TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Huishoudelijke voorlichting ten plattelande. FEUILLETON. De overweldiging van België. Katholiek v Ons weekpraatje. Zaterdag 20 April 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 16 i Van landbouwzijde is de laat3te jaren herhaaldelijk aangedrongen om het huishoudonderwijs op het platte* land toch vooral Diet te besnoeien, integendeel het de kans te bieden om zich voldoende te ontwikkelen. Het is immers een feit, dat hei landbouwhuishoudonderwijs in de eerste ontwikkeling stond, toen het huishoudonderwijs over de geheele lijn aan banden gelegd werd. En toch zijn er nog heele groepen die dit soort voorlichting dringend noodig hebben. Dit klemt te meer, waar de groote crisis het tot bittere noodzaak maakt, dat de uiterste zuinigheid wordt betracht en de aanwezige middelen zoo ratioueel mogelijk worden uitgebaat. Deze laatste overweging heeft ge lukkig Min. Marchant bewogeD, op advies der Inspectrice Mej. Smit, om op de begrooting voor 1935 een bedrag uit te trekken tot huishoude lijke en hygiënische voorlichting ten platte lande en wel met name voor die groepen, die tot nu toe de minste gelegenheid hiertoe bezaten. Hiertoe is een stichting in het leven geroepen voor het geheele land, gevormd door de drie CeDtrale Landbouworganisaties, het Groene Kruis en het Wit-gele Kruis. Voor Limburg is bij de Centrale Stichting aangesloten de Vereeniging v. Landbouwonderwijs te Roermond, terwijl in een Commissie van Advies zitting genomen is doorZ. Exc. den Commissaris drr Koningin, Voor zitter en als leden de heeren J.Th. Verheggen, Voorzitter L.L.T.B Jhr. Mr. G. Ruijs de Beerenbrouck, Voorzitter Limb. Groene Kruis, M. Jenneskens, Directeur K J.V., Dr, Veeger, Inspecteur Volksgezondheid en Mej.M. Scbmitz, leidster K.A.V.O. Afd. Werkliedenbond, Mej. Hen- drickx. Consulente Boerinnenbonden. Als Secretaris dezer Commissie fun geert de heer M. Tops. Secretaris L.L.T.B. De Minister heeft aan de Stichting een subsidie toegekend, bestemd voor het geven van cursussen op huis houdelijk gebied. In Limburg kunnen een 20*tal van deze cursussen gegeven worden in naaien of koken, bestaande uit 6 lessen van 2ijt uur. Bij de kooklessen wordt vooral de aandacht besteed aan het klaarmaken van goedkoope, doch smakelijke en voedzame maaltijden. De naailessen zullen besteed worden aan het vervaardigen van eenvoudig bovengoed. De cursussen kuonen gratis worden gevolgd, alleen voor het materiaal dat bij de lessen noodig is, kan een bijdrage gevraagd worden. Daar het van groote beteekenis is. dat het resultaat dezer lessen zooveel mogelijk wordt bewaard en de voed selbereiding,. de huishoudelijke arbeid en de verzorging van het gezin zoo hygiënisch mogelijk geschieden, zai door de R K. Ver. „Het Limburg- sche Groene Kruis" aan hare afdee lingen worden verzocht, dat de wijkverpleegster bij de cursisten aan wezig is en dan en later met de cursisten voeling blijft houden. Het verkorte programma ziet er aldus uit 1. Koken (6 x 2i/s uur) voorwerk- lessen. Samenstelling en bereiding van verschillende zomer-dagrantsoenen, aan het hoofd van zijn troepen, her waarvoor de grondstoffen uit eigen kende me, toen hij Bilsen binnentrok bedrijf betrokken kunnen worden. en met een grootsch gebaar roept Jnmaakmethoden met eenvoudige bij me toe: „U kunt thans gaan; de hulpmiddelen. omtrek is schoongeveegd 1" Bij de bespreking de aandacht En ik ging. Ik was vreeselijk be vestigen op de noodzakelijkheid van nieuvd, hoe het in Veldwezelt zou afwisseling in voeding, zindelijkheid zijn toegegaan. Het dorp benaderende, bij de bereiding en de maaltijden. bemerk ik er een groote bedrijvig 2. Koken (6 x 2i/2 uur) voorwerk- heid. Alle menschen zijn op dezen IesseD. Zondag-namiddag druk aan den.., Samenstelling en bereiding van 5 arbeid. Mannen, vrouwen en kinderen verschillende winter dagrantsoenen, hakken en zagen struiken om in de waarvoor de grondstoffen uit eigen tuinen der woningen en hakken alle bedrijf betrokken kunnen worden. fraaie heggen neer. Verwerking van de slacht met Vóór de dag om is zoo luidde eenvoudige hulpmiddelen. Bewoning van het huis in den winter, verwarming, verlichting, ventilatie. Koken (6 x 2i/t uur) voorwerk- lessen. Samenstelling en bereiding van 5 verschillende dagrantsoenen voor een zieke of herstellende, die geen diëet ZoDdagsche plunje te verwisselen, heeft, doch met zorg gevoed moet Tientallen jongens en jonge man worden (met grondstoffen uit eigen Den zijn gevankelijk weggevoerd bedrijf). door de Duitschers een ware jacht Bij de bespreking eenige wenken was ontketend geweest op allen, die geven voor de verdere verzorging eventueel nog als weerbaren in het van een zieke. Belgische leger konden worden opge Kindervoeding. nomen. Onder bedreigingen waren 4. Tuinbouw (6x2 uur). de ouders gedwongen om de schuil- Aanleg en onderhoud van een plaatsen van hun jongens te verraden, eenvoudige groentetuin bij het huis, Sommige jongens waren nochtans welke voldoende groente oplevert tijdig naar Maastricht ontkomen voor zomer en winter. anderen waren de Kempen in ge- 5. Naaien en wasschen (6 x 2i/2 vlucht, uur) Dr. Beckers, rijks veearts te Veld- Het vervaardigen van oud goed wezelt, was als gijzelaar meegevoerd van onderkleediog voor kinderen. naar Bilsen hij moest dienen ter Het breien van babyhemdje, luier- bekoroing van de vrijlating van een broekje, kinderkousjes. door de Belgen gevangen genomen Het wasschen en strijken van de militairen paarden dokter, meegebrachte kleedingstukken. Qr_ 6. NaaieD en wasschen (6 x 2s ,ur). Het vervaardigen uit gedragen kleeding van bovenkleeding voor kinderen. Het breien van das, muts, hand schoenen. Het wasschen en strijken van de meegebrachte kleedingstukken. In overleg met de Commissie van Advies en het Dag. Bestuur van Landbouwonderwijs is op ruim twintig plaatsen, om de noodige medewerking verzocht en zoo zal dit nuttig werk wel spoedig kunnen be ginnen. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Oorspronkelijk Yerliaal van de Noord-Limlmrgsclie grenzen door BERNARD VIELER. 30 Waar Anneke zich liet zien werd zij omfladderd door liefheb bers en er ging bijna geen maan voorbij, dat er niet de een andere pretendent den weg naar de afgelegen hoeve waagde, om daar met een openlijk, soms ook met een verkapt aanzoek voor den dag te komen Zij, die niet zelf kwamen, zon den hun tusschenpersonen of ma kelaars, zoowel vrouwelijke mannelijke, die deeene met meer dere, de andere met mindere han digheid zich van hunne taak kwelen. XXIV Alweer een pretendent. Onder een der zelfstandig op tredende minnaars of buillusligen behoorde ook een zekere August Donnez, de zoon van een welge- stelden houlkoopman, die zich sedert een paar jaar in Meerhout gevestigd had het door de Duitschers gegeven bevel moet alles wat boom of struik is, zijn omgekapt, anders wordt het dorp platgebrand. Nog bevend van angst werken grijsaards, vrouwen en kinderen mede aan den strafarbeidze hebben zich zelfs den tijd niet gegund om de Herinneringen aan (le omzwervin gen van een oud-oorlogscorres pondent tussclicn de strijdende partijen. EEN NUTTELOOZE GUERILLA Toen majoor Krittel zijn mannen den overval in Veldwezelt bad Bij Lanaeken stuit ik plots weer op een Belgischen infanterist, die me niet lastig valt, als ik hem eenmaal mijn papieren heb getoond. Ik vet wonderde me, den man daar alleen aan te treffen, terwijl toch zooveel Duitschers op slechts enkele kilo meters afstand zijn gelegerd. Op mijn vraag, of hij dat laatste wel weet, antwoordt hij bevestigend, Ben je dan niet bang vraag ik. Neen. Maar als de Duitschers komen Dan schiet ik, Dat zul je zelf niet overleven 1 En dan vertelt de jongeman me Hij is van Dinant z n goede ouders zijn vermoord, het huis is verbrand. Hij wilde hier op deze buitenpost staan, bij bad er om gevrèagd Als de Duitschers komen, dan zal hij schieteD, aldus zijn kameraden waarschuwend. Dan zal hij twee, drie, vier man neerleggen, zooveel hij kan en dan wil-ie gerust zelf vallen. Hij wilde dezen oorlog niet, hij wilde niet doodeD, maar wiaak, die zoekt hij. Het eigen leven is hem overigens niet levenswaard meer... "k ga verder en vind aan den spoorwegovergang een groote troep gekalmeerd, besteeg bij z'n paard om spoorwegovergang ecu yiuuic uucv aan het hoofd van zijn troepen, die Belgische soldatec. De Belgen hadden inmiddels werderom met 200 man uit Lanaeken weer bezet, nadat de Tongeren waren versterkt, op Veld weinige Duitschers waren afgetrok wezelt aan te rukken. keD, die het plaatsje eenige dagen In den namiddag kwam de schare hadden geregeerd, in Bilsen terug de soldaten zoDgen kon onder de troep de mannen luidkeels allerlei vaderlandsche liede terugvinden, die den overval bij ren, verheugd als ze waren over de Veldwezelt hadden begaan het zijn gemakkelijk bevochten „overwinning" Van een vijand immers was geen elf „motorcyolisten" geweest, die, op patrouillegang, de Duitschers hadden zien aankomen en zich toen in de Beia^hem"óldag.en.edat den overval Veldwezelt bad gepleegd, had er in natuurlijk Diet aan gedacht om een nieuw, serieus gevecht af te wach ten. I Majoor Krittel. wederom rijdend naming voor, welke deze elf man De eeoige gewonde, dien ze onder zich te tellen kregeD, was slechts licht gekwetst. Het kwam me een dappere onder- hadden gewaagd, maar een nutte- looze. o De Duitsche legers, die België waren binnengevallen, hadden zich in het noorden vergenoegd met de be zetting van de lijn Luik—Tongeren— Hasselt—Diest—Aerschot—Brussel aan wat daarboven lag. hadden ze voor hun opmarsch naar Frankrijk geen behoefte. Waarschijnlijk zouden ze zelfs Antwerpen voorloopig onge moeid hebben gelaten, had de Belgi sche bezettiog de Duitsche uiet door uitvallen in de richting van hun spoorwegverbindingen gehinderd. De Belgische Kempen, in het alge meen het gebied, dat in het Oosten door onze provincie Limburg en in het Noorden door ons BrabaDt wordt begrensd, deden de Duitschers dus geen krijgsverrichtingen. In dat ge* bied verzamelde luitenant graaf de Cantat, die burgemeester was van Lanaeken, een duizendtal soldaten om zich heen. die bij den terugtocht van het Belgische Maasleger in de Kempen waren verstrooid en afge sneden van hun basis. Dit legertje heeft een dappere, maar o.i. nuttelooze guerilla gevoerd, door onverhoedsche aanvallen de étappen lijnen der Duitschers bedrei gend, hier en daar spoorlijnen op brekende enz. De overval in Veld wezelt was eveneens door een troepje van dit leger, hetwelk in de gewone uniform gestoken en normaal militair georganiseerd was, begaan de troepen, welke ik in Lanaeken vond, stonden óók onder luitenant de Caritat, die eenige dagen later sneuvelde Het eenigste succes van het op treden van dit legertje was, dat de Duitschers hun noordelijke verbin dingslijn wat zwaarder bezet moesten houden, maar de oorlog werd niet op werkelijke wijze beïnvloed en het ergste was, dat de burgerij van Bil sen, Lanaeken. Veldwezelt. Aerschot en andere plaatseD. zwaar heeft moeten boeten, in bloed en het op brengen van oorlogsbelasting, voor de betrekkelijk weinige schade, welke in deze guerilla aan de Duitschers kon worden berokkend. -o- Natuurlijk bracht ik in mijn blad uitvoerig verslag uit over wat ik iD Bilsen en Veldwezelt hed onder vonden. Dat verslag schijnt ook in handen te zijn gekomen van de Duitsche bevelhebbers in Bilsen. die meer speciaal Hauptmann Spür woedend moeten zijn geweest. Toen de heer Van Wersch, mijn medegevangene uit Bilsen. eenige dagen later nog eens in deze plaats kwam, werd hij met mijn persoon verwisseld en deswege aangehouden Hij werd geheel gefouilleerd en ten slotte naar ToDgeren overgebracht om te worden voorgeleid aan.. Hauptmann Spür. In ToDgeren aan gekomen, bleek Spür weer naar Bilsen teruggekeerd en daarheen moest toen ook mijn arme vriend weer onderweg. Spür bleek echter ook daar nog zoek en eindelijk kreeg de heer Van Wersch van den commandant zijn vrijheid terug. De heer Van Wersch vertrok daarop in de richting-Lanaeken, maar in Veldwezelt passeert hem een auto, waarin... Hauptmann Spür I Dezp herkent dadelijk zijn slachtoffer en ook hij zag hem aan voor den cor respondent van „De Tijd". De heer Van Wersch werd aangehouden en een boerenwoning binnengeleid, waar hem het eerste verhoor werd afge nomen. Spür richtte zijn revolver op den armen Maastrichtschen drukker bulderde hem toe: „Jij bent de correspondent van „De Tijd" 1 Natuurlijk ontkende de «verdach te" heftig, maar desondanks werd hij in de auto meegenomen naar Bilsen, waar hem zijn correspondentie, die hij bij zich had, plus 1800 francs, werden ontnomen. Drie dagen heeft het verdere onderzoek in Bilsen nog geduurd, vóór de Duitschers hun vergissiog definitief hadden vastge steld. Toeo kreeg hij eindelijk zijn vrijheid en zijn 1800 francs terug 1 Md. (Wordt vervolgd). Vooral in de Vak organisatie. ,.De geestesstrijd van deze dagen wordt uitgestreden in de vakorgani salie" heeft Ariëns eens gezegd. Ariëns. de sociale ziener, die reeds in katholiek Nederland als Zalige zijn vereerders heeft gevocdeö, sprak dit woord in zijn tijd. Maar het geldt vandaag nog met onverminderde kracht. De strijd der geesten draagt heden ten dage een ander karakter dan in de 90 er jaren van de vorige eeuw. Maar nog en weer gaat het om het kostbaarste bezit ven ons geloof, om de hoogste waarden van onze wereld- en levensbeschouwing. En weer is het de maatschappelijke organisatie, waar het brandpuDt ligt van den strijd. Limburg woonachtig, nu eens hier van zijn vader, en dan weer daar, waar hij hout Nn en dan ging hij ook naar kocht voor de mijnen in bet de kolenmijnen in de omstreken Walenland. van Luik en Charleroi, waarheen De oude Donnez had een zeer zij het mijnhout leverden, gunstige repu'alie, want hij kwam Voor de zaken was hij zeer zijn verplichtingen steeds prompt geschikt, maar op zijn zedelijk en was voorkomend en aan- gedrag viel veel aan le merken, genaam in den omgang. 't Was bij hem geen voorbij- Ongeveer twee jaar geleden had gaande jeugdige lichtzinnigheid, hij de groote heerenhuizing »Het maar een diepgewortelde, Prinsenloo" aan den rijksweg, bare hartsloch voor een zeer Isgen prijs gekocht terugdeinsde. die ontem- voor niets Ofschoon zijn vader lang niet met al zijn slechte streken bekend was, had hij toch al ontzaggelijk veel verdriet van hem te verduren gehad. Ongeveer drie weken geleden was hij uit het zuiden der pro vincie teruggekeerd, waar hij zich allergemeenst gedragen en het bar slecht had laten liggen. Hij had daar een minnehandel 't Was een niet al te oud en solied gebouwde heerenwoning, die lang leeg gestaan had, bij gebrek aan Jiefnebbers, die ze be wonen konden of wilden; want, doordat er slechts weinig grond bij behoorde, was zij ongeschikt voor boerderij en voor een villa was ze le groot en ongunstig ge legen. Er waren evenwel zeer ruime stallingen en schuren bij en dat aangeknoopt met een onervaren kwam den heer Donnez, die er boerendienstmeisje, dat hij bedro- voor zijn houtbedrijf veel paarden gen en in de schande had laten en rollend materiaal op na hield, zitten uitstekend van pas. Zijn vader was nog onkundig De oude heer Jules Donnez was van deze laalsten streek en er voor de tweede maal weduwnaar; was slechts ëén persoon in Meer- August was uil hel eerste huwelijk hout, die er sedert korten lijd en builen dezen en Fermin, een van op de hoogte wus. half ideoten jongen van de tweede Dat was Pilterhannes Hoebers, vrouw, waren er geen andere de boer van den Spiekershof; hel kinderen. bedrogen meisje was namelijk in Guusl was volstrekt geen aartje dienst geweest bij diens zuster, naar zijn vaartje; de oude heer die ginds in het zuiden gehuwd had veel verdriet van den jongen, was en deze had er haar broer waarvan hij zulke groote verwach- van in kennis gesteld, omdat zij tingen gekoesterd had. wist, dal de vader van den boos De jonge man was meestal af- wicht in Meerhout woonde. 0i wezig en vertoefde meestal in Pitterhannes was er echter vol- De vader was een Waal uit het Zuid-Limburg en de Belgische strekt de man niet naar, om met Luikerland, maar sedert lang inKempen in de bosch-exploitaties de croniek scandaleuse van wie dan ook le koop te loopen en had nog tegenover niemand een woord over laten vallen. Wanneer Anneke Pasmansnaar het dorp ging, kwam zij gewoon lijk langs het Prinsenloo en Gust Donnez zag haar dan voorbijgaan wanneer hij in het kantoor aan de voorzijde van het huis zat le werken of naar buiten te kijken. En gingen zoo weir.ig menschen over den weg, dat alle beweging daar buiten moest opvallen. Op zekeren avond bemerkte hij terwijl hij uit het raam van ^et kantoor naar builen keek, hoe Anneke Pasmans in de verte den grintweg afkwam, die van hei dorp naar de groote heerbaan leidde. Terstond verliet hij hel huis langs de achterdeur in den tuin om na korte oogenblikken, toen het meisje geheel alleen over den eenzamen weg kwam wandelen van terzijde op haar toe te treden Neemt u mij niet kwalijk zoo sprak hij het jonge meisje toe maar is u niet juffrouw Pasmans van den Flammertschen Hof Ik wou juist dien kant uit, want wij hebben een paar paarden noodig en ik wou eens bij uw vader aan vragen of die er misschien een of meer le koop heeft. U kent me toch wel Ik ben de zoon van Donnez, ginds van het Prinsen Loo. Neen, mijnheer, antwoordde Anneke heel beleefd, ik kende niet. Maar als u met vader ov paarden wilt spreken, zult u toch beter doen met morgen overdag bij ons te komen, want 't is n toch al bijna donker, zoodal De Bisschoppen van Nederland zijn met kracht opgekomen tegen de Marxistische vakorganisatie, toen het historisch materialisme en de klassen strijdgedachte de geesten en het ge heele maatschappelijke leven dreigden te vergiftigen. Maar even krachtig hebben zij de katholieke werkgevers en patroons gewaarschuwd tegen de in schijn neutrale doch in wezen liberale stands- en vakorganisatie eu wezen zij de patroons op hun katholieken plicht om zich in stands- en vak verband principieel te organiseeren. Zij doen dit niet iD de eerste plaats om het gevaar voor het zielenheil, dat het verkeeren in de neutrale organisatie voor deD katho liek meebre ;gt, Zij doen het vooral, omdat het de plicht is van de katholieke patroons om ook op het terrein der maatschappelijke organi satie en van het bedrijfsleven het katholiek beginsel tot gelding te brengen. Zij doen het. omdat de katholieke patroon alleen door het sterk maken der katholieke stands- ea vakorgani satie de komst van den christelijken toekomststaat kan brvordereD. de hervorming der maaischappij in christelijken zin kan naderbij brengeo, de verwezenlijking der beginselen van „Quadragesimó Anno" kan be- ipoedigen. „Ons aller Vader in Christus, Paus Paus XI" zoo schrijven de Bisschoppen in hun sociaal Mande ment „heeft den nood der tijden zóó ernstig geacht, dat hij in Zijn Encycliek „Quadragesimó Anno" een oproep heeft gericht niet alleen tot de katholieken, maar tot geheel de wereld, om terug te keeren tot de leer van het Evangelie, omdat alleen de terugkeer tot de christelijke be ginselen een einde kan maken aan de ontreddering van de maatschappij" Het behoeft geen betoog, dat op de kinderen der Katholieke Kerk óór allen de plicht rust. om aan iets meer zoudt kunnen zien en ader ligt met een gebroken been te bed en zou u misschien nu ook niet ontvangen kunnen. Als u meent, dat 't morgen beter uitkomt, kan ik mij wel daarnaar schikken. Maar u zult mij toch wel veroorloven, u een eind naar huis te begeleiden, de avond valt zoo geheel een zaam te wandelen, is soms ge- gevaarlij'k voor jonge meisjes. Mijn moeder heeft me gezegd dat het voor jonge meisjes minder gevaarlijk is s avonds alleen over den weg te gaan, dan in gezel schap van jonge mannen, was het slagvaardige antwoord van Anne ke, alhoewel hel volstrekt niet bits of onbeleefd, eer een weinig pottend, terechtwijzend was- InsLnklmalig bespeurde zij een afkeer legen den jongen heer. die overigens volstrekt geen onaan genaam uiterl jk had. Integendeel, zijn verschijning1 en optreden hadden wel iels, dat een argeloos meisje verblinden kon, want hij was bepaald knap van gezicht en flink geproporlion- neerd ^an lichaamsbouw. Zijn oogen echter, de spiegels der ziel, dwaalden steeds onrustig zoekend rond met een door hart slocht gevoedde intensiteit en de flikkeringen hadden vaak iets af- stootends, vooral wanneer zij zich weerspiegelden in een anderen meer reinen zielespiegel. De jonge Donnez was le leep om zijn gezelschap verder op le dringen, ofschoon hij zich inder daad ontzaglijk tot het meis' aangetrokken gevoelde. Daarom sloeg hij een anderen toon aan en dien oproep van hun Vader in Christus te gehoorzamen, Dien plicht om mede te werken aan het herstel der sociaal-economische orde volgens christelijke beginselen van recht vaardigheid en liefde, zullen zij alleen dan naar behooren kunnen vervullen, wanneer zij zich organiseeren in krachtige katholieke vereenigingen en bonden. Immers de eenling staat machteloos. Alleen met machtige organisaties kunnen wij op de chris telijke ontwikkeling der maatschappij krachtigen invloed uitoefenen." „Wij bedoelen hier zeer in het bijzonder de sociale organisaties, n.l. de stands- eu vakorganisaties, omdat voornamelijk op het terrein van het sociaal-economische leven de groote beginselstrijd onzer dagen gestreden wordt. Deze sociale organisaties zullen ook van het grootste gewicht en van grooteD invloed blijken te zijn voor de vorming en den groei der publiekrechterlijke beroepsstanden of bedrijfsschappen, die volgens den Raus een buitengewoon belangrijk middel zijD, om een betere maat schappij ordeniog tot stand te brengen. Een ander geestelijk en maatschap pelijk gevaar is opgekomen, nu het Marxisme zoo goed als op stuip trekken ligt. Een gevaar, dat de tegenvoeter schijnt van de „neutraliteit" en van het liberalisme op maatschappelijk terreiD, maar dat feitelijk, zeker onder ons katholieken, alleen die geesten besmet en kan besmetten, die uoor jarenlange „neutraliteit" op maat schappelijk gebied voor die besmetting ontvankelijk zijn gemaakt. Het nationaal-sodalisme is voor katholiekeu, die oog en hart hebben voor onze wezenlijke katholieke beginselen en Idealen op maatschap pelijk terrein, alleen maar afschuw wekkend. Het Dationaal socialisme vindt bij ons katholieken alleen meeloopers onder hen, die van de sociale begin selen en consequenties van het Katholicisme oooit iets hebben be grepen die voor de katholieke sociale beweging in onze stands- en vakorganisaties en in onze katho lieke Staatspartij nooit een stap hebben verzetof die voor het wezenlijke in die beweging steke blind zijn gebleven. Nederland behoeft voor het nationaal socialisme niet bevreesd le zijo, zoolang ons katholieke en christelijke volk naast zijn princi- pieele machtspositie op politiek ter rein het bedrijfsleven in de greep van zijn priocipieele vakorganisatie houdt. De katholieke middenstander, die het wel meent met zijn katholicisme, die Kerk en geloof tegen de bedrei ging van het moderne heidendom wil beschermen, die kent zijn duren plicht om ook en vooral op maat schappelijk terrein, op het terrein van het bedrijfsleven, den invloed van het katholicisme te versterken de heerschappij der katholieke beginselen te bevorderen. Hoe Door toetreding tot de organisatie, die rechtstreeks het bedrijfsleven beïnvloedt en beheerscht I Door zich te scharen in principieel vakverband. Van Wereldtentoonstellingen en weerkanonnen. 't Is Datuurlijk een vaststaand feit, dat de Belgen leng niet zoo soliede zei heel vriendelijk Uw moeder heeft wel gelijk, juffrouw Pasmans, want de naam van een eerzaam meisje kan zoo licht in opspraak gebracht worden en 't zou mij werkelijk spij'en, als ik daartoe aanleiding zou geven. Daarom hoop ik, dat ik dat u hel mij niet kwalijk zult neinen dal ik u mijn begeleiding aange boden heb en dat u mij, als ik morgen met mijn vader bij u op den hof kom, er niet boos om aankijken zult. Mag ik dat van u hopen, juffrouw Anneke zoo heet u immers, als ik tenminste goed gehoord heb. Ja, ik heel Anneke, dat hebt u goed gehoord en ik neem u niets kwalijk van al wat u gezegd hebt. U zult mij uw gezelschap immers wel met geen slechte be doelingen aangeboden hebben. Maar nu moet ik werkelijk door stappen, want 't wordt al laat en donker Nu, goeden avond dan, juf frouw Anneke, tot morgen dan. Maar een handje krijg ik toch wel Hij raakte haar zijn hand, die zij ook heel argeloos even drukte waarna zij vlug doorstapte, ter wijl zij vlug doorstapte, terwijl de jongeman langzaam omkeerde en in gepeins verzonken naar het Prinsen Loo ging. Gust Donnez voelde werkelijk eenige neiging voor het knappe meisje en begon in allen ernst er over le denken of zij niet een geschikte echtgenoote voor hem wezen zou. Zijn vader had er aan* houdend bij hem op aangedrongen dat hij een fatsoenlijk meisje lot

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7