Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Roomijs Regeeren is een moeilijke taak Buitenland. Binnenland. Keuringsdienst voor waren. Bij Zonnebrand, PUROL Provinciaal Nieuws Zaterdag 13 Juli 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 28 Weet wat U eet Machinaal bereid PEEL EN MAAS ChocoIade-IJs Citroen Hygiënisch verpakt! ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7l/j'Ict. Bij contract groote reductie UitgavelFIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent L. thans 50 ct V. L. thans 25 ct Eindelijk verlaging van vaste lasten. Maar de naweeën daarvan doemen al op. Verlaging van hypotheek renten, van verplichte aflos singen en van woningen. Reactie op de financieele markt 1 De regeering heeft eindelijk de consequentie getrokken van haar besluit om, indien eenigszins mogelijk, den gouden standaard te handhaven. Wil men den weg der deva luatie niet op, dan is aantasting van den druk der vaste lasten volstrekt onontkoombaar. En dan moeten niet alleen de uitgaven der publieke huishou ding in overeenstemming worden gebracht met het verminderd volksinkomen (Bezuinigingsplan) maar de aanpassing op het ter rein der maatschappelijke ver houdingen is even noodzakelijk. Daarom verstonden we den eisch der oppositie van de volksvertegenwoordiging dat mèt het Bezuinigingsplan een ont werp tot verlaging der vaste publieke lasten zou worden be handeld. De regeering scheen de nood zaak van dat laatste even goed in te zien als de opposanten maar weifelde met het kenbaar maken van haar plannen. Aan die weifeling is thans een einde gekomen, een belangrijk ontwerp tot verlaging van vaste lasten is ingediend, maar tevens is uit de dadelijk opgetreden reactie op de financieele markt, duidelijk gebleken, hoe moeilijk deze materie te regelen is en hoe gevaarlijk de gevolgen van een onvoldoende voorbereiding kunnen zijn. De regeering erkent in het jongste wetsontwerp en de daar bij gaande Memorie van Toe lichting, dat veel van den steun, welke ze den landbouw had toebedeeld, bij de grondeigena ren en hypotheekhouders is te recht gekomen. Voorgesteld wordt thans de vaststelling van een maximum percentage voor pandbrieven (4 pet) en hypotheken 4 en 3 kwart pet., bovendien eventueele ver laging der aflossingssommen op ten hoogste 1 pet. van de hoofd som. De erfpachtsom wordt met 30 pet. beneden het niveau van 1931 verlaagd, huren van wo ningen met 20 pet. beneden het zelfde niveau. Deze bepalingen zullen alleen gelden voor de gemeenten, waar dat noodig is, d.i. waar de aan gegeven verlaging zich niet van zelf reeds voltrok. Men kan niet verwachten, dat de voorstellen doeltreffend zul len blijken om op een belang rijk gebied van het maatschap pelijk leven tot een verlaging van vaste lasten te geraken en het is bovendien waarschijnlijk, dat andere objecten dan huren en renten in de zuiging naar om laag worden meegetrokken. Toch kunnen we ons voor stellen, dat de regeering heeft geaarzeld om op de nu aange geven wijze in te grijpen in de burgerrechtelijke verhoudingen. Ze schept sterke reacties door de gestelde onzekerheid, reacties welke zich te beurze afteekenen. Geldschieters worden plots huiverachtig om nog gelden in grond of huizen te beleggen, nu de regeering zich bereid toont, om aangegane verplichtingen ten guijste van de andere partij een zijdig op te heffen, het hy- potheekcrediet is in gevaar. Veel geld zal misschien voor belegging naar het buitenland worden overgebracht. Toch: wil men den weg der devaluatie niet op, dan zijn maatregelen als de voorgestelde onvermijdelijk en bij het meten van de nadeelen en gevaren, aan de aantasting der vaste lasten verbonden, houde men dit steeds in het oog. Eenzijdige opheffing of ver mindering van contractplichten behoeft niet altijd onrechtvaar dig te zijn. In de memorie van toelichting op het ontwerp crisislandbouw hypotheekwet 1935, heeft de regeering er al op gewezen, dat zulk een ingrijpen in de tegen woordige tijdsomstandigheden althans onvermijdelijk kan zijn, waar het gaat om contracten met een meer duurzame bestemming. Deze contracten moeten thans worden uitgevoerd onder geheel andere omstandigheden dan die, waaronder ze zijn gesloten. Het brengen van wijziging in die contracten op de wijze als ook in het onderhavige wetsont werp geschiedt, is te beschou wen als een verdere toepassing van het beginsel, dat aan artikel 1374 Burg. Wetboek ten grond- Slag ligt. Zoo nog niet een moreele, dan toch een wettelijke basis.... Want heeft ooit in jaren van hoogconjunctuur een wetgever durven ingrijpen ten gunste vao hen, die in slechtere omstandig heden geld of goed aan anderen hadden toevertrouwd Intusschen achten we de po sitie van het kabinet-Colijn door de indiening van dit wetsont werp ten zeerste versterkt. Wie, om te stemmen voor het bezuinigingsplan, een plan tot verlaging van vaste lasten eisch- ten, zijn tevreden gesteld. Zij hebben met het eene het andere te aanvaarden. Ook de zware risico's aan dat andere verbonden Md De a.s. Abessinlsche oorlog. Met de vredeskansen in Abessinië staat het thans volstrekt hopeloos. De Abessiniërs zijn door heel de beschaafde wereld verlaten en zullen straks aan beschaafd geweld ten onder gaan. Een beroep van den Negus op Amerika, gegrond op de bepalingen van het Kellogg-pact, heeft ook geen baat gebracht. De Amerikaansche regeering kikte haar antwoord niet op de ver wijzing naar het Amerikaansche Kellogg-product, maar verwees naar den Volkenbond, waar beide partijen Italië en Abessinië, lid van zijn, doch waarmee de Ver. Staten niets hebben uit te staan. Uncle Sam wascht zich de handen in onschuld. En van Genève is heelemaal geen uitkomst meer te verwachten. Het blijkt integendeel, dat Frankrijk en Italië het vrijwel met elkaar eens zijn. En Ibn Saoed, de heerscher over Arabië, heeft te Addis Abeba te kennen doen geven, dat hij en zijn ryk neutraal blijven in het conflict... Alleen Engeland neemt het nog op voor Abessinië, maar waarlijk niet uit vredelievende motieven. De Engelsche règeering is bang, dat Italië zich te stevig aan de Roode Zee zal vestigen. Maar ook Engeland durft op het oogenblik geen toon meer aan te slaan tegen Mussolini, het ervaart, dat geen enkele andere mogendheid zich in de anti- Italiaansche actie naast de Engel sche regeering durft te stellen. Mussolini heeft te kennen gegeven, dat elke bemiddelingsactie tevergeefs zal zijn. Hij wil den strijd, hy erkent zijn veroveringsdoelstelling en een dezer dagen heeft hij een vertrek kende divisie openlijk aangevuurd om de smet van Adoea in Abessinië te gaan uitwissen. De aankondiging van den oorlog is er dus alhet wachten is nog slechts op „droog weer" om den stryd te beginnen. De Schevenlngsche conferentie. De verzoeningscommissie, welke te Scheveningen het „geschil" poogde te regelen, heeft haar arbeid moeten onderbreken, hetgeen vermoedelijk op een staken zal neerkomen. De conferentie is mislukt en Rome heeft deze mislukking gewild en gezocht. De agenten van Abessinië mochten by de behandeling van het incident te Oeal-Oeal niet eens de vraag te sprake brengen, op wiens gebied dat Oeal-Oeal eigenlijk gelegen is... Het „grensincident" moest behandeld worden zonder kennis van grens Een laatste bemiddellngs- poging. Mogen we de Amerikaansche pers gelooven. dan zou een groep groote Europeesche mogendheden nog een aannemelijk bemiddelingsvoorstel hebben gedaan. Het Italiaansche expeditieleger zou een „vreedzame" marsch door Abes sinië maken, alvorens naar 't vader land te worden terug gezonden. Italië zou voorts administratieven invloed krijgen in het zwarte keizer rijk, economische voorrechten, als vergunning tot het exploiteeren van den rijken bodem, den aanleg van spoorwegen, voorts een grenswijzi ging, welke met de Italiaansche correctie-wenschen rekening houdt, en het bezit krijgen toegewezen van het smadelijke slagveld van Adoea uit den oorlog in 1896.... Het verwonderlijkste is de toevoe ging, dat ondanks dit alles de Negus zijn souvereine rechten zou blijven behouden. Het is alles, dunkt ons, te mooi i te gemeen om waar te kunnen zijn. De Oostenrljksche Habsburgers. De Oostenrijksche regeering heeft besloten om den Habsburgers hun vroeger in beslag genomen particu lier bezit terug te geven en het verbannings-edict op te heffen. Vooral het eerste kan niet onrecht vaardig worden geheeten en het buitenland zou er geen bemoeiing mee hebben, ware het niet, dat men daar deze maatregelen als een eers te stap naar het herstel der Habs burgers op den troon van Oosten rijk aanziet. En zulk herstel wenscht men hier en daar niet. In Frankrijk is men er gloeiend tegen en de regeeringen der Kleine Entente hebben zelfs verklaard, dat zulk herstel een casus belli zal zijn, d.i. oorlog tegen Oostenrijk zal be- teekenen. Deze landen, die zich met Oosten- rijksch grondgebied hebben verrijkt, vreezen n.l. een opleving van den Oostenrijkschen nationalen geest, De Oostenrijksche regeering heeft intusschen te kennen gegeven, dat de politieke Europeesche rust niet zal verstoren en dat voor haar de kwestie van het herstel der monarchie nog niet actueel is. Het schijnt intusschen, dat Joego slavië en Roemenië zich zoo beangst maken om de zaak, dat te Sinaia een samenkomst is belegd tusschen den koning van Roemenië en den Prins-Regent van Joegoslavië. Het kan echter óók zijn, dat daar de onprettige familieverhoudingen tus schen de heeren besproken worden. Naar men weet, is koning Carol gescheiden van zijn vrouw, een zuster van den ex-koning van Grie kenland. Deze ex-koning heeft zich dezer dagen laten scheiden van zijn wederhelft, de zuster van koning Carol. En deze laatste zal binnen kort hertrouwen met haar secretaris een Grieksche officier. En ook haar ex-gemaal, de Grieksche ex-koning heeft weer trouwplannen. Het „ex' domineert wel sterk in deze families Verlaging vaste lastena De regeering, die natuurlijk even goed het voornemen had om binnen kort met voorstellen te komen inzake mogelijke verlaging van zekere vaste lasten, heeft deze voorstellen ver vroegd ingediend, nu haar duidelijk was geworden, dat daarmee alleen een betere kans kon worden gescha pen voor het groote bezuinigings plan, dat op Woensdag 17 dezer in openbare behandeling zal komen. Met de voorstellen tot verlaging van vaste lasten was niet alleen de aanvaarding van het bezuinigings plan gemoeid, maar zelfs het voort bestaan van het kabinet-Colijn. Verlaging van vaste lasten blijkt voor de regeering en o.i. terecht allereerst verlaging van pachten en huishuren te hebben beteekend. Ze wordt nagestreefd door een druk te leggen op het rentetype van hypo thecaire leeningen, de verplichte aflossingen op dezelve terug te voeren tot maximaal 1 pCt. van de hoofdsom en door verlaging van den erfpachts canon. De huren moeten zooveel mogelijk worden teruggebracht op ten hoogste 80 pCt. van het niveau van 1931. Men begrijpe wel, dat het ontwerp geen algemeen geldende verplichtingen schept. Slechts voor gemeenten, waar de aanpassing der huren nog niet „vanzelf" tot stand kwam, zullen dwingende voorschrif ten in het leven geroepen kunnen worden. Het voorstel tot verlaging van vaste lasten is door de Kamer aan stonds naar de commissie van voorbereiding verwezen en zal op 16 Juli in de afdeelingen worden onder zocht, dus daags voor het bezuini gingsplan in openbare behandeling wordt genomen. Motorrijders alcoholvrij De Tweede Kamer nam Dinsdag j.l nog een paar belangrijke wets ontwerpen aan. Een daarvan schept een nieuwe verkeersregeling. Een belangrijk artikel achten we dat, hetwelk aan verbaliseerende politie beambten de bevoegdheid verleent om aan dronken bestuurders van motorrijtuigen direct het rijbewijs te ontnemen. Door aanvaarding van een amendement-Duys, hetwelk de mogelijkheid van beroep daartegen by de rechtbank openstelt, werd een wake ingericht tegen willekeur. Aasgieren voor de rechtbank. Er is een zekere onrust gewekt door de ontdekking van omvangrijke knoeierijen bij de uitvoering van steunmaatregelen voor het landbouw bedrijf. In Eist b.v. is de politie ernstige schandalen op het spoor gekomen inzake het frauduleus ver werven van tarwesteun. Een aantal personen is gearresteerd en onder hen zijn enkele raadsleden, menschen derhalve, wier ambitie uitgaat naar het dienen van de gemeenschap.... Reeds is een der betrokkenen voor het gerecht ter verantwoording ge roepen en een strenge straf, n.l. van anderhalf jaar, werd tegen hem ge- eischt. De rechtbank verheelde den afkeer niet voor de gieren, die op het crisisslagveld rondwaren om zich uit de ellende van anderen te voeden. In Beverwijk werd een belangrijke fraude met aardappelensteun ontdekt. Hier was het wederom een edelacht bare, onlangs gekozen op een „vrije lijst", die zich ten eigen bate aan gemeenschapsgeld had vergrepen. Ir. Mussert naar Indlë. Jammer is, dat in dezen boozen tyd, de eenige man die van menschen engelen van deugd kan maken, ons tijdelyk gaat verlaten om Indië te gaan verkennen, Alsof ze daar al geen beroerdigheid genoeg hadden om nu ook nog met nieuwe politieke opzetjes te worden lastig gevallen. Het gerucht gaat, dat onze komende dictator er door den Gouverneur- Generaal zal worden ontvangen. Och, waarom ook niet Op geen ander adres zal men den heer Mussert beter dan daar kunnen inlichten, dat men in Indië geen onnoodige intriges kan noch zal dulden. Het vertrek van den heer Mussert is bepaald op 17 Juli. Misbruik van den nood der tijden. In de Maasbode van Zaterdagavond werd door een groote landelijke katholieke organisatie een secretaris generaal gevraagd. Er werd bijgezegd, dat het een volledige positie was. De man moest academisch gevormd zijn, katholiek zijn, met organisatorische en admini stratieve ervaringen en die secretaris generaalschap van deze landelijke organisatie, dat den volledigen mensch eisr.hte en belangrijke ervaringen vraagt, plus een academische op leiding, werd gehonoreerd met een salaris van 2500 gulden. Er zullen misschien in deze droeve tijdsomstandigheden wel academici zijn zonder emplooi, die op deze f 2500 salaris per jaar afvliegen. De nood en de honger is inderdaad zóó groot, dat dergelijke dingen ge beuren. Maar dat een katholieke organisa tie van dezen noodtoestand zulk een misbruik maakt, is ergerlijk. Het wijst op een bedenkelijk in vreten van opvattingen in katholieke kringen, die met de kath. moraal en de kath. sociologie wel op een zeer gespannen voet staan. We hebben hier te doen met een staaltje van de liberale loon-theorie „van vraag en aanbod" in zijn meest afschuwelijken vorm. Laten we intusschen hopen, zoo voegt Ons Noorden hieraan toe, dat dit salarisbedrag een drukfout is Want anders is het bijna niet te gelooven. En zouden we ons als Katholieken hebben te schamen. ling betreffende het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. In dit opzicht was er zoo lang zamerhand een ware chaos ontstaan. Met opruimingen en uitverkoopingen was 't zoo gesteld, dat er bijna het heele jaar door werd opgeruimd en uitverkocht Deze wet maakt daaraan een einde. Minister Gelissen heeft het ont werp knap verdedigd. Deze wet beoogt, een vergunnings stelsel in het leven te roepen voor uitverkoopingen, behalve voor oprui mingen die seizoenmatig en bij 't balansopmaken geregeld kunnen plaats hebben in vastgestelde tijd perken. De aanvallen op het ontwerp, in den vorm van een tweetal amen dementen, sloeg de minister af. Van ernstig verzet was in de Kamer geen sprake. Integendeel, de heer Stumpel en andere afgevaardig den juichten ,het door den geheelen, georganiseerden middenstand aan bevolen ontwerp toe, dat den heer IJzermans nog lang niet vergenoeg ging en hem dus „niet veel soeps" leek. Elk goed diner begint met de soep, repliceerde prof. Gilissen gevat en als deze normalisatiewet er door is, heeft de minister nog de ook reeds door mr. Steenberghe ontworpen maatregelen tegen ongebreidelde vestiging, cadeaux en irreëele veilin gen in voorraad. Als de winkeliers zelf voor ordenen zijn, zal de minis ter niet aarzelen hun een handje te helpen, omdat hij van oordeel is, dat één winkelier op elke vijf Neder landers wel een beetje erg veel lijkt. Wel beweerde de minister, dat er een teveel is aan middenstanders men kan bijna zeggen, dat de eene helft van Nederland aan de andere verkoopt. Er kwam uit de Kamer een amen dement tegen de vliegende winkels. De minister wees dit echter af, omdat hy deze zaak liever bij af zonderlijk wetsontwerp regelt. UIT DE TWEEDE KAMER. Nieuwe Motor- en Rij wiel wet. De Tweede Kamer heeft Dinsdag een paar belangrijke wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aange nomen. In de eerste plaats de nieuwe Motor- en Rywielwet, die geheel is aangepast aan het modern snelver keer. Daar dit verkeer nogal wisselt, is aan den minister vrij groote bevoegd heid overgelaten om te oordeelen over de ryvaardigheid. De afgifte van nummerbewijzen wordt gecen traliseerd, de strafbepalingen tegen hen, die door alcoholmisbruik ongelukken veroorzaken, zijn ver scherpt. 9 Uit de Kamer werd nog gepleit voor verplichte verzekering wegens aansprakelijkheid jegens derden, afschaffing van de maximum-snel heid, meer ordening in het verkeer en strenger toezicht op de wegen. De altyd vriendelijke minister van Waterstaat ir. van Lidth de Jeude zag het heil van veilig verkeer vooral verzekerd in een goede opvoeding van de weggebruikers. Dit schijnt ons een zeer juiste opmerking. Be schaafde menschen, of zij nu met of zonder voertuig op den weg zijn, zullen zich vanzelf beheerscht ge dragen. En de onbeheerschte moeten dan maar het risico loopen van strenge straffen. De maximum-snelheid durfde de minister nog niet afschaffen, maar de verplichte verzekering is in voor bereiding en daarby zal rekening worden gehouden met mogelijke gewetensbezwaren. De wet is z.h.s. aanvaard. Regeling uitverkoopen, Van veel grooter belang dan die nieuwe Motor- en Rywielwet leek ons het wetsontwerp houdende rege Wat wij gelukkig niet aten. Door al deze lekkernijen aan onze magen te onthouden, heeft de Eind- hovensche Warenkeuringsdienst on getwijfeld niet weinig bijgedragen aan het voorkomen van ziekten, welke voor een niet gering deel gs den weg van ondeugdelijke voedingsmiddelen het menschelijk organisme aantasten! doorzitten bij wielrijden en stukge- loopen huid, of wanneer U last hebt van pijnlijke, branderige, of stukge- loopen voeten, zijn Purol en Purol- poeder de meest afdoende middelen daarvoor. in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennis making. Verkrijgb. bij Apothekers en Drogisten. Dezer dagen ontvingen wij het Jaarverslag van den Keuringsdienst voor Waren voor het gebied Eind hoven over 1934. Over het algemeen weet het groote publiek maar weinig af van de waak zaamheid, welke door dezen dienst wordt uitgeoefend ten behoeve van zijne gezondheid. Toch is deze waak zaamheid van het grootste belang. Deze dienst zorgt er namelijk voor, dat wij in onze magen geen slechte, ondeugdelijke of bedorven voedings waren krijgen en beschut daarmee op zeer verdienstelijke wijze ons aller dierbare gezondheid. Zou hij moeten verdwijnen, dan hebben we ermede te rekenen, dat verschillende ziekten en ziekte gevallen, waarvoor wij nu worden gespaard, ons zouden treffen. De cijfers, welke deze dienst over zijne werkzaamheid weet te verschaffen, laten te dezen aanzien nauwelijks ruimte voor twijfel. Het gebied, waarover de te Eind hoven gevestigde keuringsdienst zyne werkzaamheid uitoefent, strekt zich uit van even ten Zuid-Westen van Tilburg tot de Limburgsch-Duitsche grens van Arcen tot en met Tegelen en van de Belgische grens ten Zuiden van Eindhoven via Budel, Maarheeze, Meije!, Helden-Panningen tot Tegelen in het Zuiden, tot Wanssum, Venray, Boekei, Veghel, Liempde, Oirschot naar Hilvarenbeek in het Noorden. De dienst beschikt over een be hoorlijk ingericht laboratorium, waar allerlei voedings- en genotmiddelen worden onderzocht. Slechts by duide lijk blijkenden kwaden wil grijpt de dienst naar het middel van de be keuring over het algemeen wordt bij de ontdekking van onvoldoende kwaliteit der voedingsmiddelen met een waarschuwend optreden volstaan; wij zullen straks zien welk een voortreffelijken invloed daarvan uit gaat. In het Verslag van den dienst komt een statistiek voor van de partijen en hoeveelheden waren, welke in 1934 door afkeuring „aan hare bestemming werden onttrokken" Dezebestemming waren onze magen; en al de aangegeven goederen zouden het jaar 1934 in deze magen terecht zyn gekomen, als deze dienst er niet ware geweestmen kan zelfs veilig zeggen, dat er nog een veel voud daarvan door ons allen zou zyn verorberd, als de Keuringsdienst eens nu reeds ware opgeheven ge weest want ver uit het grootste nuttigste deel van zijn invloed en werkzaamheid bestaat juist hierin, dat hij voorkomt, dat onvoldoende waren in den handel worden ge bracht. Rekenen we nu alleen met het thans zichtbare en tastbare resultaat der werkelijk afgekeurde waren, dan hebben de volgende cijfers toch wel iets te zeggenafgekeurd werden o.m. 58 partijen gebak en suiker werken, wegende 2067, Kilo74 par tyen groenten en vruchten, wegende 294 Kilo157 partijen meel en grut terswaren, wegende 719 Kilo73 partijen visch en vischwaren wegende 7741/, Kilo. Er zijn van andere waren nog "heel wat partijen en kilo's afge keurd, in totaal 478 partijen en 26031/, Kilo benevens nog 1737 stuks van verschillende waren. O, dat weer Ten opzichte van het weer zit ons klagen allen in 't bloed. Het wordt onderhand tijd, dat we gaan klagen over de warmte, aldus spot „De Morgen". Ze hééft alweer veel te lang ge duurd. We puffen. We smelten. Onze hersens weigeren verderen gedach- tenvorming. Het is ongehoord zoo hoog als de thermometers durven te stijgen. De lucht brandt als een vlammen, koepel. Geen hoeveelheden vocht zijn groot genoeg om de ernstige trans- piraties bij te houden. De aandeelen ijsco-ondernemingen ondergaan een geweldige hausse. De vliegen steken geweldig. Hoe hebben we daar nu naar kun nen verlangen Tegen warmte kun je niets doen, tegen kou alles. Hoe lang is 't alweer geleden, dat er een van die veruk- kelijke plasregens naar beneden plensdeDat we in een regenjas liepen te huiveren en iederen dag weer den kalenderdatum met een gevoel van heerlijke verontwaardi ging aankeken O, zalige tijd Toen waren boorden, dassen en vesten ons niet te veel. Toen scho ven we de gordijnen zoo wijd moge lijk open, om ieder sprankje zonne schijn binnen te laten. Toen konden we zoo fijn meewarig doen over de arme menschen, die hun vacantie al hadden en deze opgesloten in hotels en pensions moeten laten passeeren Dat is nu uit Zy zijn de gelukkigen en wij de beklagenswaardigen. Is er nog geen zonnevlekje in den maak, dat ons weer met koud weer opknapt Kunnen IJsland of de Middelland- sche Zee niet voor een depressietje zorgen, dat de boel weer in de war schopt Denkt toch ook eens aan de dak kamertjes, waar arme examinandi nu op hun leerslof zitten te zwoe gen Dat is met zoo'n temperatuur toch geen doen. Maar wacht, aan den horizon zie ik al een donderkopje opsteken. Het wordt wel weer goed. Als U deze mijn woorden bereiken, wordt mis schien alweer gedacht aan het aan leggen van de kachel. Dan kunnen we alweer foeteren over dien regen, altijd maar dien regen. En ik beloof het U: ik zal ook meefoeteren VENRAY, 13 Juli 1935 Kostelooze Rijwielbelasting- merken. Er zal gelegenheid zijn tot het aanvragen en afhalen van kostelooze rijwielmerken ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. Stationsweg te Venray. 18, 19, 25 en 26 Juli, 1 en 2 Aug. s., telkens nam. van 7 tot 9 uur. Teneinde teleurstelling te voorko men, wordt belanghebbenden aan geraden van deze uren ook gebruik te makan. Examen Gymnasium. VENRAY, 6 Juli. (R.K. Gymnasium ,St. Angela", Pensionaat Jerusalem). Geëx. 12 candidaten. Geslaagd voor B.M. Chaillet, Amersfoort, J. Bokx, Tilburg, Ph. van Eijl, Eindhoven, V. Sassen, Breda. Afgewezen twee. Geslaagd voor AE. Beynes, Gróes- beek, A. Ingen Housz, Breda. M. van de Loo, Venlo, L. Nederveen,Bosch, T. van Romunde. Utrecht en C. de Roy van Zuydewyn, Hilversum. Kerkdieven veroordeeld. Het gerechtshof sprak het vonnis uit tegen de 5 kerkdieven die door de rechtbank waren vrijgesproken van de aanklacht ter zakedat zij waren ingebroken in de kerk op de Smakt onder Venray, waar zij diefstal van wijn enz. hadden gepleegd. G. W., H. W. C., C. v. d. B., M. S. en H. C. v. d. B., deze laatste gedetineerd wegens een ander misdrijf, allen woonachtig te Helmond, werden ieder veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. Afsluiting weg. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen ingevolge het wegen-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1