H, van den Heuvel Postïettaa Jos. Strijbosch Ons weekpraatje. Gemengde Berichten. Advertentiën Dakbedekkingen en vergrooting- portretten Fotograaf Blerick MEUBELEN Vitrages Zaterdag 25 Mei 1935, No. Het geval Gutzeit en het miskende Derde Rijk. We hebben waf, neen: véél goed te maken jegens Hitier en de andere machthebbers in het Derde Rijk. We zijn wel eens boos op ze geweest om de concentratiekampen, de schutzhaften, de gevangenissen, waarin „bonzen", joden, geestelijken en politieke tegenstanders worden opgesloten en naar we dachten mishandeld, Al die ijselijkheden zijn thans sug gesties gebleken van booze gruwel fabrikanten. Als de nazi's er toe overgaan om menschen. die het niet met ze eens zijn, af te zonderen, dan is het om ze als patiënten te behandelen, die via het „bijbrengen" vangbetere inzichten, tot een schoo ner leven moet worden opgevoed. De delinquenten worden behandeld als patiënten, met liefderijke zorgen omringd, vertroeteld. Ze worden zóó verwend, dat de verpleegden zich uit een aardschen hemel verstooten gevoelen, als ze als „genezen" worden ontslagen en op straat gezet. Dat alles heeft ons het geval Gut zeit geleerd. Gutzeit was een Duitsche beeld houwer, 'n „afgevallen" nationaal- sodalist, die als zoodanig nog iets te goed meende te hebben van de nieuwe machthebbers en daar van zoo'n verkeerde voorstelling had, dat-ie, de suffert, de wijk nam naar ons land. De Nazi's trokken het zich aan, dat ze dezen man thans de weldaden van hun eigene opvoedingsmethode niet deelachtig konden doen worden. Ze ontzegden zich kosten nog moeite, noch welke middelen ook, om hem, al ware het met geweld, terug te voeren naar het paradijs, dat Gutzeit in zijn kortzichtigheid was ontloopen. Met list en geweld slaagden ze er in om Gutzeit „in handen" te krijgen, handen, welke hem thans gingen koesteren en wél doen. Uit vriendschappelijk respect voor de Nederlandsche regeering, welke helaas niet inziet, hoe beroerd een vrije burger het in ons vrije land heeft, stelden de Nazi's Gutzeit in staat naar Nederland terug te keeren, omdat zijn verwijdering van onzen bodem eenigszins met ongewone, ongebruikelijke en onwettige midde len gepaard was gegaan. Maar ziet, thans weigerde de man. die met ge weld uit ons midden was wegge sleurd, om vrijwillig tot ons terug te keeren. Hier lokte hem weliswaar de vrijheid, maar in het eigen land lag het gevangenis-paradijs, dat hij helaas zoo Iaat met al haar heerlijkheden en geneugten had Ieeren kennen. Gutzeit bleef waar hij was. Ubi patria ibi bene zei bij. Waar mijn vaderland is, daar heb ik het pas goed 1 En daar stonden onze Nederland sche vertegenwoordigers met be schaamde kaken. Wat zij den heer Gutzeit hadden aan te bieden, een beetje maatschappelijke hulp en een hoop Jndividueele vrijheid, het haalde in bekoorlijkheid en begeerlijkheid niet, zooals thans duidelijk bleek, bij de geneugten, welke een Duitscher in een Arische gevangenis ten deel vailen. Zoo ongeveer schijnen de Nazi's ons te willen doen gelooven. Zien ze ons nu werkelijk voor halfzacht aan We vinden de behandeling, welke ze de Nederlandsche regeering en andere Nederlandsche autoriteiten lieten geworden, van beleedigenden aard. De nieuwe machthebbers in Duitschland blijken trouwens keer op keer van al die behoorlijke omgangs manieren bij het internationaal con tact te zijn gespeend, welke volkeren verhoudingen vreedzaam kunnen beïnvloeden. In bet onderhavige geval hebbeu de Duitsche autoriteiten onder den druk van vaststaande feiten moeten erkennen, dat Gutzeit uit ons land was ontvoerd onder verkrachting van het internationale recht. Met het opvoeren van een misleidende comedie, welke ten doel had om de feitelijke resultaten van de ontvoering aan zich te houden, hebben ze de beleediging onzer rechten een des te ernstiger karakter gegeven. Omdat het besluit van Gutzeit, niet naar ons land terug te keeren, in strijd moet worden geacht met alle redelijkheid, daarom staat het practisch vast. dat de Duitsche autoriteiten, met welke middelen dan ook, dit verloop van zaken hebben geforceerd. Iemand, die de cel van een Duitsche gevangenis verkiest boven de vrijheid in een omgeving van welgezinden. kan geen misda diger politiek of crimineel worden geheeten, maar is een krank zinnige. En krankzinnig is Gutzeit niet. Wel is hij een instrument geble ken van onhandige autoriteiten, die de tact missen om in een wereld van vijanden de weinige vrienden te behouden, welke ze zoo hard noodig hebben- Oplichters opereeren op het platteland. Maandagmiddag vervoegde zich. aldus „de Geld.,' in een café te Altforst per auto, gemerkt HZ. no. ODbekend, een tweetal personen, die ook aan de waardin vroegen, of er in het dorp ook vrouwen en kin deren waren, die lijdende waren aan een sleepende ziekte. Uit het gesprek, dat zich ontspon, kwamen de heeren teweten, dat er in het arbeidersgezin van S> J. twee kinderen waren, waarmee de vader korten tijd geleden naar den kinder arts, dr. P. te Nijmegen was ge weest. Hierop begaven de bezoekers van het café zich naar dit arbeidersgezin waar een hunner zich voorstelden als specialist uit Utrecht en voorgaf gestuurd te zijn door dr. P. te Nij megen en dr. V. te Maasbommel, voor het iostelien van een onderzoek. De aanvankelijk niets kwaads ver moedende ouders stonden toe, dat hun twee kinderen „geneeskundig werden onderzocht", waarna de „spe cialist" verklaarde, dat een behan deling van ongeveer acht weken voldoende zou zijn om de kinderen op te knappen. De kosten van het onderzoek be droegen f 40, waarvan „slechts" de helft direct door J~ betaald moest worden, de rest zou hij trachten be taald te krijgen van het gemeente bestuur. Bovendien kocht hij bij J. voor een rijksdaalder een tweetal konijnen De vellen dezer diertjes moesten dienen ter behandeling van een pa- tiëat te Utrecht, die lijdende was aan kanker. De vader oetaalde met een bankbiljet van f 25, doch de specialist beweerde, slecht 2 gulden te kunnen teruggeven, omdat hij alleen „groot geld" bij zich had. De rest zou bij a.s. Maandag, als hij weer een „visite" zou komen afleg gen. wel verrekenen. Nadat de oplichters vertrokken waren, kregen de gedupeerden ach terdocht en stelden zich in verbinding met dr. V. te Maasbommel, die echter beweerde niemand opdracht te hebben gegeven, de kinderen van J. te onderzoeken. De dokter stelde nn de politie met een en ander in kennis, die direct een onderzoek instelde, waarbij o*a. kwam vast te staan, dat een der oplichters den duim mist aan een zijner handen. Hun spoor is echter niet gevonden. VERDRONKEN. Bij Maastricht is uit hel Juliana- kanaal opgehaald het in staat van ontbinding verkeerend lijk van den 34jarlgen H. P. uit Meersen, laatst wonend te Brunssum. Op het lijk werd eenig Belgisch geld gevonden. ARM AFGEREDEN. Dinsdagmiddag is op het stations emplacement te Arnhem de S7jarige arbeider G. D. uitgegleden en van een rangeerenden trein gevallen. Hem werd de linkerarm afgereden. Oayerwaclit overgestoken. Woensdagavond reed de 14-jarige S. ui! Tegelen van de ambachtsschool te Venlo per flets huiswaarts. Op den rijksweg Venlo—Tegelen reed een vrachtauto vlak voor hem uit. De jongen greep zich daaraan vast om zich aldus met een snelheid van ongeveer 25 K.M. te laten voort trekken. Bij de Broeklaan te Tegelen heeft hij plotseling de auto losgelaten en is naar den linkerkant van den weg overgestoken. Een van de andere zijde komende luxe auto. bestuurd door den heer K. uit Culemborg, greep den fletser, die met een gewel digen smak op het wegdek terecht kwam. De onvoorzichtige jongen werd ernstig gewond. Den bestuurder van de luxe-auto treft geen schuld. 'Nader meldt men, dat de jongen een zware schedelbreuk had^opge- loopen. Bovendien waren een arm en een been totaal verbrijzeld. Te ongeveer 9 uur is de jongen in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De oudste tweeling was jarig. Onder zeer groote belangstelling vierden Woensdag de gebroeders C. en H. van Harten te Mijdrecht, de oudste tweeling iu ons land. hun negentigsten verjaardag. Van alle huizen in de buurtschap Blokland, waar de oudjes wonen, wapperde de vlag en niemand verzuimde hen te komen feliciteeren. Veel cadeaux en enveloppen met inhoud werden aangeboden. Boven den weg voor de woning was een doek aange bracht met het opschrift„Aan het oudste Nederlandsche tweeling- broederpaar 18451935." Burgemeester Padmos en echtge- noote kwamen de oudjes persoonlijk gelukwenschen. Van den oud burge meester dezer gemeente, den heer Fernhout, thans burgemeester van Middelburg, werd een telegrafische gelukwensch ontvangen. Een aardige attentie was een geluk- telegram van een tweeling van drie jaar te Arnhem, die eveneens dien dag verjaarde. 's Avonds bracht de plaatselijke muziekvereeniging een serenade. De staking te Budel. De staking bij de Budelsche Zink fabrieken is Dinsdagmorgen een feit geworden. Verschillende pogingen om de betrokken partijen nader tot elkander te brengen, liepen op niets uit en toen de directie der fabrieken aan haar voornemen om op de Nederlandsche arbeiders een korting van 10 pet. en op de Belgische een korting van 20 pet. toe te passen, vasthield, hebben plus minus 600 arbeiders den arbeid neergelegd in de overtuiging, dat deze laatste korting de grens van het minimum loon, waarvoor ze hun zwaren arbeid ver richten moesten, overschreed. Brand to Well. Dinsdagmorgen ontstond brand in het woonhuis van Th. Heynen in het Knikkerdorp. Het huis, dat ge deeltelijk met stroo was gedekt, stond spoedig in lichte laaie, zoodat er aan blusschen niet meer te denken viel. De geheele inboedel ging dan ook verloren, terwijl tevens een schaap en een geit in de vlammen omkwamen. Huis en inboedel waren verzekerd. Voetbal-ongeluk met doodeljjken afloop. Te Vlissingen is op 29-jarigen leeftijd overleden een man, die dezer dagen bij het voetballen een trap tegen zijn buik heeft gekregen. Moord in het grensgebied. In den nacht van Zondag op Maandag is te Hassum (Duitschland) een roofmoord gepleegd. Aan de Duitsche grens, dicht bij Gennep is de kantoorhouder H Jansen op zijn kantoor overvallen en met een hard voorwerp doodgeslagen. Uit de kas van het kantoor is een bedrag van 4000 mark gestolen. Door de politie te Gennep is als verdacht van dezen moord aangehouden zekere Vullings graanhandelaar. HET RAADSEL VAN HET JULIANA-KANAAL. Lekkage weer opgetreden. Limburg nog steeds in afwachting C. Tr. schrijft in de Maasbode: Wat is er toch aan de hand met het Juliana kanaal In December '34 maakten wij den tocht mee over het pas voltooide kaaaal en werd ons gezegd, dat de officieele in gebruik- stelling dezelfde week nog in de Staatscourant zou verschijnen. Daar na hoorde men langen tijd niets meer en toen zou het groote feit in April plaats hebben. April is lang voorbij. Intusschen hebben vele geruchten de ronde. Een Limburgsch blad heeft zelfs, naar het zeide op goede gron den, het uitblijven der opening toe geschreven aan een stap van den Belgischen gezant in Den Haag, Dit bericht is van kanten tegengesproken maar het zou, indien het waarheid bevatte, nog de meest plausibele oplossing geven van het raadsel, waarom het Julianakanaal nog niet geopend is. Anderen hebbeu gemeend, dat het een kwestie was van wateronttrek king aan de met België gemeenschap - pelijke Maas, noodig om het kanaal op peil te houden, omdat de toevoer van water op Nederlandsch gebied onvoldoende was. Van meer dan een zijde is ons daarna voorgerekend, dat er water genoeg was. En ook is ons uitge legd, dat België tegen een bepaalde wateronttrejeking aan de Maas geen bezwaar zou kunnen aanvoeren. Toen is het verhaal opgedoken, dat de Nederlandsche Spoorwegen zich zouden verzetten wegens gevreesde concurrentie. En Belgié opende in tusschen al op plechtige wijze de tweede sectie van zijn Albertkanaal. Weer anderen hebben de oorzaak gezocht m de zeer ernstige lekkage, die in het kanaalpand S'einBorn werd geconstateerd en waarover wij destijds uitvoerig hebben geschreven. De autoriteiten van Waterstaat voorspelden toen. dat deze lekkage zeker zou ophouden. Het kon en kele weken of maanden duren, maar er zou vanzelf een einde aan komen. Om de gaten te dichten liet men kolenslib in het kanaal loopen, met het resultaat dat dit thans dreigen zou het kanaal bij de haven van Born te verzanden of liever te ver- slibben. De lekkage, die inderdaad sterk vetminderd was, heett zich dezer dagen opnieuw gemanifesteerd. Twee maanden geleden berichtte de minister van Waterstaat aan de Kamer van Koophandel te Heerlen, in antwoord op een telegram van 28 Dec, en een rappel-briefje van 8 Maart, dat de openstelling van het Julianakanaal eerst ns de voltooiing der inrichtingen van de Nederl. Spoorwegen te Bom kon in over weging genomen worden. Daarna kwam het Handelsblad en in aansluiting daarop het Dagblad v. Noordbr., met beschouwingen over tractaten en eventueele tractaatschen- nis, in geva! Nederland toch water aan de Maas zou onttrekken boven een bepaalde hoeveelheid. En indien dit juist is, zou het eerstgenoemde bericht van een Lim burgsch blad over stappen van den Belgischen gezant weer grond krijgen al is het misschien niet zoo gelegen, dat die stappen formeel niet konden ontkend wordeu. Limburg is nog steeds in afwach ting van de dingen, die komen gaan. Misschien wordt het Julianakanaal nog wel eens geopend. Maar in de afwachting daarvan zou het niet onaangenaam aandoen, wanneer nu eens de werkelijke rede werd mede gedeeld, waarom die opening nog niet plaats had. Maasheesche weg 22 is hel goedkoopst adres voor in pannen, mastiek, leien enz. Ook voor reparatie. Beleefd aanb. Vlugge bediening. maakt Vertrouwd adres. Overal aan huis te ontbieden zon der prijsverhooging. TELEFOON 886 Massief eiken Ledikanten, Geschilderde Ledikanten f 8, 9, 12 IJzeren Ledikanten met matras, KINDERLEDIKANTEN f 6.62, 7.40, 8 Staaldraad en Aupings Matrassen OIRSCHOTSCHE STOELEN f 1.87 LOOPREKKEN f 2.60, 3.00 3 30 Kinderstoelen, Rietstoelen, Wiegen f 2 3.— 5.en hooger Keukentafels f 6,86 1010. RUSTFAUTEUILS f 8 09 9.00 Schoolstraat 5-7 Magazijn Sint Oda KARPETTEN EN KLEEDJES „HOLTAP"-Karpetten Gordijnen, Chinamalten, Japan- en Cocosmatten, Ruige matten, Rubber Gloselmatten Kapstokkleeden Divankleeden, Tafelkleeden, Kamervachten Voetzakken Bedveeren dubbel gestoomd en gezuiverd in prima betrouwbare kwaliteiten, Kapok, Zeegras, Alpengras, Wo'.vlokker,. Prima 2persoons 3deelig MATRAS zwaar gevuld met prima vetvrije wolvlokken metb.b. schuine peluw f 13.72, 15 68 Kapok Matrassen f 20.— 22.— Rusto Matrassen Zeegras- en Alpengrasraatrassen Kinderbedjes enz. DEKENS ZUIVER WOLLEN DEKENS Prima Gewatteerde Dekens Moltonnen Dekens Lancaster'Winkelgordijnen alle kleuren en breedten. Hospilaallinnen. Door lage bedrijfskosten naar den lagen verkoopsprijs

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5