Land en Tuinböuw. Gemengde Berichten. Provinciaal Nieuws Boerenwagens op luchtbanden. In het „Overijselsch Lbld." deelde de heer Van Heek te Haaksbergen onlangs een en ander mee omtrent zijn ervaringen met wagens op lucht banden. Zoo meldt hij, dat zijns in ziens het behoud van het oude auto- mobielstuur geen aanbeveling ver dient. Het lijkt, zegt hij, wel erg verlokkelijk dit te behouden, vooral omdat men een zeer lage laadbak krijgt. Zijn grootste bezwaar is echter dat het autostuur te kort schiet, indien men scherpe bochten moet maken. Een auto, die op een weg moet keeren, rijdt meestal een zijweg in, om vervolgens 10 tot 15 meter achteruit te rijden. Dit nu valt bij paardentractie erg tegen, vooral waar een zgweg veelal lager ligt dan de hoofdweg, zoodat het paard bij achteruitzetten ook nog flink moet opdrukken. Met een licht wagentje is dit nog wel te doen, maar een bevrachting van plus minus 1000 K.G. brengt bezwaren. De heer Van Heek prefereert verder zeer zeker een wagen voor zien van veeren. Men rijdt met een luchtbandenwagen nog al gauw in draf, ook bij een behoorlijke vracht, daar de trekkracht gering is. Stel nu, dat iemand rijdt met een wagen zonder veeren, en wel in draf en met een belasting. Iedere oneffen heid zal in den band moeten worden opgevangen. Is de oneffenheid een steen of iets dergelijks, die dikker is dan de band, dan dfukt de wagen de velg door, en er zal gauw een kneuzing in den binnenband ontstaan, waardoor hij leeg loopt. Met het rijden zonder veeren hebben de banden veel meer te lijden, dan wanneer de wagen voorzien is van veeren, die de grootste stooten kunnen opvangen. Een ander bezwaar van wagens zonder veeren is, dat wanneer men met harde banden in draf met melk bussen rijdt, deze zóó stooten op slechte wegen, dat ze omvallen, wanneer men door een gat rgdt, hetgeen de melkrekening in gevaar brengt. Met den reserveband had de schrijver dusdanige ervaringen (de band was, als men hem noodig had, leeggeloopsn. de pomp werkte niet goed, enz.) dat hij op het denkbeeld kwam een ijzeren hoepel om de defecte wielschijf te lasschen, zoodat ze als reservewiel uitstekend dienst kan doennu kan de reserveband dus nooit meer leegloopen, omdat hij niet op de lucht loopt. Hij i: steeds bedrijfsklaar en men zit onderweg nooit meer verlegen. Aanwending van Kaikstikstof. In Duitschland heeft men aldus lezen we in een Duitsch vakblad proeven genomen om te onder zoeken of het voor 't vee ook na deelige gevolgen kan hebben als men het onmiddellijk na het uit strooien van kaikstikstof,^in de wei toelaat. In Sept. '34 werd door Dr. W. Malkus en dr. W. Hundhammer ongeöliede kaikstikstof en paarlkalk- stikstof in een hoeveelheid van 200 K.G. per Hectare uitgestrooid. Het gras zag na de uitstrooiing zwart van de meststof, toch graasden de dieren 't waren koeien van 5 tot 8 jaar rustig door en ondervonden schijnbaar geen nadeel van de kaik stikstof, terwijl ook aan de kleur, den smaak en de reuk van de melk niets was te bespeuren. Zoodat de proefnemers tot de conclusie kwamen, dat van een schadelijke werking der kaikstikstof bij het weidevee onder de ongunstigste omstandigheden niets was gebleken. Grondonderzoek. Den vorigen herfst werd in de gemeente Vries (Dr.) in overleg met den Rijksl. consulent Prof. Elema, een massaal grondonderzoek inge steld op de p. H. of de zuurgraad van den grond. Niet minder dan 2380 grond-monsters uit genoemde ge meente werden in het Bedrijfs- laboratorium te Groningen onder zocht. Het resultaat was als volgt: 344 monsters hadden een p.H. van 3.9 tot 4.4 1115 monsters hadden een p.H. van 4.5 tot 4.9 678 monsters hadden een p.H. van 5 tot 5.4 222 monsters hadden een p.H. van 5.5 tot 5.9 19 monsters hadden een p.H. van 6 tot 6.4 en 2 monsters hadden een p.H. van 6.5 en hooger. Dus 1459 m. hadden een p. H. beneden de 5, zijnde ruim 61 pet. De hoofdgewassen: rogge, aard appelen en haver vragen een p. H. tusschen 5 en 5.5, zoodat we moeten concludeeren, dat ruim 61 pet. der bouwgronden bijna twee derde deel! meer of minder kalk be hoeven. Deze wetenschap leert ons tevens welke soort meststoffen bij voorkeur op de meeste der gronden dienen te worden aangewend, name lijk de alkalischeChili- of kalk- salpeter, eventueel kalkammonsal- peter, Thomasslakkenmeel en stalmest Dikwijls is de mislukking, inmeerdere of mindere mate, te wijten niet aan onvoldoende bemesting of armoede van den bodem, maar aan onjuiste bemesting, aan te groote zuurgraad van den bodem. Is U dit bekend De Kath. Boeren- en Tuindersbond geeft de volgende interessante ver gelijking Een jaar of vijf geleden kon een boer een interest van bijv. f 6000 a 5 pet., dus f 300, betalen met de opbrengst van één rund van 500 pond schoon gewicht; thans heeft men daarvoor noodig twee runderen van 600 pond. Eén uur arbeid 50 cent, van een vakman (smid,timmer man, metselaar, schilder) kon de boer betalen met b.v. 10 eierennu moet hij voor een uur arbeidsloon a 40 ct. 25 eieren hebben. De grondbelasting van 1 Hectare grond, berekend op f 7, kon een boer voldoen met nog geen 4 K.G. boterthans moet men daarvoor hebben ruim 6 K.G. Tegen hartrot in bieten wordt met succes „borax" aangewend: 20 kilo per H.A. of half zooveel, als men slechts weinig last van de ziekte heeft: kosten 20 maal of 10 maal f 0.15. De drie gulden of een daalder komen er ruimschoots uit. Zorgvuldig mengen met zand is noodig om het gelijkmatig over 't land te verdeelen. Tegen emelten kan men in plaats van het giftige Pargsch groen ook gebruiken kiezelflüornatriumnadere inlichtingen hieromtrent aan te vragen bij den PI. Dienst te Wageningen of de Kunstmestfabriek te Vlaardingen. B.—r. Meer dan 75 millioen tekort. De Regeering verdedigt haar bezuinigingsplan. Het instituut „Kweekeling met acte" uit het wetsontwerp genomen. Verschenen is de Memorie van Antwoord ean de Tweede Kamer op het Bezuinigingsontwerp. De Re geering stelt daarin voorecono- misch-technologische exploratie in het belang van verder doorgevoerde industrialisatiehet indienen van een Vestigingswet voor de industrie en instelling van een instituut voor markt- en conjunctuuranalyse en van een Energieraad voor de gas- en electriciteitsbedrijvenen de aanstelling van regeeringscommis- sarissen ter ontlasting van de mi nisters. In haar bespreking van den inhoud van het wetsontwerp merkt de re geering allereerst op, dat de reeds vroeger geuite voorspelling waar schijnlijk waarheid zal worden en dat het geraamde tekort van den dienst 1935 aanzienlijk hooger zal blijken dan 75 millioen. In verband hiermede zullen de 20 millioen, welke het bezuinigingsont werp voor een verlaging van be lastingen bestemd had, tot dekking van het zooveel grootere tekort moeten worden gebruikt. Daar ech ter belastingverlaging volstrekt on afwijsbaar en urgent wordt geacht, hoopt de regeering alsnog op andere wijze middelen daarvoor te vinden. Ten aanzien van de z.g. perspec tiefbezuinigingen koestert de regee ring niettemin gunstiger verwach- ringen dan een deel der Kamer. De voorgestelde salaris- en pen sioenkorting blijft gehandhaafdde regeering bestrijdt de bewering dat de rijksambtenaren in vergelijking met andere volksgroepen tot een lager levensniveau dan vroeger zou den zgn gedaald. De vergelijking met Indië ten aanzien van de daar gevolgde politiek van bezuiniging, door druk king der uitgaven tot op een tevoren gefixeerd bedrag, wijst de regeering af. Erkennende, dat vermindering van koopkracht inhaerent is aan elke vermindering van salarissen, merkt de regeering toch op, hierin geen argument te kunnen vinden, om sa lariskorting na te laten. De mogelijkheid van een verdere vermindering van het aantal rijks ambtenaren bij haar in studie. Teneinde aan de van vele zijden daartegen gerezen bezwaren tege moet te komen, is de paragraaf in zake herberekening der pensioenen ingetrokken. De memorie van ant woord geeft aan, wat op dit gebied thans buiten een algemeene herbe rekening om kan worden gedaan. In de bespreking der hoofdstukken wordt bij de afd. Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat niet alle Armenraden zullen worden opgege ven. De uitzonderingen zullen wor den bepaald in overleg met de Al gemeene Armencommissie. Bij de afd. Onderwijs is de belang rijkste mededeeling, dat het instituut „kweekeling met akte", waartegen zoovele bezwaren zijn gerezen uit het wetsontwerp wordt teruggenomen. Teneinde het door deze intrekking ontstane gat in het bezuinigingsplan te stoppen, zullen de salarissen van nieuw aan te stellen onderwijzers aanmerkelijk dienen te worden ver laagd. De kweekscholen zullen tot 1 Sept. 1936 volledig in werking blijven van dien datum af zullen opheffing en stopzetting der rijksbijdrage voor gewone en bgzondere kweekscholen tegelijk gaan werken. Uitvoerig verdedigt de regeering voorts het voorgestelde capitulanten- stelsel, erop wijzende, dat dit in tegenstelling met door de Kamer uitgesproken onderstellingen reeds in het eerste jaar van zijn werking een aanzienlijke besparing zal op leveren. In den breede zet de regeering voorts haar opvatting uiteen met betrekking tot de door haar gevraag de machtigingen op de Kroon. Zij bestrijdt de staatsrechtelijke bezwa ren, tegen deze machtigingen uit bet midden der Kamer aangevoerd en geeft blijkt, tot eenige tegemoet koming bereid te zijn, o.a. met be trekking tot de machtiging c.a.v. de verkeers-coördinatie. De voorstellen inzake het Invali- diteits- en Ouderdomsfonds worden tenslotte uitvoerig nader toegelicht en de voorgestelde buiten werking stelling der Warenwet vindt nadere verdediging. In auto's van »den steun." De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" berichtte onlangs uit Zeeuwsch- Vlaanderen, dat daar de boeren, die twee jaar achtereen een zeer gunsti- gen oogst hebben gehad, in mooie moderne auto's naar de markt komen en dan de openbare meening tergen door er zich op te beroemen, dat zij deze „van hun steun" gekocht hebben. Mét andere bladen keuren wij deze handelwijze der Zeeuwsch-Vlaamsche boeren, die bovendien Belgische arbeiders in dienst nemen ten einde aan het collectief contract met de Nederlandsche landarbeiders te kun nen ontsnappen, ten sterkste af, aldus „De Morgen." Met deze afkeuring alleen kan echter niet worden volstaan. De vraag dringt zich op, of een steunverleening, ook al wordt die niet aan de personen, doch aan het bedrijf verleend, welke in deze tijden de betrokkenen tot dergelijke luxueuse uitgaven in staat stelt, wel verant woord kan worden geacht. Deze boeren nemen een zware verantwoordelijkheid op zich, door dat zij de openbare meening, die nu eenmaal niet scherp pleegt te onder scheiden en geneigd is alle boeren over één kam te scheren, afkeerig maakt van het in zich voor de ge geven omstandigheden toch juiste systeem van bedrijfssteun. Men vergete niet, dat, toen tot verlaging van den steun aan de tarwe per H.A. werd overgegaan, veelal de voorstelling werd gewekt, als zouden de tarweboeren met dien verlaagden steun nauwelijks kunnen uitkomen. Wanneer zij thans auto's koopen van den steun, zou het begrijpelijk zgn, als de openbare meening con cludeerde, dat men aan dergelijke berekeningen van de zijde der boeren niet al te groote waarde kan hechten. Al te licht zal dan eenzelfde rede neering worden toegepast op eiken overigen directen of indirecten steun aan het landbouwbedrijf, te gereeder, omdat ook van de zijde van al te ijverige pleitbezorgers der boeren- belangen niet zelden de voorstelling wordt gewekt alsof de werkloozen en laag betaalde arbeiders in de steden er nog veel beter aan toe zijn dan de gesteunde boeren. Het is daarom te hopen in het belang der boeren zelf, dat van hun kant krachtig verzet zal rijzen tegen het optreden hunner Zeeuwsche collega's. Vaals* werkloozen in het gedrang Ged. Staten van Limburg hebben aan de begrooting over 1935 der ge meente Vaals hun goedkeuring ont houden. Deze sloot met een nadeelig saldo van f 12.700. De gemeenteraad wilde een belas- tingverhooging om dit tekort te dekken, niet aanvaarden. Zoo lang dit tekort nog niet is gedekt, achten Ged. Staten het on toelaatbaar, dat nog betalingen worden gedaan. Zoo moeten de uit betalingen der steungelden en de loonen der werkverschaffing zoolang achterwege blijven. De salarissen der personen die in gemeentedienst zijn, waren juist Zaterdag j.l. uitbe taald. Woensdag a.s. komt de gemeente raad van Vaals bijeen, teneinde een nadere beslissing over deze aange legenheid te nemen. In waterput gevallen en verdronken. Te Milheeze is de 50-jarige L. v. Rooy in een weide ovöt den rand van een waterput gevallen. De oudste zoon van Van R. snelde onmiddellijk toe en wist zijn vader op het droge te brengen. De man was echter reeds bewusteloos. Dokter Verhagen, die onmiddellijk ter plaatse verscheen, heeft geruimen tijd kunstmatige ademhaling toege past, welke echter niet meer mocht baten. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Buiktyphus te Leiden. De directeur van den gemeente lijken geneeskundigen dienst te Leiden maakt bekend, dat zich in de afge- loopen week twee gevallen van buiktyphus hebben voorgedaan. Dringend wordt aangeraden de melk voor het gebruik te koken en geen karnemelk te gebruiken welke niet van gepasteuriseerde melk is bereid. Door een auto aangereden. Maandagmorgen is op den provin cialen weg tusschen Veghel en Erp de hotelhouder V. L. uit Veghel, die per rijwiel huiswaarts keerde, door een personenauto, afkomstig uit Den Bosch aangereden. De ongelukkige werd door de auto enkele meters over den weg meegesleurd. Rente-beperking van pand brieven en hypotheken. In verband met den in het voor- loopig verslag over het bezuinigings ontwerp geoefenden aandrang om te komen tot verlaging van vaste lasten, is de regeering voornemens de maatregelen inzake de land- bouwhypotheken nu ook de lasten van de hypotheken op het bebouwde te verminderen. De „Stand." weet in dit verband te melden dat een wetsontwerp in voorbereiding is en reeds den Raad van State gepasseerd, waarbij de rente van pandbrieven zal worden beperkt tot 4 pet. en de rente van vorderingen onder hypothecair ver band op 43/4 pet. Slachtoffers van het baden. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is de 18-jarige P. v. A., uit Eindhoven, die te Zaltbommel bij een zuster logeerde, bij het baden in de Waal verdronken. Zondagmiddag is onder de ge- meedte Rosmalen in de rivier de Aa, verdronken de 34-jarige spoorweg arbeider H., uit 's-Hertogenbosch. DEFLATIE OF DEVALUATIE! Doe als Duitschland t Deflatie of devaluatie, wij vechten erover, alsof er geen tusschenweg bestondMaar bestaat die niet Er wordt lang niet genoeg gekeken naar onze Oosterburen, aldus spot Quaeritur in De Morgen. Deze hebben Marken, soliede degelijke Marken, waarbij men met trots kan staan en uit roepen: Wij zijn geen muntverval- schersDaarnaast heb je danSper marken, Reismarken, Bankmarken, Hollandmarken, allemaal van andere makelij en waarde, waarmee je heerlijk kunt dumpen en het toeris tenverkeer aantrekken. Nu moet u niet zoo erg vies kijken bg dat wo0rd „dumpen", want dat komt tegenwoordig in de beste families voor. Weet U wat wij met onze boter en met ons varkensvleesch doen Nou dan, dat bezwaar is dus gemak kelijk te overwinnen. En door al die Markerij is de boel zoo heerlijk ingewikkeld geworden, dat de Duit schers zich tegelijkertijd als de soliedste beheerders van hun econo misch leven voordoen en als de ongelukkigste door hardvochtige schuldeischers belaagde sjlemielen. Die twee tegenovergestelde aspecten van economisch beleid dienen we ook te vereenigen tot een hoogere eenheid van eigenbelang-vóór-alles. Devaluatie dat nooit! Het zou onze eer grootelgks te na komen Maar met België-guldens van één kwartje zouden we zelfs de Brussel- sche tentoonstelling verslaan. Met Engeland-guldens van een dubbeltje een vloed van Angelsaksen over onze lage landen laten stroomen. Met Duitschland-guldens van een stuiver heel bet zuivere Ariërdom onze contreien zien bezetten. En met Japan-guldens van één cent onze musea zien platloopen door de Pruisen van het Oosten. Ziedaar de oplossingWelke Minis ter van Economische Zaken durft er aan. Duitsche huisvrouw koopt groente. Men meldt uit Glanerbrug Nu Duitschland weinig of geen groenten meer van Nederland betrekt, baart het de Duitsche huismoeder groote zorgen, 's middags of 's avonds bij het middagmaal de noodige ,gemüse" op tafel te zetten. Immers de groente is schaarsch en duur. De Duitsche stadjes, die vlak bij de Nederlandsche grens liggen, kunnen nu weer genieten van de voorrechten, die grensbewoners altijd hadden. Zij komen bij heele scharen de grens over en koopen hier het noodige. Nederland heeft overvloed en men betaalt de helft tot een derde van de Duitsche prgzen. Tomaten, kom kommers en bloemkool gaan in groote hoeveelheden de grens over. Invoer in Duitschland is slechts ge oorloofd tot bepaalde maxima, 5 pond voor tomaten bijv., een half pond voor aardbeien, enz. Dientengevolge kan de kleine Duitsche groentenventer niet van de voordeelen in dezen genieten. Hij en zijn collega's klagen dan ook steen en been. Met hun geringe voorraden en hun hooge prijzen verkoopen zij slechts weinig. Intusschen genieten de zakenlieden in het Nederlandsche grensgebied van de omstandigheden. Kruideniers, sigarenwinkeliers, enz. enz. zij hande len allen op het oogenblik in groen ten, als zij aan een hoofdverkeersweg in de nabijheid van de grens wonen. Het staat te bezien, of deze eigen aardige toestand wel lang zal duren. Toen indertijd het vleesch in kleine hoeveelheden over de grens mocht en de grens-slagers goede zaken maakten, kwam ook plotseling een invoerverbod af, binnen 24 uur. Een enkele slager heeft toen zijn bedrijf naar de Duitsche grensstad verplaatst, wat geoorloofd blijkt te zijn. De groentenboer zal intusschen zijn voorbeeld niet kunnen volgen. LEVENSLUSTIGE GRIJSAARDS. Men heeft in den laatsten tijd nauwkeurig aanteekeningen gemaakt omtrent het leven dat de menschen geleid hebben, die in het afgeloopen jaar op een leeftijd ver over de honderd stierven. Men hoopt uit deze aanteekenin gen mettertijd een recept te kunnen samenstellen, hoe men lang en gezond kan blijven leven- In Trapers stierf inden ouderdom van 104 jaar een man, die zelf ver klaard heeft, dat hij altijd zwaar werk verricht heeft en daarbij veel melk, soep en havermeel gebruikt heeft, maar nooit een andere deli catesse. Softa Dragu, een Roemeensche, stierf in den ouderdom van 115 jaar en geenszins van ouderdomszwakte en ook niet tengevolge van een ziekte, maar aan de gevolgen van een onge luk. Deze vrouw heeft uitsluitend geleefd van melk en groenten. Over het algemeen waren de menschen die het langst leefden vegetariërs. Ook Yelka Dimitrigewitsch, een Servische, mag hiet in dit opzicht onvermeld blijven. Zij stierfin Januari van het vorig jaar en haar viel het zeldzame lot te beurt, dat rij 100 jaar getrouwd was. Tot aan haar dood bleef zij frisch en opgewekt. Haar echtgenoot leeft eveneens nog en werktal is hij 123 jaar op het oogenblik nog ijverig op zijn boerderij in de Servische bergen. Frans Baldarti, een Oostenrijker, die in den ouderdom van 110 jaar overleed, werd nog kort voor zijn dood overwinnaar in een danswed strijd, welke in zijn dorp plaats had. Hij was niet alleen leniger dan de jongemannen, maar hij kon ook veel gecompliceerder dansen uitvoeren dan alle mannen van de stad. De Arabier Ben Maati, die in Casablanca stierf, gaf als zijn leef tijd 147 jaar op, wat men als over dreven beschouwt, daar zijn geboorte jaar niet meer nauwkeurig te con troleeren is. In ieder geval zal hij wel ongeveer zoo oud geweest zijn als een vrouw in Afghanistan, die kort geleden in den ouderdom van 118 jaar overleed. Man overboord. Te Maasbracht is Dinsdagmiddag de 21-jarige monteur Bakker uit Zwolle, bij het grijpen naar een flesch koolzuur, welke over boord viel van het vaartuig, waarop hg zich bevond, te water geraakt. Aangezien de man niet kon zwemmen, verdween hij in de diepte. Na tien minuten werd hij levenloos opgehaald. Knoeierijen met tarwe. Vrijdag zijn te Eist twee graan handelaren gearresteerd, die worden verdacht van ernstige knoeiergen met tarwe. Er zouden bij deze overtre dingen van de tarwe-crisiswetgeving belangrijke bedragen gemoeid zijn. Het onderzoek in deze zaak is sindsdien met kracht voortgezet en het beperkt zich niet tot Eist alleen. Dinsdagmiddag is men tot een nieuwe arrestatie overgegaan. In het naburige Oosterhout heeft de politie aangehouden den landbou wer Th. K., een zwager van den graanhandelaar G. W. te Eist, die verleden week in hechtenis is ge nomen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. VENRAY, 6 Juli 1935 DE MUZIEKFEESTEN. Venray's Harmonie heeft haar 75- jarig bestaan op waardige wijze herdacht. De feestelijkheden werden Zaterdag en Zondag ingeleid door een luisterrijk Festival van Harmonie- Fanfare- en Zanggezelschappen, waaraan de eerste dag werd deel genomen door 10, en op den tweeden dag door 12 muziekvereenigingen. Het Festival had plaats in de groote lommerrijke en keurig ver sierde weide van de Familie Janssen- Krijns, achter 't bekende Hotel „De Gouden Leeuw." Een heerlijk zomer weertje begunstigde op beide dagen de feesten. Was de belangstelling Zaterdag niet zoo bijster groQt, op Zondag was het er overdruk. Over het algemeen werd er zeer goed gemusiceerd, alle gezelschappen gaven het beste van hun repertoire, en het bleek dat zelfs de kleinste corpsen muziek te hooren gaven, welke allen lof verdient. Het geven van festivals blijkt weer bevorderlijk te zijn voor de ontwik keling van den muzikalen geest, onder de talrijke vereenigingen, welke Limburg en N.-Brabant telt. Wij willen geen relaas geven van de verschillende uitvoeringen en enkel concludeeren dat alles aan flink gestelde eischen voldeed. Toch mogen hier wel eenige corpsen ver meld worden, die bijzonder uitmunt ten, o.a. de Kon. Harmonie van Horst, Venlosch Gem. Koor Euphonia, Gem. Koor Polyhymnia van Venray, de Fanfares van Meerlo, Sevenum en Leunen, Harmonie Boxmeer, Deurne en Oostrum enz., doch wij herhalen ook de kleine corpsen gaven keurige muziek. Dat de feestvierende Harmonie van Venray zich in de belangstellingvan alle gemeentenaren mag verheugen, bleek wel uit de algemeene mede werking, welke zij bg dit feest heeft ondervonden. Met genoegen mochten wg constateeren dat zoowel het geestelijk als het wereldlijk gezag zich bijzonder had ge'interresseerd voor dit jubilé. Op beide dagen werd na afloop van de algemeene uitvoeringen het feest besloten met een zoogenaamden Beierschen avond, waarbij het bij zonder gezellig was. Morgen Zondag wordt het jubel feest besloten met een groot concours van muziek- en zangvereenigingen, waarbij een 10-tal corpsen in ver schillende afdeelingen zullen kampen om eene bekroning te behalen. Wij wenschen Venray's Harmonie van harte geluk met het tot dusver behaalde succes, en twijfelen er niet aan of ook de wedstrijd van morgen Zondag zal weer eene overgroote belangstelling van muziekliefhebbers trekken. Moge deze wedstrijd de bekroning zijn van de zoo welgeslaagde feesten. P.D.V. „De Eendracht/' Uitslag van de door de Postduiven vereniging „De Eendracht" gehouden wedvlucht St. Denis (388 K.m.) met jarige duiven. Los 6 uur. Aankomst eerste duif 13.26.59. Laatste duif 15.4.56. Wind Oost. Ie en 3e (armbandhorloge) Dinjens 2e Gebr. Spee 4e, 6e en 7e J. Strijbosch 5e, 10e en lie L. Coopmans 8e J. Boom 9e en 12e G. Philipsen Overduif P. Strijbosch. P.D.V. »De Zwaluw." Zondag 23 Juni hield de Postduiven vereniging „Dc Zwaluw" een wed vlucht met jarige duiven vanuit Creil (Frankrijk) afstand 355 K.M. Ie en 32e J. Verstegen 2e, 30e en 34e H. Derks 3e J. Vermeulen 4e en 31e G. van Dijck 5e en 18e J. Janssen 6e A. Loonen 7e P. Manders 8e, 24e en 27e Franken 9e J. Vollebergh 10e G. Vissers 11e, 28e en 33e L. Maassen 12e en 23e Servaas 13e en 36e G. v. Putten 14e Van de Ven 15e G. Janssen 16e en 17e Gebr. Hendriks 19e P. Kersten 20e Gebr. Rutten 21e J. Goumans 22e en overduif van der Heiden 25e Jac. v. Dgck 26e Gebr. Siebers 29e W. Thgssen 35e J. Arts Gelost om 7 uur met Oostenwind. Aankomst eerste duif 2-22-1. Aankomst laatste duif 3-43-6. Veemarkt te Horst. Totale aanvoer 159 stuks. Aanvoer biggen 112 stuks. Prijzen f 10.— tot f 13.veel en vlugge handel. Aanvoer rundvee 47 stuks. Dragend vee f 110.tot f 120. vet vee, koeien 20 tot 23 ct. per Kg. levend, runderen 22 tot 25 ct. per Kg: levend. Vlugge handel doch lagere prijzen. Koninklijke onderscheidingen. Bij gelegenheid der ingebruik- neming van het nieuwe gouverne mentsgebouw te Maastricht werden drie koninklijke onderscheidingen uitgereikt. H. M. de Koningin benoemde tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau den heer Mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, Commis saris der Koningin in de provincie Limburg. tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau den heer Joep Nicolas, glazenier en kunstschilder te Roer mond en den heer Stevens, hoofd opzichter van den rijksgebouwen dienst, te 's Gravenhage. Vliegveld in Zuid»Limburg. Men meldt uit Heerlen aan de Msb Naar wij vernemen is de algemeene toezegging verkregen voor den aan leg van een vliegveld in Zuid-Limburg op een terrein, gelegen onder de ge meente Hulsberg. Het plan is opge nomen onder de objecten van het Werkfonds. De kans is zeer groot» dat binnen betrekkelijk korten tijd met de werkzaamheden zal kunnen worden begonnen. Dr. Colijn's politieke rede te Maastricht. De N. K. schrijft o.m.: Limburg had Maandag vijf minis ters te gast, die gezamenlijk aan wezig waren bij de plechtige over dracht en ingebruikneming van het nieuwe gouvernementsgebouw te Maastricht. Dit groote werk is na een arbeid van zes jaren tot stand gekomen, Het werd gebouwd in een zeer moeilijken tijd, zoo moeilijk, dat de afbouw, toen het werk halverwege was gereed gekomen, een oogenblik dreigde te zullen stokken. Het was, toen de regeering. als ten einde raad, van de provincie de noodige gelden verlangde, om den bouw voort te zetten. Het verstandig overleg, dat daarop volgde, leidde tot den afbouw voor rijksrekening, met een voorschot, een rentedragend voorschot echter, van de provincie, waarvan ook de aflossing geregeld werd. De eerste kwam dus weer op het goede spoor. Thans verklaarden beidé Ministers, die bij den bouw officieel 't woord voerden de Excellentie die liet bouwen (Financiën) en de Excellen tie aan wie het gebouw werd over gedragen (Binnenlandsche Zaken) als om strijd, dat het de plicht was van het Rijk te zorgen voor de huisvesting van het Provinciaal Bestuur. Als het nog noodig ware, zouden de Staten door deze ver klaring wel volledig verzoend zijn. Op den hoogen ernst van den tijd werden we na deze beide ministrieele redevoeringen onmiddellijk weer ge wezen door die van Dr. Colijn. den Minister-President, die een zeer op vallende rede hield, waarmede we plotseling buiten het zoo behaag lijke gouvernementsgebouw stonden, in de wijde politieke velden, waar zoo talrijke en zware hindernissen tegenwoordig den geregelden gang belemmeren. Als om zich tegenover Limburg te verontschuldigen, waarom hij pr. Gelissen, dezen besten onder ons, uit ons midden heeft weggenomen en naar Den Haag gehaald, gaf Dr. Colijn een schildering van den eco- nomischen toestand, van de oorza ken der problemen en tevens een bespreking van de taak, die voor minister Gelissen is weggelegd. Van devaluatie wil dr. Colijn niet weten. Ofschoon hij niet ontkennen kan, dat tot de oorzaken van de diepte onzer malaise ook de deva luatie van het buitenland behoort. Maar hier zullen wij allerminst een uitspraak doen. Dr. Colijn heeft ais kabinetsleider gekozen voor een tweede gedachte, die ook buiten de door hem genoemde oorzaken staatindustrialisatie. Daarheen gooit het kabinet vastbe raden het roer om, maar zonder enthousiasme, tenminste bij dr. Colijn. We moeten immers ook hier den dag niet prijzen vóór den avond. Stellen we onze verwachtingen niet te hoog, al dient toegegeven, dat hier, altijd binnen zekere grenzen, iets kan worden gedaan. Maar bij het Werkfonds zijn geen aanvragen van beteekenis van in dustrieën ingekomen. Doch het ka binet wil in die richting werken. En daarom werd prof. Gelissen gehaald iemand die gelooft in industrialisatie, die er ideëen over heeft en daar voor met enthousiasme werkt. Moge prof. Gelissen ook eenig enthousiasme kunnen overstorten in dr. Colijn, opdat het'geheele kabinet krachtig achter zgn denkbeelden sta. Maar prof. Gelissen overtuige zijn kabinetsleider, dat het niet gaat over nieuwe industrie alleen, maar veeleer over ons geheele bedrijfs leven, dat voor een zeer aanzienlijk deel met de grootste moeilijkheden te kampen heeft. Eer hadden we dan ook verwacht dat dr. Gelissen uit Limburg was gehaald, ook en vooral om de groote lasten, welke op het bedrijfsleven drukken, te verlichten, en in 't al gemeen de noodzakelijke regeerings- politiek met al zgn krachten te helpen volvoerenvermindering der lasten voor het geheele volk, vooral van de vaste lasten, die talloozen het leven zoo zwaar maken. De regeering wil haar deflatie- politiek voortzetten. GoedMaar dan heeft zij ook de consequentie te aanvaarden van haar neerdrukken op lage inkomsten. Die consequentie eischt vermindering der lasten van het bedrijfsleven en ook van het gezin. N.S.B.-voorsiel over de salarieeriug van Gedeputeerden. Dinsdag zijn de Provinciale Staten der verschillende provincies bijeen gekomen. Na onderzoek van. de geloofsbrie ven der nieuw gekozen leden namen deze, na aflegging van devereischte eeden of beloften, zitting. In elke provincie heeft daarop de Commissaris der Koningin als voor zitter de niet teruggekomen oud-

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6