Paschen. Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. fjAÖOT Slagerij Ch.Goumaus j MANUFACTUREN 1 BLIJKEN TOCH HET YOORDEEUGSTfl Omtrent Paschen. Vrije opmerkingen. Buitenland. Die hele fijne Gekookte Metworst Icosf slechts 25 ct. per half pond Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 April 1935 Zes en vl|ftigste Jaargang No 16 EEL EN MAAS PRIJS DER ADVhRlKNllnN: 1—8 regels (0 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent glorie en de heerlijkheid van de Zegepraal, welke Christus verwierf, en in de eeuwige voordeelen waarvan Hij ons wil laten deelen. Md. het feest der overwinning De mensch is maat al te vlot be reid om te mopperen over zijn lot, te klagen over de weinige vreugd, welke zijn deel is naast zooveel leed en te twijfelen aan de goede bedoe lingen van de Voorzienigheid. Die het toch in Haar macht heeft om ons het kwade te bespa.en en het goede te doen toevallen. En toch, als we eens ernsfig het wezen van het leven overwegen.-dan moeten we tot het inzicht van ons ongelijk komen; het wezen van 't leveD is strijd om het bestaan, om de onderdrukking van booze hartstochten en neigingen, strijd om het goede en verwerping van het kwade en het doel van ods strij dend leven is de Overwinning. Welnu, wat klagen we dan? Zou den we het .doel willen benaderen zonder den weg er heen bewandeld te hebben? Zouden we de geneug ten van de Overwinning willen sma ken, zonder de moeilijkheden van den strijd te hebben gekend 7 Hoe moeilijk is niet de mensche- lijke levensgang van Christus geweest, geboren in ellende, vervolgd reeds als kind. opgevoed in armoe, gehoond en bespot om Zijn leer, gemarteld en gekruisigd om Zijne siaodvastig- heid. En toch ruischen straks op Paschen, 1935 jaren na Christus' geboorte, de koren van een zingend-lovende menscbheid weer over de aarde, het blijde Hosannah en Hallelujah wordt begeleid met dreunend orgelspel en klaterende bazuinen. Omdat Christus gewonnen heeft in Zijn goddelijke grootheid, ondanks de vervolging van de menschheid en speciaai van het door Hem uitverkoren volk. Drie en dertig jaren duurde Zijn mesche- lijke strijd en éven slechts Zijn Over winning op de plaats, waar Hij ge leden had. Dat was, toen de engelen aan de weenende vrouwen het ge opende graf toonden en later nog eens, toen Christus aan de Emmaüs gangers verscheen en tenslotte bij zijn Hemelvaart. Korte oogenblikken van triomf, triomf op wie Hem vervolgden, triomf op den duivel, triomf op den dood. Maar het is een overwinning, welke zich voortzet in eeuwigheid en in welker ontzaglijke straling de strijd en het lijden, welke er aan voorafgingen, verschrompelen, omdat ze slechts middel waren ter bereiking van het heerlijke doel. o Wanneer de mensch ontevreden is en zich morrend afvraagt, wat zooveel eeuwen christendom eigenlijk hebben gebracht, dan heb ben ze gewoonlijk het oog gericht op de maatschappelijke ontwikkeling en op materieele welvaart. En om deze te breDgen, heeft Christus toch niet gestreden en geleden, heeft Hij 't offer van Zijn Dood niet gebracht. Materieele welvaart heeft Christus ook Diet voor Zich zelf begeerd, toen Hij op deze aarde toefde en zouden we die dan van Hem mogen verlangen Christus' smartelijke wereldgang werd ondernomen ter onzer geestelijke hulpe en opdat we zouden deelen in de eeuwige voor deelen Zijner Overwinning. Om Christus' geest zooveel moge lijk te benaderen, hebben we het strijdend karakter van ons leven ie aanvaarden en als dat van ons wordt gevergd ook het lijdend karakter. Het is niet speciaal onze eeuw en de moderne tijd, welke van de menschheid twijfelaars en mopperaars maken, omdat de menschelijke ge dachte zich het eerst op het maretieele pleegt te richten. We zijn zoo klein moedig en wankel. Getuigt de^ Schrift niet, dat reeds kort na Jezus' Dood de weinigen begonnen te wankelen, die in Hem hadden geloofd „Wij voor ons, zoo lezen we van de leerlingen van Emmaus, hoopten zoo vurig, dat Hij het was, die Israël zoude verlossen, maar met dat al is het heden de derde dag, sinds deze dingen (Christus' kruisiging en graf legging) zijn geschied..." Reeds drie dagen na Christus Offerdood kwam dus reeds de twijfel op bij Zijn beste leerlingen, omdat de verlossing nog niet was gekomen van het volk van Israël, d.i. de onaf hankelijkheid der Joden nog niet was hersteld, de materieele welvaart nog niet was verzekerd. En na 1935 jaren vraagt een domme menschheid nog niets anders en niets beters in haar bekrompenheid. Ze kent nog niet de waarde van het strijdend leven en kent nog niet de loutering van de bezoeking, welke om tesamen moeien voeren naar de De Paaschtijd is weer begonnen, ieder Katholiek moet aan bet vierde en vijfde gebod der H. Kerk voldoen. „Z n Paschen houden 111" Voor sommigen iets om van te huiveren En toch op straffe van doodzonde is elk Katholiek er toe verplicht. Geen verontschuldigingen, geen uitvluchten, geen ontduiken mogelijk! Of zegt ge „Ik heb te zwaar gezondigd, te veel kwaad gedaan Dan is 't een reden te meer om zonder uitstel te gaan biechten en communiceeren een flink spoelbad voor iemand, die zich zwart ge maakt heeft, allernoodzakelijkst. Anderen zitten in de neephun slaat de schrik op 't lijf als ze er aan denken te moeten biechteD. Maar de priester, aan wien ge uw biecht moet spreken is immers een mensch gelijk gijhij weet hoe zwak de menschelijke natuur is, bij onder- viDding hij heeft reeds zooveel ge hoord, dat hij voor een beetje niet vervaard is daarenboven moet hij 't stipste stilzwijgen onderhouden; denk maar eens aan de vele martelaren in 't biechtgeheim. Eindelijk is de priester plaats bekleder van God, die slechts goed heid en barmhartigheid is. Gij zijt bang Weet ge waarvoor ge bang behoort te wezen Dat ge later misschien geen gelegenheid meer zult hebben als ge 't nu niet doet. Vreest God, in wiens handen te val!en iets verschrikkelijks is, als men zijn plichten niet gedaan beeft. „Maar die et? die gaan ook niet 1 Als die en die in een put springen en zich verdrinken, moet gij het dan ook doen Zullen die en die voor verantwoorden, of zult gij van u zeiven rekenschap te geven hebben Doe wel en zie niet om 1 Die en die gaan wél 1 Volgt liever hun goed voorbeeld 1 't I» zoo vervelend, dat biechten!" a, pleizierig, vriend, is het juist niet doch u te laten opereeren. een tand te laten trekken, een gezwel door steken is ook Diet pleizierig en toch oordeelt de dokter het dikwijls noodzakelijk. Onderhoudt dus in dezen tijd het vierde en vijfde gebod der H. Kerk, niet uit pleizier, maar uit plicht, omdat de H. Kerk het gebied, en uw zielen heil het vordert. Houdt uw paschen en houdt hem goed 1 geloofsovertuiging, moeten we op komen voor den christelijken staat. Voor dien Staat, die de bescher mer is van de onvervreemdbare en oudere rechten der ouders. Voor dien Staat, die de bescher mer is van de heiligheid en onver breekbaarheid van het huwelijk. ALS DE STAAT BOVEN ALLES GAAT. De vijanden van het Christendom willen den Staat verheidenen. Die willen den Staat los van God. Die erkennen maar één recht en dat is het lecht van den Staat. Het gezin is er volgens die lui voor den Staat en heeft bijgevolg geen recht tenzij onder den Staat. De kerk kan hoogstens geduld worden bij de gratie vaa deD Staat. Wij kunnen dat met één woord uitdrukken ze willen den Staat verheidenen. En met en door den Staat de heele samenleving. Als heer en meester wil die heidensche Staat beschikken over het huwelijk, over het ouderlijk ge zag. over de bestemming der kin deren. Wat God gebonden heeft ont bindt zij. En de rechten, die van nature de ouders hebben over hun kinderen, schendt zij, heft zij op 1 Ze verbreekt door echtscheiding den onverbreekbaren band des hu welijks. Ze wettigt de buitenechtelijke samenleving, de vrije liefde. Ze neemt iD bescherming allerlei tegennatuurlijke zonden. Ze geeft vrije baan aan alle soort ontucht en propaganda daarvoor. Ze erkent niet de Kerk als een zelfstandige maatschappij, maar duldt ze hoogstens als dienaren van haar belangen Ze zou zichzelf willen vergodde lijken, gelijk de keizers deden van het heidensche Rome. Ziedaar het beeld van den Staat, gelijk de vijanden van het Christen' dom er een willen. Wat is du onze taak als Chris tenen Wel, dat is duidelijk Gedreven door de liefde tot Jezus Christus, sterk door onze rotsvaste VAN ENGELAND DE ECONO MISCHE VICTORIE VERGELIJKING MET ONS ONMOGELIJK. IIod Engeland bij de fiaaacl- cieele begrootlog vaa verleden jaar reeds wijzen op econo- mischen vooruitgang, de begroo ting van dit jaar wijst nog sterker op een geleidelijk economisch herstel van Engeland. Ij dit op zich een verblijdend verschijnsel, toch mogen we daatbij niet vergeten, dat de Engelsche rijkdom en het totaal prijsgeven van het vrijhandel- beginsel hierbij een. groote 10I spelen. Daarom ook is verge lijking met ons land niet moge lijk. Er is sprake van, dat in Duitschland wederom een refe rendum zal worden gehouden, ditmaal over de invoering van den algemeenen dienstplicht en over den terugkeer naar Ge neve. Russische cijfers over de Duitsche bewapening. Weer een samenzwering. Tegen de Mexlcaansche po litiek. Naar het einde van den olie oorlog in Zuid Ameri ka 7 Toen de Engelsche minister van financiën, Chamberlain, op 17 April van het vorig jaar zijn begrootiDg indiende, waren alle blikken op En geland gericht, omdat hier voor het eerst een finantieele opgang gecon stateerd kan worden. De begrooting welke thans Is in gediend, opent zoo mogelijk nog eeD gunstiger perspectief dan die van verleden jaar. Wel sloot de vorige begrooting met een batig saldo van 800.000 pd. de thans ingediende begrooting maar met een overschot van 500 000 pond, maar de verschillende finan- cieele maatregelen welke de Regeering voorstelt, wijzen nog meer dan het vorig jaar op een geleidelijk economisch herstel van Engeland. Wel worden enkele nieuwe be lastingheffingen voorgesteld, b.v. op ruwe olie, welke reeds eerder ook is verhoogd, maar de regeering meent, dat dit bij de dalende olieprijzen volkomen gemotiveerd is. Een belangrijke maatregel is, dat de salarissen van het personeel, die reeds het vorige jaar met de helft van de ingevoerde kortingen zijn verhoogd, nu weer geheel op het oude peil van vroeger worden terug gebracht. Intusschen moet men de beteekeois daarvan niet overschatten, want sinds dien is het Engelsche pond met 45 pet. gedaald, dus ook al krijgen de Engelsche ambtenaren nu weer een zelfde hoeveelheid ponden aan salaris als voor de crisis, de waarde van die ponden is belangrijk gedaald. En de koopkracht er van is dan ook heel wat minder dan die van de vroegere ponden, Intusschen kan niet ontkend wor- deD, dat de economische toestand van Engeland er steeds beter voor begint te staan, In zijn toelichting tot de begroo ting, zeide Chamberlain het vorige jaar, dat de fioantieele en econo mische toestand van Eogeland in de laatste 10 jaar niet zoo goed ge weest is als thans en du kon hij verklaren, dat de toestand nadien nog belangrijk verbeterd was. De productie van de industrie was opnieuw met 12 pet. gestegen de export was met 30 millioen pond toegenomen. Om van to watertanden Wanneet we al deze optimistische k anken hooren, dan is het voor ons, Nederlanders, om van te water- tanJen. Niet alleen, dat bij ons nog geen kentering ten gunste te bespeuren valt» maar wij gaan zelfs nog in daleode lijn. Onze inkomsten dalen, onze te korten stijgen nog steeds en wat erger is, ons werkloozencijfer gaat nog steeds omhoog. Nu is het natuurlijk voor een land als het onze al heel moeilijk, om een basis van vergelijking te vinden met Engeland. Engeland met zijn geweldige hulp bronnen heeft in de laatste jaren het oude vrijhandelstelsel geheel los ge laten en in een sooit nationale bescherming, die veel weg heeft van een autarkie, een oplossing gezocht. Waardoor het natuurlijk ook. veel gemakkelijker dan eeo land dat geen technische hulpbronnen heeft en voor zijn grondstoffen voor een belangrijk deel afhankelijk is van het buitenland, een beschermende politiek kon voereD, die veel weg heeft van autarkie. Intusschen bewijst Engeland wel opnieuw, dat het tijdig inslaan van den weg der protectie, hetgeen wij in ons land zoo lang verzuimd heb ben, met een waarschuwing aan Eogeland voor de gevolgen, dit land allerminst windeieren heeft gelegd. Eehter mogen wij ons over het feit verheugen, dat Engeland thans twee gunstige jaren achter den rug heeft. Ook al steekt dit beeld schril af bij het onze. voor het algeheel economisch wereldhersteJ is dit ver schijnsel toch zeker niet ongunstig. Wij zullen intusschen af moeten wachten in hoeverre de financieel en economisch sterkere positie van Engeland een gunstigen invloed heeft gehad. Typeerend is wel, dat Chamberlain met geen eokel woord heeft gezegd, of de devaluatie politiek guosdgen invloed heeft gehad op dit econo misch herstel. Wanneer dit positief het geval was. zou dit toch zeker niet onvermeld zijn gebleven. Wel schijnt er in Engeland een strooming te zijti, die een sterke bres wil schieten iD het nog stand geble ven Europeesche goudblok. Typee rend in dit opzicht is wel een artikel in de „Financial News" waarin wordt aangekondigd, dat de Ned. Regeering reeds in beginsel besloten had tot een devaluatie van den Ned. gulden met 20 pet., waarop intus schen reeds de meest krachtige tegen spraak van de zijde van de Ned. Bank is gevolgd, die dit bericht tendentieusch en onwaar noemde en passend in het systeem van de cam pagne tegen den gulden, waaraan de Financial Newsin den laatsten tijd krachtig deelneemt. ten Duitsche volksstemming De „Matin" publiceert een tele- gram uit BerlijD, volgens hetwelk het blad in doorgaans goed inge lichte politieke kringen vernomen heeft, dat tijdens het onlangs te München gehouden congres van nationaal-socialistische leiders, onder voorzitterschap van Rudolf Hess en in aanwezigheid van minister Goeb- bels, een plan besproken zou zijD om over twee of drie maanden een plebisciet te houden over de invoe ring van den algemeenen dienstplicht en over Duitschlands terugkeer naar Genève. Rusland over Duitsche bewapening. De „Matin" verneemt uit Londen dat de Russische vice-volkscommis- saris van defensie een rapport heeft gepubliceerd aangaande de Duitsche bewapeniog. In dit rapport wordt gezegd, dat Duitschland 3700 vliegtuigen heeft. Dit aantal zal worden gebracht on 16000. v In den komenden zomer zal bel leger bestaan uit 909.000 manschap, pen en officieren, waarbij nog 900.000 man S'S., S.A., politie enz. komen De marine zal 101 schepen tellen met 22 600 manschappen. Samenzwering. De Fransche politie heeft te Mar- sellie drie anarchisten geattesteerd, die ervan worden beschuldigd, dat .ij betrokken zijn bij een samen zwering. die een aanslag zou beoogd hebben op het leven van de te Stresa vergaderde ministers, in het bijzonder Mussolini en Flandln. De Fransche politie heeft de auto riteiten te Genève ervan op de hoogte gesteld, dat ditzelfde complot plan- nen zou hebben zoo mogelijk te Genève tijdens de raadszitting van den volkenbond een aanslag te plegen op het leven van den Tsjecho- Slowaakschen minister van buiten- landsche zaken, Benes. en van den Roemeenschen minister van buiten- landsche zaken Tliulescu. Tegen de Mexicaansche politiek. Mexlcaansche hoogeschoolstuden- ten hebben een prolestscbrljveo ge- richt aan president Cardenas, waarin zij niet alleen de kerkelijke maar ook de economische politiek der regeering scherp veroordeelden. Naar het einde van don olie-oorlog Bij een bezoek aan Yta verk'aarde de president van Paraguay, aan een lunch, dat ondanks de vele mislukte bemiddelingspogingen om den vrede tusscben Bolivia en Paraguay te herstellen, het uur was gekomen om over vrede te spreken. bn het kleine Aspirin tabletje bij Ziet onze Speciale Etalage's. Paraguay was bereid, ook zonder bemiddelaar met de Boliviaansche regeering te onderhandelen. Bolivia zou in Paraguay geen on verzoenlijke tegenstander viDden Het was tijd zich om de conferentietafel te scharen om de beide volken van de ellende van den oorlog te be vrijden. VENRAY, 20 April 1935. Benoemingen. Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, heeft benoemd tot pastoor te Mook den Weleerw. Heer A.M. J. J. van Haeff, thans rector te Smakt. Tot rector te Smakt den Weleetw. Heer H P. H. Wonders, die kapelaan was te Siebengewald. VERKIEZING YOOR DEN GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat op Dinsdag 14 Mei a s. zal plaats hebben de candidaatsteliiog voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen van des voormiddags negen uur tot des na middags vier uur, ter gemeente secretarie bij den Burgemeester worden ingeleverd LIJSTEN VAN CAND1DATEN, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoog ste TWINTIG candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig kiezers, die bevoegd zijn alhier voor den Gemeenteraad te stegimen. 'ezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met ver melding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voor keur wordt gegeven. Gehuwde vrouwen of weduwen worden vermeld met den naam vaD echtgenoot of overleden echt genoot onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of eene afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candi- daat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen wor den vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan ééa lijst. Bij de iijst moet worden overge legd de schriftelijke verklaring van iedeten daarop voorkomenden can didaat, dat hij bewilligt in zijne can didaatsteliing op deze lijst. De inlevering der lijst moet ge schieden persoonlijk door een der onderteekenaars. De candidaten kun nen daarbij tegenwoordig zijo. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten boven vermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar ge durende drie weken voor eo op den dag der cacdidaatstelling. In herinnering wordt gebracht art. 148 der Kieswet, luidende als volgt; Hij die een lijst, ais bedoeld in artikel 35 inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waar voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeoing geen vol doend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 55, heeft onderteekead. Venray, 16 April 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. VAN. DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Oproep. De Officier van Justitie te Rotter dam verzoekt bij herhaling allen, die ter verkrijging van een crediet, geld hebben afgedragen of gezonden aan de Onderling Spaarinstelling, de Spaar en Credietverzekering „Eigen Hulp", of de Vereenigde Spaarcredietbank, alle te Schiedam (houder M. van Weerden) zich ten spoedigste te wenden tot de politie van hun woonplaats tot het geven van inlich tingen. Ook kan men zich daartoe recht streeks schriftelijk wenden tot den Rechter Commissaris te Rotterdam, Bakkerstentoonstelling eu Vakwedstryd. Door de afdeeling Venray van den R K. Bakkerspatroonsbond werd be sloten, om in de maand September a.s. een groote bakkerstentoonstelling te houden, waaraan verbonden is een vakwedstrijd, in het St. Antonius Patronaat alhier. De datums voor de tentoonstelling zijn vastgesteld op 15. 16 en 17 September a.s. GEVONDEN: een rijwielplaatje. Terug te bekomen aan het Bureau van dit Blad.. Turnfeesten „St. Christoffel" In ons blad van 13 April 1.1. plaatsten wij het bericht over het 12i/2 jarig bestaan der gymnastiek vereniging „St. Christoffel" en een eervol relaas over de prestaties dezer vereeniging. Dit bericht was tot onzen spijt eenigszins onvolledig. Er werd niet aangehaald, dat „St. Christoffel" haar ODtstaan te danken heeft aan het St. Antoniuspatronaat alhier, dat zij door den ij vervollen Directeur, den Weleerw. Pater Nielen, Haandeel en moreel krachtig was gesteund, en haar vermelde prestaties, voornamelijk de geroemde groote feesten door baar werden georganiseerd als club van 't patronaat en door den onmis- baren patronaatsteun. Wij meenden verplicht te zijn, deze korte aanvulling te moeten publiceeren om de billijkheid niet te kort te-doen. Proeven met kalkstikstof. In de omgeving van Venray werden door het kalkstikstofbureaa met medewerking der Jonge Boeren ver schillende proefvelden aangelegd ter bestrijding van onkruid in winter gewassen met kalkstikstof, o.a. bij Muizers te Merselo, Derks te Yssel- steyn, Janssen te Heide, Willems te Leunen, Emonts te Castecray, Steegs te Oirlo en Poels te Oostrum. Uit deze proeven blijkt wederom duidelijk, dat kalkstikstof een goede onkruiddooder is. Vooral toonen deze proeven aan, dat de blauwe- bloem klein moet bestreden worden, tevens laat de we'ige stand van het gewas de goede werking van deze stikstof van deze meststof zien. Verschillende andere proeven met kalkstikstof zullen nog genomen worden op zomergewassen

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1