Jyoordeeuqst/J BEITELS \mSSSSi Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. fZrro mm.mil ASPIRIN Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Een Misweek in de Paterskerk. De verkiezingen naderen. Leerzame cijfers Buitenland. Binnenland. Dat otot/r Provinciaal Nieuws Zaterdag 16 Februari 1835' Zes en vlfftigste Jaargang No 7 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS I MAN U FACT U t? i BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVhRIKNTIliN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF YENRAY Telefoon 61 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Vanaf Dinsdagavond 26 Februari tot Vastenavond Zondag 3 Maart zal In de Paterskerk een Mis-week gehouden worden. Pater Gilbert Lohuis zal in een reeks avond-konferenlies over de H. Mis en hare ceremonies ons een dieper inzicht komen geven in dat gene wat ons het Heiligste Is van onzen H. Godsdienst; wij zullen Ieren daadwerkelijk mee te leven en mee te doen met datgene wat voor ods aan het altaar geschiedt. We zullen vanaf Vastenavond onze Zondagse Hoogmis gaan meezingen, juist zoals we dat al 2 jaren doen ln de Grote Kerk. D'r zullen er zijn, die zeggen Waarom kan dat nu niet op z'n ouds blijven J Waarom al die nieuwerwetse dingen Waarom liturgische volkszang Heel eenvoudigom het volk meer krachtdadig en intensief te doen deelnemen aan de liturgische plechtig heden. Als de priester vanaf het altaar ons den vrede des Heren toewenst (Dominus vobiscum), dan is het toch eigeiijk te gek. dat wij verwik ken noch verwegen, alsof dat iets ware, wat ons niet aangaat I 1 Als de priester ons opwekt om met hem God te danken (Gratias again us Domino Deo nostro). dan is het toch on-natuutlijk en zelfs... onbeleefd daarop zowat niet te reageren, of ons bezig te houden met godvruchtige, maar heel andere gedachten dan zal juist het beant woorden van die tot ons gerichte wensen en opwekkingen, ons meer betrekken in het gebeuren aan het altaar en ons meer aktlef doen deel nemen aan de liturgische plechtig heden. die VOOR ONS, NAMENS ONS, maar vooral MET ONS ge schieden. Dus volkszang is geen doel, maar het grote middel om te komen tot een meer daadwerkelijke deelname aan het Offer. Het zijn de eigen woorden van Pius X en Pius XI „OPDAT de gelovigen een werk zamer aandeel nemen aan de goddelijke eredienst, moet de Gre goriaanse zang weer bij^ het volk in gebruik worden gesteld". Van 'n gemeenschaps ideaal gaat nu eenmaal een geweldige kracht uit, gemeenschaps-tucht maakt groot en sterk I gemeenschapsdrang is de grondslag van heel onze Liturgie en het litur gisch beleven van de H. Mis gemeenschaps-zang bij de liturgie is HET ideaal, dat ook ons volk kan begeesterea. Volkszang bij de plechtige Mis is zo oud als de Keik. Telkens ook horen we het weer opnieuw, overal waar volkszang een tijdje bestaat „Je volgt de H. Mis veel beter't schiet veel harder op, enz. De H. Mis is het centrum van onze godsdienst de H. Mis is het middenpunt van heel ons godsdienstig leven de H. Mis is het hoogtepunt van heel ons geestelijk leven. Heel ons Gods-streven vindt zijn uitdrukking in het bijwonen der H. Mis heel ons Gods-verlangen, ons hunkeren naar God KAN daar zijn bevrediging vinden, en ZAL DIT OOK, ALS WIJ LEREN ZO INNIG EN INTENS MOGELIJK MEE TE GAAN LEVEN MET WAT ER AAN 'T ALTAAR GEBEURT. E. B. Wikt en weegt de can didates want meer dan ooit vraagt thans de tijd: constructie ven arbeid. Lid te 2ljn van een of anderen gemeenteraad, wordt over het alge meen een hondebaantje genoemd. Het groote leger van menschen, die nooit kans op het raadslidmaatschap zullen bekomen, verzekert zelfs met heel veel nadruk, dat ze er niet aan denken om zich „voor zoo-iets" be schikbaar te stellen. maar de overigen zijn gewoonlijk al een beetje minder positief ln hun uitlatingen» Ze voelen er natuurlijk niets voor naar ze zeggen maar tja, indien het noodig zou wezen en er werd een beroep op hun persoon gedaan, dan zouden ze natuurlijk ln het besef van hun gemeenschapsplicht bereid zijn om... een offer te brengen. Pas op dezulken I Hoe meer de verkiezingen naderen, hoe sterker zij de aandacht gaan vestigen op hun persoon. Per ingezonden stuk in de krant, op de vergadering, ln het café en waar dat verder ook maar te pas komt. Niets wordt openlijk meer gesmaad dan het ambt van volks vertegenwoordiger, maar dé eerzucht waarmee de meeste menschen bezield zijn, drijft talloozen er toe om toch in stilte te verlangen naar hetgeen met het woord wordt verguisd. We willen niet ontkennen, dat er ook een geoorloofde en gezonde eerzucht in den mensch kan schuilen, maar in het algemeen de lieden, die er naar hunkeren om in eenig ver tegenwoordigend lichaam te zetelen, de slechtste candidaten. Indien uit sluitend eerzucht drijfveer is, zu'len deze cacdidaten later als gekozenen ook alles doen om de populaire figuur in het vertegenwoordigende lichaam te worden, naar welke het kiezerscorps met open monden van bewonderende verbazing opziet. Ze zullen niet op de eerste plaats letten op hetgeen kan of moet, maar op hetgeen door de massa wordt begeerd. Gedreven door hun ijdel- heid betreden ze den weg der demagogie, soms onbewust. V Demagogen krijgen in onzen moeilijken tijd schitterende kansen om zich populair te maken In perioden van hoogconjunctuur hebben zij niet veel te beteekenen. Als het de massa goed gaat, dan oordeelt ze billijk en nuchter Wanneer dan een volksvertegen woordiger met dwaze voorstellen aankomt, lacht het publiekZoo iets kaa niet 1 verklaart het dan. Thans echter, nu honderdduizen den in nood en ellende verkeeren, is het gezonde oordeel vaak ver zoek Hetgeen overigens begrijpelijk is: het begeeren maakt lichtgeloovig! Een volksvertegenwoordiger, die in onzen tijd slechts zijn wel over wogen plicht doet, constructieven bestuursarbeid ondersteunt, die zal dikwijls moeten meewerken aan het hemen van drastische, bezwarende, weinige populaire maatregelen Hij moge kunnen rekenen op de waardeering van het verstandigste en onbevangen oordeelende deel van de burgerij, de getapte figuur voor de massa zal hij niet kunnen zijn I DE man in eenig vertegenwoor digend college is hij, die den eenen dag steuDverhooging bepleit en uit voering van grootsche werken en den anderen dag op een dolzinnig doorgevoerde bezuinigingsactie aan dringt, omdat de burgerij niet in staat is om hoogere belastingen op te brengen 1 In den uiterst moeilijken tijd, die we thans beleven, hebben we meer dan ooit behoefte aan vertegenwoor digers, die constructieven arbeid willen verrichten I Zij, die uit een soort politieke wellust het lidmaatschap van Staten of Raad begeeren, zullen over het algemeen niet de constructieve wer kers blijken te zijn 1 Zij streven naar populariteit, naar de adhaesle van de massa, welke in haar nood nog slechts waardeering kent voor de vervulling van wat ze wenscht I En toch is die massa uiteindelijk slechts waarlijk gebaat bij construc tieven bestuursarbeid 1 Laat ze daarom hoe ze politiek ook moge zijn ingedeeld er op letten, dat de opdringende amateurs en liefhebbers voor een zeteltje, hun kans niet bekomen. Iedere groep of partij behoort de geschikte afgevaar digden, de ernstige werkers, de onafhankelijke geesten, welke we voor het gemeenschapsbestuur be hoeven, te zoeken, want degenen, die geschikt zijn om als volksver tegenwoordiger op te treden, begeeren het ambt over het algemeen niet. Omdat ze het een ondankbaar werk weten I Geschikte candidaten moet men overhalen om iets te doen, wat voor hen inderdaad het brengen van een offer beteekent. Cijfers zijn dor, zegt men, maar we moeten er onze lezers thans toch enkele voorzetten. Het gaat trouwens over belastin gen en daardoor bestaat over het algemeeo bij de contribuanten van den Staat der Nederlanden nog wel eenige belangstelling I We willen speciaal even wijzen op den geweldigen druk der indi recte belastingen. In 1929 brachten de directe en de indirecte belastingen voor het Rijk op qen bedrag van 600 millioen Hiervan werd de kleinste helft, n.l. 46 pet. opgebracht aan indirecte belastingen. Over 1934 was dit cijfer van 600 millioen gedaald tot 500. Maar de opbrengst der directe belastingen daalde van 320 op 170 millioen, terwijl daarentegen de in directe belastingen stegen van 280 op 340 millioea Momenteel wordt dus 67 pet. van onze belastingen ^opgebracht door de indirecte heffingen, dat zijn dus belastinggelden, die we niet direct brengen naar het belastingkantoor, maar die we betalen bij het koopen van suiker, tabak, thee, koffie, vleesch enz. Over deze belangrijke wijziging in ons belastingstelsel moet men niet gering denken. Want bij de heffing van de directe belastingeu wordt rekening gehouden met de fiaancieele draagkracht van het gezin, ook met de grootte van het gezin. Bij de Indirecte belasting is daarvan echter geen sprake. Daar betaalt de arme evenveel als de rijke en wat nog erger is, de moeder van het groote gezin, meer dan die van het kinder- looze gezin, omdat haar verbruik veel grooter is. Deze ongunstige verhouding wordt nog veel erger, wanneer we ook op andere cijfers letten. Zoo is de 180 miliioen crisishef fiag voor steun aan landbouw en veehouderij ook een indirecte belas ting. zonder eenige professie en in bijzondere mate zwaar drukkend op het groote gezin. En dan tekenen we nog niet de invloeden van contingenteering, om zetbelasting e.d.. welke ook indirecte hefflageo zija, die even zwaar druk ken op armen als op rijken en weer het zwaarst op de groote gezinnen. Deze cijfers spreken een duidelijke taal én ze doen ernstig twijfelen, of thans onze belastingen nog wel recht vaardig kunnen genoemd worden. Oorlog dreigt tusscben Italië en Abessynië. 's Werelds grootste luchtschip vergaan. Einde van den godsvrede in Frankrijk Weenen's oproer herdacht. Verzet in Mandsjoekwo. Allerlei. Wederom dreigt een oorlog tus- schen twee Volkenbondsleden eD thans i3 er een Europeescbe groot mogendheid bij betrokken. De Italianen hebben het in Afrika aan den stok met de Abessiniërs; het gaat om grensgeschillen. Hier en daar zijn de grenzen van Abessinië niet nauwkeurig bepaald Tusscben het genoemde land en het Italiaansche koloniale gebied zou een Fransch Engelsche—Abessinische commissie de grenspalen op de juiste plaatsen uitzetten. Dat ging niet goed, toen men in het gebied kwam, waar de Abessi nische stam Oeal—'Oeal huisde. De Italianen verklaarden, dat de streek van Oeal—Oeal tot hun ko loniaal terrein behoorde en de Abes- slDiërs verklaarden andersom. Het werd vechten. De zaak kwam voor den Volken bond, maar partijen verzekerden toen dat ze het middels samensprekingen wel met elkander eens zouden worden. Van de week had een tweede schermutseling plaats en dadelijk daarop is Mussolini met zija sabel gaan rinkelen. De Franschen en Engelseheo, die in de grensafbakeningscommissie zitting hadden, hebben zich dadelijk teruggetrokken, maar de openbare meening in Parijs en Londen is duidelijk op de hand van de Abes siniërs. De Italianen zijn reeds bezig om twee divisies naar Afrika in te schepen en het oorlogsgevaar is zoo dreigend, dat de Italiaansche moeders de kerken vullen om van den hemel het behoud van den vrede en van haar zonen af te smeeken. De Abessiniërs vormen een don kerbruin, oud Afrikaansch ras en sedert de 4de eeuw een chri3tcne natie (Koptisch christendom). Sedert 1923 is Abessinië lid van den Vol kenbond. Aan het hoofd staat een keizer. De Abessiniërs hebben hun vrijheid altijd verwoed verdedigd; de Itali- nen hebben er op het laatst der vorige eeuw reeds bebloede koppen gehaald. De Italiaansche regeering heeft een soort ultimatum tot de regeering van Abessinië -gericht, waarin natuurlijk de ontruiming van het betwiste ge bied wordt geëischt, bovendien de betaling van een schadevergoeding en het brengen van eerbewijzen aan de Italiaansche vlag. Deze eischen werden verworpen zoodat de wereld thans zeer na toe is aan een gewapend conflict, dat door Franschen en Engelseheo, mee door de Japanners, met groote inte resse wordt gadegeslagen. Ongetwijfeld zal de bemiddeling van den Volkenbond worden inge roepen, welks prestatie een zware vuurproef te doorstaan zal krijgen. In Amerika is men ontzet door 't vergaan van 's werelds grootste luchtschip, de Macon, welke op Licoln-Day, Dinsdag j.I., 110 zee mijlen ten zuiden van San Francisco een droevig einde trof. Van de 83 opvarenden zijn er gelukkig 81 gered kunnen worden, maar het trotsche luchtkasteel, 235 meter lang. dat bijna 5 millioen dol lar heeft gekost, is geheel verwoest. De ramp wordt toegeschreven aan ongunstige weersomstandigheden en een explosie, welke aan boord zou hebben plaats gehad. Deze nieuwste luchtvaartramp zou voor de Ver. Staten wel eens het einde kunnen beteekenen van het geëxperimenteer met luchtschepen. Meer en meer nadert in Frankrijk de Kabinetscrisis, welke het opzeg gen van den godsvrede tusschen de politieke partijen ten gevolge zal hebben. Nadat socialisten en communisten een eenheidsfront hadden gevormd, werden geleidelijk ook de relaties tusschen marxisten en radicalen weer inniger; het kartel is in herstel, on danks de waarschuwiogen van de radicale leiders, w.o. Herriot. Minister president Flandin klaagt, dat het herwordende kartel hem het regeeren onmogelijk maakt; met het spoedig aftreden van het kabinet wordt rekening gehouden. De eerste verjaardag van het uit breken van het Weensche oproer, is deze week op verschillende plaatsen in Oostenrijk „gevierd". Dat ging gepaard met betoogingen en botsingen met de politie en een paar aanslagen. De politie bleef overigens volstrekt meester van de situatie, maar heeft honderden arrestaties moeten ver richten 1 Het marxisme leeft nog in breede lagen van het Oostenrijksche, in het bijzonder het Weensche volk I Ook de bewoners van het oude Mandsjoerije laten zich niet bedwin gen. Keer op keer breken opstanden uit tegen de Japansche overweldigers en het door dezen naar voren ge- sckoven marionettenbestuur. Dezer dagen hebben honderden politiebeambten zich bij de rebellen aangesloten, die een oogenblik de hoofdstad Moekden hebben bedreigd. In Mexico openbaart zich een steeds scherper verzetsactie tegen het z.g. Calles-regime., Vooral de jongelui, w.o vele stu denten, blijken weioig gediend van de anti-katholieke maatregelen. Tegen deze protesteeren ook ver scheidene afgevaardigden van bet congres der Ver. Staten; deze afge vaardigden eischen het terugroepen van den gezant der Ver. Staten ln Mexico. Uit Rusland memoreeren we een nieuwe treinramp; dezen keer vielen 18 dooden; 8 beambten werden ge arresteerd. Uiver mysteries. Anti deva luïsten bij minister Colijn. De Provinciale Staten gaan onder het Colijnsche juk door. Aanpassing. Roofovervallen. Sterker en sterker wordt de roep in den lande, dat eindelijk de geheim zinnigheid wordt opgeheven, welke rond het Uiver-drama wordt betracht. Deze geheimzinnigheid heeft reeds tot de dolste verhalen geleid en het verdonkermanen van den iohoud van het rapport van Dr. I. van der Maas, oDze bekwaamste rijks-des kundige op het gebied der aviatiek, geeft voedsel aan de meest booze veronderstellingen. De publieke opinie zal er geen genoegen mee nemen, dat zoolang rapporten worden ge vraagd van telkens weer nieuwe commissies van onderzoek, totdat eindelijk één zoo'n rapport voor openbaar gebruik bruikbaar zal zijn Nief alleen pijn verzachten, maar bestrijden; hef produel van vertrouwen. Op Fok- en Vermeer- deringsbedrijven waar géén kunstverlichting mag worden toegepast kan Berteis' Kunstkorrel in géén geval gemist worden. Berteis' Kunstkorrel voorkomt het ontijdig in den rui vallen van Uw jonge hennen en be vordert den winterleg. Bestelt bij Uw plaatselijken handelaar of coöperatie. Oliefabrieken N.V. - Amsterdam gebleken. Het volk, dat millioenen aan de K.L M. spendeerde, wil weteD, hoe de zaken precies staan. Een fout, zelfs een reeks van fouten, zal vergeven kunnen worden, maar géén achterbaksheid 1 De KL.M. wekt sterke suggesties, door haar eigen houding, dat ze omwille van een oogenblikkelijk succes te hoog gespeeld heeft op de Uiver-kaart en zich te spontaan, met verloochening van de groote pres taties van onze nationale luchtvaart industrie, aan de Amerikaansche Douglas exploitanten heeft toever- tiouwd en overgegeven. Oqs volk zal echter liever de strop van 14 Douglas-vliegtuigen aanvaarden, door verkoop deizelve voor oud roest, dan iets op te geven van de waar borgen van veiligheid, welke ons luchtvaart-verkeer tot nog toe hebben gekenmerkt. Er is momenteel ééa roep in den landehet rapport-van der Maas worde gepubliceerd. De actie voor het loslaten van den gouden standaard heeft reactie gewekt. Er heeft zich een groep van anti devaluïsten gevormd, die voor het behoud van de volwaardigheid van onzen gulden willen ijveren. De devaluïsten stellen het graag voor, alsof hun doel uiterst eenvoudig van vorm en principe is de samenstelling van het bestuur wekt de suggestie, alsof het speciaal de wetenschap, meer in het bijzonder de economische wetenschap zou zijn, welke devaluatie van onze muntwaarde als een onaf wijsbare crisismaatregel aanwijst, even noodwendig als afdoend. Als we thans echter zien, welke „geleerdheid" er ook in de anti- devaluïstengroep schuilt, zal de een voudige man moeten erkennen, dat het vraagstuk vaa de al- of niet handhaving van onzen gouden standaard noch aan de kletstafel, noch per ingezonden stuk in de krant zal zqn op te lessen. De regeering heeft aan de actie van de anti-devaluïstengroep blijkbaar adbaesie willen betuigen minister president Colija tenminste heeft afgevaardigden dezer groep ontvangen op een maDier, welke zijn instemming met de ontwikkelde actie duidelijk hebben aangetoond. Klagen de gemeentebesturen al eens over de aantasting van haar zelfstandigheid door het rijk, voor het eerst zijn thans ook de Staten van een onzer provincies onder het Caudijnsche juk moeten doorgaan, dat voor deze gelegenheid ten name van Colijn weed overgeschreven. De Provinciale Staten van Noord Hol land hadden aanvankelijk geweigerd om de provinciale salarissen aanpas send te maken aan de rijkssalarissen. Uit Den Haag echter heeft den hoogwaardigen een breve bereikt, waarin he! „verzoek" werd gedaan om op het genomen besluit terug te komen, een verzoek, hetwelk duidelijk in de termen van een bevel was vervat De Provinciale Staten zijn naarstlglijk gezwicht voor den Haag- schen wensch 1 Aanpassen is nu eenmaal de eisch onzer dagen en de aanpassing wordt alleen naar beneden gezocht. Helaas. Met zorg vragen we ons wel eens af, tot hoever de aanpassing zal moeten gaan. Tot het sociaal peil van Balkaneezen. van Javanen of Japanners? Minister Colijn heeft getracht om ons ter zake gerust te stellen. Hij verzekerde deze week in de Eerste Kamer, dat hij geen verder gaande aanpassing nastreeft dan tot het peil van in cultureel opzicht met ons land vergelijkbare landen. Voor- en najaar zijn de tijden, wa8tin wankele geesten hun even wicht plegen te verliezen de misdaad viert dan hoogtij. Zeker is echter, dat thans ook bittere omstandigheden vau armoe sommige naturen sterk beïavloeden. In de laatste dagen wordt het publiek ten zeerste ver ontrust door allerlei brutale roof overvallen, welke ons aan de Ameri kaansche criminaliteit herinneren. De opmerkelijkste overvallen van deze week waren die te Ternaard, waar een 79-jarig echtpaar bedreigd en mishandeld werd, en te Loon op Zand, waar een jachtopziener van f 300 werd beroofd. VENRAY. 16 Februari 1935. Kadastrale Loggers en Plans. De Burgemeester van Venray brengt tér algemeene kennis, dat de kadastrale leggers en plans wederom bijgewerkt zijn terugontvangen en ten kantore van den Gemeente- Opzichter „Onder den Boog" kunnen worden geraadpleegd. Venray, 12 Februari 1935. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO. AANBESTEDING. Afbraak onbewoonbaar verklaarde woning Kruisstraat, bewoond geweest door J. Folbers, Burgemeester en Wethouders bren gen ter kennis van belanghebbenden dat zij voornemens zijn op Vrijdag 22 Februari a.s. des voormiddags half 12 ten raadbuize publiek aan te besteden den afbraak van de woning bewoond geweest door J. Folbers aan de Kruisstraat. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantóre van Gemeentewerken vanaf Maandag 18 Februari a.s. Inschrijvingsbiljetten worden inge wacht vóór of op Vrijdag 22 Febr. a.s. des voormiddags half 12« Venray, 12 Februari 1935. Burgemeester en Wethouders van Venray De Secretaris, VAN HAAREN Kern K.J.V. Mgr. Lemmens in Venray. Zondagmiddag had in de parochie kerk alhier de plechtige aanneming plaats door Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, van de kern der K.J.V. en een 20-tal adspirant leden. Met ontplooide banieren trok men vanaf het K J.V. huis naar de paro chiekerk, voorafgegaan door de Jonge Wachten en andere jeugdvereeni- gingen, terwijl de lange stoet gesloten werd door Mgr. Lemmens en Venray- sche parochiegeestelijken. In de mooi versierde en verlichte kerk, waar ook zee* vele ouders der K.J.V. leden aanwezig waren, had allereerst de aanneming plaats van de vormingsgroep. Na de vraag van Mgr.: „Verklaart gij u aan te sluiten bij de K.J.V. en de leiding te volgen, welke in die vereeniging gegeven

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1