Edal Gemengde Berichten. Binnenland. Ons weekpraatje. Districts-Arbi Adverïe Landboui Heid Folcveelio B roeir Spe GEVONDENEen Rozenkraos, een Zaklantaarn en een Rijwiel' belastingmerk. Met de Markt alhier achtergelaten een beerenrljwiel. Inlichtingen Gemenntepolitie. GE VONDEN een gouden ring, een paar handschoenen. Inlichtingen Marechausseekazerne. Het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Petrus Banden te Venray, brengt ter algemeene kennis, dat nog enkele zitplaatsen in de Kerk onver- pacht zijn gebleven. Gegadigden kunnen zich vervoegen bij den Koster. Zoolang die plaatsen, aangeduid met een plaatje, waarop het woord „Vrij", onverpacht blijven, kan eenieder van die plaatsen gebruik maken. Op de Zon- en Feestdagen echter is in de H. Missen van 8 en 10 uur, door hen die van bedoelde plaatsen gebruik maken, telkens een recht verschuldigd van 10 cent per plaats. Dit plaatsen geld zal door den suisse der Kerk worden opgehaald. De Stille Omgang. De beide nachtelijke Stille Om gangen te Amsterdam worden dit jaar gehouden op 10 en 17 Maart a.s., terwijl de algemeene intentie, waarvoor dit jaar speciaal gebed wordt gevraagd gedurende de beide nachtelijke bedetochten luidt„Voor vrede en welvaart in de samenleving." T.B.C.-bestryding. Morgen Zondag zal alhier een „Bloempjesdag" gehouden worden ten bate van „Santos" fonds. Wij willen deze verkoop van bloempjes ten zeerste aanbevelen, daar de opbrengst geheel ten goede komt aan de T.B.C.-bestrijdlng I Evenals andere jaren was de Maandag gehouden „Allemansmarkt" wederom druk bezocht. De vee-aanvoer was niet groot, biggen waren er vee! aangevoerd. De café's hadden het druk. Alles is in de beste orde afgeloopen. Aan de Coupeurschool „Pere boom" te Amsterdam slaagde onze dorpsgenoot de heer Hub. Schols voor de American coupe. Waarschuwing. De werkgevers, die een verzeke- ringsplichtig bedrijf volgens de Ongevallenwet 1921 uitoefenen, worden er aan herinnerd, aan hunne verplichting deze maand hunne loon lijsten, ingevuld tot 1 januari 1935, ten Postkan tore of ten kantore van den Raad van Arbeid in te leveren. Aangezien de vervaldagen der premie krachtens de Land- en Tuin- bouwongevallenwet 1922 zijn ge wijzigd en gesteld op 1 Januari en 1 Juli, moeten ook de werkgevers, die een verzekeringsplichtig bedrijf volgens deze wet uitoefenen en bij de Rijksverzekeringsbank zijn aange sloten, in den loop dezer maand hun loonlijst over het tijdvak van 1 Nov. 1934 tot 1 Jan. 1985 ingevuld en onderteekend ten Postkantore of ten kantore van den Raad van Arbeid inleveren. Maandagmorgen kreeg een tweetal arbeiders van hier op de Steenfabriek te Overloon ruzie, waar bij zekere H. bloedend werd verwond. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Het 75-jarig bestaan van Venray's Fanfarecorps. In zaal »Wilhelmina" was j.l. Dinsdagavond een vergadering be legd door het Bestuur van Ven ray's Harmonie (vroeger Fanfare corps) teneinde te bespreken het feestelijk herdenken van het 75 jarig beslaan, in dit jaar te vieren. De verschillende heeren, die door het bestuur uitgenoodigd waren om in de diverse comilés zitting te nemen, hadden, zoover zij niet verhinderd waren, allen aan het verzoek gevolg gegeven. De voorzitter, de heer Dr. H. Sala, sprak bij de opening woorden van dank aan allen voorde reeds beloonde belangstelling. Hij gaf hierna een overzicht van de fees telijkheden, welke men voorne mens was te houden. Op 29 en 30 Juni zal een groot Festival georganiseerd worden, terwijl op Zondag 7 Juli het concours zal plaals hebben. De uitnoodigingen hiervoor zijn reeds verzonden. In het uitvoerend (hoofd)comilé werden hierna benoemdals voorzitter de heer V. Pijls, als ondervoorzitter de heer J. Ver meulen, als secretaris de'heer H. Kraykamp, als penningmeester de heer H. Janssen, Gouden Leeuw. Verder werden nog diverse andere comilés 0 8. voor pers en propa ganda, regeling terrein enz. vast gesteld. Deze zullen de functies later nog verdeelen. Tot slot werd nog besproken de Beiersche avonden op Vasten avond Zondag en Maandag in de Wilhelminazaal te geven door Venray's Harmonie. Deze, iets nieuws voor hier, beloven zeer mooi te worden. Hel geheele programma staat nog niet vast, doch wel kan reeds gezegd worden, datmenzich zal kunnen vermaken. We komen hierop nog terug. Als allen meewerken beloven de fnesien schitterend te zullen slagen. Aan de sehool van hel St. Josephgeslicht werd tewerkgesteld d« onderwijzeres Mej. E. Camps van hier. Weer Bioscoop in Venray. Blijkens achterstaande advertentie zal het Luxor-Theater heden Zater dagavond wederom openen. Deze inrichting, thans geheel ge restaureerd en prachtig beschilderd, is nu ook voorzien van de aller nieuwste Philipsgeluld installatie, zoodat de „sprekende films" ook hier volmaakt worden weergegeven. We twijfelen er niet aan, of deze kostbare verbetering zal door het publiek van Venray en omstreken ten zeerste op prijs worden gesteld. Het plan der directie is om elke week Zaterdag, Zondag en Maandag voorstellingen te geven. Hedenavond bij de heropening zal vertoond worden „Lelse flehen meine Lieder", een populaire Ufa-Schlager waarvan wij hier een korte uitleg geven Franz Schubert, het onsterfelijke genie, wian het in ziin leven allesbe halve goed ging, leert op zekeren dag op zijn traditioneelen gang naar het pandjeshuis Emmy, de dochter van den pandjeshuisbaas Passenter kennen. Schubert krijgt opdracht in het paleis van vorstin Kinsky te concerteeren. Dit brengt hem zeer in verlegenheid, want rok, hooge hoed, pantalon, schoe nen en alles, wat er nog bij behoort, hangt en ligt in het pandjeshuis. In weerwil van Schuberts herhaald ver zoek, weigert Passenter de kleeren zonder geld terug te geven. Eeuwig zegeviert de liefde over het gezond verstand, en de verliefde Emmy voorziet hem van alles, wat er voor een concertavond bij vorstin Kinsky noodig is. Bij de eerste accoorden van zijn nooit voltooide symphonie in B-mineur luisteren de gasten geboeid toe, totdat een schelle lach van een dame de voordracht onderbreekt. Met een schril accoord breekt hij het stuk af en wan neer het gelach van de jonge gravin geen einde schijnt te nemen, verlaat hij diep beleedigd het paleis. Thuis wacht Emmy op hem, en bij haar vindt hij troost voor de hem aan gedane beleediging Al zijn pogingen om zijn groot muziekwerk te voleindigen zijn vergeefsch. Hij krijgt een aanstelling als muziek leeraar van de beide dochters van graaf Esterhazy in Hongarije, doch met ontstelling merkt Schubert, dat de oudste dochter dezelfde dame is, die bij het concert bij vorstin Kinsky zoo luid gelachen had. Spoedig is Emmy Passenter verge ten, onvoltooid ligt de begonnen liefdes brief aan haar tusschen de muziek stuk ken en tusschen de jonge gravin en Schubert weeft Amor zijn draden steeds nauwer en vaster.... Bouwvergunningen. Ingevolge de Bouwverordening werd vergunning verleend aan P. J. Schreurs tot het stichten van een dubbel winkelhuis aan den Stationsweg W. Verkley te Oostrum tot he» slichten van een landhuis aldaar; I. Min te Venray tot het slich ten van een woonhuis in de Veldstraat. Statenkieskring Horst. In de Statenkieskring Horst werden de volgende candidaten gesteld voor de Prov. Staten 1 J. H. Boonen, landbouwer, Velden 2 H. Donné, commies N.S., Venlo 3 H. Drabbels, landbouwer, Meterik-Horst 4 W. P. Everts, burgemeester, Seven um 5 H. J. Fenseling, Notaris te Gennep 6 H. Frederix, landbouwer te Afferden- Bergen 7 A. Gielen, burgemeester van Grubbenvorst 8 Göbbels, landbouwer^ Well 9 P. J. Haenen, landbouwer Sevenum 10 G. H. Houben, landbouwer, Leunen—Venray 11 H. van Lokven, koopman te Venlo 12 O. L. P. van de Loo, bur gemeester, Venray 13 W. Nuyens, geneesheer te Venray 14 J. F. H. Obers, landbouwer Sevenum 15 H. B. Odenhoven, wethou der, Venray 16 A. Pools Jzr.., Venray 17 P. Pubben. wethouder, Merselo-Venray 19 J. G. A. Rullen, Burge meester, Broekhuizen 10 P. J. Rutlen, landbouw- onderwijzer, Wanssum 21 Th. P. H. Rutlen, industr, Horst 22 B. Th. Sloot, koopman te Grubbenvorst 23 Steinmann, industr. Gennep 24 H. Terra, Blerick 25 F. X. L. N. J. Thomeer te Horst 26 H. A. van de Voordt, land bouwer, Lottum Grubbenvorst 27 J. M. H. F. J. Baron de Weichs de Wenne, burgemeester, Wanssum. SMAKT. Bij den landbouwer J. v.d. Winkel alhier werd deze week door den slager M. Verstegen een varken geslacht, dat schoon aan den haak het kolossale gewicht haalde van ruim 750 pond. HOLTHEES. Onze Fanfare be sloot deel te nemen aan het in Mei a.s. te houden Festival te Vortum. OVERLOON. Woensdag hield de R KJ.3. de jaarvergadering onder voorzitterschap van H Creemets. Uit het jaarverslag bleek, dat er een batig saldo was van ruim f 80. Er werd voor f 500 zaad- en poot goed verhandeld. Met de Tuinbouw-; vereeniging zal onderhandeld worden om gezamelijk een boomsproeier aan te koopen. Het aftr. bestuurslid J. Crooymans Wzn. werd herkozen. Besloten werd tot deelname aan eene retraite en ook weer een ge- wassenwedstrijd te houden. In de Zondag gehouden ver gadering der Kiesvereeniging werden voor de Prov. Staten candidaat ge steld de heeren Kip, Megen; Ver straten, Mill; Ploegmakers, Oss; v. d. Ven, Zeeland; Remmen en Goossens te St. Anthonis en Peters, Boxmeer. De heer Max van Poll, lid der Tweede Kamer, heeft toezegging ge daan begin Februari een spreekbeurt te houden. HORST. Bij de deze week ge houden publieke veiling van een rentenierswoning en een kapitaal heerenhuis werd als het ware geen fatsoenlijk bod gedaan, zoodat belde veilingen geen voortgang hadden. Dat er momenteel weinig animo is voor koopen en huren, moge blijken uit het feit. dat alleen in de kom ongeveer 20 woningen onbe woond zijn, waaronder een tweetal groote heefenhuizen. Jacht op smokkelauto's. Op een grensweg in de nabijheid van de Noord Limburgsche grens onder Heyen hebben de Duitsche grens-ambtenaren Woensdagnacht eea gepantserde smokkelauto aangehou den. Toen deze op bevel van de beambten niet stopte werd door de ambtenaren op de banden van de auto geschoten, tengevolve waarvan de wagen aan het slingeren raakte en omkantelde. De wagen bleek te bevatten, 1000 kilogram koffie en tabak. Bij de auto vond men een afge- rukten vinger en bloedsporen. De inzittenden van den wagen waren echter verdwenen. Op den weg Roermond—Venlo heeft in denzelfden nacht een achter volging plaats gehad tusschen een smokkelauto en een auto, waarin douanebeambten gezeten waren. Onder de gemeente Reuver is toen de smokkelauto door de douane beambte beschoten, met het gevolg, dat de auto stuurloos werd en met groote vaart tegen een langs den weg staanden boom reed. De beide inzittenden werden gewond. P. uit Roermond, de eigenlijke smokkelaar, bekwam ernstige verwondingen aan het gezicht, doch kon na verbonden te zijn naar zijn woning worden vervoerd. De tweede inzittende B., eveneens uit Roermond, bekwam ernstige ver wondingen aan hoofd, handen en beenen, en moest naar het ziekenhuis te Roermond worden overgebracht. De smokkelauto, waarin zich sigarettenpapier bevond, werd ernstig beschadigd. HELDEN. De XVe Limburgsche Jaarbeurs zal dit jaar op 3. 4 en 5 Maart a.s. alhier worden gehouden Evenals vorige jaren zijn aan deze Jaarbeurs wederom paardenkeuringen verbonden, terwijl voor bet eerst eene slagersvaktentoonstelliDg op deze Jaarbeurs wordt ondergebracht. Coöp. Roermondsche Eiermyn, Onderstaand staatje geeft een ver gelijkend overzicht van aanvoer en prijzen der eieren bij de Coöp. Roermondsche Eiermijn over de jaren 1933 en 1934. Zooals blijkt is de totaalaanvoer over 1934 met 512.000 stuks teruggeloopen, daarentegen is het totaal uitbetaald bedrag gestegen met ongeveer 85.000 gulden. Deze stijging ligt bij de kipeleren waai van de aanvoer terugliep met 115.467 K.G., waartegen het totaal uitbetaald bedrag steeg met ongeveer f 84.500. Het gemiddeld gewicht per ei liep ook een weinig terug, de prijs steeg van 2 69 cent op 2.733 cent. Bij de eendeieren is het verschil tusschen 1933 en 1934 geringer. 1933 Totaal aanvoer 211.894.394 Totaal uitbetaald f 5 692 781.08 Aanvoer kipeieren 209 921-489 Aantal Kg. kipeleren 12.315.939.2 Uitbetaald bedrag f 5,645 233.47 Betaald per Kg. f 0 46 Betaald per 100 st. f 2.69 Gewicht der ei 587 Gram Aanvoer eendeneieren 1.972.905" Aantal Kg. 133676.4 Uitbetaald bedrag f 47.547 61 Uitbetaald per 100 f2 41 Uitbetaald per Kg. f 0 356 Gemiddeld gewicht 677 Gram 1934 Totaal aanvoer 211.382,478 Totaal uitbetaald f 5 777.707.01 Aanvoer kipeleren 209 649.429 Aantal Kg kipeieren 12.200-472 Uitbetaald bedrag f 5.729 707.17 Betaald per Kg. f 0,465 Betaald per 100 st. f 2 733 Gewicht per ei 58a Gram Aanvoer eendeneieren 1 733.049 Aantal Kg. 117 505 Uitbetaald bedrag f 39.354.17 Uitbetaald per 100 f 2.27 Uitbetaald per Kg. f 0 355 Gemiddeld gewicht 677 Gram Varkens met valsclie oormerken. Boete van f 4000 geëisclit. De kantonrechter te Heerlen heeft op 26 Nov. 1934 bij verstek ver oordeeld tot een geldboete van f 4000 een zekeren P. K. te Eysden (L,), die op de hoeve „Neerhaeren" te Voerendaal 61 varkens, valsch gemerkt, in voorraad zou hebben gehad. Verdachte Was van het vonnis in verzet gekomen en beweerde, dat hij met de geheele zaak niets had uit te staan, daar de varkens in eigendom toebehoorden aan een zekeren Dirk of Dirksen, een „Hollander", wiens woonplaats hij niet kende. Dirk bleef in de geheele zaak een mysterie. Een groot aantal getuigeD, waaronder niet minder dan 15 con troleurs van den crisisdienst, werden verhoord. De ambtenaar van het O.M. te Roermond vroeg bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis, waarbij verdachte tot f 4000 veroordeeld was. In deze zaak welke vooral in landbouwerskriDgen veel belangstel ling heeft, zal de kantonrechter over acht dagen uitspraak doen. Avonturier op de buffers. Bij de aankomst van den sneltrein uit Eindhoven omstreeks 7 uur des avonds in Roermond, bemerkte het stationspersoneel te Roermond op de buffers tusschen twee wagons een man, die zonder trein-plaatsbewijs bleek t: zijn, meldt de„Llmb. Koer." Bij het onderzoek, dat de gewaar schuwde politie instelde, bleek, dat de man in Eindhoven ongemerkt op de buffers van den trein was ge klommen en zoo de reis naar Roer mond had meegemaakt. Het bleek verder nog, dat de man Daar Amster dam had willen komen op deze goedkoope manier, maar dat hij den verkeerden trein had genomen en naar het Zuiden reisde in plaats van naar het NoordeD. De clandestiene reiziger was de 21 jarige L. K., geboortig uit War schau, zwervend, arbeider van beroep, voorheen Poolsch onderdaan, thans zonder nationaliteit. Hij bleek slechts 13 fraocs op zak te hebbeo. Hij is ter beschikking van den commissaris van politie in bewaring gehouden. Steenkolenmijnen liggen Zaterdag stil. Alle Nederlandsche steenkolen mijnen, zoowel de staats- als de particuliere, zullen heden Zaterdag 26 Januari a.s. stil liggen wegens afzetmoeilijkheden. TEELTPLAN AKKERBOUW 1935 Wat betreft de tarweteelt, zal evenal3 het vorig jaar wederom een derde gedeelte van het bouw land met tarwe mogen worden beteeld. Een uitzondering hierop wordt gemaakt ten aanzien van bedrijvèn met ten hoogste 1.50 H. bouwland. Het is toegestaan op deze bedrij ven telken ja re ten hoogste 50 A tarwe te telen, dus op een bedrijf met 1 H. bouwland zal 50 A. tarwe mogen worden gezaaid. Richtprys voor Tarwe. De richlprijs voor de tarwe van den oogst 1935 is bepaald op f 10 per 100 kg., berekend volgens de zelfde grondslagen als tot dusver. (Vorig jaar werd deze prijs ver laagd Van 12 op 11, na tevoren reeds te zijn verlaagd van 12.50 tot 12 gulden. De teelt van de andere granen en peulvruchten, gerst en veld- boonen, met dien verstande dat de teler hiervoor zal ontvangen een prijs liggende tusschen 7 en 8 gld. per 100 kg. resp. voor rogge en gerst, en voor veldboonen een prijs liggende Jusschen 8 en f 9 per 100 kg., blijft gehandhaafd. De richtprijs van groene erwten waaronder begrepen kroonerwten, blauwpeulerwten en Wijker vale erwten is bepaald op f 9 per 100 kg; van Schokker erwien, lange en ronde bruine boonen, platte Capucijners, Hoornsche zoowel als Mansholtcapucijners, rozijn ofwel grauwe erwten op f 10.50 per 100 kg.; van witte boonen op f 15 per 100 kg. Consumptie-aardappelen. Het maximaal voor consumptie aardappelen toe te laten areaal is bepaald op 100 000 H.A. Voor het telen is een uitpool- vergunning vereischt, waarvoor een teellheffing van f 30 per H.A. is verschuldigd. Deze teellheffing is niet ver schuldigd wanneer men niet meer dan 5 are verbouwt, terwijl bij de berekening van de teeltheffing voor elk toegestaan oppervlak een oppervlak van 5 are wordt afge trokken. Voor niet op de consumptie- markt tq plaatsen aardappelen is wederom denaturalie mogelijk, de grootte van de denaturalie-ver- goedingen kan nog niet worden vastgesteld. De uitpoot van fabrieksaard appelen wordt niet meer geregeld aan de hand van de teelt in voorgaande jaren, doch naar het hedrijf8type. Uitkeering aan Schapen houders. De Minister van Economische Zaken heeft besloten uit de op brengst der extra heffingen op den uitvoer van levende schapen en versch schapenvleesch over de jaren 1933 en 1934 een bedrag van f 460.000 ter beschikking te stellen van de commissie voor den uitvoer naar Frankrijk van vleesch en vleeschwaren, teneinde hieruit een uitkeering te bewerkstelligen aan hen, die van het houden van scha pen hun hoofd daa wel hun neven - bedrijf maken. De uitkeering zal gebaseerd zijn op het aantal lammeren, dat blijkens de in 1933 gehouden inventarisatie op 1 Januari van dit jaar in het bezit was van hen, die voor deze uitkeering in aanmerking komen. Voor elk lam zal f 1.worden uitbetaald. Binnenkort zal met de uitkeering een aanvang worden ge maakt. De honderdduizend eruit. Het hoogtepunt der spanning waarin de deelnemers aan de Staats loterij in de vijfde klasse plegen te verkeeren is voorbij. De honderd duizend is eruit. Donderdagmorgen kwam het gelukkige lot uit de bus. Het was nummer 718. Het is uitgegeven door de collec- trice mevr. H. Zonneveld—Ketelaar te Den Haag. KOUDE GOLF IN AMERIKA. Tengevolge van de koudegolf zijn in de Ver. Staten 65 menschen om gekomen. Zelfs in het Zuiden staat het kwik vele graden onder nul. Id Texas zijn duizenden stuks vee van koude omgekomen. Inzake aanvullenden steun van particulieren en liefdadigheidsinstel lingen aan werkloozen, heeft minister Slotemaker thans definitief zijn stand punt bepaald en in een circulaire aan de gemeentebesturen uiteengezet. Niet in alle gevallen behoeft door de overheid twee derde van de waarde van den aanvullenden steun te worden ingehouden eenige soepel heid wordt veroorloofd Het principe dezer inhouding echter wordt gehand haafd. We betreuren het. dat tenslotte niet een meer bevredigende oplossing gevonden is kunnen w orden, want we voorzien, dat de bereidheid tot het beoefenen van de charltas aldus een gevoelige opdoffer zal bekomen, waarvan de gevolgen zich misschieD nooit meer zullen herstellen, óók niet, wanneer betere economische omstandigheden de thans geldende steunregelingen misschien eens over bodig zullen maken. Men mag intusschen niet zeggen, dat de regeering zich het lot der werkloozen niet voldoende aantrekt. Minister Slotemaker is er blijkbaar voortdurend op uit om eenige com pensatie te verleenen voor de steun verlaging van het vorige jaar. Er zijn maatregelen getroffen voor een distributie van goedkoope groenten voor de gezinnen der werkloozen, welke maatregelen hier en daar reeds een begin van uitvoering hebben gevonden, er wordt voorts goedkoop vleesch verkrijgbaar gesteld, onlangs werd uitmuntende kaas voor haast géén geld uitgereikt en, naar thans wordt bericht, wordt ook overwogeD, of de distributie van goedkoope haring, het Hollandscbe zeebanket, onder de werkloozen voor uitvoering in aanmerking kan komen. Ontslag aan de gelmwde ambtenares De moeite niet waardzegt Coly n. Der vrouwen crisisscliuld. Ingevolge een bij het bcgrootings- debat gedane toezegglDg, heeft ministerpresident Colijn een nota tot de Tweede Kamer gericht, waarin de resultaten worden geopenbaard van een nader onderzoek van de werkzaamheid der gehuwde vrouw in overheidsdienst. In den geheelen rijksdienst, de rijkswerkinrichtingen inbegrepen, blij ken zich ruim 60.000 personen te bevinden, waaronder 326 gehuwde vrouwen. Van dezen zouden slechts 73 eventueel door mannelijke krach ten te vervangen zijn en dat vindt de Minister de moeite niet waard. Het zoude principieel noch prastisch van eenlg belang zijn. zegt hij. O.f. verliest de minister bij deze redeneering de moreele waarde van het vraagstuk uit het oog, gelijk bij dat ook blijkt te doen bij het vraagstuk van cumulatie van inko mens, hetwelk volgeDS den miaister practisch zoo weinig om het lijf heeft. Doordat soms onnoodig cumulatie van inkomsten uit overheidskassen wordt geduld, is er heftige verbit tering onder breede bevolkingslagen, welke door de crisis in het algemeen en de werkloosheid In 't bijzonder worden geteisterd; het is du eenmaal tergend voör een kerel, die weet, wat ie met zijn handen of hersens waard is, te moeten ervaren, dat hij als een maatschappelijk uitgestootene moet leven, z'n hand ophoudend voor steun, terwijl er anderen zijn, die dubbele inkomsten genieten uit een dubbelen werkkring of doordat ze in staat werden gesteld om een salaris te koppelen aan een reeds verdiend pensioen. Het is een maatschappelijk belaDg dat deze ergernis worde weggenomen ongeacht of ze van meerdere of mindere practische beteekenis is. Zoo staan we ook tegenover het vraagstuk van de gehuwde ambte nares. Voor zoover deze niet kost- winster ls of absoluut onmisbaar in eenigen tak van dienst: dus voor zoover haar arbeid er slechts toe leidt, dat eea normaal iokomen wordt toegevoegd aan bet normale inkomen van haar man, behoort o.i. in dezen tijd van maatschappelijke ontwrich ting om economische en moreele redenen haar werk te worden over gedragen aan een mannelijke kracht. Hierbij zijn geen „rechten" in het gediDg, maar het betrefc een zaak van maatschappelijke ordening. We zijn trouwens van meening, dal in het algemeen de mannelijke arbeidskracht voorrang dient te krij gen, willen we wederom tot betere economische toestanden getaken. We worden daarbij niet geleid door de conservatieve gedachte, dat de vrouw geen maatschappelijke werkkring „gast" maar eenvoudig door utili teitsoverwegingen. Van allerlei wordt aangewezen als crisis-oorzaken, maar te weinig wordt bedacht, hoozeer de vrouw, zich indringende op de arbeidsmarkt, tot het uitbreken en voortduren van de crisis heeft bijgedragen. Voor den oorlog vond men bijna geen meisjes en vrouwen in winkels, op kantoren en bureaux, in cafés en restaurants, in werk plaatsen enz. Weinig nog maar vond men ze bij het onderwijs. Toen de oorlog de jongemannen opeischte in ons land gelukkig slechts voor de mobilisatie hebben de meisjes en vrouwen zich inge werkt in allerlei werkkringen. Na den oorlog bleven ze en gedurende de eerste jaren leverde dat geen maatschappelijke bezwaren op. omdat we een tijd van hoogconjunctuur waren ingegaan, doch naarmate de „normale" toestanden zich gingen herstellen we heeten ze abnor male toestanden gingen de nieuwe verhoudingen op de arbeids markt zich wreken door werkloosheid onder de mannen. We hebben in de hierboven be doelde nota van minister Colijn ge 'ezen, dat b.v. van de 38,213 leer krachten van het openbaar lager en uitgebreid onderwijs niet minder dan 16,537 tot de vrouwelijke sexe be- hooren. Mede uit enkel» andere gegevens concludeeren we, dat van de 60,000 rijKsambtenaren circa 30 tot 35 pCt vrouwen zijD, d.l. 18 000 a 21000 Tellen we daarbij het vrouwelijk personeel van gemeenten en andere overheidsorganen, dan komen we misschien tot een aantal van 50 000 Alleen voor den overheidsdienst 1 En zouden de particuliere onder nemingen het vrouwelijk arbeiders leger niet tot enkele honderdduizen den opvoeren Het zoude dwaas zijn, om al die meisjes eu vrouwen aanstonds door mannelijk personeel te laten ver vangen, maar geleidelijk door voorkeur te gaan geven aan manne lijk personeel zullen we toch ook ten deze naar de verhoudingen van voor den oorlog terug moeteD. De crisis zou er grooteDdeels mee zijn opgelost, voor zoover deze zich allhans in de werloosheid onder de jongens en mannen demonstreert. Burgerlijke Stand Venray van 18 lot 25 Januari 1935. GEBOREN Henricus F. M. Beerkens, Gr. Straat Jozef H. A. Nabben, Oirlo Johanna W. E. Lemmcns, Ysselsteyn Gerardus J. M. Op-Hey, Oiilo Martinus H. G. Hermkens, Heide Martinus H. G Volleberg, Heide Bertha G M. Sikes, Zwarte Klef Theodora A. G. Pijpers, Gr. Straat. OVERLEDEN 1 patiente St. Annagesticht. Kerkelijke Dieasten Venray Parochiekerk Morgen Zondag maandelijksche H- Communie voor de leden v.d Euch. Sectie v.d. K.J.M.V. en na de Hoogmis vergadering, 8 uur leesmis voor de overl. leden van schutterij St. Anna, 2 uur geen Congregatie, half 3 her halingscatechismus voor de meisjes, 3 uur Lof waarna vergadering Aposto laat des Gebeds. Maandag half 8 leesmis voor Agnes- patronaat en K.J.M., 8 uur jaarg. voor Petronella Dekkers, 8 uur leesmis voor de Handboogschutterij Diana en St. Anna, kwart na 4 Lof. Dinsdag half 8 jaarg. voor Willem Hennen en Hendrina Bekkers, 8 uur jaarg. 2e klas voor Godfried Smulders Woensdag half 8 leesmis. 8 uur besteld jaarg. voor Theodorus Droessen, Anna Elisabeth en Anna Catharina Poels. Donderdag 7 uur te Veltum H. Mis, half 8 leesmis, 8 uur jaarg. 2de klas voor Jan Poels. Vrijdag 1ste Vrijdag der maand en vereering van het H. Hart van Jezus, half 7 bestelde Hoogmis, half 8 gestichte leesmis, 8 uur leesmis voor Th. Derks Directeur Coop. Veilingvereeniging, Venlo besteld door de Eierv. St. Oda kwart na 4 Lof en eerherstel aan het H. Hart Zaterdag feest van O.L. Vr. Lichtmis, de diensten als op Zondag, kwart voor tien de wijding der kaarssen. A.s. Zondag 3 Febr. om 6 uur 1ste H. Mis, 7 uur H. Mis en generale H. Communie voor de mannen der H. Familie. K. J. V. Maandagavond 8 uur Leidstersclub. Dinsdagavond 8-9 uur Godsdienstclub Woensdagavond 8-9 uur Zangclub. H. Êamilie. De volgende mannen vieren deze week hun patroonheilige. H. Goumans, L. Pouwels M. Direks, P. Pouwels, Alf. Vermeulen, L. Litjens, G. Mommen, Jos. Jacobs, W. Daniëls, Jos. Hendriks, P Swinkels, P. Hendrikx, Ant. Huibers, Ant. Jacobs. Paterskerk Morgen Zondag om 5 uur, kwart voor 6, 7 uur h. Mis met onderrichting om 8 uur de Hoogmis met preek. Om kwart over 9 h. Mis waarna vergade ring der D. O., afdeeling Mannen. De h. Mis wordt opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden Niet leden hebben zo Directeur geen vergadering voor de vro heid om te biechten aar Om kwart voor 5 gez om half 6 Lof. Dinsdag om 7 uur Kersten—Verblakt als Koordje, om half 8 g ter eere van St. Anl om half 6 gezongen Vc Woensdag volle afl feest v.d. h Hyacintha Maagd der Derds Ordt voor Maria Kersten -t van het Koordje s'Av gez. Vespers. Donderdag volle afl feest v.d. h. Ludovica wen der D.O. Om 7 uu Kersten—Verblakt als 1 s'Avonds om half 6 ge half 8 b.l. voor Karei Echtgenoote. V rijdag, 1 e Vri half 8 gez. h. Mis "W delijk Hart met Litanii half 6 gezongen Vespe Eereboete. Zaterdag feest van Generale Absolutie voc de Derde Orde. De h Zondag, om kwart vö der Kaarsen, om 8 ui kwart voor 6 gez»mg half 6 het Lof. Na Ir Blasiuszegen gegeven. Patrona Sommige leden de vereniging wisten vor krant, dat het Patron begon en waren er di Het doet ons echter g het Patronaatsnieuws den en we zijn er da; tuigd, dat ze ook zullen lezen, dat het P vier begint, d w.z. midden-patronaat, doet geval voor zeven uur v Deze week Goud^^i vergadering als naiu g KantoorMark; Worden gev Huishoudster per 1 Burgerdienstmeisje 1 keuken-werkmeis 4 dienstmeisjes bel 1 boerenknecht voc Huishoudster voor Bieden ziel Bedrijfsleider voor Voor de tewerkg» werkverschaffing Di afgestempeld wordei avond a.s. van half t Maandag en D betaling brandassi en contri Tevens opgeve Meststoffen bi taris P. SIMONS. VRIJDAG 1 FE 9 uur worden aa Ier keuring bijeeng afstam mèfll Peter Sj met de moeders, vt wezig, voor inschr vader in 't Registe preferente PETER SJOERD 1923, is de welbe gingsstier van »Ee kampioen Fokveedi Vader der kampioi beiden van »Volha compleet met rii afgehaald a f 2.5( A. Coopmans, Zi Prachtige gi Mooie drin! Prima blanl 9 Wij vrf

Peel en Maas | 1935 | | pagina 2