TWEEDE BLAD VAN PEEL EN MAAS HanJelsv. fa. H. Geurfs-Janssen Steenkolen-Groothandel Levert De taak van den Middenstand. Mattesen Ties de Kiesjeskèl Landbouwschool »St. Martinus." Landbouw. Even nadenken, als 't U blieft. Zaterdag 6 April "1935 Zes en vijftigste Jaargang No 14 Directe vertegenwoordiging der: Staatsmijnen in Limburg en Oranje Nassau Mijnen. Alle soorten Steenkolen Allo soorten Cokes Alle soorten Briketten Franco wagon of magazijn of franco huis. Bestellingen kunnen worden afgegeven KANTOORPatersstraat 35, Venray Tel. 62 interc. M. JEURISSEN, Kruisstraat 2, Tel. 149 A. JACOBS, Oostrum. In elk gewenseht kwantum ook aan particulieren. Voor eik bedrijf en voor alle doeleinden. Namens den RK. Middenstands bond verzoekt men ons plaatsing van de volgende beschouwing De verhouding tusschen politiek en middenstand, en tusschen midden stand en politiek, is op het oogen- blik wel even anders dan nog be trekkelijk kort geleden. Kon men kort geleden nog vast stellen, dat die twee zich in hoofd zaak niet, althans zeer weinig, met elkaar bemoeiden, momenteel gaat het de omgekeerde richting uit. Er zijn er in den middenstand, die over dreven, vrijwel uitsluitend het heil van de politiek en van den staat verwachten, en er zijn diverse politieke groepen, die zich zeer intensief met den middenstand be moeien. Wij zeggen niet te veel, als we constateeren, dat het vraagstuk der positie van den middenstand, in zijn algemeenheid en in zijn wezen, ge durende reeksen van jaren op politiek terrein is verwaarloosd. in deze constateering ligt geen enkel verwijt aan het adres van de politiek of van eenige politieke partij, laat staan van de Katholieke Staats partij. Integendeel, als in het verleden van verwaarloozing van den midden stand door de politiek mag en moet worden gesproken, dan ligt de oor zaak en de schuld daarvan uitsluitend bij den middenstand zelf, in zijn ge voel van maatschappelijke zelfge noegzaamheid, dat op zijn beurt zoo'n noodlottig nevenverschijnsel is van de op zich zelf zoo kostelijke maatschappelijke en economische zelfstandigheid. Jarenlang heeft de middenstander gemeend zijn eigen boontjes te kun nen doppen. Jarenlang heeft de individualistische middenstander tngrijpen van de overheid tot regeling van zijn maat schappelijke en economische positie verafschuwd en zooveel mogelijk tegengehouden. Begrijpelijk was die houding tegen over een overheid als het gemeente bestuur van Amsterdam in het vorig decennium, die door socialistische motieven werd geleid en die het op socialisatie-oogmerken gemunt had. Doch maar al te zeer werd de houding van den middenstander door een volkomen oogemotiveerden en onprincipieelen zelfstandigheids- en vrijheids waan bepaald. In dien geest en in die houding Is langzamerhand verandering gekomen. Veranderingjdoor principieele voor lichting, door maatschappelijke stroo- miogen en ook door harde econo mische feiten. Een verandering, die vrijwel radicaal mag heeten, soms zelfs al te radicaal. „De zelfstandige werker roept om den staat. Dat is de opmerkelijke verandering in de houding van den middenstander", zeide Rector Bots. „De oude middenstander zocht zijn kracht in het zwijgen, hij ging stil zijn gaog. want hij had iets te ver bergen. In onze romannetjes wordt de herinnering daaraan nog bewaard herhaaldelijk treedt daar een oom op, die heel zuinig leeft en jarenlang een onaanzienlijk zaakje drijft in kruideniers- en grutterswaren, maar bij zijn dood komen de tonnen voor den dag. Die romantische tijd voor den middenstand is uit, die oompjes bestaan niet meer, evenmin als die FEUILLETON. Oorspronkelijk verhaal van de Noord-Limburgsclie grenzen door BERNARD VIELER. 28 Toe we der beej kwame, vertelde de knecht, went we haje de koewe merien de steek gelaote, lei den baas half onder de kar en kerremde van de pien. Weej hebben um toe der onderuut zien te kriege, mer heej klaagde mer ovver zien been en riep mer asdat 't gebroke was. 't Pèerd haaj niks gekrege en de kar mankierde ok bekans niks en toe we die wer op den weg haaje, hebbe we den baas der op geleed en zien zuutjes mit um hierhin gedaon. Baas Pasmans lag in 't groote tweeslaaps bed te kreunen en zijn vrouw stond bezorgd naast hem, met zijne hand in de hare. Anneke kwam juist naar binnen met een handvol linnen verband- maar er kon niets gedaan worden, vooraleer de dokter er was, want men kon duidelijk zien, dat het been gebroken was. Een van de knechts was met het losse paard naar den dokter gereden, maar kwam terug met de boodschap, dat deze niet voor den avond zou terugkeeren, want hij was de Maas overgegaan naar eeq vroedvrouw. goudmijnen van middenstandszaak jes." Onze katholieke middenstands beweging heeft de nooden van den middenstand diep gepeild. Zij heeft vorm en richting weten te geven aan zijn behoeften en streven. Zij vraagt ordening en bescherming van den middenstand ten aanzien van vestigingsmogelijkheid en con- currentiemethodes. Zij vraagt overheidshulp, maar zij wijst daarnaast zooals zij steeds heeft gewezen op de taak van den middenstand zelf. Voortreffelijk is die taak tot uiting gebracht in den oproep, dien de drie Nederlandsche middenstandsbonden in 't vorig jaar aan het slot van hun gemeenschappelijk program 1934 tot den middenstand van Nederland hebben gericht „Ieder middenstander streve bij voortduring in sociaal en economisch opzicht naar de meest volkomen vervulling zijner maatschappelijke taak. Waar het voor de richtige ver vulling van die taak dienstig kan zijn ga hij over tot economische samen werking met zijn branchegenooten. Als één man trede de middenstand toe in stands- en vakverband tot de organisatie, die naar richting en levensbeschouwing voor hem is aan gewezen en volge hij in stipte disci pline de leiding, die door de organi saties wordt gegeven." In stands- en vakverband 1 Zonder doelbewuste self help van den middenstand is overheidshulp niet denkbaar. Zonder patroonsvakorganisatie is ordening in de middenstandsbedrijfs takken eenvoudig niet mogelijk. Laat de middenstand, en laat vooral de winkelstand in zijn diverse branches, toonen dit te begrijpen 1 EINDLES. Donderdagmiddag werd de sluitings- les gehouden van de 4e klas. Bij verhindering van den Voorzitter werd de bijeenkomst geleid door het Hoofd der Bijz. School, die in het bijzonder de Zeereerw. Heer Bemel- mans. Voorzitter van de Vereeniging van Landbouwonderwijs, Ir. Dewez, Rijkslandbouwconsulent, de Edel- achtb. Heer Burgemeester, de Com missie van Toezicht en een groot aantal belangstellenden verwelkomde. Nadat eerst de Weleerw. Heer Kapelaan Theunissen vragen gesteld had over het Godsdienstonderwijs, werd vervolgens door het Hoofd der School de leerlingen over tech nische vakken vragen gesteld. Hierna kreeg de Zeereerw. Heer Bemelmans het woord. Deze bracht dank aan de leeraren voor de moeite die zij zich getroost hadden, de leer lingen zoover te brengen, dat aan allen het diploma kon worden toe gekend. Spreker feliciteerde de ouders der leerlingen met het resultaat en dankte hem alsmede het schoolbestuur voor de propaganda die zij voor deze school maakten. Spreker drukte de leerlingen in het bijzonder op het hart het geleerde zooveel mogelijk in practijk te brengen. Spreker hoopt dat deze school zich blijvend in dezelfde belangstelling mocht ver heugen als nu. Ir. Dewez het woord verkrijgende wees erop, dat de leerlingen het Tegen zeven uur schommelde de dokterssjees op de leeren rie men, die veel geleek op 'n groote wieg, door den zandweg naar den Flammerischen hof. Toen dokter Job den boer had onderzocht, trok hij een zeer be denkelijk gezicht, want het been was op twee plaatsen gebroken en daarbij ernstig gekneusd. Ook de rechterarm was nogal erg beschadigd en dik opgezwol- lon. Hij raadde aan zijn collega uit het naburige dorp er bij te halen, want hij wilde er liever niet alleen aan beginnen. Deze ernstige gebeurtenis bracht eene voelbare stoornis te weeg in het huiselijk leven en de bedrij vigheid, die er anders gewoonlijk op de groole boerderij heerschte. 't Was lang ^niet zeker, dat baas Pasmans weer ooit het volle gebruik van zijn been zou terug krijgen: in ieder geval zouden er maandeD met de genezing gemoeid z'jn. Zijn vrouw en de pleegdochter hadden de handen vol met hem op te passen, want hij was na tuurlijk volslagen hulpeloos en daarbij lang geen geduldige lijder. Het moet gezegd zijn, dat hij bij het zetten van het been hevige pijnen doorstaan had en nu nog leed hij voortdurend, want het ge kneusde gedeelde schrijnde en martelde hem aanhoudend. Bovendien was de aan een be drijvig leven gewende boer nijdig en ongeduldig onder de gedwon gen rust en hij meende, dat, nu hij niet zelf zijn oog over de werkzaamheden kon laten gaan, het heele bedrijf in het honderd diploma niet moesten beschouwen als een sluitstuk maar als een grond' slag om op voort te bouwen. Dil kunnen zij door zich aan te sluiten bij de ver. van Jonge Boeren. Meer dan ook is nu een goede bedrijfs kennis noodzakelijk. Deze gepaard aan de rijke ervaring der ouders zal zeer zeker veel bijdragen tot verbete ring van bet bedrijf. Zij zullen ook het Hoofd der school het best hun dank brengen voor de vele moeite die hij voor hen deed, door het geleerde in practijk te brengen. Als Eere-Voorzitter van het Schoolbestuur verkreeg nu de Ed. Achtb. Heer Burgemeester v.d. Loo de gelegenheid tot het uitreiken van de diploma's. De leerlingen feliclteerende met hun succes wees hij hun op enkele tekortkomingen. De eerste plaats op de mindere belangstelling voor het Godsdienstondsrwijs en het gebrek aan ijver bij enkelen, waardoor zij niet met die resultaten het diploma hebben behaald als voor hen moge lijk was. Spr. hoopt dat dit plichts besef en plichtsgevoel beter zal worden daar dit anders zeker tot schade van hun bedrijf zal worden, en aansporende tot dankbaarheid tegenover hun ouders en de leeraren reikte hij aan de volgende leerlingen het diploma uit nl. G. Hanen, Sevenum H. Gooren, S wolgen M. Spreeuwen berg. Yssel- steyn M. v.-Lin, Broekhuizen: H. Poels, Veulen Ant. Reynders, Broekhuizen H. Spreeuwenberg, Melderslo Chr. Reycders, Meerlo W. Geurts, Melderslo H. Geurts, HorstW. Cox, Wanssum M a d. Brug, GeysterenJos. Mooren, Meerlo Math. v. Rijswijk, Broek huizen Joh. Muijzers, Oirlo H. Michels, Melderslo H. Janssen, Oostrum Jac. Janssen, Groeningen G. v. Dijk, Ysselsteyn; H. Claessen, Leunen Arn. Reynders, Geysteren; Aat. Keunen, Geysteren M. Fleur- kens, Ysselsteyn M. Cox, Horst L. Smulders, HorstP. Weys, Wans sum P. Loonen, Venray Jac. Ver geldt, Ysselsteyn en A. Stiphout, Merselo. Namens de leerlingen dankte G. Hanen bestuur, en leeraren voor de ondervonden zorgen waarna het Hoofd der School de heer Wijn hoven deze drukbezochte eindlesmet gebed sloot. Rassenveelheid en rassenkeuze. In den loop der jaren zijn er van onze cultuurgewassen een groot aan tal verschillende rassen of variëteiten ontstaan. Zoowel door toevallige ontdekking, als door opzettelijk zoeken, naar betere rassen door selectie of door kruisen. Bedoeling van het zoeken van een nieuw ras is tot nog hoogere opbrengsten te komen of tot nog betere kwaliteit of ook, vooral in den laatsten tijd, een gewas te ver krijgen, dat beter dan tot dusver bestand is tegen verschillende ziek ten, die onze bodemvoortbrengselen bedreiger». Maar het gevolg van dit zoeken naar betere rassen is, dat er zoo'n verscheidenheid komt, dat de gebrui ker de weg niet meer weet uit al de soorten. Terwijl ook lang niet alle rassen, die als verbeteringen aange boden worden dit ook werkelijk zijn. Met de woorden „verbeterd", „ge selecteerd", „elite", wordt heel wat ondeugdelijke reclame gemaakt. Daarom is het goed, dat er een moest loopen. XXIII Er kwam 'nen boer op z'n klompen. Ongeveer veertien dagen lag baas Pasmans al in bed te mop peren en te bedisselen, toen hij bezoek kreeg van Huub van den Kappusboer, die de gedachte om de rijke erfgename te trouwen, nog volstrekt niet uit zijn hoofd gezet had. De pertinente weigering van het meisje zelf, was volgens zijn op vatting geen onoverkomelijk be zwaar, als de oude er maar niet legen was en hij meende, dat hij hij dezen nogal kans had. In zijn boerensluwheid maakte hij de gevolgtrekking, dat baas Pasmans, nu hij daar zoo hulpe loos neerlag en persoonlijk niet naar den goeden gang van 't bedrijf kon omzien, thans mis schien nog meer toeschietelijk was en er toe overgaan zcu een schoonzoon in huis te nemen, die zijn bevelen en regeling uitvoeren kon. In ieder geval wilde hij een halletje daarover opgooien, maar voorzichtig en pol letiekmoest het gebeuren, »anders kos den aide duitendief wel is kopschouw werre." Met de dochter zou 't dan van zelf wel vlotten, want 't was toch eigenlijk maar een vondeling en »dor kos ze zich toch ok niks op vur laote staon. zo'n schepsels motte mer anvatte wat eur wier gebooje...." juiste rassenkeuze plaats heeft. De gegevens daarvoor noodig kan men verkrijgen uit de rassenlijsteD, die sedert 1924 elk jaar weer opgemaakt en uitgegeven worden volgens be schikking van den minister. Hiertoe werken mede het Instituut voor Plantenveredeling, het Rijks proefstation voor Zaadcontröle en het Keuringswezen. Deze hebben uit den aard der zaak veel relaties met verbouwers en zijn met de eischen die aan goed zaai- en pootgoed gesteld moeten worden op de hoogte Naar aanleiding van hun ervaringen en de ervaringen van een paar dui zend verbouwers wordt een voor- loopige lijst opgemaakt met bemer kingen over de bruikbaarheid van eén ras. Deze voorloopige lijst wordt aan een 500-tal deskundigen gezonden, die hun opmerkingen maken, waarna de lijst wordt vastgesteld en voor luttele centen verkrijgbaar is. Daarin worden de rassen beschreven op hun karakteristieke eigenschappen en vermeld of ze aanbevelswaardig. beproevenswaardig of geheel nieuw zijn. Zoo kan de gebruiker een keuze doen wat voor hem het best past. 1. BLOEDIGE OOGST IN SOVJET-RUSLAND. De slachtoffers van den godsdiensthaat. Het Russische blad „SIovo" be vatte in een van haar laatste nummers de volgende mededeelingen Naar wij vernemen zijn in de gevangenissen en concentratiekampen van Sovjet-Rusland overleden 67 bisschoppen en 18.500 priesters. De meeste dezer slachtoffers werden door de Tscheka vermoord. Tijdens het Bolschewistisch bewind zijn reeds meer dan 200 bisschoppen gearres teerd, en 27.000 gevangen genomen. Het Tsaristische Rusland telde 73.141 kerken van verschillende godsdienstige gezindten, Godshuizen en klooster kapellen medegerekend. De Sovjet- regeering heeft tot nog toe 28.935 Erg teergevoelig en liefdevol gedacht nietwaar Zoo echt om een voorproefje te geven van het huwelijksgeluk, dat de toekomstige ega te wachten zal staan. Natuurlijk had Huub overlegd, dat hij niet wesr op dezelfde manier met de deur in huis mocht vallen en daarom nam hij een anderen draai. Nadat hij den Flammertschen boer wat beklaagd had wegens diens ongeval, wat hem feitelijk niet alleen ijskoud liet, maar zelfs erg goed in zijn kraam te pas kwam. Met hulpelooze menschen kan men beter handelen als met lui die zichzelf goed redden en helpen kunnen. In geen geval kon hij hem de deur uitgooien. 'k Was ter eigelik op uut gegaon um nao en dragende koe um te kieke en now wooj ik ow is vraoge of geej der ok en veil had. Na eenig nadenken zei baas Pasmans: Jao, da kos gebeure; weej hebbe dor en staatse roodbonte koe, die driemaol gekalfd hit en den andere maond uutgeteld is ze stut veuraan oppe stal mer misschien wil de vrow ok liever ze zelf halde. Vrow 1 riep hij nu luid, waarna deze terstond uit de aan grenzende kamer naar binnen kwam, zun we die roodbonte koe verkoehpe, of woodde geej die liever halde De vrouw, die feitelijk bij der gelijke dingen niets in te brengen hadj wist dat de baas het beest kerken, kepellen en kloosters gesloten In Moskou zijn er van de 430 Orthodoxe kerken nog slechts 67 overgebleven de overigen zijn op geblazen, afgebroken, of voor andere doeleinden ingericht. In 1935 zullen ook deze kerken aan den eeredienst worden onttrokken en bij het einde van dit jaar zullen alle kerken totaal verwoest zijn, terwijl de geestelijkheid ad.'oluutuit geroeid en volslagen vernietigd zal worden. 2. WIE DAN WEL De pyramide van Cheops, in Egypte, getuigt van de macht en rijkdom van het Oude Egyptische Rijk. Koning Cheops had om de groote pyramide te bouwen, 20 jaar lang, 100.000 arbeiders aan het werk. De Tempel van Salomon 1 Daaraan werd gewerkt door 184.000 man. Maar de oorlogen hebben de rijken van Koning Cheopj en Salo mon, die dergelijke reuzenwerken deden uitvoeren, voor altijd omver- gekanteld. Die hielden het niet uit Het Co'oseum of openluchttheater te Rome, bood plaats voor 110.000 man. De ontzaglijke ruïnen getuigen nog van de macht en de beschaving van het Romeinsche volk. dat door zijn sterke organisatie en zijn ijzeren vuist 't grootste deel van Azië en Afrika overheerschte. Maar het Coloseum is een ruïne. En het Romeinsche rijk verdween 1 Napoleon overheerschte Europa. In Rusland heerschten eeuwen lang de Romanoffs. In Oostenrijk heerschten eeuwen lang de Habsburgers. In Pruisen heerschten eeuwen lang de Hohenzollerns. Oorlogen en revolutie onttroonden Napoleon, enz., enz., enz. Ook zij hielden het niet uit 1 Het Liberalisme, kind van de Fransche revolutie, was jarenlang oppermachtig. Het Materialisme brak met God en met de Kerk en met het hierna maals. Beiden hielden het niet uit. Het Socialisme verbleekt met den dag. verkoopen wilde en zei daarom Meej is 'l hetzelfde, ge kunt ze verkoehpen of ok halden. Krek zo as ge wilt. Ik zal ow zegge, hernam Pasmans, ae Gochsche jud is er ok al um gewist en hit gezeet dat ie d'r um terugkwaam, en die haaj der groohte zinnigheid ien. Gaot ze mer is kieke, of ze ow aanstu', Hub, en dan kunnen we wiehr ziehn. Na ongeveer een kwartier met vrouw Pasmans in den s'al ver toefd en overal rondgekeken te hebben of hij de dochter ook ergens kon te zien krijgen, kwam hij weer hij het bed van den boer terug en vroeg hem Wat haadde geej gedocht, Pasmans, dat geej veur die koe hebbe most Ze is te koohp veur vier honderd mark en minder gut ze nie I Er werd toentertijd in de grens streken bijna niet anders dan met marken gerekend, vooral in den veehandel. De vraagprijs was onbeschaamd hoog. Huub taxeerde het beest op ongeveer honderdtachtig gulden of driehonderd mark, hoogstens een tientje meer. Maar de oude »vokketievus" met het gebroken been wist heel goed wat hij deed en had de over tuiging, dat de jonge Kappusboer, die als pretendent voor Anneke kwam, de koe voor iederen prijs zou nemen, al was ze ook veel ie duur. En deed hij t niet wel dan mocht hij over de dochter ook nooit meer praten dat is zóó boerenlogiea. Zijn krachten worden opgezogen door het Communisme. Wie hield het uit De Kerk hield het uit tegen de gruwelijkste vervolgingen. Joden vervolgden de eerste leden met geeseling, kerker en doodstraf. De Romeinsche Keizer Nero Degon 'n dertig jaar na den dood van den Stichter, de eerste der vele bloedige vervolgingen, die driehonderd jaren aan duurden. Die Kerk hield het ook uit tegen alle scheuringen. Haar Stichter had voorspeld valsche profeten zullen komenen zij zijn gekomen Nikolaieten, Gnos tieken, Arianen (deze verspreidden zich bijna over heel de wereld), Manicheeën, Nestorianen, Euty- chianen, Donatisten, Pelagianen, Noaochelieten, Iconoclasten, Wiclef- fieten enz., enz., enz. Allen verdwenen. En wat nu nog rest verbrokkelt door onderlinge verdeeldheid immer meer en meer. Die kerk hield het ook uit in tijden van innerlijk bederf. Zij heeft droeve tijden gekend, tijden van bederf in haar leden, tijden van bederf zelfs in haar hoofdeD. Maar altijd vond zij in zichzelf genezende kracht en de stevige greep van een opvolger herstelde het kwaad van zijn voorganger. Die Kerk hield het uit tegen alle wapengeweld en politiek 1 (Goed Volk). 3. ALS... Door Robert Maeder. Als er maar 'n andere pastoor was, dan zou het wei gaan En zieDe Zoon Gods, de eeuwige Wijsheid sprak „Ik wil herder worden," En de Zoon Gods werd herder en het is niet gegaan. Als er maar beter gepreekt werd, dan zou men wel gelooven I En zieDe eeuwige Waarheid werd prediker en Jezus leeraarde als iemand, die macht had, en zij hebben Hem niet geloofd. Als de geestelijken maar meer inzicht en zachtmoedigheid hadden, dan zou Jen niet zoo velen zich afge- stooten voelen. En zieDe zachtmoedige Jezus Hub probeerde wel om wat af te dingen, maar baas Pasmans was niet toeschietelijk. Een paar maal had Hub ook voorgewend, dat er op de hoedanigheid van het beest nog wel wat af te dingen was, maar dan had de oude »vokketievus" een kwaad gezicht getrokken en bits gezegd Laote weej mer verders ovver niks mer praote en gaodde geej mer erges anders hin, waor geej béter owe zin kunt kriege. En dat was er zóó veelbeteke nend uitgekomen, dat Hub ten slotte door den zuren appel gebeten en de koe voor drie honderdnegentig mark gekocht had. Meer als die rampzalige tien mark had hij er niet af kunnen dingen en hij voelde zich heelemaal niet gelukkig als kooper, wei wetend dat hij thuis van zijn vader een leelijke schrobbeering over dezen dwazen handel zou krijgen. Onderwijl had vrouw Pasmans de jeneverflesch binnengebracht en »den gelukkigen koopman" een borreltje ingeschonken. Deze had zijn pijp opgestoken en maakte nog geen aanstalten om weg te gaan. Ik haaj daor lést is mit mien vader ovver gesproken, asdat ik wel seniejigheid ien ow dochter zeuj hebben en ie haaj daor niks op tege. Haadde geej der ok nog is ovver gedocht, Pasmans? Joa, jong, mer wat helpt dat allemaol, as 't megje eiges me wil. Ik veur meej zeuj der nog nie zo veul op lege hebbe, mer de vrow en ook Anneke zelf willen der niks van wiehten en toen heb ik er verder mer niks mer van gezeet. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 7