Gemengde Berichten. rein aan den Leunschen weg, dat passend versierd zal worden, zullen worden saamgebracht, het bloempje van Noord-Limburgsch paarden- en veestapel, landbouwproducten, samen gesteld uit 60 proeven, genomen door de Jonge Boeren uit den Kring aangevuld door de resultaten van 60 proeven, genomen door de Jonge Boeren van Venray. Een flinke bijenstand, zal het nut dezer ijverige beestjes voor de fruit teelt meer doen uitkomen. De Jonge Boeren en Boerinnen zullen hun toevertrouwde taak wel weten te vervullen en iedere afdee- ling zal haar eigen taak hebben, zoo mogen wij al wel verklappen, dat de Jonge Boerinnen uit Oostrum tot taak hebben te demonstreeren, hoe een boerenkeuken het best zijn taak zal vervullen bij het versterken van den inwendigen mensch, zeker een afdeeling die op prijs zal worden gesteld en waarmee we de Jonge Boerinnen bereids veel succes toe- wenschen, evenals de Landbouwhuis- houdschool, die hare beste krachten zal inspannen om haar naam eer aan te doen. De Landbouw Hooge School uit Wageningen zal tegenwoordig zijn met een model voor een kleine boer derij voor gemengd bedrijf, waaruit men leeren kan, dat de technische vooruitgang zeer goed ook voor zulke bedrijven kan worden aange wend. Naar we verder vernamen bestaan er plannen om tegelijker tgd een bakkerstentoonstelling te organisee- ren, hetgeen dan meer van den Middenstand zou uitgaan. Deze tweede tentoonstelling te Venray staat onder Eere-Voorzitter schap van den HoogEdelGestr. Heer Rutten, lid der Gedeputeerde Staten der Provincie Limburg te Horst. Voor het finantieel welslagen der tentoonstelling zal tevens een ver loting gehouden worden, waarbij tegen minimum spotprijs, 25 cent, prijzen als een stamboekpaard met veulen te winnen zijn. We willen thans eindigen met de mededeeling, dat het Secretariaat der Tentoonstelling is gevestigd op de Landbouwschool te Venray, Dir. de heer Wijnhoven, Tel. 112, terwijl als Penningmeester fungeert de heer J. Pijpers, Groote Straat, Tel. 142 Giro 255821. GEVONDENeen vulpen, een rijwielplaatje, een sleutel aan ring. een pet. Inlichtingen Gemeentepolitie. GEVONDENeen portemonnaie met geld en een heerenhorloge. Inlichtingen marechaussee-kazerne. Onze Missiedagen Wie komen. Bij gelegenheid der a.s. Missiedagen, welke van 1518 Aug. gehouden worden, en waarvoor de actie reeds is ingezet, zullen verschillende paters in de parochies van het Dekenaat preeken en in de zaal van Venray's patronaat, expositie houden. Door het Bisschoppelijk Missie-Comité werden vier Missie-orden aangewezen, die wij voor de lezers van „Peel en Maas" ter kennismaking willen voor stellen. Vooreerst de Paters Carmelieten. Hun voornaamste Missiegebied is het mooie land Brazilië, waar deze Paters sinds 1904 werkzaam zijn en waar zij per spoor, per boot of te paard de vele verlaten parochie's bedienen. Driemaal werd door hun beproefd, ■om een school in stand te houden voor de opleiding van inlandsche priesters, en driemaal tevergeefs; zoo moeilijk is daar het werk, om een inlandsche clerus op te leiden. Sinds 'n jaar of tien zgn de Paters Carmelieten ook werkzaam op Java. Verder de Paters Jezuieten. Om streeks het midden der vorige eeuw werd de zorg voor onze Oost-Indische bezittingen aan de Nederlandsche Jezuieten opgedragen. Dit onmetelijk gebied kon door hen alleen niet voldoende van werkkrachten worden voorzien, zoodat successievelijk ver schillende gedeelten aan andere Missionarissen werden opgedragen. Op 't oogenblik beperkt zich de werking der Paters Jezuieten tot het reuze-eiland Java; zij besturen een bloeiend college en een seminarie. Als derde komen de Missionarissen van het Goddelijk Woord, beter bekend als de Paters van Steyl. Deze Missie-Congregatie heeft haar Missiewerk in China, Japan, op de Philippijnen, Nieuw-Guinea en in Noord- en Zuid-Amerika. Sinds 1914 is haar toevertrouwd de apostolische prefectuur der Kleine Soenda-Eilanden. Het Missiehuis te Uden, dat ook tot deze Congregatie behoort, is het Juvenaat der Neder landsche afdeeling, terwijl noviciaat en hoogere studies worden gedaan in 't Missiehuis te Teteringen. Als vierde volgen de Paters Fran ciscanen, in 't Dekenaat Venray algemeen bekend. Hun Missiegebied vinden we in 't H. Land, in China, Brazilië, Java, Noorwegen en Engelsch Indië. Ziedaar, aan alle lezers voorge steld de vier Missie-orden die in 't Dekenaat van Venray, dus in de verschillende parochies en rectoraten, komen preeken voor de Missie, en door hun tentoonstelling.onze kennis over het missiewerk zuilen vergroo- ten. Door grootere kennis meer liefde, door grootere liefde meer steun Namens 't Comité van Actie. Ruiterfeesten te Venray. De alhier morgen Zondag te houden Groote Intern. Paardenren nen beloven schitterend te zullen slagen. Zooals reeds eerder vermeld, zullen ruim f 600.aan prijzen worden verreden. De deelname voor ieder nummer is buiten verwachting, ook de groote rennummers zgn goed bezet. Het programma bevat 11 nummers. Alleen in het nummer rennen lange baan 2400 M. wordt aan prijzen f 120 verreden. De Jury zal dit jaar bestaan uit de heeren P. Diederen, Graetheide- Sittard. M. Burgers, Echt, A. J. van Rosmalen, Oss, Eug. Esser, Opperw. meester De Groot, Vine. Pijls en secretaris Hub. Janssen. De baan welke ruim 400 M. lang is, heeft dit jaar wederom verschil lende verbeteringen ondergaan, o.a. de bochten zijn veel beter dan andere jaren. Tevens heeft de organiseeren- de vereeniging dit jaar een Jury keet aangeschaft, welke in een ruime behoefte voorziet. De tribune wederom opgebouwd, zoodat ook hiervan een druk gebruik gemaakt zal worden. De Venraysche Radio-Centrale zorgt voor het muzikale gedeelte, en zal de verschillende bekendmakingen voor eenieder duidelijk hoorbaar doen zijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de heer A. M. alhier, op den Deurnesche weg, ter hoogte van het Café De Nachtegaal met zijn auto in botsing gekomen met eenige daar staande boomen. De .heer M. werd uit den wagen geslingerd en met eene hoofdwonde bewusteloos langs den weg gevonden. Nadat dojctershulp was ingeroepen kon M. wederom naar huis worden vervoerd. De wagen is totaal vernield. RECHTBANK ROERMOND. Zitting Politierechter. Woensdag 17 Juli. M. J. L., 26 jaar, leerling-verple ger te Venray, verdacht van mis handeling van J. Thissen te Blit- terswrjk. Zaak uitgesteld. P. J. G. van de V., 30 jaar, ver pleger te Venray, verdacht van het doodschieten van een politiehond van den jachtopziener Vervuurt te Wanssum; eisch 2 maanden gevan genisstraf, vonnis f 100 boete of 30 dagen hechtenis. Bouwvergunningen. Ingevolge de bouwverordening werd vergunning verleend aan M. H. Stevens tot het stichten van een schuur te Oirlo aan B. v.d. Sterren tot het stichten van een boerderij te Oirlo aan L. M. van Soest tot het stich ten van een woonhuis te Oostrum. Rijwlelbelasiingnierken. De plaatjes 24 Juli verkrijgbaar. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der postergen ver krijgbaar zijn de rijwielbelasting- merken voor het belastingjaar 1935 1936 (1 Augustus 1935 t./m. 31 Juli 1936). De minister van Financiën heeft bepaald, dat gedurende het tijdvak van 1 tot en met 7 Augustus 1935 geen boete zal zgn verbeurd wegens het op den openbaren weg berijden van een rijwiel, zonder voorzien te zijn van het vereischte bevestigde belastingmerk. Examen Eerste Nederl. Modevakschool vereeniging. Woensdag 10 Juli hield de Eerste Nederl. Modevakschool Vereeniging alhier haar eerste schoolexamen in „Zaal Wilhelmina." 's Morgens om half 8 werd in de kerk der Eerw. Paters Franciscanen een H. Mis opgedragen tot dank zegging der Nederl. Vakschool Ver eeniging, waaronder candidaten en andere leerlingen ter H. Tafel nader den. Na de H. Mis gezamenlijke koffietafel in „Zaal Wilhelmina", waarna de studie begon. Omstreeks 10 uur arriveerde per auto de Presidente Mevr. Hendrikse- Knapen uit Utrecht en de Heer J. Hendrikse van de examencommssie. Om half 11 werd begonnen met mondeling examen en daar de candi daten flink wisten te antwoorden, was omstreeks half 3 't mondeling examen geëindigd. In den voormiddag en in den namiddag tot 3 uurhebben de candidaten him opgaaf theorie en een uur patroonteekenen er keurig netjes vanaf gebracht. Van 't prac- tisch werk der candidaten was in de andere Zaal een keurige tentoon stelling opgebouwd, waardoor de bezoekers zich konden overtuigen van de bekwaamheid der candidaten. Om half 4 werden de rapporten afgelezen en diploma's uitgereikt door de Presidente, waarna zij een treffende toespraak hield tot de candidaten, genoodigden en andere belangstellenden. Hierna kwamen twee leerlingen naar voren, dil onder toepasselijke woorden de Presidente bij haar eerste bezoek aan Venay een prachtig bloemstuk aanboden. Daarna bleven Directrice en leer lingen nog voor een gezellige avond bij elkaar. Met trots kan de Directrice en leerlingen van Venray en omstreken op deze eerste schitterend geslaagde examendag te Venray terugzien. Geslaagd: Mej. M. Keyzers, Castenray Mej. D. Weijs, Leunen Mej. J. Tacken, Oostrum Mej. M. Geurts, Ysselsteyn Mej. B. Janssen, Mej. L. Wijnen, Sevenum Mej. M. Pubben, Mej. A. Verdellen, Mej. N. Verheyen, Mej. S. Houben, Mej. N. Verheyen, Kronenberg Mej. M. Stevens. Well Mej. P. Jenniskens. Well Mej. L. Heuren, Mej. D. Cornelissen Mej. J. Clabbers De geslaagden proficiat. OVERLOON. Belanghebbenden van Overloon worden er aan herinnerd, dat diegene die in aanmerking wen- schen te komen, voor een kosteloos rijwielplaatje, zich kunnen vervoegen bij den dienstgeleider Van Barneveldt te Vierlingsbeek op 23, 25 en 30 Juli en 1 en 6 Augustus van 7 tot 9 uur namiddag. In aanmerking komen alleen diegene, die hun rijwiel uitsluitend bezigen voor hun werkzaamheden en hoofd van een gezin zijn en niet in de rijksinkomstenbelasting zijn aangeslagen. Morgen Zondag zal alhier de plechtige sluiting plaats hebben van de Octaaf van den H. Donatus, patroon tegen onweer. Na de middag zal een pl. Lof worden opgedragen met predicatie en daarna processie door het dorp. Woensdagmorgen ontstond een begin van brand in de boerderij van den landbouwer v. Osch op de Kemp. Aan de toesnellende buren, waardoor de brand het eerst werd opgemerkt, is het te danken, dat deze spoedig kon gebluscht worden. De landbouwer was werkzaam op het veld, terwijl de huisvrouw even naar de Markt was. De schade is gering. De Woensdag j.l. gehouden maandmarkt was wegens de oogst tijd slecht bezocht. Ook de veemarkt was erg slap, terwijl er nog ruim 220 biggen waren aangevoerd. Voor de biggen betaalde men 812 gulden. Kramerijen waren eveneens veel aanwezig, doch maakten, gezien de minieme drukte geen goede zaken. MAASHEES. Woensdagmiddag is de boschwachterswoning, bewoond door den boschwachter Baltussen te Maashees, afgebrand. De brand is ontstakn in het achterhuis, vanwaar het vuur zich spoedig mededeelde aan het voorhuis, zoodat in korten tijd de geheele woning in lichte laaie stond. De ijlings toegeschoten buren konden het grootste gedeelte van den inboedel en een geit redden. Enkele konijnen kwamen in de vlam men om. Het huis, dat geheel is uitgebrand is eigendom van Baron de Weichs de Wenne te Geysteren. Verzekering dekt d« schade. Passiespelen Tegelen. STEEDS UITVERKOCHT. ALLE TOESCHOUWERS DIEP ONDER DEN INDRUK. De Passiespelen te Tegelen worden ontzaglijk druk bezocht. Bij de eerste uitverkochte voor stelling op Zaterdag 6 Juli waren 4000 bezoekers, waaronder duizend uit Twente, terwijl er dringend ge weigerd moesten worden, welke vorige week Zaterdag kwamen, toen de voorstelling wederom totaal uit verkocht was. Deze Zaterdagmiddagvoorstellin gen voor kinderen waar ook vol wassenen die op de Zondagen on mogelijk kunnen komen, toegelaten worden tegen niet-gereduceerde prijzen vallen zoozeer in den smaak, dat men nu reeds heeft moeten besluiten tot het verlengen dezer voorstellingen. Ze zullen ge geven worden tot en met 3 Aug. De Zondagvoorstellingen loopen tot September. Ook bij deze liep het storm. Zon dag was het meer dan uitverkocht. Wanneer het zoo blijft doorgaan met het bezoek en dit is zeker het geval zullen er weldra nog tribunes bggebouwd moeten worden, waardoor er dan 5000 plaatsen zijn. En dan nog zal men goed doen tijdig plaatsen te reserveeren. Vooral gezelschappen die aanmerkelijke reductie genieten - zullen dit zeker moeten doen. Van heel het land komen de be zoekers met extra-treinen, bussen, auto's en fietsen. Het groote par- keerpark staat bij elke voorstelling vol. Nog steeds wordt het bezoek maar drukker. De vaeanties, die begon nen zijn, werken daartoe mee ook bij vroegere openluchtspelen was het bezoek in de vaeanties het grootst maar vooral de groote roep, die over dit sublieme spel uitgaat, doet zoovelen er heen trekken. Allen die er komen worden pro pagandisten. Men komt zelf herhaalde malen terug en stuurt steeds meer deren er heen. Want, is het bezoek aldoor maar grooter, het spel wordt telkens mooier en dieper. We hebben uit de bewonderende recensies der bladen van alle rich ting gezien, hoe hoog men deze sereene volkskunst aanslaat. Toch staan de uitvoeringen op nog veel hooger peil dan bij de première, die reeds zulk een ontzaglijk groote lof verwierf. Het massaspel is nog krachtiger en vlotter geworden en de vertol king der hoofdrollen is zoo machtig ontroerend, dat eenieder onder den indruk raakt. Wat vooral diep treft is, dat dit heilig gebeuren zoo eenvoudig, waar, rein en daardoor zoo waardig ge geven wordt. Velen vreezen een profanatie van het heilige en komen met critische stemming naar het Passiespel. Doch als ze het zien, laten ze bij zooveel liefde voor het heilige en schoone alle critiek varen, en worden geheel door den ban der gewijde vertolking van dit Drama aller drama's ge vangen. Alle rollen worden goed vertolkt. Meerdere beter dan beroepsspelers zouden kunnen, ook wat de techniek van het spel betreft in liefde en geloof kan beroepsspel er niet bij halen, de rijen en zang geeft men zuiver, doch vooral de Christusver tolking is zoo sereen, dat men door dit aangrijpende spel reeds naar de Passiespelen van Tegelen moet. De liefde en het gevoel waarmee het geheel gegeven wordt, is zoo groot en schoon, dat ook de meest critische en meest eischende er van onder den indruk raakt en vol be wondering, geluk en vrede de heer lijke Tegelsche Passiespelen verlaat. Ernstig auto-ongeluk. Woensdagmiddag had op den Rijksweg in de Bosscherheide te Well een ernstig auto-ongeluk plaats. De heer F. Helmes, expediteur te Tegelen, reed met zijn vrachtauto in de richting Venlo. Vermoedelijk door oververmoeid heid is de heer H. in slaap geval len en met volle vaart tegen een boom gereden. Door de botsing bekwam de heer Helmes een ernstige hoofdwonde en een schaafwonde aan de knie, ter wijl zijn zoontje, dat voor bg hem in de cabine zat en een neefje, dat achter op de vrachauto had plaats genomen, onbeteekenende schaaf wonden opliepen. Wielrijder door auto aangereden Woensdagavond omstreeks negen uur is op den Rijksweg onder de gemeente Baarlo de wielrijder H. van Weert door een passeerende auto aangereden. Met een hersen schudding en een beenbreuk is de man in zorgwekkende toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Venlo over gebracht. De auto die de aanrgding veroorzaakte, is doorgereden. Men meent echter te weten welke wagen het geweest is. Ossenaren naar Hoensbroek overgebracht. Door de brigade van de Kon. marechaussee te Hoensbroek zijn te Oss de arbeiders v. O. en B. aange houden en naar Hoensbroek overge bracht. Naar men verneemt zou deze aan houding in verband staan met een moord te Hoensbroek op vrouw H. aldaar tien jaren geleden gepleegd. Het onderzoek wordt voortgezet. In verband met den in Juli 1933 gepleegden roofmoord op de Wed. Haarmans te Hoensbroek zijn Woens dag te Eindhoven nog twee arrestaties geschied, n.i. van een zekeren V. en v. d. B., beiden afkomstig uit Oss, doch sedert geruimen tijd werkzaam te Eindhoven. Reeds vroeger waren deze personen, die ten tijde van den-moord te Hoensbroek in de mijnen werkzaam waren, als verdacht van den moord, gearresteerd, doch zij moesten toen wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten worden gesteld. Thans zgn echter nieuwe aanwijzingen tegen hen binnengekomen. Alle vier gearresteerden ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben. Inbraak te Kerkrade. In de woning van den heer Jongen te Kerkrade is Woensdagmiddag ingebroken tijdens afiwezigheid der bewoners. Een 5-tal deuren heeft de dief moeten forceeren alvorens hij op de slaapkamer kon komen. Daar heeft hij een kast opengebroken en daaruit ontvreemd 650 gulden bene vens gouden sieraden. Hier en daar vond de dief nog zestig gulden, die hij ook maar heeft mede genomen. Toen de heer Jongen om half 7 thuis kwam bemerkte hij den diefstal. De politie stelt een onderzoek in. Daar van den dief een vrij nauwkeurig signalement bestaat kan een arresta tie spoedig worden verwacht. Houdt uw taal hoog! Nederlanders, Wilt bij uw bezoeken aan het Vlaamsch gedeelte van België, in het bijzonder aan Antwerpen en Brussel, U uitsluitend van de Neder landsche taal bedienen. Doet dit uit eerbied voor U zelf, voor uw volk, voor uw landuit liefde voor uw eigen taal, die ook de taal der Vlamingen is. HET ALGEMEEN NEDER- LANDSCH VERBOND. Voetprocessie Helmond- Kevelaer. Op 4. 5 en 6 Augustus a.s. houdt bovengenoemde vereeniging de jaar- lijksche bedetocht naar Kevelaer. Slapte in de schoenindustrie. Te Kaatsheuvel is wegens groote slapte in het bedrijf aan het perso neel van de schoenfabrieken van de firma P. H. Vroemans W. Nieuwstad en de N.V. „De Horizon" tegen Za terdag a.s. ontslag aangezegd aan ongeveer 250 arbeiders. Algemeen wordt verwacht, dat nog meer fa brieken zullen worden stopgezet. Gaat de K. L. M. eenige diensten opheffen Naar in luchtvaartkringen verluidt, zou de Kon. Luchtvaart Mij. zeer ernstig overwegen, reeds binnen en kele dagen een aantal van haar diensten op te heffen. De nachtpostdienst op Keulen is reeds sedert Donderdag aan de Luft hansa overgedaan. Faillissementen blijven toenemen. Sedert 1929 bewegen zich de cg- fers der uitgesproken faillissementen in Nederland voortdurend in stijgen de richting. Ook de voorloopige cijfers betref fende de uitgesproken faillissementen van het jaar 1934 waren weer hooger dan die van het jaar 1933. Uit de voorloopige cijfers over het eerste halfjaar van 1935 blijkt, dat het aantal uitgesproken faillisse menten voor genoemd tijdsverloop wederom hooger was dan voor het overeenkomstige van 1934, respec tievelijk 2419 en 2330. Zoowel in het eerste als in het tweede kwartaal van 1935 werden meer faillissementen uitgesproken dan in de overeenkomstige perioden van 1934. Evenals in 1934 waren de faillissementen in het tweede kwar taal talrijker dan in de eerste drie maanden des jaars. Uit donker Oss. Te Oss hebben arrestaties plaats gehad in verband met een brand stichting in 1926, waarbij een moeder met drie kinderen om het leven kwam. Door een molenwiek gedood. Het driejarig dochtertje van de familie F. te Kortgene, dat bg een heg langs den molen aan het spelen was, is door een der wieken zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat hét kind spoedig overleed. Vrouw met drie kinderen vermist. Te Nijmegen wordt vermist de 38-jarige vrouw A. M., die sinds 13 Juli met haar drie kinderen spoor loos is verdwenen. Vermoedelijk verblijven zg in een woonwagenkamp of in volkslogemen ten. De Maraboe verbrand. Het vliegtuig Maraboe van de K.L.M., gezagvoerder Hondong, die met de Snip de welgeslaagde vlucht naar West-Indië maakte, moest Dins dag op weg naar Bagdad tengevolge van de weersomstandigheden een landing maken op een terrein ten Zuiden van Bushir, nabij de plaats Risher aan de Perzische Golf. Op deze plaats bevindt zich geen vlieg terrein. Woensdagochtend is „de Maraboe", een Douglasmachine, in den aanloop bij den start ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De zeven passagiers en de vier leden der bemanning zijn gezond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage zijn door brand vernield. Smokkelauto in beslag genomen. Een groote personen-auto uit Heerlen werd aan het Duitsche grens- kantoor Locht-Horbach in beslag genomen. Het benzine reservoir, mede voor smokkeldoeleinden inge richt, bevatte 80 pond koffie, fraudu leus ingevoerd. Auto en contrabande werden naar Aken op transport gesteld. Ernstige vechtpartij te Bakel. Dinsdagavond omstreeks half tien heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen A. J. en P. K. ten huize van K. Eerstgenoemde was dronken. Waardoor de ruzie ontstond is totnutoe onbekend. Al gauw lagen beiden buiten te vechten. A. J. trok een mes en bracht P. K. een diepe sngwonde in de borst toe. Direct werd dokter Wiegersma opgebeld door wie P. K. voorloopig verbonden werd en naar het ziekenhuis te Deurne vervoerd. A. J. werd door de zoons van P. K. ontzettend toegetakeld. Door de politie werd hij daarna ingerekend maar later omstreeks elf uur even eens naar het ziekenhuis te Deurne vervoerd. De politie heeft de zaak in onder zoek. De zuivering van Oss. Dinsdagnacht zijn door de Kon. Marechaussée te Oss weer twee arrestaties verricht. Thans zijn in arrest gesteld een zekere W. B. en F. de R., die ervan worden verdacht medeplichtig te zgn aan den in den ochtend van 2 November 1930 in het gehucht Zevenbergen nabij Oss ge- pleegden roofoverval bg de familie Kuipers. Vijf gemaskerde personen waren dien ochtend in de woning van de familie Kuipers binnen gedrongen, toen de man afwezig was. De vrouw werd overvallen en de misdadigers konden met een buit van duizend gulden ontsnappen. B. een broer van den man, die Maandag reeds werd gearresteerd. Verpleegster door vrachtauto gegrepen. Dinsdagmiddag reden in het nauwe gedeelte van de hoofdstraat te Sas- senheim, twee verpleegsters uit het diaconessenhuis te Den Haag, rechts van den weg. De meest links rijden de, de 24-jarige mej. Lydia de Geus, had een leeren tasch van een foto toestel om. Op een gegeven moment werd de riem van deze tasch ge grepen door een uitstekenden haak van een passeerenden vrachtauto, met het noodlottig gevolg, dat zij kwam te vallen, eenige tientallen meters werd meegesleurd en daarna de wielen van den wagen over het hoofd kreeg. Het meisje was op slag dood. De nieuwe Pachtwet. Binnenkort komt in de Tweede Kamer de nieuwe Pachtwet aan de orde. Dan wordt het ge vecht geopend tusschen de groepen, die bepaalde klassen willen beschermen de verpachters en anderen, die trach ten het geheele volksbelang te die nen. Met spanning wordt het verloop der discussies tegemoet gezien, ook door een groot deel onzer lezers. Het is daarom, dat wij aan deze belangrijke zaak onze aandacht wij den. Wij doen dat aan de hand van een artikelenreeks van den zeer des kundigen landbouwleeraar Tj. de Jong te Bols ward. DE VERPACHTER. Allereerst iets over het standpunt van den verpachter. Hoe men in sommige verpachters kringen over het nieuwe wetsont werp denkt, leert ons eenigszins een brochure van den Ned. Bond van Landverpachters met als voorzitter dominé M. ten Broek. De sprekende titel der brochure is: „De verpachter moet hangen." Het is een brochure van dikke woorden en verontwaardigde kreten. Wat doet het er toe, zegt Ds. ten Broek, wat er van de verpachters terecht komt Die moeten allemaal hangen Hij meent het Ontwerp 't best te kunnen karakteriseeren door de volgende samenvatting ervan te geven: „Alle pachtzaken worden aange bracht bg de pachtkamer van het kantongerecht, welke pachtkamer geheel naar eigen goeddunken kan beslissen, mits zij ervoor zorgen, dat de belangen van den pachter zoo goed mogelijk wordep gediend en die van den verpachter zooveel mo gelijk worden verwaarloosd. Voor de laatste gelde de igfspreuk van wijlen Juan de Varkas, het veelbewonderde lid van Alva's Raad van Beroerten zij moeten allen hangen De stelling, dat van de opbrengst van 't bedrijf, allereerst gezorgd moet worden voor een matig levensonderhoud van den pachter en dat dan de kapitaalsaanspra ken van beide partijen aan de beurt komen en vervolgens de meerdere opbrengst aan den ver pachter toekomt als verstrekker der kapitaalsgoederen, is het hoofdpunt. De heer ten Broek noemt dit nu dwaasheid. Maar een poging om die dwaasheid te weerleggen, die hij gefundeerd op het natuurrecht in 't pachtrapport der R.K. Staatspartij kan aantreffen, doet hij niet. Dat kan hij ook niet, want deze gronden zgn onwederlegbaar Men kan ze verbuigen en ver draaien, men kan met de handen ten hemel staan te roepen over duizenden ouden van dagen, die van hun bezit worden beroofd, men kan de verpachter vergelijken met een hond, die van de afgevallen brokken zijns meesters moet eten of verhon geren, dit alles slaat gaten in de lucht maar vormt geen argumenten. Wie aanvaardt, dat een arbeider recht heeft op een matig levenson derhoud in ruil voor de arbeids kracht, die hij in dienst van een ander verbruikt, die moet' komen tot de logische konsekwentie, dat ook de pachter in ruil voor zgn arbeid recht heeft op levensonderhoud. Dit recht kan men vastleggen in een bepaalde som gelds en dus meer of minder een speculatief element daarin betrekken, dit verandert de zaak principieel niet. Op 't oogenblik van vaststelling van 't pachtcontract, moet de kans op levensonderhoud er zijn. Ontbreekt deze door den grooten landhonger, dan wordt er misbruik gemaakt van de positie van den economisch-zwakkere. En of men met dit ten onrechte verkregen geld nu ouden van dagen onderhoudt of weduwen en weezen, of men daarmee 't onderhoud van Gods huis betaalt of priesters op leidt, dit verandert aan de zaak niets. Het doel heiligt de middelen niet en 't onthouden van het rechtvaar dig loon aan den arbeider blijft een wraakroepende zonde, al zou het door den Paus worden gedaan. Men hoort zoo dikwgls als argu ment aanvoeren en ook in deze bro chure komt ze weer voor. „Waar moet dan de verpachter van leven Dat is een vreemde vraagWaar moet een oud man of vrouw van leven, die geen land bezit Waar moet iemand van leven, die aandee len bezit in een zaak, die geen winst meer oplevert en geen dividend uit keert Waar moet dan een midden stander van leven, die oud geworden z'n zaak ziet verloopen Waar moet een visscher van leven, wanneer hij niet meer visschen kan of een schip per, die geen vrachten meer krijgt Het staat den verpachter toch vrij om zelf de boerderij te drijven. Het staat hem toch vrij, om een ander in zijn plaats als zetboer er op te plaatsen. Maar het staat hem mo- raliter niet vrg om zelfs niets te doen, een ander gezin 't werk te la ten verrichten en dan te leven ten koste' van dit werkende gezin. Dat staat hem niet vrij, dat stond hem ook nooit vrg en dat zal de Pacht wet zoo goed mogelijk gaan vastleg gen, omdat 't anders geregeld ge beurt. „Die werkt, zal eten", gaat vóór! Ook al noemt Ds. ten Broek dit dan ook: Diefstal op groote schaal, gesanctionneerd door den Staat Belgisch vliegtuig neergestort. Woensdagmiddag is boven het vliegveld te Evere het dezer dagèn door de Belgische militaire lucht vaart aangekocht Engelsche vlieg tuig, Monoplane-Zairy, bestuurd door den Engelschen luitenant, Trower, te pletter gevallen. Het toestel stortte van een hoogte van honderd meter omlaag. De piloot was op slag dood. Het splinternieuwe vliegtuig, dat Dinsdag nog door den koning was bezichtigd, had een kruissnelheid van 480 kilo meter per uur. Duitschlands katholieken in angstige spanning. In Goering's verordening, bestemd voor de opperpresidenten en regee- ringspresidenten van Pruisen, dat, gericht is tegen wat Goering noemt het „politiek Katholicisme", heet het verder, dat geestelijken niet alleen niet schromen, een aantal uitwen dige vormen van het nationaal- socialisme te imiteeren, maar dat zij bovendien de ter godsdienstige ver zorging aan hen toevertrouwde volks- genooten tot schijnheilige uitroepen verleiden, zooals „Unser himmlischer Fuehrer, Jesus Christus, treu heil." Van de kansel brengen zg staats inrichtingen en staatsmaatregelen zonder schroom in discrediet. In Katholieke kringen heerscht groote opwinding over de verorde ning van generaal Goering. Men is van meening, dat hiervan een démarche van de zgde van het Vaticaan en de bisschoppen het ge volg moet z^jn. Men rekent op een aanzienlijke verzwaring van het werk der Kerk in Duitschland, aangezien op grond van de verordening de predikaties der katholieke geestelijken in zekeren zin onder toezicht van de geheime staatspolitie zouden komen te staan De overstroomings ramp in China. Volgens berichten uit Chineesche bron heeft men uit de rivieren in de provincie Hoepei veertienduizend lij ken gehaald, slachtoffers van over stroomingen. Het totaal aantal doo- den in Hoepei wordt volgens een niet officieele Chineesche schatting ge raamd op vijftig tot 100,000. Een niet bevestigd rapport ver meldt, dat er alleen in het district Tiennen reeds 100.000 slachtoffers zgq. Uit Peiping wordt gemeld, dat de overstrooming van dé Gele Rivier zich uitstrekt tot het Noorden van Kiangsoe, 100.000 koelies zijn bezig met versterking der dijken rondom het meer Wei Sjan. Den missionaris, die uit de Vallei van Han komt, waar 300.000 vluch telingen voor de overstrooming zgn samengekomen, zeide, dat onder de vluchtelingen de cholera is uitge broken. De Weleerw. Pater Mr. Ezechiel Helm, Rector van het Gymnasium te Venray is overgeplaatst als Rector van het pas overgenomen Gymnasium te Rotterdam, Tot leeraren aldaar zijn eveneens benoemd de Weleerw. Paters Dr. Antonius Bernaerts en Wolfgang Schmitz, beiden van het Gymnasium alhier.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2