jjAtroNOftl Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. iJACfÓNcV»! mvttim Adverteert in dit Blad Ope/kemnd PUROLI (VOODDEEUÖSI/ manufacture Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Binnenland. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 8 Deceinber"1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 49 i MANUFACTURE i BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVhRlENTloN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/« ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Nederlandsche millioenen naar België En onze Industriebank De Belgische regeering had geld noodig. Dat is tegenwoordig geen schande meer. zelfs niet voor eeue regeering. Vroeger hadden de Euro peesche regeeringen rijke ooms in Amerika, die met gtaagte hielpen, maar sedert de ponden en dollars duikelden, komen geldbehoeftige regeeringen steeds méér bij ons aankloppen om onze volwaardige Colijnguldens te mogen leenen. Wij - d.w.z. onze banken en middels de banken onze particulieren doen dat graag. Het staat goed voor onzen internationalen stand en bovendien: we weten anders toch geen raad met ons geld. Zoo leenden we onlangs aan de Fransche regeering en aan de Fran- sche Spoorwegen, in Duitschland hebben we 800 millioen gulden aan credieten uitstaan en thans- wordt aan de Belgen een leening verstrekt van 1 milliard francs, d.i. ongeveer 70 millioen gulden. Die gelden heeft de Belgische regeering benoodlgd om te voorzien in de behoeften aan kasgeld van den staat en ter dekking van de buitengewone uitgaven. Een Nederlandsch bankiersconsor tium, onder leiding van Mannheim en Mendelsohn, Pierson en Co. en de Ned. Handelsmaatschappij, ver strekt de millioenen. Het is prachtig, dat wij de noodige gelden kunnen fourneeren, wanneer bultenlandsche machten die behoeven om zich van bedrijfskapitaal of kas middelen te voorzien, maar het is droevig, te moeten bedenken, dat regelmatig honderden millioenen de grens overgaan, terwijl hier zoovele bekwame bedrijfsleiders en organisa toren zitten te snakken naar het benoodigde kapitaal om nieuwe industriën in te richten, waar duizen den werkloozen arbeid konden vinden. Het Nederlandsche kapitaal heeft te weinig vertrouwen in den Neder- landschen arbeid. Nu onze ïegeering door de inter nationale omstandigheden wordt ge dwongen om hooge invoerrechten te heffen, contingenteeringsbepalingen te scheppen of invoerverboden uit te vaardigen, is er 'n schoonete kans dan we ooit hadden en zullen krijgen om hier te lande industriën te vestigen voor de producten, welke we tot nog toe uitsluitend uit het buitenland betrokken. Nog steeds zijn er landen, welke veel en veel meer aan ons leveren, dan wij exporteeren en tóch weigeren ze om ons gunstiger handelsbepalin gen toe te kennen. Ze beknotten steeds verder onze exportmogelijk heden en we staan betrekkelijk weerloos, omdat wij nog altijd niets anders kunnen doen dan bepaalde artikelen van over de grenzen be trekken. Er is slechts één middel om onze belangen doeltreffend te verdedigen en daarmee arbeidsgelegenheid te scheppen voor werkloozen, n.l. door het inrichten van nieuwe industriën. Daarvoor echter hebben onze ondernemers het kapitaal benoodigd, dat thans met zoo kwistige hand over de grenzen wordt gedragen. Het is tenslotte te begrijpen, dat de bankiers en de andere beleggers liever de garantie hebben van een regeeriog al weet Uncle Sam, de oude geldschieter der wereld er van mee te praten, hoezeer de regeerings- garantie in waarde is gedaald 1 dan dat ze moeten vertrouwen op de goede uitkomsten van een nieuw bedrijf, maar als het kapitaal ten bate van den arbeid niet eenig risico aanvaardt, dan zal dat kapitaal ten slotte haar eigen waarde onder mijnen. We meenen echter, dat het van een goed regeerings- en crisisbeleid zou getuigen, wanneer in ons land met rijkssteun eD -garanties een of meer industriebaoken werden opge richt, welke er toe konden bijdragen dat het gemis aan vertrouwen der kapitaalbeleggers zou worden aange vuld en daarmee de bronnen zouden toevloeien, waaruit de industrieele credieten worden geput. Zeker, de Staat zou aldus misschien „stroppen" kunnen behalen, maar die ongewisse stroppen staan tegen over de zekere stroppen van de honderden - millioenen - beloopende- steunuitkeeringen van thans. De extra-steun aan de werk loozen. De liefdadigheid spele een belangrijke rol. De landbouwsteun voor een goed deel naar de pachtheeren Invoerrechten brengen werkver ruiming. Gehoorzaamheid aan de Bis schoppen. Extra steun voor werkloozen. Liefdadigheid aantreden Het is zeker niet teveel gezegd, wanneer wij beweren, dat onze R.K. Kamerfractie wel eenigen invloed heeft uitgeoefend op het besluit der regeeriDg, om dit jaar circa twee millioen gulden beschikbaar te siel- len ten bate varj de werkloozen. Die twee millioen zullen besteed worden tot veihooging van deu Kerst-toeslag, gelijk deze reeds enkele jaren wordt verstrekt, maar 'tgroote gedeelte wordt via het Crisis Comité uitgekeerd als aanvullenden steun aan de werkloozen. Wanneer men nu bedenkt, dat er in land circa 400,000 werkloozen zijn, dan voelt men, dat deze twee millioen slechts een welkome aan vulling kunnen zijn van hetgeen uit anderen hoofde aan de zwaarst ge troffenen der crisis, de werkloozen, ten goede komt. Deze 2 millioen mogen dan ook uiet het gevaar in zich dragen, dat zij de bron van de particuliere lief dadigheid zouden verstoppen. Wij mogen ons du niet in slaap sussen met het valsch motief, dat er genoeg zou gedaan worden voor de werk loozen. Neen, juist nu moet de Christelijke naastenliefde hoog opbloeien. Door versterving, boete en offers zijn wij bezig ods voor te bereiden op het feest van de komst van onzen Goddelijken Verlosser. Indien er ooit een tijd was, die van ons ver sterving, boete en offers zou kunnen vragen, dan is het toch wel op dit oogenblik, nu er een nameloos crisis leed over de wereld gaat en nu velen alles moeten ontberen, ja zelfs meer dan dat, want reeds wordt openlijk gesproken en geschreven over ondervoeding en gebrek in verschillende gezinnen. Als kinderen aan ondervoeding lijden, dan beteekent dat, dat er reeds veel schrijnende ontbering is voorafgegaan, dat de moeder zich reeds veel heeft ontzegd. Er zijn er zeker Dog velen die wel wat te missen hebben en wan neer er ten bate van de zwaarst getroffenen der crisis een extra heffing zou worden opgelegd, gelijk van verschillende zijden is bepleit, zou die heffing nog heel wat opbren' gen. Zoon heffing heeft echter groote nadeelen. Wij moeten ze daarom onnoodig maken. Door een belangrijk deel af te staan van hetgeen we hebben buiten ons noodzakelijk levensonderhoud, voor het lenigen van den nood van hen, die onze evennaasten zijn en die wtj volgens het Goddelijk gebod moeten liefhebben als ons zeiven. De Ned. Dagbladpers stelt daartoe iedereen in de gelegenheid door een inschrijving ten bate van de armsten en meest behoeftigen. Wij mogen ons niet van onzen duren plicht afmaken met een fooitje. Wij moeten allen ter wille van onzen honger en kou lijdenden even- mensch een offer brengen d.w,z. we moeten zooveel geven, dat we er zelf iets door ontberen, ons zelf er iets door moeten ontzeggen. Geven is een plicht als Christen en als meosch. Maar het is thans dubbele plicht, veel te geven. Wat tot nu toe gegeven is aan crisis collecte en andere mooie doeleinden was slechts een druppel van betgeen gegeven kon worden en van hetgeen we moeten geven. Wat aan dien druppel onlbrak geve eenieder thans. Blijmoedig en royaal en met grooten dank aan God, dat wij het nog kunnen geven. De nood is groot. Onze daadwerkelijke naastenliefde zij daaraan evenredig I De steun en de pacht. Do pacht wordt veilig gesteld. „Het „Vaderland" bevat een uit voerig artikel ten betooge, dat de steun aan de boeren veelal in ver keerde handen komt en dat de wijze van steunen moet en kan veranderen. Zooals die steun nu verleend wordt, komt hij dikwijls niet ten voordeele van de boeren maar van de pachtheeren. In denzelfden geest schreef Dh. C. J. P. Zaalberg in „Econ. Stat. Berichten." Deze zegt o.a.: „De hoogste machten in den lande hebben bij herhaling betoogd, o.a. tegenover hen, die beweren, dat alleen de arbeiders slachtoffers zijn van de crisis en zich moeten aan- passeo, dat ook in andere kringen de slagen vallen, dat aandeelen en obligaties en eigen kapitaal in onder nemingen van handel, nijverheid en scheepvaart en in koloniale onder nemingen meDige veer laten, enz. Maar dan wordt zorgvuldig halt gehouden voor het laudbouwkapitaal, dat niet of in veel miudere mate verdampt, behalve dan bij den eigen geërfden boer, die zijn bedrijfsverlies uit zijn vermogen aanvult. De Crisis-Pachtwet die alleen voor oude contracten geldt, raakt uitge werkt. Hypotheken werden nog aardig betaald. Rente en aflossing op obligatie leeoingen van beetwortel suikerfabrieken idem. De Boerenleen banken werken nog vrij normaal. Het geld is er veiliger en rendabeler dan bij menige andere bank. Pachten en laodprijzen bij verkoop loopen zelfs nog omhoog. Dit alles gebeurt terwijl de bedrijfs- waarde van dien grond circa nihil, somtijds negatief is, althans gelijk staat met een rietsuikerfabriek op Java, een opgelegd schip, een stil staande scheepswerf of diamant slijperij. Die worden alle verwezeo naar de aanpassing en wordt er hulp verleend, dan wordt eerst het kapi taal, voor zoover nog aanwezig, koud gesteld. Die aanpassing bestaat er thans o.a. in, dat men bij het rendabel maken van zijn bedrijf (waartoe het vergoeden van kapitaal rente al Diet meer gerekend wordt) een bedrag, en niet zoo'n klein bedrag opbrengt om aan het land bouwkapitaal rente te verzekeren." Invoerrechten. Herhaaldelijk is van katholieke zijde betoogd, dat de beste bestrij ding van de werkloosheid is: ver ruiming van werkgelegenheid door uit ons land zooveel mogelijK alles te wereD, wat hier gefabriceerd wordt of in de toekomst met kapitaalgaran tie van het Rijk in nieuwe industrie ën kan vervaardigd worden Een paar bewijzen voor de juist heid van dit standpunt kunnen wij nu al aan de practijk ontleenen. De heffing van invoerrecht op havermout heeft tot gevolg, dat een firma, die al 40 jareD uit Amerika hier havermout invoert, thans in ons land een fabriek in werking brengt. Dat beteekent werk en brood voor Holle.ndsche arbeiders. Nog een ander voorbeeld. Toen ons land dreigde, de Spaansche si naasappelen te weren, zette SpaDje haastig zijn revolutionnaire bezigheid op zij, om eerst een handelsverdrag met ons land te sluiten. Jammer, dat we Diet eerder be gonnen zij a met rationeele bescher ming van onze industrie 1 Gehoorzaamheid aan de Bisschoppen. Op politiek terrein vooral schijnt het voor velen toch maar erg moei lijk, om de duidelijke wenschen en wenken en vermaningen van de Bisschoppen te volgen. De eerste de beste meent hier blijkbaar 't recht te hebben om te beweren, dat hij het beter weet dan onze Kerk vorsten. Wij kennen, dat inde fascistische gtoepeD, we kennen het ook in andere politieke afscheidingen. Plet Kasteel heeft 't over dit thema in zijn polemiek met den Limburgschen gouwleider der Mus- sert-beweging en zegt o.m. „Het komt mij voor, dat het Ka tholicisme, wat zijn aard van per soonlijke beleying betreft, nog altijd het beste wordt gekend uit den grond van gehoorzaamheid, aan het Kerkelijk Gezag betoond. Gij zult U zelf wel niet onder de geboor- zaamsten meer rangschikken. Op ik weet niet welke gronden zijt gij zelfs van meening bisschoppen te kunnen adviseeren over het uit vaardigen van mandementen en hen daarbij publiekelijk te critiseeren. Dat is een houding, welke geen enkele eenvoudige katholiek begrijpt en tot die eeovoudigen reken ik ook mij zelf. Ik ben ook van meening, dat het een Katholiek niet geoorloofd kan zijn, tegen de gezamenlijke bis schoppen van zijn land openlijk te rebelleeren." De Graaf moge zijn nut doen met deze terechtwijzing. En over zijn hoofd heen moge dit woord doordringen tot allen, dfe op welke wijze ook tekort schieten in gehoorzaamheid aan de Bisschoppen, ook op het punt van het handhaven van ooze politieke eenheid. MINISTER SLOTEMAKER EN DE LIEFDADIGHEID. Onlangs hebben we eeue verge lijking getrokken tusschen Sinterklaas en Minister Slotemaker. We ver oorloofden ons toen eenigen goeden spot op den persoon des ministers van Sociale Zeken. Juist omdat de toon zoo duidelijk uitwees, dat we een overigens ernstige zaak middels een grapje wilden aansnijden, kon men overtuigd wezen, dat elke boos aardigheid ons vreemd was. Wanneer we een onderwerp als de steunver lening volkomen zakelijk gaan behandelen, dan zou een woord wel eens scherper en prikkender kunnen worden daa voor het onderhouden van een goeden geest onder het volk gewenscht is. Wanneer we voor fouten in de steunregeling minister Slotemaker naar voren halen, dan wil dat geenszins zeggen, dat we Z. Excel lentie voor elk individueel geval van steun misdeeling aansprakelijk zouden willen stellen. Men noemt dan slechts den naam van den heer Slotemaker de Bruïae, omdat de steunregeling in haar geheel in den minister van Sociale Zaken verper soonlijkt wordt geacht. Van een zijde werden we om onzen goed bedoelden spot verdacht van... gezagsondermijning. Aldus werd ons geschreven 1 Al, mijne broederen, als ge eens wist, hoe de gezagshandhaving ons persoonlijk een hoog en ernstig belang, vooral in DEZEN tijd, toeschijnt, een be lang, waarvoor we zouden willen STRIJDEN zelfs, óók... als dat belang wordt geschaad door men- schen, die het met onverstand en door misbegrip zouden aantasten. We weten van een zijde, die wel het allermeest bevoegd is om dat te kunnen verklaren, dat de minister van Sociale Zaken zelve, die nota heeft genomen van ons desbetreffend weekpraatje, geen enkele verbolgen heid heeft getoond over deze ver gelijking Een politicus ontmoet wel bijtender spot, weergegeven in woord of teekenstift, op den weg, welken hij vrijwillig als openbaar persoon beschrijdt 1 We weten, dat Z. Exc. slechts ééne bedenking had het door ons aangehaalde verhaal van Prof. Aal- berse, door dezen in de Kamer ge daan, schijnt niet geheel juist te zijn geweest, wat den anderen dag in dezelfden Kamer van de ministers tafel af is medegedeeld. Welnu, dat laatste was ons onbekend. De fflao, wiens steun werd gekort, omdat zijn kinderen drie keer per week giDgen eten bij een tante, ondervond een en ander niet als trekkende van de rijkssteunregeling, doch als bedeelde van Maatschap pelijk Hulpbetoon, hetwelk onder Binnenlandsche Zaken schijnt te ressorteeren Niemand kijke derhalve minister Slotemaker boos aan om dat geval Oók echter tegen bijzonderheden der steunregeling, zooals de heer Slotemaker de Bruine die als minister met zijn volle verantwoordelijkheid dekt, hebben we toch soortgelijk bezwaar als in ons Weekpraatje van 14 dagen geleden werd ontvouwd bezwaar n.l. dat de particuliere lief dadigheid onnoodig eD op onge- wenschte wijze wordt verstikt. De bestaande steunregeling is ge baseerd op het z.g. ethische minimum; de steunnorm mag niet boven 70 pCt. van het normale loon uitkomen. Het is duidelijk, dat het, speciaal Id groote gezinnen of daar, waar met ziekte gekampt wordt, meermalen voorkomt, dat zelfs het normale weekloon onvoldoende is om in de gezinsbehoeften te voorzien. Deze gezinnen worden, zelfs als de vader werk heeft, veelal gesteund door diaconie, armbestuur of Vincentius vereeniging. Welnu, zoo gauw het inkomen in zulke gezinnen daalt door werkloosheid, dus wordt terug gebracht op 70 pCt. en meer dan ooit onvoldoende is, dan mag de steun van diaconie, armbestuur of Vincentiusvereeniglng niet meer wor den verleend D.w.z.het rijk laat dan van de uitkeering 2/3 deel in houden van het geld, door particuliere liefdadigheid geschonken. Het beoefenen van particuliere weldadigheid wordt onmogelijk ge maakt, juist als ze het meest benoo digd is. O.i. terecht heeft Prof. Aalberse zich over een en ander ernstig be klaagd in de Kamer. Minister Colijn deed toen toezegging, dat er in de aangegeven richting eene concessie zou worden gedaaD, maar de heer Slotemaker de Bruine schreef in zijn memorie van Antwoord op het Be- grootingsverslag: De ondergeteekende kan dan ook geen vrijheid vinden te bepalen, bijdragen van particulieren in geld. welke regelmatig worden versterkt, bij de bepaling van het steunbe drag geheel buiten beschouwing te laten De gezinnen van de werkloozen leven op de grens van de ondervoe ding. Geneesheeren en andere bevoeg de personen hebben reeds met nadruk voor de gevolgen daarvan gewaar schuwd. Het rijk kan misschien we vermogen dat moeilijk te beoor- deelen niet minder steunen dan zulks thans geschiedt, maar dat het aan de particuliere liefdadigheid belet om de menschen verder te helpen en decreteert: van elke 3 gulden, door particuliere liefdadigheid geschonken, pikt het rijk er 2 in, ziet, dat maakt het betrachten van liefdadigheid, het beoefenen van christelijke naastenliefde tot iets doms. Dat gelijkt niet op Sinterklaasach tige mildheid, maar op Zwarte Pieterige boosaardigheid. VENRAY, 8 December 1934 AANBESTEDING VRACHTWERK GASFABRIEK. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter kennis van be langhebbenden, dat zij Vrijdag li December a.s., des voormiddags elf uur ten Raadhuize zullen aanbeste den het vrachtwerk, te verrichten voor het bedrijf der Gasfabriek, ge durende 1935. Gezegelde inzchrijvingsbiljetten onder opschrift „Inschrijving Vracht- werk Gasfabriek" worden ingewacht uiterlijk Vrijdag 14 December a s des voormiddags elf uur ten Ge meentehuize. Om elf uur zullen de biljetten in het openbaar worden geopend in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders. Aanbesteders behouden zich het recht van gunning voor. Inlichtingen en model inschrijvings biljetten worden verstrekt ten kan tore der Gasfabriek, Venray, 4 December 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN NIEUVYE GASTARIEVEN. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat door den Gemeenteraad in zijue vergadering van 29 November j.l. zijn vastgesteld de navolgende nieuwe gastarieven: Gewoon en Muntgas 14 ct. per M3. Gasverbruik per'maand boven 10 M3 wordt berekend a 12 ct. per M3. Met vastrecht a 50 ct. per maand: gasprijs 10 ct. per M3. Gasverbruik per maand boven 30 M3. 9 ct. per M3. Met vastrecht a 75 per maand gasprijs 9 ct. per M3. Gasverbruik per maand boven 60 M3 8 ct. per M3. Met vastrecht a f 1 25 per maand: gasprijs 8 ct. per M3. Gasverbruik per maaDd boven 100 M3 7 ct. per M3. Met vastrecht a f 3.25 per maand: gasprijs 6 ct. per M3. Gasverbruik per maand boven 300 M3 5 ct. per M3. Deze tarieven gaan in met deD dag volgende op dien der eerste meteropneming in Januari 1935. Degenen, die nog geen vastrecht hebben, doch dit wenschen te krijgen, en degenen, die hun vastrecht willeD veranderd zien, kunnen zich daartoe opgeven aan de Gasfabriek of bij de eerstvolgende meteropname. Het vastrecht moet worden aan gegaan voor een vol jaar. Venray, 5 December 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene kennis, dat de Raad der Gemeente voor nemens is schoolgebouw en speel plaats, kadastraal bekend Gemeente Venray, Heijde, Sectie D 3608 ge deeltelijk, ter grootte van circa 13.70 Aren, aan den openbaren dienst te onttrekken en school en speel plaats ter beschikking te stellen van het Bestuur der R. K. Parochiale Kerk van St. Petrus Banden te Venray, zulks voor de oprichting eener R.K. bijzondere lagere school aldaar in verband waarmede dan de O.L. school te Venray Heijde zal worden opgeheven. Degenen, die tegen deze onttrek king aan den openbaren dienst, beschikbaarstelling en opheffing der O.L. school te Heijde bezwaren hebben, kunnen deze ter kennis brengen van het Gemeentebestuur, waartoe zitting zal gehouden worden ten Raadhuize op Vrijdag 14 Decem ber a.s. des voormiddags van half 12 tot 12 uur. Venray, 4 December 1934. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN Op de Woensdag gehouden veemarkt was de aanvoer in totaal 247 stuks. Dragend vee 37 Vet vee 6 Gust vee 11 Kalveren 6; Biggen 187. Handel vrij levendig. Prijzendragend vee van f 130 tot f 195 gust vee van f 60 tot f 125 slachtvee van 25 tot 28 ct. p p. biggen van f 8.tot f 11.p. stuk. St. Nicolaas in Venray. Ondanks het slechte regenweer hield Zondagmiddag de groote Kindervriend, vergezeld van zijn personeel, de St. Nicolaas Gilde, onze Harmonie en de schutterij St. Anna, gevolgd door honderden kinderen zijn jaarlijksche tocht door Venray. Na aan het Raadhuis te zijn ver welkomd door een lid van de Jonge Middenstand, bezocht St. Nicolaas het Pensionaat „Jerusalem" en het St. Josephsgesticht, waarna de ge wone tocht door de straten gehouden werd. Op de Groote Markt terug gekomen, zongen de kinderen een toepasselijk lied, waarna de H. Man dankte voor de hem bewezen eer. Woensdagmorgen werden de scholen in het dorp door St Nicolaas bezocht. Aan het telkens opkliokend gejuich der kinderen kon men afleiden dat ook hier dit bezoek zeer op prijs werd gesteld. Moge de goede Sint bij allen, maar vooral bij onze jeugd de aan genaamste herinnering achtergelaten hebben. De oudste inwoner van Yenray 90 jaar. 1 December herdacht de oudste inwoner van Venray, de heer Willem Marcellis, zijn negentigste verjaardag. Talrijk waren de blijken van be langstelling, die Willem op dezen dag van familie, buren, vrienden en kennissen mocht ontvangen. De nog buitengewoon krasse 90- jarige is nog vol moed en verheugt zich nog steeds in een uitstekende gezondheid. Iemand, die hem Diet kent, zal hem niet ouder dan 70 jaren schatten. s Avonds bracht de buurt hem nog eene mooie serenade, waar het aan vele goede wenschen niet ont brak. Ook wij wenschen Willem nog vele jaren in dezelfde opgewektheid toe en hopen met allen, dat we ook zijn hondersten verjaardag mogen vieren I Als eene bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de moeder van den heer W. Marcellis, den leeftijd bereikte van 94 jaren en ook de oudste inwoonster van Venray is geweest. Met ingang van 1 Dec. j.l. is aan den Heer Jos. Folbers, wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd, ontslag verleend als chauffeur conducteur bij den Autobusdienst naar het Station alhier. Moge „Sjef" nog vele jaren van zijn welverdiend pensioeD genieten. „Der Wildschutz," 'n Feest van muziek eu bont leven. Op tweede Kerstdag loopt een operatrein naar Keulen ter gelegen heid van de opvoering van „Der Wildschütz" van Lorïzing, de com ponist van Czaar und Zimmerman, geeft hier een werk, dat zeker naast dit zijn meest bekende opera mag staan. De mooie koren, de bonte menigte op het tooneelde boerenbruiloft de jagerstoet en de schooljeugd maken deze opera met zijn prettige muziek en bekende liedjes o.m, „Bin ein schichtes Kind vom Lande" tot een heerlijk kijkspel. Ook Keulen in Kersttooi is een bezoek overwaard. Door het vroegere vertrek hebben de deelneaers hiervoor overvloedig tijd. Voor nadere gegeveDs zie men de strooibiljetten en advertenties.

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1