Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. ER' Aspirin ÜACfÖNQft (manufacturen (YOQRDÊÊLlGSr/ [jACFÖNtk^j manufacturen i VOORDELIGST/ Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Voor de Stemming in de Kiesvereeniging. De nood der boeren. Verstopping Mgr. Verriet. Provinciaal Nieuws Zaterdag 2 Februari 1935 Zes en vijftigste Jaargang No 5 I BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERT KNUtiN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7»/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 61 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Een verkiezing voor Provinciale Staten heeft voor den kiezer ver schillende kanten. Hij heeft daarbij verschillende factoren in het oog te houden en te wegen. Vooreerst heeft een Statenverkie zing een belangrijke ptincipieele zijde. De leden van de Provinciale Staten verkiezen de leden van de Eerste Kamer der Staten Generaal. Dit college heeft zijn oordeel uit te spreken over de geheele Neder- landsche wetgeving. Alle wetten, door de Tweede Kamer aangenomen behoeven ook de goedkeuring van de Eerste Kamer. Ook deze Kamer geeft dus mede de richting aan, waarin Nederland wordt bestuurd. Zij drukt haar stem pel op de beginselen, welke de Nederlandsche regeering leiden in het bestuur des lands. De katholiek heeft alles te doen wat in zijn vermogen is opdat Nederland volgens de cbrrstelijke beginselen, dus volgens de geboden God? bestuurd worde. De katholieke kiezer doet die door te zorgen, dat In de Provin ciale Staten van Limburg degelijke katholieken gekozen worden. Bij uitbrengen van zijn stem zal bij dus deze principieele zijde der verkiezing wel zeer zwaar laten wegen, ook bij de stemming in de Katholieke Klesveteeniging. Limburg behoort bij de Eerste Kamerverkiezing tot de provincies van groep I, tegelijk met Noord Brabant, Zeeland en Utrecht. Deze vier provincies kiezen samen haar Eerste Kamerleden volgens het daar voor ingevoerde stelsel, waarin één stem van groot gewicht is. Zoo geldt de stem van één Limburgsch Statenlid bij de verkiezing van de leden der Eerste Kamer voor hon derd. Op 26 Juli 1929 werden in Lim burg bij de verkiezing voor de Eerste Kamer uitgebracht 38 stem men op de Katholieke lijst, geldende voor 3800,1 op de christelijk histo rische lijst, geldend voor 100,4 op de lijst der S.D A.P., geldende voor 400,1 op dé liberale lijst geldende voor 100. Het aantal gekozenen hangt mede af van de stemmen uitgebracht in Noordbrabant, waar een stem geldt voor 117, in Zeeland waar een stem geldt voor 59 en in Utrecht waar een stem geldt voor 86 Er volgt uit, dat één katholieke stem meer of minder op de Eerste Kamerverkiezing van invloed kan zijn en tot gevolg kan hebben, dat b.v. een katholiek of een socialist meer of minder wordt gekozen. Dat het, vooral In een tijd als wij beleven, noodig is voor een katho liek om flink partij te kiezen als katholiek, behoeven we thans niet uitvoerig te betoogen. De feiten, die we dagelijks rond ons zien gebeuren, schreeuwen het ons toe. Er waart door de wereld een geest, die ous duidelijk te kennen geeft, dat er een geweldige strijd gaande is tusschen christendom en heidendom, die <o sommige landen een verschrikking heeft aangenomen, die de Christenvervolging van het heidensche Rome al weinig achter zich laat. Behalve deze hoogst principieele beteekenis voor het landsbelang heeft de Statenverkiezing natuurlijk een groot belaDg voor de provincie zelve. De Provinciale Staten werken mede aan de provinciale huishouding. Van hen hangt de toestand af van een zeer groot deel van het wegennet der provincie, zij zorgen voor allerlei belangeo van de Indus- trie, landbouw en van andere stan den. Zij moeten medewerken voor een goede gezondheidszorg, voor economische belaDgen als electrici telts-, gas» en watervoorziening, Zij oefenen Invloed uit op allerlei in stellingen door een regeliug van: provinciale bijdragen, in één woord, zij zijn mede verantwoordelijk voor den economlschen en fioantieelen toestand van het gewest. Bij de keuze van een caodidaat, ook in onze Kiesverenigingen, heeft de Limburgsche katholiek er wel ter dege aan te denken, dat hij personen kiest, van wie hij zich redelijker wijze overtuigd mag houden, dat zij zich, met de voorlichting, welke hun Wat de stem der leden dient te bepalen. - Het Katholieke beginsel en het provinciaal belang. Geen overwicht aan persoonlijke motieven. gegeven wordt, een goed oordeel kunnen vormen over alles, wat de provinciale buishouding aangaat. Het moeten dus mannen zijn met gezond verstand en een degelijk oordeel. De leden onzer Kiesver- eenigingen zouden natuurlijk onrede lijk en onverstandig handelen, wan neer zij dat uit het oog verloren. Maar soms kan de kiezer al eens in de bekoring komen om minder redelijk te handelen in zijn keuze. Behalve met de principieele en de provinciale belangen, waarmede hij rekening dient te houden, is er immers nog een derde factor, die hij dikwijls zeer zwaar laat wegen. Velen kiezen graag personen, die zij als hun vrienden beschouwen, of omdat zij in hun gemeente of in de omgeving daarvan wonen, of omdat zij van denzelfden stand zijn, of omdat zij zoo flink kunnen spreken, of om welke reden dan ook, waarbij de persoonlijke voorKeur van het lid dér Kiesvereeniging een gewichtige rol speelt. Het is mogelijk, dat zoo iemand zich daardoor al te veel Iaat beïnvloeden, zoodat de beide eerste factoren, die op de eerste plaats een stemming moeten beheerschen, in het gedrang kunnen komen, n.l. het principieele en het provinciale belang. Niemand scheidde dus de drie omschreven factoren van elkaar. WaDneer we dus geneigd zijn om een bepaalden candidaat té steuneD, dan moeten we ons degelijk afvragen: zou deze in alle omstandigheden medehelpen en zorgen dat er degelijke katholieke leden van de Eerste Kamer gekozen worden Is hij in staat om de voorname belaDgen welke aan de leden der Provinciale Staten ter bespreking en beslissing worden voorgelegd, te beoordeelen en te overzien We staan nog op eenigen afstand van den dag der stemming in onze KiesvereeDigingen. We kennen zelfs de lijst der caodidaten nog niet, die ons op dien dag zal worden voor gelegd, om er volgens het opnieuw ingevoerde puntes:stelsel een bepaald aantal uit te Kiezen. Het is dus nu de geschikte tijd om de leden van onzen grooten Kiezersbond er op te wijzen welke overwegingen hen moeten leiden in een zaak van ge wicht als het uitbrengen hunner stem voor de samenstelling der Katholieke candidatenlijst voor de Provinciale Staten. Tegelijkeitijd is het thans de geschikte tijd voor onze leden om er zich goed van te doordringen, waar mee zij bij het uitbrengen van hun stem rekeniDg moeten houden, willen ze stemmen, zooals een degelijk en verstandig katholiek betaamt. Het goede voornemen thans gemaakt make hen sterk tegen den tijd dat zij voor bepaalde candidaten warm worden gemaakt. Onze tijd is er wel naar om van eiken katholiek te verwachten dat hij als staatsburger een krachtig en beginselvast standpunt inneemt- ROELAND. De ontstellende nood van de werkers in den landbouw. De crisisvergadering in den Bosch waar het op staat. Een dreigend conflict tusschen de Boerenbon den en de ambtenarenkliek. Wat er gedaan moet worden. De hooge hypotheekrenten en de moraliteit. In Den Bosch heeft de katholieke Ned. Boeren en Tuindersbond een crisisvergadering gehoudeo, waar voor enorme belangstelling bestond. Op die vergadering is onverbloemd, krachtig en waardig gezegd, wat er leeft in de harten der boeren. De voorzitter wees op het ontoe reikende van de genomen regeerings- maatregelen. De nood in de gezin- Den der kleine boeren is zeer hoog gestegen. Er kan niet meer lijdelijk worden toegezieD, dat de kleine boeren in de werkverschaffiog terecht komen. Spr, ging in felle bewoordingen te keer tegen de bestrijders van de landbouwcrisiswetgeving, tegen de nieuwjaarsredevoeringen van de voorzitters der Kamers van Koop handel te Amsterdam en Rotterdam. Spr. vroeg zich af. of deze voor zitters niet volslagen blind zijn, wat het economisch inzicht in de belan gen van Nederland betreft. De boei ontvangt voor zijn veredelde pro ducten ongeveer 2/3 waarde van wat hij in 1913 ontving en men acht dit bedrag in Rotterdam en Amsterdam nog te hoog. Men vergeet één ding en wel, dat zonder regeeriogsmaatregelen de land bouwproductie in Nederland niet meer zou kunnen bestaan. Daarna behandelt spr. de uitvoe ring der landbouwgrisiswetten. De bond staat op het standpunt, dat de overheidsbemoeiing zich moet be perken tot het onmisbare en zooveel mogelijk in handen moet worden gelaten van belanghebbenden en dat de centrale en provinciale landbouw organisaties zooveel mogelijk in de gelegenheid moeten worden gesteld haar adviezen te geven. Thans voert een zeer klein aantal staatsambtenaren een dictatuur over het bedrijfsleven van den land tuinbouw, welke men niet juister kan kwalificeeren dan als staatssoci alisme voor rekeniDg der boeren. Wij achten het niet uitgesloten, dat wij ons zelfs zullen terugtrekken en onze medewerking aan de uit voering der crisiswetten zullen op zeggen. Want ondanks alle minis- terieele verklaringen gaat 't radicaal mis, daar er niets van terecht is gekomen. Spr. spiak over de groote macht van het college van regeeringscom missaris in Den Haag, wier bevelen oogenblikkelijk moeten worden uit gevoerd, zonder dat et overleg wordt gepleegd met de centrale Iandbouw- of crisisorganisaties. Op een goeden dag leest men de bepalingen in de Staatscourant. Het gevolg daarvan is dan ook ,t bestaan van een dictatuur, een bureaucratie, en geen levende, organische ontwik keling, om met de woorden van Prof. Aalberse tr spreken. Men staat soms versteld, wanneer men kennis neemt van verschillende beslissingen. De kleine boer. Speciaal over den nood der kleine boeren heeft spreker behartensv^aar dige dingen gezegd. Op dit punt geven wij een wat ruimer citaat Onze meening is nog altijd deze, dat ons volk zoo groote belaDgen heeft bij 't instandhouden van de mogelijkheid om op kleine bedrijfjes, een talrijke zelfstandige bevolking te voeden, dat aan dit belang alles ondergeschikt is. Het gaat hier om tienduizenden gezinneD, welke tot op heden zich konden handhaven op hun bedrijfje, waar zij met harden arbeid en uiterst sober leven rond konden komen. Dit is de groep der meest econo misch zwakkeren, een talrijke groep, die aan den rand van deD afgrond staat, waar men handenwringend tot de slotsom komt. dat de verplichtin gen niet meer kuDnen worden nage- komen, ook al lijdt men honger, al heeft men geen kleeren voor de kinderen. Bij talrijken hunner is geen geld meer om iets te koopen. Noodig is voor deze menschen een productieregeling, los van den vroegeren grondslag, voor zoover deze gebaseerd was op toevallige omstandigheden waarbij rekening wordt gehouden met een noodzakelijk minimum, terwijl voor het toege- wezene een hoogere prijs moet worden betaald. Dit is recht, zij lijden honger en ontberiDg. Ieder Christenmensch moet dit voor hen vragen. Als bijzondere maatregelen om het voortbestaan dezer kleine bedrijfjes te verzekeren zulien o.m. noodig zijn: bij beperking van den melk- steun deze beperking niet toe te passen op de kleine bedrijfjes b. aan deze kleine bedrijfjes een toeslag van f 30 per koe te geven op basis van 1 cent per Liter, uit gaande van een gemiddelde van 3000 L. melk per koe en per jaar); c. bij de toewijzing van het te houden aantal varkens aan deze kleine bedrijven zooveel varkens toe te wijzeo tot de varkenshouderij voor deze bedrijfjes weer een mede-middel van bestaan wordt d. verruiming van de heffingvrije hulsslachtingen (bij de berekening van het bedrag waarbij hefflngvrije huisslachtingen worden toegestaan, ook den kinderaftrek in rekening brengen) bij de maatregelen beper king van den kippenstapel deze kleine bedrijven een zoodanig"; ;tqe* wijzing te doen, dat de kippenhouderij voor deze bedrijfjes weer een mede middel van bestaan wordt f. bij de voorgenomen nieuwe regeling van de aardappelteelt heffing per H.A. voor Teeltvergunning) de eerste 20 Aren vrij stellen van heffing, voor zoover deze bedrijfjes niet meer dan een halve H.A. aard appelen verbouwen g. steun te verleenen aan de tabaksteelt h. de teeltbeperkin g voor de kleine tuindersbedrijven worde niet verhoogd zoo mogelijk worden deze bedrijven van beperking vrijgesteld. Ten aanzien van den melksteun becijfert spreker dat men de plaDk niet ver mis zal slaan, indien men aanneemt dat de vrijstelling der kleine bedrijven bij 10 pCt. vermindering bij verdeeling over ons geheele land zal neerkomen op ongeveer 1 pCt steun verlies voor de grootere be drijven. Het is inderdaad juist, dat zoo< danige maatregel dan de verliezen in die bedrijven weer vergroot. Doch dan zal men een oplossing moeten vinden, waardoor uit het Landbouw- crisisfonds zoo noodig gelden wor den beschikbaar gesteld, om daaruit de meerdere ultkeering aan de kleine bedrijven mogelijk te maken. Ditzelfde geldt voor de extra-steun van f 30 per koe. Teeltbeperking, De beslissing van den minister ten aanzien van de beperking der steun- verleeDing voor de melk op de basis van de productie 1933 1934 acht de bond in principe goed, daar dan de mogelijkheid ontstaat af te zien van voorschriften ten opzichte van de grootte van den veestapel. Dit moet aan den veehouder zelf wordeD overgelaten. Hierbij pasl dan tevens geen teelt regeling voor kalveren deze dient te woiden afgeschaft. De spreker wil den minister op het hait drukken laat de teeltregeling voor 1935 niet doorgaan heel de boerenstand zal den minister dankbaar zijn voor dit verlossende woord, Diverse wensclien. Wat de zuivelproductle betreft, spr. vraagt de regeering of het, indien wij dit jaar weer boter naar Engeland zullen uitvoeren tegen abnormaal lagen prijs, dan geen aanbeveling verdient al deze boter of een belang rijk deel daarvan aan de werkloozen en steuntrekkers te verstrekken in plaats van margarine. Wordt deze boter dan lichtrose gekleurd, dan behoeft voor verkoop niet te worden gevreesd. Ten slotte drong spr. nogmaals krachtig aan op het spoedig tot stand komen van een pachtwet. Daarnaast oordeelde bij het vraagstuk der hypotheekboeren Dog klemmender. Wordt deze materie niet afdoende geregeld, dan zullen duizenden zich van hun bezit zien beroofd. Vertrouwen. In zijn slotwoord drong spr. bij de leden aan op eenheid en vertrou wen in hun leiders en ook in onze Regeering en onzen Minister van Economische Zaken die staat voor een zoo grootsche en moeilijke taak, welke hij in het belaDg van ons volk op zijn schouders genomen heeft. Laat ons werken doch laat ons ook bidden dat God uitkomst moge geven opdat wij na dezen wederom een gelukkiger tijd mogen beleven. Debatten. Vooral bij de debatten kwam scherp naar voreD, in welk een ge moedstoestand de landbouwers ge komen zijn. Het vrijwel negeeren van de leiding der organisaties bij het treffen der regeeringsmaatregelen heeft een stem ming verwekt, welke doet vreezen dat de geheele Katholiek georgani seerde landbouw zich tegen de regeering zal keeren. Zulk een con flict tusschen de Boerenbonden en de regeeriDg of liever: tusschen de organisaties en een ambtenaren cl que, zou geweldige gevolgen kunnen hebben. Moge deze vergadering de regee ring nog tijdig de oogen openen. Hypotheekrenten. Men is thans met het uitgeven van geldleeningen weer aan het 3i/2 procent rentetype aangeland. De provincie Zuid-Holland geeft o.a. voor ruim twee en een half millioen 3i/i procents obllgatiën uit tegen een koers van 983/4 procent. In de „N. Tilb. Crt." wordt daar over gezegd „Nadat men overal reeds tegen 4 procent aan het leenen is geslagen wordt in andere steden ook reeds van 3i/t procents leeniugen gesproken. Waar het aldus is wordt de vraag van het handhaven van de hoogere teutetypes meer dan 5 procents leeningen zijn nog heel gewoon j— er een van doodeenvoudige moraliteit Vooral voor hypotheekrenten geprivilegieerd kapitaal wordt deze vraag dtiagend. Siecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. jaagt de griep op de vlucht l m En nog dringender overal waar de soms zeer geniepige aflossingsvoor- waarden het menig schuldenaar, die zijn vaste goed in waarde ziet af smelten, feitelijk onmogelijk maken zich den strop van den hafe te doen Er zijn nog hypotheken Ioopende van 5ija 53/4 procent... en dat zijn die juist met „geniepige aflo3?ing 1" „Doodeenvoudige moraliteit", zou men daar tegenwoordig niet meer aan denken Wat zeggen directies van hypothe- kbanken, notarissen en andere hypotheek leveranders vaD deze moraliteit stoelgang regelt men vlug. zonder kramp of pijn met Mljnhardt's Laxeertabletten Prijs p. doos 60 ct Bij Apoth. en Drog Plechtigheid in het Bisschoppelijk Paleis. De Amlgoe de Curasao schrijft Heden morgen om half 10 had er een intieme plechtigheid plaats op het Bisschoppelijk paleis. Zijne Excellentie de Gouverneur van Curasao, vergezeld van Mevr. Van Slobbe en van zijn adjudant, de Weledelgestrenge Heer Bos, kwam Monseigneur een bezoek brengen en hem de vereerende tijding mededee leo, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd had aan Mon seigneur Verriet de hooge onder scheiding toe te kennen van Ridder de Orde van de Nederlaodsche Leeuw. Zijne Excellentie hield daar- bij de volgende toespraak Monseigneur, deze hooge onder scheiding wordt U op de eerste plaats verleend om uwe persoonlijke v rdienslen. Jaren hebt U al uw krachten in dienst gesteld van het Curagaosche Volk en U bent niet op de achtergrond gebleven. Om slechts enkele uwer verdiensten te noemen: de stichting van het Zee- manshuis, de R.K. Volksbond, de oprichting van de Ambachtsschool, uw persarbeid en zooveel meer. Door dit alles hebt U de dank van ons Bestuur en van de Nederland sche Regeering verdiend. Maar ook om de verdiensten van de missie te eeren wordt U deze onderscheiding toegekead. Om het groote beschavingswerk dat de Missie op Curasao heeft tot stand gebracht, heeft zij Nederland en Curasao dichter bijeengebracht en hiervoor heeft H. M. de Koningin U heden willen huldigen. Monseigneur sta mij toe de rid derorde persoonlijk op uw borst te spelden. Nadat Mgr. de felicitaties in ont vangst had genomen van Z.E. de Gouverneur en gezelschap, waarbij ook Pater Wah'en en Pater de Bruyn tegenwoordig waren, dankte Mgr. in enkele woorden voor de hooge eer, die hem was bewezen. In zijn groote eenvoud sloeg Mgr. zijn persoonlijke diensten niet hoo- ger aan dan die over elk ander, maar voor het werk van de missie aanvaardde Mgr. gaarne de hulde en erkenning der hooge Regeering. Mgr. vroeg Z.E. de Gouverneur zijne oprechte dank over te brengen aan H. M. de Koningin. Wij voegen onze eerbiedige ge luk wenschen bij die van de vele, welke Mgr. Verriet zullen bereiken en zijn er van overtuigd, dat het Ridderkruis van de Nederlandsche Leeuw zelden waardiger borst heeft gesierd. Ad multus annos VENRAY, 2 Februari 1935. Snoeien van hagen en struik gewas. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering de volgende bepalingen van het Provin ciaal Wegenreglement van Limburg: „Al de binnen den afstand van 1 M. van de grens der wegen en voetpaden In 't algemeen staande hagen, moeten telken jare, aan de wegzijde ter hoogte van minstens 150 M. boven den grond, waarop ze geplant zijn, opgeschoren worden, in dier voege, dat op 1 Juli aan die zijde slechis hoogstens 0.30 M. hout buiten den stam mag aanwezig zijn. Vóór datzelfde tijdstip moeten jaarlijks insgelijks weggeruimd wor den de over de wegen, voetpaden, slooten en greppels hangende boomen struiken, hagen of takken. Met het oog op het thans voor het snoeien zeer geschikte seizoen, vertröuwen wij, dat in het belang van de wegen en voetpaden, zoo wel als in het belang van de belende gronden dit jaar het opscheren als bovenbedoeld tijdig en naar behooren zal plaats hebben, opdat geen enkel proeesverbaal wegens niet-nakoming dezer voorschriften zal behoeven te worden gemaakt. Venray, 29 Januari 1935 Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris. VAN HAAREN GROOTE MISSIE-WEDSTRIJD TE VENRAY. Wanneer de autoriteiten de noodige goedkeuring geven, zal er op Zon dag 10 Februari a s. een interes sante ontmoeting plaats hebben tusschen De Valk en de Studenten, op het Sportterrein. Wie een wedstrijd tusschen die twee elftallen ééns heeft bijgewoond, begrijpt, dat het er zal spannen. Men zie de verdere aankondiging in Peel en Maas van de volgende week De opbrengst zal ten goede komen aan de Franciskaansche Missie-Bond. LUX0R-BI0SC00P. De Directie verzoekt ons om het publiek er op te willen mijzeo, dat de gekochte plaatsbewijzen alléén geldig zijn voor den dag en 't uur waarvoor ze gekocht zijn. Op het eerste verzoek moeten deze worden vertoond, ook al zijn de plaatsen reeds ingenomen. Blijkens achterstaande advertentie wordt heden, morgen en Maandag vertoond „Eia Walzer für Dich". Men schrijft hierover in het Alg. Handelsblad het volgende Regisseur Georg Zoch heeft in deze film gelegenheid gevonden de gewichtige dikdoenerij van hovelin gen en regeeringspersonen aan de hoven van mlniatuurmonarchieëo ten tijde van het voormalige Duitsche keizerrijk aan de kaak te stellen. Hij doet dit op een geheel andere wijze dan zijn Amerikaansche col lega s, maar niettemin geestig en fijnzinnig. Vooral Fritz Odemar als ministerpresident Tabanes heeft een kostelijke rol. Heinz Rühmann als de tooneelvriend van den nieuwbakken vorst accentueert de situatie van tijd tot tijd met zijn zonderling gedrag als diens adjudant.

Peel en Maas | 1935 | | pagina 1