Bijvoegsel m Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. Zaterdag 6 BEKENDMAKING, üp verzoek van den Heer Minis ter van Economische Zaken, heb ik de eer het navolgende ter algemeene kennis te brengen: Mededeelng betreffende het uit te vaardigen verbouwverbod van eenige voor aardappelwratziekte vatbare aardappelrassen. In verband met het voor 1936 uit te vaardigen verbouwverbod van de aardappelrassen Bravo, de Wet en Kampioen, zullen vele verbouwers van deze rassen er toe moeten over gaan, pootgoed van andere rassen aan te schaffen. Ten sterkste wordt aangeraden, daarvoor reeds thans de noodige maatregelen te nemen, omdat op verder uitstel van het verbouw verbod of het verleenen van onthef fing niet kan worden gerekend. Ten einde moeilijkheden en kosten bij de aanschaffing van nieuw poot goed te voorkomen, verdient het ten zeerste aanbeveling op dit oogenblik reeds, dus voor de teelt van 1935 zooveel pootgoed van het ras of de rassen, die men in 1936 wenscht te verbouwen, aan te schaffen, dat men uit de opbrengst daarvan voldoende pootgoed heeft om de te verbieden rassen in 1936 geheel te kunnen vervangen. Aangezien het uitvaardigen van een verbouwverbod van Bravo, de Wet en Kampioen ten doel heeft de gevaren, die voor cultuur en handel aan de teelt van voor de aardappel wratziekte vatbare rassen verbonden zijn te verminderen, is het in de hoogste mate gewenscht ter vervan ging van de verboden rassen alléén die te verbouwen, welke voor de wratziekte onvatbaar zijn. Tot deze rassen behooren o.a. de in de rasseniijst van het Instituut voor Plantenveredeling opgenomen geelvleezige rassenBevelander, Noordeling, Souvenir, Westbraban der, Populair, Furore, Triumf, Re cord, Robijn, Unicum, Muntinga 17 Konsuragus, Gruno, Nationaal, Bato Alpha, Atlas, Bonus, Erdgold, Juli, Reussen en Alberta en de witvlee- zige rassen: Albion, Hellena, Con current, Parnaasia, Majestic, Great Scot, Arran Crest en Arran Pilot. Bij aanschaffing van nieuw poot goed geve men nauwkeurig acht op de rasechtheid. Het te velde goed gekeurd pootgoed, voorzien van certificaat en plombe van de N.A.K geeft bijzondere waarborgen van echtheid. Bij aanschaffing van niet te velde gekeurd pootgoed, trachte men op andere wijze de noodige zekerheid te verkrijgen, in elk geval opdat dit van zuivere culturen afkomstig is. Venray, April 1935. De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. UIT DEN RAAD TE HORST. In de Dinsdag gehouden Raads vergadering te Horst werden een 5tal aanvragen ingevolge de Land arbeiderswet afgewezen, daar de aanvragers feitelijk werkloos zijn en bij de werkverschaffing zijn tewerk gesteld. Het woonwagenkamp aan de Cas- tenraysche brug zou voor den tijd van 1 jaar naar Amerika worden overgeplaatst. Bij stemming werd dit echter met 7 tegen 6 stemmen verworpen, zoodat de woonwagen- il 1935, No. 14 bewoners op het oude kamp aan den grooten verkeersweg kunnen blijven. Met het oog op den finantieelen toestand der gemeente stelden B. en W. den Raad voor een belasting op de vermakelijkheden in te voeren. Een ontwerp-verordening bepaalt, dat belasting zal worden geheven op het houden of toelaten van too neel- of bioscoopvoorstellingen, uit voeringen, voordrachten enz. De belasting zal bedragen f 10 tot f 30 per dag, in evenredigheid met de grootte der lokalen en voor strijkjes in cafés f 5 per dag. Voor dansgelegenheden van f 20 tot f 30 per dag, voor radio of andere me chanische muziekuitvoeringen in cafés f 1 tot f2 per maand, al naar gelang de grootte van het lokaal. Sportwedstrijden f 1 per dag met een maximum van f 5 per jaar. Vereenigingen zijn van deze be lasting vrijgesteld voor één uitvoering per jaar, alsmede uitvoeringen voor leden gehouden en verder uitvoerin gen voor liefdadige doeleinden. Dit voorstel werd met algemeene stemmen ongewijzigd aangenomen. Aan den heer A. van Heugten wordt met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als hoofd der school te Griendtsveen, wegens zijn benoeming als zoodanig te Meerlo. Voor deze vacature hebben zich 7 candidaten aangemeld. Met algemeene stemmen werd be noemd den heer ter Voert te Di dam. Gemeenteraad van Roermond. De gemeenteraad heeft besloten tot afschaffing van de belasting op de biljarts. Aan de Tilburgsche Tram wegmaatschappij werd ten behoeve van haar autobusbedrijf een subsidie verleend gelijk aan het bedrag, dat aan bruggeld verschuldigd is. Besloten werd ten behoeve van de groote gezinnen reductie te geven op de prijzen van gas- en electriciceit en wel 5 pCt. voor gezinnen met 5 kinderen beneden 18 jaar 10 pet. met 6 kinderen en 15 pet. voor gezinnen met 7 kinderen beneden 18 jaar. 65 jaren Priester. De Zeeteerw. Heer Aug. Lienaerts, rustend pastoor van Wylre, ver blijvende in het St. Elisabethstift te Kerkrade, sedert Februari 91 jaar oud, de nestor der Nederlandsche priesters, vierde Dinsdag 2 April zijn 65-jarig priesterfeest. Pastoor Lienaerts is nog goed gezond, heeft een uitstekend geheu gen, en doet nog dagelijks, zoo eenigszins mogelijk, een flinke wandeling. Doodelyk mijnongeluk. Dinsdag is de 20 jarige mijnwerker J, Ploum, te Kerkrade woonachtig, in de mijn Laura en Vereenigicg te Eijgelshoven, onder gesteente bedol ven en gedood. Buitenlandsche arbeiders liebben werk. De R.K. werkliedenvereeniging te Tegelen heeft in een algemeene ver gadering het vraagstuk der buiten landsche arbeiders besproken. Als resultaat van de discussies werd een motie aangenomen, waarin de ver- eeniging haar groote afkeuring uit spreekt over het' feit, dat dagelijks honderden buitenlandsche arbeiders, waaronder een groot aantal vrouwen, de grens passeeren om in Tegelen j te komen werken, terwijl daar ter plaatse een zeer groot aantal werk- loozen geen werk kan bekomen. Deze afkeuring geldt speciaal die buitenlandsche arbeidskrachten, die werk verrichten, dat evengoed door werkloozen ter plaatse gedaan kan worden en wel met name en op de eerste plaats het vrouwenwerk in de sigarenindustrie, maar ook de arbei ders uit de metaalindustrie. Zelfs staan momenteel sigaren makers als werkzoekenden ingeschre ven en daarnaast komt dagelijks een groot aantal buitenlandsche arbeiders uit het sigatenvak over de grens om hier te werken. De vereeniging dringt met den grootsten erust aan op richtige en snelle toepassing van de getroffen wettelijke voorzieningen terzake en wel zoo, dat geen buitenlandsche arbeiders mogen worden aangenomen of werkvergunningen van buitenlan ders worden verlengd, zoolang ter plaatse arbeiders voorhanden zijn. die het werk kunnen verrichten. De vereeniging dringt er daarom bij Regeer in g en volksvertegenwoor diging met klem op aan, de noodige stappen in dezen te doen, opdat weer werk en brood komt voor hen. die daarop in de eerste plaats recht hebben en dat zijn de inheemsche plaatselijke arbeidskrachten. Landlooper en villabewoner. Een zeldzaam brutaal heerschap heeft zich dezer dagen genesteld in het landhuis „de Zevenbergen, aan den Rijksweg te Mook. Dit landhuis is het eigendom van mr. Suntman, advocaat te Nijmegen, die er in het milde jaargetijde vrij regelmatig verblijf houdt. Het is dan ook compleet gemeubileerd en van alle gemakken voorzien. In de win termaanden is het landhuis meestal onbewoond. Dit heeft blijkbaar een inbreker verlokt daar een tijdelijke en tame lijk veilige verblijfplaats te zoeken, hetgeen hij gedaan heeft in navol ging van twee voorgangers, die het zich eenige jaren geleden in 't zelfde landhuis behagelijk hadden ingericht, en verdwenen waren met medene ming van een partij tafelzilver en andere gemakkelijk vervoerbare voorwerpen. Deze lieden waren na de ontdekking opgespoord en tot een langdurige gevangenisstraf ver oordeeld. De man, die thans zijn aandacht op het landhuis had laten vallen heeft het zich al heel gemakkelijk gemaakt. Hij had een ledikant met beddegoed van een der slaapvertrek ken naar beneden gebracht en dit in de woonkamer opgesteld. Daarna heeft hij alle vertrekken grondig doorzocht, den inhoud van de kasten en den kelder geïnspecteerd en, na bevonden te hebben, dat er drank genoeg was, besloot hij te blijven logeeren. Vermoedelijk is dat geruimen tijd het geval geweest, want toen de familie Gorter uit Rotterdam, die ook van tijd tot tijd in het huis vertoeft. Woensdag met een werk ster het landhuis binnenkwam ten einde dit voor een aanstaand verblijf in orde te laten maken, trof men een waren chaos aan. In de woonkamer vond men de restanten van verscheiden maaltijden terwijl eenige ledige jeneverkruiken er op wezen, dat de ongenoode gast zich ook aan meer geestrijk vocht te goed had gedaan. Het bed bleek beslapen te zijn en bij een eerste onderzoek bleek, dat ook verscheiden voorwerpen werden vermist. Wat en hoeveel dat is, kon nog niet worden vastgesteld. Terstond werd de politie gewaar schuwd, die ter plaatse een nauw keurig onderzoek instelde. Daarbij werden verschillende spoten gevon den. die voor het onderzoek naar den dader van belang kunnen zijn. Ook de marechaussee is met het ge val in kennis gesteld en men heeft goede hoop dat men het brutale heerschap binnenkort zal kunnen arresteeren. Na het drama te St. Michiels-Gestel. Onder enorme belangstelling is Woensdag te Vught het stoffelijk overschot van de vijf jongemannen, die Zondag te St Michiels-Gestel 't slachtoffer geworden zijn van een auto-ongeluk, waarbij zij den dood vonden in de rivier de Dommel, ter aarde besteld. Verscheidene vaandels werden in den stoet meegedragen, zoomede een baar, waarop een aantal kransen, o.a. van het gemeentebestuur van Vught en van het 17e zeg. infanterie te Venlo, waarbij een der slacht offers, namelijk C. v. d. Wal zijn dienstplicht vervulde. Gruwelijke misdaden in Duitscliland, Woensdagmorgen ontdekte men in Daberg in de nabijheid van Furth im Wald in de hofstede van Frau Weber, welke eenzaam temidden van de weilanden is gelegen, een gruwe lijk misdaad. De ongeveer 80-jarige vrouw, haar 44-jarige dochter en het 10 jarige zoontje der dochter werden vermoord aangetroffen. Het huis zelf was leeggeroofd en het vee weggedreven. De mogelijkheid bestaat, dat de misdaad reeds Zondag is gepleegd. Maandagavond werd in een pension te Garmlsch éen 52-jarige vrouw dood op haar kamer gevonden. Bij onderzoek is gebleken, dat zij in het bezit was van eenige zeer kostbare juweelen, die zijn verdwenen, zoodat men met een roofmoord te doen blijkt te hebben. Tegen het Cadeaustelsel. Dezer dagen had te Utrecht de jaarvergadering plaats van het „Nationaal Comité tot beteugeling van het Cadeaustelsel." Het aantal organisaties, dat thans gezamenlijk in het comité ijvert voor wettelijke regeling van het cadeauste sel is ge groeid tot 200. Van de 36 Kamers van Koophandel steunt een 33 tal deze actie. In verband met den toenemenden omvang van de toepassing van het cadeaustelsel heeft het comité zich kortelings nogmaals tot den minister van Economische Zaken gewend met het verzoek zoo spoedig moge lijk een beslissing te willen nemen. Reeds in November 1933 werd n.l. in de Tweede Kamer door de regeering medegedeeld, dat het in haar bedoeling lag om wettelijke regeling van het cadeaustelsel aan hangig te maken. In de meeste landen van Europa bestaan er thans bepalingen ten opzichte van het cadeaustelsel ter beteugeling van allerlei handels- uitwassen en ter bestrijding van de duurte. De samenwerkende organlsatiën van belanghebbenden uit de kringen der fabrikanten, importeurs, hande laren en consumenten hebben op de jongste algemeene vergadering be sloten de actie met dezelfde kracht voort te zetten ten einde deze ver- koopsmethode, die hier te lande reeds voor den tabaks kleinhandel wettelijk is verboden, voor den geheelen handel op die wijze geregeld te krijgen.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6