Winterbuis PUROL Binnenland. Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten ciscanessen haar Duitsche vaderland vaarwel, verlieten het Moederhuis te Salzkotten en scheepten zich in met bestemming voor Amerika, Zij heet ten Henrica Faszbender, en verder de eerwaarde zusters Norberta, Barbara, Aurea en Brigitta. Zij hadden afscheid genomen van haar ouders en familie-betrekkingen om zich uitsluitend te wijden aan den dienst van God en den naaste. Verlieten Bremerhaven op de oceaan boot „Duitschland", een vaart, die regelrecht naar het Eeuwig Palmen strand zou leiden. Want reeds den volgenden dag stak een orkaan op, die het schip Daar een zaodbank dreef. De ondergang was onver mijdelijk. Iedereen bereidde zich voor op den dood. Onder de vreeselijke fooneelen, die zich aan boord afspeelden, ver loren de kloeke kloostervrouwen geen oogenblik haar zelfbeheersching. Zij voelden zich veilig en wélbewaard temidden der grootste gevaren, immers stonden zij niet alléén, zij wisten den trouwen Vader in de hemelen. Het schip sloeg tot wrak. De matrozen schenen hun hoofd kwijt. Door vele katholieke mede reizigers omringd, baden de vijf Franciscanessen de drie acten, en ten slotte de rozenkrans. Er klonk géén weifeling in haar klare stem, veeleet leek het, of zij een oefening der kloostergemeenfe bijwoonden. Uit eerbied voor het geestelijk ambt en ook wijl zij vrouwen waren, bood de kapitein de plaats in de reddings sloepen aan. Zij antwoordden „De huisvaders en kostwinnaars, de moeders en vooral de kinderen gaan ons vóór. Pas als die het schip verlaten hebben komen wij. Wij kunnen makkelijker gemist worden dan zij I Dan begaven de vijf heldinnen zich naar het middenschip om de komst van den dood af te wachten, dien zij geenszins vreesden. Klom men op de tafels, toen het verrader lijke water naar binnen stroomde, eerst langzaam, zich schielijk terug trekkend na een vluchtige kennis making, dan weldra in machtige stuwingen. Al hooger en hooger steeg het. De vijf Franciscanessen hielden elkaar met den eenen arm vast, met den anderen drukten zij het professiekruis tegen zich aan. Zóó verzonken deze wakkere leden der Derde Orde in den oceaan. Later werden vier lijken terug gevonden. Te Stratford dolf men een graf voor deze groote dooden, wier nagedachtenis nooit zal verbleeken. Alle geestelijken uit de buurt kwamen den zusters de laatste eer bewijzen. Niemand minder dan de wereld vermaarde kardinaal Manning ver- richtle de heilige liturgie. De prelaat prees deze heldinnen om haar zelf opofferende liefde jegens den naaste, voor wien zij zelfs het offer van haar leven brachten. (Msb.) De sombere plek in de wereld. Paul Keppler, de geleerde Bisschop van Rottenburg, noemt in zijn schitterende reisbeschrijving over Palestina de Doode Zeede sombere plek in de wereld. Deze zee verdient met recht zijn naam. Geen golfslag, geen beweging, geen leven bergt ze in haar binnen ste. Doode vogels, die van haar bedorven lucht gestorven zijn, drijveD op haar oppervlakte. Haar water is een weerzinwekkende, bittere, zout achtige giftdrank. Als echter de wilde winden aanstormen van uit de woestijn en hun schrikaanjagende liederen over de zee zingen, als de bliksems neerschieten en de golven in phosphorvlammen herscheppen dan is er voorzeker geen schouwspel op aarde, dat zoo ontzettend en huiveringwekkend is. In het zuidelijk gedeelte van de Doode Zee (een derde van de opper vlakte) moet lang geleden een ver Ik verbalesier je wegens open bare dronkenschap en verzet tegen de openbare.... En ik zal ow op owe lellike moehl slaon, geej kienderbangmaker, dit zeggende had Ties hem met zijn ijzeren vuist bij de keel gegrepen en sloeg hem met de andere hand tweemaal zoo geweldig tegen het hoofd, dat de Uilewieker alle sterren met de kometen en staartsterren, die dat jaar nog voorkomen moesten, tegelijkertijd voorbij zag schieten. Daarbij had Ties echter het even wicht verloren en plofte, den veld wachter in zijn val meesleepend, op den grond, van welke gelegenheid de Sterrenbergers gebruik maakten om hem te overweldigen, wat echter nog niet zoo heel gemakkelijk ging. Het lawaai had natuurlijk meer menschen op straat gelokt, die nu te zien kregen, hoe Mattesen Ties door de vereende krachten der po litiedienaren en hun bondgenooten naar het kot onder het raadhuis werd gebracht werd. X. MATTESEN TIES MAAKT DRIEMAAL 't KRUISTEEKEN. Tengevolge van de in het vorige hoofdstuk verhaalde, hoogst tragische gebeurtenis, werd Mattesen Ties korten tijd daarna, wegens openbare dronkenschap, verzet tegen de po litie en mishandelen van ambtenaren in functie, veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf. De jonker nam een anderen bosch wachter in dienst, doch stond toe, schrikkelijke aardcatastrophe hebben plaatsgegrepen. Het water is slechts 3 tot 4 meter diep, terwijl de diepte van de rest tot 400 meter bedraagt. Het zuidelijk gedeelte behoorde der halve oorspronkelijk niet de Doode Zee. De bodem is eerst veel later bij eeD geweldig natuurverschijnsel gezonken. De zee heeft zijn slijkerig, zout water er over heen gestort. Hier lagen vier bloeiende steden met paradijs-schoone omstreken Sodoma, Gomorrha, Adama, Seboim. God heeft z'n strafgerecht over haar gehouden. De bliksem van zija loom deed de in die streken bestaande naphtabronnen ontvlammen. De brandende bronnen deden op haar beurt de asphalt en zoutlagen van den bodem vuur vatten, zoodat aarde en lucht in een vuurzee ver anderd waren. Abraham zag den rook opstijgen als de rook van 'n smeltoven. In dezen ontzettenden GodsbraDd, waarbij zich misschien nog een aardbeving voegde, gingen de vier steden ten onder. Waarom dit verschrikkelijke De zonde van Sodoma, de afschuwelijke tegen natuurlijke ontucht had alle bewoners verdierlijkt. Toen was Gods lankmoedigheid uitgeput. De vlammen verteerden de zonde-lichamen. De zoute wateren van de Doode Zee, die zich uitstort ten over het uitgebrande, gezonken land, doofden nog ten slotte de laatste nagloeiende pit van het leven. Sinds deze catastrophe rust de vloek op dit hellegraf. Sindsdien zijn de scherpe wateren van de zoutzee voortdurend bezig de walgelijke vlekken der ontucht uit te bijten, waarmee de zonde van Sodoma dit land verontreinigd en geschandvlekt heeft. Aldus Paul Keppler in zijn boek „Wanderuugen und Wallfahrten im Orient.'' Is deze „sombere plek in de wereld" niet een hoog-ernstige ver maning, de kulschheid te eerbiedigen als een heilig gebod van God God is lankmoedig en barmhartig. Maar Hij is ook ïechtvaardig en recht vaardig zijn zijn oordeelen. Vroeg of laat treft zijn srrafgericht dengene, die de tempel van zijn lichaam ont wijdt en zich door de onkuischheid nog dieper verlaagt dan een dier. Mochten allen toch leeren door gebed en offerzin zich de kracht te verwerven tot 't ongeschonden be waren van Gods heilig gebod der kuischheid 1 (H. Familie.) 't Uolag van Vader. Wanneeer de tapper 't laadje licht Is vader heen, 't café is dicht. Dan wordt het zuurverdiende geld Daar door den herbergier geteld 't Gelag van Vader! Wanneer de huisdeur opengaat En vader thuiskomt, soms wat Iaat Dan spreekt hij zelden „goede" taal En vrouwlief mist dan andermaal: 't Gelag van Vader 1 En eens, wanneer in later tijd 't Kind door vadersdrankzucht lijdt. En boet, wijl vader heeft gefaald Dan wordt ten derden maal betaald: 't Gelag van Vader I (Beukennooljes De Vrijz. Democraten in con gres de fractie zal tegen de Oorlogsbegrootlng stemmen. Extra-steun. De onbe waakte overweg doodt een kunstenaar. Brand De Vrijzinnig Democratische Partij beleeft een moeilijken tijd. Ze is vaD aard eigenlijk aangewezeu om te groeien in de oppositie. Nu ze door het afstaan van twee leiders in het landsbestuur, regeeringsverantwoor- dat de jonge vrouw Mathijsen voor- loopig in het huisje aan den Hoogen Klef bleef wonen. Daar zat de beklagenswaardige vrouw, die zich zulke gouden bergen van haar huwelijk voorgesteld had, nu geheel alleen en verlaten, want zelfs haar familie bemoeide zich maar weinig met haar. Haar moeder kwam hoogst zelden bewerende dat ze zoo slecht van huis en de kinderen weg kon; de eenigste, die nogal eens een troos tend woord tot de arme Stiena richtte, was Bettemui, de tante van Mattesen Ties. De spaarpenningen van Ties waren door de installatie van de huishou ding en het huwelijk want Stina bracht behalve haar eigen uitzet zoo goed als niets mee voor een groot gedeelte opgeraakt, zoodat na verloop van een paar maanden de bitterste broodnood in de woning aan den boschkant beerschte. Ongeveer drie maanden had Mat tesen Ties in de gevangenis doorge bracht, toen zijn vrouw het leven schonk aan een meisje, dat bij den doop den naam van Mechtildis, naar de moeder van Stiena, die in de wandeling Mechel genoemd werd: 't Kleine Tilleke was een welge schapen kind, dat oogenschijnlijk goed gezond was. De grootmoeder had het kind ten doop gehouden en was ook bij de bevalling tegenwoordig geweest, maar de meeste diensten had Stiena voor, in en na die bange dagen ontvangen van hare aangehuwde nicht Bertha, de vrouw van den metselaar Siebers, die erg handig en delijkheid aanvaardde, groeit slechts de ontevredenheid in eigen boezem. De meeste critiek op het financieel beleid van minister Oud en vooral op de onderwijspolitiek van den heer Marchant, komt uit eigen ge lederen. Vele Vrijz. Democraten weigeren in minister Marchant nog langer een paladijn te zien voor het Openbaar Onderwijs. De afdeeling Purmerend van den Bond besloot een dezer dagen, zij het bij verrassing, in een slecht be zochte vergadering, om zich van den Bond af te scheiden. Zondag j 1. congresseerden de partij en ook toen is gebleken, dat er ontevredenheid was. De ministers hebben hun beleid echter op knappe wijze verdedigd en ze slaagden er in om weer 'n votum van vertrouwen te verwerven. Het was waarschijnlijk bedoeld als olie op de golven van critiek, dat mededeeling werd gedaan van het voornemen der Vrijz. Detc. Kamer fractie om tegen de defensie begroo ting te stemmen. Daarmee is een punt van het partijprogram misschien gered, waar de „eenheid" van het Kabinet, welke' ten congresse zoo werd bezongen door den heer Mar- ehant, krijgt er onder te lijden. Van de regeeering kwam de mede deeling, dat ze nog 2 millioen heeft kunnen vlndeD voor extra-steun. Steun aan de werkloozen. Het is te hopen, dat daarmee een hoop ellende in dezen winter zal voorkomen kunnen worden. Men huivert soms voor de nood, welke er is. De Amsterdamsche gemeenteraad beeft zich bij meerderheid van stem men uitgesproken voor aandrang op de regeering om de steunnormen. weer te verhoogen. De ontwaakte overweg heeft zijn luguberen doodsarbeid weer verricht. De bekende teekenaar Funke Küpper, die zijn scherpe teekenstift op kunst vaardige wijze hanteerde voor de Arbeiderspers en de socialisdsche beweging, is Vrijdag j 1. op een onbewaaktea overweg bij Nuaspeet met zijn auto tegen een trein opge botst. De mede-inzittende redacteur van „Het Volk", de heer P. Bakker, werd licht gewond. w Felle tragiek sprak ook uit het ongeluk van twee gebroeders Aarts, die op den Arnhemschen weg bij Arnhem, door het breken van de stuurstang van hun vrachtauto, tegen een boom optornden en daarna levend in de uitslaande vlammen omkwamen. Doodsbedreiging door brand is altijd iets vreeselijks. Een dappere 16, jarige jongen uit Heesch, die met groot levensgevaar op het laatste moment drie kinderen uit een bran dende hoeve wist te redden, komt daarom alJe hulde toe. De jongen liep zelf nogal ernstige brandwonden op. De hoeve verteerde geheel in de vlammen. Een felle brand in de Cacao fabriek v. h. Karophuys en Oly te Koog a. d. Zaan, eischte wel geen menschenievens, maar bedreigt thans de arbeidsgelegenheid van circa 50 werkmenschen. De materieele schade was zeer groot. VENRAY, 1 December 1934 Uitslag aanbesteding verbou wen winkelhuis en slagerij voor den Heer J. Coenders. Architect den heer H. Oudenhoven Lzn. Fr. Verstralen, Blitterswljk f 4200 M. Veldhuizen, Maasheés f 4150 Chr. Wijnhoven, Venray f 3990 Th. Claassen, idenr f 396<) P. A Koenen, Holthees f 3889 Gebr. Oudenhoven, Venray f 3856 daarbij medelijdend van aard was. De droevigste tijd brak echter aan toen de kraamvrouw weer op de been was en dagenlang alleen bleef met haar kindje. Het was of de vroeger zoo be drijvige, jonge vrouw thans alle lust verloren had om de betrekkelijk geringe huiselijke bezigheden te ver richten; uren en uren kon zij in droefgeestig dof gepeins verzonken zitten, met den blik op het onschul dige schepseltje, dat aan haar voeten op een rood en wit geruit kussen in een uit een stijfselkistje gemaakte krib lag. En dan maar telkens, als ze even uit hare verdooving wakker werd, moest ze weer denken aan den va der van het wurm, haar man, die ginds in de gevangenis zat. De uitwerking van deze ononder broken, droefgeestige stemming, en dat moedeloos zich laten gaan bleven niet uit en na korten tijd vertoonden zich verraderlijke blosjes op de wangen der kwijnende jonge vrouw, die bijna nooit vrij van koorts was en door een drogen kuchhoest ge plaagd werd. En ach, die lange, lange slapelooze, in koortsig woelen doorgebrachte nachten, die maar geen einde nemen wilden. Op zekeren middag, toen de moeder van Stiena, die onderweg bij Bertha Siebers aangeloopen en deze gevraagd had met haar mee te gaan, de jonge moeder en het kind een bezoek brachten, schrokken zij van de ver anderingen, die zich op het gelaat der eerste vertoonden en van den zwakken toestand der jonge vrouw Th. Vissers, Wanssum f 3813 Th. Maassen, Venray f 3790 P. Volleberg en Zn., idem f 3750 P. Potten, idem f 3730 L. Volleberg, idem f 3610 G. Verstralen Oudenhoven f 3536 Gielen-Arts-Maasseo, Merselo f 3520 Chr. Reinders, Wanssum f 3400 J. Houwen, Olrlo f 3390 Begrooting f 3875 Het werk is gegund aan de aan nemers Gielen-ArtS-Maassen. Arm gebroken. De huisvrouw L. alhier stond op een stoel waschgoed op de droog draad te hangen, toen de stoel omsloeg en de vrouw kwam te vallen. Dr. Vercauteren verleende geneeskundige hulp, die armbreuk constateerde. Levering van Vee. De Nederlandsche Veehouderij- centrale maakt bekend, dat op 12 Dec. a.s. gelegenheid zal worden gegeven runderen in de gevraagde soorten aan te bieden te Venray op het Henseniusplein van 911 uur voorm. De prijzen, welke voor aan tuber culose of para-luberculose lijdende dieren zullen worden betaald, zijn met mgaog van Maandag 10 Dec. als volgt vastgesteld Klasse A plus 28 ct. per Kg. Klasse A 25 ct. per Kg. Klasse B 22 ct. per Kg. Klasse C 19 ct. per Kg. Veemarkt te Horst. Maandag a.s. 3 Dec. zal dan weer een veiling plaats hebben van het allerbeste Noord Limburgsche fok en slachtvee, afkomstig uit het cen trum der zoo op een hoog peil staande Noord-Limburgsche Rundvee en Varkensfokkerij. Voor onze boeren is deze veemarkt een uitgelezen gelegenheid om er voor hun eventueel te verkoopen vee de hoogste prijzen te maken ofwel om zich te voorzien van eerste klas melkvee en- of fokmateriaal. Door een doelmatige actie der Jonge Boeren uit het land van Horst is er alleen uit Horst al een gegaran deerde aanvoer van 108 stuks rund vee. Uit Sevenum en omstreken Z3l bovendien nog een groot aantal rundvee ter markt gebracht worden. De verkoopers en koopers der vorige maandmarkten waren allen buitengewoon tevreden en ook dit maal zal dat zoo zijn.'; Op voorstel der Marktcommissie zijn verschillende doelmatige ver beteringen ter marktplaatse aange bracht. Zoo zal b.v. in 't vervolg een aparte plaats voor volbloed en stamboekvee gereserveerd worden. Ook is de gelegenheid tot stalling flink uitgebreid. Voor bezoekers uit onze streken, welke deze rundvee- en varkensmarkt willen bezoeken, wijzen wij op de extra Autobusdienst van „Het Cen trum", welke vanafhet Henseniusplein te Venray 's morgens om 8 uur ver trekt. Pseudo-broeder Eligius gearresteerd. De pseudo-broeder Eligius, die enkele weken geleden met zooveel succes in Noord Limburg zijn slag heeft geslagen door op slinksche wijze de bevolking voor duizenden guldens op te lichten, is Zaterdag avond te Trier in Duitschland ge arresteerd.- De Limburgsche politie die onver moeid bezig is geweest den oplichter te achterhalen, volgde een spoor, dat naar Keulen leidde. In samenwerking met Duitsche politie autoriteite werd hier het onderzoek vooitgezet en kreeg men spoedig inlichtingen, waaruit bleek, dat de pseudc-broeder zich in Trier moest bevinden. Zaterdagavond heeft men hem daar kunnen arresteeren. Het bleek te zijn de 25-jarige Franschman Leon Diversy, die gedurende eenigen tijd in het algemeen. Toen de twee vrouwen naar huis gingen, zei moeder Kersten Mèr mien lief mins'k Haai zówaor mien eige kiend nie mer teruggekend Ze hit de vliegende terring, zowaor as ik hier newen ow gaoj. Hedde geej dat ok nie gezien? Mer now zal ik toch daalek nao den dokter gaon haawwe 't mer ier gedaon De dokter, die den volgenden dag de zieke bezocht, vond den toestand nog ernstiger dan de twee vrouwen vermoedden en vreesde dat de arme zieke nog maar heel weinig dagen te leven zou hebbende uitputting was volslagen en de lijderes had noch kracht noch lust om zich tegen de alles overweldigende apathie te verzetten. De dokter zorgde er voor, dat er nu geregeld vrouwelijke hulp in huis was en stuurde er ook den pastoor heen. Toen deze op bedekte wijze begon te spreken over het toedienen der H. Sacramenten, stootte hij op niet den minsten tegenstand of blijken van angstige verrassing. Blijkbaar was de zieke bewust van het hopelooze van haar toestand en verlangde zij naar.de H. Teerspijze, alvorens de dood haar zou komen verlossen maar ook scheiden van het arme, arme kindje, dat dan geheel verlaten zou achterblijven. Zaterdagavond sprak de dokter den burgemeester in de sociteit "aan: Burgemeester, ik ben daar dezen middag bij de vrouw van Mattesen Ties aan de Hooge Klef geweest, Het kan spoedig met het arme schepsel afgeloopen zijn, want er is geen redding meer mogelijk. Wordt vervolge!. als postulant bij de Barmhartige Broeders te Trier in hel klooster was geweest. WegeDS ongeschiktheid was hij uit het klooster ontslagen, doch hij had kans gezien, behalve zijn broederskleeren ook nog een aantal papieren uit het klooster mee te nemen, die hem bij zijn oplichters practijken goed te pas kwamen. Bij zijn verhoor bekende hij, zich aan verschillende oplichterijen te hebben schuldig gemaakt, voorname lijk door het inzamelen van gelden voor mis intenties en voor de missie. Hij gaf toe, eenige weken geleden in Noord-Limburg te hebben ver toefd en daar een groote som gelds te hebben bijeenverzameld. Ook in het Rijnland beeft hij op deze wijze meerdere personen voor een gezamen lijk bedrag van ongeveer 1100 mark opgelicht. Bij zijn arrestatie werd nog een aanzienlijk bedrag bij hem terug gevonden, Voorloopig is hij te Trier in de gevangenis ingesloten. Eenige maanden geleden was hij in Frankrijk en België werkzaam en men verwacht, dat hij zich daar aan dezelfde practijken heeft schuldig gemaakt. Aangezien hij Fransch onderdaan is, neemt men aan, dat in dat geval de Fransche regeering zijn uitlevering zal verzoeken. Ry vereeniging te Wanssum. Bij de laatst gehouden vergadering van de rijvereeniging alhier werden als bestuursleden definitief gekozen, als voorzitter de heer P. Litjens, secr. A. Tax, G. Rutten en J. Verstraaten als bestuursleden v. d. Sterren eerevoorzitter en Baron J. de Weichs de Wenne als beschermheer. Verder worden voor den kring alhier op een zeer geschikt terrein de practische lessen gegeven Aanbesteding. Onder architectuur van den heer P. Wijnhoven te Venray werd te Sevenum het bouwen van een woon huis aanbesteed. Inschrijvers waren M. Claessen, Venray f 6298 Maas, BHtterswijck f 6275 Verhaeg, Helden f 5990 Houwen, Oiilo f 5950 Gebr. Clabbers, Swolgen f 5885 Chr. en J. Jansen, Sevenum f 5849 Van Gassel, Sevenum f 5815 Van Berlo, Sevenum f 5812 Thissen, Swolgen f 5797 Gebr. Wanten, Sevenum f 5635 Wijnhoven, Sevenum f 5541 Naar de 1000 werkloozen. Het aantal werkloozen bedroeg in Venlo in de afgeloopen week in totaal 962, waarvan 49 personen beneden den leeftijd van 18 jaar. Dit aantal was over de volgende groepen verdeeld losse werklieden 379, bouwbedrijven 232 vervaardiging van aardewerk, glas, kalk en steenen 47 metaalnijverheid, scheeps- en rijtuigbouw 81 landbouwbedrijven 32 handel 34 verkeerswezen 95. Tegen Duitsche arbeidskrachten. Te Venlo beeft een vergadering plaats gehad van den R.K. Bond van Transportarbeiders. De voornaamste besprekingen handelden over de grensmoeilijkheden voor den invoer van groenten in Duitschland en de groote werkloosheid, die hiervan onder de transportarbeiders het ge volg is. Zoolang het tegenwoordige regiem Duitschland de macht in banden heeft, mag men daar geen verbetering van verwachten. Scherpe critiek werd door de ver gadering uitgeoefend over het feit, dat er nog tal van Duitsche arbeids krachten in het transportbedrijf werkzaam zijn. Een motie werd aan genomen, waarin verlangd wordt, dat de Duitsche arbeidskrachten zoo spoedig mogelijk zouden verdwijnen en daarvoor Nederlandsche krachten aan te stellen. Mond- en klauwzeer. Op de stallen van eenige land bouwers te Heel en Horn werd mond en klauwzeer geconstateerd. De voorgeschreven maatregelen om uitbreiding tegen te gaan, werden genomen. Brand in pannenfabriek. In de dakpannenfabriek der firma Laumans te Tegelen, welke fabriek juist op Duitsch grondgebied is ge legen, is Zondagnacht te 1 uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken In het droge materiaal vond het vuur gretig voedsel en de groote pannen schuur, waar de vuurhaard zich be- vond, brandde geheel af. De brandweerkorpsen van Tegelen en Kaldenkirchen slaagden erin bet vuur in te sluiten, zoodat de brand tot dit deel der fabriek beperkt bleef. Verzekering dekt de schade. Twintig duizend gulden verloren Zaterdagmorgen heeft een bouw ondernemer uit Heemskerk bij de politie te Haarlem aangifte gedaan, dat hij Vrijdagmiddag tusschen half vijf en zes uur een oude bruinlederen zakportefeuiile, inhoudende bijna twintig duizend gulden, en voorts naamkaartjes en andere papieren was kwijt geraakt. Om half tien dien morgen heeft een bewoner van de Floressfraat de vermiste portefeuille bij de politie gedeponeerd, weke hij in den voor tuin van zijn woning had gevonden, echter zonder geld. Alleen de naam kaartjes zaten er nog in. Vergiftigingsverschijnselen. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zich te Oss in het gezin van v. L. aan de Ruwaard straat bij verschillende huisgenooten, vergiftigingsverschijnselen voorge- dean. Deze vergiftiging is waar schijnlijk ontstaan door het nuttigen van ondeugdelijke kaas. Des nachts werden 3 kinderen benevens de echtgenoote van v. L. wakker door hevige maagkrampen, later gevolgd door brakingen. Bij den oudsten zoon, die 's avonds niet gegeten had, kwamen deze verschijnselen niet voor. De toestand der patiënten liet zich zoo ernstig aanzien, dat direct medische hulp werd ingeroepen. Het rywielplaatje. De minister van Financiën heeft met betrekking tot de wijze van bevestiging van het rijwielbelasting merk nader bepaald, dat deze ooi mag geschieden op den bovenkant van het voor de voorvork van het rijwiel uitstekende gedeelte van het spatscherm van het voorwiel, mits binnen een afstand van 15 centi" meter van de balhoofdbuis. Het merk moet in dit geval zoodanig zijn gevat in een houder, dat 't in verti cale richting wordt geplaatst met de daarop voorkomende teekeDing naar voren gekeerd. Deze teekening moet geheel zichtbaar zijn, terwijl vóór het merk geen voorwerpen op het spaticherm mogen zijn aangebracht, welke het gezicht op het merk belemmeren. Een afzonderlijk Crisis- Uitvoerbureau Ia verband met het toenemende belang, dat de regeering krijgt bij het uitoefenen van een controle op den uitvoer, ten gevolge van de toenemende belemmerende maatrege len in het buitenland, is besloten tot het iostellen van een afzonderlijk Crisis Uitvoerbureau, hetwelk onder net ministerie van Economische Zaken ressorteert. Dit bureau zal zijn taak dezer dagen aanvaarden. Het zal in de eerste plaats over nemen die bemoeiingen met de regeling van den uitvoer, welke het Crisis- In- en Uitvoerbureau thans vervult krachbens de Crisisuitvoerwet. Dit bureau zal ook belast worden met de uitvoering van die maat* regelen, welke noodzakelijk kunnen zijn voor een doeltreffende regeling van den uitvoer van Nederland naar landen waarmede clearingregellngen bestaan. Met de leiding van het Crisis Uitvoerbureau wordt belast de heer drs. Ch Truijen. Het bureau zal gevestigd worden Mauritskade 55 te Den Haag. DROEVIG EINDE Van een Brabander, die wereld roem oogstte. Het Dagbl. van Noordbrabant schrijft „Uit Amerika is het einde bericht van Lou Tellegen, die eens een beroemd tooneelspeler en filmster was in Sint Ozdenrode, waar hij voor 52 jaar geboren werd en zijn jeugd doorbracht, kent men hem beter onder zijn oorspronkelijken naamIsidoor Louis Bernard van Dammeler. Bij zijn geboorte kreeg hij onge twijfeld groote artistieke begaafd heden mede. Nauwelijks 23 jaar oud had hij zich als tooneelspeler reeds zulk een reputatie veroverd, dat Sarah Bernard hem in 1910 meenam naar Amerika als haar mannelijke hoofdpersoon. Amerika gaf hem alles wat het toen rijke Amerika te geven had onbepaalde hoeveelheden dollars en onbepaalde hoeveelheden vrouwengunst. Van 1910 tot 1920 meende de Brabander in een soort aardsch paradijs te leven. Op het tooneel speelde hij telkens weer met onovertroffen succes „the perfect lover" den volmaakten minnaar. In vier huwelijken, die eikaar met verbijsterende snelheid opvolgden en die in even zoovele echtscbeidingsprocessen eindigden, gaf hij echter weinig blijken van een volmaakt echtgenoot te zijn. Hij slaagde er zelfs in zich bij het publiek belachelijk te maken het ergste wat een populair acteur kan overkomen. Filmland bood hem een nieuwe mogelijkheid zij het dat- ze een matig succes werd en een terugkeer naar het tooneel leidde tot een volmaakt fiasco. Wat alleen in Amerika mogelijk is, werd nu zijn lot. Hij, weer hertrouwd, leefde als „rustend kunstenaar" op een kasteel, dat een schatrijke Cali- fornische ter beschikking van hem en nog een anderen kunstschipbreu- keling had gesteld. Maar de ex-beroemdheid, die 'n tooneelspeler geweest was, zooals men maar eens of tweemaal in een eeuw op de planken ziet, had een afkeer van alles wat leelijk was. Daaronder verstond hij ook ziekte, oud worden, een mislukking zijn. Hij kwam tot het besluit, dat hij het slachtoffer van alle drie was en hij, die elke rol gespeeld had, wien elke rol „lag" greep toen maar naar de rol van den zelfmoordenaar. Hij nam een schaar en plofte zich die Gesprongen handen, ruwe huid 435-10

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6