Vergadering Gemeenteraad. Scheurmakers geen ware volks vrienden. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Gemengd Op IS Maart 1935, nam. 4 uur. Voorzitter: v. d. Loo, Burgemeester. Secretarisvan Haaren. Tegenwoordig alle leden. 1. Notulen. Van de vergaderingen van 11 Januari en 1 Februari 1935 werden de notulen onveranderd goedgekeurd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van circa 17.85 H.A. grond gelegen aan den weg Oostrum—Wanssum, Sectie E 2839, aan de Eerw. Broeders van Liefde tot stichting van een noviciaat. De Voorzitter deelt omtrent dit punt mede, dat de koopprijs bedraagt f 250 per H.A. en dat de bedoeling is der Eerw. Broeders om op dit terrein vóór 1 Januari 1937 een Noviciaat te stichten. Dit zal een groot werk zijn en veler handen werk verschaffen, waarbij zooveel mogelijk Venraysche arbeidskrachten zullen worden ge nomen. Nadat de bouw klaar is, zal het nog een weldaad blijken voor Venray, daar het 't verkeer zal be vorderen door bezoek der familieleden aan de Novicen en dergelijks. Hij vertrouwt dan ook dat de Raad zich met den verkoop zal kunnen ver eenigen. Een strook van 3 Meter langs den weg, blijft eigendom der Gemeente en zulks in verband met weguitbreiding. De heer Vermeulen juicht dit plan toe, doch zou in de koopakte de bouwverplichting vóór 1 Januari 1937 vastleggen. Ook de heer v. Dijck slaat aan het toejuichen, doch vindt achteraf den prijs wat laag, waarop de Voorzitter zegt, dat een groot complex van dien grond ongeschikt is voor cultuur. De pachter heeft er dan ook bosch op geplant. Slechts een gedeelte is dan ook maar goede grond. Ook zal het terrein rechthoekig worden afge bakend, zoodat ongeveer 17 H.A. verkocht wordt. De heer van Dijk zegt hierop Als het zoo is, kan ik er mij mede vereenigen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van een stukje grond gelegen in het Venray's Broek onder Merselo groot 13.30 A., Sectie H Nr. 1138. aan H. P. J. Poels-van Vechel te Merselo. Omtrent dit punt deelt de Voor zitter mede, dat het hier geldt eene rectificatie. Vroeger, wel 50 jaar geleden heeft met die familie en de Gemeente eene verruiling van groDd plaats gehad en is daarbij verzuimd de grond, die door de Gemeente aan de familie werd afgestaan, op hen over te dragen. Om deze fout te herstellen, wordt boven bedoeld per ceel thans aan den heer Poels-van Vechel overgedragen voor f 1. Wethouder Pubben belichtte deze kwestie ook in den breeden. Z h.s. ging de Raad met dit voor stel accoord. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van circa 14 H.A. grond aan P. van Well te Siebengewald, gedeelte van Sectie H 2054, gelegen te Ysselsteyn, voor f 180 per H.A. tot stichting eener boerderij. De Voorzitter en Wethouder Pubben zeggen, dat deze grond niet aan een verharde weg ligt achter de boerderij van Smeets en verkocht wordt met de conditie om binnen een jaar een boerderij te stichten. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanvaarden van kosteloos ter beschikking gestelde gronden van diverse eigenaren langs wegen gelegen in het uitbreidings plan en tot aanleg van wegen in het uitbreidingsplan. De Voorzitter brengt dank aan de eigenaren der gronden, die van hun bezit gratis de voor wegen benoodig- dec grond hebben afgestaan. Hij stelt dan ook voor om dien grond te accepteeren, waarmede de Raad zich vereenigd. De heer Stoot vraagt, waar de kosten vandaan moeten komen voor den wegen aanleg, waarop de Voor zitter zegt, dat dit mee zal vallen, daar in den spaarpot veel puin aan wezig is. De heer Vermeulen wil er meer van weten. Aanleg van wegen klinkt breed. Wat is de bedoeling De Voorzitter zegt, de Oostsingel wordt verhard en voor de rest zal eerst de aardebaan worden.aangelegd. In verband met deze uitbreiding is dan den laatsten tijd het puin be waard, zoodat materiaal aanwezig is en een en ander in werkverschaffing kan worden uitgevoerd. De heer van Boven vraagt, of omtrent dezen wegen aanleg iets in de begrooting is opgenomen, waarop de Voorzitter nogmaals een uitlegging der te volgen methode geeft. Wethouder Pubben merkt op, dat eventueele grootere plannen van zelf eerst in den Raad komen. De heer Vermeulen vraagt, of in het nieuwe gedeelte ook wordt over gegaan tot den aanleg van rioIeeriDg en trottoirs. Dit hangt af, zegt de Voorzitter, van de eventueele medewerking, doch dat eerst bij den Raad zal worden aangeklopt. Ook Wethouder Odenhoven ver zekert, dat als er bij Openbare Werken iets nieuws komt, eerst de Raad zal meepraten» De Voorzitter bespreekt het sys teem, hetwelk reeds 15 jaar alhier is toegepast. Puin bewaren en daar mee den wegenaanleg ter hand nemen. Dit brengt geen extra kosten mede en is een beproefde platte landsmethode. 6. Aanbieding van het verslag betreffende de volkshuisvesting over eenkomstig artikel 77 der Woning wet. 7. Aanbieding van het verslag der Commissie tot wering van School verzuim. Worden voor de Raadsleden ter inzege gelegd. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere wijziging en opnieuw vaststelling eener verorde ning betreffende Winkelsluiting in verband met door Z. E. den Heer Minister van Economische Zaken gemaakte opmerkingen omtrent de door den Raad in zijn vergadering van 1 Februari j.l. dienaangaande vastgestelde verordening. De Voorzitter deelt mede, dat door den Minister van Economische Zaken, terwille der uniforme regle menteering in den lande, enkele administratieve redactie-wijzigingen zijn voorgesteld, waarroede de Raad zich vereenigde. 9. Benoeming van vier niet ambte lijke leden der schattingscommissie als bedoeld in artikel 57 der wet op de inkomstenbelasting wegens perio dieke aftreding ingiande 1 Mei a.s. der leden J. H. Geurts, J. M. Michels, H. B. Odenhoven en M. Wismans. De Voorzitter zegt, dat van den heer Michels bericht is ingekomen, dat hij wegens hoogen leeftijd voor geen herbenoeming wenscht in aan merking te komen. Deheeren Geurts Odenhoven en Wismans zijn her benoembaar, zoodat er in de vaca ture Michels een nieuwe candidaat moet worden gesteld. De heer van Boven wijst erop, dat in deze commissie zitting hebben drie boeren en één arbeider, hetgeen hij niet juist oordeelt. Een verhou ding van 2 tegen 2 acht spr, beter, daar de arbeider zich ook voor den middenstand interesseert. De Voorzitter zegt, dat de Raad vrij is om meerdere candidaten te stellen en zoo kregen we als candi daten de hoeren Pubben, Odenhoven Houben, Vermeulen, Wismans en Geurts. Hierna werd tot stemming over gegaan en bleek; dat de meeste stemmen hadden gekregen de heeren Pubben, Vermeulen, Odenhoven en Geurts. die dus in de toekomst deze commissie zullen vormen. De heer Millen wijst erop, dat nu ook de Middenstand in den heer Vermeulen vertegenwoordigd is, hetgeen Wethouder Pubben toe juicht. De heer Millen hoopt, dat ze uit deze stemming niet zullen opmaken, dar hij persoonlijk tegen andere can didaten was, maar dat hij de ver houding thans juister vindt. De heer van Boven verzekert, dat Wethouder Pubben ook in den Raad wordt hooggeacht, al was hij voor andere groepeering. De Voorzitter merkt in deze op, dat wanneer men op zakelijke gron den ergens voor of tegen is, per soonlijke motieven vanzelf zijn uit gesloten. Wethouder Odenhoven deelt mede, dat er aan het baantje niet meer zooveel werk is verbonden als voor heen, wijl de Inspecteur meer en meer de aanslagen zelf regelt. De heer Geurts dankt voor het vertrouwen, dat uit zijne herbenoe ming blijkt. Spreker vindt het geen gemakkelijk baantje, maar men moet er wat over hebben. Wethouder Odenhoven huldigde de meer dan 80jarige heer Michels, die jarenlang een trouw lid geweest is van deze commissie. De Voorzitter dankt Wethouder Odenhoven voor de hulde aan den heer Michels gebracht en voegt er namens den Raad den wensch bij. dat de heer Michels nog lange jaren een goede gezondheid moge ge nieten. 10. Mededeeling van een besluit van H. M. de Koningin betreffende het vervallen van de gemeente Venray van de ingevolge artikel 20 le lid der Drankwet, vastgestelde lijst door Gedeputeerde Staten van Limburg. Voor kennisgeving aangenomen. 11. Aanvrage van het Algemeen Butgerlijk Armbestuur tot het ver- leenen van een aanvullingssubsidie groot f 150.over 1934. Zonder h.s. goedgekeurd. 12. Wijziging en aanvulling der begrooting 1934. Zonder h.s, goedgekeurd. 13. Ingekomen request van de Nationale Commissie tegen het alco holisme sub-commissie handhaving drankwet, waarbij den Raad wordt verzocht gebruik te maken van zijn bevoegdheid om aan de Kroon voor te stellen het maximum der verloven A zóóver te verlagen als waartoe art. 6 juncto 40 der Drankwet, met inachtneming van art. 74 sub 5 recht geeft. Op advies van den Voorzitter voor kennisgeving aangenomen. 14. Motie van Katholiek Roer mond in zake verplichte Katholieke nakeuring van A en B films en het weren van aanstootgevende reclames voor filmvertooningen. Zonder h.s. vereenigde de Raad zich met het advies van den Voor zitter, wiens streven tot verplichte nakeuring der A. en B.-films meer dan bekend geacht mag worden. 15. Aanvrage van de R.K. bij zondere school van het St Jozefs gesticht ingevolge artikel 72 der wet L. O. tot beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de invoering van het vak handenarbeid in de twee hoogste klassen tot een maximaal bedrag van f 73.80. Goedgekeurd. 16. Ingekomen stukken en mede- deelingen. De Voorzitter deelt mede, dat in het stembureau Leunen, wegens het overlijden van den heer Jacobs en het vertrek van den heer Verkley aanvulling moet plaats hebben. Spr. stelt daarom voor te benoemen tot voorzitter de heer Houben, waarod. voorzitter de heer Millen en lid de heer G. Poels en pl. lid de heer Mulder, direct. Zuivelfabriek. Ook in het hoofdstembureau moet er ten gevolge van het vertrek van Dr. de Jong een aanvulling plaats hebben, Spr. stelt voor in deze te benoemen Dr. Hootsmans. En ik stel voor Dr. Nuyens, zegt de heer vac Boven, waartegen de Voorzitter waarschuwt, door den heer van Boven op te merken, dat spr. niet persoonlijk moet worden. Ik ben niet persoonlijk, weert de heer van Boven af. U noemt Dr. Hootsmans en ik noem Dr. Nuyens. Ja, zegt de Voorzitter, de Raad is vrij om meerdere candidaten te stellen. Bij eerste stemming waren de stemmen erg verdeeld, zoodat een tweede vrije stemming noodig was en waren hierbij 1 ongeldige, en 1 blanco stem, had Dr. Hootsmans met op hem uitgebrachte 7 steramen de volstrekte meerderheid. Verder deelde de Voorzitter mede, dat de begrooting door Ged. Staten is goedgekeurd, terwijl van den Minister van Economischen zaken bericht was ingekomen, dat hij geen vrijheid had gevonden over te gaan tot verhooging van het uurloon in de werkverschaffing. In de straks te houden geheime vergadering is de Voorzitter bereid meerdere inlichtin gen te geven. Alsnu verkreeg de heer van Boven het woord en begint goed gedocu menteerd er zijn diep leedwezen over uit te spreken, dat de Minister be sloten heeft als door den Voorzitter gezegd. Spreker wil er echter op wijzen, dat niet alleen Venray, maar heel Limburg in Den Haag wordt achtergesteld. De salarissen der ambtenaren zijn in Limburg dan ook lager dan in Noord-Brabant. Als Katholieke Raadsleden kunnen de Venrayers trots zijn op hun arbeiders, die hun lot met waardigheid weten te dragen. De vraag echter, of zij van hun loon hun gezin kunnen onderhouden moet meteen volmondig neen worden beantwoord. Spreker heeft met de arbeiders een vergade ring gehad en heeft op die vergade ring beloofd alles in het werk te zullen stellen om tot lotsverbetering te komen, maar gezien de houding in Den Haag. waar men Venray maar steeds blijft beschouwen als een plattelandsgemeente, kunnen wij niets bereiken. Op die vergadering. Mijnheer de Voorzitter, heb ik ook U en Uw beleid verdedigd, Met 11. 12, of 13 gulden in de week en een huishouden van 5 a 6 kinderen, waarvoor Venray bekend staat, kan men toch onmoge lijk rondkomen. Wat kan het geven of men den boer steun verleend, als den werkman geen koopkracht heeft; den Middenstander vertrouwende op de eerlijkheid der menschen verkoopt op crediet. De werkman is als het ware den vogelvrij verklaarde. Zeker, in Den Haag zegt men de Venraysche arbeiders hebben hun eigen varken, hun eigen kippen, hun eigen aard appelen, maar wettigt dit bezit, dat onjuist wordt voorgesteld, dan in zoo groot verschil in de uurloonen ge rekend tegenover andere plaatsen De schuld ligt niet bij het Gemeente bestuur, mnar bij de Regeering, den arbeider wordt gedrukt En toch is de tijd niet ver meer, dat de arbeid het kapitaal zal overspannen en baas zijn. Spreker waarschuwt er voor op dezen weg voort te gaan en Mijnheer de Voorzitter, met mija klein verstand zie ik wel in dal deze aangelegenheid buitengewoon moeilijk is, maar er moet verandering komen en nu Mijn heer de Voorzitter, kunt U hameren zooveel als U wilt, maar ik zal het zeggen: De Regeering is bezig den arbeider den nek om te draaien Ik ben het moe 1 Kletterend valt den hamer van den Voorzitter op de lafel neer en zegt de Voorzitter, dat hij zulke taal niet kan toelaten en den Spreker daarom het woord ontneemt, In verband met het reglement van orde kan de heer van Boven bij den Raad in beroep komen tegen deze beslissing. Weihouder Odenhoven en de heer Stoot adviseeren de heer van Boven, die in het begin zijner rede aller oor had een zachter woord voor het ge wraakte in de plaats te stellen. Ook de heer Vermeulen acht het nu juist geen parlementaire uiting. De Voorzitter wijst er op, dat hij een spontaan woord door de vingers zou kunnen zien, maar waar hier het minder parlementaire vooraf werd aangekondigd, kan hij onmogelijk een andere houding aannemen. De heer van Boven verklaart zijn woorden niet terug te nemen, waarop de Voorzitter erop wijst, dat de heer van Boven er zich zeer goed van bewust is dat hij het gewraakte ostentatief heeft gezegd. De heer Millen vraagtMijnheer de Voorzitter, is dit dan zoo ernstig, waarop de Voorzitter uitroept, maar mijnheer Millen voelt U dat dan niet. Wethouder Odenhoven wil nog eens probeeren om den heer van Boven tot andere uitdrukking te brengen, waaraan wethouder Pubben toevoegt, dat de heer van Boven in den beginne coulant was, maar op het laatst heftiger werd. De Voorzitter wijst er op, dat de eenige uitweg is beroep op den Raad, waarbij den Raad er zich rekenschap van moet geven, dat in deze beslissing de haDdhaviDg van het gezag moet blijken. Als de heer van Boven wil door spreken, volgt er nog een roffeltje, De Voorzitter stelt dan aan de orde de stemming inzake het beroep van den heer van Boven, in de be slissing waarbij hem het woord werd ontnomen. Met algemeene stemmen keurde de Raad de houding van den Voor zitter goed, waarna de heer van Boven de vergadering verliet. Wethouder Odenhoven betuigt zijn spijt over het gebeurde. In den beginne klonk de rede van v. Boven als een klok. Er blijkt dan ook ten volle en andere feiten wijzen ook in die richting, dat alle krachten moeten ingespannen worden om het onge lukkige idee. dat Venray gelijk wordt gesteld met een nietig ge huchtje, wordt uit de wereld ge holpen. Er is nood onder onze arbeiders. Spr. betreurt de houding van den Minister en zal op dat aambeeld blijven hameren, Waar moet het toch naar toe, dat men den werkman laat verhongeren en zijn tijd verbeuzelt aan 't invoeren van de nieuwe spelling. Wij moeten er voor zorgen, dat Venray behandeld wordt zooals Venray waardig is. De heer Vermeulen drukt er zijn vreugde over uit, dat de begrooting direct is goedgekeurd en hoopt, dat er gebroken zal worden met de achterstelling der provincie Limburg. Het provinciaal bestuur moet er op gewezen worden, dat deze achter stand moet worden ingehaald en die ook blijkt uit het mindere salaris van burgemeester en secretaris, in vergelijking met andere provincies. De Voorzitter meent, dat bet nu geen tijd is om over verhooging van salaris te spreken. De heer Vermeulen zegt, dat dit ook niet de bedoeling is' Spr. wil alleen op den achterstand wijzen van heel de provincie. Ook de Voorzitter betreurt deze achterstelling, maar wijst erop, dat ook de Regeering ia moeilijke om standigheden verkeert. De belastin gen brengen hoe langer hoe minder op, zoodat zelfs handhaving van het tegenwoordige loon dubieus is. Iedere poging echter om tot ver hooging vaa het loon te kunnen geraKen, zullen B. en W. met vreugde begroeten en steunen, maar wij mogen geen valsche hoop wek ken, die noodzakelijker wijze op teleurstelling moet uitloopen. De heer Vermeulen wijst er op, dat Venray nog leeningen heeft met een rentevoet van 4i/2 pet. Spreker dringt aan op converteering en wijst er op, dat Utrecht 5 ton geleend heeft voor 5 jaar tegen 31/2 pet. Hierop geeft de Voorzitter uiteen zetting van de leeningspolitiek en wijst er op, dat Venray reeds leende a pari tegen 4 pCt. toen tal van andere gemeenten nog leende tegen 4i/2 pCt. en tegen een koers van 97. De Raad kan ervan overtuigd zijn dat B. en W. dilligent zijn. De heer Millen wilde een lans breken om tijdens de vergaderingen ook de pers te laten rooken. Hiertegen verklaarde zich de Voor zitter ten zeerste. In deze kwam de beslissing alleen aan hem toe en wees er op, dat waar de heer Millen zelf een niet rooker is, het hem ook wel aangenamer zou zijn als er tijdens de Raadsvergaderingen ook door de leden niet gerookt zou worden. Hie'- toe heeft hij dan ook de macht, al heeft hij hiervan tot heden geen gebruik gemaakt. Nadat de openbare vergadering met gebed gesloten was ging de Raad over in geheime zitting. In het manifest dat de Kath. Democratische Partij in de maand Februari uitgaf, als oproep voor bezoek aan de te beleggen vergade ringen, waarop Prof. J. Veraart sprak, kwamen kostelijke uitdrukkiagen voor. Zoo o.a. „Ónze groote Katho lieke Leider." Dus niet voorzitter der K.D.P., doch Leider, wat wel eenige andere beteekenis in zich draagt als voorzitter. Het helt wat over naar het Führer-principe. Hij wil zeker wedijveren met Mussert of Hitler, die ook Leider of Führer genoemd worden, „Neerlands bekwaamste econoom", heet het verder, Dit is nog al wat. Wij vragen wie heeft dit uitge maakt Heeft daarvoor een wedstrijd of examen plaats gehad Of is het misschien als bij sterren en schoon heidskoninginnen door een jury uit gemaakt Voor een zich noemende Demo cratische Partij vinden wij deze opblazerij een allesbehalve smakelijke vertooiing. Ware democraten ge bruiken zelden het wierooksvat 1 Zuid-Limburg ligt dezen grooten Leider of Führer „zoo na aan het hart", meldt het manifest verder. Zijn taak is het Nederl. Kath. Volk los te rukken „uit de knellende greep van het liberaal-kapitalisme." Goed gezegd. Jan. Doch wanneer wij de uitgaven raadplegen van de „Nederlandsche Vereeniging voor Vrijhandel", dan zien wij dat deze groote Leider, „Neerlands bekwaamste econoom," tusschen heel wat liberaal-kapitalisten is terecht gekomen. In co. 54, Octobernummer 1931 van de uitgaven van bovengenoemde Vereeniging voor Vrijhandel, neemt Prof. Veraart met heel wat liberaal- kapitalisten stelling tegen een matige verhooging der invoerrechten van 8 op 10 pCt. En toch van den vrij handel of te lage invoerrechten hebben onze industrie en onze arbeiders veel geleden. En toch zegt Prof. Veraart met alle andere onder teekenaars: „Deze verhooging van 8 op 10 pCt. achten ondergeteekenden in zijn strekking en in zijn te verwachten gevolgen uitermate bedenkelijk en volkomen verwerpelijk. Meer dan eenig ander land is juist het onze aangewezen op een stelsel van lage invoerrechten." Aan zulke uitspraak doet nu Neerlands bekwaamste econoom mee. Aadere .anden waren al laig doende hun invoerrechten of tolmuren steeds hooger te maken. Wij ondervonden daardoor overal afzetmoeilijkheden. En op eigen grondgebied werden wij overstroomd met massale invoer van producten uit het buitenland. Ons toenmalig invoerrecht van 8 pet beteekende niets in vergelijking roet de zeer hooge invoerrechten elders, Volgens Piof. Veraart, de groote leider en Neerlands bekwaamste econoom, hadden wij als Joris Goed zak maar met onze zeer lage in voerrechten moeten blijven zitten, want volgens hem is Nederland aangewezen op lage invoeirechten, Hij is natuurlijk ook tegen de contingenteering of de crisis invoer- wet. Als Zuid-Lknburg dezen bekwa men econoom zoo ca aan het hart ligt, dat hij of zijn volgelingen dan maar eens nagaan welke nadeelen de industrie en de arbeiders onder vonden hebben door dit te laag tarief en geen bescherming. Dat hij of zijn volgelingen eens te Maastricht informeeren bij de arbeiders der glas- en aardewerk fabrieken, die jaren lang hebben aangedrongen om bescherming, dus tariefsverhooging, welke schade deze uiterst lage tarieven hen hebben bezorgd. Wanneer in de laatste jaren niet eenige tariefsverhooging was gekomen, waren de huidige moeilijkheden te Maastricht nog grooter geweest. Hebben de Zinkwitfabrieken te Maastricht en Eijsden niet tijdelijk stop gestaan Invoerrechten en con tingenteering moeten er komen om deze iadustrie te behouden en hon derden arbeiders werk te verschaf fen. De roep van onze mijnindustrie om contingenteering en invoerrech ten zal volgens Neerlands bekwaam stee econoom ook uit den booze zijn. Dat komt zeker omdat Zuid Limburg hem zoo na aan het hart ligt. Doch genoeg hierover. Elkeen, die dit schetsje aandach tig leest, moet zich toch wel afvra gen; hoe kunnen menschen bij al hun „bekwaamheid" zoo öp een dwaalspoor komen. Zoo iemand is niet de man om in deze moeilijke Jagen als leider van ons volk aan gediend te worden. Eenvoudige menschen zouden evenals de Leider of Führer tot hun eigen nadeel op een dwaalspoor komen. Laten wij, katholieken, in deze troebele en woelige dagen het hoofd koel houden en ons vertrouwen blijven schenken aan onze beproefde R.K. Staatspartij. Deze stond steeds op de bres, wanneer het ging om bescherming van industrie en arbeid. Daarmede toonde zij dat haar Lim burg na aan het hart ligt. Daarom stemt bij de a.s. Staten verkiezing ieder weldenkend katho liek op no. 1 der lijst van de RK. Staatspartij. Menschen met een witten staart. Het fiatteert ze niet, maar beveiligt ze. Zeldzaam, zooals een Nederlander altijd tegen den draad in is I Wetten en verordeningen schijnen ten onzent slechts te worden gemaakt om over treden te worden. We hebben iets in ons, dat begint te bruischen, als we vernemen, dat we iets mogen of iets anders moeten doen. Als je op den 14en Maart in de kranr leest, dat op den 15en Maart het hengel, seizoen wordt afgesloten, loop je op den 16en Maart het heele huis af te zoeken Daar je visscherij ingrediënten, omdat je de verzoeking, welke een half jaar lang niet meer in je opkwam, plots geen weerstand meer kunt bieden. Als we, uitgetogen per fiets zonder licht, ergens zltten'te plakken, dan letten we tegen het avouduur angst vallig op, of het nog geen tijd wordt voor het vertrek, maar tóch kiezen we het tijdstip daartoe altijd zóó, dat we nog één of twee kilometer in overtreding zijn en thuis komen met de stille voldoening, dat we nog héél eventjes wet en veldwachter lapteD. Wanneer klopt een Amsterdammer kleedjes 1 ln de „besloten" uren 1 Waar koopt „men" een borrel 1 In een „verlof-zaak 1 Welk konijn smaakt het lekkerst Dat van den strooper I Wanneer betalen we onze belasting Als we eerst een „aan maning" hebben gekregen van 25 cent en een dwangbevel van 65 cent. O ja, we weten het precies, want we hebben het alles persoonlijk ervaren. Wat heeft het niet een moeite gekost om ons, Nederlanders, rechts te leeren loopen. Ja, toen we het nog niet hoefden, toen liepen de meesten onzer aan den goeden kant, maar zoo gauw de overheid gebiedend voorschreef, dat de rest óók zoo moest doen, hielden de meesten onzer plotseling links aan, tot het zieken huis toe Origineel en consequent zijn we altijd in het tegenstrijdige. Als we ziek zijn, gaan we naar een kwakzalver den dokter kiezen we tot lid van den Gemeenteraad of van de Tweede Kamer en de politici s'uiten we straks, als de nieuwste politieke „beweging" ten onzent het beeft gewonnen, in een psychopa thecasyl op. Wat hebben we niet gemaltrai- neerd, toen we een rooden reflector achter op onze fiets moesten beves tigen Eerst deden we het eenvoudig Diet. Toen de noodige processen- verbaal waren „gevallen" prutsen we het ding er eindelijk op, te hoog natuurlijk* of te laag, of te schuin, waardoor het geen effect had. Dat deden we, „omdat we ons niet laten koeieneeren Toen het wederom bekeuringen had geregend, stelden we het ding eindelijk goed, maar lieten het zoo beslijken en bevuilen, dat het niet meer reflecteerde. Werden we overreden, dan lagen we in onze doodkist nog te mop peren op politie en justitie, die geen paal en perk weten te stellen aan dat gejakkervan auto's op den weg... Thans heeft de regeering de juis te methode gevonden om ons volk verstandelijk te leiden. Aangekondigd werd 't voornemen der overheid om te verordenen, dat alle fietsers het ondereinde van bun achterspatbord voor tenminste 30 cM. wit moeten hebben geschilderd. Onze vaderlancsche bodem da verde van de verwenschingen en verzuchtingen; de kolommen der kranten geraakten van ingezonden stukken vervuld. Het was niet aesthetisch, zoo'n wit... achtereinde; het wit zoude spoedig zwart zijn van vuil en slik enz. De overheid liet daarop niets meer van zich hooren. Iedereen zat te wachten met een leelijk woord op de lippen, om het uit te stooten, zoodta de verwachte maatregel zou zijn afgekondigd, maar dat woord is op de lippen bestorven. En nu eindelijk niemand meer gelooft, dat het plan der overheid ooit Dog eens verplichting zal wor den, zijn vele lieden op eigen initi atief met een witten staart op den weg verschenen. Het flatteert ze niet bepaald, maar het beschermt ze, want de staart der fietsers is, zelfs in den donker nog opvallender dan de witte pluimen van de viervoeters, die in bosch en hei voor het oog der passanten plegen op te duikeD, als de zon ten ondergang neigt en het groote licht aan den hemel wordt gedoofd. Persoonlijk hebben we ons nog geen witten staart laten aanmeten, maar toen op een der laatste avon den een zwaarlijvige juffer al fietsend op ons achterspatbord schokte, bitste ze nijdig: Komt, omdat je geen wit onderstuk heb 1 Vermoed staan is doorjii in de schuur fietsen wordensl pelgrims. Verzekering ;t HEYDE ,,'t Heidebloei' haar 25 door het houi Zondag 23 kermis Zond Vereniging verschillende verbinden MERSELO speelde MersejB 1 be ei VENRAY. 23 Maart 1935. DUIVENSPORT. Uitslag der wedvlucht op Wandre afstand 94.30 K.M., op 17 Maart, van de P.D.V. „De Eendracht" te Venray. Snelheid le duif 943,33 M. per uur. le en 3e J. Strijbosch 2e P. Strijbosch 4e en 5e L. Coopmans 6e H. Strijbosch 7e M. Tonen 8e J. Dinjens 9e G. Ph hpsen. Overduif M. Tonen Brand. Zondagavond is in de schuur en stalling van het Noord-Limburgsche St. Josepbpelgrimsoord te Smakt Venray brand uitgebroken. De brandweer van Venray was spoedig ter plaatse en wist door krachtig optreden te voorkomen, dat ook de kapel en het woonhuis door bet vuur werden aangetast. De schuur en de stal brandden echter totaal uit. De aanwezige landbouwmachines en de opgeslagen partij stroo werden door het vuur vernield. Het vee heeft men weten te redden. pelijke wedstr Ysselsteyn. Arts, beginner,* v met 3 invaller t< compleet uit! t aftrap onlwikl z vlug spel, mei Ier meerderheid. Victoria is z^ komen beide den na 10 minutei :ef man zijn club 1.1 de leiding 1 De roodwjn op den bal e e weldra gelij I Merselona do en op 21. Hiu v schijnt voor ble goed te zijn vei mooie spel vi vo zoek. Een mo k< As en de stanis een enkele n t aanval, doch d sprake. Een oi van roodwit lirt die door Maas^ti 3-2. Kort voor Kt Victoria voorfe 4 de scheidsrecht) ei Vooruit MmIo ontmoedigen, <J»n de a.s. comdtie maken. De Merseloj re Victoria resem wisten met 4i t waar een mooier* ploeg heeft nof/e Ernstig vefcft Een ernstij 1 bracht Maandajvc van Hoeven nij rep en roer, teler deren tengevoldv. ging zijn overljen Het betreft <p gezin van denlan LaeraeD-BrouuHo ontginning „H/K gemeente Nedave* Het gezin betaal en zes kindereqdrl meisjes. De beide jonlte 11 en 9 jaa o waren deze jonjns gaan drinken, \iari melk hebben gèal nabij de woninjte voetballen. Op een gegejn deze jongens jw< huis. De jonjte woning niet me fc leed in bijzijn nei deur der worig. in huis ernsti. werd medische ei ingeroepen.^ D;v: Nederweert wa!sp en constatee^, rector van „5bk beiden jongen^ b De oudste zoodw* naar het St. Jas vervoerd waar jij I denzelfden avdd leed. De verslagenet in de buurt i 1 neming algemee; Dr. van de Voi burgemeester ml b stelde kon vanhei klaring geven im< tuiging, dat dekii vergif tot zich fem De mogelijkek jongens bij ht hammen op denirc waarbij deze n 1 komen met eenof gif van kuDSöei middelen van shai Ernstig Iu< Op den nieurer de gemeente let zijn Dinsdagmcge groote snelheidte^ Vermoedelijkhe ders tengevolgtva het gevaar niet ti merkten, terwijlee juist passeerde,he b.moeilijkte. De bestuurde x den heer E., ui zeer ernstig gevon wagen bevindede D., verteg nwórc werd op slag |ed derde inzittendf C lichte kwetsurd t De bestuurde 1 de heer L. uitfrj kele kneuzing^P Pe zwaargeWr j naar het ziekah I vervoerd.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 6