Landbouw. Binnenland. Buitenland. Provinciaal Nieuws deze motiveering geldt niet voor abnormale exporten. Te dien aanzien kunnen wij niet verwachten, dat ons volk deze groote verliezen in den vorm van accijnsen zal opbrengen en dat mag naar onze meening ook niet gevorderd worden. Hier geldt toch het argument van den rechtvaardigen prijs niet. Een andere vraag van zeer groote beteekenis hangt hiermede samen, n.l. of de steun welke wordt uitge keerd inderdaad gelijkelijk wordt verdeeld en in het bijzonder of het gestelde doel al dan niet bereikt wordt. De Regeeringspolitlek heeft steeds gestaan in het teeken van instand houding van de bedrijfsmogelijkheid. De steun is dan ook niet sociaal geregeld, doch economisch. Of een boer veel geld had of straatarm was, is nooit motief ge weest voor steunverleening. Deze toch was uitsluitend gericht op het mogelijk maken, dat het bedrijf kon blijven worden uitgeoefend. Voor waarde, om het gestelde doel te be reiken is dus, uat de onderscheidene bedrijven in hun soort in stand konden blijven, dus niet eenzijdige bevoordeeling van groote of kleine bedrijven. Men zal zich dus hebben af te vragenis dit doel bereikt en mag worden verwacht, als op de nu bekende wijze wordt doorgegaan, of inderdaad deze wijze van werken de juiste is Op deze vraag kunnen wij niet anders, dan ontkennend antwoorden. De Maasbode. H. R. Voortschrijdende wetenschap. THEORIE EN PRAKTIJK. De landbouwwetenschap is een zeer belangrijke wetenschap. Wel wat laat tot ontwikkeling gekomen en ook lang door velen, die de practijk beoefenden, een beetje mees muilend behandeld, maar toch heeft de practijk van den landbouw heel veel aan de wetenschap van den landbouw te danken. Zonder haar was de landbouw er nog veel slechter aan toe geweest dan ze nu is. Maar daarom kan men niet halsstarrig blijven vasthouden aan wat op een bepaald moment de wetenschap als hoogste wijsheid verkondigt. „Wat heden de wijzen als wijsheid verkonden", zong eens de Genestet, „straks komt een wijzer die 't wegredeneert". Nergens meer dan bij de Natuurwetenschap, zooals de landbouwwetenschap is, wordt dit woord bewaarheid. Daar hebt ge b.v. de leer, dat voor het tot beschikking komen van de plantenwortels van het benoodig- de fosforzuur, dat met Thomasslak- kenmeel gegeven wordt, een of ander zuur noodig is, om dit fosforzuur tot oplossing te brengen. Dat bleek voldoende uit de proe ven, die men in de laboratoria nam in retorten, flesschen, potten en buisjes. Maar de bodem, de cultuurbodem, is heel wat anders dan een retort, een flesch of een potje uit een laboratorium. Dat zei de practijk, want vaak zag men een pracht- werking van dit slakkenmeel als het volgens de wetenschap niet of niet voldoende kon werken. In den laat- sten tijd bleek het aan de voort schrijdende wetenschap, dat in den gewonen bouwgrond, ook in zuiver water, het slakkenmeel wel oplost. Dit is geen slag in het aangezicht der wetenschap. Dat het „waarom'' in dezen ook door de wetenschap gevonden is, De veronderstelling van Matte- sen Ties kwam uit; toen hij op de plaats kwam waar Petje de strui ken onderzocht had, vond hij daar een zestal hazenstrikken. Hij moest toegeven, dal deze daar zeer zaakkundig geplaatst waren, op een plek waar 't wild van het hout naar het veld wis selde. Natuurlijk liet hij alles onaan geroerd, want het was zeker, dat de heeren hier terugkomen zou den. 't Was nog niet donker, toen Ties reeds in de nabijheid van de hut van Stille Wieske op den loer lag. Deze hut was, evenals vele woonverblijven van de Sterren bergers van dien tijd, half onder den grond gelegen. Het dak rustte direct op den beganen grond; om door de deur binnen te gaan, moest men eerst in een gat van meer dan een hal ven rneter diepte afdalen, om dan met gebogen hoofd de blijde intrede te doen. Stille Wieske moest zijn lang lichaam, evenals een tweedeelig vensterluik, eerst half dichtslaan. Van een verdere beschrijving der woning kunnen we gevoeglijk afzien, omdat er niets meer van te zeggen valt, wat iemand eenig zins zou kunnen interesseeren, aileen zij nog vermeld, dat er slechts één vertrek in was, Gas, electriciteit en waterleiding waren voorloopig nog niet aange legd, ook geen W. of vaste waschlafels. De schoorsteenveger had er niets te doen, want er was geen schoor steen en als de wind er niets op tegen had, kon de rook direct is een bewijs dat die wetenschap, of liever de serieuze beoefenaars er van, ook weten dat er immer van de practijk wat te leeren is, waarom ze bleven onderzoeken. De pracktijk leerde nu eenmaal, dat natuurlijk fosfaat moeilijk maar Thomasslakken- meel gemakkelijk in den bodem tot werking kwam, zóó, dat de planten er wat aan hadden. En die voort gaande onderzoekingen wezen b.v. aan dat de vrije kalk uit dit slakken meel in het reageerbuisje van den geleerde de oplossing van het fosfor zuur belet, doch dat ze dit in den grond niet doet. omdat die vrije kalk daar aan andere stoffen zich hecht. Theorie en praktijk loopen wel eens uiteen, doch vinden elkaar ook steeds weer terug De Kamer over economische Zaken. Katholieke arbeiders komen op voor een betere crisis- politiek. Langere militaire diensttijd. De Pecbjager ge cremeerd. Vonnissen tegen Nederlanders in Duitschland. Ook over de begrooting van Eco nomische zaken is thans het oordeel der Tweede Kamer bekend gemaakt middels de publicatie van het voor loopig verslag. We memoreeren er uit, dat de Kamer zich bezorgd maakt over de moeilijkheden, ver bonden aan de aanpassing aan een lager levensniveau. Verschillende leden vreezen, dat we met de aan passing te laat zullen zijn en daarom geven ze het denkbeeld van devalu atie in overweging. Van een zijde werd steun gevraagd voor industriebanken. Aangemaand werd de regeering om grooten spoed te betrachten bij het verleenen van hulp aan de exporteurs, die hun bedrijfskapitaal zagen aangetast door de jongste clearingregeling met Duitschland. Vrij algemeen werd de meening geuit, dat nog méér moet worden gedaan ten behoeve van het Neder- landsch Fabrikaat. Nu de Crisis pachtwet weldra ten einde loopt, moet naar de meening van vele leden een nieuwe Pachtwet spoedig worden ontworpen en behandeld. Zeker is, dat niemand jaloerscb behoeft te zijn op het baantje van den heer Slotemaker de Bruine. Er is geen mensch in ons land, aan wien méér gevraagd en wien meer verweten wordt. Ook de katholiek georganisaerde arbeiders zijn thans een openbare actie begonnen voor een betere crisispolitiek, waaronder arbeiders vooral verhooging van de steunuit- keeringen en productieve werkver schaffing plegen te verstaan. In Amsterdam werd de actie in gezet met een straatbetooging en een vergadering van den R.K. Volksbond Vooral werd geklaagd over te wei nigen spoed bij het nemen van doeltreffende maatregelen. Hét huidig systeem van werkverschaffing werd veroordeeld als te veel gelijkende op het concentratiekampen-systeem. De regeering zou een plan in voorbereiding hebben om den mili tairen diensttijd te verlengen en wel tot 6 maanden. w Aan het bestaan van den Pander jager is dan toch een definitief einde gekomen, en daar de bemanning zoo goed als ongedeerd is gebleven bij die tragedie, zijn er slechts enkelen, die den Pechvogel betreuren. Het getob met dezen patiënt veroorzaakte naar builen trekken; het kwam echter dikwijls voor, dat er levend vleesch gerookt werd. Na verloop van een kwartier ging Petje den Bult bij Stille Wieske binnen; kort daarop tra den de beide bondgenoolen de lange en de korte naar buiten, waarop Ties hen voorzichtig uit de verte volgde, Nadat zij onderweg bij Frederik den Kippeudief aangelegd en daar Rooien Albert opgehaald hadden, zakten zij af in de richting van den weg, die naar de bosschen liep, steeds op behoorlijken afstand achtervolgd door den boschwach ter. Voordat zij hun eigenlijke taak begonnen, wilden ze ze eerst het terrein bij de woning ven Ties verkennen, om te weten te komen of deze tehuis was en dit had de laatste fijntjes vooruitgezien. Hij bemerkte, hoe zij zich in de nabijheid zijner woning verborgen opstelden; daarom maakte hij nu zelf een groote zwenking naar rechts en ging in een wijden boog ongezien door het hout achter hen om. Na verloop van korten lijd zagen de op de loer liggènde stroopers hem van beneden uit het dal over hei bouwland op zijn huis toe- schrijden, In huis had Ties iets met zijn moeder te bespreken, wat voor ons en de drie Sterren bergers voorloopig geheim blijft. 'I Zal bijna acht uur geweest zijn, maar de maan was nog niet op of althans niet helder, toen de deur der boschwachterswoning geopend werd en twee vrouwen naar buiten traden. Wordt vervolgd. ons zorgen, welke tot verduistering van de K L.M.- en Uiver glorie dreigden te leiden. De Panderjager is Vrijdag ver brand, toen hij bij de opstijging ter voortzetting van den tocht naar Melbourne tegen een op het vlieg veld staande auto optornde. V Zware vonnissen zijn in Duitsch land uitgesproken tegen een achttal inwoners van Venlo, die zich aan het smokkelen van deviezen hadden bezondigd. Ook aan een drietal vrouwen werden in deze zaak gevangenisstraf opgelegd. Een andere inwoner van Venlo, zekere Zwiers, werd op be schuldiging van hoogverraad tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Algemeen wordt beweerd, dat Zwiers met geweld van Nederland naar Duitschland gesleept zou zijn. De bewapeningswedijver. Doet ook België mee De politieke crisis in Frankrijk. De Duitsche kerkpolitiek. Socialistische kapitalisten gevonnist. Spaansche gru welen. De godsdienstver volging in Mexico. Siam een republiek Si vis pacem, para bellum Indien ge den vrede wilt, bereidt u dan voor ten oorlog. Het was eens een oud Romeinsche spreuk, maar het zelfde beginsel leidde de Europeesche mogendheden vóór den grooten volkerenstrijd en niettegenstaande het toen zoo klaarblijkelijk heeft gefaald, doet het ook thans weer opgeld om den bewapeningswedstcijd der vol keren te verdedigen. De groote ontwapeningsconferentie is niet alleen volkomen mislukt, maar de groote Europeesche, Aziatische en Amerikaansche mogendheden doen zelfs geen moeite meer om de uit breiding van hun weermacht verbor gen te houden. Ze beroepen zich op de „noodzaak", welke haar drijft en zeggen in deze opgevoerde bewape ning het eenige middel te zien om zich andere mogendheden van het lijf te houden. De preliminaire vóórbesprekingen van de nieuwe vlootconferentie zijn nog maar nauwelijks aangevangen te Londen, of reeds wordt bericht, dat men in een ompasse is geraakt, welke een uiteindelijk accoord vol komen uitsluit. Japan wil zich in zijn imperialistische strevingen geen enkele beperking zien opgelegd. Als gevolg van de houding der groote mogendüeden, beginnen ook de kleinere machten ernstig aan de uitbreiding van haar weermacht te werken. Een dezer dagen, ter ge legenheid van de twintigste jaar herdenking van den slag aan den I/ser, hebben de Belgische oud strijders voor hun jongen koning Leopold gedefileerd en die heeft daarna een redevoering gehouden, welke zeer ontnuchterend zal werken op degenen, die meenen, dat althans de kleinere mogendheden iu baar bewapening een voorbeeld van vredelievendheid en bewapeningsmatiging zouden behooren te geven. Si vis pacem, para bellum! her haalde koning Leopold. Hij gaf duidelijk te kennen, dat ook België een aanmerkelijke uitbreiding van leger en verhooging van zijn kunst matige verdediging behoefde om zich in een onverhoopten nieuwen oorlog te kunnen weren. Hij vroeg daartoe offervaardigheid van het volk en drong er zelfs op aan, dat in de pers alle polemieken zouden worden gestaakt, welke 's lands verdediging tot onderwerp hebben. Zwijgen en aanvaarden I De Fransche minister president is een eerste groote moeilijkheid bij de doorvoering zijner hervormingsplan nen te boven gekomen. Het radicaal- socialistische congres van Nantes besloot om den gesloten godsvrede niet te verbreken en den radicalen ministers in het kabinet-Doumergue de noodige vrijheid te laten, ook wat betreft de uitbreiding van de rechten van een kabinetsleider in Frankrijk (Kamerontbinding, mits van Doumergue de stellige verzekering werd bekomen, dat hij geen uitbrei dingvan persoonlijke machtsbevoegd heid nastreeft. Tegenover de oppositie in de Duitsche Evangelische Kerk heeft de rijkskerkregeering en vla deze de Rijksleider Hitier een concessie moeten doen. De groote streber Dr. Jaeger, juridisch adviseur van de rijkskerk regeering, heeft als zoodanig ontslag genomen. De oppositie, welke de leuze heeft aangeheven „Handen af van de Kerk'-', is winnende. Ze heeft na het ontslag van Dr. Jaeger haar toon gematigd, blijkbaar om het doen van verdere concessies te vergemak kelijken. De afgezette Beiersche bisschop is naar Berlijn gereisd en voert daar besprekingen, welke misschien tot zijn herstel zullen leiden. Er komen ook berichten uit Berlijn, welke er op wijzen, dat eveneens tegenover de Katholieke Kerk een welwillender houding zou worden aangenomen er is o.m. sprake van, dat een katholiek arbeidsfront zou erkend kunnen worden. Het congres der Belgische (socialis tische) Werkliedenpartij heeft een aantal partijgenooten berecht, welke zich bij de debacle van den Bank van den Arbeid zouden hebben ge compromitteerd. De voorgestelde sancties, welke voor een aantal persoonlijkheden royementuit de partij beteekenen, werden door het congres aanvaard. Den bekenden socialis- tischen leider Aoseele. uit Gent, werd toegestaan om zijn mandaat als Kamerlid te behouden, maar hij moet een deel terugstorten van de over matig genoten tantièmes, welke b v. voor hem als commissaris van den Bank van den Arbeid meer dan 600.000 francs bedroegen in één jaar tijds. V In de bergen van Asturië blijven nog steeds een aantal Spaansche revolutionnairen tegen de regeering opereeren. Over het optreden der revolutionnairen worden afgrijselijke bijzonderheden gemeld. In de dagen, gedurende welke ze baas waren, zouden ze vele priesters hebben ge dood evenals honderden politie agenten kinderen van deze laatsten zouden ze blind hebben gemaakt. Het klinkt alles erg „Spaansch" en we kunnen slechts verhopen, dat deze mededeelingen ver beneden de waarheid moge blijken. De godsdienstvervolging in Mexico welke thans ook de protestantsche kerken betreft, is in elk geval lugubere werkelijkheid. In meerdere staten zijn reeds alle geestelijken verdreven en alle kerken gesloten. Van den koniDg van Siam verluidt, dat hij afstand wil doen van zijn troon. Hij heeft blijkbaar geen lust om vanuit Londen naar zijn roerig rijk terug te keeren men begeert er de republiek. VENRAY, 3 November 1934 Huldiging Rector De Bot te Merselo. Op Zondag 28 October bad alhier de huldiging plaats van de pas be noemde nieuwe Rector, de Zeereerw. Heer De Bot. Direct na de Hoogmis, die door de nieuwe herder opgedragen was, om Gods zegen over Merselo af te smeeken, verzamelde al de plaatse lijke vereenigingen zich bij de zaal, om in optocht naar het rectoraat te trekken. Onder de lustige tonen van de fanfare en voorop gegaan door de ruiterclub trok men derwaarts. Namens alle vereenigingen werd de gezant Gods welkom geheeten door den heer M. Michels. Hierna volgde eene begroeting van de schoolkinderen met enkele versjes gepaard gaande, die onder de leiding van het hoofd der school keurig werden uitgevoerd. Ook de K.J.V. gaf enkele liedjes ten beste, waarna de fanfare eenige muziek nummers uitvoerde. Ontroerd dankte de nieuwe herder voor de spontaan gebrachte hulde en beloofde zijn beste krachten te zullen geven, aan het welzijn van Merselo, zoowel op stoffelijk als op geestelijk gebied. Spreker zegt zeer gaarne naar Merselo te zijn gekomen, doch vertrouwt op aller medewerking. Na nog eenige pittige marschen door de fanfare uitgevoerd, was de plechtigheid ten einde. Merselo heeft wederom op waar lijk grootsche wijze zijn toegenegen heid aan zfin geestelijke leider betoond. Jongveekeuring te Merselo. Op Vrijdag 26 October had alhier eene jongveekeuring plaats, welke georganiseerd werd door de beide vereenigingen Fokvereeniging en stieihouderij te Merselo. De belangstelling voor deze keuring was vrij groot, wat voor een goed deel te danken was aan de propa ganda welke was gevoerd door de Jonge Boeren. Deze Jongveekeuring werd vooraf gegaan van een stamboekkeuring. Een 3-tal dieren werden opgenomen, van de volgende eigenaars L. van Dijck—v. Rijswijck; Kind: Janssen, Weverslo en Jan van Osch. Door de Jury, welke bestond uit de heeren Jaspar uit Roermond, M. Wismans, Venray en Joh. v. Meyel, Heide, werden de volgende prijzen toegekend Rubriek I. Ie Dora 5 van P. Muyzers-Steegs 2e Leentje van M. van Stiphout 3e Wieske van P. J. Marcellis Rubriek 2. 2e Anna v. Kd. Janssen, Weverslo Rubriek 3. Ie Jacoba van Jacob van Vechel 2e Anna 4 van P. Pubben 3e Trina van L v. Dijck-v.Rijswijck Rubriek 4. Ie Dora 3 van P. Muyzers-Steegs 2e Klara van P. J. van Rijswijck 3e Barbara 1 van P. Muyzers Steegs E.V. Mina van L. van Meyel E.V. Dora 3 van P. Pubben Rubriek 5. Ie Josephina 3 van M. Gielen 2e Dora 4 van P. Muyzers-Steegs 3e. Tonia van P. J. Marcellis Eerv. Verm. Joke van L. Kessels Rubriek 6. Ie Coba van M. Gielen 3e Maria van P. J. Marcellis Rubriek 7. Ie Maria van P. J. van Meyel 2e Anna van Wed. Poels-Wismans 2e Liza van Joh. Muyzers Bergmans 3e Wilma van Ant. Arts-Smits E.V. Greta van M. van Stiphout Rubriek 8. Ie Mina l van Jan van Osch 2e Silva van Ant. Arts Smits 3e Maria van Hend. Michels Eerv. Verm. Jana van L. Kessels Idem Dina 3 van G. Michels Het aangevoerde vee was van vrij goede kwaliteit, bij de oudere waren zelfs enkele prima dieren met goed grof beenwerk. Merselo kan dan ook met genoe gen op deze goed geslaagde Jongvee keuring terug zien. De veemarkt in Horst. Horst is reeds lange jaren het cen trum van een streek, welke vooral onder de landbouwers, veehouders en veehandelaren gunstig bekend staat en een goede naam heeft op het ge bied van veeteelt en kwaliteit van rundvee. Het is daarom ook niet te verwon deren, dat de veehandelaren en vee houders bij voorkeur deze streek opzochten, om zich van het door hun benoodigde vee te voorzien, zoodat de veehouders hun overcom pleet vee direct van den stal of de weide konden verkoopen en geen behoefte hadden aan een veemarkt. Op de maandelijksche alhier ge houden veemarkten zag men dan ook in 't verleden wel een flink aantal korven biggen aangevoerd maar zeer weinig rundvee. Hierin wil men thans verandering brengen, daar de besturen van de landbouw-organisatie's in deze ge meente er van overtuigd zijn, dat een drukke veemarkt in 't belang is van de streek en tevens leerzaam voor de veehouders, vooral van kleine boeren, die de groote markten niet bezoeken en daarom niet met de prijzen etc. op de hoogte blijven. De ligging der gemeente, maar vooral de kwaliteit van het vee in deze streek zijn dan ook een waar borg, dat de opzet, om de veemark ten alhier te doen opleven, zal sla gen. De actie hiervoor, welke is uitge gaan van de vereenigingen der jonge boeren in de gemeente, met volledige steun van de 5 afdeelingen van den boerenbond en medewerking der veehouders, is dan ook in vollen gang. Men is thans er reeds van verze kerd. dat alleen uit Horst op de markt van Maandag 5 Nov. a.s.. niet min der dan 130 stuks, zoowel melk - als mestvee zal worden aangevoerd, ter wijl ook een flink aantal is te ver wachten uit Sevenum, de Maasdorpen en andere omliggende plaatsen. Al dit aan te voeren vee wordt niet roet een soort premiestelsel naar de markt gelokt, doch is enkel en alleen aanwezig voor den handel, daar door middel van premie's de markten niet worden bevorderd. Om de markt van Maandag 5 Nov. a.s als eerste van de thans volgende reeks van drukke maandelijksche markten voor varkens en hoornvee, een meer officieel karakter te geven, zal dhr. Ambrosius, als voorzitter der ingestelde .commissie, een woord van welkom richten tot de marktbe- zoekers, waarna opening door den Edelachtb. heer Wethouder Tho- meer, als loco-burgemeester. De maandelijksche veemarkten wor den gehouden op den eersten Maandag van iedere maand. Vanuit Venlo, Venray en het station Horst-Sevenum is een gunstige autobusverbinding, terwijl bovendien een extra autobus dienst voor deze gelegenheid wordt ingesteld van uit Venray en er tevens op die dagen taxi's aan het station Meerlo-Tienray, tegen zeer laag tarief aanwezig zijn DE MARKTCOMMISSIE. Geen machines in de sigaren- industrie. De gemeenteraad van Tegelen heeft besloten een adhaesiebetuiging aan de regeering te zenden in verband met het request van 78 sigaren fabrikanten, die aandrongen op een verbod van machines in de sigaren- industrie. Voor Tegelen immers zou het gebruikmaken van z.g. compleet machines een aanmerkelijke vermeer dering van het aantal werklooze sigarenmakers beteekenen. BRAND IN DE KERk TE ViERLINGSBEEK. Zondagmorgen te zes uur, toen de koster te Vierlingsbeek de kerk wilde openen, kwam hij tot de ontstellende ontdekking, dat deze geheel gevuld was met rook, zoodat toegang tot het gebouw vrijwel onmogelijk bleek. De brandweer uit Nijmegen, die direct was gewaarschuwd, arriveerde circa half 8 met groot materiaal. Zij behoefde geen dienst meer te doen, aangezien men intusschen het vuur, dat hoofdzakelijk in het priesterkoor woedde, had gebluscht. Bij onderzoek bleek, dat het prach tige hoofdaltaar veel schade had geleden, terwijl een groote kast achter dit altaar, waarin alle gewaden voor rouwdiensten en de voorwerpen voor de versiering der kerk bij zulke diensten, totaal was uitgebrand. Door de hitte waren alle in de kerk aan wezige kaarsen gesmolten, terwijl ook de beschildering zeer veel hadden geleden. Crisis collecte te Eindhoven en Valkenswaard. De opbrengst der crisis-comité- collecte te Eindhoven, bedraagt ruim f 9000, waaronder plus minus 120.000 centen. De opbrengst te Valkenswaard was f 4000, ongerekend de vele giften in natura. quenties gesteld. De toenemende moeilijkheden in haar bedrijf hebben een dusdanigen vorm aangenomen, dat zij voornemens is geweest het geheele personeel te ontslaan en ver dere exploitatie der groeve stop te zetten. Op verzoek van den burge meester van Heerlen, den heer v. Grunsven heeft de directie echter nog geen uitvoering gegeven aan haar voornemen, in de hoop, dat de Regeering alsnog met contingteerings- maatregelen zal'komen. Marken over de grens meegeno men. Naar de „Tel." meldt "heeft voor het schepenengerecht te Kleef Zater dag een achttal Nederlanders terecht gestaan wegens deviezensmokkelarij. Het Openbaar Ministerie heeft aan het eind der zitting zeer zware straf fen geëischt, n.l. tegen VV.V. 6 maan den gevangenisstraf en 1000 Mark boete tegen P. D, 1 jaar en 2000 Mark boete en tegen B. B. 1 jaar en 1000 Mark boete, benevens tegen de dames J. R. 10 maanden gevan genisstraf en 2000 Mark boete, B. P. 10 maanden gevangenisstraf en 2000 Mark boete en T. B. 1 jaar en 2000 Mark boete. Zelfs tegen de twee dames T., die met het geheele geval weinig uit staande hadden en zich slechts aan kleioe overtredingen schuldig hadden gemaakt, werd nog een maand ge vangenisstraf en 300 Mark boete geëischt. Het in beslag genomen geld is door de rechtbank verbeurd verklaard. Voor elke 10 Mark boete, dieniet betaald wordt, moet één dag gevan genisstraf worden uitgezeten. De meeste 'vrouwen barstten bij het hooren der strenge vonnissen in snikken uit. Omtrent de voorgeschiedenis schrijft het blad nog: Zaterdag was het juist vier weken geleden dat zij allen s' avonds in een autobus uit Dusseldorp de Neder- landsche grens naderden. Aan alle kanten kwamen eensklaps douane beambten te voorschijn. Terwijl het er anders vrij eenvoudig toegaat, werd nu elke inzittende aan den lijve gevisiteerd. Enkele gelukte het over de grens te springen. Zij zagen hoe een achttal landgenooten door de Duitsche douane werd meegenomen. Want in hun portemonnaie en in hun kleeren werden marken gevonden. Het is nu eenmaal verboden meer dan enkele marken uit Duitschland mee te nemen. Dus hadden zij zich schuldig gemaakt aan eeD, volgeos de Duitsche wer, strafbaar feit. De Duitsche douane bleek van meening de hand gelegd te hebben op een complot deviezensmokkelaars. De Hollanders gingen geregeld naar Duitschland. voorzien van reis- chéque's. Deze inden zij bij de Duit sche baoken en brachten dan het geld weer over de g«-ens. Op elke tien mark die zij op die maoier mee namen. verdienden zij f 1.Zij deden het vrij geregeld en tenslotte vielen bun vrij geregelde reizen naar en van Duitschland in het oog. Dit leidde tot hun arrestatie. Rundveestapel in beslag genomen. Van den heer H. Geurts, land bouwer en raadslid te Barneveld, die weigerde lid van de Rundvee-Centrale te worden, is thans de geheele rund veestapel in beslag genomen. Radio in auto's. De A.N.W.B. schrijft Het wordt steeds meer gebruikelijk te reizen met auto's, waarin radio toestellen aangebracht zijn. De voorschriften echter, welke voor het meenemen van radiotoestel len ia de diverse landen golden, waren doorgaans zeer bezwarend, hetgeen het gebruik van zulk een auto zeer bemoeilijkte. De meeste lacden gaan zich lang zamerhand aanpassen en de voor schriften inzake bet radiotoestel worden geleidelijk vereenvoudigd. Tot heden had men b.v. om zulk een in de auto aangebracht radio toestel Frankrijk te kunnen binnen voeren een „acquit a cauiion" nocdig, dit is borgstelling van een derden persoon aan de grens. Deze regeling was tijdroovend en omslachtig. Thans is zulk een borgstelling niet meer noodig. indien men het toestel op het triptiek of carnet de passages en douanes voor de auto heeft.laten vermelden. Daarmede is dus ook voor Frankrijk deze zaak tot haar een- voudigsten vorm teruggebracht. De Melbourne-Race in de spelling Marchant 't Is een klein verschrompeld boertje Dat bedachtzaam voor mij staat Hij is melkleverancierfje Van bijzonder klein formaat. .Hij kijkt helder uit zijn oogjes En hij weet zijn „weetje" wel. Als hij melk af moet meten, Dan verliest hij nooit zijn tel. Hij kan rekenen noch schrijven. Maar toch is hij bij de hand. Voor geen cent is hij „te nemen" Door de allerslimste klant Hij is altijd op zijn hoede Voor een moog'lijk concurrent Weet van zaken mee te spreken Als de meest ervaren vent. Zeg meneer zoo vraagt het boertje En hij fluistert vriend'lijk zacht, 'k Ben als zakenman bedachtzaam En op alles voorbedacht. 'k Heb zooveel al hooren „roenke" Maar geen tijd dat ik het lees. Wat is er toch aan het handje Met die „Mellekboererees Vlissiogsche Crt. Ha vee-Wee. Hollandfs Stijgt naar Waar z'n ga Dingen met ec

Peel en Maas | 1934 | | pagina 6