Roomijs \\reekklad voor VENRAY, HORST en Omstreken. Adverteert in dit Blad De huidige beteekenis van den Volkenbond. Buitenland. Binnenland. H. BECKERS Provinciaal Nieuws Zaterdag 25 Mei 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 21 Wat de tong streelt PEEL EN MAAS"? met de fijne Roomsmaak. ADVERTENTIEPRIJS1 tot 8 regels 60 et. per regel 7\i ct. Bij contract groote reductie Uitgave FIRMA VAN DEN MUNCKHOF, VENRAY Telefoon 51 Giro 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct. Buiten Venray p. kwartaal 75 ct. Afz. nummers 5 cent Hygiënisch verpakt Inderdaad iets bijzonders De vorige week hebben we „Volkenbondsdag" gevierd en te dier gelegenheid ons verdiept in de vredesgedachte, welke grond slag van elke volkerenorganisatie behoort te zijn. We hebben ons getroost inzake de gebleken on volkomenheid van het Geneefsche instituut, getroost met de over weging, dat alle begin moeilijk is en dat het niet te verwachten zal zijn, een wereld, welke van haar ontstaan af belangenschillen door strijd trachtte te beslechten, plots met uitsluitend ideëele ge dachten te kunnen bezielen. Telkens op 18 Mei herhalen we onze geloofsbelijdenis in den Volkenbond, van jaar tot jaar hardnekkiger en met meer nadruk, naarmatede feiten ons ver trouwen aantasten, ons geloof doen wankelen. Het is mooi en goed om eiken keer opnieuw op den 18en Mei van ons geloof in de Volken bondsgedachte te getuigen, maar het is ook verstandig en redelijk om na dien datum eens serieus na te gaan, hoe de werkelijkheid zich verhoudt tot hetgeen we hopen en verlangen, opdat we tenslotte niet door de hardheid en wreedheid van de realiteiten worden verrast. En dan moeten we tot de erkenning komen, dat het volkeren idealisme voor den vrede zich meer en meer beperkt tot daar, waar het eigenbelang aanvangt. Juist als vroeger, toen er nog geen Volkenbond was. Het practisch verloop der inter nationale geschillen van de laatste jaren is meestal geweest, dat als de Volkenbond zich met de beslechting der conflicten inliet de staat, die in het ongelijk werd gesteld, eenvoudig het lid maatschap opzegde enden eigen geweldszin doordreef. De Volkenbond, zooals hij be staat, is soms een gevaarlijk vredesinstituut. De voortdurende bespreking van de onderlinge internationale verhoudingen en de beraadslagingen over de mogelijkheden van onderlinge overeenkomsten, welke de vredes- bescherming van bepaalde staten of groepen van staten beoogen, al de conferenties, met zulken inslag leiden er juist toe, dat bestaandebelangentegenstellingen door de uitstippeling en uitmeting er van, zich verscherpen. Mussolini heeft eens terecht op dat gevaar van de vele inter nationale conferenties met nadruk gewezen. Het heeft Duitschland trouwens uit den Volkenbond gedreven. Daar de Ver. Staten zich afzijdig bleven houden van den Volken bond, Japan, de machthebber van Azië, deze organisatie verliet, Australië zeifstandigestaatkundige beteekenis mist en Afrika Euro- peesch koloniaal gebied is, heeft de Volkenbond tenslotte in hoofd zaak slechts Europeesche waarde. En daar de ex-geallieerden uit den wereldoorlog domineerende factoren in de Geneefsche orga nisatie zijn en Duitschland zich aan het milieu onttrok, heeft het er bovendien veel van, dat de Volkenbond practisch een instituut is en voorioopig nog blijven zal, om de na-oorlogsche machts verhoudingen te beveiligen. We zeggen niet, dat uit de Volkenbonds-organisatie in een verre toekomst misschien niet iets voor den algemeenen wereld vrede te construeeren zal zijn, maar het zoude van politieke blindheid getuigen in het huidige instituut iets anders te zien dan een machtsmiddel van een groep groote Europeesche mogend heden de kleide staten, welke in Genève vertegenwoordigd zijn, vormen de onschuldige franje. De kleine staten kunnen slechts op het behoud van hun rol gesteld blijven in de hoop, dat ze nog eens geroepen zullen worden om een meer actief aandeel te nemen in het werk van den Bond, als die zich onder drang van de volkerenmassa's tot een waarlijk wereldvredesinstituut zal hebben ontwikkeld. Hoe weinig de Volkenbond zich thans nog in dien zin laat kennen, zien we aan de houding van Italië, een der steunpilaren, waarop het Volkenbondsstatuut rust, tegenover Abessinië. Ofschoon Abessinië óók lid is van den Bond en zich keer op keer bereid verklaarde om be staande grensgeschillen aan Volkenbondsarbitrage of welke andere soort arbitrage ook te onderwerpen, wijst Italië elke toegestoken vredeshand van het Abessinische keizerrijk botweg af. Italië zoekt den oorlog met Abessinië, opzettelijk en wel overwogen, het bereidt den oorlog openlijk voor, en het is geen kwestie meer óf, maar wannéér deze zal beginnen. Italië is hier zeer duidelijk aanvaller, Abessinië de aange vallene. En de Volkenbond staat als organisatie onmachtig. Rome lapt den Volkenbond aan zijn militaire laars. En wat doen wij, neutrale vredes-idealisten Wij houden ons aan de Volken bondsgedachte, strak en stijl al moest het den Abessiniërs den kop en hun zelfstandigheid kosten. En Mussolini grinnikt Heeft de minister kennis ge nomen van het bericht, zoo vraagt mevr. PothuisSmit, lid der Eer ste Kamer, aan den minister, dat ook Nederlandsche schepen via het Suez-kanaal Abessinië van wapens en munitie hebben voor zien? En acht de minister in dat geval geen termen aanwezig voor het treffen van maatregelen om zulke zendingen voor het vervolg onmogelijk te maken We zouden, waren we Kamer lid, den minister andere vragen willen stellen. Heeft de regeering al iets ge daan om Italië als medelid van den Volkenbond aan zijn Volken bondsplichten te herinneren Heeft de regeering zich al tot Genève gewend om te vragen, hoe de V.olkenbond Abessinië, als het wordt aangevallen, te hulp kan komen Zijn de Volkenbondsgedachten en -bepalingen geschapen om zwakken weerloos te houden tegenover de overweldiging van imperialistische mogendheden? We hopen, dat er van den Volkenbond nog eens iets goeds zal groeien, maar willen er tegen waarschuwen de Geneefsche organisatie thans reeds als een reëele rechtvaardigheidsfactor in de internationale politiek te be schouwen. Dan immers spelen we in de kaart van de imperialisten, die de kleine mogendheden op het Geneefsche zoethoutje laten sab belen om des te zekerder hun eigen geweldpolitiek te kunnen volvoeren. Aan de Eerw. Geestelijk heid en de Geloovigen van het Bisdom. Ons hart. Dierbare Dlocesanen, Is vol bange zorg. Gij weet allen, dat de tijden ernstig en somber zijn. Gij weet, dat reeds duizenden en dui zenden in ons land geen werk en te weinig inkomen hebben. Ook in onze streken gaan reeds zeer velen diep gedrukt onder den economischen nood. Onze mijnstreek, een zoo groot en zoo dicht bevolkt gedeelte van ons Bisdom, gaat dagen tege moet, die ernstiger zijn dan ooit. Een zee van leed en van gevaren, □iet alleen op tijdelijk, maar ook op geestelijk gebied, dreigt over duizen den en duizenden te komen. Wel licht eerder en erger dan wij kunnen vermoeden. Onze bezorgdheid wordt wel eenigszins verlicht door de overtui ging, dat allen, die daartoe geroepen zijn, zoowel regeerders als leiders, zoowel werkgevers als werknemers, toch zeker alles doen wat mogelijk is om onze goede bevolking tegen deze gevaren te behoeden. Maar „Adjutorium nostrum in nomije Do-i mini", ten slotte is onze hulp boven alles in den Daam en den bijstand I des Heeren gelegen. Zonder de leiding en de genade van den H. Geest, dien wij prijzen en aanroepen als den Pater pauperum", den „Vader der armen", zal de mensch- heid Diet meer uit den doolhof der moeilijkheden komen. Met heel bijzonderen aaodraDg moeten wij gaan bidden tot de „Hulp der Christenen" en de „Troosteres der Bedrukten" dat schoone gebed der H. Kerk: „Sub tuum praesidium confugimus... Onder Uwe bescherming nemen wij onze toevlucht. Heilige Moeder van God, versmaad ODze gebeden niet in onzen nood, maar verlos ons altijd van alle gevaren." Wij kunnen niet meer doen dan bidden en doen bidden Alle andere pogingen voor uitkomst laten wij met volle vertrouwen, aan de daar toe bevoegde persoueD over. Maar wat wij kunnen, willen wij dan ook allen doeD, daarbij wetepd, dat aan Gods zegen alles is gelegen. Wij zullen dat allen samen doen en met het innigste vertrouwen. Daarom schrijven wij voor, dat op Zondag aanstaande in alle kerken en kapellen van ons Bisdom na iedere H. Mis, achter de gewone gebeden, zal worden gebeden: drie maal Onze Vader en Wees Gegroet, met de bede: „Koningin van den vrede, bid voor ons" en het gebed: „Onder Uwe bescherming nemen wij onze toevlucht..." Tevens schrijven Wij voor, dat in den namiddag in alle openbare kerken en kapellen een uur vaD gezamenlijk gebed en aanbidding zal worden gehouden voor het Aller heiligste, in monstrans uitgesteld. De Eerw. geestelijkheid zal er voor zorgeD, dat tenminste een gedeelte van dien tijd met gezamenlijk; open lijk en passend gebed za! worden gevuld. Tenslotte verzoeken wij allerdrin gendst aan de kloosters in ons Bisdom om aanstaanden Zondag gedurende den geheelen dag aanbid ding te houden en O.L. Heer geweld aan te doen om onze dierbare mijn werkers en de andeie inwoners der mijostreek tegen de dreigende rampen te behoeden. Moge Maria, de Koningin van den vrede, ook van den socialen vrede, onze Voorspraak zijn en ons helpen. Als Zij ziet, hoe al Haar kinderen, in zorg en vertrouwen vereend, tot Haar opzien en smee- keo, zal Zij zekei van Jesus vrageD en verkrijgen, dat Hij regeerders en leiders verlicht en leidt naar een weg, waarop onze dierbare Dioce- saoen veilig zijn. Io het vaste vertrouwen, dat ods bezorgd woord aanleiding moge zijo tot een hartelijke en algemeene ge- beds-actie, geven Wij allen gaarne onzen vaderlijken zegen, f GULIELMUS, Bisschop van Roermond Roermond. 20 Mei 1935 Hitler's dertien punten. Duiischland's Führer en rijkskanse lier heeft ongetwijfeld groote rheto rische talenten Als meD, gelijk we dat Dinsdagavond j 1. deden, naar een van zijn als „groot" aangekon digde redevoeringen luistert, raakt men in de ban van Hitler's mee sleepende welsprekendheid en begrijpt men, hoe hij in staat is, om specu- leerende op nationale gevoelens, een massa te begeesteren. Er zijn ongetwijfeld slechls weinig staatslieden, wier woord zóó pakt als dat van den Duitsche.n rijksleider, maar er zijn zeer zeker verscheidene staatslieden, wier woord méér inhoud pleegt te hebben. Want Hitier is een effect jager. Toen hij aan het slot van zijn groote Rijksdagrede van Dinsdag in 13 punten uiteenzette, waartoe Duitschland al en niet be reid was, misten we volkomen de begeestering van zijn auditorium, welke zich zoo spontaan in de voor rede had geuit, toen de Nationaal Socialistische leider zicb keerde tegen het bolsjewisme en tegen de Lit- hausche regeeringtoen hij voorts in theatrale bewoordingen van den Duitschen vredeszin getuigde en van de Duitsche rechteD, óók op bewape ning. Teleurgesteld heeft de groote rede ons., in zooverre geen woord werd gewijd aan de religieuse verhoudingen in het Derde Rijk, noch aan de Duitsche economische en fioancieele politiek. We konden niet ontkomen aan den indruk, dat het voor de huidige machthebbers in Duitschland op het oogenbfik vóór alles gaat om de bewapening. De wereld vernam, dat Duitschland onder geen beding van haar bewapeningsbesluiten zal terugtreden. De dienstplicht wordt ingevoerd hij zal voor alle wapenen één jaar duren. Duitschland zal niet terugkeeren tot den Volkenbond, tenzij deze zich geheel losmaakt van het Verdrag van Versailles. Duitschland wil verdrags herziening en het wil praten over de onderlinge bewapeoingsverhoudiDgen, maar het eischt in elk geval !ucbt- patiteit met de andere groote Wester- sche landen en het zat met haar vlootbouw gaan tot een sterkte van 35 pCt. der Eogelsche vloot. Duitschland belooft ook mede werking aan beperking of verbod van gruwzame wapenen. Pacten. Duitschland voelt er niet veel voor. In geen geval wil het bijstandspacten en ook wijst het elke overeenkomst af met Rusland. En met Lithauen,... Duitschland wil voorts Oostenrijk ontzien, omdat het... overtuigd is, dat tenslotte toch geen regeering zich tegen den wil van een volk kan handhaven. Een duidelijke beschuldiging aan het adres der Weensche regeering We voorzien niet veel goede ge volgen van Hitler's groote rede. De Führer mist de tact om de Duitsche zienswijze op een voor het buitenland aannemelijke wijze te zeggen. Het is tot heden in de geschiedenis onge hoord geweest, dat een staatshoofd zich in het openbaar zóó scherp uit liet over andere, officieele bevriende regeeringen als die van Rusland, Lithauen en Oostenrijk. De Duitsche rijksregeeriog is bereid zoo her haalde Hitier telkens ostentatief tot dit en tot dat, maar „dit en dat" waren uitsluitend de eigen Dul.sche inzichten en beginselen op niet ééo punt kwam de Führer aan buiten landsche wenschen tegemoet en toch pas daa zou van een waardeerbare bereidheid zija gebleken. De verkiezingen in Tsecli, Slovakjjë. Het valt intusschen niet te ont kennen, dat de Duitsche rijksregee riog een begeesterden aanhang vaD bijna alle Duitschers geniet, waar die zich ook bevinden, in het geeste lijk geboeide rijk zelve dan wel daarbuiten. De verkiezingen in Tsecho-Slovakijë hebben gewezen op een bijna vernietigenden terug gang vao de oude politieke partijen onder de Duitschers, die in een aan tal van circa 3 millioen dezen staat bewonen 70 pCt. hunner stemden nationaal socialistisch, waardoor ze een aanzienlijke vertegenwoordiging in het parlement verkregen en aau de regeering nog heel wat moeilijk heden kunnen veroorzaken. Het Cluico-conilict en dat tusschen Italiö-Abessinië, De Volkenbondsraad kwam van de week in zitting bijeen om eenige netelige volkerenconflicten te behan delen, maar de Volkenbond is tot heden zóó onmachtig gebleken om in ernstige zaken resultaten te be reiken, dat de Raad niets beters wist te doen dan maar weer zoo gauw mogelijk uiteen te gaan, opdat de klaarblijkelijke onmacht het beetje prestige, dat de Volkerenorganisatie nog rest, niet teloor zou doen gaan In het Chaco conflict werd de bemid deling voorioopig overgelaten aan de conferentie te Buenos Aires, ter wijl inzake het conflict tusschen Italië en Abessinië de schoone taal der zwijgzaamheid werd gesproken, niettegenstaande de keizer van Abessinië in een telegram aan het secretariaat van den Volkenbond de tusschenkomst van Genève ter voor komiDg van den door Italië gewil- den en gezochten oorlog had ge- eischt. De Volkenbond is gezwicht of toont zich zwichtend voor den wil van Mussolini, die eerder den Volkenbond in elkaar zal trappen dan zijn imperialistische oogmerken te laten vareD. De oplossing der Ministercrisis. Aan alle twijfels inzake de oplos sing van de ministercJisis, ontstaan door de ontslagaanvrage van minis ter Marchant is thans een einde gekomen, doordat het staatshoofd^de ontslagvrage heeft aanvaard en de minister Slotemaker de Bruine met de portefeuille van onderwijs heeft belast. De benoeming geschiedde „ad interim", d.i. ter waarneming, dus tijdelijk, totdat een nieuwe keuze is gedaan. Uit veel valt echter te conclu- deeren, dat we de dubbel functie van den heer Slotemaker ah een semi permanente oplossing hebben te aanvaarden, omdat het vermijdeD der benoeming van een nieuwen titularis het mijden inhoudt van vele polilieke moeilijkheden en 't ontzien van zekere gevoeligheden. En de spelling Marchant? Ne de heer Slotemaker met de portefeuille van oüderwijs is belast, kan hij ook met fatsoen de spelling aangelegenheid laten rusten, terwijl een nieuwe functionaris het misschien noodig zou hebben gevonden en eenige stappen terug te treden op het door den gewezen minister ingeslagen taaipad, want de spelling MarchaDt heeft misschien wel 't meest door de overrompelende invoering er van tot vele onge- wenschte toestanden en verhoudingen geleid. Toch zou haar intrekking op het oogenblik de verwarring slechts kunnen verhoogen. Marchant op de Hooge Veluwe. Een van de laatste bestuursdaden van den afgetreden minister is de verstrekking geweest van een hypo thecaire geldleening van achthonderd duizeDd gulden aan de Stichting De Hooge Veluwe, welke beoogt om het landgoed van dien naam als natuurmonument ongeschonden te handhaven en voor het publiek toegankelijk te stellen. De Tweede Kamer had vroeger geweigerd om voor den aankoop van het landgoed en den bouw van een groot museum op de Veluwe, ter onderbrenging van een te schenken kostbare kunstcollectie van de familie Kröller, middelen beschik baar te stellen. De minister heeft thans geput uit het overschotpotje van de Ned. Uitvoer Maatschappij, welke in oorlogsrijd zeer behoorlijke winsten heeft gemaakt. Niettegenstaande algemeen wordt erkend, dat het behoud vao de Hooge Veluwe in ongeschonden staat een algemeen belang moet worden geheetea en de besteding van de f 800.000, mede de schenking tengevolge had van een kunstcollec tie ter waarde van enkele millioenen zijn er toch enkele kranten, in het bijzonder de bladen der Arbeiders pers, welke een heftige campagne voeren tegen wat ze de slioksche wijze noemen, waarop minister Mar chant verwezenlijking van de bedoe lingen des heeren K'öller bevorderde Er wordt aangedrongen op bekend making van bijzonderheden en pu blicatie van de namen dergenen, die de Stichting voimen. Ec wordt gesuggereerd, dat de heer Któller in de Stichting een groote medezeggenschap heeft be houden en dat straks de heer Mar chant tot voorzitter van dezelfde Stichting overigens een onbezol digde functie zal wórden benoemd Als men de bedoelde kranten artikelen leest, ontkomt men niet aan den indruk, dat hier corrupte zaken worden gesuggereerd, maar men laat af om daartoe steekhoudende argu menten aan te voeren. Het behoud van de Hooge Veluwe is een nationaal belang, evenals het gratis toevallen van een rijke kunstcollectie aan de gemeenschap. Zooals wij de zaken zien, kao rnen minister Marchant slechts aan wrijven, dat bij langs een (wettig) achterdeurtje ten behoeve van de gemeenschap in de wacht sleepte, wat de Kamer ter doorgang door de voordeur afwees Moet men daarom den heengeganen minister een ezels trap na geven Stakingswee. Nog steeds blijft het uitbrekeD van het mijnconflict dreigen in Limburg. De werknemersorganisaties hebben tenslotte het aanbod der regeeriog tot steun aan het Mijnwerkersfonds als onvoldoende afgewezen. Thans heeft de regeering oud Minister Verschuur met een algemeen onder zoek naar de omstandigheden van het mijnbedrijf belast, vermoedelijk om oaar de uitkomsten daarvan haar houding nader te bepalen De Bisschop van Roermond heeft voor Limburg openbare gebeden voorgeschreven ter afwending van een economische ramp voor de pro vincie. In Budel staan de 600 arbeiders van de Zinkfabriek als gevolg van een loonconfltct op straat. Ook hier poogt de regeering te bemiddelen. Het wordt intusschen meer en meer gebruik om de publieke kas maar te laten opdraaien voor alle mogelijke slechte bedrijfsuitkomscen en dat is niet vol te houden. We kennen al jaren den stenn voor landbouw, veeteelt, tuinderij, zuivel industrie en andere groote bedrijfs takken, maar nu leest men dagelijks ook van aan de regeering gestelde eischen om Limburgsche kolen te redóen, Nederlandsche sigaren, Hel- mondsche draadnagels, Drentsche turven, Zeeuwsche oesters. Holland- sche haring enz. 't Ware te wen schen, Jat al zulke hulp mogelijk Nassaustraat 34 VENLO Speciaal adres voor fijne Dames- en Heeren- kleeding naar maat. Colb. costuums m. Eng. afwerking vanaf f 45.— Mantelcostuums vanaf f 40.— Mantels f 35.— v.h. werkzaam bij Gebr. Domhoff, Den Haag, Hofkleermakers van wijlen Prins Hendrik. VENRAY. 25 Mei 1935. Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Hoofd stembureau te Venray brengt ter openbare kennis, dat op Maandag 27 Mei a.s. des namiddags half vier in eene voor de kiezers toegankelijke zitting vao dat Hoofdstembureau in het Patronaatsgebouw, Patersstraat 28, zal plaats hebben de bij artikel 50a der Kieswet voorgeschreven nummering der voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad ingeleverde candidatenlijsten. Venray, 23 Mei 1935. De Voorzitter voornoemd, O. VAN DE LOO. Bouwvergunningen. Ingevolge de bouwverordening werd vergunning verleend aan N.V. Prov. Limb. ElectriciteitsMy. tot het bouwen van een transformatorhuisje aan de Heide, aan J. M. Smeets te Ysselsteyn tot het bouwen van een boerderij aldaar, aan A. Vissers te Leunen tot het bouwen van een woonhuis aldaar, aan P. F.M.Jans sen lot het bouwen van een woon huis aan den Laodweertweg, aan J. L. Renkens tot het bouwen vaneen woonhuis aan den Boschhuizen. Bondsconcours Handboogschutters bond „De Vriendschap." Het eerste Bondsconcours van den Bond van Handboogschutterijen „De Vriendschap" zal wegens omstandig heden plaats vinden a.s. Zondag op de doelen van „St. Anna." Morgen Zondag zal Venray's Harmonie een concert geven op de Groote Markt. Aanvang 8 uur nam. R.K. Kapperspatroonsbond Horst-Venray. Bovenstaande vakbond zal a.s. Zondag 26 Mei te Venray defiaitief worden opgericht. Alle vakgenooten worden dan verwacht uit de deke naten Horst en Venray. Tuinbouwver. Leunen en omstrekenr In het Bondsgebouw te Leunen hield de Tuinbouwve-, Leunen en omstreken hare jaarvergadering. Door den secretaris werd een nauwkeurig jaarverslag uitgebracht. De ontvangsten bedroegen in totaal f 11367.34, de uitgaven f 11364.86. Tot slot werden nog enkele meie- deelingen gedaan betreffende teelt regeling, touw bestellen, levering van groenten enz. PostduiYenvereeniging „De Eendracht" Venray. Uitslag van de wedvlucht Solré (afst. 185.70) met jarige duiven. Los 8.30 uur. Ankomst le duif 11.16.57 uur. Laatste duif 11.43.25 uur. De prijzen werden behaald als volgt le, 13e en 14e Gebrs. Spee 2e, 5e en overduif L. Coopmans 3e en 4e J. Boom 6e en 10e G. Philipsen 7e, 8e en lie J Srrijbosch 9e en 12e P. Strijbosch 15e H. Janssen 16e J. Dinjens. o— Op Zondag 26 Mei concours op Salbris (afst. 532.40 K.mmet oude duiven, Eereprijs zilveren Remon toir horloge. De fa. P. de Gruyter en Zn. stelde tevens een 5-tal eereprijzen beschik baar.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1