Ucrorcift: Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. TOODKEUtil? U(JW pRDgLIGST/' De beteekenis van 't Katholieke beginsel. Roem en rouw van onze Luchtvaart. Buitenland. Aspirin Colb. Costuums, Demi-Saisons JOH. JEUKEN-POUWELS, Tel. 162 AFWEZIG H. DONDERS Provinciaal Nieuws Zaterdag 13 April 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 15 (hanufacturên BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS I MANUFACTUREN 1 BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERlEwrlEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» et. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Een eenvoudig woord tot den eenvoudigen kiezer. Politieke listigheden van anti-Katholieken. Laat II niet misleiden. Bij den gang naar de stembus heeft de katholiek tot leidraad zijn katho lieke beginselen een socialist, een communist, een nationaal socialist volgt de zijne. Het openbare leven wordt immers door beginselen bebeerscht. Daarin ligt de grondslag van het politieke leven. En daarin ligt natuurlijk ook de oorzaak van de verdeeldheid op politiek terrein. Beginselen leiden de menschheid en om het verschil in beginselen is het onmogelijk de ver schillende partijen gelijk te schakelen. Wie dat wil, moet op de eerste plaats streven naar de macht, die hem de gelegenheid geeft geweld te gebruiken.Hij kan dan met geweld de menschen op één rij plaatsen, in één organisatie onderbrengen, maar met geweld meeningen, overtuigingen, beginselen opdringen, kan hij niet. Hitier beweert het Duitsche volk te hebben gelijk geschakeld in het nationaal socialisme. Maaralleen ge weid geeft hem de mogelijkheid alles wat borrelt en kookt in het gemoed van een groot deel van het Duitsche volk, in bedwaDg te houden. Een katholiek zegt in mijn doen en laten moet ik mij laten leiden door de wetten van Ouzen Lieven Heer. Het is ons eerste oeginsel. Dat spreekt voor ons vanzelf en behoeft geen nadere verklaring. Voor een katholiek is het vanzelfsprekend, dat iemand, die regeert, onder Gods gebod staat. Elk een op aarde, tot de machtigste koning of dictator heeft God boven zich als meester, wiens geboden hij te onderhouden heeft. De wetten, die hij maakt, mogen daarmee niet het minst in strijd zijn. Dat is zoo duidelijk en klaar, dat geen overtuigd katholiek dat ooit betwijfelen zal, of men moet zijn meening op een dwaalspoor hebben geleid, waarmede niet- katholieke, zeggen we hier liever niet christelijke partijen zich voort durend bezig houden. Er zijn partijen, die niet Gods wetten als richtsnoer nemen van bun leven, maar de menschelijke rede, het verstand van den mensch. Dit beschouwen zij als den hoogsten rechter en meester. Hier begint dus voor ons de schei' ding. Wie dat leeren, kunnen onze mannen niet zijn, hun partijen gelden voor een overtuigd katholiek als uitgesloten. Ziedaar in zeer eenvoudige be woordingen de reden, waarom de katholiek in het openbaar leven partij kiest en zijn eigen weg gaat tegenover anderen, die anders willen dan hij. Daar ligt voor ons een reden voor een voortdurenden beginselstrijd, voor een partij kiezen, waarin we nooit kamp kunnen geven. Beginselen zijn grondslagen van een menschelijk leven, katholieke beginselen zijn sterke drijfveren, die den katholiek tot heldenmoed bezielen kunnen, die meer dan een millioen Nederlandsche kiezers er vastberaden toe leiden om hun stem eensgezind uit te brengen op de katholieke candidafenlijsten, ook bij de a.s. Statenverkiezingen. Die hechte katho lieke overtuiging dringt de Neder- landsche katholieken, bij wie begin selen boven alles gaan, vanzelf tot het bewaren eener hechte eenheid, omdat deze eenheid de beste ver dediging is voor de werkende kracht onzer beginselen in de Nederlandsche staatkunde. Het is geen wonder, dat andere partijen, in hun verlangen naar stem men, steeds getracht hebben, katho lieken ontrouw te maken aan hun partij. Nooit zal hun dit gelukken, wanneer een goedwillende katholiek steeds voor oogen houdt, dat ook het staatsbestuur, de wetgeving de geboden Gods erkennen moet niet alleen, maar deze ook heeft te aan vaarden als grondslag van wet- gevenden arbeid en bestuur. Het komt er maar op aan, de listigheden te onderscheiden, waar mede politieke tegenstanders tot cje katholieken komen om hen te bewegen, niet langer de Katholieke Staatspartij, maar hen te volgen en op hen hunne stem uit te brengen. Eeuwenlang heeft de bewering gegolden, dat het Christendom zich buiten de politiek moet houden. Dat is een van die listigheden, waarmee men den katholiek een rad voor de oogen probeert te draaien. Liberalen, socialisten, communisten, nationaal- locialisten. allen komen zij daarmee Maar op het Christendom moet ook de politiek steunen, wil zij goed zijn. De politiek beheerscht den loop der historie zij bepaalt de verhouding tusschen de gemeenschap en de menschelijke persoonlijkheid. Daarop moet op de eerste plaats het Christen dom zijn invloed kunnen uitoefenen. De politiek kan zich dus niet buiten de christelijke beginselen stellen en men kan die beginselen niet buiten de politiek sluiten. Om zichzelf voor katholieken aan trekkelijk te maken, betuigen sommige onchristelijke partijen eerbied voor bet Christendom, verklaren zij het Christendom te erkennen in zijn heilzaamheid voor den mensch. Dat hebben de liberalen altijd gezegd, en dat hooren wij tegenwoordig iD alle toonaarden van het nationaal socialis me ook. Maar dat heeft hen nooit belet, zeer onkatholieke daden te stellen. Een katholiek late zich daardoor niet om den tuin leiden. Zoo n eerbiedbetuiging toch is heel wat anders dan Gods wet te erkennen als zijn beginselen en als het uit gangspunt van zijn regeeringsdaden. „Onze natioDaal-socialisten, zoo schreef dezer dagen de Nederlander, bewijzen overvloedig eer aan het Christendom. „Maar het is een Christendom, dat zich heeft te schikken naar de plaats, die bet nationaal socialisme het binnen den staat zal aanwijzen. „WaDneer men van meening is, dat het Christendom krachtens zijn wezen zich daarin niet schikken kan en mag, wanneer men van meening is, dat het Christendom grenzen stelt die ook de Staat heeft te eerbiedi gen, dan zou ook hier van een triumfeerend nationaal socialisme het oordeel zijo; nu gaat het niet langer over de kerk en het geloof, maar nu gaat het over de politiek. „Ook hier is 't het nationaal so cialisme, dat dit eigenmachtig uit maakt." Het nationaal socialisme toch stelt krachtens zijn begiDsel den staat als de hoogste macht, die de geheele maatschappalijke ontwikkeling moet beheerschen, waaraan zeifs alle op voeding moet worden gemaakt al9 zijnde een ..wereld- en levensbe- wing", waarop ook de opvoeding der jeugd dient te berusten. Voor ons, Kaïholieken, is dat onaannemelijk. Daartegen verzetten zich de katholieke beginselen, die opkomen voor de rechten van de ouders en de Kerk. Zeer in het kort meenen wij zoo eenvoudig en begrijpelijk mogelijk te hebben aangetoond, wat voor de katholieken het beginsel beteekent en hoe alles, wat tegen onze begin selen ingaat, verwerpelijk is. Men leze en herleze het en zegge het verder. ROELAND. De slachtoffers van onze burgerlijke luchtvaart vielen: in het Engelsche kanaal, in Belgie en Frankrijk, in Siam in de Syrische woestijn en nu in Duitscliland. De keerzijde eener schoone medaille. Etkennende, dat onze Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij steeds van een prachtigen ondernemingsgeest heeft blijk gegeven en véél heeft gedaan om haar devies„Veiligheid voor alles" hoog te houden toe gevende ook. dat ze de Nederland sche driekleur met eere heeft doen wapperen daar, waar een internatio nale belangstelling zulk vlagvertoon tot een nationale verheffing maakte, bieden we aan de directie, aan het dappere corps vliegeniers en overig personeel der Maatschappij onze innige deelneming aan bij de vreese- lijke ramp, welke onze burgerlijke luchtvaart op den 6 April j.l. te Brilon in Duitschland heeft getrof fen. Van deze algemeene verklaring willen we eenige woorden van erh tiek, welke we meenen te moeten uiten, doen voorafgaan, opdat men zich overtuigd houde, dat deze cri tiek niet voorkomt uit vooringeno menheid tegenover de K L M., of het beleid derzelver directie. We gelooven onvoorwaardelijk, dat het bestuur in haar beleidvoering slechts één gedachte op het oog heeft, n.l. onze Nederlandsche lucht vaart tot een belangrijke factor van beteekenis in het wereldverkeer te maken en aldus er aan mee te werken, dat ons land een positie van aanzien in de wereld verkrijgt of behoudt, In dat opzicht slaagde de opzet redelijk wel, al moeten we de juist heid ontkennen van de suggestie, alsof heel de menschheid zou zitten gapen van bewondering voor wat we ondernamen en tot stand brachten. Door een wel handige, maar over dreven reclame, wordt de massa van tijd tot tijd tot een luchtvaart-hysterie opgevoerd, dappere ondernemingen worden voor ons volk tot wereld schokkende sensaties opgevoerd, terwijl in werkelijkheid de buiten- landsche belangstelling zich beperkt tot een kring van menschen, die bij de luchtvaart zijn geïnteresseerd We hebben ten onzent in de lucht mooien pioniersarbeid verricht, maar we moeten niet denken, dat ónze vliegers de eenige pioniers waren, nóch dat de burgerlijke luchtvaart in andere landen bij de onze zou achterstaan. Vliegtuigen worden tegenwoordig in vele landen gebouwd en in ieder geval is elke andere luchtvaart-maat schappij zoo goed als de K.L.M. in staat om machines'te koopen in de Ver. Staten. Ook over dappere en bekwame jooge menschen, geschikt voor het pilotenvak, beschikt ieder volk. We zeggen een en ander niet om de prestaties van de K.L.M. en haar pilotencorps te kleineeren, maar om ze in de juiste en eenig ware verhouding te plaatsen tot datgene, waartoe men in het buitenland in staat is. De K.L.M. heeft groote triomfen behaald, maar nationaal is de betee kenis er van nog al eens overdreven geworden. De groote pers heeft aan die overdrijving meegewerkt, oobe wust misschien. In de dagen van een losgebroken of ontketende luchtvaart-hysterie zwelgt de journa listiek nu eenmaal van een zaligen copie-overvloed en het genot daarvan maakt het beste oog blind voor tekortkomingen in ander opzicht. Het viel ons ook thans weer op, dat het bericht inzake de ramp van Brilon in de bladen niet vergezeld ging van een opsomming der onge lukken, welke onze Nederlandsche Luchtvaart reeds hebbei getroffen, gelijk dat toch gebruikelijk te doen is, wanneer een ernstige spoorweg ramp heeft plaats gehad, een schip breuk of een mijn-explosie. Te veel wordt regelmatig de nadruk gelegd op de veiligheid van het luchtverkeer, speciaal voor zoover dat door de K.L.M wordt geregeld en toch is die veiligheid helaas nog laDg niet voor zoover dat door de K.L.M. wordt geregeld en toch is die veiligheid helaas nog lang niet zoo verstrekt als de reclame ons wil doen gelooven. We herinneren ons, dat de K.L.M. verlies van menschen- levens boekte bij tochten over het Kanaal, in België en Frankrijk, in Siam (Bangkok), in de Syrische woestijn (Rutbah Wells) en thans in Duitschland (Brilon)de onvolmaakt heid van onze herinnering zal wel licht ook nog tot onvolledigheid van deze rampenlijst hebben geleid. De luchtvaart bracht ons roem, maar mede veel rouw. En we twijfelen hard, of de roem met al dien rouw niet te duur werd betaald. We vreezen, zoo, dat de K.L M.-leiding zich te veel heeft vastgedacht in een bepaald doel: een leidende positie te verkrijgen en te behouden in het wereldluchtver- keer. Vooral dat laatste zal o.i. onmogelijk blijken. De deugden van moed en vol harding zijn tegenwoordig te zeer gerationaliseerd en de verbreiding van technische en andere weten schappen gaat te vlot dan dat we in de lucht een hegemonie zcuden kunnen onderhouden, als onze voor ouders die een tijdlang voerden op de Oceanen. De gtoote internationale lucht lijnen, welke de K.L.M, zich thans met dure middelen schept, zullen we geleidelijk, nadat men ons een poos je heeft laten pioneeren, moeten deelen met maatschappijen uit andere landen en tenslotte zal de exploitatie te duur worden. Zooals wij het zien, zou de K,L M. zich moeten beperken tot het onderhouden van een vlot en veilig luchtverkeer op de voornaamste were'dsteden, welke in de ons om ringende landen zijn gelegen. In die steden begint de taak voor vreemde maatschappijen, die voor het verder vervoer kunnen zorgdragen. We zouden dan eindelijk eens krijgen een gestabiliseerd luchtver keer, met een ten top gevoerde veiligheid. En een exploitatie welke zich zelf bedruipt. Al dat gepioneer van thans kost hoopen geld; nog steeds schrijven we zeven cijfers de som, welke het rijk en de posterijen jaarlijks op het be drijf van de K.L.M. toeleggen. Her is reed 3 8 9 jaar geleden, dat de schrijver dezer regelen in een artikel op het hopelooze Hnantieele perspectief van de K.L.M. wees. Toen kreeg hij van het secretariaat der K.L.M. een hoop bescheiden en cijfers, waarin de groote subsidiepos- ten als totalen ontbraken, maar waar in tot uitdrukking werd gebracht, voor welk van jaar tot jaar klimmend percentage het reizigersvervoer, be rekend per persoon en per kilometer én het goederenvervoer zich zeif reeds bekostigde. Las men daarbij de neergeschreven verdere verwachtingen, dan moest men tot de conclusie komen, dat het finantieele varken op 'n oortje Da gevild was, maar thans, na zooveel jaren, verslindt de K.L.M. nog altijd vele tonnen gouds aan gemeenschaps geld en o.i. doordat telkens nieuwe lijnen worden geopend, die veel kosten. Ons luchtverkeer is te duur; een klein land kan zich dergelijke luxe zonder een belangrijk uiteindelijk doel niet veroorloven en zeker niet langer in dezen tijd. We lezen wel eens in de krant van een volgeboekt vliegtuig, maar ontelbare malen vertrekken machines met zwaarder bezetting aan beman ning dan aan Duttigen passagierslast. Die onevenredigheid viel meermalen op, wanneer een vliegtuig onderweg door een ramp werd getroffen. Ook nu weerte Brilon sneefden vijf K.L.M.-employé's en twee passagiers. Men verwijte ons niet, dat we de tragiek van het gebeurde te Brilon aangrijpen om onze crltiek, welke we overigens in volle waardeering voor de goede bedoelingen derK L.M. leiding neerschrijven, te uiten. We kunnen onze bezwaren slechts dan met kans op succes naar voren bren gen, als we weten, dat de omstan digheden de aandacht van het publiek op de vraagstukken van ons lucht verkeer hebben geconcentreerd. Een Duitsclie verkiezings nederlaag is Zoodag de stemming voor den Volksdag (besturend college) van Danzig geworden, Deze Vrije Stad is een schepping van het Verdrag van Versailles, de bewoners zijn Duitschers en de stad hoorde voor den oorlog dan ook tot Duitschland, maar bet gebied is „vrij" gemaakt om Polen een uitweg naar de Oostzee te verleenen. Het Duitsche bestuur is in de laatste jaren een Nat. Socialistisch bestuur geworden en de Nationaal Socialis ten hebben het uitschrijven van deze verkiezingen dan ook geforceerd om langs z.g. legalen weg tot een her aansluiting aan het Duitsche rijk te komen. De volgelingen van Hitier hadden beslist gerekend op het behalen van een 3/4 meerderheid, waarmee ze de Grondwet hadden kunnen wijzigen. Natuurlijk zou voor zulke wijziging, als er de her-aansluiting bij Duitsch land in omsloten ware geweest, de toestemmicg en goedkeuring ver- eischt zijn geworden van den Vol kenbond, maar het ware voor deze organisatie op den duur moeilijk ge. wecst om een volksuitspraak te weerstreven. De Duitsche regeering, welke het pleit even vlot meende te zullen winnen als in het Saargebied, had zwaar verkieziDgsgeschut naar Danzig gezonden: Hess, Goeringen Goebels voerden er het woord 1 De socialisten en de Centrum mannen vermochten niet tot een eigenlijke verkiezingspropaganda te komen, daar deze onmogelijk werd gemaakt door een ver doorgevoerden Nat. Soc. terreur. Dat in deze om standigheden de Hitlerianen tenslotte niet meer dan 60 pet. der stemmen verwierven, waardoor hun Gondwets herziening een vrome wensch blijft, terwijl de sociaal-democraten hun 37 duizend stemmen van twee jaar ge leden behielden en het Centrum slechts met duizend stemmen, n.l. van 31 duizend op 30 duizend terug liep, maakte de uitslag tot een moreelen nederlaag der Duitsche regeering, tot schade van haar inter nationaal aanzien. Over de Duitsche oogmerken heeft de Engelsche regeering bij monde van Sir John Simon in het Engelsche Lagerhuis een uiteenzet ting gegeven. Daarbij bleef slechts weinig plaats over om aan Duttsch land's vredelievende bedoelingen te blijven gelooven. Simon vertelde o.adat Hitier eenvoudig geweigerd heeft om een non-agressie pact, dus een overeen komst om elkaar niet aan te vallen, te sluiten met Lithauen. Het is der halve duidelijk, dat Duitschland een gewapend conflict om het Memel- gebied te herkrijgen, niet zal schuwen. Naar Genève wilde Duitschland, naar Hitler's verklaring slechts terug- keeren, als het koloniëa herkrijgt 1 van Aspirin-tableften berust daarop, dat zij, in tegen stelling tot veel namaak- producten, ook de kleinste bloedvaten verwijden, de circulatie van het bloed gunstig beinvloeden en zodoende de bloedsom loop bevorderen. Dit is bij zonder belangrijk bij griep en verkoudheidsziekten. Het product van vertrouwen. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oraniezakjes van 2 tabl. a 10 ets. Jongenspakken. Plusfour pakken. Mantelcosfuums. Mantels alles naar maat Fijne afwerking, moderne snit, zeer aparte stoffen. Het huis met de trapjes staat ervoor bekend. Dames- en Heeren-Tailleur Langstraat la Het is uit de besprekingen van Simon met Hitier komen vast te staan, dat de huidige Duitsche regeering het Westen voorloopig ongemoeid wil laten, maar naar het Oosten een strijd om gebiedsuitbrei ding best zou aandurven. Zelfs al moest het daarbij tegen Rusland gaan. Sir John Simon heeft het klare inzicht gekregen, dat onderhandelin gen met de Duitsche regeering over verdragen tot het onderhouden van den vrede, voor het oogenblik geen zin hebben. De internatioaale aandocht is nu geconcentreerd op wat de conferentie van Stresa zal baren. Lord Eden is ziek en mede daarom zal Mac DoDald per soonlijk naar Stresa gaan om er te onderhandelen met Mussolini en met Laval, den Franschen minister-presi dent. De meeste gedelegeerden zijn reeds in Italië aangekomen. Mussolini heeft le kennen gegeven dat hij van pacten en tegen-pacten geen heil meer verwacht. De zaak van de ontwapening is van de baan meent bij en nog slechts van een krachtige bewapening is heil te verwachten. De groote Europeesche machten moeten, als Mussolini's zin gedaan wordt, vervolgens een gedegen ver bond met eikaar sluiten tegen een eventueel aanvallend Duitschland. Van het polsen en praten der Engelsche diplomatie wil bij niets meer weten; het is tijd om te han delen, zoo decreteert hij. Wat zijn we al weer ver verwij derd komen te staan van den tijd. toen heel de wereld in vol vertrou wen op de resultaten der ontwape ningsconferentie wachtte Ontwapening, zoo durfde de ouwe Duitsche houwdegen Ludendorff van de week op zijn 70sten verjaardag zeggen, gaat tegen de natuurwetten en de goddelijke bedoelingen in! Hij vindt het heerlijk, dat in Duitschland de militaire dienstplicht weer is ingevoerd en hij heeft nog slechts één wensch: dat nu ook het Christendom in het Duitsche rijk zal worden afgeschaft en vernietigd. Ludendorff, die eens een onge twijfeld groot veldheer is geweest, is in velerlei opzicht eea maniak geworden. Hij heeft een eigen Dultschen godsdienst uitgedacht; de goddelijke bedoelingen, welke hij respecteert, zijn die van Wodan, den god der oude Duitsche heidenen. Ludendorff s zonderlinge religieuse theoriën zijn voor de Duitsche re geering en den Rijksweer geen be< letsel geweest om hem op zijn 70en verjaardag geweldig te befeesten, maar ze schijnen het besluit te heb ben weerhouden om den veldheer weer een leidende positie in bet nieuwe Duitsche leger te geven. Oogarts VENLO, Villapark 24 van Vrijdag 19 April t.m. Maandag 22 April. VENRAY, 13 April 1935. De kerkdiefstal op de Smakt. Dinsdag heeft de Rechtbank te Roermond de 5 Helmonders H. W. C., A. W.. H. C. van den B., G. van den B. en M. S., tegen wien de Officier van Justitie voor ieder 2 jaar gevangenisstraf had geëischt wegens de begin December in de kerk te Smakt gepleegden inbraak, van het ten laste gelegde vrijgesproken. Alhoewel de President het vonnis klaar en duidelijk voorlas, konden verdachten zelf blijkbaar niet ge looven vrijgesproken te zijn, speciaal C. en S. informeerden nog eens uit drukkelijk met „ben ook ik vrijge sproken", «Ja. ja," repliceerde de Officier, „ik kan mij werkelijk voorstellen, dat jullie het zelf bijna niet kunnen gelooven, maar ik zou maar niet te gauw lachen. Wij gaan nog met ons zessen, samen naar Den Bosch-" „St. Christoffel". Op 19 Mei a,s. hoopt genoemde vereeniging haar 12l/«-jarig bestaans- feest te herdenken. Op het gebied van lichamelijke opvoeding was ze steeds toonaangevend. Men herlnnere zich slechts de indertijd gehouden internationale Bondsfeesten van den R.K. Gymn, en Athletiekbond waar aan ruim duizend turners deelnamen, de indertijd gehouden 30 K.M. marsch waaraan door pl.m. 700 sportlui uit geheel Nederland werd deelgenomen, alsmede de diverse andere kleine Gymnastiekfeesteo die allen schitte rend slaagden en voor de Venray- sche neringdoenden -menig centje in het laadje bracht. Wij zijn dan ook overtuigd, dat het deze nuttige en sympatieke Ver eeniging op 19 Mei aan belangstelling niet zal ontbreken Het programma van dit feest zal nog nader in dit blad worden bekend gemaakt. Vermelden wij ten slotte nog, dat de heeren Ben Min, H. v.d. Heuvel en E. Nastvogel onlangs schitterend hun voorturners-examen aflegden, welke heeren wij gaarne onze geluk- wenschen aanbieden. Nog bestaan er plannen om binnenkort een veteranen- groep op te richten waartoe alle oud turners zullen worden opgeroepeQ per advertentie ia dit blad.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1