Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente Venray, gehouden op 11 Januari 1935, des namiddags vijf uur. Landbouw. Provinciaal Nieuws Gemengde :e Venray in eigendom over te Vagen, tot oprichting eener R. K. 'bijzondere school aldaar. Na uiteenzetting door den Voor zitter, kwam het voorstel tot over dracht der School in stemming en besloot de Raad te handelen naar het voorstel van B. en W. Tegen stemden de heeren Wet houder Odenhoven, Geurts, van Boven, Arts en Millen. De overdracht zal plaats hebben 'egen 1 April a.s. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om met ingang van den datum waarop de O.L. School te Venray—Heijde wordt opgeheven aan den Heer W. J. Driessens, Hoofd der School, Mej. M. M. Vermeuien en. den Heer B. J. A. Drent, onder wijzeres), eervol ontslag te verleenen wegens opheffing hunner betrekking. Z.b.s, ging de Raad hiermede accoord en werd bepaald, dat dit eervol ontslag zal ingaan op den dag van de overgang der school, daar ook het Schoolpersoneel door voor meid Kerkbestuur wordt overgenomen 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opnieuw vaststelling eener verordening betreffende Winkel sluiting, wegens het automatisch ver vallen der huidige verordening op 15 April a.s, 9. Ingekomen schrijven van Ged. Staten in verband met het Besluit van den Raad der gemeente van 29 November 1934 tot aanvulling van de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. Z.h.s, aangenomen. 10. Schrijven van Ged. Staten in zake het besluit van den Gemeente raad van 29 November j.l. tot het doen uitoefenen van het recht van beroep in zake de omzetbelasting. Werd door den Raad met vreugde veccomen, dat het ingediende bezwaar tegen de Omzetbelasting voor het Gas dadelijk gunstig succes had. 11. Vaststelling der voorloopige vergoediogen der bijzondere lagere scholen overeenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. Conform de Wet vastgesteld op 80 pCt. van f 5.53 per leerling. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het doen maken van nieuwe leggers en kaarten voor de waterlossingen A en B die op de leggers der waterlossingen staan en daarop alsnog zullen moeien worden gebracht. 13. Schrijven van Ged. Staten in zake het besluit van den Gemeente iaad van 12 October 1934 tot ver hooging der jaarwedden der ambte naren van politie als compensatie wegens de verplichte verhoogde pensioenbijdrage. Z.h.s. aangenomen. 14. Aanvraag om subsidie door de Vereenigiog „Gezond Limburg". Ais te laat ingekomen, werd dit er zijde gelegd. 15. Voorstel van Burgemeester Wethouders lot het doen afbreken tt woning voorheen bewoond door Gemeente-vroedvrouw, welke onbewoonbaar is. Gehoord het advies van Wet houder Odenhoven, besloot de Raad :ct afbraak. Nadat de heer Arts gewezen had op den langen tijd, dat de lantaarn op den Heuvel stuk is en op herstel wacht tot groot ongerief oer om wonenden, zegt de Voorzitter herstel toe en sluit de vergadering met gebed. 1IET GEBRUIK VAN EIEREN. Eieren kunnen voor velerlei doel einden gebruikt worden niet alleen maken wij er in de keuken een dankbaar gebruik van bij het bereiden van cake, gebak, puddingen enz., maar ook voor andere doeleinden leenen zij zich. Heeft men zich gebrand en geen brandolie of brandbinde in huis, dan zal de pijn zeer veel verminderen indien men de plek met eiwit be strijkt. Eiwit geklopt met suiker is een goed middel tegen bronchitis en toe voeging van citroensap helpt ons van heeschheid af. Wil men eiwit vlug slijf hebben, dan doet men er een tikje zout en een klein scheutje water bij. Ver mengd met wat rozenwater is het een goed middel om de huid mee in te wrijven, opdat deze zacht blijft na eenige uren wascht men het gelaat dan met warm water af. Geklopt eiwit is uitstekend om er leeren stoelen of tasschen mee schooD te maken men drenkt een lapje in het eiwit en wrijft het leder er mee schoon en ziet er na de behandeling weer als Dieuw uit. Glazen karaffeD, bowls enz. worden van binneD geheel en al schoon, als men ze goed heen en weer schudt met gestampte eierschalen en wat warm water. Om eieren te kokeD, die een barstje hebben, voege men een scheut azijn of zout bij het kookwater. Men voorkomt daardoor dat de dooier wegloopt. 24810 Voorzitter de heer P. M. H, Pubben, loco-burgemeester. Secretarisde heer A. F. M. van Haaren. Afwezig de heeren van Dijk, Nelissen en Goumans, waarvan de laatste twee met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en deelt mede, dat door een viertal raadsleden om deze vergadering is verzocht. Na voorlezing van het ingekomen schrijven, zegt Spreker, dat hij liever gezien had, dat deze vergadering met den burgemeester was ge houden. Deze is wegens omstandigheden verhinderd deze vergadering bij te wonen en daarom verwondert het Spreker dat dit verzoek is ingekomen. Spreker spreekt voorts de hoop uit, dat het den burgemeester goed moge gaan in het Saargebied en hij behouden terug mag komen en wenscht vervolgens als zijnde dit de eerste vergadering in 1935 den Raadsleden met hunne gezinnen een Zalig Nieuwjaar. Bij de hierna gehouden trekking blijkt, dat no. 1 getrokken is, zoodat bij stemmingen in deze vergadering no. 1 der presentielijst, i.e. de heer Millen, het eerst zijn stem moet uitbrengen. De heer Vermeulen verzoekt hierna eerst even in geheime zitting te willen overgaan. Wordt algemeen goedgevonden. Na heropening der vergadering zegt de Voorzitter, dat B. en W. welwillend zijn geweest tegenover de indieners van het verzoek en hij direct deze vergadering ter bespreking van het bioscoopconflict heeft uitgeschreven. De heer Vermeulen spreekt hierna als volgt: Mijnheer de Voorzitter. Zooals de heeren wellicht weten, hebben wij, ons medelid de heer van Haren en ik, onderhandelingen aangeknoopt met den bioscoopbond tot bijlegging van het bioscoopconflict, en zooals wij ook de heeren van den bioscoopbond hebben medegedeeld meenden wij, dat hier in Venray geen conflict meer bestond. De heeren van dezen bond hebben ook toegegeven dat, wat de belasting betreft, dit conflict was opgeheven, doch dat het nu nog gaat over de leeftijds grens of jeugdverbod. Het is U allen bekend, dat de gemeente, doordat de bioscoop niet speelt, jaarlijks ongeveer f 1500 moet missen, hetgeen anders aan belas ting werd opgebracht. Daarbij komt, dat veel publiek Venray uitgaat en zich elders gaat vermaken, hetgeen voor de neringdoenden zeer nadeelig is. Ik wil echter op den voorgrond stellen, dat dit geen motief zijn moet om maar raak weg films te laten afdraaien. De bioscoophouder Is bereid en zal geen films vertoonen, welke niet toelaatbaar zijn. Daartegenover geeft de Raad van Venray aan B. en W. voor een proeftijd van een jaar de bevoegdheid tot het buiten werking stellen van de leeftijdsgrensverordening, zoodat de bioscoop toegankelijk kan zijn voor alle leeftijden. Ik stel dan ook den Raad voor het navolgende besluit te nemen De Raad der Gemeente Venray, overwegende le. dat het in het algemeen belang is, dat de bioscoop in Venray worde opengesteld; 2e. dat de Raad vertrouwt op den bioscoopexploitant te Venray, dat hij in de toekomst films zal vertoonen, die in deze Gemeente toelaatbaar geacht worden voor de betreffende leeftijdsgrenzen; Besluit Aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid te geven artikel 141 van de Algemeene Politieverordening Venray en artikel 5 der Bios coopverordening voor een proeftijd van een jaar buiten werking te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat, mede na het onderhoud, dat de Burge meester met den bioscoopexploitant heeft gehad en dat door hem ter kennis is gebracht van het college van B. en W., dezen sympathiek en welwillend staan tegenover den bioscoophouder. Iedereen is natuurlijk vrij om over dit voorstel te oordeelen zooals hij wil, doch Spreker zou willen vragen of de vrijheid, die B. en W. krijgen, niet te groot is. De heer Vermeulen antwoordt, dat B. en W. toch vrij blijven en de bevoegdheid tot ingrijpen behouden, als ef iets gebeurt, dat niet door den beugel kan. De heer van Boven zegt, dat zijo standpunt ten aanzien van het jeugd verbod in het algemeen en tegenover den Bioscoopbond in het bijzonder voldoende bekend issteeds heeft hij erop gehamerd, toch niet te wijken voor de eischen van dien bond. Tegenover den bioscoophouder staat ook hij echter sympathiek en daarom steunt hij bet voorstel Vermeulen, in de hoop, dat aldus een oplossing wordt gevonden, zonder dat wij ons standpunt prijsgeven. Wethouder Odenhoven vraagt, of, als de Raad dit besluit neemt, wij ook overtuigd kunnen zijn, dat de bioscoop inderJaad wordt geopend. De heer Vermeulen antwoordt, dat bij de plaats gehad hebbende bespreking in Roermond gezegd is, dat met de vaststelling van het percentage der vermakelijkheidsbelasting op 20 pCt. ea een minimum van f 5 per dag accoord wordt gegaan en de bioscoopbond tegen de hervatting van het geven van bioscoopvoorstellingen in de gemeente Venray ook verder geen bezwaar meer zal maken, zoodra de Raad dezer gemeente besloten heeft de leeftijdsgreDSverordening practisch buiten werking te stellen, eventueel tijdelijk voor een proefjaar. Dit is bovendien schriftelijk bevestigd, welk schrijven Spreker vervolgens voor leest. Wethouder Odenhoven vraagt of de heer Vermeulen bereid is dezen brief in handen van B. en W. te stellen, waarop deze bevestigend antwoordt. In stemming gebracht wordt het voorstel Vermeulen met 11 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde wethouder Pubben. Wethouder Odenhoven spreekt de hoop uit, dat, nu de bioscoop weer open gaat, de films dusdanig zullen zijn, dat er geen klachten zullen komen en er op de goede manier van geprofiteerd wordt. De bioscoop bond moet nu ook maar tevreden zijn, want schrapping der artikelen zou Spreker niet willen en hij meent overtuigd te mogen zijn, dat alle andere leden er eveneens aldus over denken. De Voorzitter zegt, er van overtuigd te zijn, dat als de bioscoop weer open gaat na het gevallen besluit, er slechts gedraaid zullen worden films, waarop niets te zeggen valt. Niets meer aan de orde zijnde en geen der leden nog het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. VOORTSCHRIJDENDE WETENSCHAP. Het Kalkvraagstuk. Meer en meer komt in de laatste jaren het kalkvraagstuk naar voren. En dat niet alleen bij de groei van de gewassen, doch ook bij de voeding van mensch en dier. Het bleek, dat verschillende eigenaardige verschijn selen van ziekte en groei-afwijkingen verklaard kuDnen worden door een tekort aan kalk. De kalk toch is een onmisbare bouwstof voor her men- schelijk, dierlijk en plantaardig organisme, terwijl het bovendien in den bodem>een belangrijke rol vervult bij de werkingen, die daar plaats Dat menschen thans kalk gebrul ken is een heel gewoon verschijnsel. Deze is een modemedicijn geworden, zooals voorheen staalpillen. Ook bij het voederen van dieren wordt thans aandacht aan de baooodigde hoeveel heid kalk geschonken. Wat de kalkbehoefte van den bodem betreft, daarover heeft de Rijkslandbouwconsulent Ir. Clevetinga veel gegevens verzameld en gepubli ceerd. Gebleken is, dat in ons land een groot xalktekort is ontstaan, een tekort, dat steeds grooter wordt. Niet enkel door de plantengroei wordt de bodem armer aan kalk doch wel in de eerste plaats door uitspoelen, door het afvloeiende, of liever door den bodem zijgende regenwater. Het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen berekent, dat om de kalkvoorraad op peil te houden, voor geheel de Nederlandsche cultuur bodem 620.000 ton kalk per jaar noodig is. Gevraagd mag worden, wat daar voor aan den bodem gegeven wordt. Ook dit wordt in bedoelde Mede- deelingen berekend Aangenomen kan worden, dat met de stalmest 50 000 ton stikstof gegeven wordt. Sommige stikstofmeststoffen, zooals kalksalpeter kalkstikstof en kalkammonsalpeter, bevatten, de naam zegt het reeds, kalk. Hiermede komt jaarlijks 27 000 ton kalk den Nederlandschen bodem ten goede. Door opzettelijke kalk- bemesting. (kalk, kalkmergel en schuim aarde) wordt gegeven slechts 45 000 ton kalk. De voornaamste kalkbron voor den bodem blijkt het Thomas- slakkenmeel te zijn, waarmede niet minder dan 160.000 ton kalk aan den Nederlandschen bodem verstrekt wordt. Ddt hiermede tot voor kort oiet gerekend werd, kan verbazing wekken. De voorliefde van den boer voor slakkenmeel op de practijk ge grond, wordt nu wel verklaarbaar. Maar met dat al, blijft er nog een jaarlijks tekort van 338.000 ton. 't Wordt hoog lijd, dat de Neder landsche landbouw in gaat zien, dat ruimer toedienen van kalk dringend noodig is. Limburgsclie veeteeltdagen. Bij gelegenheid van de Limb. Veeteeltdagen te Roermond verga derden ook de beide districten van de afdeeling Limburg van het Ned. Rundvee-stamboek. Deze bijeenkomst werd geleid door den beer KuhD, algemeen voorzitter van het N.R.S. die in zijn openingswoord den goeden geest in de organisatie memoreerde. De heer H. Wibbens, hoofd inspecteur van het N.R.Sdeed eenige mededeelingen over de N.R.S. tentoonstelling, welke op 10 en 11 Sept. te Utrecht op de veemarkt wordt gehouden in plaats van zooals vroeger in Den Haag. Dit is geschied om verschillende redenen, in hoofd zaak financieele. De heer ir. J Timmermans deelde mede, dat besloten was, in het ver volg geen buitenlandsche keurmees ters te nemen. De heer Wibbens deelde een en ander mede over de teeltregeling. De heer ir. W. R. Zuidema hield ten slotte een lezing over middelen ter rationaliseering van het melkvee- houdersbedrijf. Aan het slot van deze vergadering uitte de heer mr. P. J. Reymer, burgemeester van Roermond, zijn waardeering over het werk der fokkersvereenigingen. Spr. wees er op. dat de boeren door eendrachtige samenwerking sterk zullen zijn. Goiteufokkerjj. Ook de Provinciale Vereeniging ter bevordering der geiteDfokkerij in Limburg hield hare jaarvergadering. Het uitgebrachte jaarverslag ver meldde, dat het afgeloopen jaar zich kenmerkte door een grooter opleven van de geitenfokkerij. Er werden twee nieuwe afdeeliogen opgericht te Well en Horst. De vereenigiog telt 26 afdeeÜDgen met 860 leden. De vooruitzichten voor den handel in lammeren zijn voor 1935 guns iger. De heer ir. Jac. Timmermans, rijks- veeteeltconsulent, gaf eenige practi sche wenken omtrent de geitenfok kerij en houderij. Liinburgseli varken sstainboek. Maandag vergaderden de leden van het Limburgsch Varkensstam boek. Volgens het jaarverslag steeg het aaDtal leden van 412 tot 526. Op voorstel van ir. J. Timmermans werd besloten te bepalen, dat fokkers van twee rassen n.l. Yorkshire of Deensch slechts van een ras een of meer beeren mogen houden ouder dan drie maanden, zulks om aan te sturen op een meer zuivere uniforme teelt. Het financieel verslag toont een batig saldo vaD f 1036,21. De be grooting voor 1935 meldt aan in komsten en uitgaven een bedrag van f 4779.41. Tot lid van het bestuur werd gekozen de heer Erkens, Neerbeek- Geleen. De heer ir. Th. Rijssenbeek, Utrecht, sprak over de nieuwe ge gevens van de selectiemesterijen en de daaruit volgende consequenties voor de practijk. Stamboek Ned. Trekpaard. Maandagnamiddag vergaderde de atdeeling Limburg van het Stamboek van het Ned. Trekpaard. Hier waren o.m. tegenwoordig Jh van Vredenburch, algem. voorzitter en de heer Bom, algem. secretaris van het Ned. Stamboek, Th, Ver heggen, voorzitter van den Limb. Land- en Tuinbouwbond en eenige landbouwconsulenten. De voorzijter, de heer mc. Haff- mans te Helden, deelde bij de ope ning mede, dat het bestuur hel plan toejuicht, dat dit jaar in Den Bosch een tentoonstelling te houden. Volgens het jaarverslag steeg het aantal leden van 726 tot 778. Er werden 129 merries aangeboden of 49 meer dan in 1933; 28 werden er goedgekeurd. De heeren mr. Haffmans en Kallen werden tot bestuursleden herkozen. De stamboekkeuringen zullen in 1935 worden gehouden te Ven'o, Roermond, Weert, Sittard, Valken burg en Heerlen. De heer Haffmans weid aange wezen tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering in Den Haag. Jhr van Vredenburch gat mededeeling over het accoord gesloten tusschen het Nederlandsch en het Belgisch Trekpaard. De heer Bom sprak over de ont wikkeling der koudbloedfokkerij in Nederland. Ir J. Timmermans over nieuwe inzichten omtrent der koud bloedigen. Een frissche mond met witte tanden door Qe Nederlandsche Tandpasta «WAT MUNrtARDÏ MAAKT IS GOED" 242-9 Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 1.900.000 eieren. Groote eieren van f 2.40 tot f 2,80 Kleine eieren van f2.— tot f 2.20 Eendeneieren van t—tot f Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag wat de aan voer 3.500.000 eieren. Kippeneieren van f2.— tot f 5.— Eendeneieren van f 3.tot f4.— VENRAY. 9 Februari 1935. Bij Kon. Besl. Is benoemd tot notaris binnen het arrondissemeot Breda, ter standplaats de gemeente Princenhage, onze vroegere dorpsge noot de heer J. S. H. M. Esser, can- didaat-notaris te Princenhage. ISTATENKIESKRING HORST. De definitieve lyst der candidaten. In den Statenkieskring Horst werd de definitieve lijst der candidaten voor de Provinciale Staten als volgt samengesteld 1. J. H. Boonen, landbouwer, Velden2. H. Drabbels, landbouwer, Meterik-Horst3. W. P. Evers, burgemeester, Sevenum 4. Göbbels, landbouwer. Well5 P. J. Haenen, landbouwer, Sevenum 6. O. L. P. van de Loo, burgemeester, Venray 7. W. NuijeDS, geneesheer, Venray; 8. J. F. H. Obers, landbouwer, Sevenum9. H. B. Odenhoven, wethouder, Venray10. P. Pubben, wethouder, Merselo-Venray P. J. Rutleo, landbouwonderwijzer, Wans- sum 12. Th. P. H Rutten, indus trieel, Horst13. B. Th. Sloot, koop man, Grubbenvorst14. R. SteiDman, industrieel, Gennep 15. H. Terra, Blerick 16. F. X. L. N. J. Tbomeer, industrieel, Horst. Aanbesteding. Maandagavond werd alhier in café Cremers aanbesteed het bouwen van een woonhuis, winkel en bakkerij aan het Eindt, voor rekening van den heer Mart. Eibers. Bouwkundige H. Odenhoven Lzn. Ingeschreven werd als volgt: Th. Claessens, Venray f 5788 Gebr. Spee, Venray f 6047 Th. Maassen, Venray f 6390 F. Verstraelen, Blitterswijk f 6600 H. Maas, Blitterswijk f 6616 L. Volleberg, Venray f 6640 J. Klaassen, Overloon f 6650 P. Potten, Venray f 6680 J. Gerrets, Overloon f 6740 J. Oudenhoven, Venray f 6825 P. Oudenhoven, Venray f 6865 Th. Kersten, Overloon f 6899 L. Maassen, Venray f 6920 J. Houwen, Oirlo f 6990 M. Veldhuizen, Maashees f 6990 Chr. Reijnders, Wanssum- f 6999 P. Volleberg, Venray f 7099 P. Koenen, Holthees f 7100 Th. Vissers, Wanssum f 7200 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Jonge Boeren Heide. Maandag hield deze vereenigiog hare jaarvergadering. De voorzitter opende met den chr. groet en heette allen welkom, meer speciaal de geestel. en technische adviseurs. Na het zingen van 't Jonge Boeren lied werd het verslag der vorige vergadering voorgelezen. Gevraagd werd of er ook nog lezingen ge geven worden, waarop de voorzitter mededeelde, dat de heer Ach e a binnenkort een lezing zal houden over fruitteelt. De heer J. Derks bracht namens de commissie van comptabiliteit verslag uit over de bevindingen in de boeken en bedankt den secretarh voor zijn keurige boekhouding. Het jaarverslag werd voorgelezen, waar uit bleek, dat ia het afgeloopen jaar aan zaad- en pootgoed werd omge zet 7662 kg. ter waarde van f 1101, met een winst van f 27.32. De proeven voor de a.s. tentoon stelling werden door den heer J, Wijnhoven besproken en uitgedeeld, welke allen zullen worden genomen op de bedrijven der leden. In de plaats van het aftredend lid van de commissie van comptabiliteit werd gekozen den heer H. van Meijel. Medegedeeld werd, dat a.s. Don derdag de Rijkslandbouwconsulent Ic. Dewez in de Landbouwschool een lezing zal houden en dat op 13 Febr. de retraite voor Jonge Boeren begint, waarna sluiting. Ernstige werkloozen-relletjes te Blerick. In verband met de uitkeeringen der werkloosheidsondersteuniDg in de gemeente Maasbree is het Za terdagmorgen te Blerik op de Markt tot ongeregeldheden gekomen. Reeds tegen 2 uur schoolde een lOOtal werkloozen voor het raadhuis samen, die protesteerden tegen de steunuitkeeringen, welke zij daags tevoren ontvangen hadden, nu zij in verband met de vorstperiode van de vorige week niet in de werkver schaffing hadden kunnen werken. Een deputatie der werkloozen verzocht een onderhoud met den buigemeester, welk verzoek werd ingewilligd. Dil onderhoud leverde echter geen resultaat op, aangezien de burge meester de meening was toegedaan, dat de uitkeeringen waren gedaan, zooals deze door de rijksvoorschrif- ten waren vastgesteld. Toen de deputatie na het bezoek aan den burgemeester, dien stand punt aan de saamgeschoolde menigte ter kennis bracht, werd de stemming op de Markt zeer onrustig. Kreten als „honger", „wij eischen brood" en „weg met den burge meester" klonken over 't marktplein. En de opgewonden menigte ging er ten slotte toe over het raadhuis te bestormen, ze drongen de secretarie binneD, bezetten alle gangen en trap pen van het raadhuis en weigerden pertinent het gebouw te verlaten. Ofschoon burgemeester Coenegracht ook nu nog eenige werkloozen in zijn kamer ontving ooi nogmaals te verklaren, dat hij niet bij machte was, eene andere uitkeering aan de werkloozen te geven dan de doqr het Rijk vastgestelde vorstuitkeering eD hij den werkloozen bij herhaling verzocht het raadhuis te verlaten, bleven dezen hardnekkig weigeren en namen zelfs een zeer opstandige en dreigende houding aan. De gemeente-politle van Blerick met assistentie van den veldwachter uit Maasbree trachtte door rustig en bezadigd optreden de gemoederen te kalmeeren en de orde zooveel moge lijk nog te handhaven. Burgemeester Coenegracht heeft zich daarop nogmaals met de werk loozen iD verbindiog gesteld en aan de demonstranten de toezegging ge daan hun Woensdag a.s. eene extra- uitkeering te verstrekken van f 2.50 per persoon, welk bedrag zou wor den bij elkander gebracht door een inzameling onder de inwoners van Blerick en Maasbree te houdeD. Deze collecte heeft Zondagmorgen ic Blerick plaats gehad. Eerst na deze toezegging hebben de demonstranten het raadhuis ver laten. Later in de middaguren werd het wederom op de markt een groole drukte, toen talrijke werkloozen daar bij elkander kwamen. Ofschoon de gemoederen nog zeer opgewonden waren, kwam het toch tot geen verdere ongeregeldheden. Terwijl de burgemeester zich in deze kwestie beroept op de rijks voorschriften inzake vorstuitkeering, meenen de werkloozen uit hoofde van een andere bepaling inzake de steunverleening recht te hebben op hoogere uitkeering dan die, welke hun j.l. Vrijdag is verstrekt. 19-Jarige schipper in de haven te Wanssum verdronken. Zaterdagavond had alhier een droe vig ongeluk plaats, waarbij een men- schenleven te betreuren valt. Schip per de Rwelke met het schip om te lossen in de haven alhier ligt, geraakte te water. Zeer waarscbijolijk is hij door den stormwind over boord geworpen. Toen zijn broer thuis kwam, vond hij den getroffene niet. Na overal gezocht te hebben vond hïjde pet in het water en vermoed ie een on geluk. Met een haak mocht hij er spoedig in slagen den drenkeling op te halen. In allerijl werd de dokter ODtboden, terwijl ondertusschenkunst matige ademhaling werd toegepast. Dit mocht evenwel niet meer baten en kon de dokter slechts de dood constateeren. Het medeleven met den achtergebleven broer was hartelijk en gemeend. De Noord-Litnburgsche kippen diefstallen opgehelderd Reeds langen tijd werden, in een breeden kring van Noord Limburg- sche dorpen met Venlo als centrum, de kippen- en eendenkooien onveilig gemaakt door nachtelijke bezoekers. Heel wat eenden en kippetjes ver dwenen in drie maanden tij J en men had het vermoeden, dat de dieren door Duitsche kooplui aan de grens werden afgenomen. De dieven gingen bij het plegen van hun rooverijen zeer geslepen te werk. Nu eens waren ze buitenge woon actief en verplaatsten hun operatieterrein eiken nacht geheel onsystematisch 20 a 25 K M. verder, dan weer bleef het een week tot 14 dagen volkomen rustig De politie, gemeente* eldwacht, rijksveldwacht en marechaussée, wa ren zeer actief in het opsporinswerk, hoewel er weinig van uitlekte. Dit was ook wel aanbevelingswaardig, Men had blijkbaar met een geraffl neerd stelletje te doen en moe3t dus met de noodige voorzorg te werk gaan. Verleden week Donderdag kreeg de veldwachter uit Blitterswijk, met zijn collega uit Broekhuizen een be langrijke aanwijzing, wat hun aan leiding gaf, de kippeokool van den koopman C. te Broekhuizen eens nader te onderzoekea. Er waren n.l. weer kippen gesto len, thans te Swolgen bij een zekere K De inbraak in de hokken had plaats gehad in den Dacht van Woens dag op Danderdag j 1. Van de ont vreemde kippen had er één echter een bijzonder kenmerk. Een der die ren liep n 1. een beetje mank en nu wilde het toeval, of beter gezegd het resultaat van een nauwkeurig oDder zoek, dat de bwuste kip ontdekt werd in de kooi van den koopman C. te Broekhuizen. Men liet den gedupeerden K. en zijn huisgenooten uit Swolgen komen om eens een kijkje te nemen in de kippenverzameling van C. Verschil lende kippen werden nu pertinent herkend als zijode het eigec-dom vaD K Bovendien waren de dieren nog gemerkt met de nummers van het vermeerderingsstation waarvan zij afkomstig waren. C. werd onmiddclijk in verzekerde bewaring gesteli naar Roermond verdere onderzot geveDS aan 't lio De roofover; De rechtbank hedenochtend ulfe zaak van den rco iN.-B.). De beid 3ie en f. Geelet wegen? gebrek s sproken. De Gl~ vrijspraak geësclt Jongen in dt Maandagmiddi; Quaedvlieg, woe bij Valkenburg, bi op weg naar hus spelen in de Geil dronken. Den ht derwijzer van dei die even na het< en gekleed te w het niet gelukkei halen. Poging b Door de gems? werd voor den ii titie geleid C. R te Vierlingsbeeifc poging tot doot' op den politieag: Januari 1935. Na door den f rals'aris te zijn j ingesloten in het te Den Bosch. Nieuwe ini In eene voorns te Oss is door dei gevestigd een nk houtbewerking ea vaardigen van behoeve van de Tot dusverre t naar wij vernemt uit het buitenlanc Steigertouwen li Op bet werk zijnde huizen de: de Nieuwe Brott kwamen de vang van hui dagmorgen tot 1 alle steigertouwt waren doorgesnt politie heeft dec schillende perso» men om de scht laad. die hoogs zou gehad hebbe was ontdekt, te Ned. arbeidec De Minister Zaken deelt med bevredigende t<x trekkiog tot de i verrichten van landers in Duid de groote teg: voordoet tusschei Nederlanders op beidsmarkt en Vi Nederland, de Regeering het V zal, naar de Ivïfl een onderwerp 1 maken tusschent De nood d< De te Arnhei jing van de van den Chrii Tuindersbond I schen weg de H. M. de Koi van de zandb grootste deel bestaan vindeD ic te verlichten do te doea afnemei der graanrechti den in moeiliji boeren over j taalde graanrecli en over 1935 compensatie te 'J Botsing tussci DinsdagmidHj ongeval met plaats gehad. D Groenestijn wer weg aangereden merkt G 5051! tegen den gr( slag gedood, van de auto, di den een villa fc zij door een d( De auto, die zv is in beslag gei De ham vooi Het geschiedi groote rivier, d; tenen den tijd varken, dat goi slachten. Dat ii nog de goede als overal eldet overdad gheid i lijk eten. De ki gemaakt om t^j de worstmacbio tig uren, er wol de hammen wo

Peel en Maas | 1935 | | pagina 8