Gemengde Berichten. Zomersproeten ver- Provinciaal Nieuws opdracht kreeg, tegen een maandloon van 500 dollar iederen dag 15 buffels te schieten als voedsel voor de arbeiders, die werkzaam waren bij den aanleg der spoorlijn. Hg deed dit ook l1/, jaar lang. Machteloos moesten de Indianen deze dwaze uitroeiing van den buffel, die voor hun levensonderhoud nood zakelijk was, aanzien, want wanneer zij er tegen protesteerden, dan gold dit als „vredebreuk" wat aanstonds door de dragonders der Unie gestraft werd. De Indiaan wérd wanhopig en toen tenslotte de Regeering na de ontdekking van goud in Montana, ondanks het protest der hoofdmannen midden door het Dakotagebied een postweg wilde leggen, waarbij drie forten ter bescherming opgericht werden, kwam het tot een oorlog. In het Noorden streden de regee- ringstroepen zoo ongelukkig, dat de Ver. Staten zich bij het verdrag van 6 Nov. 1868 moesten verplichten tot het opheffen der drie forten; terwijl het aanleggen der wegen niet ver der zou worden voortgezet. In het Zuiden werd den 1 Sept. Generaal Sully door de Indianen aan de Cinnarron zoo verpletterend ver slagen, dat nog slechts een snelle terugtocht naar fort Dodge de Ame rikanen van een totalen ondergang redde. Generaal Custer, bekend uit de successieoorlogen als bevelhebber der cavalerie, bracht pas de beslis sing. Den 29 Dec. overviel hg het Da- kotakamp en bracht den Indianen een zware nederlaag toe. Wel be schuldigden later de Dakota's Custer van verraad en beweerden, dat hij met verschillende officieren vreed zaam het dorp binnengereden was, met verschillende hoofdmannen vriendschappelijk gesproken en hun de hand geschud hadzoo was het zijn regiment mogelijk geworden on gehinderd het dorp te bereiken, waarop Custer het bevel tot den aanval gegeven had. Sindsdien werd genereal Custer bgzonder fel door de Indianen gehaat. Nu moesten de Dakotastammen zich met de helft van hun vroeger gebied tevreden stellen, waarbij het verdrag hun grootmoedig het jagen buiten hun reservaat toestond zoo lang er „voldoende buffels voorhan den zouden zijn om de jacht te rechtvaardigen". De Indianen werden schaamteloos bedrogen, zoodat de ontevredenheid onder hen voortdurend grooter werd. Toen na de ontdekking van goud in de Black Hills heele scharen blanke avonturiers het Indianenge- bied binnendrongen en de Indianen van het hun toegestane recht, in dringers zoo noodig met geweld te mogen verdrijven, gebruik maakten, ging een storm van verontwaardi ging door de Amerikaansche pers over de „schanddaden van de roode duivels" en de „volksmeening" wilde dat er troepen gezonden werden. En werkelijk overviel den 18 Jan. 1870 majoor Backer het kamp van hoofdman Redhorn, waar juist geen krijgers waren, en vermoordde meer dan 200 grijsaards, vrouwen en kinderen. Reeds dreigde een nieuwe oorlog uit te breken, toen de Regee ring de voornaamste stamhoofden naar Washington riep. Trotsch en onverschrokken traden deze daar op, bittere waarheden moesten de Ame rikaansche regeerings-autoriteiten zich laten zeggen. Zoo verklaarde de hoofdman „De Kleine Beer" o.a. „Ik heb weinig te zeggen, vader. De Blanken zeiden mij, dat ik het land moest bewerken ik luisterde naar hen en deed het. Ik dacht dat het goed voor mij was, maar ik ondervond, dat de Blanken me het slechts aanraadden, om me voor den gek te houden en om te brengen. Verschillende jaren heb ik den landbouw beoefend. In het voorjaar verklaarde nu de bevelhebbende officier, dat ik op jacht kon gaan en in een tent wonen. Ik verheugde mij daarover. Op den terugweg naar fort Laramie kampeerde ik bij de brug, daar kreeg ik bevel geen koren meer te ver bouwen en men schoot op mij. Dat was het loon voor mijn poging een vreedzame boer te worden. Mijn vertrouwen is weg, ik ben bang dat ze me weer dezelfde poets bakken. Toen mijn kinderen van de jacht terugkeerden werden zij aan de Platte Rivier als honden neerge schoten. Royaal gedane beloften kalmeer den eens de hoofdmannen, maar die beloften werden niet gehouden. Te- vergeefsch waren de waarschuwin gen van de kenners der toestanden aldaar, de Indianen werden nog meer bedrogen. Toen de Dakota's voor den geëisch- ten afstand der goudhoudende Black Hills een millioen dollar vroegen, bood men hun 125000 dollar aan in zoodanigen vorm, dat zij voor de renten goederen en levensmiddelen ontvangen zouden. Daarop verliet een groot deel der Dakota's het reservaat en verzamel de zich onder leiding van den als profeet vereerden Sitting-Bulls in de Noordelijke bergstreken. De Regeering trad nu scherp op en richtte begin Jan. 1876 tot de „vijandigen" (zoo genoemd ter on derscheiding van de „vreedzamen") een ultimatum, wie niet voor 31 Jan. in zijn reservaat teruggekeerd was, zou als vijand behandeld wor den. Het bijzonder ruwe winterweer maakte echter de Indianen een snel reizen, met vrouwen en kinderen onmogelijk, zoodat men zich aan dezen termijn niet houden kon. Toen majoor Rcynalds den 17en Maart het kamp van den Opala- hoofdman Shunka Rakang overviel, waarbij vooral veel vrouwen den dood vonden, betrof het hier India nen, die zich vreedzaam op weg naar het reservaat bevonden. Nu was oorlog onvermijdelijk ge worden. Onder opperbevel van gene raal Sheridan zouden de Indianen van alle zijden concentrisch aange vallen worden. Maar het plan mis lukte totaal. De colonne van gene raal Crook die uit het Zuiden kwam, werd den 17en Juni aan de Rosebud- rivier volkomen verslagen en alleen aan de omzichtigheid van zijn In- diaanschen klappersagentman had de generaal het te danken dat hg de rest van zijn troepen redden kon. De Amerikaansche opperleiding schijnt nu totaal in de war geloopen te zijn, want zoo kan het slechts verklaard worden, dat generaal Cus ter met het 7e regiment cavalerie zonder weten van deze nederlaag, die het heele operatieplan in de war gestuurd had, noordwaarts over de Bighornbergen trok om op den mor gen van den 25en Juni op het kamp der Dakota's in het dal der Little Bighorn te stooten. Custer, die van zijn Scouts niets vernomen had van de vereeniging van bijna alle in het veld staande Dakota's en die derhalve hier hoog stens tegenover 1200 tegenstaanders meende te staan, in werkelijkheid waren er in het kamp 2500 tot 4000 van de beste krijgei-s der Dakota's verzameld verdeelde zijn regiment in. drie colonnen. Het slot was dat dit gedeelte der troepen radicaal vernietigd werd. Toen de reserves het veld betraden vertoonde zich een vreeselijk schouw spel voor hun oogen. De lijken van generaal Custers en zijn mannen lagen op een heuvel en ook niet één man der 5 escadrons had dezen ongeluksdag overleefd. Met wisselend geluk werd nu in de bergen verbitterd gevochten: alleen de meegevoerde kanonnen redden den 8en Januari 1877 den troep van generaal Miles aan de Tongere Rivier voor een ondergang. Ofschoon hier tenslotte meer dan 4000 man Amerikaansche troepen met veel artillerie geconcentreerd werden, gelukte het toch niet, de Dakota's met geweld van wapenen te onderdrukken. Pas door onder handelingen, die met de onderwerping van Sitting-Bulls op 20 Juli gesloten werden, kon de oorlog beëindigd worden. De honger en niet de wapenen hadden de Indianen tot deze onder handelingen gedwongen. De Indianen- agenten werden nu onder controle der militaire overheid gesteld, waarbij geweldige misbruiken en ongerechtig heden aan het licht kwamen. Zoo hadden twee agenten dubbel zooveel Indianen op de lijsten geplaatst als in werkelijkheid aanwezig waren en dus jarenlang waren ook voor de niet aanwezig zgnde Indianen levens middelen verstrekt. Weer werd het reservaat verkleind. De buffel werd radicaal uitgeroeid, zoodat de Indianen thans bijna overal honger moesten lijden. Wel beoefen den zij nu vlijtig den landbouw, maai den vruchtbaarsten bodem had men hen ontnomen en grasland brengt juist geen recordoogsten op. Toen in 1870 tengevolge van een groote dorheid hongersnood uitbrak en de Regeeringsorganen tegelijker tijd de contractueele vleeschleveran- ties met drie millioen pond ver minderden, kwam het tot den laatsten opstand, die echter snel onderdrukt werd. Sitting-Bull viel door de kogel van een Indiaansch politie-agent, het 7e regiment cavallerie doodde met behulp van kartetsen den 29e Dec. aan de Wounded Knee Creek honder den Indianen, mannen, vrouwen en kinderen. Van dien tijd af heerscht. in het Siouxreservaat, dat momenteel uit nog slechts drie deelen bestaat, de rust van het graf. Het drama Van de Wild West heeft zijn einde gevonden. Kostelooze rijwielplaatjes. Bij de kantoren der Directe Be lastingen en Accijnzen kan men weer aanvragen doen voor koste looze rijwielbelastingmerken. Opgemerkt wordt, dat voor een kosteloos rijwielbelastingmerk alleen in aanmerking komen hoofden van gezinnen, die een rijwiel voor hun beroep of bedrijf noodig hebben en niet in de Rijksinkomstenbelasting over het loopende belastingjaar zgn of zullen worden aangeslagen, of indien het hoofd geen rijwiel voor zijn beroep of bedrijf noodig heeft, een door hem aangewezen lid van het gezin, mits deze ook aan de hiervoren genoemde voorwaarden voldoen. Hypotheekrenten en huren omlaag. Vermindering van vaste lasten. Het verwachte wetsontwerp, hou dende bijzondere maatregelen tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren, is thans ingediend. De rentevoet van alle hypothecaire vorderingen zal zoo het ontwerp wet wordt worden teruggebracht op maximum 43/4 pet. (crediethypo- theken) vallen er buiten). De rente voor pandbrieven wordt, gelijk reeds bekend, ten hoogste 4 pet. Mochten de maatregelen niet voldoende blij ken, dan zal de Regeering verder gaan. Erfpachtcanons zullen dalen met 20 pet. beneden het niveau van 1931. Voor huren wordt het maximum 80 pet. van die van 1931. Huren, die reeds tot dat peil of verder zijn ver laagd, kunnen blijven wat zij zijn. De maatregel zal alleen worden toe gepast in gemeenten, waar daartoe aanleiding bestaat. De gemeenten zullen gemeentelijke lasten, als verhoogde opcenten op grondbelasting, straatgeld, precario, assurantiebelasting, moeten verlagen. Teneinde hen te dwingen deze pun ten in behandeling te nemen, zullen alle betreffende verordeningen auto matisch vervallen met ingang van het nieuwe belastingjaar. Voor verlaging van hypotheek renten kan de schuldenaar zich wenden tot den kantonrechter. dwijnen in korten tijd geheel door Bij alle Drogisten. Tabaksmokkelaars gesnapt. Den Duitschen kommiezen uit het district Goch was het opgevallen, dat de laatste dagen een Duitsche auto geregeld naar Nederland reed, en kort daarop weer terugkwam. Bij de vraag of ze goederen had den aan te geven klonk geregeld het antwoord „neen". Zaterdag waren toevallig twee kommiezen bij de inspectie Weeze aanwezig, en wierpen een blik inde auto. Daar vonden zg drie pakjes Hollandsche tabak, welke onder een zeildoekje waren verborgen. De chauffeur verklaarde de herkomst van deze tabak niet te kennen. De wagen werd in beslag genomen en naar het douanestation gebracht. Hier werd door de kommiezen de auto van onder tot boven onderzocht en ontdekte men in de rugleuning eenige geheime vakken, waarin niet minder dan 200 pond tabak verbor gen was. Alles werd in beslag ge nomen en de eigenaar van de auto gearresteerd. Fietse»* door auto gegrepen. Dinsdagmorgen kwam de 88-jarige I. Havenaar, die trots zijn leeftijd nog iederen dag op de fiets reed. de brug voor zijn woning aan den Rodenrijschen weg te Berkel afrijden, toen een luxe-auto van en bestuurd door den bloemenhandelaar V., uit Rotterdam, op weg naar het veiling gebouw passeerde. In zijn schrik stapte de oude man midden op den weg van zijn fiets af en mede hier door kon de autobestuurder een aanrijding niet voorkomen. De grijsaard werd door de auto gegrepen en kwam zoo hevig met het hoofd tegen de voorzijde van de auto aan, dat hij vrijwel op slag dood was. Drie kinderen verbrand. Dinsdagmorgen om tien uur is te Oostelbeers de boerderij van den landbouwer Leermakers gelegen aan een binnenweg in het gehucht Hooge Eind, totaal afgebrand, waarbij drie kinderen in de vlammen zijn omge komen. Op het oogenblik dat de brand uitbrak, was mej. Leermakers met twee kinderen in de boerderg. Drie kinderen speelden in de schuur ter wijl een kind naar school was. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. Het vuur greep terstond snel om zich heen en tastte in weinig tgds ook de boerderg aan. De vrouw, die geheel overstuur was, kon zich met de twee kinderen, die zich bij haar in het woonhuis bevonden, in veiligheid stellen. De drie kinderen in de schuur, drie jongens van resp. 21/., 4 en 6 jaar oud verbrandden levend. Toen het huis reeds op instorten stond, hebben buren, die niet wisten, dat de jongens in de schuur aan het spelen waren geweest, nog een onderzoek ingesteld. Een paard en een koe zijn mede verbrand. De schade wordt slechts laag door verzekering gedekt. Kind verbrand. Toen het 6-jarig zoontje van de familie M. te Helmond Maandag met lucifers speelde, vatten de kleeren van het kind vlam. Brandend over het geheele lichaam, kwam de kleine naar beneden, waar zijn vader het vuur wist te dooven. Met zware brandwonden werd het ventje naar het St. Anthonius- ziekenhuis vervoerd, waar het Dins dag is overleden. Geboorte- en sterfuur. Na jarenlangen arbeid heeft, naar de „Kath. Korrespondenz" meedeelt, een bekend Engelsch beoefenaar van de medische statistiek geconstateerd, dat de meeste menschen in den mid dag tusschen 2 uur en 7 uur sterven. 28.500 sterfgevallen heeft hij onder zocht, en hij kwam tot de conclusie, dat zeer zelden de dood in den eigen lijken nacht intreedt. Verder onderzocht hij 35.000 ge- boortegevallen. Hier blijkt omgekeerd, dat de meeste geboorten in den nacht plaats vinden, en wel tusschen middernacht en 's morgens vroeg. Eigenaardig is het, dat zeer v/einig geboorten in een tijd vallen, waarin de meeste sterfgevallen plaats vinden. De medicus houdt zich niet bezig met de oorzaak van dit zeer zeker interessant verschijnsel. Nu hij zijn statistiek heeft gepubliceerd, is zijn werk voorloopig afgesloten. Het wachten is thans op de statis tiek in andere landen. Eerst wanneer die statistieken dezelfde resultaten opleveren, kan de geleerde zich in de oorzaak dezer merkwaardige verschijnselen gaan verdiepen. Afnemen van de beweging tegen de vreemdelingen in China. De Fides-Korrespondenz publiceert een bericht uit Tsintsjou, waaruit blijkt, dat de beweging tegen de vreemdelingen in China aan het df- nemen is. Het vorige jaar hadden vooral de missiescholen der Duitsche Capucij- ners te lijden. In spotbladen werden b.v. bisschoppen met een geldzak en een dolk voorgesteld. Schooljongens deden eens een aanval op het Missie ziekenhuis, waar zij groote verwoes tingen aanrichtten en verschillende dingen wegnamen. Zonder opgaaf van redenen sloten de autoriteiten het knapen- en priesterseminarie der Missie. Thans, na een jaar, is echter ontspanning te bemerken. De Fides- Korrespondenz schrijft, dat zulks aan den invloed van generaal Tsjankaisjek te danken is. VENRAY, 13 Juli 1935 Het Muziekconcours te Venray. Onder groote muzikale belangstel ling werd Zondag het 75-jarig be staan der Venraysche Harmonie verder herdacht door een in alle op zichten geslaagd concours. De jury bestond uit de heeren C. v. d. Weyden, Directeur der Philips- harmonie te Eindhoven, Theo Wan ders, Directeur van het Kon. Nijmeegsch Mannenkoor enK.Hamm, Directeur der Muziekschool te Venlo, welke laatste musicus tevens als voorzitter der jury fungeerde. Het publiek begreep volkomen de woorden van den heer K. Hamm, na afloop van het concours, dat er op weinig concoursen zulke goede muziek wordt gemaakt. Menige groote stad zal 'n harmonie of fanfare bengden, zooals men er vandaag hier zooveel gehoord heeft. Hieruit vallen dan ook de hooge bekroningen te verklaren. De secretaris der jury deelde ver volgens mede, welke prijzen waren toegekend 4e Afdeeling. 1. Milheeze, Fanfare „St. Cecilia": 213 p., Ie prijs. 2. Alverna, Wychen, Fanfare „Echo der Bergen" 186 p., 2e prijs. 3e Afdeeling. 3. Bakel, Fanfare „Musis Sacrum" 232 p., Ie prijs. 4. Leunen, Fanfare „St. Catharina" 294 p., Ie prijs met lof der jury. De uitvoering der beide stukken was in alle opzichten af. Een uit muntende uitvoering bij een keurige directie, die van dien aard was, dat de Directeur, de heer Jan Dietz zelfs de le Directeursprijs, de medaille van H. M. de Koningin, behaalde. En jury, en publiek waren enthou siast over deze keurige vereeniging en haar bezielenden dirigent. 5. Gennep, Harmonie „Unitas et Fidelitas", 220 p., le prijs. Tweede Afdeeling. 6. Venray, Dubbelmannenkwartet „Euterpe" 182 p., 2e prijs. le Afdeeling. 7. Cuyck, Fanfare „St. Caecilia" 242 p., le prijs. Afdeeling Uitmuntendheid. 8. Mook, Fanfare „Erica" 267 p., le prijs. Eere-Afdeeling. 9. Aarle-Rixtel, Harmonie „De goede Hoop" 232 p., le prijs. De jubileerende Harmonie, de deel genomen hebbende gezelschappen en de Venraysche bevolking zullen met genoegen op deze muziekfeesten terugzien. Groote paardenrennen te Venray. De inschrijving tot deelname aan de alhier op 21 Juli a.s. te houden groote internationale paardenrennen worden met den dag grooter. Reeds zeer vele paardenhouders van naam hebben inmiddels deelname toegezegd en eveneens ingeschreven. Ook de Venlosche Ruiterclub zal dien dag aan den start verschijnen, zoodat vooral in het nummer sprin gen dien dag ernstige concurrentie te verwachten zal zijn. Pronko II (gewezen kampioen springer van Nederland) zalzichdien middag door vele concurrenten om geven zien. P.D.V. „De Zwaluw". Zondag 30 Juni hield de concours commissie „De Peel" haar laatste concours met oude duiven van uit Limoges (Frankrijk) afstand 722 k,m. De prijzen werden behaald als volgt le J. Vermeulen, Venray 2e en 16e J. Goumans, Oirlo "3e L. Jacobs, Sevenum 4e A. Kuijpers, Deurne 5e en 25e Gebrs. Hendriks, Venray 6e H. Henkens, Overloon 7e en 9e H. Geurts, Sevenum 8e J. van Heugten, Sevenum 10e J. Kusters, Venray lie H. Thrjssen, Venray 12e, 22e en 24e J. Bertrams, Deurne 13e en 21e G. Jansen, Venray 14e H. Berkens, Deurne 15e J. Thielen, Sevenum 17e J. Lenssen, Sevenum 18e J. Verstegen, Venray 19e W. Goossens, Deurne 20e G. van Dijck, Venray 23e J. Jansen, Venray Overduif P. H. Jansen, Venray In concours 97 duiven. Gelost 5.30 uur met Noord-Oosten wind. Aan komst eerste duif Zondag 20 uur 38 min. Laatste duif Maandag 9 uur 41 min. Het kampioenschap van de con courscommissie „De Peel" werd ge wonnen door J. Vermeulen, Venray le een beker. A. Kuypers, Deurne 2e een diploma. Het kampioenschap in de vereeni ging. le P. Manders 2e J. Kusters 3e G. Jansen. Uitslag wedvlucht St. Denis afst. >8 K.m. met jarige duiven. De prijzen werden behaaid als volgt le en 8e J. Verstegen 2e en overduif St. Servaas 3e, 9e, 13e en 24e G. v. Dgck 4e en 26e Jac. Voesten 5e G. v. d. Putten 6e, 11e en 12e H. Derks 7e W. Thijssen 10e en 18e Gebrs. Hendriks 14e E. Vermeulen 15e J. Vollebergh 16e en 25e Franken 17e Gebrs. Jansen 19e en 22e J. Vermeulen 20e A. Loonen 21e Van der Heiden 23e G. Jansen. Los 6 uur met Noorden wind. Aan komst eerste duif 12 uur 36 min. 14 sec. Laatste duif 1 uur 27 min. 43 sec. P.D.V. »De Eendracht." Uitslag van de gehouden wed vlucht op Brétigny (438 K.M.) met jarige duiven. Los 6 uur. Aankomst le duif 13-36-19. Laatste 14-11-1. Snelheid eerste duif 960.53 M. per minuut, N.W. Wind. le, 2e en 5e L. Coopmans 3e en 4e J. Strijbosch 6e P. Strgbosch 7e Gebr. Spee 8e J. Boomj 9e G. Philipsen 10e en overduif J. Dinjens Op de wedvlucht St. Vincent (1036 K.M.) werden ingekorfd 22 duiven. Oud-Limburgsch Schuttersfeest te Wessem. Onder buitengewone groote belang stelling werd Zondag te Wessem het oud-Limburgsch Schuttersfeest ge houden, waaraan talrgke vereenigin- gen deelnamen, ook uit Zuid-Limburg welke tusschen 1 en 2 uur feestelijk werden ontvangen. In den schitterenden optocht met zgn veelkleurige en fleurige unifor men trokken 1000 schutters mee, waaronder tal van keizers en konin gen in vol ornaat. De stoet was ongeveer een K.M. lang en defileerde langs het raadhuis, waar de autori teiten hem in oogenschouw namen. De harmonie en een zevental fluit- en trommelcorpsen alsmede een klaroencorps trokken in den stoet mee. Op het feestterrein namen vervol gens de wedstrijden een aanvang, welke tot laat in den avond duurde. Er was voor f 400 aan geldprijzen en talrgke medailles beschikbaar gesteld. Het geheel was een schoon spel van echte Limburgsche folklore. Door de Schutterg „HetZandakker" te Venray werden op het Schutters feest te Wessem de volgende prijzen behaald le prijs mooiste kleeding. 3e prijs mooiste geheel. 5e prijs beste houding optocht. 4e prijs beste commandant. Motor over den kop geslagen. Maandagavond heeft op den rijks weg VenloNgmegen, ter hoogte van het café „De Hamert" te Wellerlooi een ernstig motorongeluk plaats gehad. Een motor met zijspan, waarin de drie gebroeders Posthuma gezeten waren, en welke bestuurd werd door den 30-jarigen H. P., slipte in de tramrails en kwam, na over den kop te zijn geslagen, in een sloot te recht. H. P. bekwam een gecompliceerde beenbreuk, terwijl zijn broer P. P., die op de duo gezeten wa$, schaaf wonden aan gelaat en handen op liep. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. De derde broer, B. P., die in het zijspan ge zeten was, bleef ongedeerd. Dit is het vijfde ongeluk, dat in een maand tijds op dezelfde plek heeft plaats gehad. De aanrijding te Velden. In het R. K. Ziekenhuis te Venlo is Zondagmiddag overleden de 27- jarige R. Glaser uit Brunssum, die Zaterdagavond onder de gemeente Velden met zijn motorrijwiel den 70-jarigen heer J. Clabbers aanreed, tengevolge waarvan deze om het leven kwam en waarbij hijzelf ern stig werd gewond. De toestand van de duorijdster, mej. A. Jürisch uit Brunssum, die na de aanrijding eveneens met ern stige verwondingen naar het R. K. Ziekenhuis te Venlo werd overge bracht, is nog steeds zorgwekkend. Motorrijder botst tegen auto. Onder de gemeente Kessel (L.) is op een kruispunt de motorfïjder Huskens uit Venlo met groote vaart tegen een personenauto opgebotst. De motorrijder, die een gecompli ceerde enkelfractuur opliep, kon na verbonden te zijn, naar huis vervoerd worden. De duorijder, zekere Vincken, eveneens uit Venlo, was er erger aan toe en moest naar het R. K' Ziekenhuis te Venlo worden overge bracht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd, de auto licht. De Ruiterfeesten te Bergen. Onder overgroote belangstelling vond Zondag te Bergen een groot Intern. Ruiterconcours plaats, dat in alle opzichten geslaagd magheeten. De uitslagen waren als volgt Harddraven B. T.1 Schoofs, Sie- bengewald; 2 Rutten, Siebengewald; 3 Kempkens, Siebengewald. Harddraven voor leden der Ver. 1 Kempkens, Siebengewald; 2 Bartels Afferden; 3 Schoofs, Siebengewald; 4 Reinders, Siebengewald. Schoondraven aangesp.: 1 Verste gen, Blerick; 2 Geurts, Venray; 3 Smits, Well. Rennen alle rassen1 Hennekens, Lutterade; 2 Munckhof, Venray; 3 Demandt, Beek. Rennen Halfbloedp 1 Verhaag, Hülm; 2 Geurts, Hülm; 3 Vos, Weeze. In dit nummer konden we weer voor de zooveelste maal constateeren, dat de Duitsche halfbloed „iets" meer bloed heeft dan een Limburg sche, zoodat de Limburgsche ruiters hier niets maakten. Dogcar of Sulky-draven 1 Janssen, Hülm; 2 Vos, Weeze; 3 Geurts, Venray. Springconcours 1 J. v. Rgn, Venlo; 2 Ebus, Venlo; 3 Hovens, Venlo; 4 Douve, Castenray. Rennen met hindernissen 1 Henne kens, Lutterade; 2 Muncknof, Venray; 3 Demandt, Beek. Zeer verdienstelijk werk werd er in de kleine tüsschenpauzen geleverd door de turnclub „St. Christoffel" te Venray, terwijl de Venraysche Radio centrale de uitzendingen perfect verzorgde. Smokkelt geen deviezen. In de laatste dagen hebben be ambten van het douane-kantoor bij Bracht en Kaldenkirchen nabg de Nederlandsche grens weer verschei dene personen gearresteerd wegens het overtreden van de deviezen- verordeningen. O.a. is gearresteerd een Nederlandsch gezin en korten tijd later een Spanjaard bij het smokkelen van deviezen. Mysterieuze geschiedenis te Nunhem. Maandagmorgen om kwart voor zeven ging de echtgenoote van den landbouwer H. Caris te Nunhem de kippen voeren. Toen de vrouw na een kwartier nog niet terug was, ging een zoontje kijken, waar zijn moeder bleef. Hg zag haar buiten nergens, doch in het kippenhok vond hij tot zgn schrik het lijk van den 61-jarigen Baets uit Nunhem. De man had 's morgens omstreeks zes uur zgn woning verlaten met een schoffel bij zich om naar het land te gaan. Het kippenhok, waar hij dood werd gevonden, ligt op 50 M. afstand van dit land. De echtgenoote van C., moeder van 8 kinderen is spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat zij, toen zg den dooden man zag liggen, zoo geschrok ken is, dat zij het land is ingeloopen. De vrouw van H. C., die, toen men den landbouwer Baets dood in een kippenhok vond, bleek te zijn ver dwenen, is des midddags aan den kant van het riviertje de Leu terug gevonden. De vrouw was van schrik weg- geloopen en was toen men haar vond nog zeer overspannen. Zij is naar huis teruggebracht. Jongen overreden en gedood. Dinsdagmiddag is de 16-jarige wielrijder M. uit Heerlen, die uit wilde wijken voor een paar stoeiende jongens, in het Molenbergpark door een vrachtauto van de firma S. te Heerlen, aangereden. De knaap was op slag dood. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het St. Josef-ziekenhuis te Heerlen vervoerd. Doodelijke val van den hooizolder. Toen de 24-jarige landbouwer A. V. Maandagmiddag te Klimmen Ransdaal bezig was met 't klaar maken van de schuur voor 't inhalen van het hooi, had hij het ongeluk, van den hooizolder naar beneden te vallen. Bewusteloos en hevig bloedend werd de ongelukkige opgenomen. Een paar uur later is hij overleden. OPZIENBARENDE GENEZING TE SCHINVELD. Het Limburgsch Dagblad maakt melding van een plotselinge genezing welke een vrouw uit Schinveld, die de sedert eenige dagen in Nederland terug gekeerde Limburhsche bede. vaart naar Lourdes mee maakte, in haar ouderlijke woning mocht sma ken. Julia Raes is reeds 19 jaar ziek. Als jong meisje van nog geen 20 jaar, werd zij aangetast door rood vonk en diphteritis, waaruit zij een verlamming aan beide beenen over hield. Ongeveer twee jaar lang bleef 't bij een sukkelen, waarna de ver lamming zoo volkomen werd, dat er van opstaan zelfs niet meer over eind kon zitten en ook haar gelief koosd werk, borduren, niet meer kon verrichten. En tenslotte kreeg zij ook een verlamming aan de rechter hand, welke laatste ziekte nog met enkele onaangename symptomen van kwaden reuk. etc. vergezeld gingen. Vier jaren geleden ging mej. Raes voor de eerste maal een bedevaart maken naar Lourdes. Met veel ver trouwen gmg zij naar het Zuiden van Frankrijk met de Limburgsche bedevaart. De reis, die zooals men weet, vooral voor de zieken zeer vermoei end is, had Julia Raes blijkbaar erg aangegrepen, want na de bedevaart thuis gekomen, werd zij getroffen door een flauwte. Toen zij bij kwam uit deze on macht, bleek de lamheid van haar rechterhand evenwel te zijn genezen. En ook de verechgnselen van „dood'" zijn, welke zich aan haar hand had den voorgedaan, verdwenen langza merhand. Het is te begrijpen, dat Julia Raes na dezen gelukkigen afloop van haar eerste Lourdes-bedevaart met on verminderd vertrouwen het volgend jaar de grot in de bergen van de Pyreneeën ging opzoeken, evenals in 1934 en 1935. Tot Zaterdag j.l. had zich evenwel geen enkel bijzonder voorval meer voorgedaan. Na de laatste thuiskomst had Julia Raes haar gewone aanroepingen en devoties tot de H. Maagd hervat en had ook nog eenmaal een bezoek gebracht aan de Lourdesgrot te Merkelbeek. Zaterdagmorgen bevond zij zich in de slaapkamer van haar woning aan de Putbergstraat te Schinveld, terwijl haar reeds bejaarde moeder buiten bezig was. Plotseling voelde zij reeds te Lourdes had zij een poging gedaan om zich van haar rustbed te verheffen, maar zonder resultaat dat zij thans de kracht had om op te staan en inderdaad slaagde zij er in, na 19 jaren lang volkomen lam te zgn geweest, om op te staan en de kamer door te wandelen. Zooals begrijpelijk, waren alle huisgenooten ten zeerste getroffen door dit voorval en vooral haar moeder was zoozeer geschokt, dat zij veel tijd noodig had om weer ge heel tot zich zelf te komen. Julia bleek het gebruik van haar ledematen terug te hebben gekregen. Zondagmiddag werd door mej. Raes met familieleden en bekenden een bedevaart naar de Lourdergrot te Merkelbeek gemaakt, als dank zegging voor deze genezing. Poging tot moord. In een woning aan de Gulpener- straat te Kerkrade heeft zich een bloedig drama afgespeeld. Eene vrouw, gehuwd met den mijnwerker V., Anna O. geheeten, oud 25 jaar. geboren te Höngen, wonende Kri- helbergweg Kaalheide, heeft uit een parabellum op haar zwager W. V., oud 26 jaar, mijnwerker op staats mijn Wilhelmina, enkele revolver schoten gelost. Vermoedelijk drie, daar een drietal hulzen zijn gevon den. Een der schoten heeft V. in den rechtepbovenschouder getroffen, De kogel ging door het lichaam heen. Een tweede schot is waarschijnlijk door een tafel in den muur terecht gekomen. Ingekomen en vertrokken personen van 28 Juni tot 5 Juli 1935. VERTROKKEN M. P. G. Cuppen, dienstknecht, naar Wanssum A. M. A. Chaillet, z.b., naar Amers foort, Utrechtscheweg 128 M. V. J. van de Loo, z.b., naar Venlo, Kaldenkerkerweg 15 J. M. Bakx, z.b., naar Tilburg, P. F. Bergmanstraat 1 V. M. L. Sassen, Breda, Catharina- straat 89 F. L. van Romunde, z.b., naar Utrecht, Rijnkade 6

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8