Gemengde Berichten. Ons weekpraatje. paarden kon slechts aan 4 stuks dit certificaat worden toegekend. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het candidaats- examen civiel-ingenieur de Heer G. P. H. de Haen, Venray. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 18, 2e lid juncto artikel 16 der Drankwet Stbl. 1931, No. 476, ter openbare kennis, dat op 1 Juli j.l. is ingekomen een verzoek van JAN HUISMAN, met selaar, wonende te Venray, Lange- weg 21, waaruit blijkt, dat hij vol hardt bij zijn op 23 Mei 1932 inge diend verzoek om eene volledige ver. gunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein voor de be nedenvoorkamer van het perceel Langeweg 21, op welk verzoek toen echter afwijzend moest worden be schikt uitsluitend op grond, dat het wettelijk maximum aantal vergun ningen voor Venray was bereikt. Binnen twee weken na de dag- teekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen der vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders indie nen. Venray, 2 Juli 1935. Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. KOSTELOOZE KOEPOK INENTING. Burgemeester en Wethouders van VENRAY brengen ter openbare kennis, dat in een lokaal der scholen aan eenieder, die zich daartoe aan meldt, gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting en herinenting: DORP: Woensdag 10 Juli a.s. 2 uur namiddag (Jongensschool) OOSTRUM Donderdag 11 Juli a.s. 4 uur namiddag. OIRLODonderdag 11 Juli half 5 namiddag. CASTENRAYDonderdag 11 Juli a.s. 5 uur namiddag. VEULEN: Donderdag 11 Juli a.s. half 6 namiddag. LEUNEN (Jongensschool); Don derdag 11 Juli a.s. 6 uur namiddag. YSSELSTEYNVrrjdag 12 Juli a.s._ 4 uur namiddag. HEIDE; Vrijdag 12 Juli a.s. half 5 namiddag. MERSELO Vrrjdag 12 Juli a.s. 5 uur namiddag. Belanghebbenden moeten le. medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2e. op denzelfden dag en hetzelf de uur in de week na de inenting, dus voor het Dorp op Woensdag 17 Juli, voor Oostrum, Oirlo, Castenray, Veulen en Leunen op Donderdag 18 Juli a.s. en voor Ysselsteyn, Heijde en Merselo op Vrijdag 19 Juli a.s. terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inenting met goed gevolg heeft plaats gehad. De aandacht wordt erop gevestigd dat de meest gunstige leeftijd voor de kinderen is voor de inenting van 4 tot 10 maanden. Ouderen kunnen echter ook worden ingeënt. Venray, 4 Juli 1935, Burgemeester en Wethouders vnd. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Sprokkelen van hout Vergunningen voor het sprokkelen van hout in de gemeentebosschen worden in het vervolg alleen afge geven op iederen VRIJDAG tusschen 4 en 5 uur n.m. De Boschwachter I. MIN. Vanaf 15 Juli adres Veldstraat 14. Eindexamen Gymnasium VENRAY. 4 Juli. Eerste groep. Allen ge slaagd, n.l. A. Backelandt, J. Bra_ bers, J. Cox, (Oostrum), v. Hoorn, J. Hovius en D. Janssen. GEVONDEN: een vulpen. Inlichtingen Gemeente-Politie. GEVONDEN een bankbiljet van tien gulden. Inlichtingen Marechaus see-kazerne. Voor de acte L. O. slaagde aan de R.K. Kweekschool „Maria Imma- culata" te Mook Mej. Toos Fonck. Premiekeuring van trekhonden. De regelingscommissie voor de worden. Voor de sportliefhebbers is deze ontmoeting een bizondere attractie, beide ploegen geven dan hun beste spel. Vooral de Valken spelen op Servatiusterrein steeds hun beste wedstrgden. Of ze deze traditie zullen handhaven, moeten ze Zondag laten zien. De opbrengst van deze wedstrijd stelt het Valkbestuur ter beschikking van den in 't ziekenhuis opgenomen Valkspeler. Hoewel Servatius in de zomer maanden de noodige voetbalrust neemt, waren ze aanstonds bereid om voor dit mooie doel een wedstrijd contra De Valk te spelen, een spor tieve daad, die we ten zeerste toe juichen. Om deze wedstrijd financieel zoo goed mogelijk te doen slagen, zullen kaarten in voorverkoop worden aan geboden. Steunt allen dit mooie doel Sportliefhebbers allen op naar Servatiusterrein. LEUNEN. Het tweede concours van den Bond van Handboogschut tergen „De Vriendschap", zal plaats hebben op de doelen van „St. Joris' te Leunen op Zondag 14 Juli a.s. OIRLO. Onze dorpsgenoote, Mej. Marie de Ponti, slaagde verleden Zaterdag voor onderwijzeres. De geslaagde genoot hare opieiding bij de Zusters Franciscanessen te Oir- schot. MERSELO. De kermis alhier be hoort wederom tot het verleden. Ondanks de muziekfeesten te Venray (waarom moesten die gehouden worden bij gelegenheid van onze kermis?) heeft er 3 dagen eene ge zellige drukte geheerscht. De kaste leins maakten goede zaken, wat voor een groot deel te danken was aan het prachtige zomerweer. Maandag middag gaf de fanfare Sint Oda, een volksconcert, dat vele aandach tige toehoorders trok. Op de vergadering van de jonge boeren alhier, werden tot juryleden voor de tentoonstelling te Venray benoemd Voor de afd. Rundvee: de heeren Joh. Arts en Jean Claes. Voor de afd. Varkensde heeren Joh. van Osch en W. Claes.' Verder werd besloten gezamenlijk de passiespelen te Tegelen te be zoeken en een excursie, te maken naar de proefboerderg te Beesel. Tot slot besloot men tot eèn gel delijke bijdrage aan de ruiterclub Sint Jan voor het aanschaffen van een nieuw vaandel. Schuttersbond „Venray en Omstreken**. Zondag had te Geysteren het eerste bondsconcours plaats van den „Schut tersbond Venray en Omstreken. De uitslagen waren als volgt KORPS (vaste paal) le prijs St. Petrus, Bergen2e pr. O. L. Vr.-Gilde, Holthees 3e prijs St. Sebastianus4e prijs Wilhelmina, Siebengewald5e prijs Prins Hendrik, Afferden6e prijs St. Willibrordus, Geysteren7e prijs St. Anna, Venray 8e prijs Zandakker, Venray9e prijs St. Antonius, Well. KORPS (vrije hand) le pr. St. Petrus, Bergen2e pr. St. Willibrordus. Geysteren3e pr. Wilhelmina, Siebengewald4e pr. Prins Hendrik, Afferden5e pr. O. L. Vr.-Gilde, Holthees. Koningskruis werd gewonnen door G. Weijers, Afferden. Keizerskruis werd gewonnen door A. Martens, Holthees. Eerekruis werd gewonnen door P. Tissen, Bergen. PERSONEELE WEDSTRIJD, le pr. C. Mulders2e A. Bonants, Holthees 3e G. Cornilissen, Afferden 4e J. Wilbers, Bergen5e P. Tissen, Bergen en 6e A. Buddigen, Sieben gewald. EXTRA AANBIEDING: le. 2e en 3e prijs St. Petrus, Bergen. HOLTHEES. Zondag had alhier het Koningschieten plaats onder de leden der handboogschutterij St. Joseph. Als koning trad uit het strijd perk de heer F. Kersten-Asselbergs met 72 punten. OVERLOON. Zaterdag 29 Juni had alhier na het Lof een propaganda- vergadering plaats in 't Patronaat, om te komen tot het oprichten eener afd. K.J.V. Als spreker trad op de Eerw. Pater Lutger, districtsdirecteur der K.J.V. te Boxmeer. Er gaven Jeugdvereenigingen Jonge Wacht, Verkenners etc. etc. onder te brengen en wel de jongens tot 17 jaar. het Zuiden per 1 Augustus a.s. In Bakel was reeds met een proef aan gevangen. voor verbetering van Rgkswege van het Trekhondenras in. de Provincie Lim burg zal op Maandag 8 Juli a.s. des namiddags om 7 uur een premie keuring houden van trekhonden op 't Henseniusplein alhier. Van de gelegenheid zullen onge twijfeld vele trekhonden-eigenaars gebruik maken. TurnsporL Aan de gymnastiekvereniging „St. Christoffel" alhier is de organisatie van het Kringfeest opgedragen. Een 15-tal vereenigingen zullen zich in vreedzamen kamp de eere- palm betwisten. Acht September zal dus weer een drukke dag worden voor Venray. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. Kostelooze Rijwielbelasting- merken. Er zal gelegenheid zijn tot het aanvragen en afhalen yan kostelooze rijwielmerken ten kantore van den ontvanger der directe belastingen enz. Stationsweg te Venray. den 18 Juli 1935, 19 Juli 1935, 25 Juli 1935, 26 Juli 1935, 1 Augustus 1935 en 2 Augustus 1935, telkens 's namiddags van 7 tot 9 uur. Teneinde teleurstelling te voor komen wordt belanghebbenden aan geraden van deze uren ook gebruik te maken. Voetbal. zich 11 leden op. MGR. DR. H. A. POELS. Mgr. Dr. H. A. Poels, geestelijk adviseur van den R. K. Mijnwerkers- bond, van den R.K. Limb. Werklie- denbond en van St. Callixtus, R.K Bond van Administratieve Mijnbe- ambten, Hoofdaalmoezenier van So ciale Werken in het Roermondsche diocees, herdenkt op 24 September a.s. den dag, waarop hij voor 25 jaren door wijlen Mgr. J. Drehmans benoemd werd tot Aalmoezenier van Sociale Werken. Mgr. Poels is Huisprelaat van Z. H. den Paus en Consultor der Bij belcommissie. O LEGEROEFENINGEN. Dinsdag zijn te Venlo 4-daagsche oefeningen begonnen voor de ver- bindingsafdeelingen van de infan. terie-regimenten van de 3e divisie omvattende de regimenten 13 uit Maastricht, 6 uit Breda, 3 en 14 uit Bergen op Zoom en 2 en 17 uit Venlo. Voorts verleenen medewerking het regiment genietroepen met radio auto en 2 luchtwaarnemingsposten, alsmede de luchtvaartafdeeling uit Soesterbterg. Vrijdag werd een groote oefening gehouden op de Bleriksche heide. Een R. J. C. In Limburg? Naar de „N. Venl. Crt." uit zeer betrouwbare bron verneemt, zal in j het Diocees Roermond binnenkort worden overgegaan tot oprichting van een K(atholieke) J(ongens) C(entrale). Deze organisatie zal worden gefor- Tengevolge van de hitte overleden. Mej. L. uit Eindhoven, die Maandag in de Molenstraat te Weert door de hitte werd bevangen, is Dinsdag in het St. Jansziekenhuis te Venlo, alwaar zij ter verpleging was opge- tarwewetten nomen, overleden. PASSIESPELEN TEGELEN. UITVERKOCHTE VOORSTEL LINGEN. Zooals het ontroerende spel mocht doen verwachten, doch wat vooral na de geestdriftige besprekingen in ehad in verband de pers van alle richtmgen zeker - - - - De tarweknoeierijen te Eist. De twee verdachten, W., graan handelaar en J., molenaar, beiden te Eist, die er van beschuldigd werden zich te hebben schuldig gemaakt aan fraude in verband met de crisis- het Rijk voor duizenden guldens moeten hebben benadeeld, bevinden zich nog steeds te Anhem in hechtenis. Zij hebben voor den rechter-commissaris een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. De tarwe-knoeierijen te Eist. Donderdagmiddag heeft een vierde was, loopt het bij de Passiespelen te Tegelen weer zeer druk. Wanneer het bezoek zoo blijft toenemen en wij verwachten zeker dat dit het geval is: elke voorstel ling zijn er steeds meer en 't druk ke reiszeisoen, dat ook hier 't groot ste bezoek brengt, nadert zal het gewenscht zijn, om teleurstelling te voorkomen, dat men de plaatsen tij dig reserveert. Zaterdagmiddag was de kinder voorstelling waar ook grooten, die, zooals geestelijken, verhinderd zijn de Zondagvoorstelling bij te wonen, tegen gewone prijzen mogen komen bezocht door 4000 perso nen, terwijl er 1000 moesten afge. wezen worden, die heden Zaterdag de voorstelling bijwonen, welke ook weer uitverkocht is. De Zondagvoorstellingen zijn ook zeer druk bezocht. Daar allen zoo diep onder de in druk komen van deze sublieme Pas. siespelen, zijn de duizende bezoekers de beste propagandisten en gaat ook nu, gelijk vroeger, het bezoek in snel tempo crescendo. Viaduct te Roermond. In den rijksweg VenloRoermond zal te Roermond de overweg op den Venloscheweg over de spoorlijnen EindhovenRoermond en Venlo Roermond worden vervangen door een viaduct. St.crt. 127 bevat nu een opgave van de perceelen in de ge meenten Maasniel en Roermond, welke krachtens Kon. besluit daartoe zullen worden onteigend. De Limburgsche Gedeputeerden herkozen. In de Woensdagmorgen gehouden vergadering der Provinciale Staten, werd begonnen met verkiezing van Gedeputeerden. De zittende leden werden herkozen. Het zijn dus weer de heeren W. M. A. Galiart, J. H. Maenen, H. J. L. Merkelbach. mr. M. J. H. H. Pau- lussen, J. Th. Verheggen, Th. P. H. Rutten, Noodlottige val van zijn fiets. Woensdagavond maakte de 25-jarige G. P., wonende te Geulle, met zijn zuster een fietstocht langs het Julianakanaal aldaar. Ter plaatse zijn teerwerken in uitvoering bij den Rijkswaterstaat, waardoor het ver keer wordt bemoeilijkt. Tengevolge van een kleine onhan digheid is P. met zijn rijwiel komên te vallen en over de glooiing in het kanaal terechtgekomen. P. die niet kon zwemmen verdween onmiddellijk de diepte. Na ruim twee uur dreggen werd het lijk opgehaald. Brutale oplichter. Bij een drogist te Heerlen ver voegde zich Woensdag een vreemde ling en bestelde een aantal artikelen. Hij zeide geen geld bij zich te hebben, maar de bediende moest het bestelde maar in het hotel bezorgen en dan meteen voor f 100 klein geld mee brengen, daar hij niet kleiner had dan een biljet van f 100. De bediende vervoegde zich met het bestelde aan het hotel en de vreemdeling nam het klein geld in ontvangst en zou het bankbiljet in een andere kamer gaan halen. Maar de bediende moest lang wachten en kwam tenslotte tot de ervaring, dat de vreemdeling de plaat had gepoetst zich per taxi over de Duitsche grens had laten brengen. Morgen Zondag 7 Juli zal er op 't meerd zoowel in Diocesaan als in prachtige Servatiusterrein de wed- Parochiaal verband, strgd ServatiusDe Valk gespeeld Het ligt in de bedoeling, alle R.K WONINGHUREN OMLAAG De Maasbode verneemt, dat het Kabinet, in zijn verlangen om tege moet te komen aan den wensch, dat de vaste lasten, worden verlaagd, ook rechtstreekschen druk zal uitoefenen op de huren van de woningen. Men doelt daarbij vooral op de woningen van arbeiders en daarmee gelijk te stellen huurders, waarvan de huren lang niet in die mate zijn gedaald als bij het duurdere woning type. Smokkelaars aangehouden. Te Mierlo zijn twee smokkelaars uit Mierlohout, vader en zoon L., en zekere V. uit Helmond aangehouden wegens smokkelarij van 90 KG. boter en 20 KG. suiker. Nieuwe indutsrle te Oss. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal te Oss een nieuwe industrie ge vestigd worden in een gedeelte der Philipsfabrieken en kantoren. Het is een Belgische firma in textiel, die zich uitsluitend toelegt op het ver vaardigen en in den handel brengen van tapijten. Het is de firma Dessau van Societé Anonieme uit Moeskroen. Op 1 Augustus zullen 35 wevers uit Oss naast enkelen uit het buiten land worden tewerk gesteld. Loonbijslag in den Landbouw. Donderdag had te Eindhoven ten stadhuize een conferentie plaats onder voorzitterschap van den heer Meijer de Vries van het Departement van Sociale Zaken met vertegen woordigers der landbouworganisaties der provincies Noord-Brabant en Limburg. De bijeenkomst droeg een.besloten karakter. Na afloop werd meegedeeld dat aan den minister geadviseerd zal worden om den loonbijslag in den landbouw ook in te voeren in met de graanknoeierijen te Eist. Thans is aangehouden zekere A. F. J., wonende te Arnhem, keur meester en taxateur bij de geweste lijke tarwe-organisatie in Gelderland, broeder van den reeds gearresteer den graanhandelaar J. De rietendaken gaan verdwijnen, Nu de Brandverzekering van den N.C.B. en vele andere brandassuran- tiemaatschappijen er toe zijn over gegaan om de boerderijen, voorzien van rieten daken, niet meer tegen brandschade te verzekeren of de premie daarvoor ontzettend te ver- hoogen, zijn reeds verschillende landbouwers te Waalwijk er toe over gegaan om de rieten daken door pannen daken te vervangen. Geraffineerd oplichter ontmaskerd. Door de gemeentepolitie te Boxtel is thans een eind gemaakt aan de geraffineerde oplichterspractijken van een zekeren A. uit Boxtel, die er zijn beroep van maakte in diverse kloos ters gratis logies te krijgen, meldt het „Hgz." Hij verschafte zich eenige introductiebrieven, welke hij zelf geschreven en onderteekend had met namen van vooraanstaande geeste lijken. Op weg naar een bruiloft te water gereden. Het echtpaar Wassink uit Wou- brugge, begaf zich Woensdagmiddag per auto naar de bruiloft van een hunner kinderen. Te Leimuiden werd hun wagen aangereden door een vrachtauto. Hoewel de wagen te water geraakte, kon het echtpaar worden gered en met een andere auto werden beiden naar Woubrugge teruggebracht. Bij aankomst aldaar moest echter medische hulp worden ingeroepen, omdat man en vrouw zich onwel gevoelden. De vrouw bleek er het ergste aan toe te zijn en haar toe stand verergerde zoo, dat zij enkele uren nadien overleed. De verduistering te Wormerveer. Het tekort dat bij de firma J. Schaap Lzn. te Wormerveer, is ont staan door de malversaties van den kassier L. Schaap, zal vermoedelgk het bedrag van één miilioen nog met eenige tonnen overschrijden. Het genoemde schadebedrag f 1.250.000, is echter de som waarvoor de firma Schaap, voor haar safehouders, bg een verzekeringsfirma te Wormer veer was verzekerd. Deze assurantie-firma betwist echter, volgens het „Handelsblad", de rechten der safehouders op uit- keering, terwijl zij zich eveneens niet verplicht acht de schade aan de kassiersfirma te vergoeden, daar deze haar eigen safe heeft geplunderd. De grootste gedupeerde, de Mij. Electrische Stroomverkoop Zaanland, was voor het uit haar safe ont vreemde effectenbezit a f 300.000 niet alléén bij de firma Schaap ver zekerd. Het onderzoek naar de positie dei- bank zal ten minste nog tien weken in beslag nemen. Pas dan zal de schade der rekening-courant- en depositohouders bekend zijn en dan zal de familie van den voortvluch- tigen bankier eveneens het accoord bepalen. Verwacht wordt echter, dat het percentage, dat uitgekeerd moet worden, belangrijk lager zal zijn dan oorspronkelijk werd gedacht, aange zien er onder de debiteuren dubieuze posten voorkomen. De wensch van Mussert.... Als eerst de R. K. Staatspartij maar eens weg was. Mussert laat geen blad verschij- nen, of hij verkondigt, dat de R. K. Staatspartg weg moet. Hij doorziet blijkbaar goed, dat die partij een sta-in-den-weg is voor zijn persoon tje, evenals voor den rooden vloed. Als hg de Kath. Partij met behulp van graaf d'Ansembourg en nog een paar Katholieken a la von Pa pen maar eerst onder de knie had, dan was zijn bedje gespreid.... Daarom, in het jongste nummer van „Volk en Vaderland" het vol gende Alleen reeds daarom zal het een zegen voor ons volk zgn, als deze partij verdwijnt en haar macht niet langer op het katholieke volk drukt. Duizenden en tienduizen den zullen verlicht opademen en den rug weer kunnen strekken, zullen weer rechtuit en eerlijk kunnen spreken en handelen, wan neer de Staatsparty verdwenen is. De strijd tegen de Staatspartij is een stuk volksbevrgding. Wie het niet gelooft, ga maar eens kijken naar Duitschland, waar de duizenden.... opademenDat wil zeggen, de duizenden die aan het laad je zitten. De overige miliioenen piepen en knarsetanden.... in pgnlgke stilte. Een oude herinnering.... Het herstel der kerkelijke hiërarchie in ons land. Een daaruit voortgekomen vlagincident te Schipluiden. Een razende boerenbe volking. Aanvallen op den gehaten persman. Toen ik op een der laatste mooie zomeravonden, welke eindelijk ons deel zijn geworden, buiten zat, werd ik aangeklampt door een jeugdigen plaatsgenoot, die me naar het adres vroeg van de K.L.M.-directie. M'n jonge vriend voelde n.l. met zgn diploma A en B van de M.U.L. O. in den zik, de wereld voor zich open liggen en hoewel hij zich be wust was, dat de tijdsomstandighe den een hindernis konden zijn voor velen om datgene te kunnen volgen wat ze als hun levensroeping be schouwen, wilde hij toch zijn best doen om als piloot of marconist bij onze roemvolle K. L. M. een plaats te bekomen. Onderwijl we zoo aan het praten waren fietst een ander jongmensch voorbij, die me door mijn jeugdigen interviewer als zijn „kameraad" werd nagewezen, Die wil journalist worden, zoo werd ons onthuld. Natuurlijk voelden we ons ge streeld de waardeering, welke spreekt uit een 'poging van anderen om te bereiken, wat men zelf ge worden is, zulke waardeering altijd min of meer vleiend. Men zal zich dus kunnen voorstel len, dat ik een blosje van spijt en verlegenheid op de wangen kreeg, toen mijn jeugde vriend inzake de beroepskeuze van zgn kameraad toevoegde, dat die keuze ontsproten was aan den gedecideerden afkeer van dien jongeling voor „leeren en studeeren". 't Was of ik een trap kreeg op '1 eksteroog van mijn zelfbewustzijns- knobbel. Ik betoogde, dat de journalistiek niet alleen een vlotte pen vereischte. maar ook een vrij gedegen kennis van allerlei zeer uiteenloopende za ken, omdat de journalist, werkende aan zijn hoofdartikel of welke bij drage voor de krant ook, blijk moet kunnen geven dat hij zgn materie beheerscht. Juist een journalist, betoogde ik. raakt daarom «nooit uitgeleerd en uitgestudeerd Een dergelgke geleerde journalis tiek echter was niet de soort, welke de kameraad van onzen vriend zocht. Die bleek het baantje van reizend correspondent te ambieeren, die moorden en bralden gaat „verslaan", mee-eet aan officiéele maaltijden, schepen te water helpt laten proefvaarten meemaakt, alsmede de sjampie helpt opdrinken. Toen heb ik te kennen gegeven, dat de kameraad van mijn vriend misschien de geschikte persoon zou wezen om me te vervangen bij het verslaan van de raadszitting in een gemeente, waar ik onlangs voor den eersten keer kwam en waar me thans reeds een pak slaag is beloofd voor het geval, dat ik er ooit voor den tweeden keer zou durven komen. Wat het vorenbedoelde jongmensch in de journalistiek, waartoe hij zich aangetrokken voelt, zoekt (maar er niet in vinden zal), is de oude romantiek van het vak, welke er vrijwel uit verdwenen is. Groote reportages worden haast niet meer georganiseerd of onder nomen: ze zijn het werk geworden van de groote internationale pers- bureaux of van aanzienlijke dagblad combinaties. En aan de kleine reportage is elk avontuurlijk element vreemd gewor den. Daarom heb ik b.v. ook geen ver trouwen meer, dat ik ooit in werke lijkheid nog het pak slaag zal krijgen toegemeten, hetwelk me als belooning voor het verslaan van een volgende raadszitting in de bovenbedoelde gemeente is beloofd en toegezegd. Hoe kon 'n verslaggever vroeger naar dergelijke incidenten verlangen, welke hem naam gaven als journa list faam als held, glorie als marte laar. En copie, vellen en kolommen copie Ik herinner me... 't Zal zoowat een kwart eeuw geleden zijn ik was in die jaren krullenjongen in den journalistieken timmerwinkel. Op 'n dag kreeg ik bezoek van een goedigen, ouden, mij overigens onbe kenden heer. Hg stelde zich voor als Musquetier, burgemeester van Schip luiden, een dorp in het Westland. De oude baas, die misschien wel 'n zeventiger was, bleek op van zenuwen. Sinds maanden reeds deed heel de boerenbevolking van zgn gemeente haar uiterste best om hem weg te p.... uit het dorp.; men wilde dat hij zijn ontslag zou vragen aan H. M. de Koningin. De aanleiding van alles zocht hij in een oude, heel oude geschiedenis. In 1878 werd door de katholieken het zilveren jubileum van het herstel der kerkelijke hiërarchie in Neder land gevierd. Algemeen werd in het Roomsche Schipluiden gevlagd er was maar één uitzonderingvan de woning van den protestantschen burgemeester Musquetier, vader van mgn bezoeker, wapperde de nationale driekleur niet. Dat feit leidde tot relletjes en zoolang de burgemeester leefde, heeft men hem zgn houding nooit vergeven. Toen de man stierf, werd zijn zoon in hetzelfde ambt benoemd en ook tegen zijn persoon bleef de critiek en oppositie worden gevoerd. Zooals het gaat in dergelijke omstandig heden zocht en „vond" men andere bezwaren tegen den ambtsdrager. De burgemeester werd b.v. beschul digd van het te hoog opvoeren van reisdeclaraties en het regende re quester. naar Den Haag om zijn ontslag te verzoeken. In de raadsvergaderingen was de oppositie meer dan bar de oude heer werd er compleet uitgescholden en een behoorlijke afdoening van de agenda's werd onmogelijk gemaakt. De burgemeester, die, naar hij zeide, had vastgesteld, dat ik soms een lief stukje in de krant kon schrijven, Hoewel ik persoonlijk zeer beslist de vreugde der Schipluidensche boe ren over het herstel der kerkelijke hiërarchie in ons land deelde, oordeelde ik toch, dat die vreugde het gezag in Schipluiden niet mocht onder mijnen en ik vereerde de eerst komende raadszitting met mijn be zoek. De burgemeester had een tafeltje en een stoel voor me laten klaar zetten, maar toen ik mijn plaats had ingenomen, bleek me, dat een en ander niet 's raads instemming had. Aanstonds werd door eenige leden van het geachte college geïnformeerd wat dat voor 'n vent was, die daar zat en toen de voorzitter ophelderde, dat ik een persoonlgk afgezant was van de Koningin der Aarde, boden eenige edelachtbaren aan om me d'r eigenhandig weer uit te gooien uit de raadszaal, waar zich nog nimmer een persman had vertoond. Slechts na de zeer nadrukkelijke verklaringen van den voorzittèr, dat daartegen eenige wettelijke beden king bestond en nadat een oude veldwachter zich beschermend naast me had opgesteld, mocht ik blijven. Ik noteerde alles getrouwelijk, schreef de ruwe uitvallen tegen den burgemeester woordelijk op, boekte het feit, dat een der raadsleden het kauwsel van achter zijn kiezen in de richting van des voorzitters hoofd dirigeerde en legde in beverig schrift vast, dat slechts door krachtdadige Ik herl studenten lijksche mjs d Schipluide *eb( me zeiven aan een p omzwacht et ItyE lide tiog< teie afbreuk té d< in haar gefean leden erval gii alleen om can welke, zoal£eg< weldenkend we zen. Tot ons £s bleken, dafer andere nen houdei dag 11. met een kl< en oplette: de zaak kunnen lei< Wanneer daar nog ii wordt verl we zijn mot We willei tief bekijkeiart plezier melqiak er iets goei VE >te k ïgs 't Is vreugde teren, dat van Venr^ne, verandert Het wai jzir doeling ov stie een polem en, voor een ter verdedfee Y in biezonc h< ten treden- aard der aet leek. Dat pk reden, waai an het Bestuiiay's schuldig bl 't Wordt alg zeer gevaaann gelijke gevam der bekende om het eijt, g het hoofd loer komt totjke welke mtffer weinig of Bst£ Zo was 'pns tusschenkomst van den veldwachter stuk i.d.t. èel verhinderd werd, dat een der vroede doeling, ojanii vaderen de petroleumlamp van 't plafond wilde rukken om deze als projectiel te gebruiken. Het verslag der zitting werd zeer uitvoerig en heel de Nederlandsche pers nam het woordelijk over uit het Haagsche blad, waarvoor ik het had opgemaakt. De gevolgen waren ontzettend. De redactie van het Haagsche blad kreeg brieven en zelfs een persoonlgk be zoek van de raadsleden om te be werken, dat ik aanstonds op straat zou worden gegooid en in elk geval nooit meer in Schipluiden zou weer- keeren. Nochtans was ik bij de volgende zitting weer present. Ik kon rustig de raadszaal bereiken, maar tijdens de vergadering vulden de zaal en de gang zich met boeren, allen met stevige knuppels gewapend. Van de straat af drong het gejoel van groote menigte naar binnen door. Toen de zitting was geëindigd, ging ik in gezelschap van den burge meester en den veldwachter naar buiten. Honderden boeren drongen daar op en van alle kanten klonk de vriendelijke aanmoediging„Slaat hem dood Een regen van steenen daalde neer i de burgemeester en ik moesten overhaast de naastgelegen woning van het hoofd der gemeente binnen vluchten de veldwachter die buiten bleef, vermocht niets tegen de tierende menigte. Ik wilde zoo verklaarde ik den burgemeester elk geval naar huis en daartoe eerst mijn fiets ophalen, welke ik het café van ce.i zekeren van Dijk had gestald. De oude burgemeester greep nu een revolver en, deze dreigend voor zich uithoudend, opende hij de deur om, gevolgd door mijn persoontje, naar buiten te treden. Zoo bereikten we het café. Nauwelijks waren we er binnen, of een hagel van steenen vloog door de ruiten; de caféhouder bukte zich weg achter het buffet. Burgemeester, zei ik, geef mij die revolver maar, dan ga ik wel naar huis. De oude heer was gelukkig echter zoo verstandig om me geen onge. lukken te laten maken. Hij trad me voor naar buiten, waar hij met een paar schoten in de lucht de boeren deed uiteenspringen. De veldwachter daagde weer op en we besloten, dat ik onder diens geleide per fiets zou wegtrekken. Overal bleken de olie-straatlan. taarns gedoofd en plots werden we den donker weer met steenen bekogeld. Ik vond het toen welletjes. De oude veldwachter was niet in staat om een behoorlijk tempo in te zet ten en daarom deed ik dat maar op mijn eentje, den dienaar der wet en zijn boeren en de moeilijkheden ver achter me latende. Ik zette een spurt in, waarmede ik toentertijd, ware mijn prestatie genoteerd geworden, zeker 't wereld kampioenschap op mgn naam zou hebben gekregen. Het verslag der zitting kwam nu weer in alle mogelijke kranten en van den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland kreeg.ik 'n schrijven waarin hij zgn excuses aanbood voor het feit, dat mijn persoonlijke vei ligheid in Schipluiden klaarblijkelijk onvoldoende was* verzekerd geweest. Hg zegde me extra bescherming van de rijksveldwacht toe. Voor de volgende zitting van den raad werd ik thuis afgehaald door twee rijksveldwachters in burger. Met ons drieën togen we per fiets naar Schipluiden. Halverwege, bij de brug naar het gehucht den Hoorn, werden we achterop gereden door 'n paard en kar, waarin een der edel achtbaren was gezeten. De zweep ging striemend over 't paardenlijf en of ik links week met m'n fiets of rechts, de boer stuurde z'n kar achter me aan om te trach ten mij te overriden. Ik liet me nu in den naar het water afloopenden graskant van den smallen weg van m'n fiets afglijden. Intusschen echter waren de rijks veldwachters in actie gekomen ze riepen den boer aan. dat hij zou stoppen, maar z'n edelechtbare reed in razend tempo naar Schipluiden, waar hij kon worden aangehouden. De kerel heeft z'n straf gehad; in den Haag kreeg hij als ik me wel herinner een maand toebe deeld. Een tijdlang was „de Raad van Schipluiden" nog een vast rubriek- hoofd in de Nederlandsche pers, toch was me nu komen verzoeken omtenslotte werd het optreden der eens „verslag" te komen maken van boeren-raadsleden zoo'n schandaal de raadszittingen, opdat de publieke voor hen zelve, dat ze op de dwalin- opinie zou worden beroerd en de gen huns weegs terugkeerden en raadsleden door schaamte tot inkeer bij den burgemeester uit de hand zouden komen. kwamen eten. Kerkelijkjtei fkei Morgen 2 alt collecte teier eerste H. MjH H. Commtonjde H. Familie, en collecte Smakt, half voor de jon cessie. Maandag Irg. HenricusMo tro kinderen ei rwt besteld jaar| Me maten en ec£, Dinsdag h ,eld de vrouw besteld jaa van Jean Huwelijksmifetr van Meijel Hendriks.] Woensdag van Dijk, Al deren, 8 uu Verriet en P Donderdag half 8 leesm Notaris Mar Sm Dill! aa: ina 4« corr C( Ve So sse Vrijdag halnis 2e klas voor genoote van Zaterdag Schraven en jongens der meisjes der ten, 7 uur L Morgen Zc Juli mis vergadt a d der H. Kind r. Maandag 7 ste ter ncli irai alf fcaic Si de ïell Woensdag Donderdag PutroonhlH. P. Relouw, V.', Kelders, L. G. Spee, R 1. Wijnhoven, \iers 8 H. dag Morgen Zo kwart voor ting, om kv met preek. C leid ten aan de elie voor 5 gezon sper met oefening Maandag, volle aflaat El. v. Portug^er Solanus. Om voor Grad N Dinsdag Gorcum, Provincie de Jerl kwart over 8 gen voor v. om kwart vo half 6 Lof, te verdienen Woensdag dankbaarheid vereeniging. Maandag plechtige zie Putten. I)JDrd( teqi Woensdag voor Zr. Petr var als lid der D Vrijdag 7 Br. Martinu! D.O. De Tertiai ^oi aan het rege Zg, die ter damsch kin< durende de vóór LI. a H de flaa alf Ne ag chrii Goi dien tie DonrS 0) iteat Heden alge# k

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2