UCJONOft: Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. I MANUFACTUREN YQORDEELIQST/ J MANUFACTUREN YQORDEELIGST/ Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. Bij een Gouden Jubilé. Fraaie toestanden. Franciskaansche Kerstviering. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws Zaterdag 22 December 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 51 i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTtSNTltiN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7l/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Al leende de dag zelf zich niet tot uiterlijk feestvertoon wegens de voorbereidingsretraite op de H. H. Wijdingen, die op het einde der week door Z. H .E. Mgr. JWalter Panis, apostolisch vicaris van Celebes toegediend werden, toch was Don derdag 20 December voor het Missie huis te Stein een merkwaardige dag. Het eerste gouden Priesterfeest in de Nederlandsche Provincie van de Missionarissen van het H Hart. De nestor der Nederlandsche klooster provincie, de Z E. Pater Simon Henri Peeters uit Venray, herdacht het heugelijk feit, dat hij voor 50 jaren de H. Priesterwijding ontving. Een belangrijke gebeurtenis, die niet alleen zijn jongere confraters, maar ook zijo talrijke vrienden en kennissen en oud-leerlingen buiten de Congregatie met met dankbaar hart jegens God en den Jubilaris zullen meevieren. Hij is slechts zes jaar jonger dan de Congregatie zelf, waarin bij als eerste Nederlander werd opgenomen, reeds een paar jaar voordat ze zich in 1880, uit Frankrijk verdreven, op den gastvrijen en vruchtbaren Neder- landschen bodem kwam vestigen. Ze zat nog slecht behuisd in een oude fabriek op de Veldhoven te Tilburg, toen hij priester werd ge wijd en zija jonge krachten en groote gaven zou gaan besteden om ze niet alleen in Nederland, maar ook in de naburige landen en tal rijke missie-velden te verbreiden. De baanbrekers hebben 't zwaarste werk: zij moeten de moeilijkheden en hinderpalen uit den weg ruimen. De nakomers hebben slechts over gebaande wegen te volgen. Geen wonder, dat de jeugdige priester reeds spoedig op zware en verant woordelijke posten werd geplaatst, doch zijn krachten naar ziel en lichaam waren er ten volle tegen opgewassen. Het waren vaak twaalf ambachten maar zonder de traditioneele dertien ongelukken. In de eerste ontwikke lingsjaren van een nieuwe instelling, wanneer van alle kanten tegelijk stevig aangepakt moet worden, zijo energieke personen met een onkreuk bare gezondheid en een stalen wils kracht diamant waard. De ouderen hebben den Jubilaris nog gekend als Ieeraar aan de Apos tolische School en als professor in de Moraaltheologie. Al moest hij zijn vorming in het buitenland, vooral in Frankrijk en te Rome gaan halen, de Nederlandsche taal was voor hem geen vreemde geworden en een vlotte pen heeft hem heel zijn leven ver gezeld. Als Redacteur van de Annalen van O.L. Vrouw van het H. Hart, zoowel in België als in Nederland, wist hij door pittige lectuur voor de Missiewerken den noodigen steun te verwerven. Als predikant was hij steeds zeer gezocht. Als Consultor stelde hij zijn wijze adviezen ten dienste van heel de Noordelijke Provincie, welke later na verschillende splitsingen de Neder landsche werd. Jarenlang was hij Overste van het Moederhuis te Til burg en tevens Directeur van de Apostolische School. Honderden Paters en Broeders, hier ten lande of in de verre missies werkzaam, hebben aaa hem een degelijke op leiding te danken en andere tientallen, over heel het land verspreid, die volgens Gods bestel het hooge doel niet mochten beteiken, blijven hem daokbaar voor de deugdelijke vor ming, die hen later in staat stelde in de maatschappij eervolle posten te bezetten. Zijn gevoelig en vaderlijk hart wist het „suaviter" te mengen tusschen het „fortiter" van zijn energiek karakter. De voorzichtigheid maakte niet korzichtig of talmend. Versleten conservatisme vond in hem geen bondgenoot of bewonderaar eerder is hij zijn tijd altijd vooruit geweest. De Nederlandsche Provincie is aan dezen voorganger veel dank verschuldigddat ze in frissche kracht is opgegroeid en voor mufheid werd behoed, is voor geen gering deel aan den geest van dezen Jubi laris toe te schrijven. De Missie-arbeid was altijd zijn ideaal gebleven. Het liefst had hij gewerkt aan het zielenheil van de Nederlandsche onderdanen in onze Oost, waar het Moederland nog zoo'n geweldige schuld had te ver effenen. Doch toen in 1908 de missie op de Philippijnen gesticht moest worden, was de 48-jarige Pater Peeters van de eersten om zijn nog ongebroken kracht aan die heerlijke onderneming te gaan geven. Hij werkte er niet alleen als pastoor, maar ook als journalist in een nieuw- aangeleerde taal en, gedachtig, dat in de jeugd de toekomst ligt, maakte zijn strijdvaardig karakter hem tot een geduchten kampioen voor de katholieke school. Na zijn terugkeer uit de missie, was hij nog enkele jaren econoom in het Missiehuis te Arnhem en tijdelijk Rector van de R.K. Vroed vrouwenschool te Heerlen. Eq wie meenen zou, dat de thans 74 jarige in het stille klooster te Stein slechts een welverdiende rust geniet, zou zich deerlijk vergissen. Van Pastoor Roes heeft hij de lijf spreuk overgenomen, dat rust roest en hij wil frisch en lenig blijven naar geest en lichaam. Nog gaarne wordt geluisterd naar zijn nog klankvolle stem en persoonlijken preektrant. Door de werklui werd hij be schouwd als de geestelijke opzichter van de kanaalwerken rond Stein, waar hij op zijn schier dagelijksche wandeltochten door menig goed woord er den moed en den goeden geest wist in te houdeD. Zooals hij vroeger St. Paulus tot dagbladschrijver wilde promoveeren, heeft hij op zijn ouden dag, nu hij niet overal meer predikend kan rond trekken, zelf ook weer naar zijn nog lang niet versleten pen gegrepen. Verschillende bladen mochten van zijn medewerking genieten. Vooral de lezers van „De Nieuwe Mijnstreek" zouden zijn wekelijksche bijdragen niet gaarne missen. Met zija gedachten leeft hij veel in het verleden, maar om te werken voor de toekomst. De stapels ge schriften, welke de kale muren van zijn kamertje zagen vervaardigen en de collectie geschiedkundige bronnen, welke hij er wist lé verzamelen, zijn haast niet te overzien. Hij schreef er de Mémoires van zijn eigen lang leven hij bewerkte er de geschiedenis van zijn Congregatie, welke hij zelf reeds ver over de halve eeuw heeft meegeleefd. Al is de tijd om zijn omvangrijk werk aan de openbaarheid prijs te geven, nog niet aangebroken, het nageslacht zal hem dankbaar zijn. dat zoo menige herinnering, die anders verloren ware gegaan, door zijn vlugge pen werd vastgelegd. Voor den toekomstigen historicus is daar een materiaal bijeengegaard van niet te schatten waarde. Dat werk moet wel de volle liefde hebben gehad van den Jubilaris, dien we eens voor zich zelf den titel hoorden opeischeo van faoaticus veritatis, geestdriftige minnaar der waarheid. Doch we mogen thans nog niet alle goeds vertellen van zijn leven, door O.L. Heer zoo rijk gezegend. Nog een paar tonen moeten we in de loftrompet bewaren voor... voor het diamanten feest, dat we den Jubilaris van harte toewenschen en waarop zijn jong hart en krachtig gestel alle kans beloven. Baldur von Schirach, een der op perste jeugdleiders, die van die pest in zijn leiderscorps wel een en ander geweten moet hebben, blijft niet tegenstaande zijn grooten mond roeren. Dezer dagen zei hij tot de Hitlerjeugd, niet te kunnen inzien, waarom naa3t de Hitlerjeugd nog godsdienstige vereenigingen moeten bestaan. „Godsdienstige overtuiging en dienst in de Hitlerjeugd laren zich gemakkelijk met elkander vereenigen, zegt deze verantwoordelijke jeugd leider. Dat hebben volgens hem de Pro- testantsche jeugd organisaties, die in de Hitlerjeugd opgelost zijn. bewezen; en dat hebben ook de tienduizenden getoond, die uit de katholieke jeugd tot de Hitlerjeugd overgekomen zijn. „Wij kunnen niet afgaan van het beginsel, dat alle jeugd aan ons be hoort I riep von Schirach. Dat doel zullen we onverbiddelijk in het oog houden en wij zullen eiken tegenstand neerslaan." Die mijnheer met zijn tooneelnaam heeft alle reden om een toontje lager te zingen. Honderden zijner mede opvoeders van de jeugd bleken zulke jeugdbedervers, dat zij moesten op gesloten worden. 't Is een mooie daad van Hitiet, dat hij dat ook liet doen, zal men zeggen. NatuurlijkMaar dat het in zijn systeem mogelijk is, dat honderden jeugdleiders de grootste boeven bleken te zijo, geeft toch iets te denken over de heele nationaal- socialistische opvoedingsmethode. Nederlanders, die nog altijd naar Duitschland opzien als naar het voorbeeld voor het politieke leven der toekomst en het model van paedagogie, ze kregen thans inderdaad weer iets te zien. Op bevel van rijkskanselier Hitier wordt in het geheele Duitsche rijk opnieuw een razzia gehouden onder de bloem van zijn aanhangers: de leiders van de partij en vooral van de Hitler-jeugd. In enkele dagen tijds werden 700 personen gearresteerd, waaronder de bekende leiders van de S.A. en de S.S. Opnieuw ziet het nazi-bewind zich genoodzaakt honderden leiders on schadelijk te maken wegens de grofste onzedelijkheid, waarom som mige Duitsche kringen al zoovele jaren berucht zijn geweest. Zevenhonderd leiders 1 Niet zonder ontzetting kan men denken aan het bederf, wat zooveel over anderen geplaatsten rondom zich hebben verspreid. Het is een kwes tie van zelfbehoud zich daartegen te weer te stellen. Grootere rijken dan het Duitsche zijn onder zulke pest volkomen te gronde gegaan. Dat er onder de opvoeders van de Duitsche Hitlerjeugd zooveel mis dadigers van de ergste soort rond liepen, pleit allesbehalve voor de hoogste bij die opvoeding verant woordelijke leiders. Een systeem, waarbinnen zooveel verrotting blijkt te bestaan, is mins tens verdacht. Hoe kunnen daarvan goede vruchten voortkomen Godsdienstige opvoeding is daarbij zooals men weet, zoo goed als ge heel uitgeschakeld. Het nationaal- socialisme, dat den mond vol heeft van zelfverheffing, meent kracht ge noeg te bezitten in zich zelf. in zijn nationallteltswezen, zijn germaansche cultuur en rassenkweekerij om het zonder God te kunnen. Het blijkt evenwel met zoo'n op voeding verkeerd te loopen. Sinds Franciscus van Assisië het Heilig Land had bezocht en daar de plak Rad Lütro Jan, tob ar do HailaoJ geboren werd, gloeide hij van liefde jegens het Goddelijk Kind en ver langde hij vurig met het volk op aanschouwelijke wijze het Kerstfeest te vieren. Te Greccio liet bij een zijnet vrienden, Giovanni Vellita, in een rotsspelonk een kribje la gereedheid brengen, juist als te Bethlehem. Ik wil, zoo zeide hij, met mijn lichamelijke oogen eens zien, hoeveel armoede en koude het Goddelij.r Kindeke bij zijn geboorte te verdu ren had, hoe Het werd gelegd in een kribbe en rustte op hooi en stcoo met os en ezel om zich heen. Op Kerstavond was alles gereed. De stad Greccio was een nieuw Bethlehem geworden, 't Volk van heel de streek was toegestroomd en de broeders stonden met brandende kaarsen rondom de kribbe. 't Bosch weerklonk van Kerst liederen en de echo der rotsen beantwoordde het gezang. Dan werd boven de kribbe het H. Misoffer opgedragen en toen het Evangelie gezongen was, trad broeder Francis cus, als diaken gekleed, vooruit en preekte van den armen Koning, die deez' nacht geboren werd in de stad van David. Diep zuchtend, zoo verhaalt ons zijn getrouwe levensbeschrijver, Thomas van Celano, gebroken door den overvloed van vroomheid, door wonderlijke vreugde overstroomd, stond Gods Heilige bij de kribbe. En zijn stem, zijn krachtige, teedere stem, zijn heldere en klinkende stem spoort allen aan om het Hoogste Goed te zoeken. En als hij den naam Jezus wil uitspreken, wordt hij zoo aaogetast door het liefdevuur, dat de Naam hem niet over de lippen komt en hij in plaats daarvan spreekt van het Kind van Bethlehem. En het woord Bethlehem sprak hij op zulk een wonderlijken toon, dat het klonk als het geblaat van een lam en wanneer bij erin slaagde den naam Jezus uit te spreken, liet hij zijn tong over zijn lippen glijden om de zoetheid te proeven, welke die naam daarop had achtergelaten. Zoo vierde Franciscus in 1223 het Kerstfeest op een wijze, als er nog nooit Kerstmis gevierd was. Is het dan wonder, dat zijn zonen het voorbeeld van Vader volgden en steeds propaganda hebben gevoerd, niet voor den Kerstboom, maar voor de Kerstkribbe, niet voor het hei- densch Kerstmannetje, maar voor het Christus-Kerstkindje. Is het dan wonder, dat in de Derde Orde hoe langer hoe meer het vroom gebruik ingang vindt om jaarlijks, ook buiten de kerk, als broeders en zusters eenvoudig en blij het Kerstfeest te vieren. Franciscaansche Kerstviering I Ook voor Venray Is die niet nieuw meer. Het Kerst-volksorato rium van vorig jaar heeft haar naam gevestigd en bij velen een groot verlangen gewekt naar herhaling Ook dit jaar komen ze weer bij elkaar, de Tertiarissen van Venray, om een Franciscaansche Kerstviering te houden en zoo mede te werken aan de verkristelijking van het open baar leven. Als data zijn gesteld Vrijdag 28 December en Zondag 30 December. Ieder, die één van deze avonden meemaakt en meeleeft, zal, zooals steeds verhaald wordt door Celano van de Kerstviering te Greccio, met vreugde huiswaarts leeeren. Wij laten hier het program volgen van de twee Kerstavonden. I. 1. Declamatie en slotzang. 2. Hierna zingen allen De herdertjes lagen. 3. Beelden met toepasselijke Kerstliederen door het dames zangkoor van de D. O. Boodschap: het was een Maghet. GeboorteEen kindje is geboren. Drie Koningen: Drie Konin gen zagen. 4. Heel het volk zingtEt is een roos ontsprongen. 5. JongensHeer Jezus heeft een hofke. II. Kerstpel in drie tafereelen: „Kersmis in Rusland." 1. Het eerste tafereel speelt in een kamer van een manufac- tuurzaak. In alle stilte bereidt men zich daar voor op het vieren van Kerstmis, doch wordt verstoord door het binnendringen van twee Gepoe- agenten. 2. Het tweede tafereel verplaatst ons in het bureau van een Commissaris van de Sovjet- Staat. Wonderbare wijze, waarop Gods genade hier werkt 3. Het derde tafereel speelt in een kamer der gevangenis. De gestoorde aardsche Kerstviering wordt voort- ycïct lu ilcu I Icuicl. III. 1. Aansluitend bij het derde tafereel zingt het dameszang- koor der D.O. Stille Nacht. 2. Beelden met toepasselijke Kerstliederen door dames zangkoor. Franciscus in Greccio, hierbij het lied Franciscus stond bij het Kribje. Antonius en het Kindje Wonder "an deugden. Derde Orde vóór bet Kerst- kribje In dulci Jubilo. 3. Jongens Sint Jozefs leere (Guido Gezelle) Tot slot zingt het volk Nu zijt welle kome. Attentie I Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij de bestuursleden der Derde Orde. Men wordt dringend verzocht vóór de pauze niet te rooken en flink mee te zingen de liederen voor het volk bestemd. aan een Fransch Ilaliaansche toe nadering. In besprekingen tusschen Parijs en Rome wordt er naar ge streeft, dat Italië zich allereerst plechtig zal verklaren voor de een heid en onafhankelijkheid van het huidige Joegoslavië, waarop Frankrijk bereid zou zijn om de onafhankelijk- held van Oostenrijk mede te garan deeren. Als derde stap naar een vreedzame ontwikkeling der onder linge betrekkingen zou dan een Middellandscbe Zee Pact worden voorbereid. Laval gelooft ook in de mogelijk heid van een Fransch-Duitsche toe nadering en zelfs van samenwerking, doch dan in internationaal Volken- bondsverband. Hij heeft de Duitsche regeering uitgenoodigd om weer tot den Volkenbond toe te treden, waar i Duitschland absolute rechts gelijkheid zou worden gewaarborgd. Ook wat de bewapening betreft De Fransche Kamer stond intusschen deze week een aanvullingscrediet van 800 millioen voor defensie toe... Het Joegoslavisch kabinet is afge treden, vermoedelijk het meest als gevolg van de ontstemming van den minister van Buitenl. Zaken, die een straffer optreden tegen Hongarije schijnt te hebben begeerd. Deze week hebben in Belgrado trouwens duizenden menschen, bij een herden king van den dood van koning Alexander, opgewonden gedemon streerd en de consulaten van Hon garije en Italië bedreigd. Neen, de gemoederen zijn nog niet tot rust gekomen in Joegoslavië Sterker schijnt het verkregen even wicht te zijn van de Spaansche regeering-Lerroux op de revolutio naire strevingen in Spanje en op de Catalaansche zelfstandigheidsbewe ging. Het Catalaansche Statuut kreeg van de week een koauw door de aanvaarding van het wetsontwerp, waarin werd bepaald, dat een gouverneur, door Madrid te zenden, in Catalonië voortaan bestuursleiding zal hebben. *v!* Van complotten en oproerige be wegingen wordt melding gemaakt uit Bulgarijë en Cuba. China daarentegen bericht een groote regeeringszege op communis tische troepen, die in een veldslag 3000 dooden verloren. Ia de haven van Leixoes (Portugal) is het Nederlandsche stoomschip „Orania" na een aanvaring gezonken. Passagiers en bemanning werden alten gered. Nieuwe zuiveringsactie in Duitschland. Het vredes werk in Europa. En de Fransche bewapening. Joego Slavische kabinetscrisis. Catalonië onder toezicht Allerlei. Hitier heeft in Duitschland een nieuwe „zuiveringsactie" gelast, welke rigoureus wordt doorgevoerd, maar gelukkig minder bloedig ver loopt dan de actie op den 30 Juni j 1. Hitier zegt zijn belofte te willen nakomen, aan de Duitsche moeders gedaan, dat zij haar kinderen met een gerust hart aan het Nat. Socia lisme en aan de Hitler-Jugend kunnen toevertrouwen. Duitschland heeft reeds jaren lang een zekere reputatie van sexueele abnormaliteit. Men herinnere zich maar eens het Uilen burg schandaal en de onthullingen, die werden gedaan na de moorden van 30 Juni over het sexueele leven van Röhm, Heines e.a. Homo- sexueelen waren talrijk verscholen in de leiding van de Nat. Socialistische partij eD tegen deze is thans de nieuwe „zuiveringsactie" begonnen, Tal van functionarissen zijo uit hun ambt ontzet en honderden werden in de gevangenis opgesloten, alleen voor Berlijn spreekt men van 200 arrestaties. Na het Volkenbondssucces in het Hongaarsch-Joegoslavisch conflict, zetten de diplomaten uit de groote Europeesche rijken met nieuwe energie hun vredesbemiddeling voort. De Fransche minister van Buitenl. Zaken. Lavel, werkt momenteel sterk De fioancieele verhouding tus schen rijk en gemeenten. De gehuwde ambtenares. Wijziging rijwielbelastingwet. De overstroomiogen in Zuid Limburg. In de Tweede Kamer is de be handeling begonnen van de wets ontwerpeo, welke opnieuw de fiaancieele betrekking regelen tusschen rijk en gemeente, en de instelling betreffen van een werkloosheids- subsidiefonds. Met meer dan gewone belangstelling worden de debatten gevolgd, want voor heel wat ge meenten staat hier véél op het spel. Worden deze ontwerpen wet, dan zal de belasting aanmerkelijk worden verhoogd In al die gemeenten, welke tot heden financieel zuinig en voor zichtig zijn beheerd. Tot loon krijgen zij groote sommen op te brengen ten behoeve van andere gemeenten, waar royaler met het geld werd omge sprongen, zoodat ze thans nood lijdend zijn geworden. Waarmee we natuurlijk., niet willen suggereeren, dat alle noodlijdendheid aan financieel wanbeleid moet worden geweten want er zijn ook gemeenten, welke extra zwaar onder de crisis hadden te lijden denken we maar eens aan Emmendoordat ze hoofd zakelijk uit een arbeidersbevolking bestaan. Uit de stemming in de Kamer blijkt intusschen, dat tegen de inge diende ontwerpen ernstige en vele bedenkingen bestaan en we gelooven dan ook niet. dat de thans voor gestelde regelingen ongewijzigd het Staatsblad zullen bereiken. Een merkwaardig geval doet zich in Noord-Holland voor, waar de Provinciale Staten een crisismaat regel, het ontslag betreffende aan de gehuwde ambtenares, heeft afgestemd. Wat nu Zal de regeeriog nu de Provinciale Staten gaan ringelooren, gelijk Ged. Staten het met de regeering achter zich de gemeente raden doen De rijwielbelastingwet zal gewijzigd worden. De ministerieele aanschrijving van onlangs, dat het belastingmeik ook op de jas mag worden gedragen, was een peroonlijke goedigheid, welke echter niet op de wet steunde. Daarin voorziet thans het nieuwe ontwerp. Bovendien worden 10 respijtdagen ingesteld bij den aanvang i het nieuwe belastingjaar en voorts wordt geregeld, dat een over treder van deze belasting wel niet meer voor den rechter behoeft te worden gesleept, doch dat de zaak administratief kan worden afgedaan met een maximum boete van f 5.— (thans f 25. Ernstige berichten komen uit Zuid- Limburg over de gevaren van over stroomiogen, veroorzaakt door het nieuwe lekkende Juliana-kanaal. Et zijn dorpeD, welker behuizingen zoo danig van het water hebben te lijden, dat instortingen worden gevreesd. Deze zaak zou wel eens tot een groote schadepost voor het rijk kun nen uitgroeien 1 In den toestaod van het over stroomde gebied langs het Juliana- kanaal is ten gunste noch ten on gunste eenige verandering gekomen. Te Urmond staan de kelders en hier en daar ook bovengrondsche gedeel ten van de woningen onder water. Ook Obbicht en Stein hebben nog ernstig van het water te lijden. De autoriteiten stellen de angstig gewor den bevolking zooveel mogelijk gerust. Zij zijn de overtuiging toegedaan dat de dijk zich zal zetten en het leed spoedig geleden zal zijn. Van alles wat. Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek moet aan genomen worden, dat het belastbaar inkomen in ons land met ruim 25 pCt. is gedaald. De koopkracht van het publiek is gedaald met 25—30 pCt. Dat beteekent, dat het voor allen noodig is, zich aan te passen aan den toestand van verarming. Woensdagmorgen heeft te Maas tricht in alle vroegte een achtervol ging van een smokkelauto plaats gehad door rijksambtenaren. Deze reden de smokkelaars na over tien Statensingel en den Brusselschen weg. Niet ver van de Bilserbaan is de auto der smokkelaars tegen 'n boom gereden. Tengevolge van den hevigen schok is de 20jarige P. W. uit Sit- tard op slag gedood. De andere inzittende, de 24jarige J. H. uit Hoensbroek is door een der schoten der ambtenaren getroffen. Zijn toestand is niet ernstig Tijdens werkzaamheden aan de baggermolen op de Maas onder Stevensweert, geraakten vier personen te water. Drie van hen konden worden gered. De vierde verdronk. IN DEN WINTER PlIROL bij ruwe en gesprongen handen En bij hoest en verkoudheid Dampo Beide in doozen van 30 ct. af. 442—5 VENRAY, 22 December 1934 Vergadering Waterschap ■Noord-JLdmburg. Dinsdagmiddag om 3 uur vergader de het Waterschap voor Noord- Limburg in de bovenzaal van Germania te Venlo, onder leiding vao den Commissaris der Koningin, mr. Baron van Hövell tot Westerflier. De Commissie van Beheer werd benoemd tot het voorloopige bestuur, waarin zitting hebben de burgemees ters van de Loo, Evers, Coenegracht, van Cann, van Grunsven, Weichs de Wenne en van den Bergh. Op de vergadering waren ook nog aanwezig ir. Houtzagers van de Heidemaatschappij en ir. Panhuizen van de Rijkswatervoorziening. Op de Woensdag alhier ge houden veemarkt waren in totaal 261 stuks vee aangevoerd. Dragend vee iO Vet vee 12 Gust vee 25 Biggen 184. Handel matig. Prijzen dragend vee f 110 tot f 190. Gust vee t 70 tot f 120. Vet vee 15 a 25 ct. per pond. Overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie heeft de Rechtbank te Roermond Dinsdag den aldaar gedetineerden 20-jarige P. J. W. J. van hier, wegens een door hem te Gennep gepleegden rijwiel diefstal veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1