groot gedeelte van haar aandacht moet besteden om het evenwicht in staats-ontvangsten en uitgaven terug te brengen. Men begrijpe ons goed. De munt- kwestie is niet de eenige oorzaak van de ellende, waarin de wereld leeft. Er zijn er duizenden, die alle momenteel in dezelfde richting werken en die gezamenlijk de schuld zijn van de economische misère. Door aanpassing, hetzij door de munt waarde terug te brengen tot het vroegere peil, hetzij alle goederen en diensten in overeenstemming te brengen met de nieuwe „meter", neemt men slechts enkele wanorde- stichtende factoren weg. Het zijn echter factoren, die van groot belang zijn. En nu de Regeering de consequente deflatie niet wenscht of ze niet mogelijk acht, zal er een andere weg bewandeld moeten worden... Té snelle „aanpassing" ongewenscht. Gratis-werkers worden gestraft. Ik las van de week een merk waardig: bericht in de krant. In de rijkswerkverschaffing „Beoosten het Ommerlcanaal" te Avereerst waren twee arbeiders, die geweigerd hadden om het verdiende loon in ontvangst te nemen. In afwachting van de vaststelling van definitieve straf maatregelen tegen deze boosdoeners, werden ze voorloopig geschorst. Het wordt ze dus verder belet om gratis te komen werken. Ik las helaas de motieven niet, welke deze menschen tot hun snood heid hebben vervoerd en wat ik méér bejammer ik ken ook hun namen en adressen niet. Mochten ze dit artikeltje lezen, dan verzoek ik ze vriendelijk om zich middels den uitgever dezer krant met me in verbinding te willen stellen. Ik heb een stuk tuin, dat boorde vol met onkruid zit en daar zou ik nog graag wat boerekool geplant zien. Ik heb o ja, ik heb nog veel meer karweitjes op te knappen. Arbeiders, die weigeren het verdiende loon in ontvangst te nemen, kan ik best een poosje gebruiken en daarna wil ik ze met plezier belangeloos overdoen aan goede kennissen. Wij, mijn kennissen en ik, zullen hun edel gebaar beter weten te waar- deeren dan het rijk dat doet, we zullen ze straffen noch schorsen. Deze twee menschen hebben ons den uitweg uit de crisis gewezen werken zonder loon! Indien er om de een of andere reden geprotesteerd moet worden, dan niet de schop of de hamer wegwerpen, maar in hongerstaking gaan. Er zou geen werk genoeg ter wereld zijn om allen hun portie arbeid toe te meten Och kom Er is geen geld genoeg om den arbeid te honoreeren, of degenen, die het geld hebben, willen hétzelve niet inruilen voor arbeid. Indien morgen aan den dag, alle arbeiders zoo altruïstisch werden als de vorenbedoelde twee, wat zou er dan een werk loskomenWerk, dat plots noodig en höög noodig zou blijken te zijn. „Normale" toestanden, zoo bazelen economen, zullen nooit weerkomen, omdat de techniek nu eenmaal een aantal levende arbeidskrachten over bodig heeft gemaakt. Mis! zeggen we. Als de menschen morgen aan den dag bereid worden om gratis te arbeiden, zal het werk in overmaat uit den grond rijzen. Missen we geen duizenden dingen, welke we zouden kunnen genieten, zonder dat ons leven tot overdaad werd Heeft juist de voortschrijdende techniek geen nieuwe levensbehoef ten geschapen, welke nochtans voor de massa onbereikbaar blijven Komt het niet ieder mensch toe, dat hij in een degelijk en zonnig huis woont, dat hij behoorlijk gekleed gaat, dat hij zich goed voedt, zich op aangename wijze ontspant, zijn geest cultiveert door het verzamelen van kennis en het genieten van kunst in haar onderscheidene vormen? Er zijn menschenhanden te kort op de aarde om dat aan elkaar te verschaffen, maar er is helaas óók geld te kort om het te bekos tigen. Gelegenheid tot arbeiden is er derhalve genoeg en zat, maar de arbeid blijft onverricht, omdat hij niet kan worden betaald. Het werk is er en zal blijven, het werk komt van God. Het geld een fictieve waarde, door de mensch- heid geschapen slaat de ordening in de schepping Gods uiteen. De crisis zal zijn opgelost, als de wereld zich heeft losgemaakt van de macht van hst geld. Voor alles wat we noodig hebben of dat bij kan dragen aan ons menschengeluk. heeft de Schepper ons de grondstoffen geschonken. Als wij menschen er toe gebracht konden worden om voor elkaar te arbeiden zonder geld, dat op zich zelf geen intrensieke waarde heeft, dan zouden we elkander kun nen helpen aan alles, wat we behoe ven. Zoolang de wereld zou bestaan en hoe ook de techniek zou schrijden, zou er arbeid zijn voor allen. En ook geluk. VENRAY, 27 Juli 1935 Regeling betreffende de opneming van arbeiders inde land- en tuinbouwbedrijven met bijslag op de loonen. De Burgemeester van Venray brengt ter kennis van belanghebben den, dat door Z. E. den Heer Minis ter van Sociale Zaken eene regeling is getroffen volgens welke ter be vordering van de opneming van arbeiders in land- en tuinbouwbe drijven van Overheidswege onder bepaalde voorwaarden een bijslag wordt verleend op de arbeidsloonen, voorloopig voor de periode van 1 Augustus tot 31 December 1935. De bijslag van Overheidswege wordt gegeven in het loonbedrag, dat in bovengenoemd tijdvak in een bedrijf is uitbetaald boven een be paald minimum. Dit minimum wordt door den Inspecteur der Werkver schaffing per H.A. en per gewas vastgesteld. De bijslagregeling geldt alléén voorzoover de betrokken landbouwer arbeiders aanneemt, waarvan de plaatsing is goedgekeurd door den Inspecteur der werkverschaffing. De werkgever mag het loon, dat aan deze arbeiders wordt uitbetaald, eerst voor bijslag in aanmerking brengen, indien toestemming tot plaatsing van den Inspecteur der werkverschaffing is verkregen. De landbouwer, die voor dezen bijslag in aanmerking wenscht te komen, moet daartoe eene aanvra ge indienen bij het Gemeentebestuur en moet dan opgave doen van ver schillende gegevens. De formulieren hiertoe zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Indien voor een bepaald bedrijf een bijslagregeling van kracht is verklaard, moet de landbouwer we kelijks aan het Gemeentebestuur een door elk der arbeiders geteekende gekwiteerde loonstaat, voor de juist heid waarvan de werkgever verant woordelijk is, volgens een vaststaand model: inzenden. De afrekening van den bijslag heeft plaats NA afloop van het tijd vak, waarvoor de regeling geldt. VOOR HET DOEN VAN AAN. VRAGEN door landbouwers, die onder deze voorwaarden voor dezen bijslag in aanmerking wenschen te komen, zal speciaal ZITTING WOR DEN GEHOUDEN ten GEMEEN TEHUIZE op DINSDAG-namiddag 30 JULI a.s., van 4 tot half 6 en zullen alsdan tevens verdere inlich tingen over deze zeer ingewikkelde regeling worden verstrekt. Venray, 25 Juli 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. P.D.V. »De Zwaiuw.'* Zondag j.l. hield de Postduiven vereniging „De Zwaluw" een wed vlucht met jarige duiven van uit Tourg (472 K.M.) 1 J. Vollebergh 2, 7 Servaas 3 G. v. d. Putten 4 Gebr. Siebers 5 G. v. Dijck 6, 9 J. Verstegen Overduif J. Arts. Duiven los 6 uur met Zuid-Westen wind. Aankomst eerste duif 12-26-18. Laatste duif 12-43-48. Uitslag wedvlucht jonge duiven vanuit Maastricht (77 K.M.) 1, 4, 5, 8, U, 12, 15, 16, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 32, 41, 42, 43, 53, 54, 55, 56, 75 en 76 Gebr. Rutten 2, 3, 7, 17, 36, 37, 46 en 47 G. Vissers 6, 58 en 100 v. d, Ven 9 en 10 Van der Heiden 13, 14 en 65 Gebr. Siebers 18 en 19 J. Goumans 26, 27, 28, 29, 30, 31, 50, 51 Franken 33, 38, 39, 40 en 93 Beterams 34, 60 en 99 Loonen 35, 71, 77, 81, 83, 90 en 96 Gebr. Hendriks 4, 45 Theeuwen 44, 64 P. Kersten 48 en 97 G. v. Dijck 49 J. Arts 52, 94, 103 H. Derks 57, 104 E. Vermeulen 59, 80, 89 G. v. d. Putten 61, 62, 63, 74 en overduif Verstegen 66 W. Thijssen 67, 101, 102 P. Manders 68 J. Kusters 69, 78, 79 G. Janssen 70, 82 J. Vermeulen 72, 73 Jac. van Dijck 84, 91, 92, 95 en 98 St. Servaas 85 J. Janssen 86, 87 L. Maassen 88 J. Vollebergh 105, 106 H. Peeters Duiven los 8 uur. Aankomst eerste duif 9-3-46. Laatste duif 9-15-46. OVERLOON. Onze dorpsgenoote mej. C. Henkens slaagde bij de Eerw- Zusters te Blerick voor het Mulo diploma. Dinsdag vertrokken alhier een 9-tal pelgrins naar Lourdes, ook de Zeereerw. Heer Pastoor van Empel maakt deze bedetocht mede. Morgen Zondag zal alhier op de gemeentelijke schietbaan een groot schuttersconcours worden ge houden door den bond van Burger wachten „Kring Boxmeer", er nemen 22 vijftallen aan deel. HOLTHEES. Morgen neemt onze schutterij deel aan de Keizerfeesten te Geysteren, te organiseeren door de „St. Willibrordus-gilde" aldaargter gelegenheid van het 50-jarig keizers- schap van den heer van Leuven. Onze fanfare zal mede deze feesten opluisteren. Tarwedag op 29 Augustus 1935. Landbouwhuis Roermond. Georganiseerd door de Cultuurcom missie v.d. L. L. T. B. Roermond. Aanvang half tien. AGENDA 1. Half 1011 uur Inleiding door Ir. W. J. Dewez overPlaats van de tarwe in het bedrgf, waarna debat. 2. 11 uurhalf 1Inleiding door Ir. J. Ch. Bles over Grondbewerking en machines bij tarwe, waarna bebat. 3. Half 12 uurPauze. 4. 2 uurhalf 4 Inleiding door L. H. Kupers overZiekten bij de tarwe (o.a. voetziekte e.a.). Hierna debat. 5. Half 45 uurInleiding door M. J. Dings overZaaizaad (onkruid, reiniging, bewaren enz.)Hierna debat 6. Sluiting. De moord in Hoensbroek. De Ossennaren van Orsow, Bloe- mers, Bobaert en Verstegen, die verdacht worden van den moord op de weduwe Haartman te Hoensbroek, zijn Woensdagmorgen vandaar naar Maastricht overgebracht en ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Het onderzoek in deze zaak heeft een voorspoedig verloop gehadof schoon de verdachten een hardnek kig stilzwijgen bewaren, zijn tal van nieuwe aanwijzingen verzameld, zoo dat de kans bestaat, dat deze lage misdaad eindelijk zal worden opge helderd. De cocaine-zaak te Heerlen. De drie verdachten in de cocaine- smokkelaffaire, die den melkhande laar C. te Weiten (gemeente Heerlen) voor een bedrag van f 1500 hebben opgelicht, zijn naar Maastricht over gebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Na ver hoor werden zij in verzekerde bewa ring opgesloten. In verband met deze oplichtings affaire hebben nog andere personen bij de politie klachten ingediend, dat zij door dat drietal voor min of meer belangrijke bedragen zijn gedupeerd. De politie heeft deze gevallen nog in onderzoek. DE GRUWELDADEN IN OSS. Nieuwe opzienbarende arres tatie. Deed een zoon zijn moeder omkomen in brandend huis? Nauwelijks is de groote brand, waarbij een moeder met 3 kinderen om het leven kwamen, tot ophel dering gebracht, of de gemeente Oss wordt weer opgeschrikt door de ar restatie van den 35jarige H. de N,, die er van verdacht wordt zgn moe der levend te hebben laten verbran den. Op Zondagnacht 20 September '25 ontstond een felle brand in de boer derij van de Nijs aan het Teuge- naarschepad te Oss, welke bewoond werd door de weduwe de Nijs met haar zoon, terwijl in de woning nog twee kamers waren verhuurd aan den gescheiden man H„ welke ze met twee kinderen bewoonde. Deze man werd dien nacht door glasgerinkel uit zijn slaap gewekt. Hij gaf zijn beide kinderen door een raam aan de ter hulp gesnelde buren over en heeft daarop nog de weduwe de Nijs uit het brandend huis gered. Groot was echter de schrik van de geheele omgeving, toen later bleek, dat de weduwe de Nijs toch de vlammen was omgekomen, hoewel H. positief beweerde haar te hebben gered. Daar de N. yooy gijn moeder een hooge levensverzekering ha,d geslo ten en huis en inboedel ook zeer hoog verzekerd waren, werd hij er reeds vroeger van verdacht zijn oude moeder weer in de vlammen te hebben geduwd. Daar toen geen voldoende aanwijzingen tegen hem gevonden werden, moest hij weer in vrijheid worden gesteld, Thans hebben de marechaussee den ouden draad weer opgevat en zij schijnen voldoende aanwijzingen te hebben om deze vreeselijke mis daad nader te onderzoeken. De N. die tot heden toe hardhek- kig blijft ontkennen, staat in Oss als niet geheel normaal bekend. Hij was in de mobilisatie-jaren onder dienst te Gorcum. Toen hij op een gegeven dag van zijn luitenant over zijn wanordelijke kleeding een be risping ontving ontving, ontstak hij hierover in zoo groote woede, dat hij hem 's avonds gelegen langs een dijk, opwachtte en een schot op hem lostte, dat den officier in den hals trof. Denkende dezen gedood te hebben, nam hij de vlucht, doch hij werd in de kazerne gearresteerd. Bij zijn arrestatie zag hij nog kans een vuurwapen te bemachtigen, waar mee hij zich door een van zijn lon gen schoot. Na een langdurige ver pleging in het ziekenhuis te Gor cum, is hij toen wegens ontoereken baarheid uit den dienst ontslagen. Nieuwe arrestaties en bekentenissen. De gemeentepolitie arresteerde Woensdagnacht zekere H. R., die er van wordt verdacht op 4 Februari 1934 betrokken te zgn geweest bij de inbraak bij den slager Janssen in de Vlashoek, waar 800 pond vleesch en spek werden ontvreemd. De vorige week legde Dotje van Berne een volledige bekentenis af; hg bekende ook dit misdrijf en wees daarbij als zgn medeplichtigen aan zijn broer J. van Berne, die reeds voor andere misdrgven in arrest zit, Er worden nog meerdere arresta ties verwacht. Drukte In de sigaren-industrie. Men meldt uit Roosendaal De drukte in de sigarenindustrie, waarover onlangs bericht werd, blijft aanhouden. De Kaveeweefabrieken, die met verschillende moeilijkheden hebben te kampen gehad, zgn deze weer geheel te boven en werken weer met ongeveer 700 werkkrachten. Dat beteekent, dat dit bedrgf de laatste maanden enkele honderden werkkrachten heeft bijgeplaatst. Niet minder voorspoedig gaat het in de fabrieken der firma Laane, een bedrgf, dat zich pas enkele jaren toelegt op de fabricage van sigaren en waar dezer dagen reeds de 500ste arbeider zijn intrede zal doen. Roosendaal begint daarmede zoo waar gebrek te krijgen aan ge schoolde krachten voor de sigaren- makerg. Nu reeds worden ze uit verren omtrek gerecruteerd. Uit Bergen op Zoom, uit Breda, uit Lage Zwaluwe en Moerdgk, uit Wernhout, Gilze Reijen, zelfs uit Calmpthout en Antwerpen komen de arbeiders iederen morgen per trein, fiets of autobus naar hier om in de fabrieken te werken. Momenteel is in geheel West- Brabant en in de grensstreken van België geen enkele vakkundige si garenmaker meer zonder werk. In den loop dezer week worden hier zelfs sigarenmakers uit Alkmaar, Zwolle en Leeuwarden verwacht. Nieuwe afslachting van rundvee? In den laatsten tijd duiken her haaldelijk geruchten op over voor nemens der Regeering om opnieuw tot overneming en afslachting van rundvee over te gaan. Ter plaatse waar dergelgke aan. gelegenheden worden voorbereid, deelde men aan de Msb. mede, dat een nieuwe afslachting van rundvee op het oogenblik niet aan de orde is en dat voor de naaste toekomst ook geen plannen daartoe bestaan. Wagenboom tegen het lichaam gekregen. Te Klein-Doenrade, gemeente Oirs- beek, begaf zich Woensdagmiddag de 18-jarige landbouwerszoon W. Vleugels met paard en kar van het land naar huis. Nabij de boerderij sloeg het paard op hol. V. sprong van de kar af om het paard bij den kop te grijpen. Bg deze handeling kreeg de jongeman de boom van den wagen zoo ongelukkig tegen het lichaam, dat hij vrgwel op slag werd gedood. De borstkas van het slacht offer was ingedrukt. Het paard is nog een eind doorgeloopen en bg een heg blgven staan, na een betonnen paal omver gereden te hebben. Een vriend van V., die op den bok was blijven zitten, bekwam geen letsel. Parachute-sport in Rusland. Het parachute-springen is op het oogenblik in Rusland een sport, die zich in de grootste belangstelling mag verheugen. Overal wordt het beoefend en overal wordt er propa ganda voor gemaakt en zoo kon het gebeuren, dat in het dorp Artamof in de Oekraine een 75-jarige boer den wensch te kennen gaf, ook eens een sprong te mogen maken. Hg kreeg de noodige instructies en zijn eerste sprong slaagde in alle opzich ten. Toen men hem na zijn daling vroeg, welke sensaties hg had onder gaan, zou hg verklaard hebben, dat hij al dalende in de eerste plaats hoogst verontwaardigd was geweest, toen hij uit de lucht had gezien, dat het vee van de kolghos, waartoe hg behoorde, zoo slecht gehoed was, dat het in een akker terecht was ge komen en het koren vertrapte. De hoogwater-ramp in China. Het Chineesche telegraafagent- schap Koeomin meldt uit Hankow onstellende doodencijfers uit de overstroomde gebieden van de Jangtse Kiang, In de provincie Hoepei zijn 200.000 menschen in het water omgekomen. Zeventig procent van de provincie, welke een oppervlakte van 175.000 vierkante kilometer beslaat, staat onder water en is door de bevolking ontruimd. Alieen reeds in de steden Hankow, Woe Tsjang en Han Jang zijn 220.000 vluchtelingen aangekomen. Daar ook de overstroomingen van de Hoangho vele duizenden slacht offers hebben gemaakt, kan reeds thans worden aangenomen, dat de catastrofe van dit jaar veel meer menschenlevens heeft geëischt dan de overstroomingen in 1931. Indertijd werd het aantal dooden op 140.000 a 200.000 geschat. 1 dienstmeisje 20 jaar 1 dienstmeisje 21 jaar 1 dienstmeisje 23 jaar 1 huishoudster v. klein burgergez n 2 boerendienstknechten Metselaars, opperlieden, timmerlieden enz. Voor de tewerkgestelden bg de werkverschaffing: De kaarten zullen afgestempeld worden Woensdagavond a.s. van half 8 tot half 9. Districts-Arbeidsbeurs Kantoor: Marktstraat 10. GEVRAAGD 1 boerenknecht voor Venray 1 boerenknecht voor Holthees machine-bankwerker voor Heerlen 1 dienstbode voor dadel Ijk 2 boerendiensttoden voor dadelgk 1 net meisje 18 j. voor Oosterbeek 1 burgerdienstmeisje eenigszins bekend met koken BIEDEN ZICH AAN 1 dienstmeisje 15 jaar 1 dienstmeisje 16 jaar Voorradig218 prima kwaliteit OOSTRUM Telef 48 Mooie Broodschalen 45 ct Groente décor 19 ct Tasschen met oor z/v 5 ct Glazen Botervloot 16 ct Glazen Suikerpot 16 ct Lepels en Vorken 3 ct Suikerlepeltjes 1 ct Tafelmessen mooi heft 10 ct Bierglaasjes mooie rand 10 ct Borrelglaasjes 9 ct Taartschotels 65 ct Taartscheppen 45 ct Zware witte emmers 54 ct Zware toiletemmer 85 ct Groote Waterketel 160 ct Komkommerschaaf 9 ct Raamhorren 28 ct Vlaptaten 22 ct Kamermatten 140 x 180 39 ct Deurmatjes 9 ct Verder nog vele koopfes Ziet de etalages. Onder jurken Wit zwart bleu rose zalm f 25 vanaf Zijden Direc toires Dames Jas- scborten Fantasie schortjes Matzijde Dames kousen van de goed koopste tot beste Alle kleuren. Kinder kousen wol katoen Dames- Hand schoenen fil d'écosse SOKJES t.o. Postkantoor. Reuzensorteering in elke grootte. Spotgoedkoop. HOFSTRAAT 8 12

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5