DERDE BLAD VAN PEEL EN MAAS Boxmeer Uden Gemert opent het Voorjaarsseizoen CEA-noe P. HENDRIX, Patersstraat 9 nieuwste Heeren- en J ongeheeren-Costuums, COMMUNIEPAKJES. Voor Zaad- en Pootgoed Electro-Radio MIN Berlels' Opfokvoeder Zaterdag 23 Maart 1935 Zes en vl|!tigste Jaargang No 12 De overweldiging van België. Buitenland. Qemengde Berichten. Onze collectie Dames- Kindermantels, Mantelpakjes en Jurken Wollen en Zijden DAMESSTOFFEN IMF VITRAGE- EN GORDIJN-ETALAGE Advertentiën A.E.CAMPS, Oostrum Is uw Radio niet meer selectief DE MEEST PRACTISCHE v Herinneringen aan de omzwervin gen van een oud-oorlogscorres pondent tussclien de strydende partyen. GEÏNTERNEERD. Commandant van Bllsen was Majoor Sterzei; zijn rechterhand, maar helaas ook zijn booze geest, was Hauptmann Spür. Toen ik den Commandantur werd binnengeleid, waren beide heeren juist in een opgewonden gesprek gewikkeld; het ging om niet meer of minder dan om het lot van het stadje. De hauptmann (een kapitein) drong met kracht aan op verbranding van heel „het nest" en fuslleeren van de gevangen mannelijke burgers. De commandant zelf had mensche lijke ideën; hij suste de boosheid van den kapitein en zei tenslotte beslist, dat bij het, zooals het nu was gegaan, voorloopig voldoende vond. Hauptmann Spür, een lompe, zware kerel, ging grommend aan een bureau zitten en bulderde me toen toe: Hier 1... Schweinhund 1 lk verroerde me niet. Schweinhund Ik ben een Hollander. Hollander Doet er niet toe. Heb je papieren Ha, goed Die krijg je niet terug. Dan zal ik mijn beklag doen bij den keizerlijken gouverneur van Luik. die me deze papieren gaf. Schweinhund Nu sprong majoor Sterzei op en beduidde eveneens op driftigen toon, dat de kapitein een Hollander had te behandelen zooals dat behoorde. Hij nam het verhoor over en maakte vooraf excuus voor het eenigszins luidruchtige optreden van zijn ondergeschikte, die zich door de omstandigheden wat zou hebben opgewonden. Mijn papieren vond hij volmaakt in orde en op beleefde manier vertelde hij me, dat ik mijn vrijheid, welke ik door een... „mis verstand" had verloren, weer zou herkrijgen. Voorloopig echter mocht ik Bilsen niet verlaten en ik moest op eerewoord beloven, dat ik daartoe ook geen pogingen in het werk zou stellen. Ik zou trouwens veel kans beloopen, zei hij, dat ik bij een vlucht hier of daar door een Duitsche of Belgische patrouille zou worden neergeschoten. Den volgenden mor* gen moest ik nog maar eens terug' komen. Van de welwillendheid van majoor Sterzei maakte ik gebruik om hem mede te deelen, dat mijn mede gevangenen door zijD soldaten zeer onheusch werden behandeld en dat die menschen daardoor hun kalmte geheel hadden verloren* Hij beloofde me, dat hij ze aanstonds zelf in ver hoor zou nemen en zich door wel willendheid zou laten leiden. (Den volgenden morgen vernam ik, dat allen in vrijheid waren gesteld Ik ging het stadje in met de be doeling den inwendigen mensch te gaan verzorgen, maar in welk hotel of café ik daartoe ook aanklopte, overal was het mis. Te eten, mijnheer Een stukje spek.... anders niet. Zoo was de blijde boodschap, welke me ergens gewerd. Goed zei ik. Prachtig Geef u dan maar spek met wat brood of aardappelen. Brood Aardappelen Niets hebben we, absoluut niets Ten einde raad besloot ik voor loopig nog wat te hongeren, alvorens bij majoor Sterzei om eten te gaan en intusschen hier en daar te ïnfor- meeren naar het al- of niet welzijn van families, voor wie ik door be middeling van De Tijd iets gezonden had gekregen. Terwijl ik door de geheel verlaten straten ga, zie ik ineens iets bijzon ders twee wandelende burgers toen we elkaar waren benaderd, slaakt een van beiden een poëtische ont boezeming „Daar is mijnheer De Tijd. „Hij is als wij z'n vrijheid kwijt 1" Ha, landgenooten 1 Westellecons voor. De dichter blijkt de heer Xavier van Wet9ch te zijn, de ander is de heer Dasoul. De heer Van Wersch is thans nog te Maastricht als drukker gevestigdin die stad had hij me, zonder ik me daarvan bewust was, door aanwijzing van anderen leeren kennen. De Duitschers hebben gezorgd, dat hij ook later nog eens aan me herinnerd werd, want ze hebben hem na ons gemeen schappelijk avontuur in Bilsen ge arresteerd en dagen lang gevangen gehouden in de gedachte, dat ze mij te pakken hadden. Eerst toen voor honderd procent was komen vast te slaan, dat hij de vermeende oorlogs correspondent niet was, herkreeg hij zijn vrijheid. De beide heeren, op zaken uit, waren daags te voren Bilsen binnen gereden en daarbij had hij zóó'n slag met de kolf van een geweer op zijn rug gekregen, dat de kolf in tweeën spleet. Waar de rug intusschen, hoe wel gekleurd, nog heel was gebleven, had de heer Van Wersch nog niets van zijn opgewektheid ingeboet. Voor de zekerheid had hij zich zoo juist door een geneesheer in Bilsen laten onderzoeken en die had hem omtrent de gevolgen van dien slag volkomen gerust gesteld. Beide heeren waren ook een paar uren opgesloten geweest en de fietsen, zoowel als hun papieren, waren ze ontnomen. Ze hadden onderdak bekomen bij kennissen in de plaats en welwillend namen ze mij nu daar heen op sleeptouw. Goede menschen waren die kennis- n. Er werd me slaapgelegenheid be loofd, maar van eten hadden zij ook letterlijk niets meer in huis. Terwijl ik over het voedingsprobleem sprak met de menschen, was er buiten een kip zoo stom om te gaan kakelen. Wat me natuurlijk op een goeden inval bracht. Zonder dat we het beest hadden gezien, werd zijn oordeel geveld. De heer Dasoul zou vangen, Van Wersch zou slachten en ik zou me bij majoor Sterzei gaan melden om brood. Met twee groote zoute brooden ben ik van den Komman- dantur teruggekeerd en intusschen was ook de kippenjacht tot een goed einde gebracht. Een poosje later we gunden het beest nauwelijks tijd om behoor lijk te besterven hebben we gemaaltijd en zelden heb ik zoo gretig gegeten als toen. Niet echter was zulks het geval met de vriendelijke menschen, die ons zoo bereidwillig hadden ontvangen zij kónden niet eten. De angst, die in zulke dagen onder de bevolking heerscht, is onbe schrijfelijk men moet dat hebben gezien en meegemaakt, om het te kunnen begrijpen. Ze meenen niet anders, dan dat elk oogenblik de Duitschers de bewoners uit hun huizen zullen komen drijveD, om daarna de plaats in brand te steken. Mannen en vrouwen, in de kracht van hun leven, zitten dofstarend op hun stoel en missen in de letterijke beteekenis des woords de macht tot opstaan en loopen.... Md. (Wordt vervolgd.) Duitschland's bëwapenings- boodschap is natuurlijk „het" feit van de week en zou ook wel eens een der voor naamste feiten uit de geschiedenis onzer dagen kunnen blijken. Het Verdrag van Versailles ligt in flarden en ook al heeft het buiten de landen der overwinnaars nooit veel bewondering gehad het is toch wel heel erg, dat geen enkele over eenkomst er voor in de plaats is getreden, welke de bewapening van de wereld of een deel derzelve aan banden legt. Zeker, het gerucht wil, dat Duitschland thans bereid zou zijn om naar Genève terug te keeren, nu het er als gelijke zal worden behan deld, maar welk heil mogen we nog van Genève verhopen, nu Duitschland de instelling van 36 legerdivisies en de invoering van algemeenen dienst plicht noodig heeft geacht om ge zamenlijk over... ontwapening te gaan praten De Duitsche regeering heeft laten weten, dat ze de terri toriale bepalingen van het Verdrag van Versailles niet eenzijdig zal aan tasten. Het zoude van een krankzinnige eerlijkheid hebben getuigd, als de Duitsche regeering anders hadde verklaard, maar toch is er niemand, die gelooft, dat 36 leger-divisies worden gewekt en bewapend om op Heldendag parade te houden voor Hitler. We gaan een tijd van dol- zinnigen bewapeningswedijver en de zelfvernietiging van Europa tegemoet. De reis van Eden en Sir Simon naar Berlyn gaat toch door, nadat zoo heet het de Engelsche regeeriDg een bevredigend antwoord had bekomen op haar protest te Berlijn tegen de Duitsche herbewapening. Dat doet ons vermoeden, dat Hitler's regeering zich inderdaad bereid heeft verklaard om tot Genève terug te keeren en het bewapeningsvraagstuk in het algemeen tot een onderwerp te maken. De flegmatieke Engelschman houdt van praten en ziet er nog altijd heil in. Ware de voorzitter der Ont wapeningsconferentie geen Engelsch man geweest, dan zou dit Vredes- avontuur al lang zijn opgegeven. Hoe ontsticht de regeeringen in Parijs, Londen en Rome ook over de jongste onderneming van de Hitler-iegeering zijn, toch schijnt niemand van plan om zich ernstig te verzetten tegen de gestelde daden. Alleen Moskou blaast op het oogenblik hoog van den vredestoren en, lag het aan de Russische diplo matie, dan hadden we morgen aan den dag een algemeenen Europeeschen oorlog tegen Duitschland. De Russen hebben o.i. van de Duitsche her bewapening voor de naaste toekomst het meest te vreezen. De Kerkstrijd in Duitschland had door de verrassende bewape- ningsbeslulten der regeerlng een oogenblik aan belangstelling ingeboet, maar hij werd inmiddels niet minder verwoed gestreden. Naar aanleiding van het plan tot voorlezen van een protest der synode van de Belijdeniskerk tegen de Arische leer van bloed en ras, een protest, dat van de kansels der kerken zoude klinken, waren Zondag j.l. niet minder dan circa 200 dominees in Pruisen gearresteerd, w.o. de leidende figuren. In de provincie heeft dat tot groote ergernis onder de geloovigen aan leiding gegeven. Het rijksministerie Older Mr. Frick heeft dien maatregel Dinsdag gecorrigeerd door last te geven tot invrijheidstelling van de gevangenen. De regeering van Hitier zal goed doen met haar handen te gaan af trekken van het kerkgeloof der Duitschers, die in meerderheid mis schien bereid zijn om te erkennen, dat er één God is en Hitier Zijn profeet, maar het te veel gevraagd vinden om nu óók nog aan te nemen dat den eenen God een Ariër is en Nationaal Socialist. Regeeringscrisis in België. Onverwachts is van de week in België een regeeringscrisis uitgebroken, Er was in den laatsten tijd ernstig sprake van, dat de Belgische regee< ring, tegen baar meermalen uitge sproken wil in, zou moeten overgaan tot een devaluatie van den Belga, de Belgische munteenheid van 5 francs a 7 cent, dus van circa 35 cent. De dreigende devaluatie werd wel in hoofdzaak ingegeven door politieke overwegingen. De katholiekdiberale regeering beschikte over een slechts zeer kleine meerderheid in de Volks vertegenwoordiging en de oppositie ontzag blijkbaar geen middelen om haar dwars te zitten. Het vertrouwen van het buitenland raakte daardoor geschokt en dat tastte de waarde aan van Belga en franc. Door overleg mer de Fransche legeering, van welke steun werd verkregen, redde de regeering-Theinis toen eerst de muntwaarde, maar ze begreep, dat de redding niet blijvend zou kunnen zijn, als de machinaties zouden voortduren. En daarom trad ze af. hopende, dat een regeering uit de drie groote partijen kan worden gevormd, welke zich tot voornaamste doel zal stellen Om de Belgische muntwaarde op goudpeil te handhaven. Abessinië wordt zeer klaarblijkelijk, en speciaal door Engeland, in den steek gelaten, nu het een dringend beroep heeft gedaan op den Volkenbond om te arbitreeren in het conflict met Italië. Gevreesd wordt, dat Italië van den Volkenbond zal gaan loopen, zooals Japan en Paragay dat deden, toen ze in het ongelijk werden gesteld. Waarschuwing. De commissaris van politie te Dordrecht geeft ieder in overweging, alvorens relaties aan te knoopen met A.L. van der Graaf, wonende Brou- wersdijk 160 te Dordrecht, die ad vertenties in dagbladen p'aatst, waarin geld wordt aangeboden, inlichtingen in te winnen aan het hoofdbureau van politie, afd. recherche, te Dord recht, Groenmarkt 69. De zomertyd. Bij Kon. besluit van 12 Maart (Stbl. 112) is bepaald dat de zomer tijd dit jaar zal aanvangen den 15den Mei en zal eindigen den 6den October Boter in margarine. Naar wij vernemen zal het meng- percentage van boter in margarine zeer binnenkort, vermoedelijk reeds a.s. Maandag, van 15 op 25 worden gebracht. Wij herinneren er aan, dat eenige maanden terug het percentage van 25 op 15 worden gebracht. Bejaarde vrouw gestikt, Woensdagmiddag heeft aan den Houtschen Parallelweg te Helmond een doodelijk ongeluk plaats gehad Toen de bijna 70-jarige wed. H. v. Schayk uit een regenputje water wilde scheppen, is zij gevallen en kwam met het hoofd in het putje terecht. Daar de viouw alleen thuis was is de ongelukkige gestikt. Toen men haar later vond, waren de levens geesten geweken. Fraude met tarwe in het grensgebied. Reeds meermalen is gewezen op de fraudes waaraan landbouwers zich schuldig maken, wier boerde rijen op de grensscheiding liggen Aan de grens Nederland-Rijnland in de omgeving van Goch Kleef, loopt de grenslijn midden door de lande rijen, ja, vaak door de boerderijen Het Duitsch—Nederlandsch grens- tractaat staat toe, dat landbouwers van uitgestrekte goederen aan de grens, hun op Nederlandsch gebied geteelde granen vrij van belasting Duitschland mogen invoeren. Deze beschikking stelt de grens opea voor den smokkelhandel. Het is voor de kommiezen vaak uiterst moeilijk uit te maken, wat de betrokken boer op zijn grondgebied geoogst heeft of Firma H.BERGMAIM met een geweldige keuze is oolc voor dit seizoen keurig verzorgd. zoodat wij U een sorteering kunnen voorleggen als bij geen tweede, terwijl model en afwerking, ieder voor zich, U hetkoopen ervan vergemakkelijkt. I Prijzen onzer Dames-, Heeren- en Kinder-1 HB kleeding waren nooit zoo laag. Steeds de groofsfe sorteering Pradifcollectie Dames- Heeren-Modeartikelen Voor degelijke kwaliteit naar H. BERGMANN Het huis van vertrouwen. welke partijen hij vau Duitschland naar Nederlacd heeft getransporteerd. Hoezeer misbruik gemaakt wordt van het verlof van belastingvrijen tarwe-invoer werd deze week gecon stateerd door bet douanedistrictsbu reau te Goch. Een boer uit de omgeving van Goch, die aan beide zijde van de grens, akkers heeft liggen, voerde 10.000 k.g. tarwe van eigen oogst tolvrij Duitschland in. Voor deze hoeveelheid stond hem de Nederlandsche staat een uitvoer- premie toe per 50 k.g. Inplaats van nu deze tarwe in Duitschland te vec- koopen, voerde hij ze langs een meer verwijderd douane station weer naar Nederland uit en kreeg toen van de Duitsche regeering een zeker bedrag in den vorm van „Ausfuhrscheinea" wijl de exporteerende boer aaogaf, dat. deze tarwe in Oost-Duitschland gekocht was. Met deze „uitvoerbe- wijzen kon de boer handel drijven aan de z.g. productenbeurs De grens- boer trekt op deze wijze dubbel voordeel met den in- en uitvoer van dezelfde tarwe. Dezen kringloop van en naar Duitschland en weer terug maakten deze 10,000 k.g. tarwe achtmaal ach ter elkaar. Men kan wel nagaan, dat de giensboeren op deze wijze goede zaken maken, ten nadeele van de Nederlandsche en Duitsche regeering, zonder eenmaal hun tarwe te ver- koopen. Door een toeval kon de Duitsche douane nu deze week den smokkelenden grensboer ontmaskeren. De boer en zijn handlangers zijn gearresteerd. De ontduiker van de verschillende uitvoerverboden zal on getwijfeld een boete krijgen welke zijn winst wei tienmaal zal overtref fen. De Duitsche justitie heeft met de grenssmokkelaars nimmer mede lijden. Org. Ie nabouw, is Uw adres Boomkweekerij. Voor de prijs van f 30.— bouwen wij het om in een selectief, modern toestel met verlichte stationschaal en eenknops- bediening. Bij aankoop van een NORA toestel geven wij voor uw oud toestel een hooge prijs. Voor radio-reparatie het adres Groote Straat 20 VLOERBORSTEL Maak er goede legsters van door ze te voederen met Vraag bij Uw leverancier Bertels' Oliefabrieken N.V, A'dqnt

Peel en Maas | 1935 | | pagina 9