Bijvoegsel von FEEL EN MMS Vrije opmerkingen. Gemengde Berichten. Zaterdag 18 Mei 1935, No. 20 Als alle boeren natuurboter aten De heer Tj. de Jong te Bols- ward, een man, die theorie en practijk van landbouw en veeteelt onder de knie heeft, trekt op felle wijze te velde tegen de manier, waarop een groot deel van de boe renbevolking den strijd voert tegen de margarine, nl. met den mond De boer beschouwt de marga rine als zijn natuurlijkeen meest gevreesde concurrent. Zooals de middenstander het warenhuis, de dokter den kwakzalver en de notaris de zaakwaarnemers be schouwt, zoo ziet de boer den margarinefabrikant. Accoord 1 Verwonderen doet het dus niet, dat de boer de margarine be strijdt, maar.... en hier komt het onverklaarbare, Veel boeren en boerinnen doen aan deze beslrij ding alleen mee met den mond en niet met de daad. Er zijn in ons land meerdere streken, waar meer dan de helft der boerenbevolking, zelfs tot 80 pet., de margarine met den mond veroordee'.en en met dienzelfden mond lekker opeten 1 Dat is op zich zelf een heel vreemd verschijnsel. Het is zoo vreemd, omdat de boer dus zelf zijn ergste concurrent begunstigt en tevens zichzelf nog benadeelt. Hier past een daad. In de eerste plaats van den boer zelf en door den boer zelf. De Zuivelfabrieken moesten be ginnen met aan ieder veehouder boter te bezorgen om zoodoende de margarine, als ze ingeslopen is, te verdrijven. Want dit is een boerenbelang. Op de eerste plaats is het een kwestie van eer. Maar ook is het een kwestie van welbegrepen eigenbelang. De schrijver tooni dit met cijfers aan en betoogt, dat door de toe slagregeling de boer de eenige consument is, die kan zeggen, dat hij de kostelijke natuurboter kan koopen voor een prijs, lager dan die van de margarine. Het gevolg is, dat de boeren 'n groote hoeveelheid margarine helpen verbruiken en tevens, dat we een belangrijke hoeveelheid natuurboter voor een krats naar het buitenland zenden. Er zijn in Nederland ongeveer 200.000 boeren. Als nu de helft margarine eet en we schatten hel verbruik per huisgezin op 1li/t kilogram per week, dan kon het verbruik bij de boeren per week 125000 kilogram toenemen. Dat beteekent per jaar 6 500.000 kilo boter, waarvoor noodig is 180 millioen kilogram melk. En dit kost den boeren geen geld. Neen, .dit brengt hun allen tezamen nog voordeel. Dit moet op korten termijn veranderen. Zij, die zich nog met margarine behelpen, moeten het voorbeeld gaan volgen van de velen, die reeds langde natuurboter gebrui ken en daarvoor ook bij anderen propaganda hebben gemaakt. Daar zitten zeer groote belangen aan vast. De Passiespelen te Tegelen. Na ruim een jaar van intensief werken aan de voorbereidingen voor de grootsche passievertol- kingen, welke dezen zomer te Tegelen zullen plaats hebben, is men thans hiermede gereed ge komen, zoodat men vol vertrou wen den premièredag 2 Juni a.s. tegemoet durft te zien. Het is een periode geweest, waarin het voor de Tegelenaren hard en ernstig werken was. Maar elkeen, die een steentje bij gedragen heeft tot de vervolma king van 't Tegelsch passiespel mag tevreden zijn. De tooneelbouw immers is ge worden tot een grootsch en zeer indrukwekkend geheel, zooals dat zijn weerga in den lande niet vindt. De inrichting van de too neelruimte is zoo veranderd, dat men voor een passievertolking moeilijk een betere speelruimte zal kunnen wenschen. Van de 450 nieuwe kleurrijke en smaakvolle costuums, welke thans in de kleedgelegenheden van het theater gereed hangen, werden de meesten door Tegelsche handen vervaardigd. Dank zij de langdurige en uit gebeelde voorstudie van de mede werkenden en 't tallooze oefenen hoeven thans nog slechts enkele gezamelijke repetities plaats te hebben om het geheel zoo voor beeldig en indrukwekkend te doen verloopen, als men van leeken- spelers slechts wenschen kan. Dat er groote belangstelling voor de op komst zijnde Tegelsche passiespelen bestaat, moge blijke uit bet fei», dat toen Zondag de gelegenheid geboden werd, om de inrichting van het theater te be zichtigen. daarvan door duizenden uit de streek een dankbaar ge bruik gemaakt werd en allen vol bewondering waren voor hetgeen daar door Tegelsche handen is tot stand gebracht. Om aan het passiespel nog meer bekendheid te geven, zal de heer J. Bechtold, journalist te Venlo, a.s. Zondag van 1 tot 1.20 uur voor de K.R.O.-microfoon eene lezing houden over het grootsch gebeuren, dat dezen zomer te Tegelen plaats grijpt en tevens eenige fragmenten uit het spel declameeren. Op de generale repetitie, welke op Zaterdag 25 Mei plaats heeft, wordt aan persfotografenen film operateurs gelegenheid gegeven scenes van het passiespel vast te leggen. Dat is zoo geregeld om te voorkomen, dat deze heeren op de speeldagen voor het maken van opnamen het theater zouden bezoeken en zoo stoornis zouden kunnen veroorzaken. De premièredag wordt begonnen met een plechtige H. Mis, welke voor de medewerkenden en ge- noodigden in het openluchttheater zal worden opgedragen. Op dien dag zal de passieopvoe ring bezocht worden door een groot aantal geestelijke en we reldlijke autoriteiten uit den lande terwijl de vertegenwoordigers van tallooze binnen- en buitenlandsche bladen deze uitvoering dan zullen komen bijwonen. De brug bij den Moerdijk. Ook de tweede overspanning van het aantal van tien brugdeelen is Woensdag, na een dag uitstel, van Dordtrecht naar het Hollandsch Diep overgebracht en op de pijlers ge plaatst. Tegen half zes lag het brugdeel op zijn bestemming en konden de booten een weer gelukkig voltooid karwei „afblazen." Over zes of zeven weken gaat waarschijnlijk overspanning drie. WAARSCHUWING. Het Gemeentelijk Controle Bureau op particuliere Voorschotbanken en pandhuizen te Rotterdam waarschuwt het publiek, alvorens in relatie te treden met de Credietverzekering Rotterdam, postbox 2004, directeur M. van Weerden, inlichtingen in te winnen bij genoemd bureau. Deze onderneming vestigt in haar prospect! den indruk, dat men na betaling van f 10 in aanmerking komt voor een crediet van f 500 of meer. De werkelijkheid is echter, dat zij, die zich aan deze zaak verbinden, iedere maand opnieuw f 10 moeten storten, zoodat zij ten slotte groote bedragen kwijt zijn. Alhoewel de houder dezer „crediet- instelling" beweert, dat inderdaad voorschotten worden verstrekt »op volgnummer", is er niet de minste zekerheid, dat zulks geschiedt. Gedurende de laatste 5 jaren vet anderde v. W. twaalfmaal den naam van zijn bedrijf. Sedert 1934 ope reerde hij achtereenvolgens onder de namen De Onderlinge, Spaar- en Credietverzekering „Eigen Hulp", Vereenigde Spaar Credietbank, De Volharding en thans Credietverzeke ring Rotterdam. Gemeenteraad b\j enkele eandidaat- stelling gekozen. Bij de Dinsdag gehouden candl- daatstelling voor den gemeenteraad werd te Goirle slechts één lijst, n 1, van de R.K. Kiesvereeniging inge diend. Dientengevolge werd de nieuwe raad gekozen. Regeering en sigarenindustrie. Naar de Msb. verneemt, hebben de betrokken ministers besloten te bevorderen aan de Staten-Generaal maatregelen voor te stellen tegen een mogelijke te snelle verdere uitbreiding van de mechaniseering in de sigaren industrie. Het ligt niet in het voor nemen het gebruik van bestaande machines te verbieden, doch wel om het in dienst stellen van nieuwe compleet- en bosjesmachines afhan kelijk te stellen van de toestemming van de Regeering. In verband hiermede zal de Arbeids inspectie dezer dagen beginnen met een inventarisatie van het aantal machines, dal op 15 Mei bij de ver schillende fabrieken in gebruik is. Intusschen is opdracht gegeven om met spoed een wetsontwerp te bereiden, waarbij het in gebruik stellen Van compleet en bosjes machines na 15 Mei 1935 aan een toestemming wordt gebonden. Deze wet zal dan slechts voor een bepaal den tijd geldenin welke periode de regeering de gelegenheid zal hebben het vraagstuk grondig te onderzoeken en overleg te plegen met belanghebbenden, zonder dat intusschen ernstige verstoringei van het technisch productie-apparaat en daarmede van de arbeidsmarkt kunnen optreden. Beperking van de melk productie. In tegenstelling met daaromtrent loopende geruchten, zal de voorge nomen regeling der beperking van den melksteun 1 Juni a.s, ingaan, VAN HIER EN DAAR Julius Streicher is naar Berlijn ontboden, naar verluidt, in verband met een nieuwe actie tegen de Joden in Duitschland. In Rusland zijn weer twee predikanten door de Sovjetautoritei' ten ter dood veroordeeld. In totaal bevinden zich 27 predikanten in Russische gevangenissen. In het geheele gebied der sovjet unie bevinden zich thans nog slechts omstreeks 20 evangelische predikan ten in functie. Naar wij vernemen, zijn kort ge leden nog zes andere Duitschers in Rusland ter dood veroordeeld. De bemiddelaar-staten hebben aan Bolivia en Paraguay den dringenden oproep gericht, hun ministers van buitenlandsche zaken naar de te Buenos Aires plaats vindende onder handelingen tot bijlegging van het Chacoconflict af te vaardigen. De regeeringen van de belde oorlogvoerende landen hebben het voorstel aangenomen. Krachttermen van Goering. Wanneer wij de kleurlooze ver slagen lezen, welke het officieele Duitsche Nieuwsbureau vaak geeft van redevoeringen van kopstukken der nationaal socialistische beweging welke wij zelf per radio hebben be luisterd, dan valt het ons meermalen op, dat wij die kopstukken in hun rede heel wat meer hebben hooren zeggen, dan het officieele bureau nuttig oordeelt, om het volk mee te deelen. Sterk is dat weer met een rede van Goering te Freiburg in Zuid- Baden. Hij werkte daar weer met geweldige krachttermen, die zich niet eens alle voor een fatsoenlijke ver taling leenen Wij geven er enkele staaltjes van Uw land (Zuid Baden) heette vroeger grensland, hetgeen natuurlijk in geval dat het ernst werd, dadelijk moest worden prijsgegeven. Dat was "roeger. Thans verklaren wij: wij kennen in Duitschland geen grens landen meer. De leider heeft gezegd dat wij den vrede willen. Gunt men ons echter den vrede niet dan be gint de tegenstand 1 centimeter ach ter de grens (stormachtige toejui chingen,) Waarom wapenen de landen om ons heen zoo krachtig Het is nog steeds de angst voor Duitschland (stormachtige toejuichingen) Zich richtend tegen de „ophitsing" in de buitenlandsche pers verklaarde Goering: Ik weet niet in hoeverre een mensch het met zijn verstand rijmen kan om dergelijke idiote, dergelijke beestachtig domme leugens neer te schrijven. Ja. menscben die voort durend zoo schrijven gelijk een deel van de buitenlandsche pers doet, bv. hier in een naburig landje (Zwitser land) zulke menschen kunnen niet met hun hersens schrijven. Zulke menschen moeten uitwerpselen in hun bersenpaa hebben, (stormachtige toejuichingen) Goering begon vervolgens over het kerkelijk conflict. De staat en de nationaal-socialistische beweging die mengen zich niet in de z.g. kerkelijke kwestie. Het zijn centrumsgezinde papeu zélf die voortdurend twisten, (toejuiching) Tenslotte waarschuwde Goerinq tegen hen, die in 't geheim 't ver trouwen ondermijnen. „Wij kenoen ze nauwkeurig, onze z g. oude partijgenooten die vijftien jaren hartstochtelijk hebben gestreden veertien jaar tegen ons en 1 jaar voor ons wie het vertrouwen tot den leider ondermijnt die wordt verpletterd." (bravo) NUTTIGE WENKEN. Gooi theebladen nooit weg, maar bewaar ze en doe er een weinig kokend water op en laat ze een uur lang zoo staan. Zeef ze en doe het vocht in een flescb. 't Doet de ruiten spiegels en glazen van schilderijen, buitengewoon mooi glimmen, als ze met een flanellen doek worden ge wreven.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5