Provinciale Statenverkiezing. Landbouw. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Zaterdag 20 April 1935, No, Ieder zyn eigen veevoeder- fabrikant. In de laatste jaren wordt heel wat gesproken en geschreven over twee nieuwe, een Duitsche en een Finsche wijze, van het inkuilen van gras, waarbij, zooals men weet. gebruik gemaakt wordt van bepaalde zuren. Dit inkuilen is een prachtig middel om de rekeningen van het kracht voeder te drukken. Men moet meer zijn eigen vee voederfabrikant zijn, want gedurende de stalperiode gaat een groot deel, zoo niet alles, van het toch al karige melkgeld naar den veevoederhande laar. En hoewel we ook die wel wat gunnen, toch moet thans meer dan ooit bedacht worden, dat men zichzelf het naast is. Ook komt het tegenwoordig voor, dat het geld voor veevoeder niet meer aanwezig is en men gaat dan bezuinigen op de voedering, wat op schade moet ultloopen. Door inkuilen op de Finsche of Duitsche wijze kan men krachtig besparen op krachtvoeder. En nu is in den laatsten tijd gebleken, dat men inplaats van het benoodigde zuur, heel goed zure wei kan gebruiken. Dit is een heele uitkomst, want het werken van bovenbedoelde zuren had nog al eenige bezwaren.. De Rijkslaodbouwconsulent Ir. G. J. Lienesch heeft proeven genomen met inkuilen van gras geheel op de Finsche wijze, doch voor zuur ge bruikte hij 4 pet. zure wei. Ook in Engeland deed iemand dit en de uitkomsten waren schitterend. Op deze wijze kan goed eiwitrijk gras heel goedkoop zóó ingekuild worden, dat de eiwltverliezen gering blijven. Natuurlijk moet hooi en stroo, bieten enz. ook gevoederd worden, Enkel kullvoeder geven is niet goed. En om eiwitrijk kuilvoeder te krijgen moet het gras goed met stik stof bemest worden (hoewel over daad ook hier schaadt) en dit gras moet jong gemaald worden. Men krijgt dan wel wat minder hoeveel heid. doch de kwaliteit is zooveel te beter. VENRAY. 20 April 1935. Handelsavondschool te Venray. Zooals we reeds meldden, slaag den voor 't diploma van de 3jarlge handelsavondschool van de R.K. Venraysche Middenstand 8 leerlingen. In aansluiting op dit bericht kun nen we meedeelen, dat de diploma's aan deze geslaagden, met eenige plechtigheid werden uitgereikt ver leden Zaterdagavond in Lunchroom Verheugen. De uitreiking geschiedde in tegen- woordigheid van den Edelachtb. Heer Burgemeester, de gecommiteer- den voor dit examen, de Heeren Leeraren en Bestuursleden van de Middenstand, terwijl Pater Directeur Nielen bericht van verhindering had gezonden. De bijeenkomst werd geopend door den heer Verheugen, die de aauwe- zigen hartelijk welkom heette en de geslaagden feliciteerde. Hierop ver kreeg 't woord de Eerw. Broeder Gervatius uit Helmond, hoofd ge- commiteerde bij dit examen. Spreker wees er op, dat deze Handelscursus in een groofe leemte voorziet, door gelegenheid te bieden aan onze mid denstands jongens en meisjes onder wijs te volgen, dat speciaal voor hen, als toekomstige zakenmannen, geschikt is. 't Verwonderde hem dan ook. dat dit diploma slechts aan 8 leerlingen kon worden uitgereikt, wat voor een plaats als Venray minstens 15 a 20 kon bedragen. 't Peil van het examen was hem zeer meegevallen en hij sprak de hoop uit, dat deze cursus, onder auspiciën van de voortvarende Ven raysche Middenstandsvereeniging en onder leiding van deze ijverige leer aren, in bloei mag toenemen' Hierna reikte de Edelachtb. Heer Burgemeester, onder 'n zeer toepas selijk woord, de keurige diploma's met puntenlijsten uit. De heer van Heijster, waarnemend directeur, richtte een kort woord van gelukwensch, mede namens de andere leeraren, tot de geslaagden en bracht dank aan de leerlingen voor hun ijver, waarmee ze de lessen volgden, de bestuursleden van den Midden stand voor de betoonde belangstel ling tijdens 't examen en tenslotte aan de Z.E. Pater A. Nielen, direc teur, die wel zeer tot zijn spijt dit mooie slot van den handelscursus, welke een stuk van zijn leven be- teekende, niet heeft kunnen mee maken. fcBij monde van één der cursisten, de heer A. Willems uit Overloon, dankten de leerlingen voor 't aan gename onderwijs en de behaalde diploma's. De heer Th. Wintels erkende, dat door de reorganisatie van den han delscursus, deze er in geenen deele op achteruit was gegaan, Integendeel, hij eQ zijn collega's hebben geduren< de de examens zeer goede indrukken van de handelsschool gekregen. Tot slot werd de aanwezigen een verversching aangeboden. Openbare verpachting Gemeenteboerdery Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat ingaande 1 November a.s. voor een termijn van zes jaren publiek bij inschrijving zal worden verpacht de boerderij genaamd „de Hazenhut" woning met bijbehoorende ge bouwen en gronden gelegen aan den Bakelschendijk, perceelen Sectie H Nos. 9.814, 1193 en 1718 (ge deeltelijk) ter gezamenlijke grootte van 7.65.20 H.A., thaas in pacht bij Johannes Jacobs. De pachtsom moet jaarlijks in twee termijnen bij vooruitbetaling worden betaald, voor de eerste maal voor of op 1 November 1935. De voorwaarden der verpachting liggen ter inzage ter Secretarie. Nadere inlichtingen verstrekt de heer Wethouder P. Pubben te Merselo. Inschrijvingsbiljetten, die moeten vermelden den geboden pachtprijs per jaar, worden ingewacht voor of op Vrijdag 17 Mei a.s. onder ver melding „Inschrijving boerderij Ha zenhut," De biljetten worden op Vrijdag 17 Mei a.s. om elf uur voormiddag in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders geopend. Een model voor het inschrijvings biljet wordt mede ter Secretarie verstrekt. Venray, 17 April 1935. De Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Duivensport. Zondag hield de Postduivenver eeniging „De Zwaluw" een wed vlucht met oude duiven vanuit Solré Frankrijk (afstand 187 K.M le E. Vermeulen; 2e. 3e en 34e Gebr. Hendriks; 4e en 22e G. van Dijck; 5e, 15e en 19e J. Goumans; 6e, 7e, 1 le en 38e Gebr. Rutten; 8e, 14e, 32e en 39e J. Janssen; 9e en 43e Henkens; 10e. 18e, 25e, 29e en 42e G. Janssen; 12e P. Janssen; 13e, 26e en 27e Servaas; 16e en 20e Franken; 17e, 21e en 30e P. Man ders; 23e en 35e G. v. d. Putten; 24e P. Kersten; 28e J. Vermeulen; 31e en 37e J. Kusters; 34e H. Derks; 36e H. Peeters; 40e G. Vissers; 41e J. Vollebergh; overduif J. Arts. Io concours 168 duiven. Gelost Maandag half 9. Aankomst eerste duif 10 47-41. Aankomst laatste duif 11 6 23. De kippendiefstallen te Swolgen. Dinsdag werd hervat het onder zoek in de zaak tegen den gedeti neerden kippenkoopman H. G. C. uit Broekbuyzen, die terecht stond wegens diefstal van een aantal kippen bij den landbouwer Kleve te Swolgen. Veertien dagen terug was de be handeling verdaagd om verdachte aan zijn verstand te brengen, dat zijn redeneering, dat hij de kippen al geruimen tijd in zijn hok had, niet opging. De eisch van den officier van Justitie luidde één jaar gevangenis straf, terwijl de verdediger Mr. Tripels aan de Rechtbank verzocht, om, indien zij het bewijs van den diefstal geleverd mocht achten, een meer clemente straf aan dezen ver dachte, waarvan niet kan worden gezegd, dat hij een beroepskippendief is, op te leggen. Uitspraak 30 April a s. Benoemingen. Door Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, werd benoemd tot kern- leider in de R.K. Limb. Middenstand (Leider der in de middenstand op te richten Credo Pugno-dubs) de Z.E. Pater Jos. M. Th. Govaert, Priester van de Congregatie van het Allerh. Sacrament. Als opvolger van den afgetreden voorzitter van de N.R K.M., de heet Jos. E, A. M. Meijrink te 's Her togenbosch. heeft in het Nationaal Crisiscomité zitting genomen de tegenwoordige voorzitter van de Ned. R.K. Middenstandsbond, de heer J. A. Koops te Venlo. Philips' Tabaksindustrie te Maastricht stop gezet. De directie van de N.V. Philips' Tabaksindustrie te Maastricht heeft, „De Courant" meldt, aan alle arbeiders en arbeidsters met den ge- bruikelijken opzeggingstermijn van 8 dagen ontslag aangezegd. De stop zetting van de fabriek zal Ingaan op 23 April a.s. Bij dit conflict zijn 6 a 700 arbeiders en arbeidsters betrokken. Het conflict is een gevolg van het feit, dat de werknemersorganisaties niet ingaan op het voorstel der fabrikanten, om een geringe loonsverlaging te aan vaarden. Bovendien hebben deze organisaties bepaalde eischen gesteld, in verband met de mechanisatie in de sigaren-industrie, waaraan de fabrikanten zeggen niet te kunnen voldoen, zoowel in hun eigen belang als in dat van de arbeiders en der consumenten. LOTTUM. Toen de Zeereerw heer Pastoor dezer dagen in zijn kerk den inhoud van de offerblokken wilde nakijken, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat reeds voor hem iemand getracht had de offerblokken te lichten. De sloten der offerblokken bleken zoodanig ontwricht, dat geen der sleutels er meer op pastte. Men vermoed, dat een dief ge probeerd heeft de offerblokken te forceeren, doch dat de sloten hem den baas bleven. 124 inwoners verloren Sedert 1 Januari heefl Heerlen 124 inwoners verloren. Was toen het aantal inwoners 501,49, thans is het weer bedenkelijk dicht bij de 50.000 gekomen. Het staat nl. thans op 50.025. HEERLEN. Op de Maandag avond gehouden vergadering tot vaststelling van de candidaatstellingen in de R.K. Staatspartij voor de a.s. raadsverkiezingen bleek dat er niet minder dan 70 candidaatstellingen hebben plaats gehad. MOOK. Door tot nog onbekende oorzaak is aan den Piasmolen onder de gemeente Mook-Middelaar brand uilgebroken in de woning eigendom van O. Baron van Vexschuer en bewoond door den heer Wijnhoven. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet veel uitrichten tegen de vuurzee. Het huis is geheel uitgebrand. Het huls en de verloren gegane inboedel waren verzekerd. Export van Tuinbouwproducten. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het Landbouw Crisis Fonds voor ere- dietverleeniog van exporteurs van tuinbouwproducten (fruit warmoeze- rijgewassen en vroege aardappelen) een crediet beschikbaar wordt gesteld tot ten hoogste 5 millioen gulden. Dit crediet wordt slechts verleend aan exporteurs tot het bedrag van vorderingen uit hoofde van verkoop naar Duitschland van gewassen van den tuinbouw, waarvan de uitbeta ling door het Nederlandsch Clearing Instituut krachtens de desbetreffende bepa'ingen kan geschieden en nadat van dit instituut advies is ontvangen van de betrekkelijke storting bij de Deutsche Verrechnungskasse. Het crediet wordt verleend tot het tijd stip, waarop de betreffende vorde ring door het Nederlandsche Clearing- instituut wordt uitbetaald. Deze credieten worden verstrekt een disconto van 4 pet. per jaar met een minimum looptijd van 3 maan den. De Zandstorm in Texas. Deskundigen schatten de waarde van den uitzaai van winterkoren, welke in de vijf door de zandstor men geteisterde staten is vernietigd op 25 millioen dollar. De vertegenwoordigers van de 5 betreffende staten hebben besloten een gezamenlijke campagne in te zetten voor de bebossching en de bewatering van het getroffen gebied doch het was hun tot dusverre niet mogelijk ter bespreking van hun plan bijeen te komen, omdat nieuwe zandstormen het verkeer nagenoeg hebben lamgelegd. Ofschoon duizenden arbeiders zich bezighouden met het reinigen van de straten, kan men nog niets van eenig resultaat bemerken, daar steeds weer nieuwe stormen komen opzet ten. De vliegster, Ingall, die een trans continentale 'snelheidsvlucht wilde ondernemen, zag zich genoodzaakt in de nabijheid van Alamosa (Colo rado) een noodlanding te maken. Na haar landing verklaarde zij twee uren te hebben blind gevlogen. Het stof had haar radio-compas onklaar gemaakt en door storing der ma chines was haar snelheid aanmerkelijk verminderd. Zij had getracht, om door hooger te gaan vliegen, het stof te ont wijken. Toen zij echter op een hoogte van 8000 meter nog geen goed zicht had verkregen was zij genoodzaakt te landen. Uitslagen v. d. gemeente Venray, Kieskring Horst en Provincie Limburg Dorp 1 Dorp II Oostr. Oirlo Leunen Yssel- steyn Mer selo Totaal Venray Kieskr. Horst Lijst 1 Anti-Rev 1 3 3 1 1 9 103 Lijst 2 Kath. Dem. Partij 16 17 4 1 1 J 1 41 425 Lijst 3 Nat. Soc. Bew. 28 57 3 7 9 5 1 110 815 Lijst 4 N. S. N. A. P. 3 7 1 4 2 17 69 Lijst 6 Vrijz. Democr. 8 10 1 1 2 1 23 97 Lijst 8 R.K.S.P. Rutten P. J. 251 210 254 357 291 85 337 1785 13873 Rutten Th. 7 6 8 10 4 35 384 Thomeer X. 13 6 2 1 1 2 25 118 Drabbels H. 6 1 3 3 1 3 17 95 Everts W. P. 3 3 1 7 1 15 100 Boonen J. H. 5 4 1 1 11 173 Obers J. F. H. 1 4 1 1 9 1 2 19 73 van de Loo O. 809 614 157 114 459 109 70 2332 2391 Lijst 10 S. D. A. P. 26 23 2 3 11 1 2 68 379 Lijst 11 Augustus 15 13 2 1 3 1 35 92 Van onwaarde 171 (2e getal beteekent blanco) 65-49 66—44 14—7 4-3 13-9 5-4 4—4 120 TOTAAL werden in den Kieskring Horst uitgebracht19187 waarvan op de Kath. lijst 17207 in Venray uitgebracht: 4542 waarvan op de Kath. lijst 4239 Gekïzen zijn voor Kieskring Horst: P. J. Rutten, Wanssum; Th. P. H. Rutten, HorstX. Thomeer, HorstO. van de Loo, Venray, met voorkeurstemmen. Daar echter de heer van de Loo gebonden is aan zijn woord geen zetel te aanvaarden door voorkeurstemmen ver kregen, zal diens plaats worden ingenomen door no. 4 van de lijst H. Drabbels, Meterik. LIMBURG totaalR. K. Staatspartij 161589 (156444) N. S. B. 25613 S. D. A. P. 14050 (17205) Communisten 2103 (417) C.-H. en Anti-Rev. 4105 (4242) N. S. N. A. P. 2926 (-— Lijst Augustus 1037 Hermans Gulpen 122 De 45 zetels in de Prov. Staten zijn nu als volgt verdeeld R.K. Staatspartij 37 (36), N.S.B. 5 S.D.A.P. 3 (4). Tusschen haakjes de getallen van 1931. De S.D.A.P. verloor 1 zetel, Diss. Kath. 3 zetels, Vrijheidsbond 1 zetel, A.-R.C.H. 1 zetel welke zetels kwamen aan R. K. Staatspartij 1, N.S.B. (nieuw) 5. Kath. Democr. 4108 Vrijz. Democr. 1684 Lijst Duijnstee 1693 Revol. Soc. 228

Peel en Maas | 1935 | | pagina 5