Passi gespelen bel r Joh. Comuth-No Op H. CAMPS Vergadering. Stoomzuivel- fabriek Venray. Eenheid in de Spreektaal. Provinciaal Nieuws Daktl Dat, wat U niet ziet, is 't Befangrijkste Voor Cralmo Nafuursfeei lucht ingaan, waardoor vooral de dure stikstof kan verloren gaan.. De oude manier van mestbewaring in een potstal was wel de ideale, maar voor de gezondheid van het vee was dit zeer schadelijk. Daarom moet stalmest elke dag uit den stal verwijderd worden en o«der eén afdak, of op een beschutte plaats, niet te sterk blootgesteld aan de heete zonnestralen, worden bewaard. Om de uitspoeling tegen te gaan, graaft men een ondiepen kuil, waar van de bodem uit een ondoordring bare laag moet bestaan, zooais van beton of van leem. De mest moet vochtig gehouden worden en daarom worden aange trapt. Droge mest gaat licht schim melen. Men ziet dan tusschen de lagen een witte schimmelvorming, waarbij de eiwitstoffen sterk in verteerbaarheid achteruitgaan. Ook kan over de mestvaalt wat zwarte aarde uitgestrooid worden, om de ammoniakverdamping tegen te gaan. Bij droog weer wordt de stalmest op het land na uitspreiding zoo spoedig mogelijk ondergeploegd In den winter kan hij na uitspreiding blijven liggen. Dat doet men wel op klaverland, om de planten tegen strenge vorst te beschermen. Stalmest moet niet diep onderge ploegd worden, vooral niet op klei grond. Er komt dan te weinig lucht bij, om de omzetting te bevorderen. Men kan hem eerst ondiep onder werken en later diepploegen, waarbij de mest toch ongeveer op dezelfde diepte blijft. Stalmest is een volledige meststof, dat is, hij bevat alle voedingstoffen, die de planten noodig hebben. Daar echter de gewassen de stoffen meestal in een andere verhouding behoeven, kan men allicht van de eene stof te veel en van de andere te weinig geven. Men heeft nu in het gebruik van kunstmest een ge lukkige aanvulling. Daar de voedingstoffen eerst een omzetting moeten ondergaan, zullen van den stalmest weinig stoffen ver loren gaan, maar geleidelijk ter be schikking van de planten komen, en ziet men zelfs nog na jaren de na werking er van. Vroeger, toen het mestrecht nog in zwang was, rekende men bij ver pachting van land op een opzeggings termijn van drie jaar. Zooals reeds is gezegd, oefent stalmest een zeer gunstigen invloed uit op den toestand van den grond. Door het hooge humusgehalte maakt hij de zandgronden meer samen bindend en vochthoudend, en bakt de klei niet zoo vast aaneen. Vooral nu het stroo zoo weinig verkoop waarde heeft, en soms niet is kwijt te worden, kan het aanbeveling verdienen, veel strooisel te gebrui ken, om daardoor het humusgehalte van den grond te vermeerderen. Het humusgehalte is ook zeer bevorder lijk voor de bacteriënwerking in den grond, die noodzakelijk is voor de omzetting der voedingstoffen. Het lijkt me zoo, dat door het vele ge bruik van kunstmestzouten de grond te zeer ingepekeld wordt, waardoor de bacteriënwerking sterk belemmerd wordt. Stalmest maakt zich nog het best betaald bij de bemesting van wortel en knolgewassen. Daar de boer altijd stalmest voor zijn geheelen akker te kort komt, doet hg verstandig, om vooral voor deze gewassen stalmest te gebruiken, terwijl bij de vrucht wisseling de granen best kunnen groeien op oude kracht, aangevuld met kunstmest. Na al dien lof over stalmest zou men zoo onder de hand gaan denken, dat kunstmest in een slecht blaadje staat. Integendeel, wij moeten Onzen Lieven Heer danken voor de zege ningen van den kunstmest, omdat die zoo mooi het tekort aan stal mest en groenmest kan aanvullen. Ook hier geldt de regelAlles in de juiste verhouding en met overleg, dan blijft het land in goede conditie en de boer vaart er wel bg. Heel. N.K. J. H. DELHOOFEN. tijd de bijproducten, die op de fabriek vervaardigd kunnen worden, veelal meer opbrengen, dan het eigenlijke hoofdproduct. Waar Venray mag aangemerkt worden als een centrum van plaatsen, laat het zich aanzien, dat deze nijverheidstak, die thans zeer in den smaak valt, goede rendementen zal afwerpen. Zeker, het weer heeft tot nu toe niet meegewerkt, al mogen we over de tot nu toe behaalde resultaten alleszins tevreden zijn. Het Bestuur moest bij de aanschaffing vlug zijn, wilde men voorkomen, dat van particuliere zijde een dergelijke onderneming op touw ging zetten, waardoor de fabriek achterna zou komen. Met de fabrikanten van consumptie-ijs is getracht in vergelijk te komen en zijn zelfs van de zijde van het Bestuur verregaande voor stellen gedaan, die echter geen resultaten behaalden. zijn functie heeft uitgeoefend, welk jaar men als proefjaar mag beschou wen en dan moet men ronduit zeg gen, dat hij den proeftijd glansrijk heeft doorstaan. Hij bleek de rechte man op de rechte plaats, wiens werkkracht, ijver, vakkennis nog de schutterij St. Oda werkelijk met genoegen kan terugzien op het door hare vereeniging georganiseerde concours. De uitslagen (over het geheele concours) zijn als volgt: Eerste Zestallen. CORPS. In de overvolle groote zaal van het St. Antoniuspatronaat had j.l. Zaterdag de vergadering plaats der leden der Coop. Zuivelfabriek Venray. Deze vergadering stond onder leiding van den Edelachtb. Heer Burgemeester van de Loo en de nieuwe Voorzitter, de heer H. Assel- berghs. Na een woord van welkom tot de aanwezigen, werd door den heer Wismans namens den Secretaris, de heer Stoot, voorlezing gedaan der notulen van de vorige vergadering, welke onveranderd -werden goedge keurd onder dank aan den Secretaris voor diens keurige uitgebreide en juiste notuleering. Hierna bracht de Directeur, de heer Mulder, voor het eerst zijn ver slag uit omtrent den gang van zaken in het afgeloopen boekjaar 1934'35, waaraan we ontleenen: Ontvangen werden 6.572.217 K.G. melk d.i. 110461 K.G. meer dan het vorig jaar, met een gemiddeld vet gehalte van ruim 3.37 pCt. Er wer den gefabriceerd252.228 K.G. boter, welke na aftrek van crisisheffing (79.192.63) heeft opgebracht de som f 291.740.67 of f 1.15« per K.G. Aan de leden werd uitbetaald: f 252.245.31. Het onkostencijfer was f 0.75® per 100 K.G. melk. De Directeur wees er op, dat dit jaar de uitgaven gedrukt worden door aanschaffing van meerde machi nes, b. v. melkcontróle-apparaat, weeg toestel, vuilgehalte-apparaat en in stallatie tot het vervaardigen van consumptie-ijs. Dit laatste heeft het Bestuur gemeend ter hand te moeten nemen, Ook met den Middenstand is onder handeld, met gevolg dat enkele winkeliers-bakkers zich met den verkoop belast hebben op provisie basis. Verder kan ik de vergadering, zegt de Directeur, mededeelen dat onze boter op de wereldtentoonstel ling te Brussel met goud bekroond is. (Daverend applaus). De Voorzitter deelt thans in ver band met het verslag van den Heer Directeur het accountantsverslag van Z.N.Z. mede, waarin geadviseerd wordt de boeken en bescheiden over het afgeloopen jaar goed te keuren. Onder applaus ging de vergadering hiertoe over en daar niemand nadere toelichting vroeg, werd den Directeur hiermede decharge verleend. Het saldo, na aftrek der uitgaven over blijvend zal geheel tot afschrijving worden aangewend, waarna aan den Heer Directeur dank wordt gebracht voor diens ijvervol en onvermoeid en daardoor succesvol werk in de afgesloten periode. Hierna neemt de Eere-Voorzitter van de Loo de leiding der vergadering over en deelt mede, dat de heer G. Willems, die vanaf de oprichting der fabriek met succes de Vereeniging geleid heeft, wegens zijn hooge leef tijd meent, het Bestuur over fabriek aan jongere kracht te moeten over dragen. Gaarne brengt hij dank aan den aftredenden Voorzitter, die bij alles het welzijn der fabriek op het oog had en heeft en biedt hem daarom namens de vergadering het eere-lidmaatschap der fabriek aan. Met applaus wordt deze laatste mededeeling door de leden ontvangen, waarop de Voorzitter zegt, dat de heer Willems uit het hartelijke applaus wel kan opmaken, dat dit eere-lid maatschap de innigste wensch is der leden. Hij spreekt de hoop uit, nog lange jaren van de voorzichtige adviezen van den heer Willems te mogen profiteeren en hem nog veel op Bestuursvergaderingen te mogen ontmoeten. Door het Bestuur is als opvolger voorgedragen de heerH. Asselberghs, tot nu toe President-Commissaris der fabriek. Geen tegen-candidaten zijn in deze gesteld, zoodat de heer Asselberghs benoemd is. Hoe eervol de positie van President-Commissaris ook is, de nieuwe Voorzitter neemt gaarne tot bloei der fabriek den moeilijken Voorzitterspost aan. Daar toe gevraagd zegt de Heer Assel berghs zijn beste krachten toe. In de vacature M. Claessens, Over- broek is door het bestuur als candidaat gesteld de heer G. Burgers, Veulen. Bij deze vacature is een tegen-candi- daat gesteld, de heer P. Verschuren, Overbroek, die zich echter verklaarde terug te trekken, nadat de Voorzitter de geschiedenis van de* benoeming van bestuursleden heeft uiteengezet. Bij acclamatie wordt de heer L. Poels, die aan de beurt der periodieke aftreding was, onder applaus her benoemd. Nadat de heer Poels verklaart heeft zijn herbenoeming aan te nemen, deelt de Voorzitter mede, dat ook de heer Stoot meent het Secretariaat van de fabriek aan een jonger functionaris over te moeten dragen. Als Commissaris blijft hij echter aan. Gaarne brengt hij dank aan den heer Stoot voor diens vele werk ten bate der fabriek, die dik werf profiteerde van ^e bekwaam heden van den heer Stoot. (Applaus). Waar we nu nog te vervullen hebben een vacature in het College van Commissarissen en tevens van Secretaris, heeft het Bestuur gemeend deze beide functies te mogen op dragen aan den heer G. H. Houben, Veulen, die daartoe gevraagd, onder dank voor het in hem gestelde ver trouwen verklaart deze benoeming te aanvaarden en zijn beste krachten gaarne zal geven. Hierna deelt de Voorzitter mee, dat er van Regeeringswege een Commissie is ingesteld tot bevordering van het gebruik van zuivel. Ook een plaatselijke Commissie, die onder leiding der eerste werkt, is tot stand gebracht, waarin zitting hebben de Voorzitters van Landbouworganisa ties, Directeur en Bestuursleden der beide Boterfabrieken, Dr. L. Sala en de heer Wijnhoven, Directeur der Landbouwschool alhier. Bij de rondvraag deelt de Directeur mede, dat de resultaten van het melk-onderzoek gunstig genoemd mogen worden. Maar... het kan beter en dat moet ook. Onder den vorigen Directeur is nog een boete geheven ter dezer zake van f 66, door hem nog niets. Hg wil nog eens afwachten, maar het is aan het Bestuur te bepalen, wanneer met het volgende stelsel zal begonnen worden de melk wordt verdeeld in drie klassen, te weten uitstekend, goed en minder goed. De eerste klasse zal alsdan een premie krijgen, die door de derde klasse zal worden betaald. Verder wekt Spreker de leden op om bij consumptie van ijs hun eigen fabri kaat te prefereeren bg gelegenheid van kermissen, bruiloften e.d. Ook Ruiterfeesten etc. moeten bewerkt worden, desnoods met uitsluiting van anderen. Immers door gebruik te maken van ijs der fabriek bevoor- deelen de boeren zich zelf. Hierna brengt de Voorzitter dank hooge verwachtingen van de fabriek - doen koesteren. rDaverend atvnlRiist. 9ns _?®no.e^en! Eindhoven doen koesteren. (Daverend applaus) Niemand het woord meer verlan gende, werd deze vergadering met gebed gesloten. De eerste Algemeene Ledenver gadering van de „Vereeniging tot Bevordering van Eenheid in de Spreektaal" in de Jaarbeurs te Utrecht werd door afgevaardigden uit verschillende plaatsen in ons land bijgewoond. De afgevaardigde van Amsterdam bekleedde den voorzitters- stoel en opende de bijeenkomst met een rede. Na de aanwezigen welkom te heb ben geheeten, herinnerde de voor zitter aan het doel der Vereeniging: een einde te maken aan den chaoti schen toestand, waarin de uitspraak der Nederlandsche taal verkeert. Om tot eenheid te komen, aldus Amster dam, moeten wij de ferregaande zlordigheid bestrijden, die soofele Nederlanders, zelfs lieden fan soo- genaamde beschafing, eigen is. So is het hem dikwijls opgefallen, hoeseer buiten Amsterdam de s en de z worden ferwizzeld. Of is het te ont kennen, dat woorden als zoep, zuiker, seep, see, sout, soetje, oferal in ons land ferkeerd worden uitgesproken? Selfs heeft de zrrjftaal, die hier oferigens niet aan de orde is plaats van de correcte uitspraak der hoofdstad te folgen, deze vouten ofergenomen. Een ander bewijs van zlordigheid is het weglaten van de in het woord tegenswoordig. Alleen Amsterdam heeft de suivere uitspraak van" het woord begrafenis, dat immers komt van begrafen, geëerbiedigd. Spreker twgfelt er met aan, of de fergadering sal het met hem eens sijn, dat we naar eenheid moeten strefen, en dat Amsterdam daarbij de leiding moet hebben. ROTTERDAM is het daarmee niet eens. Amsterdam hep-beslis ongelijk. Zijn spreekt de s en de z averechts verkeerd. Afgeloope, aldus Rotterdam. 's GRAVENHAGE ziet niet in, waagom Amstegdam den toon zou moeten aangeven. Maag ook Gottge- dam mag dat niet doen. Hun heb ben geen van beiden daagtoe het gecht. Dit zou eegdeg toekomen aan de gesidentie. ROTTERDAM. Waarom nou an de residensje MIDDELBURG beklaagt zich, dat Olland weer alles naar zijn and wil zetten. De Oofdstad en de Ofstad, Hamsterdam en den Aag, dat is toch niet geel Nederland Waarom is ons hidioom niet net zoo goed 's HERTOGENBOSCH. Da hebdege misGe zegt nen h waar die nie oort DORDRECHT. U heb te veel praas voor nen boer. 's HERTOGENBOSCH. Wa Ikhê... DORDRECHT. Ik hêMen zeg: ik heef GRONINGEN. En de n aan het eind van een woord Die wordt overal weggelaat'n behalve bij óns. UTRECHT. U zegt hem dubbeld. INDIË. Maar gullie spreek de r niet uit, ja. GRAVENHAGE. Pegmitteeg. U golt egmee. Deze letteg wogdt uit- gespgoken als een zachte g. AMSTERDAM. Daar gaan ik niet mee accoord. Deze letter wordt, op enkele uitsonderingen na, in 't geheel niet uitgesproken. Die uitsonderingen sijn Verrek... GRAVENHAGE. Ik pgotegsteeg tegen deze onpaglementaige taal Verschillende afgevaardigden slui ten zich hierbij aan. ROTTERDAM echter betoogt dat jullie niet moeten legge te zanike. EEN STEM: Liggen! ROTTERDAM. Dat legt eran. Mijn inziens hep de voorzitter de zaak goed uitgelege. DE STEMLigt eraan Uitgelegd! AMSTERDAM roept de sprekers tot de orde. Hij hoopt dat allen van van deze eerste fergadering een goeden indruk mogen meebrengen. DE STEMMeenemen AMSTERDAM constateert, dat de laatste spreker geen afgevaardigde Iemand moet hem hebben mee genomen. DE STEMMeegebracht AMSTERDAM: Wie is U Ik kan U niet! DE STEM: Ken! AMSTERDAMIk verzoek den heer Ken heen te gaan. Hij fer- stoort hier de orde. Dat ken ik niet toestaan. DE STEM: Kan! AMSTERDAMNu heet u weer Kan. Dat ken niet bestaan. DE STEM: Kan! AMSTERDAM; Ik kan geen Kan en geen Ken. ROTTERDAMIk weet wie zgn is. Ik herkon 'm drekMaar ik ken niet op zijn naam komme... DE STEM Kan ROTTERDAMDat lieg ie (Tumult) De voorzitter hamert. De eigenaar van de stem wordt verwijderd. De vergadering wordt voortgezet. De Groene. V. 116 p 99 p 98 p 98 p 2e St. Willebrordus, Milheeze 3e St. Hubertus, Merselo 4e Gezellige Uren, Baexem 5e De Vriendschap, Mierlo 6e Recht door Zee, Helmond 7e Erps Welvaren, Erp 8e Willem Teil, OirloVenray 9e St. Sebastiaan, Handel 10e Orde en Vriendschap, Heyth. 90 p Tweede Zestallen. CORPS. Ie Ons Genoegen, Eindhoven 87 p 2e Krijgsman Soranus, Tongelre 83 p 3e Gezellige Uren, Baexem 73 p 4e Orde en Vriendschap, Heyth. 72 p 5e Haagsche Rozenknop, Helmond 72 p 6e St. Thomas, Blerick 72 p 7e De Vriendschap, Mierlo 68 p CORPSKAMPIOEN: Eerste Zestallen le Ons Genoegen, Eindhoven 46 p 2e Krijgsman Soranus, Tongelre 40 p Rozenprijs St. Joris, Leunen 6 rozen Kampioenskruis H. Swinkels van St. Joris Leunen 21 punten. Eere-teekenA. Dekkers van Ons Genoegen in Oranje, Eindhoven. CORPSKAMPIOENtweede zestallen le St. Jan, Groesbeek 27 punten 2e Indiana, Koningslust 27 punten Rozenprijs De Vriendschap, Eind hoven 4 rozen. Eere-teekenG. v. Houdt, St. Tho mas, Blerick 20 punten. Verstkomend gezelschapKrijgs man Soranus, Eindhoven. PERSONEELE BAAN: le P. Heerkmans, Eindhoven 25 p 2e M. v. d. Broek, Eindhoven 24 p 3e H. Swinkels, Leunen 24 p 4e A. v. d. Heyden, Helmond 24 p 5e J. Arts, Merselo 23 p 6e G. Meulendijks, Helmond 23 p Op de Maandag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd in to taal 270 stuks, t.w. Dragend vee 20; Gust vee 21; Vet vee 13; Biggen 215. Handel slap, prijzen laag. Vet vee f 90115; gust vee f 60100; dra gend vee f 110150; biggen van f 11 tot f 15. Duivensport. Uitslag van de door de P.D.V. „De Eendracht" met oude duiven gehouden wedvlucht op Limoges (721 K.M). Aankomst le duif Maandag 7.25.43. Laatste duif 10.44.18. 1. Tonen-Strijbosch 2. J. Strijbosch 3. en overduif J. Dinjens. Los Zondag half 7. Festival te Heide. Begunstigd door prachtig zomer weer had Zondag aan de Heide een festival plaats, georganiseerd door de Zangvereeniging „Het Heide bloempje", ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan dier Vereeniging. Te 4 uur vereenigden zich de talrijk opgekomen gezelschappen zich bij het Vereenigingslokaal, van waar uit in optocht naar de lommerrijke feestweide van den heer Hub. Jans sen getrokken werd. Hier heette de President van'het jubileerende gezelschap, de heer Joh. van Meyel, allen hartelijk welkom bracht dank voor de betoonde medewerking bg dit feest. Speciaal dankte hij de gezelschappen, die het feest hebben willen opluisteren. Allereerst werden dan een paar mooie zangnummers ten gehoore gebracht door „Het Heidebloempje' Dan volgde de Fanfare van Over- loon, de Harmonie van Venray enz., die allen enkele nummers ten gehoore brachten en van het talrijke publiek een welverdiend applaus in ontvangst mochten nemen. Den geheelen middag heerschte er een gezellige drukte, zoodat „Het Heidebloempje" met genoegen aan haar zilveren jubileum kan terug denken. Bevolking van Limburg. De stand der bevolking was op 31 die ter plaatse aanwezig was, werd de kast naar het gemeentehuis van Eygelshoven overgebracht. Vooraf gegaan door den heer Tekstra reed men langzaam van den vijver langs .de plaats, waar de inbraak geschiedde naar het gemeentehuis, waar de kast werd gedeponeerd. Een vondst te Sittard. Het persbureau Vas Diaz meldt 98 p uit Geleen 98 p J Nabij den spoorwegovergang op 95 p den Rijksweg tusschen Geleen en 93 p Sittard werden Dinsdagmiddag enkele 92 p hosties gevonden, afkomstig van de heiligschennende inbraak in de nood kerk te Eygelshoven, gepleegd in den nacht van 13 op 14 Juni. Zoodra de politie van Geleen Dinsdagmiddag van deze vondst in kennis was ge steld, stelde zij in samenwerking met de politie van Sittard een onderzoek ter plaatse in, waarbg nog enkele hosties werden gevonden. In elk geval is vast komen te staan, naar de politie te Sittard mee deelde, dat deze hosties in ieder geval niet van den diefstal te Eygelshoven afkomstig zijn. Duitsche luchtballon in zee gedaald. Over de Duitsche luchtballons, die Noord-Limburg passeerden, hoorden we slechts het volgende sensationeele bericht, dat Reuter uit Ostende meldde Dinsdagmorgen4 uur is de Duitsche luchtballon „Essen II", die Zondag te Gelsenkirchen was opgestegen, nabij de kust in zee gestort. Van de vier personen, die zich in de gondel bevonden, sprongen twee in zee,*een van hen werd door een politieagent gered. De beide an deren bleven in het schuitje, dat door de strooming naar zee werd gedreven. Zij werden later opgeno men door een trawler uit Qstende. De vierde luchtreiziger, die op den ballon was gekropen, werd eveneens spoedig gered. VENRAY, 29 Juni 1935 Handboogsport. Op de doelen van de Handboog- schutterg St. Oda werd. een tweetal Zondagen een groot nationaal schut- tersconcours gehouden, waaraan een zeer groot aantal schutters hebben deelgenomen, zoowel in corps als personeele baan. Het weer was de laatste Zondag0 daar in dezen abnormalen aan den Directeur, die thans een jaar n.l. 23 Juni bijzonder mooi, zoodat woord der geloovigen. In een auto, Dec. 1934 als volgt: Gemeenten mannen vrouwen totaal Arcen-Velden 1905 1671 3576 Beesel 2301 2344- 4645 Belfeld 1112 981 2093 Bergen 3740 3433 7173 Broekhuizen 494 477 981 Gennep 1589 1664 3253 Grubbenvorst 1345 1430 2775 Heerlen 25227 24922 50149 Helden 3546 3131 6677 Horst 4069 3898 7967 Kessel 915 903 1818 Maasbree 7463 7215 14678 Maastricht 31509 33979 65485 Meerlo 1251 1131 2382 Meyel 1179 1150 2329 Mook-Middelaar 988 714 1421 Ottersum 1281 1283 2564 Roermond 8144 9014 17158 Sevenum 1583 1581 3164 Sittard 8037 7604 15641 Swalmen 2384 2234 4618 Tegelen 6013 5626 11639 Venlo 12911 13392 26303 Venray 6767 6612 13379 Wanssum 509 470 979 Weert 8161 7292 15453 De heiligschennis te Eygelshoven. Het is den duiker Arie Pols van v.d. Tak's Bergingsbedrijf gelukt de gestolen tabernakelkast van Eygels hoven op den bodem van den bruin- koolvijver te vinden. Het bericht dat de tabernakel door den duiker was gevonden deed met een groote snelheid de ronde door het dorp en de ontroering was algemeen. Honderden inwoners stroomden naar den vijverrand waar de kast stond opgesteld. De duiker en zijn helpers stonden bijna verlegen toe te zien. De Paters waren de eersten, die Pols en Sperling in groote dankbaarheid de hand kwa men drukken. Omdat het Allerhei ligste nu toch niet meer aanwezig was begonnen de Paters tezamen met de aanwezigen drie Onze Vaders Weesgegroeten te bidden voor hen, die de schennis bedreven had den. Aangrijpend moment en de ont roering trilde in het biddend ant- Kind door den bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer sloeg Dinsdagavond de bliksem in de boer derij van den heer Ebbers te Zelhem. Het 7-jarig dochtertje werd door den bliksem getroffen en was op slag dood. De boerderij brandde totaal af. Slachtoffers van de hitte. De eerste 1 warme dagen, die de zomer ons bracht, hebben reeds weer ruimschoots hun slachtoffers geëischt. Te Eindhoven ging Zaterdag een twintigjarig meisje, mej. J. v. V. uit de Schoenerstraat aldaar, met haar schoonzuster baden in de Dommel te Gestel. Zij was echter de zwem kunst niet meester en werd direct door den stroom meegesleurd, terwijl haar schoonzuster zich op eenigen afstand te water bevond. Een jon getje langs den oever, die het onge luk gebeuren zag, waarschuwde de schoonzuster van het slachtoffer, maar deze kon geen hulp meer bieden. Dinsdagmiddag te twee uur is bij het baden voor de haven van Harder wijk in de vaargeul verdronken de 12-jarige zoon van den heer Van Wely. Twee jaar geleden is een oudere broer van den jongen even eens bij het baden om het leven gekomen. Bij het zwemmen in de Maas ter hoogte van het Kralingsche veer is Maandag ^de 13-jarige jongen Th. Brlom uit "capelle-aan-den-IJsel, ver dronken. Visschen met twee hengels. Aan G. J. v. d.-H., handelsreiziger te ZwolleT was ten laste gelegd over treding van art. 32 van het Rivier- visscherijreglement doordat hij onder de gemeente Zalk, terwijl hij. zich bevond op den IJssel waarin de binnenvisscherij wordt uitgeoefend, visschende met één hengel, een tweeden hengel bij zich heeft gehad. De rechtbank te Zwolle heeft echter ontslag van rechtsvervolging gegeven, waartegen de Officier van Justitie aldaar cassatie aanteekende. De Hooge Raad heeft thans over wogen, dat, nu het visschen met twee hengels een zeer gebruikelijke wijze van visschen is, doel en strek king van art. 32, te weten om reeds de mogelijke voorbereidingen voor een verboden visscherij te treffen, medebrengen om onder „dat visch- tuig" in genoemd artikel te verstaan de twee hengels, welke de gerequi- reerde bij zich had. De Hooge Raad heeft het vonnis vernietigd, het bewezen verklaarde strafbaar verklaard en v. d. H. veroordeeld tot 3 gulden boete. Zonne Doorz bij Wi Mj< VENLO eeniging voer 2.2251 Kipeier® Eendeief.2 ROER& vereenigirj aanvoer Kipeierd Eendeiei. Nabij het veer onder Doorwerth, gemeente Renlcum, is in den Rijn verdronken de 32-jarige G. J. M. M. van beroep metselaar. De man was het baden, terwijl, zijn vrouw vier kinderen op den wal toe keken. Het slachtoffer, dat niet zwem men kon, verdween voor de oogen van zijn huisgezin in de diepte. Men slaagde er niet in, den ongelukkige te redden. Na ongeveer een half uur dreggen werd het lijk opgehaald. Zondagavond waren een twintigtal jongens in het Aarkanaal bij Alfen aan den Rijn aan het zwemmen. De 18-jarige C. Zwalve, stond op de wal belangstellend te kijken. Hoewel hij niet goed kon zwemmen, werd de lust om een frisch bad te nemen hem te machtig en begaf hij zich te water. Hij slaagde ,er in het mid den van het kanaal te bereiken, toen waren zijn krachten uitgeput en hoorden zijn kameraden hem om hulp roepen. Het gelukte een vijftal jongens hem tot vlak bij den oever te sleepen. Toen konden ook zg niet meer en de arme jongen verdween in de diepte. De jongens riepen de hulp in van eenige zandschippers, die den drenkeling na eenigen tijd op den wal wisten te brengen. De levensgeesten waren toen helaas reeds geweken. Te Helmond is de achtjarige jon gen v. W., die aan vallende ziekte leed, in de Zuid-Willemsvaart geval len en verdronken. Uitwijzing van vreemdelingen uit Amerika. De democratische afgevaardigden van Texas hebben een wetsontwerp ingediend, tot uitwijzing van vreem delingen uit de Vereenigde Staten, die niet aan bepaalde voorwaarden voldoen. Meer dan 150 organisaties op politiek en ander gebied steunen deze actie en verklaren, dat de voorgestelde wet, waaronder onge veer zes millioen in de Vereenigde Staten levende vreemdelingen zouden vallen, werkgelegenheid schept voor een zeer groot aantal Amerikanen, die thans op steunverleening zijn aangewezen. Bovendien is het wetsontwerp zeker niet strenger dan de bestaande vreemdelingenwetten in Engeland, Frankrijk en Italië. Ingekomen en vertrokken personen van 14 tot 21 Juni. INGEKOMEN C. J. Th. Pijpers, z.b., Hensenius- straat 8 van Wanssum M. G. H. Hoeymakers, z.b., Oirlo F la van Horst C. Th. M. L. Beel, verpleegster, Eindstraat 25 van Amersfoort H. M. C. Neeteson geb. v.d. Pieter man, z.b., Grootestraat 9b van Rot terdam F. J. M. v. Opbergen, onderwijzer, Groote Markt 11 van Roermond M. H. Swinkels, d.k., Ysselsteyn N 5a van Maashees A. C. P. Swaghoven, d.b., Spurkter- weg 3 van Bussum M. W. G. Voesten, smid, Hoender straat 21 van Druten A. M. Wouters, kloosterzuster, Merseloscheweg 30 van Roosendaal E. C. Janson, id., id., van idem J. W. Bullens, kapper, Patersstraat 5 van Oisterwijk B. Hendrix, d.k., Oostrum D 22 van Bergen J. Heiligers, d.b., Leunen K 73 van Renkum M. J. Jongenelen, broeder, Stations weg 32 van Loon op Zand M. J. A. Hurstjes, verpleegster, St. Annalaan 5 van Venlo M. P. Sterken, id. v. Beek en Donk I. Th. Brabander, id. v. Maastricht E. Alofs, idem van Groesbeek J. Th. M. Muyzers, id. van Venlo VERTROKKEN A. M. Verhoeven, .diènstbode, naar Maashees, Overloon A 52 H. P. W. Jacobs, dienstknecht, naar idem A 149 J. G. J. Bonants, dienstbode, naar Nijmegen, Berg en Daischeweg 127 P. J. M. Luyben, verpleegster, naar Heerlen W. A. Hendriks, dienstbode, naar Nijmegen, Javaplein 10 I. Cadier, verpleegster, n. Maas tricht, prof. Thomassenstraat 7 A. M. C. van Ooi, dienstbode, naar Venlo Straelscheweg 67 J. A. Raspe, verpleegster, naar Enschede, Lipperkerkstraat 135 G. Geenen, kloosterzuster, naar Tegelen Steyl J. G. Bardoul, dienstbode, naar MeerloTienray J. B. Meyers, broeder, naar Loon op Zand P. H. Heinemeijer, monteur, naar 's Hage M. A. Pijpers, dienstbode, naar Wanssum B 48. N.V.KON.bfc) is tochi Hoofdpijn. Kiespijn. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mljnhardl*s Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bg Uw Drogist. Maae is het g<t in pannertl Ook voor r. vn Dat de kast van 't Horloge elegant e werkt is, dat ziet U. Maar 't belang wat U niet ziet, dat zijn de Uurtot onder volle garantie verkoo Vakkundige bediening. en verder alle vo is het oudste en verti Mariastraat VENLO H H. Architecten en Aannemers vraagt CONCURREEREND alle Zondage voeringen Augustus, alsi Augustus (O Aanvang 2 ui

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6