Vergadering Kiesvereeniging. Buitenland. Binnenland. Last van Uw Zenuwen Gebrand PUROL bluscht de pijn! Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten. DqFTKDO verdri'ft spoedig alle kou Ons weekpraatje. Prof. Dr. O. de Vries wijst in een artikel van hel Landbouwkundig Tijdschrift erop, dat volgens een tien jaren doorgevoerde proef te Borger- compagnie verschillende stikstofmest stoffen verschillende invloed hadden op de kalktoestand van den bodem. Zoo gaf kalksalpeter weinig veran dering en bleef de bodem op een toestand van 5,5 bij ammonsalpeter liep deze terug tot 5 en bij zwavelz. ammoniak tot 4,4, terwijl bij chili de kalktoestand tot 5,9 steeg. Dat is nu wel geleerdheid, doch de practijk wordt hier in het gelijk gesteld. De R.K. Kiesvereeniging afdeeling Venray en Heijde hield Zaterdag 8 December j.l. in het St. Antonlus- patronaat te Venray eece algemeene vergadering, welke om kwart voor zeven door den Voorzitter, Dr. L. Sala, met den Christelijken groet werd geopend. Nadat de Voorzitter den aan wezigen een hartelijk welkom had roegeroepen, moest hij jammer genoeg ook thans weer de verzuchting slaken, dat toch zoo weinig leden met hun Kiesvereeniging meeleven en later eventueel over het door de Vereeni- ging bereikte klagen of critiek uit oefenen. Moge hier toch eens ver andering in komen. De Voorzitter zegt toe in den loop dezer vergadering nader terug te zullen komen op de vergadering der Kiezersbondsbesturen met afge vaardigden der verschillende vereeni- gingen te Roermond gehouden. Hij stelt echter thans aan de orde de wijzigingen in het Huishoudelijk Reglement voor de R.K. Limburg- sche Kiesvereenigingen, zooals deze wijzigingen op bedoelde vergadering zijn vastgesteld, waarmede de ver gadering instemde. Hierna volgde het verslag van den Secretaris van de Propaganda- vergadering van 26 Augustus, j.l., waar de Heer Hermans als Spreker optrad, welk verslag zonder de minste wijziging werd goedgekeurd. Het financieel verslag, dat nu volgde, werd door den Penning meester. de heer Kraykamp uitge bracht, waarbij deze opmerkte, dat dit verslag niet volledig zijn kan, daar in een paar wijken de contributie nog moet worden opgehaald. De post f 19 voor zaalhuur wordt door den Voorzitter nader toegelicht. Als afgevaardigden voor het Kring- bestuur worden bij acclamatie her kozen de heeren V. Pyls en H. Odenhoven, die de vergadering danken voor het in hen op nieuw gestelde vertrouwen. De Voorzitter deelde mede, dat er eerstdaags een Kringvergadering te Well zal gehouden worden, waarna hij terugkomt op de Roer- mondsche vergadering. Hij zou over dit punt een meer uitgebreid verslag hebben kunnen geven, indien de mede afgevaardigde de heer Wijn hoven de beloofde aanteekeningen bezorgd had. Spreker had over die vergadering slechte critiek. Hij aar zelde niet te zeggen het was er een Janboel. Hij had er dan ook gauw genoeg van en ging met den sneltrein naar huis. De heer Wijnhoven was tot het einde der vergadering ge bleven* Spreker zegt den indruk ge kregen te hebben, dat zoo het Bonds- bestuur geen invloed op de stemming had uitgeoefend, het Politiek Advies voor de Provinciale Staten vetkieztog verworpen was geworden. Waar nu in de aanstaande Bondsvergadering te Roermond weer over het Politiek Advies gestemd moet worden, leest de Voorzitter het hierop betrekking hebbend artikel voor en geeft hierbij nadere inlichtingen. De vergadering volgde den Spreker met aandacht en toen de vraag gesteld werd of de vergadering voor of tegen het Politiek Advies was, stemde allen als één man tegen 1 Over de weder invoering van het puntenstelsel wenschte de heer Th. Wintels nadere inlichtingen. Hij vraagtwaarom wil men het punten stelsel weer Invoeren, nadat het langen tijd geleden is afgeschaft. Wat was de reden, dat met het punten stelsel van 10 tot 1 liet varen en nu weer met een nieuw stelsel van 15 5 aankomt De Voorzitter zegt toe naar deze rede nadere informaties te zullen inwinnen. De her Pyls verdedigt het punten stelsel, waardoor de candfdaat zijner keuze meer naar voren komt. Uit de hierover gehouden stemming blijkt, dat de overgroote meerderheid der vergadering voor het puntenstelsel is, zoodat de afgevaardigden onzer afdeeling naar de Bondsvergadering te Roermond zullen gaan met de opdracht tegen het Politiek Advies en voor het puntenstelsel. Den Secretaris wordt opgedragen, het besluit dezer vergadering aan het Bondsbestuur ter kennis te brengen. Op de vergadering kwam de meening sterk naar voren, dat het zeer gewenscht is, dat er meer voeling, samenwerking en verband moet zijn tusschen de verschillende afdeelisgen der Kiezers in onze Gemeente, vooral met het oog op de aanstaande ver kiezing voor de Provinciale Staten. Hierna deelt de Voorzitter mede, .dat er bericht van het Bondsbestuur is ontvangen, waarin wordt mede gedeeld, dat met het oog op de dure propaganda-kosten, te beginnen met 1935 in plaats van 15 cent et 251 cent moet worden afgedragen voor ieder lid. Willen wij nu wat overhouden voor onze verkiezingskosten, dan zullen wij de contributie moeten verhoogen, al zullen we die verhoo ging zoo klein mogelijk houden. De Voorzitter brengt de aanwezi gen hartelijk dank voor deze geani meerde vergadering en voor de wijze waarop onderling van gedachten gewisseld is. Hij vindt deze ver gadering zeer leerrijk. Daarom is het des te meer te betreuren, dat zoo weinige leden zijn opgekomen. De afwezigen hadden ongelijk. Nadat de Voorzitter heeft mede gedeeld, dat de heer Dr. Droessen 28 December e.k. zal komen spreken voor de Jonge Boeren, waar ook de leden der Kiesvereeniging vrij toegang hebben en bij deze hiervoor worden uitgenoodigd, zegt hij nog dat de E. A. Heer Burgemeester had kennis gegeven deze vergadering niet te kunnen bijwonen, en sluit omstreeks half negen deze interessante ver gadering met den gewonen Christe lijken groet. s Een frissche mond met witte tanden wk door «ck .-.■rWk. pe Mederlanösche Tandpasta "WAT MIJNHARD! MAAKT iS GOED" 242-9 De Joegoslavisch-Hongaarsche kwestie. Geen uitwijzingen meer van Hongaren. Het Saarplebisciet. De Duitsche kerkstrijd verscherpt Een grensconflict in Somaliland. De oorlog in Zuid-Amerika. De Joegoslavische beschuldiging aan het adres van Hongarije, als zou de regeering van dat land medeplich tig moeten worden geacht aan den koningsmoord in Marseille, heeft in den Volkenbondsraad thans punt van bespreking uitgemaakt. De verschillende gedelegeerden hebben zich daarbij tot groote ergernis van de Joegoslavische delegatie op de diplomatieke vlakte gehouden niemand durfde de be schuldiging jegens Hongarije aan vaarden, ten hoogste weid van „onvoorzichtigheden" gesproken. Het moeilijke van het geval is, dat de beschuldiging officieel aan het adres van Hongarije werd geuit door de regeering van Joegoslavië althans doch dat zeer duidelijk, ofschoon niet openlijk, werd te kennen gegeven, dat de Itallaansche régeering minstens even schuldig zou zijn. De schuld van Hongarije aanvaardende, zou de' Volkenbondsraad dan ook tevens een veroordeeling uitspreken over de Itallaansche politiek. Niemand durft een resotie op te stellen, waarmee het incident zou kunnen worden besloten en daarover vooral maken de Joegoslaven zich woedend. Leek het in de afgeloopen week, dat de Hongaarsch-Joegoslavische tegenstellingen zich vervaarlijk ver scherpten als gevolg van de uit wijzing van eenige duizenden Hon garen uit Joegoslavië, deze booze actie is thans beëindigd, doordat de regeering te Belgrado last gaf om de uitzettingen te staken. Haar delegatie te Geneve had dringende aanmanin gen in die richting ontvangen zelfs de Fransche delegatie heeft niet ge schroomd om te verklaren, dat die uitzettingen een slechte uitwerking zouden hebbeD. De Saar geraakt in een soort hoogspanning, nu de datum van het plebisciet zoo nabij komt. Te Saarbrücken heeft Zondag een massa betooging van het z g. Duit sche front plaats gehad, waaraan 40.000 personen uit het Saargebied hebben deelgenomen. Tot zelfs uit Amerika beginnen de enthousiaste liegen te arriveeren, die gerechtigd zijn om aan de stemming deel te nemen en die geen kosten blijken te ontzien om van hun recht gebruik te kunnen maken. Intusschen wordt gewerkt aan de formatie van het internationaal leger, dat de rust bij de stemming moet verzekeren. Voor de vorming van dat leger zijn officieel uitgenoodigd Engeland, Italië, Nederland en Zweden. Alleen van de Zweden verluidt, dat ze nog aarzelen omtrent het aanvaarden van de uitnoodiging. Nederland zal een aantal mariniers sturen. Over den kerkstrijd in Duitschland wordt bericht, dat een verscherping te wachten zou zijn. Minister Frick heeft dat trouwens aangekondigd. Hij meent, dat het nu maar eens uit moet wezen met het geharrewar, dat naar Frick's oordeel speciaal door politieke ontevredenen zou worden onderhouden. In den laatsten tijd hooren we telkens berichten over grensincidenten tusschen Italiaansche troepen uit Somaliland en kleine eenheden van het Abessinische leger. Vroeger werd al eens meegedeeld, dat een Italiaan sche actie tot het vergrooten van het Afrikaansche koloniaal bezit kon worden verwacht, nadat de regeering te Rome aan Frankrijk en Engeland concessie zou hebben gedaan inzake haar Europeesche politiek. En nu komen plots die grensincidenten.... Zouden de Italianen inderdaad pogen om door een nieuw Abessinisch avontuur het rijk van den keizer van Ethiopië, die zijn belagers eens zoo bloedig terugwees, aan zich te onder werpen Het loopt wel tegen Kerstmis, maar de zwakke vredesklanken komen nog niet uit boven het oorlogsgeweld. Ondanks wat de Volkenbond le Geuève omtrent het Gran Chaco- conflict besliste, blijven Bolivia en Paragay elkaar bloedig bekampen. Bolivia is momenteel de lijdende partij partij, maar zij heeft nieuwe reserves gemobiliseerd 150.000 jonge mannen zijn opgeroepen om het opgeteerde kanonnenvleesch aan te vullen. Nieuw bloed zal vergoten worden over de dorre vlakte, van welke men elkaar de olie betwist, welke de aarde er in haar schoot bewaart. Prinses Juliana Voorzitster van het Roode Kruis. De nieuwe toestellen van de K.L.M, Vervroegd pensioen voor Rijks ambtenaren Het Juliana- kanaal lekt. Allerlei. Aanstonds na het overlijden van Z.K H, Prins Hendrik, heeft onze Kroonprinses te kennen gegeven, dat zij alle maatschappelijke werken en functies van haar overleden vader zou voortzetten en dat woord heeft ze gehouden in den meest volstrek ten zin. Het is thans ook weer H.K.H. Prinses Juliana, die bereid bleek om de vrij veel omvattende functie van het voorzitterschap van het Ned. Roode Ktuis op zich te nemen en aldus het werk voort te zetten, dat Prins Hendrik meer dan een kwart eeuw lang tot heil van de lijdende menschheid in het algemeen en van de ongelukkige oorlogsslachtoffers in het bijzonder, heeft vervuld. De plechtige installatie van de nieuwe presidente zal op Donderdag a.s. plaats vinden. De K.L M„ welke niet te klagen heeft over gebrek aan waardeering voor haar pioniersarbeid ter zake van het internationale luchtverkeer, blijft de noodlge critiek niet gespaard over de jongste bestelling van 14 Douglas-machines in Amerika Niet ten onrechte vordert de K.L.M. van ons, dat we offers weten te brengen voor den naam van onze nationale luchtvaart, maar daartegenover staat, dat het Nederlandsche volk van de K.L.M. desnoods ook offers verlangt ten bate van een ander groot nationaal belang de welvaart van de Nederlandsche industrie en daar mee van de uitbreiding der arbeids gelegenheid voor Nederlanders. Ons komt het inderdaad ook voor, dat de millioenen bestelling in Amerika een beetje te overhaast is gedaan, onder den indruk nog van het succes in de Melbourne-race. Het is tenslotte een toeval geweest, dat de K L.M. vlak voor die race het modernste Douglas-type heeft kunnen betrekken, maar het is toch eveneens zeker, dat onze nationale vliegtuigindustrie in staat zou zija gebleken om haar naam. welke met dien van de K.L.M. gelijk opgroeide voor de toekomst even waardig te blijven, wanneer haar tijd was ge laten om zich aan de nieuwe eischen aan te passen. Dat ze in dat laatste zou zijn ge slaagd, is ons duidelijk geworden uit een interview, hetwelk Ir. Step- han, bedrijfsleider der Fokkerfabriek aan de pers heeft verleend. De K.L.M.-directie heeft de Ne derlandsche Fokker-producten altijd hemelhoog geprezen; er was o.i. geen reden om zich thans plotseling tot het buitenland te wenden, nu daar eens voor 'n keer een superi eure machine het eerst aan de markt kwam. Meer nog dan de ontwikkeling onzer luchtvaart is het behoud en de uitbreiding van de werkgelegen heid een nationaal probleem. Het baart de regeering zorgen en zij schuwt geen kostbare middelen om de oplossing van dat probleem een stapje nader te brengen. Het schijot in het voornemen der regeering te liggen om o.a. door vervroegde pensionneering van rijks ambtenaren jongere menschen in het maatschappelijk productieproces op te nemen; de eerste proef daartoe zou worden genomen met de on derwijzers. In Den Haag overweegt men alle óOjarige onderwijskrachten te pen- sionneeren. Er is ook sprake van een algemeene herziening der onder wij zerssalarissen; o.m. zou de extra toelage voor hoofd en bijacten voor de toekomst komen te vervallen. Met het nieuwe Juliana-kanaal loopt het niet bijster goed. De be tonnen kanaalwanden - een reus achtig millioenenwerk blijken te lekken, zöö erg, dat enkele dorpen rond Maastricht reeds onder water zijn geloopen en groote kosten moeten worden gemaakt om de overstroomingsschade zooveel moge lijk in te perken. Men hoopt, dat de betonwanden zich door het. waterslip zelf zullen blijken te dichten, maar als die hoop niel in vervulliog zal gaan, zullen ontzaglijke kosten worden vereischt, om het werk te verbeteren. Ia 't afgeloopen week-end hadden weer verscheidene verkeersongevallen plaats, waarvan met doodelijken afloop, plaats. Telkens blijkt, dat vooral de ver blindende lichten, welke dikwijls niet op tijd worden geminderd, aanrij dingen en doodelijke ongelukken veroorzaken. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten: FRANCISCAANSCHE VONKEN. „Bemin Uw naaste als Uzelf." Jezelf, je eigen lieve verstandige ik, dat steek je in de hoogte, te pas en te onpas. Je bent er mee inge nomen als een pauw met zijn staart. Maar wees dan consequent tegen over dit gebod van Christus en wees ook zo tegen een ander. Beminnen, zegt Christus. En be minnen is geweldig en goddelijk beminnen is al het kleine, al het hinderlijke, al het egoistische uit schakelen. Beminnen is niets als geven, eindeloos geven, en niets, niets nemen. En op de liefde rust alles. Want als de Christusliefde ons gegrepen heeft dan kunnen we niets anders zijn als vrije, franciscaanse mensen, die overal vreugde brengen, die licht te stralen zetten in heel hun omgeving. AI het kleingeestige, al het be krompene valt dan van je af. Dan zullen we door het leven trekken als St. Frans van Assisi, de Dwaas van Liefde, die zich gaf aan God zonder voorbehoud en aan de mensen, zijns broers en zussen door Christus. Een theetantementaliteit,.. Nee, weg met die theepol, weg met die stoof, het huis uit met de theekrans van al je stekelige, ach terdochtige, venijnige gedachten, D'r af die gluur gordijntjes, we nemen halve en kijken over de geraniums de blije lentelucht in. De zon naar binnen, de zon van warmte en goedheid eo begrijpen 'en meeleven. Ons leven zal worden als een nieuwe, zuivere wijs. Een instru ment waarop God het eeuwige Hooglied van zijn Liefde kan'spelen. Derde Orde Raad. VENRAY. 15 December 1934 Duivensport. 8 December j.l. werd alhier de tweede duivenvereenigiog opgericht onder de naam „De Eendracht". Staande de vergadering gaven zich reeds een 15 tal liefhebbers als lid op. Frauduleuze slachtingen. Door de controleurs der crisis- varkenswet zijn dezer dagen 2 per sonen bekeurd wegens het frauduleus slachten van varkens. Het vleesch werd in beslag genomen. Tegen deze personen (een uit Horst en een uit Venray) werd proces-verbaal opge maakt. Men is gewaarschuwd. Tentoonstelling Landbouwhuis- lioudscliool. Zaterdag en Zondag werd in de Landbouwhuishoudschool wederom de gewone jaarlijksche tentoonstelling gehouden, welke ook dit jaar veel bezoekers trok. Aan de eene zijde is de afdeeling van mej. Sangers en aan de andere zijde de afdeeling van mej. G. Aerts. Wat onder leiding van deze twee dames tot stand is gebracht door de leerlingen dwingt respect af. Voor leerlingen en leeraressen is het prettig dat zoowel ouders als andere belang stellenden deze tentoonstelling be zochten, waar iedereen kon zien en zich overtuigen wat aan de leerlingen geleerd wordt. Inzegening Voetbalveld. Zaterdag had te Merselo de plech tige inzegening van het nieuwe voetbalterrein plaats. De plechtigheid werd 's morgens ingezet met eene algemeene H. Communie. i Middags trok men in optocht, voorafgegaan door Ruiterclub en Fanfare naar het versierde terrein, De openingsrede werd uitgesproken door Wethouder Pubben. Hierna volgde de inzegening der terreinen door de Geestel, Adviseur. De voorzitter dankte met een enkel woord, allen die op eenigerlel wijze aan de oprichting en den opbloei der voetbalvereeniglng hebben mede gewerkt, en tevens de verschillende vereenigingen, die met hunne tegen woordigheid dit feest hebben willen opluisteren. Thans volgde de wedstrijd Merselona—Ysselsteyn, welke eindig» de met eene 6—4 overwinning voor Ysselsteyn. De opbrengst van deze wedstrijd (ruim 40 gulden) zal ten goede komen aan de missie van Pater van Meyel. HOLTHEES. Zondagmorgen is overleden de slager W. Janssen van hier, welke sinds vorige week Zater dag in het ziekenhuis te Venlowerd opgenomen, aan bloedvergiftiging. GEYSTEREN. Begin Januari viert het echtpaar A. Bergmans— Franssen hun 50-jarige echtvereeniging Het zal deze oudjes dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Wethoudersfunctie aangenomen, Naar wij vernemen heeft de heer J. W. J. Meelkop officieel verklaard de functie van wethouder aan te Venlo meer dan 1000 werkloozen, Het aantal werkloozen in de ge meente Venlo heeft de laatste week de 1000 overschreden. In totaal stonden genoteerd 1025 werkloozen, waarvan 49 personen beneden den leeftijd van 18 jaar. Oud-Minister Reymer benoemd tot burgemeester van Roermond. De Staatscourant van Maandag avond bevat de benoeming van mr. P. J. Reymer, ouder-minister van Waterstaat en voordien burgemeester van Hilversum, tot burgemeester van Roermond met ingang van 1 Jan. a.s. Brandkast geplunderd. In Weert is een bijzonder brutale inbraak gepleegd. Zaterdagavond hebben onbekende personen onge vraagd een bezoek gebracht aan de woning van den heer H. B. aldaar. De heer B. merkte echter onraad en stond op. Daarop zijn de indringers verdwenen. Echter niet voor langen tijd. Zondagnacht hebben zij hun be zoek herhaald en thans met meer succes. Met de sleutels die aan den muur hingen hebben 2ij de brandkast geopend en hieruit een bedrag van een paar honderd gulden ontvreemd. De spaarpotten van de kinderen wer den eveneens voor goeden prijs ver klaard. Zaterdag had de heer B, een aan zienlijke geldzending verwacht, doch door onvoorziene omstandigheden was deze uitgebleven, Men vermoedt, dat zij ervan op de hoogte zijn geweest, dat bet geld zou komen, evengoed als zij de in richting van het huis moeten hebben gekend. In de Zuid-Willemsvaart verdronken. Zondagavond omstreeks 10 uur geraakte de 47-jarige peel werker H. Stuivers, wonende in de Moost, Ospel, nabij Sluis 12, met fiets en ai in de Zuid Willemsvaart. De dienstdoende sluisknecht aldaar hoorde een plons in het water en direct toog men aan het werk. De edelachtb. heer Burgemeester en Z. E. heer Pastoor waren spoedig ter plaatse, mede eenige schippers met hun booten. Toch gelukte het pas na tamelijk langen tijd den drenke ling boven water te halen. Meer dan een uur probeerde men de levensgeesten nog op te wekken, maar deze waren reeds geweken, zoodat de arme ongelukkige voor- loopig naar het lijkenhuisje werd overgebracht. St. laat een vrouwen elf kinderen na. Den geheelen middag had men hem gezien nabij Sluis 12, waar hij 's avonds in het Kaoaal reed. De oorzaak is onbekend. Waarschijnlijk is hij verblind ge raakt door het sterke licht van de lampen nabij de sluiskolk, om daarna een eindje verder in het pikdonker te geraken. Vrees voor de gevolgen vau ontslag. Bij de marechaussée te Oss is bericht ingekomen, dat de 15 jarige De Hommel, die sedert Vrijdag j.l. werd vermist, is gevonden. De jongen had van het oogenblik, dat hij met zijn metgezel over een brug even buiten Den Bosch reed, gebruik gemaakt om rechts af te slaan en te verdwijnen. Via Helmond is hij, de Zuid-Willemsvaart volgen de, naar Limburg gereden. Daar is hij naar familie te Heerlen gegaan, waar hij het voorstelde, alsof hg gewoon een bezoek kwam afleggen. Uit de bladen vernamen de menschen, dat de jongen vermist werd en zonder voorkennis van zijn ouders was vertrokken. Toen zij den knaap daarna ondervroegen, bleek, dat hij uit vrees voor de gevolgen van zijn ontslag op de zuivelfabriek, gevlucht was. De menschen begaven zich onmiddellijk daarop naar de politie, die de marechaussée telefonisch van het verblijf van den jongen te Heer len op de hoogte stelde. De vader van den knaap is naar Heerlen ver trokken ten einde hem af te halen. Veedief gesnapt. In Oosterhout bij Nijmegen en in vrij groote omgeving werden de boereQ sinds vele maanden fslerk verontrust door buitengewoon bru tale veediefstallen, Hun vee liep niet meer veilig in de weide. Het was geen wonder meer als men 's morgens ontdekte, dat er een beest was verdwenen. Soms zelfs is het gebeurd, dat vijf, zes koelen tegelijk weg waren. De politie, hoe ijverig zij ook speurde, kon deze diefstallen niet tot klaarheid brengen. Toch gaf zij den moed niet op en thans is de zaak r in hoofd en neus, op borst en keel door inwrijving met Dampo en inademing der dampen. Doos 30 ct. Bij Apothekers en Drogisten. .Wat Mijnhardt maakt is goed." 254-7 opgehelderd. De politie uit Valburg heeft onder Andelst een vrachtauto aangehouden waarop eenige koelen waren geladen en zich zekere S, uit Bergharen be vonden. De man zeide deze te moeten afleveren op de veemarkt te Rotter dam. De politie geloofde dit niet en bleef S. aan den tand voelen en tenslotte gaf hij toe de dader te zijn van verscheidene veediefstallen, die in deze omgeving zooveel gerucht hadden veroorzaakt. De man had er zijn gewoonte van gemaakt het door hem gestolen vee per gehuurde vrachtauto naar de markt te Rotterdam te vervoeren en het daar direct van de hand te doen Hij heeft kans gezien, dit winst gevend bedrijf geruimen tijd vol te houden. Pastoor M van der Schoor, f In het St. Jozephziekenhuis te Heerlen, waar hij werd verpleegd, is Dinsdag na een korte ongesteldheid en voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, in den ouderdom van 65 jaren, overleden de zeereerw. beer M. H. H. van der Schoor, pastoor te Roggel. Voor weinig geld prachtige Kerstboomversieringen. Aan hen, die de dure versieringen voor een Kerstboom niet kunnen koopen, geef ik den volgenden raad: Bewaar het heele jaar uwe eierscha len, die gij anders in de keuken weggooit. Gij moet echter de schaal in haar geheel houden. Daartoe prikt gij van boven en onder een gaatje in deu eierdop en blaast den inhoud van het ei er uit; zoo verkrijgt gij een leeg ei, hetwelk gij direct uit spoelt met water en daarna zuinig wegbergt. Eenige weken voor Kerstmis be gint gij de opgespaarde eierdoppen geschikt te maken tot het doel, waarvoor gij ze bewaard hebt. Plak op de openingen een stukje papier; rijg een glinsterende gouden of zilveren draad er door. Gij kunt eenige eierschalen aan elkaar rijgen, doch ook eiken dop afzonderlijk ophangen. Besmeer nu het ei met lijm, zoodat de geheele buitenkant met de kleefstof bedekt is. Rol daarna het ei door wit of gekleurd glasstof of in de zoogen, glinsterende kerstboomsneeuw (deze stoffen zijn in drogerijen te krijgen). De eieren zien er nu prachtig uit, Niet alleen eierschalen doch ook dennenappels en noten van verschil lende soorten kunnen lot hetzelfde doel worden aangewend. Men kan deze voorwerpen ook met snippers van zilveren engelenhaar beplakken. Verleden jaar zag ik een grooteD kerstboom, die geheel getooid was met eigengemaakte slingers en andere versierselen en deze boom maakte een zeer grootschen, doch vooral ook een zeer kostbaren indruk. Toen de vriendelijke huisvrouw mij haer geheim verklapte, stond ik verbaasd over het resultaat, hetwelk zij verkregen had met heel weinig moeite en kosten. HET PADVINDERSMES. IS HET EEN WAPEN In het algemeen is een mes een even nuttig als gevaarlijk gebruiks artikel. We herinneren ons procla maties uit den wereldoorlog, waarbij aan de burgerij het bezit van wape nen werd ontzegd, tetwijl daarbij nadrukkelijk werd vastgesteld, dat messen, in den zak meegedragen, eveneens tot de verboden wapenen werden gerekend. De oudsten oader ons herinneren zich nog wel, hoe we als kinderen voortdurend werden gewaarschuwd voor het messengevaar als moeder eens de kamer binnenkwam op het moment, dat we met het broodmes een punt aan ons potlood probeer den te slijpen, hoorden we plots een gil van ontzetting en moesten we onze handen en vingers van alle kanten laten inspecteeren om te toonen, dat we het experiment heusch zonder bloedvergieten hadden door staan. Een beetje „opgevoed" kind droeg geen zakmesals ons potlood geslepen moest .worden, dan deed „meester" dat voor ons. Zóó gingen we vroeger met mes sen om, in dien boozen tijd, toen kinderen nog mochten spelen met tinnen soldaatjes en blikken kanonen. Tegenwoordig is zelfs een houten sabel, gesmeed uit twee gekruiste latjes, taboe als kinderspeelgoed, maar elke kwajongen loopt met 'n mes in z'n zak en meermalen hebben we een paar ruziemakende school jongens elkaar het aanbod hooren dóen om de tegenpartij „aan riemen te snijden." Een Padviodersuitrusting is niet volledig zonder het mes. Ja, dat mes maakt er het meest bijzondere deel van uit; het is de trots van den drager. Dikwijls is dat mes zoodanig geconstrueerd, dat het als een dolk kan worden gebruikt, althans daar van het aanzien heeft in andere gevallen is het Padvindersmes vau extra groot formaat. Of we er bezwaren tegen hebben? In zekeren zin neen

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6