IjACFQNflfc! Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. IJACFÓN^j .manufacturen lYOOBDEËUGSr/ manufacturen! 'YOQRDEELIfóTf Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een eenheid, die op zich 'n wonder mag heeten. Een moeilijk parlementair jaar Buitenland. Binnenland. Ons weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 October 1934 Vijf en vijftigste Jaargang No 42 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERT bNTlEN1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7'/» ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNOKHOF VENIIAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Ven ray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Gewoonlijk, wanneer wij onze gedachten laten gaan over de ge beurtenissen en toestanden, teneinde voor onze beschouwing uit te maken welk thema den voorrang verdient, dringt zich een gebeurtenis naar voren, die bestempeld moet worden als bèt feit. Zoo is het ook nu I Waaraan zouden wij ditmaal an ders in hoofdzaak' onze aandacht schenken dan aan het Ioternationaal Eucharistisch Congres te Buenos Aires 1 Niet, om daarvan een verslag te geven, maar om uit die machtige manifestatie eenige conclusies te trekken, welke onze lezers kunnen 9terken in hun dagelijkschen strijd tusschen goed en kwaad en om een paar feiten te belichten, die ons nog eens helderder voor oogen stellen, hoe wij katholieken te benijden zijn, te benijden onder millioenen. Onze eenheid, daarover willen wij naar aanleiding van die geweldige gebeurtenis allereerst een woord zeggen. We hebben voor ons radio-toe stel gezeten en geluisterd naar wat daar in Buenos Aires plaats greep en we hebben ons trotsch en geluk kig gevoeld te behooren tot de ééne Kerk, de heilige, de katholieke en apostolische Kerk. Denken wij ons toch eens even in Daar in Zuid-Amerika, op tien duizenden mijlen van ons af, viert de Katholieke Kerk haar Eucharis tisch congres. En van uit het centrum der Chris tenheid .stuurt de H. Vader zijn delegaat en deze draagt voor die honderdduizenden, die daar zijn sa mengestroomd, de H. Mis op, welke niet alleen gevolgd wordt door die honderdduizenden Argentijnen, voor wie deze Italiaansche Kardinaal een handeling verricht, die zij tot in de kleinste fiaesses kunnen verstaan en volgen. Maar ook die millioenen katho lieken over heel de wereld verspreid zittende aan hun radiotoestel, hooren daar vanuit het verre Zuid-Amerika, dezelfde liturgische gezangen, dezelfde woorden en dezelfde zang, die zij in hun eigen parochiekerk eiken Zon dag \\eer hooren, hetzij zij wonen in China of Engeland, in Zuid Afri ka of Lapland. En als dan na het H. Evangelie, dat over heel de wereld, woordelijk hetzelfde is. als Zondag in alle katholieke kerken over heel de wereld werd voorgelezen. Kardinaal Pacelli tot die Argentijnen een pre dikatie houdt, dan is dat dezelfde boodschap, die over heel de wereld aan de katholieken wordt gebracht. Het zijn dezelfde geloofswaarbeden, die in alle katholieke kerken zonder eenig onderscheid of verschil ge predikt worden. Wanneer daarna volgens 's lands wijs, na de predicatie, die duizenden daar rond den preekstoel geschaard, enthousiast uitroepen: „Leve Chris tus, leve de Katholieke Kerk, leve de Paus", dan vindt diezelfde kreet weerklank bij alle andere miJlioenen katholieken, die op honderd duizend kilometers afstand, deze kerkelijke plechtigheid volgen. En bij de Consecratie buigen niet alleen de honderd duizend aanwezi gen het hoofd, maar ook die milli oenen over heel de wereld, die door de radio dit grootsche schouwspel volgen. Niet minder ontroerend is het moment na de H. Mis, als de om roeper den H. Vader aankondigt, die daar in het verre Rome in den geest op het Congres aanwezig is en nu via de radio Zijn kinderen in Christus over heel den aardbol toe spreekt en Zijn zegen geeft. Dan hooren we plotseling de zachte, duidelijke, welluidende stem van den H. Vader, die begint met de bemoedigende woorden, dat de Eucharistische Christus leeft, heerscht en overwinnen zal, om tenslotte na de katholieken te hebben opgewekt, in deze dagen veel te bidden voor den vrede van de wereld, aan allen Zijn Apostolischen zegen te geven. Dat was een demonstratie van de eenheid van ons H. Geloof over heel de wereld en dank zij de radio werd die eenheid op een indrukwek kende en ontroerende wijze vertolkt. Is dat verschijnsel van onze een heid niet een wonder voor ieder, die het zien wil Is zulk een eenheid wel langs natuurlijken weg te verklareD, vooral in een wereld als thans, waar natio nalisme elke internationale organisa tie van menschenhanden eenvoudig onmogelijk maakt. Wanneer we deze geweldige en ontroerende internationale katholieke demonstratie zien, dan kunnen we toch moeilijk aoders dan medelijdend de schouders optrekken over het dwaze pogen, nu weer in Duitsch land om een nationale katholieke kerk te stichteD, zooals de oud katholieken het weer voor de zoo- veelste maal weer eens probeeren, du men meent, dat de toestand in Duitschland voor hen gunstig is. Welke katholiek zou deze mach tige katholieke internationale prijs willen geven voor een bekrompen nationale kerkgemeenschap Naast gevoelens van trots, vreug de en dank aan God voor dit nieuwe bewijs van Zijn Goddelijke macht, dat we Zondag zoo duidelijk mochten waarnemen, mogen we hier ook wel eens opnieuw overwegen, van welk eeD groote beteekeDis juist voor een internationale organisatie als de katholieke Kerk, de radio- omroep is. En even overwippend naar het blnnenlandsch terrein mogen we er ook nog wel aan vastknoopen, welk een heerlijk en grootscö initiatief het is geweest van Pastoor Perquin om hier tijdig een eigen omroep te stichten. Aan den K.R O danken wij het, dat we hier in de eigen huiskamer de grootsche plechtigheid in Buenos Aires konden volgen en konden beluisteren het woord van den Vader der Christenheid. Het wonder van onze indrukwek kende eenheid werd ons helder voor den geest gehaald door het technische wonder van de radio. Is Colijn nog persona grata Een bruine pater. Die op ongezouten wijze uitiDg gaf aan de volksententie. Naar een Roomsch Rood regeeringsverbond Alle teekenen wijzen er op, dat we een voor de regeering moeilijk parlementair jaar zijn ingegaan. Uil de massa is een reactie gewekt tegen den steeds verder omlaag gedrukten levensstandaard loons- en steun verlagingen, vele indirecte belastingen enz. terwijl de regeering, ook nog blijkens de jongste Troonrede, van meening is, dat het peil van versobering cog niet is bereikt, het welk ze voor een economische recocs.ructie naar de nieuwe tijd eischen benoodigd acht. De massa, welke langen tijd bereid scheen om offers te brengen, welke ook haar bij de sterk neerbuigende conjunctuur noodzakelijk voorkwamen, is het gaan voelen, dat de noodzakelijke begrenzing dier versobering tot wat voor het levensonderhoud dringend noodzakelijk moet worden geacht, is bereikt, zoo niet overschreden. Al wat de regeering dus nog van plan zou zijn te ondernemen om het levenspeil van de massa verder om laag te drukken, zal ongetwijfeld op het verzet van breede bevolkings groepen stuiten, tot welke politieke partij zij ook behooren. Menschen, aan wier bestaansminimum wordt geraakt, zetten ethische overwegingen opzij om voor hun materieele be hoeften te vechten. Vandaar dat de regeeriDg zich op het oogenblik ziet geplaatst tegenover sterke ontevredenheid in de partijen, op wie zij politiek steunde on tevredenheid zoowel onder de christe lijke als katholieke arbeiders. Een eenvoudige bruine pater heeft aan deze groeiende volkssententie uiting gegeven door een heftige rede, welke hij een dezer dagen in een katholiek arbeidersmilieu te Helmond afstak. Pater Henricus, aldus is de kloos ternaam van dezen bruinen monnik, is niet gewoon een blad voor den mond te nemen. Een jaar geleden trok hij het land door, zeer scherpe redevoeringen houdende tegen oor log en bewapening niet alleen, maar zelfs pleitende voor een actief antimilitairisme. Het kwam zoover, dat de kerke lijke autoriteit, onder wie pater Henricus staat, hem het verdere openbare anti militalristisch optreden verbood. Thans is hij begonnen tegen de regeeriDg Colijn, in het bijzonder tegen derzelver politiek. „De Maasbode'* meende zich van het geval te .kunnen afmaken met een: nou ja, 't is pater Henricus, die radicale bruine monnik, die ook zijn anti militaristische actie door zijn geestelijke overheid moest verboden worden. Maar zóó eenvoudig kon deze zaak thans niet worden bezien. Ver scheidene katholieke bladen namen het voor den pater op en gaven te kennen, dat hij slechts duidelijk onder woorden had gebracht, hetgeen onder de massa der katholieke arbeiders leeft. Katholieke Volksbonden en arbeidersverenigingen namen op haar vergaderingen met algemeene stem men moties van instemming aan en 't regende brieven, kaarten en telegrammen van sympathie op het bureau van den Helmondschen monnik. Het zal voor de leiding der R K. Staatspartij moeilijk ziju om haar leden nog ten behoeve der politiek van deze regeeriDg naar de stembus te laten optrekken, tenzij wat ook pater Henricus eischte Colijn het roer op radicale wijze omgooit. Doet ze dat laatste niet, dan zoo vreezen we zal de katholieke Kamerfractie binnen afzieobaren tijd zich gedwongen gevoelen om de regeering te zeggenvérder kuonen we u niet volgen. Daarmee zal een bestuurscrisis zijn geboren. Er zijn nog andere factoren, welke het uitbreken van zoo'n crisis kunnen verhaasten. Ook in de parlij van den regee- ringsleider is de harmonie min of meer verstoord. Er is ontevredenheid onder een groep Anti-Revolution- oairen van de Hervormde Kerk, die meenen, dat in de partijleiding en bij benoemingen de Gereformeerde partijleden worden voorgetrokken. De ontevredenen zeggen ook prin- cipieele bezwaren te hebben. Ze meenen, dat de regeering haar aan dacht zóó uitsluitend op de econo mische politiek concentreert, dat de eihische leiding ven het volk verzwa st. Let wel we beoordeelen in dit artikel de moeilijkheden niet, welke door katholieke democrateu of anti- revolutionnaire ontevredenen worden opgeworpen, maar we constaleeren deze slechts en meten aan de hand daarvan de mogelijke politieke ge volgen af. De huidige oppositie in de A.R. partij kan tot splitsing leiden en verzwakt in elk geval, zoolang ze voortduurt, de positie van den regeeringsleider, die tevens de leider is der A.R, partij. En tenslotte kan het intreden van een politieke crisis worden verhaast door de teleurstelling, die vele werk gevers, financiers, economen en intellectueelen gevoelen over de uit komsten van Colijn's welvaartspolitiek. Ec zit geen schot in het werk der economische reconstructie. Er is bezuinigd en besnoeid, de loonen zijn sterk omlaag gebracht, duizenden ambtenaren zijn ontslagen, maar de werkloosheid mindert niet, en zulks in tegenstelling tot laodeo, waar de reconstructie langs andere wegen is geleid, o.a. langs den weg van devaluatie. De uitvoering van groote werken wordt in overweging genomen. Een fonds van 60 millioen wordt voor dit doel beschikbaar gesteld de noodzaak van huurverlaging voor arbeiderswoningen wordt erkend, maar de practische uitvoering van dit alles laat zich wachten. We zijn geen „Lamme Goedzak" daverde minister Verschuur een oogenblik dapper in de Tweede Kamer, maar zijn opvolger, Mr. Steenberghe, verleent aan de Duitsche regeering voor twee jaren lang een crediet.... uit het bedrijfskapitaal van onze Nederlandsche handelaars, die hun zaken daarmee met ondergang zien bedreigd. Mussert hapt óp- en smakt van dit alles. In zijn orgaan beschouwt hij op zijn manier de feiten, welke we hierboven releveerden en dan stelt hij vastveel laüger dan een half jaar kan Colijn het niet meer uithouden. En dan krijgen we een roomsch-roode coalitie, zegt hij, welke „inflatie in haar ransel" draagt. Ja, dat is het ongelukkige van de situatie. Het is b.v. voor de R.K. Staatspartij een klein kunstje om Colijn ten val te breDgen, maar wat dan Een soortgelijke politiek onder een anderen kabinetsleider, dat heeft geen zin. Buiten de huidige regeeringscom- binatie is slechts één andere politieke formatie mogelijk, n.l. van roomsch rood. Zal de massa, zullen de arbeiders daarmee hebben gewonnen We verzekeren: als een roomsch- roode combinatie het bewind in handen neemt, zal een ongedacht krachtige nationalistische reactie uit breken. Dan pas zal Mussert een prachtige kans krijgen. Dan zal het een strijd worden, gelijk we dien hebben beleefd in Duitschland en Oostenrijk, een strijd van winnen of verliezen, een strijd met de dictatuur van rechts of links als eindresultaat. Met gebogen hoofd stormloopeD tegen een-muur, moge dapper zijnen manhaftig 't haalt niet veel uit. Poincaré overleden. - De Noorsche socialisten behalen een verkiezingsucces. Japan zegt het Vlootverdrag op. Een bufferstaat in het verre Oosten Allerlei. Maandagmorgen is de Fraosche oud president Poincaré te Parijs overleden Zaterdag zal hem een nationale begrafenis geworden. Poincaré is een der grootste Fran sche staatslieden geweest. Lotharin- ger van geboorte, heeft hij altijd gewrokt over het verloren gaan vaD zijn provincie in den oorlog vaD 1870. De revanche-gedachte heeft hem nooit losgelaten en hem den bijnaam van Poincaré la guerre, oorlogs Poincaré, bezorgd. Hij was president van de republiek, toen de oorlog in 1914 uitbrak en hij is dat tot na den vrede van Versailles ge bleven. Aan Poincaré's hardnekkig heid hebben de Franschen bet te danken, dat de oorlog tot het bittere, maar zegevierende einde werd door gezet. De overledene heeft zich zéér teleurgesteld betoond door het feit, dat de geallieerden een wapenstil stand hebben aanvaard, in plaats van bet verslagen Duitsche leger tot in Berlijn te vervolgen. Hij had daarop bet Duitsche rijk in onderscheidene onafhankelijke staatjes, o.a. een Rijnland, willen laten uiteenvallen, om aldus voor goed een gevaarlijken vijand voor de toekomst uit te schakelen. Eenige jaren geledeu heeft Poincaré als minister president de Fransche franc gered in ëen tijd, toen deze opnieuw met inflatie werd bedreigd. Zondag hebben in Noorwegen gemeenteraadsverkiezingen plaats ge vonden, waarbij de socialisten op merkelijke successen hebben behaald. Ze wonoen tesamen een paar honderd zetels en verkregen de volstrekte meerderheid in Oslo, de hoofdstad van het land. Zulke meerderheid bezitten ze thans in de grootste drie steden. De Japansche regeering is het blijkbaar ernst met haar voornemens tot aanzienlijke uitbreiding van haar vloot. Ze heeft de vlootovereenkomst van Washington opgezegd. In April van het komende jaar zal een nieuwe vlootconferentie worden belegd om te trachten alsnog een overeenkomst voor de toekomst te bereiken, maar de vooruitzichten daarop zijn niet gunstig. Als plaats voor deze confe rentie komt naast Londen ook Den Haag in aanmerking. Japan blijft nog maar steeds stoken in het verre Oosten. Nu heeft de regeering in Tokio weer de gedachte opgeworpen aan de inrichting van een bufferstaat tusschen Mandsjoerije en Rusland (Siberië). Hoe dat moet is niet duidelijk; vermoedelijk heeft japan ec Russisch gebied noodig. Geen wonder, dat dadelijk uit Moskou werd bericht, dat men daar zelfs niet wilde prakkezeeren over de idee 1 Ernstige stormen hebben dezer dagen groote schade aangericht in verschillende werelddeelen. Het ergst werd geleden op de Philippijnen, in Tunis en Noord-Frankrijk. Zaterdag zal in Engeland de start plaats vinden voor de Melbourne- race. Aan deze wedvlucht op Australië nemen circa 20 vliegtuigen van verschillende nationaliteit deel. Voor Nederland zijn de Uiver (Douglas-machine) en de Panderjager (Postjager) ingeschreven. Gewijzigde standplaatsaftrek voor rijksambtenaren. Met het fietsplaatje op het hart. Een katholiek democratische fusie. Bedrijfsraad voor de sigarenindustrie. De regeering is wel vindingrijk bij het zoeken naar verlagingstendenzen in de loonregelingen. Naar het schijnt zal reeds op 1 November a.s. een gewijzigde standplaatsaftrek voor de rijksambtenaren ingaan de gemeenten gaan in 4 in plaats van in 3 klassen ingedeeld worden, hetgeen wel prac tisch zal beteekenen, dat de meeste ambtenaren een klasse komen te zakken en daarmee opnieuw met 6 pCt. worden gekort op hun salaris. w Voor de fietsrijders is de minister van financiën eens mild geweest. Nu op 1 November een verscherpte con tröle op de rijwielbelasting wordt ingesteld, heeft de minister tegemoet willen komen aan het diefstal-bezwaar en goedgevonden, dat het fietsplaatje door den fietsrijder goed zichtbaar op de borst wordt gedragen. Het zal dus voor het eerst vertoond gaan worden, dat de Nederlandsche belastingbetaler zijn kwitantie van den fiscus op het hart draagt I De K.D.r., de partij van prof Veraart, is Zondag weer eens een fusie met een andere katholiek- democratische groep aangegaan, n.l. met de Kath. Dem. Arb. Partij. Ter gelegenheid van een en ander hebben Prof. Veraart en Mr. Arts een paa- scherpe redevoeringen afgestoken tegen de regeering-Colijn en van hun hoopvolle inzichten getuigd voor den afloop der verkiezingen in het a.s. jaar. Minister Steenberghe heeft den tweeden Bedrijfsraad geïnstalleerd, n.l. dien voor de sigareDindustrie. hetgeen met eenige plechtigheid en een bescheiden verwachting van de geïnteresseerden, voor wat de toe komstige resultaten betreft, gepaard ging. Sinds de regeering ons in de Troon rede heefl laten weten, dat de schat kist nog wat te kort komt, hebben we heel wat slapelooze nachten doorgemaakt. We weten het uit er varing, dat zulke Troonrede tirades als regel de verdekte aankondiging zijn van weer nieuwe belastingen, en aangezien het altijd nog Barbertje is geweest, die tot hangen werd ver oordeeld en wij ons met Barber tje verpersoonlijkt voelen daarom hebben we dag en nacht gepeinsd, of er nog niet een categorie staats burgers is te ontdekken, welke zich voor het oog van den fiscus verdo ken heeft kunnen houden, opdat we die lieden bij den kraag zouden kun nen vatten en ze tot aan de voeten van minister Oud vermogen te slepen, zeggende: hier heeft Uwe Excelentie nou de kikkers, die nog veeren op d'r bast hebben 1 En een dezer nachten zijn we om hoog gesprongen van onze sponde en hebben we gejuicht: Eucika Ja, we hebben een heele groep staatsburgers ontdekt, die zich, dek kende achter een barricade van etische overwegingen, tot nu toe met succes tegen den fiscus en zijn handlangers hebben verschanst, maar nu zal het recht zijn loop hebben en ook zij zullen den fiscus krijgen te geven, wat des fiscussen is. We bedoelen: de vegetariërs 1 Hebt u ooit een vegetariër gezien, die rookt en middels het bekende sigarenbandje bijdraagt aan de schat kist Kent u een vegetariër, die wel eens een Bolsje pikt Of een glaasje bier En aldus meehelpt aan het op brengen van de millioenen drank- accijns Wie vleesch eet, betaalt belasting. Maar ziet u een vegetariër wel eens vleesch eten Reuzel schuwt hij, doch daardoor ook tevens den vetaccijas. Zóó zouden we kunnen doorgaan. Wij, gewone stervelingen, kunnen geen hap eten of geen slok drinken in den mond breDgen, of we moeten eerst belasting betalen, maar het gras. de sla en de andijvie van de vegetariërs vallen buiten elke be moeiing van den fiscus. Dat is onbillijk en onredelijk. Daarom stellen we voor, dat er naast een vrijgezellen-belasting, welke ingevoerd staat te worden, een ve getariërs-belasting zal komen, opdat de ongelijke fiscale verhoudingen zullen worden genivelleerd, En anders Ja, anders zullen we goed doen met allemaal het vegetarisme te om helzen, want vleescheters zijn te duur in de crisiskost. Stel je voor: de regeering wil weer 150.000 dragenJe pinken laten af slachten en inblikken, d.z. 150.000 jonge koeien, welke een kalf in zich hebben. Moeders en kinderen gaan ia 18 millioen blikken worden ver zameld en ad 25 cent per kiloblik als consumptie der armoede beschik baar worden gesteld. Op deze affaire wordt een verlies geleden van vele millioenen, maar.... de kosten zullen worden verhaald op degenen, die van de overblijven de runderen consumeeren. Zij belalen de afslachtingsaffaire, middels den vleeschaccijns. En ze betalen ook den méér-prijs van bet slachtvee, van de melk. de boter, de kaas en het vet, welke met dit afslachtingsysteem wordt nagestreefd, Is 't niet om te huilen En onderwijl staan de vegetariërs ons, vleescheters, met afgrijzen te beschouwen als een minderwaardig menschensoort l x 't Is om uit je kippenvel te sprin gen Niet-vegetariërs zijn de beste en de domste belastingbetalers van het land. Dank zij ons, eet de buitenlander onze prima boter voor den prijs, waarvoor onze bevolking nog geen margarine kan koopen. Onze gesmolten reuzel gaat voor ongeveer 25 cent per kilo over de grenzen weg, terwijl de huismoeder hier alleen aan ctisisheffing op deze reuzel 24 cent per kilo betalen moet. Wordt het niet hoog tijd, dat we een bond stichten van vleescheters, rookers en draokaccijnsplichtigen, om den eisch te propageeren van 'n zware belasting op de ontduikers van vele indirecte belastingen de vegetariërs VENRAY, 20 October 1934 Zilveren Kloosterfeest. Zondag 21 October a.s. zal op het Gymnasium der Paters Francis canen te Venray, het zilveren kloos terfeest feestelijk herdacht worden van de Weleerw. Paters Donulus Schopman en Casimirus Nijland, leeraren aan dit Gymnasium. Een goede vangst. Door de politie te Venlo werd aldaar aangehouden de 20-jarige P. W. H. J uit Venray, die op ver dachte wijze een rijwi?.l aan den man wilde brengen. Bij onderzoek bleek dat het rijwiel te Gennep was ontvreemd, terwijl J. verder nog de bedrijver bleek te zijn van de dezer dagen teu huize van zijn broer te Venray gepleegde inbraak, waarbij een bedrag van ongeveer f 50 werd ontvreemd. Na onderzoek zal J. ter beschikking van den Officier van Justitie, bij wien hij heusch geen onbekende is, worden gesteld. Arbeidswet. Door de Kon. Marechaussee werden verschillende personen be keurd wegens overtreding der Arbeidswet. 'N PRAATJE, 't Regende dat 't goot daarbij gierde de wind door de boomen langs de huizen ec de enkele men schen. die zich buiten waagden omdat ze moesten. De kraag van m'n jas hoog opge zet en zoo diep mogelijk m'n handen veilig warm in de zakken van m'n Falcon, vocht ik tegen de wind op en mopperde inwending over zoo'n hondenweer. Toen kwam ik ze tegen en wat waren ze enthousiast Ze merkten niet eens dat 't zoo'n beroerd weer was, hadden 't er ook veel te druk voorEn toen ik langs kwam, goeien avond zei en even staan bleef was 't dadelijk: ,,'t wordt reuzel" Dat 't was de poppententoonstel- ling, waar al zoo lang over gepraat is en die er nu eindelijk komt, hoorde ik, 10, II en 12 Nov. Die, ze waren 'n paar K J.V.-ers, die juist de groote boot bewonderd hadden, waarmee Monseigneur, patertjes, nonnetjes in de missie, of liever nu op de ten. toonstelling aan zouden komen. Er wordt veel en hard gewerkt, geloof ik. Heel wat handen werken nu in hun vrije urea aan de beloofde inzendingen en toen ik zoo Jets hoorde vertellen van 'n karopeertent, van Hans en Grietje bij 't peper koekenhuisje, van 'n zandbak met spelende poppen, van Roodkapje en de wolf, (maar alles mag ik niet verklappen), loen ik me dat zoo allemaal voorstelde en dacht aan m'n eigen sprookjestijd, genoot ik al bij voorbaat van de stralende kinder gezichten die 't bewonderen zouden, er naar verlangen en dan... misschien 't in hun bezit krijgen, als moeder 'n lotje koopt of tante ze er mee verrast of als ze 't van Sint Nicoiaas krijgen, die vast en zeker 'n boel lotjes neemt voor zoo'n goed doei 1 Er was nog iets wat ik uit dit praatje op straat, in 't hondenweer te weten kwam: er zija toch veel menschen ia Venray, die voelen voor 'n algemeen belang en dan

Peel en Maas | 1934 | | pagina 1