UcroNOfi Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. YQORDEEUGStf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Vliegtuigbom Buitenland. Binnenland. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws MARKTEN: Zaterdag 9 Maart 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 10 I MANUFACTUREN BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS •JMNUFACTUR BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERT ENTlüN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 71/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Het wapen in den toekomstigen oorlog. Een zeevloot heeft geen waarde meer. 't Is geen admiraal, die de pen heeft opgenomen om dit artikel te schrijven, zelfs geen zee-officier en geen matroos. Maar behoeft ons dat te beletten om een oordeel te hebben over de waarde van een zeevloot Zeker, het is slechts een leeken- oordeel, maar dikwijls beziet een leek een vakkundige aangelegenheid door zijn objectiviteit juister dan degenen, die zich in theses en tech nische overwegingen hebben vast- gedacht. Op de vloot wordt trouwens geen scherper critiek uitgeoefend dan door de deskundigen onderling de een hecht niet de minste waarde aan haar gevechtswaarde, omdat ze niet uitsluitend uit onderzeeërs bestaat, terwijl de ander slechts vertrouwen heeft in kruisers of andere groote zeekastelen. We beoordeelen de waarde van een vloot niet op grond van tech nische overwegingen, maar naar practische uitkomsten en deze laatsten zijn voor den leek zoo goed waar neembaar als voor den vakkundige. De bom op de Zeven Provinciën, van honderden meters hoogte ge worpen, was niet alleen verwoestend in haar uitwerking, maar ze werkte ook verhelderend op den gedachte gang van velen inzake onze nationale verdediging. Elk oorlogsschip kost de gemeenschap millioenen aan aan bouw en voorts nóg eens aan gebruik, onderhoud, bemanningen bewapening; de kosten van onze vloGt leveren een zwaren druk op ons rijksbudget, En wat is tegenwoordig we ont kennen niet, dat een vloot eens van beteekenis is kunnen zijn 1 haar waarde NietsOnze mooi, groote en dure oorlogsschepen vormen slechts het gemakkelijke mikpunt voor bommen werpers uit de lucht. Vliegtuigen, beladen met bommen, zijn de voor naamste aanvalswapenen in een modernen oorlog Groote manoeuvres, gehouden in de machtigste landen ter wereld, hebben uitgewezen, dat stedeD, dat steden, noch kunstwerken afdoend tegen luchtaanvallen zijn te beschermen. Geen afweergeschut is volstrekt doeltreffend. De verdedigingsopzet wordt in onzen tijd dan ook geleid door de gedachtehoe kuDnen we ons door weg te kruipenaan een aanval van uit de lucht onttrekken Voor legers ook wel voor de burgerij worden onderaardsche schuilplaatsen gebouwd artillerie is te maskeeren met boomen en takkeD, door schilderingen enz. De grond biedt verschillende natuurlijke dek kingen, maar waar moet een oorlogs schip blijven Een vloot is niet te maskeeren, behalve tijdelijk en on voldoende door wat rook. Een vloot is en zal blijven een dankbaar aan valsobject voor vliegtuigen, waar deze vloot zich ook ophoudt, in open water of in havens. Van een luchteskader kunnen eenige vliegtuigen worden neerge schoten, doch een uit de lucht aan gevallen oorlogsschip ontkomt zeer zeker niét aan de vernielende uit werking van welgerichte bommen. We wijzen nog eens op een en ander naar aanleiding van wat de jongste opstand in Griekenland ons leerde. Met het verloop dezer revo lutie laten we ons in dit artikel niet in, doch we wijzen op de volstrekt onmachtige rol, welke de Grieksche vloot, voor zoover ze in de macht der revolutionnairea was gevallen, heeft gespeeld Vroeger was het revolutie-pleit dadelijk beslist, als de vloot maar meedeed. Een paar granaten, afge vuurd op de hoofdstad dwong de r^geering te capituleeren. Maar thans moest die machtige vloot vluchten voor een paar achter volgende vliegtuigen. De machtigste schepen werden onbarmhartig met bommen bewerkt, tot zelfs in de havens, waarin ze dekking zochten. Het bleek weinig moeite te kosten om deze schepen geheel te vernieti gen en dat men daartoe niet dadelijk overging, vloeide alleen voort uit de overweging, dat men dit nationale „bezit" nog wilde redden en behou den. Er is sinds de na-oorlogsche ont wikkeling van de luchtvaart geen volkerenstrijd meer geweest, waarin de waarde van oorlogsschepen tegen over aanvallen vanuit de lucht kon wocdea vastgesteld, maar èn uit ge houden manoeuvres èn uit de inci- denteele practijk van opstanden Zeven Provinciën en de jongste Grieksche revolutie zijn zeer duidelijke aanwijzingen te putten. Luchtaanvallen zijn slechts te weer staan door ontrekking aan den aan val. Te water is dat alléén en nog slechts in zeer beperkte mate 1 mogelijk voor onderzeeërs. Nu allerlei noodzakelijke uitgaven zulke ontzettend zware lasten op onze bevolking leggen, is het wel zéér wenschelijk, dat de gezegde aanwijzingen nauwkeurig worden overwogen, opdat we, zoo mogelijk, zullen ophouden met het uitgeven van vele millioenen voor een nutte- looze tak van defensie. Het zoude een zegen wezen, als we die mil lioenen voor vreedzamer doeleinden konden aanwenden of een voordeel, als we ze voor meer effectieve verdedigingsmiddelen wisten te be steden. Uit Berlijn kwam van de week het ontstellende bericht, dat Hitier verkouden is. Men moet zoo iets niet als een kleinigheid beschouwen, want als mannen van zulk kaliber een politieke niesbui kiijgen. dan kan de wereld er van beven. Aldus wordt ook thans aangenomen, dat de verkoudheid van Hitier een heel ander aanzien geeft aan de Europeesche politiek. Men neemt n.l. vrij algemeen aan, dat zijn ziekte slechts een voorwendsel is om voorloopig af te komen van het bezoek van Sir John Simon, den Engelschen minister, die met Hitier zou komen praten over een organi satie van den vrede in Europa. Kort vóór dienï voorgenomen vertrek heeft de Engelsche regeering, vermoedelijk om de komende be sprekingen te beïnvloeden, een Wit boek gepubliceerd, waarin de redenen worden uiteengezet, waarom Engeland zich op het oogenblik gedrongen gevoelt om voor dit jaar tesamen IO1/2 millioen Pond méér uit te trek ken op de begrooting voor de be wapening en de Duitsche regeering heeft zich aan die motieven zeer geërgerd. De Engelsche regeering uitte haar meening, dat de onge controleerde herbewapening van Duitschland haar noodzaakt om de militaire uit gaven aanzienlijk te verhoogen. In het algemeen wordt de Europeesche bewapening tot het waanzinnige op gedreven. Men heeft berekend, dat vóór den wereldoorlog Duitschland 12i/r pCt. van zijn productievermogen in dienst van de nationale verdediging had staan dit percentage moet momenteel voor werkzaamheden in rechtstreekschen of indirecten dienst van de weermacht tot 75 a 80 pCt. opgevoerd zijn. Voor Italië moet de verhouding nog frappanter zijn, terwijl in Frankrijk de bewapening als een onbeperkte bron voor werkverschaf fing geldt 1 Hoe het mogelijk moet zijn om een „Europa onder de wapenen" te blijven financieren, waagt men zich niet af te vragen, evenmin hoe gammel de economische toestand zich zou voordoen, waaneer de arbeiders alleen aan werken des vredes te werk konden worden gesteld I De Eogelsche regeering zegt thans besloten te zijn om zich niet te laten voorbijschieten in den bewapenlngs wedloop vandaar dat ze voor dit jaar alleen reeds circa 75 millioen gulden méér aan bewapening zal uitgeven dan in het afgeloopen jaar. De aankondiging was bedoeld als een waarschuwing aan Duitschland om het liever op een vredesaccoordje te gooien, maar de Duitschers zijn over deze „bedreiging" ten zeerste gebelgd. Men wenscht Sir John Simon voorloopig niet in Berlijo te zien- Volledigheidshalve vermelden we hierbij ook het gerucht, dat, hoewel Hitler's ziekte diplomatiek niet onge legen zou komen, de ziekte van den Führer toch van veel ernstiger aard is, dan algemeen wordt vermoed Hitier zou zelfs aan een zeer gevaar lijke keelziekte lijdende zijn. Revolutie in Griekenland. In Griekenland hebben de politieke tinnegieters weinig geduld om met het verschieten van de kostelijke oorlogsvoorraden te wachten, tot er een buitenlaodsche vijand komt op dagen. Als de vrede er te lang duurt, gaan ze elkander te lijf. De 70-jarlge staatsman VeDizelos, altijd een politiek woelwater, heeft middels een revolutietje zijn kans weer eens willen grijpen om aan het bewind te komen, z.g. omdat de huidige regee ring van samenwerkende republikei nen en monarchisten niet te vertrou wen zou zijn bij de verdediging van den republikeinscben staatsvorm. Venizelos verwierf zich voor den opstand de medewerking van een paar admiraals, een gedeelte "an de vloot en van enkele infanterie- regimenten. De regeering bleek ten slotte echter over de meerderheid van 's lands weermacht, van den steun der burgers en van de geheele luchtmacht verzekerd te kunnen wezen. Ze wist de opstandelingen alzoo op het vasteland baas te blijven en het muitende vlootgedeelte moest vluchten naar het eiland Kreta, waar het door vliegtuigeskaders werd be stookt. De oorlogsschepen, die in de macht der opstandelingen zijn, werden door vliegtuigbommen zwaar, geha vend. Kreta zal vermoedelijk binnen kort eveneens door de regeeting worden onderworpen, maar in ieder geval zal deze revolutie meer bloed hebben gekost dan eenige voorafge gane. Alles door de eerzucht van een ouden staatsman 1 In Abessinië zijn de vredespapieren wat gestegen. Er is althans een accoord bereikt tusschen de Italianea en de Abessi- niërs inzake de instelling van een neutrale zóne in het gebied van Oeal—Oeal, waar de grensconflicten zich hadden voorgedaan. Heel de affaire zou hiermee geëindigd kunnen ziju, als de Italiaansche regeering het voor haar prestige niet noodig achtte om de zaak nog wat te rekken met verdere betoogen. Er is echter goede hoop, dat een oorlog is ver meden en dat is voornamelijk te danken aan de krachtige Engelsche diplomatieke interventie. Koning Prajadliipok van Siara die rustig in Engelaad vertoeft, heeft thans definitief afstand gedaan van zija troon, naar hij beweertomdat de tegenwoordige regeering in Siam de democratische volksrechten niet zou eerbiedigen. De Siameesche regeering beweert juist andersom. Hij zal vermoedelijk worden opgevolgd door een 11 jarig neefje. De contraprestatie voor steun, een der jongste crisisvindingen, heeft ook al weet afgedaan. 't Leek aanvankelijk een oplossing voor het gevaar van demoralisatie van werkloozen; dezen zouden aan arbeid gewend blijven en bovendien zouden ze hun hand niet langer be hoeven open te houden voor een „aalmoes". Er zijn echter schaduwzijden ont dekt aan het systeem en daarom draagt het ook niet langer de be wonderiog van den minister van 3ociale zaken. Die schaduwzijden werden een dezer dagen krachtig naar voren ge bracht door den heer A. v. Geelen Wzn., hoofd van de werkverschaf fing en steunverleening van het de partement van Sociale Zaken, in een rede, welke hij hield voor de ver- eeniging van prot. chr. vrijwillige armbezoekers, bij de instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Ut recht. De heer Geelen verklaarde zich tegenstander van het werken in con tra-prestatie, omdat, deze arbeid moet worden geleverd zulks in tegen stelling met de gewone werkver schaffing voor een steunbedrag, dat nauwelijks voldoende is om er het leven op te houden. Zelfs al wordt dan 10 pet. toeslag gegeven, dan levert zulks, aldu3 de heer Geelen, voor den werklooze nog geen enkel voordeel op; die toeslag valt geheel weg aan meer voeding en kleeding. „Een werklooze, die steun ont vangt, gaat dikwijls zonder te eten en met een pruim achter zijn kiezen naar het stempellokaal, het weinige brood, dat nog in huls is, latende voor de kinderen". Dat is geen overdrijving, doch heeft de spreker meermalen kunnen constateeren. Inderdaad is de steunverleening aan degenen, die niet in de werkverschaf- fiog kunnen worden geplaatst, dik wijls zoo onvoldoende, dat de men- schen pbysiek niet meer in staat zijn om zwaren arbeid te verrichten. Men begrijpt niet waar het heen moet met de maatschappij, want voor de overheid is het een schier onoplosbaar probleem om de hon derdduizenden werkloozen voldoend onderstand te blijven verschaffen. Het schijnt, dat de regeering op het oogenblik gereed is gekomen met een nieuw groot bezuinigingsplan, maar" dat kan niet dienen om meer dere uitgaven te dekken, doch is slechts bedoeld als een poging om het tekort op de staatsbegrooting zooveel mogelijk weg te werken. We vernemen, dat het de bedoe ling is om wederom eenige recht banken op te heffen en belangrijke sociale voorzieningen in te krimpen; er is b v. sprake van dat de Armen raden zullen worden opgeheven. Keuringsdiensten sterk worden inge krompen enz. Door deze bezuiniging zal de werkloosheid worden vermeerderd en het algemeen maatschappelijk welzijn worden geschaad. Opheffing Nat. Crisis-comité, Niettegenstaande de economische vooruitzichten donker blijven, moet toch rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat aan het einde van dit jaar het werk van het Nat; Crfeis comité zal worden beëindigd, over die opheffing is al overleg ge pleegd met een twintigtal plaatselijke comité's. We kunnen ons het geval eenigs- zins indenken, We weten thans immers wel heel zeker, dat in den economischen toe stand binnen afzienbaren tijd toch geen radicale verbeteringen zullen intreden, zoodat we dus met een incidenteele hulpverleening niet veel gebaat kunnen zijn; er moeten meer algemeene voorzieningen worden ge troffen. Het is ook niet goed mogelijk om zooveel jaien achtereen het particulier initiatief warm gestemd te houden voor één bepaald verschijnsel van nood. Crisis en kermispret, De geest van de massa wordt niet langer geboeid door het crisisspook. Ia de eerste jaren der groote econo mische inzinking, nam het publiek er grif genoegen mee, dat bepaalde openbare vermakelijkheden, als ker missen, tijdelijk kwamen te vervallen; men zou het zelfs een schande heb ben geacht om kermis te vieren in „zulke omstandigheden". Maar nu nemen degenen, die dat nog éven doen kunnen en ook velen, die het eigenlijk niet kunnen doen hun oude verzetjes weer op. Hilversum, dat de kermis al lang had afgeschaft, herstelt dezelve van het jaar weer middels een feestweek, uit overweging, omdat anders de gemeentenaren hun centen toch maar gaan zoek brengen op de kermis in het naburige Laren 1 De Hilversum- sche feestweek is acht dagen vóór de Larensche kermis gesteld. Het gemeentebestuur van Laren zit in zak en asch door dit geval het is de Hilversumsche concurrentie gaan tarten met het besluit om voor de Larensche kermis de vermakelijk heidsbelasting op te heffen Het zoeken naar goud zal weer beginnen. Door de bergingsmaatschappij Doeksen is een onderzoek ingesteld naar den toe3tand op het Lutine- terrein. De bergingstoren, die den geheelen winter aan de zwaarste stormen is blootgesteld geweest, werd teruggevonden io precies denzelfden staat als waarin men hem in den herfst van het vorige jaar heeft ach tergelaten. De toren staat ongeveer 9 meter diep in het zand met den voet in de kleilaag. In den toren staat 16 meter water, waaruit blijkt, dat gedurende de maanden, dat de toren onbeheerd in de branding heeft gestaan op de beruchte TerschelliDger gronden, geen korrel zand van buiten naar binnen is gekomen. Het toestel is ook in geen eükel opzicht beschadigd. Op 1 April a.s. zullen de pogingen tot berging van den Lutineschat hervat worden. Het E.N.C.K. en de drooglegging van de Zuiderzee. Door of op last van minister Van Schaik zal dus binnenkort het E.N. C.K. worden geopend, d.i. het Eerste Nederlandsche Concentratiekamp, voorloopig alleen nog voor lastige buitenlanders. De inrichting van deze Inrichttng is noolig gemaakt door communisten, die ons asylrecht zouden willen uitbaten om veilig op ons gebied, dat overigens door bun Nederlandsche partijgenooten zoo vermaledijd wordt, ondergronds te ageeren tegen buitenlandsche machten. Zenden we die heeren terug o ver de grens vanwaar ze kwamen, dan vallen ze in handen van hun politieke vijanden en sturen we ze een weinig benijdenswaardige toekomst in. Dat doen we dus niet. De meest redelijke oplossing zou wezen, dat Rusland zich over dit soort immigranten ont fermde zij zouden dan kunnen voortleven in hun eigen heilstaat en ze zouden er zich zéér verdienstelijk kunnen maken met nijvere bezigheid, omdat de Soviets, zooals ze ons graag willen doen gelooven-. nog steeds arbeidskrachten tekort komen. Maar de Soviets lusten deze partij» genooten niet. Ze laten ze liever ten laste van een kapitalistischen staat, Wie zorgt een buisje Aspirin bij de hand te hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. De griep dreigt en de griep is een gevaarlijke vij and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor ten tijd weer fit te voelen jaagt de griep op de vlucht! wier statuut door deze politieke tinnegieters vriendschappelijk moet worden ondergraven. Er rest onze regeering derhalve niet anders dan de inrichting van een concentratiekamp, hoe huiverig ook de reminiscenties zijo, welke de gedachte aan zulke kolonies in het buitenland oproepen. Waar zal 't E.N.C.K. moeten komen We gelooven, dat in deze dagen de spijt zal groeien over de inpoldering van de Zuiderzee, welke 't verdwijnen van eenige schoone eilanden ten gevolge heeft, die voor het beoogde doel een buitengewone schiktheld hebben. Wilhelm Jr. zou er vao kunnen meepraten Wieringen, lick, Schokland, ze waren als door de natuur geschapen om lastige menschen op te bergen, met wie men niet goed raad wist. Vastelands verpleging is veel duur der. De vroegere keizer-koning van de toekomstige geconcentreerde com munisten, die in Doorn is geïaterneerd, heeft als opperste bewakingschef nu al meer dan zestien jaren den heer Van Houten, kapitein van de Marechaussee, iemand met een heel duur salaris. En dan nog een stel rijksveldwachters 1 Allemaal voor een braven ex-keizer, die geen cent kwaad meer in den zin heeft. Neen, nu we aan ons eerste con centratiekamp gaan begionen, moeten we maar ophouden met de inpoldering van de Zuiderzee. We voorzien n.l., dat het spoedig noodig zal worden om ook voor lastige fasciten zoo'n asyl te stichten. Tenzij men zou besluiten om com munisten en fascisten bij elkaar op te sluiten, wat een voordeelige in den-kost-houderij zou zijn, want deze menschen zouden ongetwijfeld éérst elkander met huid en haar verslinden, vóór ze aan iets anders behoefte kregen. We gelooven vast, dat we ten onzent heel wat minder last van de extreme partijen van rechts en links zouden hebben, als de politie zich wat minder met ze bemoeide. In de laatste weken kan men herhaaldelijk in de kranten lezen, dat in de groote sleden groepen van beide richtingen oprukken naar bepaalde stadsdeelen, z.g. om er te colporteeren met blaad jes; maar in werkelijkheid om elkan der ter meerdere eere en glorie van het beginsel op hun baatje te komen. De zorgzame poli lie beijvert zich steeds om bij het uitbreken der vijandelijkheden aanwezig te zijn en dan de verliezende partij te bescher men. Dat is wel sportief, maar niet voordeelig. Veel radicaler zou het zijn, als de gewapende macht aan de eene partij baar gummistokken en aan de andere groep haar blanke sabels leende, om tenslotte die ingrediënten na den slag mét de dooden weer te verzamelen. Doch nu alle gekheid op een stokje: waarom blijft men toch lijd zaam het optreden dulden vao deze menschen, die een ander grondwet telijk recht, n.l. van de drukpers vrijheid, misbruiken om onrust te wekken en te onderhouden onder een rustige bevolking Als er een tweede concentratie kamp kan worden ingericht, laat het dan voor deze lieden zijn. Verzamelt ze op Urk en stuur ze elke week eén pak Volk en Vaderlanden en Tribunes toe om er mee te colporteeren. Ze maken mekander dan wel verder af. Venray Maandag 11 Maart VenrayPaardenmarkt Woens dag 13 Maart. luykDinsdag 19 Maart VENRAY. 9 Maart 1935. Aanmelding van nieuwe leerlingen op de Openbare Lagere School te Venray-Heyde. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat ouders, voogden of verzorgers, die verlangen, dat hunne kinderen of pupillen met éèu April a.s. op de openbare lagere school te Venray— Heijde worden toegelaten, daarvan onder juiste opgave van namen, voornamen» geboortedatum, geslacht en woonplaats der kinderen zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 20 Maart a.s aangifte moeten doen bij hét hoofd der school den Heer W. J. Driessens te Venray—Heijde. (Trouwboekje medebrengen). Venray, 6 Maart 1935. De Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DB LOO De Secretaris, VAN HAAREN De Missie-wedstrjjd. De Missie-wedstrijd is een groot succes geworden èa wat het spel èn wat bezoek betreft. De kleinere Jonge Wachters heb ben zich kranig geweerd. Wat een fut zat er in die jonge beentjes, de grootere gymnasiasten kostte het heel wat moeite de bol in hun net te jagen. Als half drie de groote wedstrijd begint, vormen de toeschouwers haast een aaneeogesloten rij om het veld. De studenten konden al gauw be merken. dat zij deze keer niet zoo'n gemakkelijk spel zouden hebben met de Valk. Zou de verhouding omge keerd worden Neen, daar pasten ze wel voor op. Vooral in de tweede helft was het een echt spannende wedstrijd. Op het laatste moment wist de Valk zijn voorsprong nog met een puntje te vergrooten 3—1 voor de Valk. Ofschoon het een vlug, vurig, enthousiast spel was, zal de scheids rechter zelden gemakkelijker werk gehad hebben, beide partijen speelden een fair spel. De Valk is een club waartegen de studenten graag spelen. Met stuivertjes, dubbeltjes en kwartjes was de entree opgeloopen, werkelijk boven de verwachting. Hartelijic dank aan allen, die hun belangstelling voor Missie en spel getoond hebben. Jammer dat V.V.V.'nict, zooals op goede gronden verwacht werd, de jubllé-wedstrijd had kunnen uit stellen. een nadeel voor belde goede doeleinden. De Rode Lamp. Vastenavond-Dinsdag heeft de toneelvereniging „St. Servajius" met zeer veel succes «De Rode Lamp" gespeeld. Dit romantisch stuk van Steph. van Cuyk ging er bij 't pu bliek goed In, 't was gedurende het spel muisstil. Niettegenstaande er diezelfde avond oog tal van andere gelegeheden om zich te vermaken waren, zowel in als buiten Venray, was dé grote zaal van het Patronaat toch goed bezet.. De toneelclub St. Servatias is nu eenmaal bekend als een beste club wat ze doen, doen ze goed. Het spel van de verschillende spelers was dan ook weer, zooals steeds, af. De tijd ontbreekt me om daar deze keer verder op in te gaan. Br. Berachus en zijn spelers mijn allerhartelijkste dank voor hun steun aan 't Patro naat, 1q de hoop. dat ze daar nog zeer dikwijls mogen terugkeren. B(j dezen eveneens mijn hartelijke

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1