De puntjes op de i. Voor Huis en Tuin. Buitenland. Binnenland. De nood der kleine boeren. Provinciaal Nieuws De Raad kao zich met dit bod vereenigen en besluit tot verkoop. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich tot de Sierteeltcentrale heeft geweod om beschikstelling van boomen voor beplanting van het OOerloonsche Vlak. Dit plan heeft de volle instemming van den Raad. Fransen zegt, dat op den weg bij Verstraten puin en afval wordt ge stort. Weth. Crooymans adviseert een bord te plaatsen om zulks te ver bieden. De Voorzitter zegt toe, met B, en W. ter plaatse te gaan zien en de noodige maatregelen te nemen. De Voorzitter vraagt of de Raad er mee accoord kan gaan, dat in zijn huis telefoon wordt aangelegd. Wordt goedgevonden. Verder stelt de Voorzitter voor ook den gemeenteveldwachter aan te sluiten. Jans vindt, dat hierdoor in een groote behoefte zal worden voorzien. De Raad keurt ook deze aansluiting goed. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering met den Christelijken Groet. Een nieuwe Uiver op komst? Nieuwe honderdduizenden De belangstelling was enorm, noch nie dagewesen. Tot op zekere hoogte we schreven het reeds ruim schoots verdiend. Toch zijn er hier ook enkele lesjes uitgedeeld. Door niemand minder dan door Parmentier zelf. Luister, wat hij o a. heeft ge zegd „Het is nog niet geheel tot ons doorgedrongen, waaraan we dat eigenlijk verdiend hebben" en verder, tot een journalist„Blaas als 't u blieft, de zaak niet opwij zijn geen helden." Bravo, Parmentier 1 De Uiver zelf heeft ook een les uitgedeeld, niet een kleine, maar een zeer groote. Hebt ge het nog niet gehoord Zoo achterlijk met het groote nieuws En ge zijt van alle sport prestaties zoo grondig op de hoogte 1 Maar dan toch En deze les is zoo de Uiver heeft weer eens de bijzondere aan dacht gevestigd op het bijzonder groote nut van... ooievaars 1 Wist ge niet, dat de ooievaars aan het uitsterven zijn En dat er in vele huisgezinnen niet zooveel kindertjes meer komen, een,,twee, drie, maar dan was het al lang goed. Of daar nu verband bestaat tusschen die twee In ieder geval, deze Uiver heeft honderdduizenden menschen op de been gebracht. Een heele prestatie voor een ooievaar, en dat in ODzen modernen tijd En het groot enthou siasme waarmee hij is ontvangen, én de wereldvlucht, welke hij zoo bij zonder veilig heeft afgelegd, doet ons de gegronde hoop koesteren, dat de waardeering voor het groote nut der ooievaars met sprongen is om boog gegaan en dat men ze niet meer wil laten uitsterven. Neen, men zal ze werk geven. Men kao gerust de menschenkinderen aan zijn zorg toevertrouwen, hij brengt ze veilig over 1 De ooievaar is weer op een* be roemd 1 „De tijden zijn zoo slecht we hebben d'r bijna niet voor te eten. En men maakt de tijden nog slechterMaar dan in een andere beteekenis, welke echter erger is dan de eerste, ja. welke gerust de oor zaak van de eerste mag worden genoemd. Niet de machines op zich zijn slecht Niet het geld op zich is slecht Niet de moderne bewapening op zich is slecht Niet de handel en de productie op zich zijn slecht Maar de MENSCHEN, die al deze dingen en nog zoovele andere ver keerd gebruiken. Ze brengen daardoor de wereld, de menschenwereld, in een zedelijken toestand, welke op den duur een gruwel moet worden in het oog van God. En is de stelling waarheid, dat men vaak gestraft wordt in datgene, waarin men gezondigd heeft, dan zal de Goddelijke Voorzienigheid den mensch straffen om en in zijn machines, om en in zijn geld, om en in zijn... schuldige kinderbeperking. De oorlogsmachines zullen zijn land en steden verwoesten het geld en de handel zal hem arm maken en behoeftig en de volkeren met steeds schuldiger en grooter kinderbeperking zullen zich zelf uitmoorden of worden onder den voet geloopen... Het schijnt, dat, als de misdaad grooter wordt, ook de verblinding grooter wordt. En zoo draait de menschenwereld rond in een nood- lottigen cirkel, tot dat de waanzin van de zelfvernietiging hem worden gaat tot een bewust godslasterlijk spel". Zoover is het al in sommige landen. Sodoma en Gomorrha zouden ge red zijn geworden, ook al waren er maar een handvol rechtvaardigen geweest. Er zijn er nog meer op de wereld, dan een handvol 1 Werken we, wat we kunnen, aan al het goede, door menschelijke activiteit en door goddelijke genade kracht. Zetten we alle goede actie- werken op vollen stoom, en schake len we de genadestroomen daarin, en we mogen hopen, dat de wereld zal worden gered. Eén heilige ver nieuwt een heele streek, een christe lijk land, een nog waarlijk christelijk land in zija groote meerderheid, kan nog machtig veel neerleggen in de weegschaal van het goede. Nemen we al het goede van de heele wereld samen niet het minst in de missie landen, die schoone, jonge Kerk en het geeft weer moed. Christelijk optimisme ZAAIER. rondom minialuurkerktorentjes, alsof ze uit een kinderbouwdoos opgesteld waren en heel, heel in de verte een alleenstaanden, vrij hocgen beboschten heuvel met aardig kerkje erop. En daarbij was e«* dien middag juist een groot concert in het bosch, waar de merels en vinken, de zeisjes en kneuters hun beste koor werken en soli uitvoerden. Maar van al dat schoons en heerlijks zag en hoorde Mattesen Ties niets en aldoor bleef hij maar onbeweeglijk zitten mijmeren en doelloos voor zich uitstaren. Tegen den avond ging hij naar den metselaar, wiens vrouw Bertha na de begrafenis het kleine Tielleke mee naar haar huis genomen had. Wie zou ei anders voor zorgen Marten Siebers had juist gege ten en zat nu bij de tafel zijn pijp te rooken Hij had een kwade luim die er niet beter op werd, toen hij Mattesen Ties zag binnenkomen. Na een korten groet haalde deze een zilveren horloge uit den zak, dal hij voor den metselaar op de tafel legde. Marlen geej most mien da ding aaf koopen, waant ik hej raltekaal gin geld mer ien de lés, Gêej kunt hel goejekoop hêbbe Siebers bekeek het uurwerk, dat er goed uitzag. Ties had het van den jonker ten geschenke ge kregen na de veroordeeling van Stille Wieske en diens vrienden gelijktijdig met de beloofde gou den tienljes. 't Duurde erg lang eer zij het over den koop eens werden en de jeneverflesch moest er bij te pas DE MAAND DECEMBER IN DEN TUIN. Wie meenen mocht, dat er in dezen tijd des jaars niet zooveel, om niet te zeggen niets, te doen zou zijn in den tuin, die heeft nog weinig begrip van de allesoverheerschende beteekenis eener goede grondbewer king voor de beoefening zijner lief hebberij, een liefhebberij, die voor velen tevens zoo aangenaam, gezond en loonend kan zijn. Zoo lang het open weet is, d.w.z. zoolang vorst den grond niet onge schikt maakt voor bewerking, is het thans vooral tijd om te spitten, zoo dat de vorst straks heel de bovenste laag teelaarde kan doordringen, schadelijke levenskiemen daarin kan dooden en de klonters doen verkrui melen, wat een eerste voorwaarde is voor een goede zaad-kieming in het voorjaar en voor het aanslaan der jonge plantjes. Vooral zware grond moet voor de vorst goed omgespit liggen. Er kan echter ook nog veel ander nuttig werk in den tuin worden ge daan. Onder bloemheesters ec struiken bessensttuiken b.v., moet gedurende den winter de grond luchtig los gehouden worden, voor zoover ten minste tusschenstaande gewassen, als vroeg bloeiende bolgewassen, de grondbewerking niet verhinderen. Maar ook dan maken we in deze maand den grond nog voorzichtig wat los, zonder deze bewerking dan echter nog te herhalen in het Komende voorjaar. Ook in het boordbed vinden we werk; het moet gemest en gespit worden. We nemen daartoe korten mest, dien we voorzichtig onder brengen. Waar zulks niet mogelij z is met het oog op geplante gewas sen, brengen we den mest op den grond en overdekken dien dan met aarde of verteerde bladeren. Sommige, overigens winterharde heesters in het boordbed, die vroeg bloeien, kunnen we tegen wind en vorst en beschermen door er een rietmat omheen te zetten. Rhododen drons b.v. komen daarvoor in aan merking, Prumus en ook Coniferen. Bij sneeuwval schudden we nu en dan de sneeuw van deze struiken af. Enkele heesters die in 't voorjaar op 't jonge hout bloeien, kunnen nu gesnoeid worden en ook uitgedund, voor zoover dat noodig is. Vooral de vruchtboomen echter vragen in deze maand onze aandacht. Het doode hout nemen we er uit en dichte kronen dunnen we. JMoeten we groote wonden maken, b.v. door het uitsnijden van kanker en andere zieke plekken, dan moeten we de wonden met entwas of teer bestrij ken; ook vruchtboomcarbolineum is goed. Verplanten van vruchtboomen gaat in deze maand nog goed bij open weer. Ze kunnen nu ook bemest wor den ook met stalmest. We strooi en den mest zoodanig uit, dat rond om den stam een cirkel van 2 M. middellijn vrij blijft en niet verder dan tot de uiteinden der takken. Dan luchtig onderspitten. Het witten der vruchtboomen kan i ook plaats hebben, teneinde de larven van allerlei insecten, welke zich tusschen de schors ophouden, te vernietigen. We nemen een mengsel van ijzer vitriool en gebluschte kalk. Niet zoo algemeen bekend ls. dat het in deze maand reeds mogelijk is om op beschutte plekjes spinazie te zaaien. Als het weer een beetje mee werkt, kunnen we dan reeds heel vroeg in het voorjaar oogsten. Vroeg zaaien dik zaaien. Met kunstmest kan men ook reeds gaan werken, niet met stikstof- mest echter, die we eerst in het voor jaar toedienen. Op gespitten zand grond kan men uitstrooien 12 K.G Thomasslakkenmeel en 8 K.G. Kali per Are op kleigrond 8 K.G. Super fosfaat en 6 K.G. Patentkali per Are. Op natte, zure grondeü, brenge men bovendien 2050 K.G. Kalk- mergel per Are, al naarmate de zwaarte van den grond op lichten gronden het minst. In de huiskamer kunnen we lang zamerhand de allervroegste hyacinten en tulpen brengen, maar nog niet in het volle licht. Dat doen we pas als de knop in de ontwikkelde neus voelbaar is. Is het nog niet zoover, maar is de bol wel reeds sterk be- worteld, plaats de bollen dan eerst nog een paar weken in een donkere kast van een verwarmde kamer. Ook bollen op glazen kunnen over het algemeen nog wel wat in de donkerte worden gehouden. En koel. Als de glazen dicht beworteld zijn, brenge men de bollen eerst in het licht, maar in een niet verwarmde kamer. Pas als de bloemknop begint te kleuren, zet men de bollen in het venster van een kamer, waarin wordt gestookt. leg, verbetering der ontwatering, ruilverkaveling en dergelijke, reeds thans onmiddellijk kunnen ter hand genomen worden ter ontsluiting van de streek en mede als objecten vopr werkverschaffing, Bij het ontwerp zijn een 12tal bijlagen gevoegd met diverse sta tistieken. De Inspecteur der Nederlandsche Heidemaatschappij, de heer Hout zagers, die de plannen v.n.l. heeft ontworpen, heeft in een op 12 Nov. j.l. door den Commissaris der Ko ningin in Noord Brabant op het Provinciehuis te 's Hertogenbosch gehouden vergadering het ontwerp besproken en toegelicht voor de N. Brabantsche belanghebbenden. Hetzelfde is geschied op Zaterdag 1 December j.l, op het Gemeente huis te Venray voor dit doei belegd door den Commissaris der Koningin in Limburg. Op beide vergaderingen hield de heer van Lonkhuyzen, directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij vooraf een korte inleiding betreffen de de voorgeschiedenis van de Peel en wees daarbij op het nauwe con tact dat steeds heeft bestaan tusschen de Heidemaatschappij en dit gebied, waarin zij vanaf haar oprichting een dankbaar en ruim a:beidsveld heeft gevonden. Naar wij vernamen bestaat het voornemen de plannen binnenkort in druk te doen-verschijaen. In Mexico is de nieuwe president der republiek, generaal Lazaro Car denas, in functie getreden. Het ministerie, dat hij benoemde, is niet zoo radicaal als werd ver wacht. De nieuwe minister van Onderwijs is een gematigd socialist verwacht wordt, dat tusschen deze regeering en de kerken een mogelijkheid van vergelijk bestaat. De strijd, om den Gran Chaco schijnt beslist te gaan worden door de uitputting van een der partijen. Van de Bolivianen wordt n 1. gemeld, dat ze politiek en militair ontredderd zijn. De president der republiek zou de gevangene zijn van het leger, dat ongedisciplineerd terugtrekt voor de troepen van Paragay. Streekplan Peelgebied in N.-Brabant en Limburg. Het plan aan heide Provincitile besturen aangeboden. Omvat achttien gemeenten. Enkele jaren geleden werd door de Commissarissen der Koningin in N. Brabant en Limburg aan de Nederl. Heidemaatschappij opgedra gen, een ontwerp te maken voor een streekplan voor het Peelgebied. Dit plan is thans gereedgekomen. Het voorontwerp en de bijbehoo- rende bijlagen en kaarten zijn dezer dagen aan de beide Provinciale be sturen aangeboden. Het plan omvat 15 Noord-Brabantsche Gemeenten (Asten, Bakel, Beugen, Boekei, Deurne Gemert, Helmond, Maashees. Mill, Oploo, Sambeek, Uden, Vierlings beek, Wanrooy en Zeeland) en 3 Limburgsche Gemeenten (Horst, Sevenum en Venray) met een totale oppervlakte van circa 100.000 H.A. Het rapport zelve is een circa 200 pagina's tellend boekdeel. Hoofdstuk I bevat eenige algemeene opmerkin gen, de voorgeschiedenis en opdracht en een beschrijving van de bij het opmaken van het plan gevolgde werkwijze. In hoofdstuk II wordt de histo rische ontwikkeling van de Peelstreek geschetst. Hierin zijn gegevens ver zameld betreffende de geologie van het gebied, de geschiedenis van de vervening en van de ontginning, de gemeentelijke grondpolitiek en de diverse factoren die den vooruitgang van de streek hebben bevorderd of belemmerd. Daarna wordt in hoofdstuk III de tegenwoordige toestand beschre' ven, waarin materiaal is verzameld inzake den tegenwoordigen stand der ontginningen, bevolking, kerken en scholen, beroepen, industrieën, verkeersmiddelen, ontwatering, elee- hoewel bijna iedereen aan de moge- komen. Het feit, dat de metselaar geen horloge had en juist een paar losse guldens bezat, gaf don doorslag. Tenslotte werd Siebers voor veertien gulden eigenaar van het horloge, dal zesendertig gul den gekost had en zoo goed als nieuw was. Toen hij het geld evenwel aan Ties uitbetaald had, kreeg hij reeds rouwkoop en be gon met hatelijke dingen tot den laatste te zeggen. Zijn vrouw, die in de andere kamer bezig was met de kinderen naar bed te bren gen, kwam er ook bij te pas en moest het eveneens ontgelden. (Wordt vervolgd.) De Fransch Duitsche verhou dingen. De toekomstige status van het Saargebied. Een 10 jarig vlootprogram Een aanslag in Leningrad. Naar verzoening in den Mexi caanschen kerkstrijd Boli via politiek en militair ont redderd. La^al, de Fransche minister van Buit. Zaken, heeft Zaterdag in de Kamer een groote politieke rede over de buitenlandsche politiek gehouden, welke algemeen als verzoeningsgezind jegens Duitschland werd aangemerkt. Laval zinspeelde zelfs op de moge lijkheid van een Fransch-Duitsche vergelijk. Die rede heeft in Duitsch land niet het effect gehad, hetwelk er van werd verhoopt. De critiek is zelfs zéér scherp. Al moge de toon van Laval veel verschillen van dien van Barthou, zoo stellen de Duitsche bladen vast, toch is er geen verschil in de onverzoenlijke opvatting van Duitschland moet alléén sterk zijn 1" Het heftige verlangen naar het recht van herbewapening komt in de Duitsche critieken tot uiting. Inzake de verschillende procedures, te volgen bij het a.s. Saar-pleblsciet, waar we thans zeer kort voorstaan, schijnt zoetjes-aan een volledige overeenstemming tusschen Frankrijk Duitschland te zijn bereikt. De politieke spanning bereikt het kook punt in het Saargebied. Het wordt weinig waarschijnlijk geacht, dat de bevolking niet in meerderheid Duitsch zou stemmen want de Saar is Duitsch maar een belangrijke anti-Duitsche minderheid zou een moreele nederlaag voor Hitier en zijn regime beteekenen. De Saarbewoners zijn Duitsch genoeg om nimmer voor goed van landaard te willen verwisselen, maar thans heeft de Volkenbond uitge maakt, dat eén beslissing bij de a.s. stemming ten gunste van de status quo, di. vóór handhaving van het Volkenbondsbestuur Diet een beslis siDg voor de eeuwigheid behoeft te beteekenende Saarbewoners kunnen later altijd nog te kennen geven, dat ze tot terugkeer in Duitsch verband hebben besloten. Frankrijk heeft zich met die zienswijze accoord verklaard. Waar de Saarbevolking katholiek is en de katholieken, geen reden hebben om zich te verblijden in de nat. soc. zegeningen zoudeD velen thans wel eens kunnen gaan voelen voor een tijdelijke handhaving van den status quo. Er is in de laatste dagen zelfs een verbond tusschen een aantal protestanten en katho lieken gevormd om vóór den status quo te ijveren, zoolang de christelijke religie door het moderne heidendom in Duitschland blijft bedreigd. In Londen worden de vloot- besprekiDgen toch nog voortgezet, triciteitsvoorziening, gas- en water leiding, vereenigingsleven. Op al deze gegevens is hoofdstuk IV „de toekomstige toestand" op gebouwd. Dit hoofdstuk behandelt na een korte inieiding, den toekom- stigen cultuurstand, verkaveling en ontginning de als natuurreservaten te bestemmen gedeelten, bevolking, nieuw te stichten dorpen, aan te leggen verkeerswegen en andere fac toren, die het verkeer kunnen be vorderen, oQtwateriDg en wat hierin nog valt te verbeteren, electriciteits- gas en drinkwatervoorziening, het Peelmijnveld en de wettelijke regeling van Streekplannen (wet van 9 Juli 1931 tot aanvulling van de Wo ningwet 1901). In hoofdstuk V worden tenslotte in 18tal conclusies enkele punten, die voor de naaste toekomst het meest naar voren komen gerecapi tuleerd. Zoo wordt er hier o.a. op ge lijkheid van een resultaat wanhoopt. De Engelsche minister van Buit. Zaken ijvert op het oogeoblik voor een 10 jarig vlóotbestand, welke zelfs eene vermindering van tonnage zou inhouden. Hij schijnt zelf te meenen, dat zijn voorstel een kans. In Leningrad is de secretaris van de plaatselijke soviet, zekere Kirow, een persoonlijke vriend van Stalin doodgeschoten door een 30-jarigen employé van het sovietbestuur, die zich ambtelijk achteruit gesteld gevoelde. Een geval dus als zich ten onzent op het politiebureau in Schiedam heeft, afgespeeld. In Rusland maakte men er echter een zaak van enorme politieke ver wikkeling van. De dader worlt op eens een „terrorist" geheeten, een „vijand van de arbeidersklassen" zijn heele... familie is gevangen gezet. Een Russische wet laat n.l. zulke Sinterklaas- en Kerstiijd. Met elkander voor elkander. De clearing met Duitsch land verlengd. Onze be vroren vorderingen. De Amsterdamsche begrootlDg aangenomen. De Schiedam sche Commissaris van Politie neergeschoten. Stakings dreiging. Deze week hebben we volop in den Sinterklaastijd gezetenhet tradltioneele feest wordt van jaar tot jaar intenser gevierd, zelfs ondanks de tijdsomstandigheden. Amsterdam heeft dezen keer zelfs een officieelen Sinterklaas gehad, wiens persoon plechtig deor het stadsbestuur werd ontvangen. Toch, ondanks den gul den schijn, gaat et onder de huidige vreugd' van Sint Nicolaas en a.s. Kerstmis veel leed en kommer ver scholen. Voor de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers was die waarheid aanleiding om met instem ming van de hoogste autoriteiten een inzameling te organiseeren, welke tot doel heeft om eenige verzachting te brengen in den nood der zwaarst- getroffenen door een Kerstgave. Onder de leuze „met elkander vóór elkander" vloeien de gelden toe op de bureaux der dagbladen. Moge deze inzameling een succes worden. De gelden worden afgedragen aan de burgemeesters der gemeenten, waar de schenkers wonen. Wie deze bemiddeling niet behoeft, kan zijn gave natuurlijk ook recht streeks aan den burgemeester zijner gemeente zenden en het spreekt vanzelf, dat degenen, die op onze bemiddeling mochten prijs stellen, daarop ten allen tijde mogen rekenen. Met Duitschland is de clearing regeling verlengd, voorloopig voor de maand December, maar er zijn vooruitzichten op een overeenkomst van langeren tijdsduur. Het komt ons voor, dat het energieke optreden van de regeering successen begint af te werpen de Duit&chers worden meer handelbaar. Terzake van de betaling onzer bevroren vorderingen is een regeling verkregen, waarbij de be talingstermijoen worden verkort en de gevaren van waardevermindering der vorderingen worden teruggebracht, De grootste stad des lands heeft haar begrooting reeds afgehandeld, zulks in tegenstelling met vele kleine gemeenten, waar de begrooting zelfs nog niet is ingediend. De Amsterdamsche begrooting werd aanvaard met 24—21 stemmen. Door aanneming der begrooting is mede voldaan aan de verschillende wenschen en eïschen der regeering betreffende het financieele gemeente beleid. Een tragische gebeurtenis heeft rouw gebracht in het Schiedamsche politiecorps. De algemeen geziene Commissaris van Politie, de 63 jarige heer Ellenberger, werd Zaterdag middag op zijn bureau doodgeschoten door den gewezen hoofdagent titulair Van der Klink, die dien dag was gedegradeerd in verband met zijn buitensporige levenswijze van de laatste jaren. De dader, die vroeger een ijverig politie beambte moet zijn geweest, maar aan den drank ge raakte, is gearresteerd. Te Delft dreigt tegen Zaterdag a.s. een belangrijk arbeidsconflict. Aan de bekende Lijm- en Gelatine- fabriek aldaar zouden in de laatste jaren de loonen reeds met 30 pCt zijn vedaagd. Van de nieuw aan gekondigde 10 pCt.-verlaging eischen de drie samenwerkende arbeiders organisaties thans deze week de intrekking en anders wordt op Zaterdag a.s. de werkstaking gepro clameerd. Den Haag gegaan, wear zij een langdurig onderhoud hadden met de heeren Aalberse, van Voorst tot Voorst, Loerakicer en van Koeverden, leden van de Tweede Kamer. Bij het begin van het onderhoud vroeg de heer van Voorst tot Voorst, of de toestand in het Land van Maas en Waal inderdaad zoo ernstig was als in de vergaderingen en in de pers wordt beweerd. Het kwam hierbij tot een incident, toen de heer Bouwman antwoordde, dat bet schande was dat een volks vertegenwoordiger dat niet wist. De heer Aalberse heeft daarna gevraagd, wat naar het oordeel van de heeren Bouwman en Tromp moet worden gedaan om verbetering in den toe stand te brengen. Deze hebben daarop kennen gegeven dat het aanbe vellng verdient maatregelen te nemen om de tabakscultuur, die vroeger iD Maas en Waal en de Betuwe een belangrijke bron van inkomsten was, maar sedert dien sterk is achter uitgegaan, weer te doen opleveD, waarbij door prijsregeling getracht moet worden de opbrengst van f25 f 30 per 50 K.G. te verkrijgen. Deze cultuur leent zich bij uitstek voor kleine bedrijven, die er bij een prijs als genoemd, een sober bestaaD in kunnen vinden. In de tweede plaats werd aangedrongen op maat regelen om te komen tot verlaging van de rente voor hypotheken. In antwoord daarop vroeg de heer Aalberse hem voor Dinsdag a.s. op geven, hoeveel de gemiddelde rente in Maas en Waal bedraagt. Vetvolgens vroegen de Tweede Kamerleden of het wellicht aanbe veling zou verdienen als de gelegen heid om in de werkverschafHag te arbeiden, werd uitgebreid. Hierop werd geantwoord dat aan tewerkstelling in werkverschaffing groote nadeeleü kleven, daar dan van het bewerken van den grond en het gaande houden van het bedrijf geen sprake meer kan zijn. Boven dien waren de heeren Bouwman en Tromp van meening dat door be vordering van de tabakscultuur vele menschen, die thans noodgedwongen □aar de werkverschaffing gaan, op hun eigen grond m het onderhoud van hun gezin kunnen voorzien. Hierna heeft de heer Loeraker de vraag gesteld, of het niet beter was, dat de menschen, die zich thans van den Noord Brabantsch Chr. Boeren bond hadden afgewend, daarheen weer terugkeerden en of de heeren Bouwman en Tromp dit zouden willen bevorderen. Op deze vraag werd geantwoord, dat deze organisatie nimmer de belangen van den kleinen boer heeft behartigd en door de coöperatieve handelsinstellingen ook den kleinen middenstand in zeer benarde omstan digheden heeft gebracht. Onder die omstandigheden achtte men het betec een organisatie voor de kleine boeren en middenstanders te stichten, waardoor men vooral stelling kan nemen tegen de handels instellingen van den Noordbrab. Chr. Boerenbond. Tenslotte werd gesproken over de mogelijkheid door geldelijken steun de menschen in de gelegenheid te stellen in hun bedrijf aan den gang te blijven. Hierbij werd gewezen op de ernstige noodtoestanden, die in zeer vele gezinnen is ontstaan, waar zelfs het allernoodigste ontbreekt. Een onderhoud met de R. Tweede Kamerfractie. K. Het drama i,e< ping" is op st< aangrijpende %t< stra Sr. (de heyar uitstekend, In o, hoeveel zorge k seur avond apd zeischap ten bd wel in een t a zijn bedrijf begrepen wel, ;t heid geen hon&ce maar bewondimi het feit: hoe fij [cl te redden. Rudolf Hot (d Janssen) hadde 1 optreden in het t wat opgewekte n, vroolijke jonge en was het wel >ili te zijn en w tc veel beter, Lat ki hij, in één woctrl Met Frits ra Hendrik de Breef een goed veelbi i gehaald, een spm t De heer Albi ne als huisknecht geldschieter, Janssen. Zija het begin van derdaad meeste Den heer wij ons niet op de plank m willen vrage Plankenland op te blij n tot eere van S ij Rest ons felicitatie te wian Willems, die 1 Gaasteren ve Jij maar als ou< jw nog veel beter Het oog Daarvoor hee| I dankbaarheid reid vaardig Maessen met meubels. Nog eens: geweest, die Sij tot eere strekt VENRAY, 8 December 1934 Standplaats R\jks veld wacht. Bij besluit van den Minister van Justitie is met ingang van 1 Januari a.s. opgeheven de Rijksveldwachters plaats te Venray en is met ingang van dien datum bepaald, dat te Baarlo een standplaats van dit politiecorps zal komen. De thans te Venray gestationneerde Rijksveldwachter-brig. P. P. Seerden, is zooals bekend, met ingang van genoemden datum op zija verzoek eervol ontslag onder toekenning van pensioen verleend. SCHUTTERIJ Het groote „ST. ANNA". wezen, hoe verschillende van demaatregel tegen de familie van een I voorgestelde werken als wegenaan-1 „terrorist" toe 1 Naar het Hbl. meldt, zija de heeren Bouwman uit Puiflijk Tromp uit Winssum, de leiders van de actie der kleine boeren in Gelder land. Noord-Brabant en Noord- Limburg. op uitnoodiging van prof. Mr. P. J. Aalberse, voorzitter van de R.K. Tweede Kamerfractie, naar was j 1, Zondag in onze Patronaatszaal een echt ou derwetsch gezellige avond, met niets vervelends en heel veel aangenaams, Om het maar terstond te zeggen: het Salonorkest „Euterpe" was in alleruitstekendste conditie en leek wel geen vermoeidheid noch moei lijkheden te kennen; alles ging even vlot. Wethouder H. Odenhoven opende den feestavond met een gemoedelijk hartelijk woord, complimenteerde den E.A. Heer Burgemeester, gaf er zijn vreugdevolle voldoening over te kennen dat alle donateurs, ondanks de crisis, aan Schutterij „St. Anna" getrouw bleven. Vervolgens deed spreker het woord over aan den Directeur van het Patronaat. Déze verklaarde dat het stuk „Roeping' te doorzichtig was om veel uitleg te behoeven. Liever wilde hij op alle aanwezigen een beroep doen, dat zij toch de Venray sche Schutterijen in eere zouden houden. Zij Immers vormen een brok aloude Venray sche geschiedenis; zij luisteren onze feesten op, zoowel burgerlijke als kerkelijke zij geven kleur en fleur aan het Venraysche leven. Spreker hoopte, dat de Patronesse Sint Anna alle leden van hare Schutterij naar het Eeuwig Feest zoude halen en ook alle aanwezigen. Pr -JE en h en Tooneelco 5U a 2 5 tien 1.5 pe Aüf al' De tooneelvloj Kunstgenot" b organiseerde tienjarig bestaa ti< concours, Zaterdagavc d eiking plaats. De jury, bit Nielhov veld, Breda eitrt keode de prijz vc le prijs totaal 130 Tooneelveree^U Vlijmen met eenzame hoev 2e prijs Tooneelvereei „S te Venray mi od spel „Oessin 3e prijs Tooneelvereen 'an kring „Kunst ij en waard met het ie prijs Tooneelvereeij.0 Genoegen" tooneelspel dood De regisseuse Utile Dulci" prijs voor i eens door eefe: werd gewonn VccmJ B Ook de voor Horst-1 o mocht zich in en een drukk^ke verheugen. De handelde de alom veile vlugger met Zoowel op 'ee afdeeling was op goed te noea Aaugevoeralei varkens en 1 s i Prijzen dragend vee ot lste kwalite :t. 3e kwa 5 prima 2 tot >o' Het aang zonder uitzoi he prachtig, bes te: De belan liggende pla va meerderd te d markt. Dit der marktben dc betrekking o 'ee Vooral uit im een flink aa stuks dragei De eerstvoflo wordt gehot tl jk Bi Qt Een auto er Helden met tal Castenray zouden ga en Maasbree gekomen n 1 staanden boi bc de bus kwatst' sloot terecht dg der 15 dame 9 veldwachter ongelukte ge c Kast ke Uit betro b De N.L., di r van het a kei „De Mooki 2 te Mook v<l

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6