Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Roomijs Roomijs Een misplaatste aanval. 25e Limburgsche Katholiekendag te Roermond. De bedreigde Vrede. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 15 Juni 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 24 Wat de tong streelt PEEL EN MAAS met de fijne RoomsmaaR ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 ct. per regel 7\t ct. Bij Contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent Hygiënisch verpakt Inderdaad iets bijzonders! Het officieele orgaan van de Duitsche S.S. bevat een scherpen aanval op de kloosters en indi rect op de Katholieke Kerk. Het artikel moet door een vijand van de Kerk geschreven zijn. Het is door het treurige de viezen-proces geïnspireerd. Een déél der buitenlandsche pers heeft, ten onrechte overigens, hierin iets kunstmatigs gezien. Men sprak zelfs van een kloos- terstorm. De personen, die voor de ver leiding bezweken waren en de deviezenbepalingen overtreden hadden, werden schoongewas- schen. Het orgaan van de S.S. is hierover gebelgd. Het raast en tiert en vindt scheldwoorden, die aan derde rangs communistische pamfletten herinneren. En op kwajongensachtige wijze schrijft het blad: Katholieken, weest voorzichtig, want wij weten van kloosterbroeders en van de geestelijken veel gemeens. Wan neer je niet oppast, dan gaan wij onthullen... Het staat er zoo niet letterlijk, maar het is toch de bedoeling van het geschrijf. Gelukkig heeft de groote Duit sche pers het artikel uit het blad der S.S., voor zoover wij kunnen nagaan, niet overgeno men. Echter valt het op, dat talrijke groote dagbladen de laatste dagen eveneens artikelen bevatten, die om het zacht te zeggen, Katholieken onaange naam treffen. Wij hopen en verwachten, dat het propaganda-ministerie de dagbladpers een wenk zal geven, zich in de critiek te matigen. Het is het gewone verschijnsel van actie en reactie. Een ge deelte van de buitenlandsche pers beschouwt de deviezen- kwestie als een middel, om tegen Duitschland op te hitsen, wel licht denkende, daardoor de be langen van Kerk en Geloof te dienen. De Katholieken in Duitschland betreuren echter een dergelijke hulp, vooral, wanneer het bui tenland conclusies trekt, die niet met de waarheid overeenstem men. De Katholieken in Duitschland zijn mans genoeg om zichzelf te verdedigen, wanneer zij worden aangevallen. De Duitsche Kerkvorsten zijn overigens voor de taak. de Ka tholieke Duitschers te bescher men, volkomen berekend en nog geen Katholiek heeft b.v. be weerd, dat Kardinaal Faulhaber, om slechts één Kerkvorst te noemen, op zijn mond gevallen is. De Heilige Vader is de eenige niet-Duitscher, wien het Katho lieke Duitschland het recht toe kent, zich met de Duitsche po litiek te bemoeien. Toch kunnen de Katholieken buiten Duitschland veel voor hun Duitsche geloofsgenooten doen, n.l. bidden. Een grootere dienst is het katholieke Duitsch land niet te bewijzen. Het op hitsen tegen Duitschland in de buitenlandsche katholieke bladen verzwakt de positie der Katho lieken in Duitschland. En, ons nu tot het Katholieke Nederland richtend, nog deze opmerking: put leering uit het geen in Duitschland gebeurt. Zorgt, dat de Nederlandsche Katholieke Staatspartij intact blijft. De politieke eenheid van de Katholieken is ontegenzeggelijk de beste bescherming van de Kerk en het Geloof. Sluit de Katholieke gelederen 1 Liquideer de Katholieke dwergpartijtjes 1 De Nederlandsche Katholieke Staatspartij moet er verder voor zorgen, dat zij niet in de fouten van het Duitsche Centrum ver valt. Ik huiver bij de gedachte, dat de Nederlandsche Katholieken samen met de socialisten een inflatiekabinet zouden vormen. Dit zou kunnen beteekenen, dat Nederland denzelfden weg als Duitschland zou opgaan. Samenwerking der Nederland sche Katholieken met de Neder landsche Protestantsche partijen die op principieel Christelijk standpunt staan, kan alleen een Christelijke Regeering handhaven. Ziehier de opvattingen van een Nederlandschen Katholiek te Berlijn, die ondanks zijn 20jarig verblijf in Duitschland een goed Nederlander is gebleven. Pater ANSELMUS Vriens, o.c.s.o. Zielzorger voor de R.K. Neder landers en Vlamingen te Berlijn. De Limburgsche Katholiekendag maakt telkens een diepen indruk door de massale deelneming uit alle deelen van het gewest. De vijfentwintigste heeft op die traditie van vele jaren geen uitzonde ring gemaakt. Er moet een groote kracht leven in onze vele groote organisaties, wier leden op een enkelen oproep van hunne besturen met duizenden opgingen naar Roermond om te betoogen voor hun katholiciteit. Zooals altijd brachten de R K. Werkliedenbond en de Limb. Land en Tuinbouwbond het grootste aantal deelnemers aan. De Limburgsche boeren hadden de Kathedraal noodig om te kunnen vergaderen, de werk' lieden vulden twee van de grootste zalen der stad. Ook de andereorganisaties hadden naar verhouding hun aandeel in den stroom van bezoekers, die den Katholiekendag bezocht. De dag werd door het prachtigste weer begunstigd De buiige dagen liepen ten einde of werden tenminste onderbroken door twee heerlijke Pinksterdagen. Het optimisme van de plaatselijke regelingscommissie, om de voornaamste gebeurtenissen van den dag: de H Mis en de Algemeene Vergadering in de open lucht te doen plaats hebben, werd met succes bekroond, waardoor de traditioneele luister van dezen dag niet weinig werd verhoogd. Er spreekt inderdaad kracht uit het katholieke Limburgsche ver eenigingsleven. Met bewondering zagen we b.v. de krachtige ontwik keling van jeugdorganisaties als de KJ.V. en de Jonge Wacht in weinig jaren tijds. Ook bij de oudere veieenigingen trof de groote deelneming van de jeugd. De Jonge Boeren en Jonge Werkman waren zeer talrijk ver tegenwoordigd, evenals Credo Pugno, waarin de jeugd eveneens in ver blijdend aantal deelneemt. Zoo is ook de vijfentwintigste Limburgsche Katholiekendag een grootsche demonstratie geworden voor het katholieke Limburgsche leven. De stad Roermond mocht voor de vierde maal den Katholiekendag ontvangen, in 1900, in 1908, in 1920 en thans in 1935. Wie zich vorige dagen herinnert, kan spreken van groeiende deelneming, hooge geestdrift en steeds sterker kracht van de talrijke organisaties die den Katholiekendag samenstellen. De 25e Katholiekendag sluit zich waardig aan bij de 24 vorige, welke in tien verschillende Limburgsche gemeenten gehouden werden. De Limburgsche Katholiekendagen mogen blijven, wat ze steeds waren: indt uk wekkende geloofsdemonstrdties. welke getuigen van een sterken wil, om den godsdienstzin der vaderen trouw te blijven en het gezag te eerbiedigen. Het veelomvattende algemeene. door Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, gezegende onderwerp van den dag, lag besloten in de woorden „Be lijden en Beleven", dat in alle bijeen komsten van dezen dag besproken werd. In Abessinië zal het weldra oorlog zijn. De Engelsche regeering toont zich geschokt in hare vredelievende ge dachte. Maar Mussolini zegt de oorlogskunst van de En- gelschen te hebben afge keken. Ook strijd van de Ver. Staten tegen Japan? Eindelijk is het al lang duidelijk geweest, dat Italië den oorlog tegen Abessinië wil, zoekt en dien ook forceeren zal. Slechts door hun optimisme ver blinde vredes-idealisten hebben een oogenblik kunnen denken, dat door de bekende Volkenbondstusschen komst de dreigende wolken waren afgedreven. Zoowel uit de reserves, welke de regeering te Rome aan de voorge stelde arbitrage in het geschil ver bond, als uit de voortgaande troe pentransporten naar Eritrea, mede voorts uit de waarschuwing van den Duce om geen verwachtingen te laten wekken door de Volkenbonds- bemiddeling, viel te concludeeren, dat de oorlog met Abesinië zou en moest doorgaan. De klaarste taal daaromtrent sprak Mussolici op het einde der vorige week te Caglari bij het vertrek van wederom een divisie naar Afrika, „Wij hebben oude en nieuwe reke ningen te vereffenen, zei hij bij die gelegenheid en wij zullen die vereffenen." Naar men weet, heeft Italië op het einde der vorige eeuw reeds een poging gedaan om Abessinië te veroveren: in den slag bij Adoea werd toen tenslotte het Italiaansche expeditie-leger vernietigd, waarmee de oorlog gedaan was. De revaoche-gedachte i3 altijd levendig gebleven en verklaart, dat de Duce thans spreekt van de „oude" rekening, welke nog moet worden vereffend. De nieuwe rekening, welke daarbij gekomen is, betreft de onwil van de Abessintsche regeering om aan de Italianen de belangrijke economische concessies te verleenen, welke ze van het vriendschapsveröand van 1928 had verwacht. Altijd heeft de onderstelling be staan, dat de bodem van Abessinië rijk zou zijn aan delfstoffen, in het bijzonder velerlei ertsen en goud. Onderzoekingen van de laatste jaren hebben uitgewezen, dat deze onderstelling alleszins gemotiveerd is geweest. Met de zekerheid daaromtrent vergrootte de weerzin der Abessi- niërs om aan de Italianen de econo mische voordeelen te 'verschaffen, welke in uitzicht waren gesteld, een houding, waarin keizer Hail Selassi en zijn kabinet werden versterkt door de inblazingen van andere Europeesche groote mogendheden, in het bijzonder van Engeland, die er voordeel in zagen om de Italia nen van de Abessinische vleeschpot- ten weg te houden, totdat ze zelf in de gelegenheid zouden komen om daar smakelijke happen uit te rooven. Maar Mussolini heeft geen zin om zich te laten verdringen. Hij zal zijn rekening in Addis Aleba gaan pre- senteeren. De aankondiging tot dit laatste heeft de Duce vergezeld doen gaan van een opmerkelijk scherpe ver klaring aan 't adres van de regeer ing te Londen. Vanuit Londen waren bedekte be dreigingen geuit en men had er droeve tranen om des vredeswllle gestort. Ik zal me aan dat alles niet storen, zoo liet Mussolini weten. Wat ik in Abessinië ga doen, heb ik afgekeken van andere grootmachten, die een imperium hebbeo gegrondvest. Die zat 1 We hebben te doen met het Abessinische volk. maar we achten de regeeringen van Engeland, Frank rijk, Rusland, Japan enz. voor wat dezer vredeswil betreft geen haar beter dan Mussolini. Voor Engeland, dat een halve wereld aan zich heeft onderworpen en zich thans „verzadigd' gevoelt, is het heel gemakkelijk om een pose van vredeswil en bescher ming van een bedreigd volk aan te nemen, maar de Engelschen hebben hun koloniën op precies dezelfde wijze verkregen als Italië zich thans meester gaat maken van het zwarte Abessinische Keizerrijk. Wanneer Italië daarmee onrecht begaat en wij nemen dat aan dan heeft de Engelsche regeering eerst heel wat vroeger gepleegd onrecht tegenover anderen goed te maken, vóór ze gaat moraliseeren jegens Rome. In de wereld ontstaan soms zulke tegenstellingen van belangen, dat ze door enkelen moest zijn bewoond, wilde men er den eeuwigen vrede bewaren. Toen Italië nog een inwendig verscheurd rijk was, de arbeiders er meer staakten dan werkten, de fa brieken door oproerige elementen pleegden te worden „bezet" om den arbeid te verhinderen, toen had het land geen behoette aan expansie. Nu er orde en tucht heerscht zij het met middelen, welke we op zich zelf verafschuwen nu het Italiaansche volk werkt, nu de krachten van het volk gespannen zijn gezet, thans blijkt, dat het eigen land te klein is voor het groot geworden volk. De oogen worden thans gericht op een ander land. dun bevolkt, rijk aan grondstoffen, achterlijk geregeerd en zonder de economische ordening, welke een profijtelijk uitbaten der ontwikkelingsmogelijkheden verzeke ren. In afzieobaren tijd zal dat land Diet door eigen kracht tot welvaart kunnen komen en het is mathematisch zeker, dat ééns, in een nabije toe komst een of andere grootmacht het bestuur van dat land aan zich onder geschikt zal maken. Moet Italië haar beurt van thans voorbij laten gaan We praten geen overweldiging goed. maar we stellen realiteiten vast. Kan men spreken van onrecht tegenover het Abessioische volk Dat vo!k heeft thans, in het auto cratisch bestuurde keizerrijk, minder rechten dan het, in 't ongunstigste geval, van een vreemden indringer heeft te verwachten. We weten hetook dat praat geen oorlog goed Maar de zaken zijn toch, zooals we ze stellen. Honderdduizenden kunnen arbeid en welvaart bekomen door de exploitatie van den AbessiDischen bodem, die thans onbenut en onge bruikt, braak ligt. De oorlog komt in Abessinië 1 Volstrekt zeker! Geen Volkenbonds bemiddeling kan hier baten, noch het onwaarachtig gejammer van in rijk bezit wel'voldane andere groot machten. Jammer, dat de oorlogskans in Abessinië ook den Europeeschen vrede in gevaar brengt. Engeland, dat het Suez-kanaal en daarmee den toegang tot het zwarte keizerrijk beheerscht, dreigt. En Italië zoekt van den weeromstuit vernieuwing van den vriendschap met Duitsch land» hetgeen Frankrijk zich weer tegen Italië doet keeren.... Uit Washington wordt gemeld, dat daar vele kenners van de vraagstuk ken. welke het verre Oosten betref fen, van meening zijn, dat sedert drie jaren het oorlogsgevaar tusschen Japan, de Vereenigde Staten en sommige Europeesche mogendheden nimmer zoo groot is geweest als thans. Aldus de kranten in het midden dezer week. Inderdaad. Wat Italië voornemens is jegens Abessinië. volvoert Japan tegenover China Ed uit zelfde be weegredenen. Eerst werd Mandsjoerije van China afgescheiden en thaDS wordt Noord-China met Peking en Tientsin tot een „zelfstandig" door Japansche knechten bestuurd gewest, gefundeerd. Het schijnt, dat de Ver, Staten en Engeland zulks weigeren te „nemen"; zij hebben zeer groote economische belangen bij 'n hand having van de open-déur politiek in China. Oorlogsschepen zijn naar de Chi- neesche wateren onderweg. Ook in het Verre Oosten zal de volkerenstrijd op den duur niet te vermijden zijn. Prinses Juliana hersteld. Laten we het tegenover ons zelve erkennen we waren niet heelemaal gerust over het verloop der keel aandoening van onze Kroonprinses. Althans niet meer, toen bericht werd, dat na een aanvankelijk herstel de aandoening zich weer had verergerd. In zoo n geval begint men de gerust stellende communique's te wantrou wen, speciaal waar we het vorige jaar reeds zoo zwaar werden getrof fen door het onverwacht verscheiden van koningin Emma en Prins Hen drik. Met des te meer vreugde heeft het volk daarom thans kennis ge nomen van de mededeeling van het definitief herstel van H.K.H. en de klaarblijkelijke aanduiding daarvan door bijwoning van een openbare godsdienstoefening op lsten Pink sterdag. Do Pinksterdagen. Over het weer op de beide afge- loopen feestdagen zijn velen niet bijster te spreken De vóór zomer is in het algemeen maar weinig aan trekkelijk geweest en ook daarom koesterden we plots zulke hoopvolle verwachtingen, toen Zondag j.l. van een gunstigen keer kon worden ge sproken. Vooral op 2den Pinkster dag togen duizenden in blijde stem ming naar buiten, een stemming, welke later op den dag wreed ver stoord door opgekomen noodweer, stormen, hagel en regenbuien, welke heel wat teere toiletjes naar de stoomerij hebben verwezen. Het ergste van alles was nog. dat het intense verkeer op de feestdagen het aantal ongelukken schrikbarend heeft beïnvloeder zijn heel wat dooden gevallen op het moderne slagveld. Een boksi'eest in 't zicht Laten de gedupeerden van het Pinksterfeest zich getroosten met de gedachte, dat een nieuw festijn in 't verschiet ligt, waarvan ze, mits be schikkende over een zware porte- monDaie, ten volle zullen kunnen genieten. De groote boksmatch immers om het wereldkampioenschap zal inderdaad op 17 Aug. a.s. te Amsterdam worden gehouden. De moreele bezwaren, welke er tot nog toe tegen openbare bokswedstrijden hebben gegolden, schijnen wegge vaagd te zijn door de vooruitzichten van materieel gewin. De Duitsche organisators hebben de vereischte vergunning bekomen, Wie er een baokbillet voor over heeft, kan dus in Augustus te Amsterdam gaan zien, hoe twee menschen elkaar het bloed uit neus en oogen stompen. De Amerikaansche titelhouder Max Baer ontvangt in elk geval een honorarium van 300.000 dollar en Max Scbmeling krijgt een zeker percentage van de brutto-recette. Er is plaats voor 60.000 toeschouwers, die tesamen een dik millioen gulden zullen moeten opbrengen. Die guldens gaan voor het overgroote deel naar Amerika en naar Duitschland... Wie noemde ons volk ook weer de Chineezen van Europa Italiaansch-Abessinische onderhandelingen in Scheveningen. De Italiaansch-Abessinische ver zoeningscommissie, in de instelling waarvan de regeering te Rome Dog pro forma heeft willen bewilligen, zal de te Milaan begonnen bespre kingen op den 25-sten dezer te Scheveningen voorzetten. liet haalt wel niets uit, maar om dien tijd is het in Scheveniogen gewoonlijk heel gezellig en als de heeren eecig be hoorlijk gevolg van deskundigen meevoeren, dan beleven tenminste de Scheveningsche seizoenexploitan ten nog eenig plezier van dit donkere geval. Van de Vredesconferentie, welke de Engelsche regeering voor nemens was te Den Haag bijeen te roepen, hooren we intusschen niets meer. Zou dat overgaan Het komt ons voor, dat de groote mogend heden op het oogenblik te veel drukte hebben aan de oorlogsvoor bereidingen dan dat ze zich intensief met de plannen van zulke Vredes conferentie kunnen bezighouden. Criniineele zaken. Er bestaat onder het publiek groote belangstelling voor de zaak van den Haagschen Hoofdcommis saris van Politie, die beschuldigd wordt van oplichting eener bekende Nederlandsche familie voor een be drag van ruim 47000 gulden. Het onderzoek in deze zaak wordt vaD de zijde der justitie op eenigszins ODgewoné wijze gevoerd, maar een communiqué, afkomstig van het Depattement van Justitie heeft met nadruk vastgesteld, dat de justitie, indien noodig, haar plicht zal weten te doen. Velen echter willen ook gaarne wetec, of de zaak eventueel ook op de normale srafrechtelijke wijze zal worden afgedaan. Ook de zuivering van Oss van het misdadige milieu wordt met belangstelling en waardeering voor het moeitevolle en succesrijke werk der marechaussee, gevolgd. De eene misdaad na de andere wordt thans opgehelderd het aantal arrestanten is reeds gegroeid tot 54 1 Boter in het leger? In de dezer dagen te 's-Graven hage gehouden vergadering van de dagelijksche besturen der drie land bouw organisaties (t.w. den Chr Boeren- en Tuindersbond in Neder land, den Kath. Ned. Boeren- en .Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouw comité) werd besloten er bij den ministerraad op aan te dringen, te willen bevorderen, dat door het personeel van leger en vloot, alsmede door publieke lichamen in plaats van zooals thans margarine boter zal worden gebruikt. Schcepsketel ontploft. Dinsdagmorgen heeft te Alphen aan den Rijn een ontzettend scheeps- oogeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Even nadat de sleepboot Risico uit Rotterdam, die twee schepen op sleeptouw had, de s'uis was gepas seerd, ontplofte aan boord van het vaartuig de stoomketel. De boot werd uit het water gelicht en sloeg vrijwel geheel uit elkaar, waarbij de brokstukken honderden meters ver in den omtrek werden weggeslingerd. De beide opvarenden, de sleepboot kapitein de 37-jarige J. Kooren uit Rotterdam en de machinist de 33- jarige D. Boivin, eveneens uit Rotter dam, werden eveneens de lucht inge- slingerd. De machinist kwam geheel verminkt terecht op de voorplecht van het sleepschip France, terwijl van den kapiteiD, aanvankelijk geen spoor te bekennen viel. Later heeft men hem met verbrijzelden schedel in een sloot op eenigen afstand terug gevonden. Beide ongelukkigen moeten op slag dood zijn geweest. Arbeiders door bliksem getroffen. Tijdens een hevig onweer sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in een boerenhuis van N., waar een tiental werklieden van de werkverschaffing, werkzaam aan de normaliseerlDg van de Twikkelerbeek tusschen Bomer- broek en Enter een schuilplaats had gezocht. Een der arbeiders, v.d. H., uit Friezenveen werd getroffen en sloeg bewusteloos tegen den grond. Vier arbeiders uit Denekamp. had den voor het onweer een schuilplaats gezocht in een loods van de werk verschaffing in Brekelenkamp, onder Denekamp. De bliksem sloeg in de loods en alle vier de mannen werden tegen den grond geworpen, waar zij bewusteloos bleven liggen. Drie hunDer kwamen later weer bij, de vierde echter Mulder genaamd, was door den bliksem gedood. De man was gehuwd. De tram ia Nymegcn blyfj. Na een Woensdagmiddag en des avonds gehouden zitting van den gemeenteraad te Nijmegen heeft deze zich in groote meerderheid voor het behoud van de tram uitgesproken en nam daarbij het besluit een ernstig onderzoek in te stellen naar betere oplossing van het verkeersvraagstuk in de stad. VENRAY. 15 Juni 1935. POLYHYMNIA BEKROOND. Op het groot internationaal con cours voor muziek- en zangvereeni- gingen, gehouden op 2e Pinksterdag te Best, behaalde Venray's Gemengd Koor „Polyhymnia" in de eere- afdeeling den eersten prijs met 215 punten. Directeur en leden proficiat. Gouden huwelijksfeest. Dinsdag herdacht het echtpaar G, Sijbers-Keijzers, Henseniusplein alhier den dag der 50 jarige echtvereeni- giog. 's Morgens werd in de Paters kerk een plechtige H. Mis tot dank- zeggiog opgedragen. Het feest werd verder slechts in familieknog gevierd. 's Avonds bracht Venray's Har monie een serenade. Luxor-theater. Heden Zaterdag- en Zondagavond draait in Luxor alhier de film „Bobby trefc't van leer" met Harry Piel, Anni Markart in de hoofdrol. Tweede Pinksterdag behaalde de Schutterij „Het Zandakker" op het concours te Strijp bij Eindhoven de volgende prijzen le prijs ordelijkste schutterij. 2e prijs schoonste schutterij. le prijs mooiste Papegaai. Door Schutterij „St. Anna" werden aldaar behaald le prijs schoonste geheel. le prijs grootste ledental. 2e prijs schoonte vaandel. Bij het gehouden! koning- schieten op de doelen van St. Anna wist de heer W. Claessens wederom den koningstitel te behalen. Man doodgereden. Dinsdagnamiddag is op den Rijks weg Deurne—Venray de 56 jarige H. Schreven, een ongehuwd koop man, wonende te Swolgen, doch afkomstig uit Boxtel, terwijl hij per rijwiel opeens den weg overstak, door een passeerende auto, bestuurd door den tabaksfabrikant de P., uit Rotterdam, gegrepen en tegen den grond gesleurd. Schreven werd in bewusteloozen toestand opgenomen en naar het gasthuis te Helmond vervoerd. Hij overleed enkele uren later. Een ingesteld politie-onderzoek deed van eenige schuld van de zijde van den autobestuurder niet blijken. Lezing moderne Stralen-tlierapie. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal a.s. Maandag avond in de zaal „Wilhelmina" te Venray een interessante lezing ge houden worden over de bestralings geneeswijze en de verschillende vormen van toepassing bij diverse ziektegevallen en verouderde kwalen.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1